Gouden-plakken-koorts tast ook de Studenten-Spelen aan Van Dal su m en Van Meegeren finalisten bij de heren Om de Nederlandse draverstitel DE EERSTE CRICKET-MATCH NEDERLAND-DENEMARKEN Russisch-Amerikaanse verbroedering op het sportveld Fraude bij samenstelling van ploegen? Karamoy en Dehnert beneden normale vorm Om de internationale Drakenbeker Courses op Duindigt i 4fcJ EVEN AANDACHT VOOR Honkbal-programma in liet week-end 11 ijgijg msiïwt ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 PAGINA Als kluizenaars Desillusie Goed gedaan WAGENINGEN EN W.A.V.V. FUSIONEREN NIET AMERIKAANSE PLOEG VOOR DE DAVIS CUP FINALE VOETBAL-MUTATIES Bij de heren geen spanning Vinnig dubbel-duel Diplomaten speelden volleybal in Rijswijk Nieuwe uitgiften mmMmty Gelegenheidsstempel OWO's ongeslagen record DONNER SPEELDE DRIE „RUSSISCHE" REMISES Tegen Keres, Geiler en Ilivitsky w-Kj J mmfUiOUA CRICKET IN ENGELAND INDIA'S HOCKEY-TOURNEE (Bijzondere sport-cor- respondentie over San Sebastian). De gouden-plakken- koorts heeft ook de Stu denten-Spelen aangetast en dat is in San Sebas tian wel duidelijk geble ken, zó zelfs, dat de Ne derlandse deelnemers zich soms afvroegen of z(i wer kelijk wel deelnamen aan wedstrijden die uitslui tend voor studenten open stonden. Het grote pro bleem van de F.I.S.U., de Internationale Universi taire Sport Federatie, is de definitie van het be grip „student". De opvat tingen in Nederland zijn hieromtrent zeer ver schillend van de buiten landse, waar ieder die iets meer doet dan de middelbare school onmid dellijk bij de categorie studenten wordt inge deeld. Maar nog veel groter is het probleem van het „student maken" spe ciaal voor gelegenheid van de Studenten-Spelen, want dót druist wel met opzet en voorbedachte ra de rechtstreeks tegen de bedoeling van deze Spe len in. Zo lang het nog moge lijk is, dat men zich a raison van 10 gulden aan oen universiteit of hoge school laat inschijven en dan gewapend met dit in- schrijvingsbewijs als deel nemer aan de Studenten- Spelen wordt toegelaten, werkt dit de fraude in de hand en dreigt het toene mende gevaar van ver wording van deze Spelen, die nü reeds, even erg als de Olympische Spelen, aangevreten worden door de ziekte der plakken-ja- gerij. „Fraude", het is een zwaar woord, maar er zijn inderdaad aanwij zingen en verdenkingen te over, al valt er helaas niets te bewijzen zo lang men in de leiding der studenten-sportorganisa ties niet van goede wil is. Het is voor een Neder landse student, die het zich in San Sebastian al lemaal heel anders had voorgesteld, niet leuk meer als hij komt te staan tegen buitenlandse con currenten, die bij nader inzien cadetten van een militaire academie blijken te zijn of wier ploeg zich ter voorbereiding op deze Spelen geruime tijd in een speciaal trainings kamp heeft teruggetrok ken. En het kan geen toe val zijn, dat sommige bui tenlandse studenten-ploe gen alléén maar uit sterk gebouwde en goed ge trainde athleten blijken te bestaan. Bedoeling van de Stu denten-Spelen is, dat men in sportieve en kame raadschappelijke sfeer tot elkaar komt, dat men on derlinge contacten legt, dat men tot een gesprek komt ter uitwisseling van begrippen en inzichten. En het kan beslist niet de bedoeling zijn om record prestaties „om het feit van het record" te ver richten. Maar vaak moes ten de Nederlanders er varen, dat hun buiten landse collega's zich al leen maar als een wed strijd-keurkorps gedroe gen, vroeg naar bed gin gen, elk contact en elk gesprek vermeden en zich als kluizenaars op sloten om door niets en niemand hun conditie en concentratie te laten ver storen. Wanneer men vele hon derden kilometers heeft afgelegd om te ondervin den, dat er onder de bui tenlanders velen zijn voor wie alleen de prestatie belangrijk is (bovendien een prestatie die bij hén in een dagelijkse beoefe ning reeds enige graden hoger ligt dan het week end-niveau van onze landgenoten) en dat er geen vriendschappelijk gesprek af kan, dan gaat er wel ergens een goedgelovige illusie aan scherven. In dit opzicht hebben de Studenten-Spe len van San Sebastian beslist niét aan hun op zet beantwoord. Bovendien komen de overdreven nationalisti sche gevoelens ook niet ten goede aan de sportivi- ten goede aag de sportivi- gekomen dat scheidsrech ters gingen overwegen, tot welke consequenties de uitslag van een door hen te leiden wedstrijd zou kunnen leiden. Zo is het voorgekomen, dat Egypte in een basketball wedstrijd tegen Israël niet opkwam, omdat een tele gram-wisseling met Caïro dat verbood; en helemaal fout in deze sfeer was ook het stalletje met politieke propaganda dat de ploeg van Israël had opgericht. Nationale sentimenten hadden vaak de overhand, vooral onder de ploegen met Zuidelijke landaard. En dat is de Spelen niét ten goede gekomen. Onder deze omstandig heden heeft de Neder landse ploeg zich uitste kend geweerd en óók heeft zij in weerwil van menig schril tournooi- aspect toch een prachtige feestelijke week gehad. Zij is allen, die deze reis financieel mogelijk heb ben gemaakt, daar op recht dankbaar voor. Op haar beurt verdient deze ploeg een compliment voor haar representatief optreden en haar fraaie sportieve successen (want ook onze landgenoten be haalden, zoals gemeld, verscheidene gouden en andere medailles). In de toekomst kan wel licht ook het ministerie van O. K. W. een positie vere houding t.a.v. deze Studenten-Spelen inne men, zijnde de eerst aan gewezen instantie hiertoe. En de leiding van de F.I.S.U. moge streven naar een tournooi-vorm en -opzet, die méér strookt met de oorspron kelijke bedoelingen en verwachtingen van hen, die deze F.I.S.U. hebben opgericht. Naar aanleiding van geruchten volgens welke de voetbalvereniging Wageningen een fusie zou aangaan met de andere plaatselijke vereniging WAW, heeft de voorzitter van Wageningen, ir J. Sieben- ga .verklaard, dat deze geruchten volko men uit de lucht zijn gegrepen. Wel is Wageningen voorstander van een zo hecht mogelijke samenwerking met de nieuwe amateur Eerste Klasser, waardoor het wellicht in de toekomst mogelijk zal zijn prominente amateurs uit WAVV, die tot het betaalde voetbal wensen over te gaan, voor de stad Wageningen te behouden door hun een contract bij Wageningen aan te bieden. Wageningen heeft voor het nieuwe sei zoen 11 semi-profs gecontracteerd, waar aan zo spoedig mogelijk nog een 12e zal worden toegevoegd. De namen der gecon tracteerde spelers zijn Kramer, Beyer. Van Harn. Van de Mey, Lo Wijs, Leus- sink, Van de Kolk, Jacobs, Van de Weerd, Kroesbergen en Van Amersfoort. De Amerikaanse tennisbond heeft Tony Trabert, Vic Seixas, Hamilton Richard son en Gil Shea gekozen om in de chal lenge round van het Davis Cup-tornooi, welke van 26 tot en met 28 Augustus op de banen van Forest Hills zal worden ge houden, tegen Australië uit te komen. De verkiezing van Shea was voor ieder een een verrassing. Nadat hij in 1954 kam pioen van Amerika harde banen is gewor den. heeft Shea zulke uitstekende presta ties geleverd, dat men besloot om hem in het team op te stellen. Wie in de enkelspelen en in het dubbel spel op de baan zal verschijnen, wordt pas bij de loting, de avond voor de wed strijd, bekend gemaakt. (Van onze tennismedewerker) Volkomen in de lijn van de verwach tingen is de eerste titel van de nationale tenniskampioenschappen gewonnen door mej. Fenny ten Bosch en mevr. v. d. Storm in het damesdubbelspel. Maar dat het zo gemakelijk zo zonder tegenstand van betekenis zöu gaan tegen mej. Ferir en mej. Fikenscher dat had niemand ver wacht. De laatsten hadden een complete offday. In het heren-enkelspel was er ook een snel beloop doordat twee spelers, Karamoy en Dehnert, heneden hun ge wone vorm bleven. Van Dalsum en Van Meegeren versloegen hen zonder één set te verliezen. En zo gaven slechts enkele gemengd dubelspelen, laat in de namid dag, enkele spannende gevechten. Van de verwachting dat de eindstrijd van het damesdubbelspel een levendige spannende partij zou geven, gezien het aanvals-element dat zowel mevr. v. d. Stormmej. Ten Bosch als mej. Ferir— Fikenscher in zich hebben, van die ver wachting is zo ongeveer niets werkelijk heid geworden. Of het nervositeit bij de twee debutanten was, of dat zij hun vorm in de halve eindstrijd uitgespeeld hadden, is moeilijk te zeggen doch vrij wel geen onderdeel van hun spel kwam tot zijn recht. Zelden was de harde eer ste service van mej. Ferir goed, zelden maakte zij aan het net de kansen af, mej. Fikenscher reageerde langzaam. En aan Woensdag zijn op het IJsselmeer de Wedstrijden om de Internationale Draken- beker 1955 begonnen. De deelnemers ko men uit België, Denemarken, Duitsland, Nederland, Italië, Engeland, Canada, Por tugal, Zweden en de Verenigde Staten, die ook een kwalitatief zeer sterke bezet ting vormen, zodat van een officieus we reldkampioenschap kan gesproken wor den. De uitslag van de eerste race luidde 1. H. Noes-Pedersen (Denemarken), Vivi 3, 1800 pnt.; 2, E, G. van de Stadt (Nederland). Tannin. 1499 pnt.; 3. Th. Phomsen (Duitsland), Gustel, 1323 pnt.: 4. O. Berntsen (Denemarken), Tip, 1198 pnt.; 5. Th. Warrer (Denemarken, Lil, 1101 pnt.; 6. Simon de Wit (Nederland) Oranje, 1022 pnt.; 7. W. Gordon Smith (Engeland) Vana, 955 pnt.; 8. W. P. van Duyly (Ne derland), Trintel, 897 pnt.; 9. dr H. Kadel- bach (Duitsland), Humba 3. 846 pnt.; 10.. F. Thierry-Mieg (Frankrijk), Astrid 2, 800 pnt. De uitslag van de Donderdag gezeilde Wedstrijd luidt: 1. Bohlin (Zweden) 1800 p.; 2. Van Duyl (Nederland) 1499 p.. 3. Berntsen (Dene marken) 1323 p.; 4. Thomsen (Duitsland) 1198 p.; 5. De Wit (Nederland) 1101 p.; 6. Sorrentino (Italië) 1022 p.; 7. Warrer (De nemarken) 955 p.; 8. Noes-Pedersen (De nemarken) 897 p.; 9. Groot (Nederland) 846 p.; 10. Cramer (Portugal) 800 p. De uitslag van de derde wedstrijd luid: 1. Th. Thomsen (Did.), Gustel 11, 1800 Pnt.; 2. W. P. van Duyl (Ned.), Trintel, 1499 pnt.: 3. H. Noes-Pedersen (Den.), Vivi 3, 1323 pnt.; 4. E. G. van de Stadt (Ned.) Tannin, 1198 pnt.; 5. F. I. R. Boh lin (Zwed.), Slaghoeken 2, 1101 pnt.; 6. D. Clark Donaldson (Can.). Snap, 1022 Pnt.; 7. Ole Berntsen (Den.), Tip, 955 pnt.; 8. C. Groot (Ned.), Vagans Semper, 897 Pnt.; 9. D. Fischer (Duitsl.), Kobold 18, 846 pnt.; 10. W. Gordon Smith (Eng.), Vana, 800 pnt. Het algemeen klassement na drie dagen luidt 1. Th. Thomsen (Did.), 4321 pnt.; 2. H. Noes-Pedersen (Den.), 4020 pnt.; 3. W. P. Van Duyl (Ned.), 3895 pnt.; 4. F. I. R. Bohlin (Zwed.), 3660 pnt.; 5. Ole Bernt sen (Den.), 3476 pnt.; 6. E. G. v. d. Stadt fNed.) 3418 pnt.; 7. Th. Warrer (Den.) 2815 pnt.: 8. S. de Wit (Ned.), 2809 pnt.; 9. W. Gordon Smith (Eng.), 2409 pnt.; 10. C. Groot (Ned.), 2313 pnt. Zoals Denemarken en Nederland de oudste voetbal-naties van het Europese vasteland zijn, zo zijn zij er ook de oudste cricket-landen, beide met een geschiede nis van meer dan zeventig jaren. Zij zijn ook de enige landen op het Continent, waar cricket in georganiseerd verband wordt gespeeld. En is het dan niet merk waardig, dat nü pas de eerste interland wedstrijd in de geschiedenis tussen Denen en Nederlanders zal plaats vinden? Deze alleszins merkwaardige ontmoeting wordt dus voor het Nederlandse publiek wel iets bijzonders en zij krijgt vandaag en morgen (Zaterdag 20 en Zondag 21 Augus tus) op het H.C.C.-terrein aan de Hogen- houcklaan te Den Haag, haar beslag. Wij weten van het Deense cricket niet veel, behalve dat daar meer clubs en spe lers zijn dan tan onzent en dat de afstam melingen van de Noormannen mogen bo gen op goede resultaten tegen Engelse toer-pioegen. Wanneer dat laatste een criterium is (maar cijfers geven in de cricketsport vaak geen scherp beeld, als men de „achtergronden" van de wedstrij den niet kent), dan hebben Nederlanders en Denen in de tweedaagse van dit week einde gelijke kansen. Want ook ons elftal heeft in het verleden goede resultaten te> gen Engelse teams als de Free Foresters e.d. behaald. Nadat nota bene wel ooit wedstrijden NederlandAustralië en Nederland— Zuid-Afrika hier zijn geweest (als deze ploegen van het Zuidelijk Halfrond op de terugreis waren van hun test-matches in Engeland), nü dan de première tegen de Denen, die zó dichtbij wonen en met wie wij een continentale uitzonderingspositie Tijdens athletiek wedstrij den te Moskou V'on de Rus Vassily Vlassenko de 3000 bieter hindernis in 8 min. 45,4 sec. Het °fficiële wereldrecord staat nog op naam van de Hongaar Rozsnyoi met 8 min. 49,6 sec., maar Pentti Karvonen (Finland) Weef dit jaar reeds beneden deze tijd °P 1 Juli te Helsinki met 8 min. 47,8 sec. ®n op 17 Juli te Oslo met dezelfde tijd |ls Vlassenko nu maakte 8 min. 45,4 sec. B ter side prestaties van Karvonen zijn ech- nog niet erkend. De „Sportkroniek" bevestigt de over schrijving van: reserve-keeper E. Zonder van van Feijenoord naar Emma; de vroegere SVV-speler Buytenhek van SFC naar Emma; Ravenstein van Woerden naar ONA; de Xerxanen Brand en Wil- lems naar DFC; de Fluks-spelers Van Berkel en Van de Water alsmede van de Emma-speler Van Boeff naar RBC; De Geus van Xerxes naar zijn oude club CVV; de DWS-er Schouten en Pit- ters naar Alkmaar en Bram Wiertz naar Amsterdam (nadat de terugkeer van Wiertz in de laatste weken naar DWS zijn club niet meer had kunnen redden) Feldmann van AFC naar Enschede; een aantal spelers van kleine Limburgse clubs naar Fortuna '54 (dat hiermee zijn tweede elftal zal formeren); de Hermes- back Melief naar DHC; de BVV-ers Kwaks en Klerks naar Longa; de ex- Franse prof Ten Berge (speler van meer dan een half dozijn Noordelijke clubs) thans van Wageningen (dat hem van VVV had gekregen) naar Leeuwarden; de oud-BVV-speler Remmers van Schijndel terug naar BW; drie Enschedese Boys leden, G. Selderhuis, Bovenius en Harm- sen naar De Graafschap. (Van onze paardensportmedewerker). Het programma van Duindigt bevat ^oor a.s. Zondag zeer belangrijke hoofd- I "mmers. Op de eerste plaats wordt er *)et Nederlandse kampioenschap dravers ^erreden en daarnaast vermeldt het pro- ?ranima de Productendraverij en een riizcndraverij voor amateurs. Onze beste "Ihloeds nemen deel aan de rennen, vaarbjj we enige mooie nummers aan heffen. Voor de amatrices is er een ren ver 2.100 M. In totaal staan 107 paarden beschreven. „.Bij de strijd om het nationaal kam- b'oenschap voor Nederlandse dravers zal nationale crack Mac Kinley veel te- ®®nstand ondervinden, van Nellie Gregor Double Six M met als outsider Nor- Ij} Williams. 'n de Grote Prijs der Lage Landen op Juli moest Mac Kinley 25 M. to en aan Nellie Gregor. Mac Kinley liep eh een km-tijd van 1.215 en Nellie Gre- feh" 1-229 terwijl Norton Williams beslag Sde op de Zwedenprijs met een km-tijd wn 1 216 over 2120 M. Veel verschil in ena®hten is er dus tussen de rivalen niet 'ncn kan een Zeer spannende en spec- cUlaire strijd verwachten. 10 In de Productendraverij heeft Geersen met Ulrica B op papier de beste papie ren. Van de rennen is de Haagse Ooievaar wel de belangrijkste. Daarin zullen Sans Valeur, Troc en Résille de hoofdrol ver vullen. Sarazine, kort geleden uit België teruggekeerd, neemt eveneens aan deze ren deel. Onze verwachtingen zijn: Lord Maireprijs 2500 M„ 10 inschrijvin gen: Sally Harvester D, Typhoon, Rit meester; Mc Gregorprijs 2500 M., 12 in schrijvingen Re thy Hollandia, Q. Bascom, Sita; Productendraverij M 10 inschrij vingen: Rz. Geersen-Urania, Ureka. Kampioenshap van Nederland: 9 in schrijvingen; Mac Kinley, Double Six M. Nellie Gregor; Calumet Erebusprij' 2100 M., 12 inschrijvingen Rz. Geerser O Marijke, Odylie Spencer; Illustre Han' verprijs 2100 M: 11 inschrijvingen; Quicl silver S., Oiseau, Princess Nora. Criterium der leerlingen ren 1900 M 10 inschrijvingen: Invicta, Rosjanars Sakina; Haagse Ooievaar ren 2100 M., 15 inschrijvingen: Troc Sans Valeur. Résille; Clingendaalren 1200 M., 8 inschrijvingen; The Phoenix Star, Heraut, Sylvia. Flying Peterprijs ren voor amatrices 2000 M., 11 inschrijvingen; Flying Gal Columbus, Kenitza. innemen. Als wij de berichten uit Kopen hagen mogen geloven, dan zal het een boeiende wedstrijd worden. Ligt de kracht van het Nederlands elftal in het batten, de Denen brengen in Egon Jensen de enige googly-bowler van het vasteland, in de aanval en dat kan dus een bijzonder duel worden. Wij 'hopen dat deze mooie cricket-zo mer ook in het a.s. weekeinde noe even aanblijft en dat het twee dagen van inder daad „bright cricket" mogen worden. Voor de competitie Er staan bovendien nog drie competi tie-wedstrijden op het programma. VRA moet zijn pas verworven derde plaats ver dedigen in een uitwedstrijd tegen Sparta en dat zal de Amsterdammers nog niet meevallen. De staartclubs VOC en Excel sior spelen tegen de middenmoters Kam pong resp. Rood en Wit, waarbij de Rot terdammers op bezoek in Utrecht iets meer kans hebben dan de Schiedammers thuis. de andere kant waren de lage returns van I mej. Ten Bosch doorlopend gevaarlijk, waren de smashes van mevr. v. d. Storm bijna steeds punten. En zo kwam bnnen een uur de ttel aan de beide laatsten met de cijfers 6-3 6-1. Vrijwel gelijk begonnen, vrijwel gelijk geëindigd en beide zonder groot spel of spanning, merkwaardige overeenkomst in deze beide halve eindstrijden van het heren-enkelspel. Slechts gedurende een korte periode van de partij van Karamoy tegen Van Dalsum was er twijfel of Van Dalsum een set (de tweede) zou verlie zen. Hij had de eerste gewonnen met 6-2 louter door rustiger controle en behoor lijk netspel. waarop Karamoy geen pas- seerkansen kreeg. In de tweede kwam Van Dalsum op 4-2 en daarna werd zijn spel veel minder zaker. Waarop Karamoy zich beter kon ontplooien vinniger ging aanvallen drie games achter elkaar won (5-4) maar toen door te strek forceren (wat eigenlijk zijn spel niet is) zijn ser vice verloor. Hij was heel dicht bij set winst op 6-5 doch reine pech (een volley die een centimeer over de lijn was) be nam hem de kans. En daarna raakte Van Dalsum geleidelijk beter ingeschoten, vooral met forehand en netspel. Hij won 6-2 8-6 6-3. Zo was er ook in de partij van Van Meegeren tegen Dehnert slechts één kor te periode evenwicht tussen het secure en omzichtige drive-opereren van de eerste tegen het nu een aanvallende, dan weer vertragende van Dehnert. Doch na 4-4 verloor hij door rustig spreiden van Van Meegeren zijn service, verloor hij de set 4-6 en kwam niet meer aan bod: 2-6 0-6. Zodat we een reprise krijgen van de eindstrijd van vorig jaar: Van Dalsum te gen Van Meegeren. Van Dalsum won toen met 6-2 6-0 6-2. Dat dit nu weer gebeuren zal, betwijfelen we. Zondagmiddag zal deze eindstrijd uitgevochten worden. Dan komen ook de eindstrijd dames-enkelspel en gemengd dubelspel aan de orde. Drie partijen vormen het gehele programma. Van de vier kwart-eindsctrijden van het gemengd dubbelspel gaf er een zeer vinnig gevecht tussen mej. Fikenscher Tönjes, een uitstekend ingespeelde com binatie. en mevr. KoopmansWiegers. Tot 4-4 in de derde set was de strijd ge heel open. Toen besliste het listige plaat sen en goede afmaken van Tönjes de strijd, hoewel het eerste matchpoint door een kapitale misser verloren ging: 2-6 6-4 6-4. Mej, Ten Bosch en Van Dalsum, kam- pioens-kanshebbers, verloren tot ieders verbazing de eerste set van mevr, Thung en de verrassend goed spelende Saarberg, wonnen beide volgende: 4-6 6-2 6-3. De andere uitslagen waren: mej. Ferir en Karamoy verslaan mej. v. Grinsven en Van Gasselt 6-3 6-0. mevr. v. d. Storm en Dehnert versl. mej. Wienese en Hughan 6-2 6-2. .Na een verbroederend iniliatiel van de nieuwe culturele attaelié aan de Russische Ambassade in Den Haag, de heer M. J. K. Kitaev, werd Vrijdag middag op het landgoed „Te Werve" te Rijswijk een volleybalwedstrijd gespeeld tussen een team van Russische diplomaten en een ploeg van de Amerikaanse Ambassade in Den Haag. De foto geeft een beeld uit de wedstrijd, welke met 21 door de Russen werd gewonnen. De Russeen spelen in korte broek, (Van onze Haagse redactie) De Russische vriende- lijkheidspolitiek, geboren te Genève is gistermid dag in Den Haag gecon cretiseerd in een partijtje volleybal tussen zestallen van de Amerikaanse en de Sovjet-ambassade. Deze sportieve ontmoe ting tussen de grote te genspelers op het toneel der wereldpolitiek was te danken aan de op 6 Juni in ons land aange komen nieuwe Russische culturele attaché, de heer M. J. K. Kitaev. Kersvers uit Moskou gearriveerd had hij zijn Amerikaanse collega, de heer Balch, voorgesteld een volley balwedstrijd te organise ren. De Amerikanen moe ten wel even vreemd hebben opgekeken van deze Russische toenade ringspoging. Maar hoe wel zjj in de Residentie niet veel volleybalvaar- dige diplomaten hebben, aanvaardden zij de uitno diging grif. Tenslotte werd er in Moskou een tuinfeest met roeiwed- strijden gehouden ten huize Boelganin. Waar om dan geen volleybal match in Den Haag? Zo trof men elkaar dan gistermiddag in Rijswijk in de lommerrijke omge ving van sportpark „Te Werve". Er waren wat C.D.-families als toe schouwers de diploma tieke chefs lieten echter verstek gaan voorts vele binnen- en buiten landse journalisten en persfotografen. Want er werd „nieuws" geroken, zij het geen sportnieuws, zoals tijdens het verloop van de wedstrijd bleek. Wil men de secretaris van de Nederlandse Vol leybal Bond geloven dan leek het vriendschappe lijke partijtje op alles be halve op volleybal. Dat lag deze keer niet aan de Russen, want die kenden de spelregels blijkbaar erg goed. De Amerikanen sloegen er evenwel maar op los, raakten het net aan en „serveden" met de handpalm. Scheids rechter drs W. F. Nijhof van Buitenlandse zaken scheen echter ook van het standpunt uit te gaan, dat het hier meer ging om het politieke dan om het sportieve aspect van de wedstrijd. Volgens de volleybal secretaris zouden de Amerikanen nog geen vijf punten behaald heb ben indien de scheids rechter de hand zou heb ben gehouden aan de spelregels. Nu er echter niet zo veel werd gefloten was het des te genoegelijker. De Russen onder aanvoe ring van de heer Kitaev speelden zwijgend. De Amerikanen daarentegen gaven uiting aan hun on getwijfeld groot enthou siasme met kreten als „kill it", „watch the ball". Hun captain was attaché Benjamin Fuller. Maar ze moesten na drie partijen met 1-2 het lood je leggen. De Russen wonnen de eerste en de laatste game met respec tievelijk 15-12 en 15-7. De zonen van Uncle Sam be haalden in de tweede game een overwinning met 17-15. De partijtjes duurden elk niet langer dan een miinuut of twintig, het geen volleybalkenners wel informeert over het spelpeil. Na de eerste tien minuten leek het of initiatiefnemer Kitaev persoonlijk, weinig ple zier aan deze ontmoeting zou beleven. Plotseling rolde hij onder het net tegen een Amerikaan en hij moest hinkend het veld verlaten. Bij de der de game was hij echter weer op de been. Tot slot werd, als top punt van verbroedering, nog een gemengd partij tje gespeeld, waarbij aan iedere kant van het net drie Amerikanen zij aan zij met drie Russen stre den. Het was nog niet zulk een gekke type ring van die diplomaat, die bij: het vernemen van het „grote" nieuws van de ophanden zijnde wedstrijd zeide: „hoe snoezig". J N DEZE RUBRIEK vestigden wij reeds eerder de aandacht op het ver- zamelen van postzegels volgens het beeldmotief, zulks in tegenstelling met collecties, die landsgewijs of chronologisch naar het jaar van uitgifte zijn opgezet. Een mooie aanleiding om hier op dit zogenaamde beeld- verzamelen nog eens terug te komen vinden we in het congres, dat door de FIPCO van 2 tot 5 September a.s. in Straatsburg zal ivorden gehouden. Wat betekent dat „FIPCO"? uit ons land zjjn ondergebracht, draagt Het is een afkorting voor de naam van i de naam van „Stichting De Beeldphilate' een der twee grote internationale orga- i list". Voor belangstellende lezers ver' nisaties. waarin de beeldphilatelisten zijn ondergebracht. Naast de ATA, de Ameri can Topical Association in de Ver. Staten heeft Europa de Federation Internatio nale de Phiiatelie Constructive, welke in 1950 werd gesticht door de Franse Pater dr L. Braun. Tot nu toe heeft deze ver eniging elk jaar een congres gehouden, waar vertegenwoordigers van diverse lan den bijeenkomen. In Straatsburg had vijf jaar geleden de oprichtingsbüeenkomst plaats, in 1951 volgde een congres te Pa rijs, het jaar daarop in Saarbrücken, in 1952 te Bern, terwijl vorig jaar de be oefenaars van de „constructieve phiiate lie" in Karlsruhe vergaderden. Tijdens deze congressen worden de plannen voor de propaganda en de uit breiding van de organisatie ontvouwd, besprekingen gevoerd, terwijl de afge- vaardigen van verscheidene landen voor Nederland de heer Joh. v. d. Ven te Maastricht van gedachten kunnen wisselen. Momenteel zijn er elf zoge naamde landensecties, t.w. Frankrijk, Duitsland, Saargebied, België, Denemar ken, Zweden, Finland. Oostenrijk, Zwit serland, Italië en Nederland, terwijl er nog enige andere secties in oprichting zijn. De afdeling, waarbij de verzamelaars H II'S Ié ff Twee van dr drie SCHILLER-POST ZEGELS, wrlke dezer dagen in Duits land Democratische Republiek) ver schenen naar aanleiding van het Schiller jaar. melden we hierbij het adres van het se cretariaat: de heer C, G. van Veenendaal, P. C. Hooftstraat 142, Amsterdam. De vereniging geeft een eigen tijdschrift uit „De Beeldphilatelist". De leden vinden hierin veel wetenswaardigs over hun hobby. Zo treft men b.v. in een der laat ste numm/rs aan boe verzamelingen moeten worden opgezet en een bijdrage over het uitbreiden er van in de eenmaal gekozen richting; voorts diverse nieuwe uitgiften, die voor de beeldphilatelist van belang zijn; nieuws uit het. buitenland, terwijl op enige afbeeldingen van zegels wat dieper wordt ingegaan. Alles bijeen krijgt men wel de indruk, dat ook de beeldphilatelie aan haar be oefenaars veel voldoening kan schenken en dat zjj een bron kan vormen voor een grotere postzegelkennis en voor uitbrei ding en verruiming van hun ontwikke ling in het algemeen. Geen wonder dan ook, dat menige philatelist naast zijn ge wone collectie, een verzameling er op na houdt, van zegels, waarnaar uit de aard van zijn beroep of werkkring of om welke reden dan ook zijn voorliefde uitgaat. Australië. Het eeuwfeest van de Y.M.C.A., de christelijke wereldorganisa tie van jonge mannen vanwege het schenken van royale gaven welbekend bij velen, die in de oorlogsdagen in gevan genkampen verbleven werd o.m. her dacht met het uitgeven op 10 Augustus 1.1. van een 3% d. (groen en rood). Naast een wereldkaart komt als afbeelding ook voor een rode driehoek, het symbool van leze bond. Volgende maand zal hier voorts een bijzondere postzegel verschijnen waarbij aan het verpleegstersberoep hulde wordt gebracht. Hierdoor zal tevens worden herinnerd aan het werk van Florence Nightingale, een eeuw geleden tijdens de Krimoorlog verricht. Indonesië. Wü maken hier nog melding van de serie van vijf zegels, wel ke op 27 Juni verschenen naar aanleiding van de nationale bijeenkomst van pad vindersorganisaties. Op de 15 -f 10 sen (blauwgroen) komt het padvindersem bleem voor en op de 35 -f. 15 sen (blauw) een padvinder die met vlaggen seint. Een kampvuur treft men aan op de 50 25 sen (rood), een padvinder die een jong hert voert (goede daad) op de 45 25 sen (bruin), terwijl de hoogste waarde 1 Rp. 4- 50 sen (paars) een padvinder toont, die de groet brengt, Luxemburg. Opl September a.s. zullen twee nieuwe j zegels in omloop ko-1 men, een 2 fr. staal- i blauw en een 2.50 fr. bruin. Eerstgenoem- j de wordt uitgegeven naar aanleiding van de van 3 tot 12 Sep tember in Luxem- burg-Limpertsberg te houden nationale tentoonstelling van handwerk, een ex- positie die plaats lïÜ yindt bij het vijftig- Jang bestaan van het verbond van handarbeiders. Behalve de 36 organisaties, welke hierbij zijn aan gesloten, verleenden de regering en diver se andere instanties medewerking aan de Spanje. Binnenkort komt er een luchtpostzegel waarop de Spaanse kunst schilder Mariano Fortuny voorkomt. Ver. Staten. Van de achttien nieu we zegels voor normaal gebruik, waar van inmiddels er reeds zes in koers kwa men, is thans wederom van een zestal de datum van verschijnen bekend gewor- opbouw van deze expositie. Het, tweede zegel is gewijd aan de Luxemburgse televisie. Opgericht 2 Juli 1954 werd op 6 Augustus 1954 met de m*- mwmm wm- v" $8# "™'v .v bouw van een zender beginnen op de 425 m hoge „Gienzebierg" in de omgeving van Düdelange. Op 23 Januari van dit jaar vingen de proefuitzendingen aan terwijl sinds 14 Mei 1.1. Tele-Luxemburg dagelijks 4 a 5 uur in de lucht is. Het zendstation alsmede een gezicht op Düde lange vindt men op dit zegel. den; 25 Augustus de 50 ct met Susan B. Anthony er op, 21 September de 30 ct met Robert E. Lee, 24 September de 40 ct met John Marshall; 7 October de 1 dol lar, waarop Patrick Henry, 20 October de ct met Benjamin Franklin en op 18 November een 6 ct met Theodore Roo sevelt. Van eerstgenoemde postzegel geven we hier een afbeelding. Susan B. Antho ny (18201906) was een Amerikaanse strijdster voor de rechten van de vrouw. Zij was onderwijzeres in N. York, begon in 1848 de Noord-Amerikaanse beweging voor vrouwenkiesrecht te organiseren, was o.m. voorzitster van de American Wo men Suffrage Association en een der op richtsters van de International Council of Women in 1899 te Londen. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de „Society of Philatelic Americans" zal dit zegel voor het eerst verkrijgbaar zijn, Van 29 Augustus tot 2 September zal in het gebouw van het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam een tijde lijk P.T.T.-bijkantoor worden gevestigd, ter gelegenheid van het Tweede Inter nationale Congres voor Voorgespannen Beton. De ter verzending aangeboden stukken zullen worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. Indien de weergoden de honkbaliers ook het komende weekeinde gunstig ge zind zijn, zal de competitie voor de eer steklasse dit seizoen in een recordtijd beëindigd zijn. In de eerste klasse A rest nog slechts de ontmoeting EHSSchoten. De bezoekers hadden negen wedstrijden nodig om hun vorm te vinden en verkeer den enige tijd in degradatie-gevaar, maar door 4 overwinningen in successie kunnen zij nu zelfs Sparta nog van de derde plaats verdringen. Daarvoor is een overwinning tevens revanche op EHS nodig en wij zien dit gebeuren. In de eerste klasse B vinden eveneens de laatste wedstrijden plaats en hier is aller aandacht gericht op het treffen tus sen Kennemerland en Blauw Wit. Deze wedstrijd vorige week ter elfder ure afgelast kan de beslissing brengen voor de laatste plaats met automatisch degradatie. Wij vrezen het ergste voor de Haarlemmers, te meer nu de bezoekers moreel gesterkt zullen zijn door hun fraaie 50 overwinning op TIW van Zondag 1.1. Kennemerland is alleen ge baat met de volle winst, in welk geval het nog een beslissingswedstrijd tegen de Stadionclub mag spelen. Bij AjaxO VVO staan weer andere be langen op het spel. De bezoekers zijn dit seizoen nog ongeslagen en Ajax lange tijd runner-up zal er een eer in stel len dit record te breken. Wij denken niet dat het zal gelukken. Indien OJ7VO Zater dag wint, dan kan HFC Haarlem zich op gelijke .hoogte stellen met de Ajaxieders en een gedeelde 2e-3e plaats bereiken door een overwinning op TIW. Daar deze wedstrijd eerst Zondag wordt gespeeld, zal de uitslag van Ajax—OWO van in vloed kunnen zijn op de vechtlust van de Haarlemmers. Alles bijeen kunnen deze slotwedstrijden dus zeker de nodige span ning opleveren. De afgeroken partij Keres-Donner uit de eerste ronde van het schaaktournooi te Gothenburg is na 56 zetten in remise geëindigd. Donner had nog enige klippen te omzeilen, voordat dit voor hem bevre digende resultaat bereikt werd. Gelier won zijn partij tegen Sliwa, even eens uit de eerste ronde, in 65 zetten. Najdorf gaf zijn partij tegen Panno uit de tweede ronde zonder verder spelen op. In de derde ronde speelde Donner met zwart in 28 minuten remise tegen de Rus Gelier; het remiseaanbod ging, in een onoverzichtelijke stelling en met beide spelers in tijdnood, van onze landgenoot uit. De uitslagen van de derde ronde Spassky (Rusl.)Petrosian (Rusland) ',414, Gelier (Rusl.)Donner (Nederl V2—V2, Ilivitsky (Rusl.)—Szabo (Hong.) ','2—V4, Bronstein (Rusl.)—Sliwa (Polen) l—O, Pachmann (Tsj.-Slow.)—Unzicker (W.-Duitsl.) li—li, Rabar (Z.-Sl.)—Stahl- berg (Zwed.) lili, Medina (Venezuela) Filip (Tsj.-Slow.) afgebr., Bisguier (V. S.)—Fuderer (Z.-Sl.) 0—1 Panno (Arg.)—Guimard (Arg.) 1—0, Pilnik (Arg.)—Najdorf (Arg.) afgebr., Keres (Rusl.) vrij. In de vierde ronde boekte Donner zijn derde „Russische" remise, en wel met wit tegen Ilivitsky in 19 zetten. Donner staat nu met 114 punt uit 4 partijen op de 14e plaats van de ranglijst. De verdere uitslagen van de vierde ronde luidenPetrozian (Rus)—Gelier (Rus) 14—1, Szabo (Hong.)—Bronstein Keres (Rus.)—Spa-ssky 1 Guimard (Arg.)—Pilnik v gi\ olllp (Tsj.-Sl.)-Bisquier v' SJ?hlberg (Zw.)_Medina (Venez.) 14—14, Unzicker (W.-Duitsl Rabar (Z.-Sl.) 14—14, Sliwa (Polen) Pachman (Tsj.-Sl.) 14—14, Fuderer (Z.- Panno (Arg,) afg, Najdorf (Arg vry. s Het 200-jarig bestaan van FORT TICONDEROGA IN DE VER. STATEN wordt o.m. herdacht met de uitgifte van nevenstaande 3 ct (paars) op 18 September a.s Nu de testen achter de rug zijn en En geland weer iets rustiger kan slapen, omdat de eer en de rubber gered zijn, al is het dan op het kantje, nu gaat alles weer full speed op de kampioenstitel af, waarvoor Surrey nog steeds de beste papieren heeft. Dat Middlesex Yorks wist te kloppen heeft die positie danig versterkt en nu hebben ze de tasters weer ter beschikking en kan de eindspurt met vertrouwen tegemoet gezien worden, al lieten ze gisteren dan een grote veer De resultaten luiden: Hampshire 154 en 245/7 wint van So merset, dat het al heel slecht doet, 37 en 98. Surrey 215 en 173 verliest van Nort- hamps 186 en 205/4. Sussex 275 en 121 wint van Lancashire 204 en 105. Warwick 138 en 212 verliest van Notts 294 9 en 59/4. Yorkshire 100 en 219 wint van Glouces ter 168 en 84. Middlesex 222 en 208/5 wint van Gla morgan 125 en 141. Worcester 119 en 186 wint van Kent 50 en 203. Leicester 282 en 201/6 verliest van Essex 343/5 en 141. De hockeyploeg van India heeft de eer ste ontmoeting van de serie van drie wed- stiijden in Oost-Duitsland gewonnen met -1. Bij de rust stond India reeds met 5—0 voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9