Het lijkt wel of die warmte de mensen gemoedelijker maakt Banket in de Londense Guildhall Op „Heger Friedhof" rusten 400 Nederlanders Tromphuis op Vlieland herbergt tweehonderd van haar werken 65ste Jaarbeurs telt 1950 deelnemers STUDIECENTRUM Bier- limonade- en ijsfabrieken beneni het niet bij Begin van de commerciële televisie in Engeland DRAADLOOS Voor de dames: de kousen van Modehuis Jacques Fath STUDEERT NU BIJ HET STUDIECENTRUM OVERPEINZINGEN IN EEN LAND VOL ZONNESCHIJN Gelukkig Ereveld in Osnabriick ingewijd Scapino-ballet bestaat 10 jaar Abbé Pierre spreekt te Oosterbeek Betsy Berg schilderde de zee Raad wil museum van ondergang redden België en liet Deltaplan WOENSDAG 24 AUGUSTUS 195S PAGINA 3 Vraagt inlichtingen over de vele cursussen die het Studiecentrum organiseert Moeder en kind T> UFFEND EN MET OPEN •*- KRAAG zijn we gisteren naar Scheveningen getogen, niet zozeer omdat we van plan waren ons Duits Weer eens te gaan ophalen, dan wel om te ervaren, welke invloed de tropische hitte van de laatste dagen uitoefent op ons, aan heel Wat killere temperaturen gewende Nederlanders. Wij zijn het in de laatste jaren ontwend te leven in een land vol zonneschijn en waar vindt men de Nederlander onge- dwongener en primitiever terug dan juist aan de boorden van de zee, waar hij collectief de zon ieder straaltje afsnoept. IJsco-man Fabrikant Hotelportier Soldaat Thuis Een lege plaats „Het gemis zal blijven Op het TV-scherm Program ma-wijziging Een kleine ventilator, die een sieraad op de tajel is Zweedse professor te hulp geroepen Het Tromnhuis on Vlieland *a in "22 op Vlieland overleden schil- nez 1 romp nuts up deres Bgtsy Be^ echtgenote van de oud_ Tandenborstel met een spiegeltje Uw foto op uw theelepel HITTEGOLF 1955. Op de kantoren kun nen de typistes met deze warmte haar plezier wel op. In de tuin van het kan toor in de schaduw gaat het wel zo goed achter de schrijfmachine. (Van onze correspondent). Een jongetje van zeven jaar kwam dezer dagen in Veendam op een voorbijgaande fietser af. Ze nuwachtig riep hij de man toe „Mag'k even bie joe achter op fietse spring, want ik mout mien pa van 't laand hoalen. Wie hebben zo raoar 'n klain poppie kregen. Ge- lokkig was mien mouke thuus. aan- ders har ik er allaine met zeten".. NEDERLANDS SCHRIFTELIJK CULEMBORG Tropisch Nederland, Dinsdag (Van onze luierende verslaggever) Aldus zijn we neergestreken op een van die strandstoelen, die slechts om ,~^,5es Uur schijnen vrij te komen en we hebben er overpeinsd, welk een aantrekkelijke Reportage er te schrijven zou zijn over Ne- Ierland in een hittegolf. Men zou, daar ginds in de broeierig hete stad, b.v. Oen praatje kunnen gaan maken met het ^idealistische kantoormeisje, dat met dit mooie weer reuze in haar schik is, maar dat van mening is, dat we de zonnige da gen moesten kunnen laten samenvallen met de Zaterdagen en de Zondagen. „Dat zou me door de week heel wat sagrijn kunnen besparen", zou ze daar dan aan hebben toegevoegd. Een ander aardig onderwerp zou de ijsco-man zijn, die nu handen tekort komt om de dorstigen te laven of de technici van de plaatselijke drinkwaterleidingen, die weliswaar geen concrete dingen zou den kunnen vertellen, omdat de rappor ten eerst later worden opgesteld, maar die toch een stijging in het waterverbruik zouden vaststellen. Niettemin, zouden zij zeggen, is het verbruik toch nog matig in vergelijking met maanden als Junj: dit. in verband met de vacant.: es. Of wellicht.zou de politieagent, die in het hart van Rot terdam het voortrazende verkeer staat te regelen, zijn visie op de warmte als volg kunnen samenvatten: „Ochrik heb we voor hetere vuren gestaan De fabrikanten van bier. ijs en limonade zouden ons beslist interessante gegevens kunnen verschaffen betreffende de pro ductieslag Zij zouden zeggen: Overal wordt practisch dag en nacbi gewerkt en nog is vaak de vraag groter dan de productiemogelijkheid, of mis schien juister gezegd de transportmoge- Üjkheid. Want deze laatste is vaak de ..bottleneck" in deze dagen, waarin de vraag naar bottles" met inhoud bijna twee-en-een-half maal zo groot is als in dezelfde periode van verleden jaar. (Bij sommige bedrijven zelfs vijfmaal zo groot). Enkele tentjes en stalletjes langs de weg hebben reeds enige keren tijdelijk de zaak moeten sluiten, omdat er geen Voorraad meer was en vele grote bedrij ven hebben reeds moeten besnoeien op be stellingen. Vaak ook door gebrek aan flessen waarvan de omzet tot duizeling- Wekkende hoogte is gestegen en die uiter aard niet direct in de circulatie terug ko men. De telefoons bij handelaren en agenten van fabrieken staan in deze dagen rood gloeiend en in sommige fabrieken ziet, men biet vrees het moment tegemoet, dat een der machines zou uitvallen en de produc tie tijdelijk verminderd zou moeten wor den. Ook het personeelstekort baart soms zorgen, daar in deze bedrijven naar ver houding zeer veel ongeschoolde arbeiders aan het werk zijn, op wier diensten men tb deze tijd van tekort aan mankradht met altijd constant kan rekenen. De grote fabrieken hebben vrijwel de de topcapaciteit bereikt en vergroting van de productie is dan ook welhaast niet meer •bogeliik Vaak wordt met speciale toe stemming van de arbeidsinspectie dag en "acht doorgewerkt en vele bedrbven neb- hen vrachtauto's gecharterd, omdat hun eigen wagenperk niet meer voldoende is. Vele limonadefabrieken hebben enkele minder gevraagde smaken lijdelijk laten vallen en zich geheel geworpen op de meest gangbare producten. Nederland is dorstig in deze dagen en als men de weervoorspellingen ziet zal deze dorst nog wel enige tijd aanhouden. Waarschijnlijk zou het ook de moeite waard zijn eens een praatje te maken met André van der Ven, de massieve portier van hotel Trianon in Den Haag. die hon- derdvijftig kilo weegt en desalniettemin in een geheel zwart pak de gehele dag voor het hotel in de zon staat. Hoe hij denkt over dit warme weer? zou de vraag kunnen luiden en André. die al vele jaren in het vak zit. zou dan met een brede grijns op het vriendelijke gelaat levenswijs ant woorden: „Och mijnheer, geld verzoet de arbeid, nietwaar De in het groen gehulde soldaat, die trouw op wacht staat voor de Prins Alexander-kazerne in Den Haag zou, in gevolge de diepgaande legerorders waar schijnlijk niets zeggen, doch de gedachten van deze jongeman, die voor zijn ogen In de nabijgelegen politiepost, waar per dag zo ongeveer dertig a veertig veelal met tranen besproeide herenigingen tus sen moeder en (verdoold) kind plaats vin den, zou men ons de historie kunnen op dissen van dat vijfjarig meisje, dat on danks de warmte haar moeder in de steek liet en helemaal naar Wassenaar tippelde en men zou er ons op kunnen wijzen, dat vreemd genoeg het aantal gevallen van mensen, die in glasscherven trapten, dit jaar enorm is toegenomen. Wellicht een gevolg van het feit, dat er met deze warm te veel meer wordt gedronken. Een duik in de huiselijke kringen zou ons daarnaast kunnen Ieren, dat er op het ogenblik veel minder naar de weersver wachtingen wordt geluisterd dan bij slecht weer. Men gelooft het wel. En wellicht dat het gezegde Libenter Volumus. libenter credimus wat we graag willen, dat ge loven we graag in deze wel van toepas sing is. En dan, na vele gesprekken mei Neder- landers-in-de-hitte, na lange zwerftochten over de mulle zand. urenlange siouwpar- tijen door verscheidene grote steden en vele besprekingen op warm niveau, zou den we wellicht tot de conclusie komen, dat het warme weer de mensen gemoede lijker maakt. Dat het lijkt, alsof met de temperatuur ook iets van de Zuidelijke vriendelijkheid over ons volk is gekomen. De sigarenhandelaar stopt u loom uw rokerijtje toe en zegt iets, dat erg onbe nullig maar vriendelijk is. De man uit de friturezaak tapt een mopje en de auto oppasser grijnst alleen maar. Het is te warm om over politiek enz. te debateren; men gelooft het wel. We laten, vanwege de hitte het dubbeltje wisselgeld ma^r z,itten en we zijn. voor een keer. eens ty pisch on-Nederlands. Wij, de preciezelin- gen, de nauwkeurigen, de puntjes op de I-zetters, we halen sloom de schouders op onder het door de zon bevangen hoofd en vinden dat het zo goed is. WELJA flit relaas zou te schrijven zijn. We zouden met plichtsgetrouw gesloten boord en jasje aan onze medemensen hebben kun nen opzoeken om hun ervaringen in de hitte te polsen. We zouden onze strand stoel ge kent ze wel, met zo'n practische zonnekap hebben kunnen verlaten, de vriendelijke ober en heel deze heerlijk luie omgeving vaarwel kunnen zwaaien om ons met noeste vliit aan de arbeid te zetten. En echt we hadden het gedaan ook. Als het maar niet zo warm was geweest. Sir Anthony Eden en zijn kabinet zullen t lectie gramofoonplaten ontvangen van de worden uitgenodigd om op 22 September laatste opera-uitvoering, die Arturo Tos a.s. in de Londense Guildhall aan te zitten 1 canini heeft geleid vóór hij zich als diri- aan het luisterrijke banket, waarmee de gent terugtrok. Het betreft hier de vol- Onafhankel\jke Televisie haar commer- ledige opera ,,Un Ballo in Mas-chera (Ge- Tegen de glooiing van een dal in het uitgestrekte kerkhof „Heger Friedhof" aan de rand van de stad Osnabriick, heeft de Oorlogsgravenstichting een ereveld, het vijfde nu in Duitsland, aangelegd 400 Ne derlanders, in de oorlog in Duitsland ge vallen. rusten daar voor altijd. De namen van 140 doden, wier stoffelijk omhulsel niet is teruggevonden staan op een grote witte gedenksteen in het midden van dit ereveld. Gistermorgen stonden 140 nabestaanden op dit ereveld. Het werd ingewijd. De angst en het verdriet van de zwarte oor- logisdagen, toen vader of zoon ver van huis stierf, vervulde nu weer alle harten op een practisch onafgebroken stroom luchtig j deze hete Augustusdag, tien jaren na de geklede strandgangers ziet passeren, zijn bevrijding. In de rouwkapel op het kerk- ------ - hof stond een met de Nederlandse vlag gedekte katafalk; er voor was een krans gemakkelijk te raden. Evenals die van de exploitant, die ons bij onze ligstoel „iets te drinken brengt en die verheugd toezag, hoe de badgasten in een dag tot zesmaal toe zijn tent leeg- kochten. In September a-s. zal de balletgroep voor de jeugd Scapino haar tienjarig be staan vieren. Op Zaterdagmiddag 24 September zullen in het theater Carré te Amsterdam een drietal nieuwe balletten worden uitge voerd, t.w.: „De drie paardjes" naar het gelijknamige kinderboek van Piet Worm choreografie Jean Rebel, muziek Luctor Ponse, decors en costuums Piet Worm; „Baba Yaga", een oud Russisch sprookje in de choreografie van Sana Dolsky, op muziek van Lidoff, en „Die Liebesprobe" van Mozart. Francoise Adret verdorgt hiervoor de choreografie, Hans van Nor den de decors en costuums. Tevens zullen jubileum-voorstellingen worden gegeven te 's-Gravenhage in het gebouw voor K. en W. op Zondagmiddag 25 September en te Rotterdam in de Rot terdamse Schouwburg op Zondagmiddag 2 October. Lex van Delden heeft een Scapino- lied gecomponeerd op tekst van Annie Schmitz, In samenwerking met Hans Snoek en Mies Bouwhuys zal Nico Wijnberg een voor kinderen bevattelijk, rijk geïl lustreerd boek over danskunst vervaardi gen. van witte bloemen neergelegd van de Ne derlandse ambassadeur in Bonn. de heer A. T. Lamping. Achter de katafalk brand den enige kaarsen. Rondom stonden plan ten en bloemen verwelkende bloemen, die de hitte van deze dag niet konden weer staan, symbolen van de vergankelijkheid van het leven. De organist J. H. van Dijk uit Enschede leidde de sobere plechtigheid in met het gebed" van Handel. De heer Lamping hield daarna een korte toespraak. „Wij zijn hier gekomen uit liefde voor hen, die als slachtoffers vielen in den vreemde. Wij voelen het temeer als smartelijk, niet te sterven op eigen bodem. Zelfs nu, tien jaren later, doet het pijn dit te moeten aanvaarden. Wij zijn daarom de Oorlogs gravenstichting dank verschuldigd, daf zij hier 400 graven bijeengebracht neeft op dit ereveld. Te zamen rusten nu zij, die in den vreemde stierven en bij Nederland behoren. Dit is een ereveld. meer dan een begraafplaats alleen. Nu krijgen zij voor altijd de eer en de dank, die hun toeko men- Aan de aanwezige Duitsers bracht ae ambassadeur in hun taal de dank voor hun medewerking van de Nederlandse rege ring over. De presidente van de Oorlogs gravenstichting, mevrouw H. G. van An- rooyDe Kempenaer, sprak woorden, die duidelijk haar gevoelens van ontroering toonden. „Tien jaar geleden zeide z«, waren de straten vol vlaggen en muziek, men vierde de bevrijding. Maar in uwhu s was verdriet. Daar was een lege plaats, die niet meer kon worden gevuld. Gods wil kent geen waarom en daarom is Hij God", zei een der geestelijken, „daarom moeten wij aanvaarden. Het g - mis zal blijven, daarbij kan memand hel pen. Hef. enige wat te doen valt is troost. te geven en te tonen, dat wij hen niet zul len vergeen. Bedenkt dit als gij straks staat bij het graf van de u ontvallenen op het veld, dat wij verzorgen onder het motto „opdat zij in'ere mogen rusten". Het ereveld werd daarna ingewijd door aalmoezenier pastoor G. M. Schoonebeek en de legerpredikant dominee P. Swager- man, beiden plaatsvervangend lid van de raad van bestuur van de Oorlogsgraven stichting. Er werden kransen gelegd door de ambassadeur te Bonn, door de consul te Osnabriick, namens de Landcsregierung van Nieder-Saksen, van het bestuur van de stad Osnabrück en van de Duitse or ganisatie, die zich bezig houdt met de ver zorging van het oorlogsgraf. Het mannenkoor „Zanglust" uit Ensche de zong enige liederen tijdens deze plech tigheid. ciële bestaan in Engeland begint. De openingsplechtigheid en haar onver mijdelijke toespraken zullen worden uit gezonden, waarna de kijkers een voor proefje krijgen van alles, wat de Onaf hankelijke Televisie heeft te bieden: het Halle Orchestra ender leiding van Sir John Barbirolli, variété, toneel, beroeps- boksen, cabaret en een modeshow. Mr. Roland Gillet, programmachef van Associated-Rediffusion, die van Maandag tot Vrijdag de Londense programma's ver zorgt, heeft verklaard: „We hopen, dat er voor ieder iets naar zijn gading zal zijn. We weten niet zeker, wat er in de Tele- visiewet wordt bedoeld met „een uit ge- visiewet wordt bedoeld met „een uitge- dat we er één hebben gevonden. We bie den het publiek niet iets, waarmee ze het maar moeten doen. We geven het de kans om naar iets anders over te schakelen. We bieden het iets, waarvan we hopen, dat de kijkers het zullen waarderen". De Londense programma's beginnen iedere dag des morgens om kwart vóór elf met „Morning Magazine", een soort nieuwsoverzicht en verder adviezen be treffende gezondheid en dieet (Maandag), modeberichten (Dinsdag), een vrolijke analyse van handschriften (Woensdag), een architect over de huizen, die hij heeft gebouwd (Donderdag) en film- en boekcri- tieken (Vrijdag). Ook de avondprogram ma's zullen iedere dag een speciaal ka rakter dragen. Des Maandags ligt het ac cent op muziek en drama. Op de Dinsdagen wisselen drama's en boksen elkaar af. Woensdag is de Vader- avond met afwisselend sportprogramma's, buitenlandse aangelegenheden en reizen. Op Donderdag komen om de veertien da gen menselijke problemen aan de beurt, terwijl de kijkers op de andere weken de pers kunnen ontmoeten. Des Vrijdags wor den prijsvragen gehouden, gevolgd door een detectivefilm en familieschetsjes. De programma's op Zaterdag en Zondag worden verzorgd door Associated Broad casting. Om 10 uur 's morgens begint een familieprogramma met keukenadviezen, schoonheidstips en marktnieuws, ge volgd door „The Middlings", een nieuwe TV-familie, wedstrijden, muziek en het kinderuurtje. Des middags worden er o.a. een serie filmkomedies vertoond met Robbert Cummings in de hoofdrol. Voor de kinderen worden Deense films naar Hans Christian Andersen gedraaid. Om kwart over vijf worden onder het motto: „Doe het zelf" adviezen gegeven met be trekking tot in en om het huis uit te voe ren karweitjes. Des avonds volgen variété programma's. i De VARA heeft uit Amerika een col- maskerd Bal) van Verdi, die op Maandag avond 29 Augustus a.s. zal worden uitge zonden. Veertien dagen later zendt de VARA opnamen uit van de opera „Norma" van Bellini, zoals deze op 10 Juli j.l. door de Italiaanse radio werd uitgevoed bij de opening van het seizoen. Dirigent is Tullio Serafin; de voornaamste rollen worden gezongen door de Grieks-Amerikaanse sopraan Maria Menghinl Calles, Ebe Stig- nani, Mario del Monaco en Giusette Mo dest!. In haar zomerprogramma zette de af deling Televisie van de VARA gister avond de kijkers onder de titel „Gaat u zitten, meneer Marsh!" een spel van E. Eynon voor in een vertaling van Wuly van Hemert, die zelf de regie voerde. en vooral van Louis Grimberg, die zelf binnenkort zijn 75-ste verjaardag gaat vieren. In het Zaterdagavondprogramma, ver zorgd door de NCRV en getiteld „Steek 's op", een lichte mixture van wat mu ziek en zang, excelleerden „The Bee-Bee Sisters", de drie jonge Haagse meisjes, die we wel eens meer voor de TV-camera's te zien zullen krijgen. Wat Jules de Corte doet met gramo foonplaten, deden de samenstellers van de Tele-Disco in dit vlotte programma met filmfragmenten. Er waren enkele originele en geestige vondsten, maar de mogelijkheden zijn hiermee nog lang niet uitgeput. In het televisieprogramma van de AVRO op Donderdag a.s. zal van 21.30 uur een filmreportage worden gegeven van de ge hele voetbalwedstrijd Sovjet-UnieDuits land, die Zondag in Moskou is gespeeld. Het programma „Zestig jaar cinematogra fie" vervalt hiervoor. De film „Musici naar Moskou" zal wor den vertoond van 20.30 tot 21.30 uur. Bijzonder sterk van conceptie kan men dit niemandalletje, dat zich afspeelt in een sociëteit van bejaarden, wier naar activiteit hakende fantasie op wonder lijke wijze werkelijkheid wordt, niet noe men. Er zaten heel wat zwakke plekken en overbodige scènetjes in, die de opvoe ring onnodig lang rekten tot ver over elven, terwijl de regie er niet in was ge slaagd om de vreemde ommezwaai in dit spel, van luchtige filosofie rond de levensproblemen van bejaarden naar een dwaze detectiveklucht, een aanvaardbare of zelfs maar boeiende vorm te geven. De beste typeringen zagen we van Elly van Stekelenburg, Jacques van Bijlevelt Abbé Pierre uit Parijs zal Zaterdag avond hef woord voeren tijdens de zesde plenaire zitting van de Ilcopconferentie, die van 23 tot 28 Augustus op het confe rentie-oord de „Pietersberg" t.e Oosterbeek wordt gehouden. De Ucop is het uit voerend orgaan van de wereldunie van vredesorganisaties. Deze conferentie is gisteravond geopend door de voorzitter, mr Reginald Sorensen, lid van de Labour- fractie van het Britse parlement. Promi nente sprekers uit vier landen zullen in leidingen houden oveT onderwerpen als „de controle van atoomwapens", „het vreedzaam gebruik van atoomenergie", „het dilemma van de wetenschapsmens". De inleidingen worden tegelijkertijd in drie talen vertaald en via koptelefoons aan de ongeveer 60 deelnemers door gegeven. Op Vlieland zal naar het zich thans laat aanzien, een uniek museum bewaard blijven, namelijk het Trompshuis, dat met enkele oude gevels in de dorpsstraat, met het diaconiehuis en de zeventiende eeuw- se kerk tot de weinige karakteristieke bouwsels op dit eiland behoort. Dit huis is niet alleen merkwaardig, omdat er van wordt gezegd, dat het eens als ver blijfplaats van Maarten Harpertszoon of Cornelis Tromp moet hebben gediend niemand kan hiervoor echter bewijzen aanvoeren evenmin als vanwege de be wering, dat er op het terrein van het Trompshuis potten met geld in de grond verborgen zouden zijn. Nee, dit pand is °°k merkwaardig om de verzameling kunstvoorwerpen, die hier in is ondergebracht en behoort tot de na latenschap van de in Noorwegen geboren Met omstreeks tweehonderd schilderij en en een hoeveelheid antiek is het met de omliggende omstreeks duizend vier kante meter grond voor ƒ35.000 het eigen dom van de gemeente geworden. Het ligt in de bedoeling na goedkeuring van het raadsbesluit tot een restauratie te komen en het reeds weer in het komende sei zoen voor het publiek open te stellen. De collecties zullen met medewerking van deskundigen worden geselecteerd en ge rangschikt. Misschien zal er in de toe komst ook nog een natuur-historische af deling worden gehuisvst. ze zelfs uitkoken. Heel practisch voor het wassen van de baby of afsminken. maar men kan deze handschoenen ook gebrui ken als pannelappen, stofdoeken. v Met het oog op de komende Belgisch- Nederlandse besprekingen inzake de tus senwateren onderzoekt de Belgische dienst voor waterbouwkunde van brug- fif'n- en wegenbouw thans de mogelijke gevolgen, die de uitvoering van het Ne derlands deltaplan zou kunnen hebben °P de Belgische kust en het waterpeil van de Schelde. Wrnomen wordt, dat de regering een beroep heeft gedaan op de medewerking ^an de Zweedse prof. Helstrom, bestuur der van het instituut voor waterbouw kunde van de universiteit te Stockholm. ■De Zweedse geleerde zou met zijn mede werkers de gevolgen bestuderen van de bpstuwing van het zeewater bij storm *het de Nederlandse zeegaten open en ge goten als voorzien in het Deltaplan. burgemeester van Hoevelaken, de heer Akersloot, die als consul van Noorwegen ■n Zweden op Vlieland zijn laatste dagen ;leet en daar in 1929 overleed. In dat jaar cwam de gehele nalatenschap in het bzit 'an mej. J. Visser, die enkele maanden :eleden kwam te overlijden na jarenlang lit bezit te hebben verzorgd en behoed. Iet bestaat uit een verzameling oudhe en en omstreeks tweehonderd schilderij- a, voor het overgrote deel van Betsy kersloot—Berg. Door de dood van mej. isser dreigde deze collectie verloren te ïan, doch de gemeente Vlieland heeft ;sloten het Trompshuis met inhoud aan kopen en zo voor het eiland te bewa- •n. Dit besluit, dat de raad enkele we- :n geleden nam, wacht thans nog op ledkeuring van Gedeputeerde Staten van •iesland. Betsy Berg was de schilderes van de :e. Zij was ergens bij Oslo geboren en udeerde o.m. in Scheveningen. Later eeft zij daar vele jaren gewerkt onder Jesdag en in Parijs als leerling van 'uvis de Chavannes. Zij schilderde de Oceaan in de eeuwige strijd tegen de -.lippen, zij schilderde gehuld in een bont- nantel op IJsland, zij schilderde zelfs n de felste stormen en haar werken wer- len o.a. naar Rusland, Engeland, Frank- ijk en Noorwegen verkocht. De collectie n het Trompshuis geeft een uitstekend jeeld van haar werk en past, daar zij •rotendeels bestaat uit werken, waarop de zee is uitgebeeld op velerlei manieren, typisch bij Vlieland. Daarom is het raads besluit ook toe te juichen. Vlieland neemt hiermee bovendien zware verplichtingen op zich, want het Trompshuis is zwaar aan restauratie toe. Het dak lekt op vele plaatsen en de muren zijn gescheurd. (Van onze Utrechtse redacteur) Met het oog op de feestdagen m het winterseizoen is uiteraard de groep speel- Nauwelijks veertien dagen schelden deren van groot belang en ongetwp- ons van de 65ste Jaarbeurs; een "Ist™™1 feid kriiet de bezoeker weer tal van nieu- onopgemerkt blij- wg artikelen te z;en wij hoorden al vai Een leuk snufje is de Wisdom Mirror- tandenborstel, die, zoals de naam reeds zegt, voorzien is van een spiegeltje. Het dus. Dit zal overigens we aL v-- „u „w, ven, omdat men op korte termijn net 4U- egn magnetisch knikkerspel, dat in de zit aan het boveneinde van de steel en jarige bestaan in "fl, huiskamer een aardige bezigheid is. Het vertoont veel gelijkenis met het bekende spel bestaat uit een royaal speelvlak met spiegeltje van de tandarts. Het is dus een opstaande rand. In dat vlak zijn ster- mogelijk bij het poetsen zonder moeite ke magneetjes weggewerkt door middel <je achterzijde van de tanden regelmatig van vrolijke decoraties. De spelers moe- te controleren, ten nu proberen naar een rij cijfers te rollen, die door zeer komieke figuren ge dragen worden. De magneetjes zullen In het voorjaar van 1956 hoopt men dit jubileum te vieren. Het accent zal bij de komende Jaar beurs vooral vallen op het Vredenburg, waar de consumptie- en lichte gebruiks goederen worden geconcentreerd. Op het Croeselaan-terrein zullen twee belang rijke groepen ontbreken, n-l- de medische daarbjj echter voor de nodige verrassin afdeling, die voortaan om de twee jaar ZOrgen wil komen en de afdeling intern trans port. Het totaal aantal deelnemers be draagt daardoor slechts 1950. Voor de laatste maal wordt op het Vre denburg het Landenpaviljoen opgebouwd, omdat de vreemde naties immers naar De Panto-camera, die voor het eerst ter beurze komt, is een combinatie van een reproductie-camera en een vergro tingskoker. Behalve voor ontwerpen en cartografische stukken is het een admi- Een andere noviteit van dezelfde fir- nistratief hulpmiddel voor accountants- ma zijn Walt Disney-puzzles. bureaux en organisatie-afdelingen van grote instellingen, omdat daarmee bin- Dwerg-ventilator nen één minuut positieve verkleiningen voor hun doel geschikt gemaakt kunnen wOok andere branches brengen weer de u 6 het nieuwe gebouw aan de Croeselaan, Jaarbeurstraditie getrouw, verschillende Dg z'witserse koffiezetmachine, waar de z.g. „zwevende hal", een bouwwerk primeurs en heel aardig is de moderne mge Nedprland voor het eerst kennis van een geheel nieuwe en originele con- Siemens tafel ventilator. £e kleinste wel- maa bekende boiler, waarin structie, dat men met de Voorjaarsbeurs ke men tot nog toe kent. Het apparaat water mQet kook worden al_ in gebruik hoopt te nemen, gaan verhui- loopt geruisloos en het stroomverbruik is ffier zen. zeer gering. De propeller die van soepel hppff mpp ppn dnnrstr*nmnaDDaraat z0„ Ditmaal zijn er inzendingen uit België, Plastic is. kan worden geleverd m blauw, Canada, Denemarken, West- en Oost- groen en zwart. Duitsland Engeland Frankrijk, Hon- Een andere firma exposeert een Pede- garye Ierland, Italië Japan, Lichten ventilator die gelijk een schemer- stein, Noorwegen, Oostenrijk, Pakistan, ,aag |es"teld kan worden. Polen, Spanje, Tsjecho-Slowakye, de B„ menige huisvrouw zal de nieuwe Verenigde Staten, Zweden en Zwitser- kaassnydere weikom zijn, waarmee het land. i::i. -.«HTLmnG». nlnl-ioc in \xnllo- heeft men een doorstroomapparaat, zo dat het verse leidingwater al kokend ge bruikt wordt. Sierlijk lijkt ons een kapstok, volgens een geheel nieuwe idee uitgevoerd, waar- bij men meerkleurige ophanghaken op T- „„v, mogelijk is gelijkmatige plakjes in wille- verschillende hoogten kan aanbrengen. Ten einde ook metPortugal connecUes keurige dikte te snijden. Men snijdt de Het geval wordt gecompleteerd met een aan te knopen, heeft de Raad van e- k t epn roestvrije draad en het hoedenplaat en een parapluiebak. heer een aantal vertegenwoordigers van geh|le apparaat is van een licht metaal Naar men ons meedeelde zou een we- overheidslichamen en bedrijven uitgeno- vervaardigd Het artikel wordt geïmpor- reldprimeur zijn de Pako-fotolepel, een digd naar Utrecht te komen,.Deze Po - teerd uit West-Duitsland. theelepel, waarin een echte foto wordt Woensdag3! September, daags na de ope- In de afdeling parfumerieën krijgt men gemonteerd door middel van een speciale njn„ Nyl-Nett handschoenen te zien, die voor Kunstsioi. -i-TT i allerlei doeleinden in de huishouding te De grootste verrassing voor de dames Magnetisch KniKKerspeL gebruiken zijn. Ze zijn gemaakt van een hebben we tot het laatst bewaard. Da- Op de Vredenburg wordt een hal voor langvezelige nylon peluche, welke vezels meskousen van het vermaarde Franse de woninginrichting opgericht, waar bijzonder fijn zijn, zodat ze de minste on- modehuis Jacques Fath die op 24 en 25 groothandelaren in woningtextiel en fa- reinheid absorberen. Men spoelt ze een- September a.s. op kasteel Oud-Wasse- brikanten van kleinmeubelen, rietmeu- voudig in koud water uit om ze weer naar getoond worden, zullen al in Utrecht beien en matrassen exposeren. schoon te krijgen. Als het moet kan men op dc Jaarbeurs te zien zyn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3