■■Pi DUITSLANDS EERSTE ATOOMSTAD DE PAUS in het VATICAAN'' Hotel „Du Vieux Doelen in een catalogus BE Bondsrepubliek bereidt zich voor op de nieuwe industriële revolutie Stuk Haagse historie gaat verdwijnen n 25 jaar vacantie in het bouwvak PAGINA VAN RUSTOORD TOT ENERGIECENTRUM Wuerttembergs opbloei Jonge stad Atoomeentrum binnen twee jaar Bonn maakt geen haast OLIE EN VETMARKT Een kwart eeuw geleden een gebeurtenis OOST BORNEO MIJ. 1 WW(jW« ARLSRUHE Karlsruhe kwam in het wereldnieuws als zetel van het hoogste Duitse gerechts- en grondwetshof, dat gevestigd is in het voormalige crfhcrtogclijke paleis. (Van onze correspondent) BOjNN, Augustus. Een rustige, weinig genoemde Duitse stad bereidt zich voor op een nieuwe en grote taak. Het is Karlsruhe, een stad, die tot dusver haar naam eer heeft aangedaan, en die onder de van bedrijf gonzende industriesteden der Bondsrepubliek een oord van bezadigde rust was. Lang zal dat niet meer duren nu het beslissende woord is gesproken in een lange en taaie strijd om de vraag, waar het atoomcentrum gevestigd zal worden, dat Duitsland in staa. zal moeten stellen in weinige jaren een achterstand van tien jaren van snelle ontwikkeling der atoomtcch nrek in te lopen. Muenchen, de veel machtigere hoofdstad van de eigenzinnige Beieren, heeft het pleit verloren, voornamelijk dank zij het feit, dat het stille Karlsruhe de industriëlen op zijn hand had, die tenslotte het grootste deel van de veertig millioen die in het project dienen te worden gestoken, hijeen zullen moeten brengen. Het land Baden-Wuerttemberg, waartoe de atoomstad behoort, heeft zich trouwens niet onbetuigd gelaten. Het heeft de wat schriele Beieren financieel overbluft door een bijdrage van drie millioen aan te bie den. De landelijke regering had zelfs graag tien millioen gegeven, mits ook professor Heisenbergers Max Planck- instituut, thans nog voorlopig in Goettin- gen behuisd, mee zou komen. Maar daar voor schijnt intussen geen grote kans meer te bestaan. Heisenberger, Duitslands ex pert nummer één op het gebied der atoomtechniek, blijft bij Muenchen zweren. Vanwaar deze felle strijd, die nog ge accentueerd wordt door het feit, dat Muen chen en Hamburg hebben aangekondigd, dat zij hun eigen kleine reactors zul len gaan opstellen? Wuerttemberg heeft van de Duitse Lander -.vel de grootste in dustriële vlucht gemaakt. Het heeft zich na de oorlog opgewerkt tot het tweede industrieland der republiek. De fijne mechaniek is er sterk ontwik keld en hier is een van de export-inten siefste industriële centra ontstaan. Het ligt echter ver van de Ruhr en men vreest dan ook, dat men er de steeds meer nij pende kolenzorgen het eerst aan den lijve zal voelen. Wuerttemberg ziet in de ves tiging van de eerste atoomreactor een kans om een bredere stroombasis voor zijn industrie te verwerven. Reeds de eerste plannen zijn niet uit sluitend gericht op de voortzetting der wetenschappelijke onderzoekingen, doch men denkt hierbij tevens aan het practi- sche gebruik der kernenergie voor de stroomvoorziening en voor de medicinale en chemische industrie. Met de negen ton uranium, die de Duitse vindplaatsen in het Zwarte Woud en in het Fichtelge- bergte per jaar zullen kunnen leveren, kan" men, zo heeft professor Heisenberg uitgerekend, evenveel energie opwekken als uit 24 millioen ton kolen. Geen wonder, dat de Wuerttembergers, die de faam bezitten de nijverste en ver standigste onder de Duitsers te zijn, heb ben overlegd, dat uit het eerste experi ment in Karlsruhe nog het een en ander geboren kan worden. Karlsruhe is een jonge stad. Het kan niet bogen op de eeuwenoude tradities van de steden langs het „IJzeren Gor dijn" van het oude Romeinse rijk. Toen de Romeinen zich in het naburige Baden- Baden al koesterden aan de warmte der uit de hellingen van het Zwarte Woud op spuitende bronnen was nog niemand op de gedachte gekomen zijn tenten aan de boor den van de Rijn op te slaan. Daar bouwde eerst in 1715 de Badense markgraaf Karei Frederik een bescheiden rusthuis, daarmee de grondslag leggend voor de huidige stad. Alhoewel deze tamelijk verscholen lag j in de ruimte tussen Rijn en Zwarte ber gen was haar een snelle wasdom bescho ren. De oorlog en zijn nasleep heeft haar zelfs uit het slapende bestaan van een Badense residentie-stad gewekt en haar tot industriële faam doen opklimmen. Et telijke groot-bedrijven hebben ook in Karlsruhe kwistig met kleine wolken krabbertjes gesmeten en vele nijvere lie den naar de stad gelokt. De stad is plot seling uitgegroeid tot 220.000 mensen. Dat zij in het nieuws is gekomen dankt zij in het bijzonder aan het feit, dat graaf Karei de nodige paleizen heeft achter gelaten, waarin in de afgelopen jaren de hoogste gerechten van de Bondsrepubliek een onderkomen hebben gevonden Dat heeft het aanzien der stad versterkt. Zij praalt ermee de erfgenaam te zijn ge worden van de grote juristen-tradities van het in de rode zone verloren Leipzig. Men zal zich herinneren hoe vele maanden lang de ogen en oren der wereld op Karls ruhe waren gericht toen daar een rech terlijk college had te beschikken over Duitslands jawoord tot de Europese mi litaire gemeenschap. Thans ligt in Karls ruhe reeds maandenlang de Westduitse communistische partij op de politieke slachtbank. De plannen voor de atoomstad, die ten Noorden van de noodlijdende haven van Karlsruhe de Neckarkanalisatie laat de koten tegenwoordig verder landinwaarts drijven zal worden opgetrokken, zijn al gereed. Zij zijn ontworpen door pro- fessor Schelling, die ook de befaamde „Schwarzwaldhallc" der stad, met een zwevende constructie, heeft gebouwd. De gebouwen zullen zich uitstrekken over een oppervlakte van honderd hec tare. Het kernstuk zal uiteraard het reac torgebouw zijn. De Rijn levert gratis de grote massa's koelwater, die voor de reac tor nodig zullen zijn. Binnen twee jaren wil men de atoomstad voltooid hebben. Inmiddels blijft organisatorisch nog veel te regelen. De atoomconferentie in Genève en de bescheiden bijdrage, die de Duitsers daar hebben kunnen leve ren, hebben hier nogal wat critiek doen opgaan tegen de weinig voortvarend ge achte ondersteuning der Bondsregering. Heisenberger, sprekend met het gezag van een Nobelprijswinnaar, heeft ook hierbij de leiding genomen. De critiek zegt, dat de Bondsregering, eenmaal be vrijd uit de banden der bezetting, die de Duitse atoomexperts tien jaar lang hebben lam gelegd, al te veel ontzag toont voor de aarzeling, waarmee in het buitenland wellicht een nieuwe Duitse atoomvlucht gezien zou worden. Daarnaast verdenkt men de Bondsrege ring ervan, dat zij bereid zou zijn de Duitse kracht in dit opzicht al te zeer te laten binden door supranationale experi menten. Het privé-initiatief moet ook in de ontwikkeling van een atoomtechniek zo veel mogelijk tot gelding kunnen komen, zo heet het. Inderdaad zijn in Duitsland geen grote vorderingen gemaakt sedert de geallieer den ook de atoomteugels hebben gevierd. Nog geen twee millioen zijn op de West duitse begroting uitgetrokken voor de on dersteuning der atoomonderzoekingen, ter wijl de reactor van Karslruhe al een slor dige veertig millioen zal kosten. Van een wettelijke reijeling der bevoegdheden op het nieuw te ontsluiten gebied is nog geen sprake. Eerst onlangs heeft de rege ring aangekondigd, dat zij daaraan wil gaan werken. Vaak is gesproken over de benoeming van een speciale atoomminister. West- duitslands economische chef, professor Erhard, werkt inmiddels al zelfstandig aan een wet op het gebruik van atoome nergie. Uit het ministerie van buitenland se zaken, waar de Europese economi sche integratie via bovennationale orga nen nog altijd meer sympathie geniet dan bij Erhard, verluidt, dat men daar de din gen in eigen hand wenst te houden. Vandaar dan ook, dat in de laatste tijd dringende waarschuwingen aan het adres der regering zijn gericht, dat een indus trieel land als Duitsland moet trachten in de op weg zijnde industriële revolutie niet al te veel terrein prijs te geven aan politieke overwegingen. De Duitse indus trie moet zien, zo zeggen de critici, dat zij zo snel mogelijk in staat, is met het nog vele ronden vóór zijnde buitenland te concurreren in de levering van atoom installaties. Men gelooft, dat de krachti ge expansie op de wereldmarkt, die de Bondsrepubliek in de laatste jaren heeft doorgezet, slechts van duur zal zijn, wan neer men op de atoomtechniek zal over schakelen. Het experiment, (lat thans aan de boor den van de Rijn bij Karlsruhe zal wor den ondernomen, wordt dan ook allerwe gen met de grootste belangstelling gevolgd. Sceptisch gestemd waren tot dusverre slechts de bierbrouwers dier stad, die lang en vergeefs tegen de plannen heb ben gevochten omdat zij vreesden, dat hun bier de roep zou krijgen radioactief te worden. Zulke bedenkingen heeft men zelfs in Muenchen, traditioneel de Duitse bierstad bij uitnemendheid, niet gekend. Prof. Schelling ontwierp de plannen voor de nieuwe „atoomstad". Deze architect bouwde reeds in Karlsruhe de vermaar de „Schwarzwald-Halle", waarbij hij voor het eerst in Europa een „hangdak" toepaste, waardoor het mogelijk was een oppervlakte van 3.200 vierkante meter te overdekken zonder andere steunpun ten dan dc muren. Thans breidt Karlsruhe zich koortsachtig uit. Nieuwe woonwijken in het Westen der stad. In de eerste week van de afgelopen veertiendaagse berichtperiode lagen de Noord-Amerikaanse talken rustig, met iets afbrokkelende prijzen en weinig zaken. Plotseling liep de markt toen weer op, eerst aarzelend, daarna sterker, met het gevolg, dat wij voor Fancy talk nu de 200 per 1000 kg in bulk, cif. Rotter dam weer hebben bereikt. Kopers toonden tegen de oplopende prijzen weer meer belangstelling en ook werden er verschil lende posten uit de tweede hand geruimd op een niveau, dat iets onder dat van de eerste hand lag. Noord-Amerikaanse Reuzel was aan vankelijk ook flauw, maar kon daarna toch weer een kleine 20 per metric ton boven het laagste punt uitstijgen, aldus bericht ons de fa Bessem De Schepper te Rotterdam. Voor de plantaardige producten was de markt echter doorlopend uitgesproken flauw, met vrijwel dagelijks lagere no teringen. Hoewel dit niet animeerde om iets te ondernemen, achtten sommige kopers het prijsniveau blijkbaar toch interessant en sloten flinke kwantiteiten af. De inlandse technische vetten zijn schaars en volgen het prijsverloop in het buitenland. Vetzuren zijn uiteenlopend, terwijl cocosvetzuren vrijwel verlaten liggen on danks lagere offertes, zijn palmolievet zuren b.v. gezocht en hiervoor worden goede prijzen betaald. Hoewel er dus allerminst sprake was van een levendige handel, is de stemmir/ toch niet meer zo apathisch als enige tijd geleden. Mgr Jan Olav Smit heeft vele landgeno ten tijdens hun pelgrimage naar het graf van St Petrus grotelijks aan zich verplicht doordat hij hen liet delen in zijn kennis van de Eeuwige Stad en van het Vaticaan. en vooral omdat, hij zijn liefde voor Rome op hen wist over te dragen. Hi.i liet het echter niet bij mondelinge explicaties, maar zond zijn gasten als het ware hun herinneringen achterna en bereidde ande ren op hun reis voor. Zijn „Naar Rome" (geschreven samen met prof. Postl en „Pastor Angelicus" (over Paus Pius XII) hebben hem een uitgebreide lezerskring bezorgd. In zijn anecdotische verteltrant proeft men de ervaren gids. die weet wat men een gemengd publiek, dat over niet al te veel tijd beschikt, moet vertel len over zulke onuitputtelijke thema's als: Rome, of: het Vaticaan, of zelfs: Paus Pacelli. Het verwondert niet hem thans weder om aan de arbeid te zien, ditmaai als be werker van mgr Pfister's „Rome Immor- telü". De kanunnik van St Pieter heeft het werk van zijn collega uit de St Jan van Lateranen met grote vrijheid voor een Nederlandse uitgave gereed gemaakt. Daardoor lijkt „De Paus in het Vaticaan" sterk op het andere werk van mgr Smit, dat wij zoëven noemden, nl. „Pastor An gelicus". Het is alleen veel beknopter van tekst. Ook dit boek is aangename lectuur, dat dienen kan voor een eerste algemene oriëntering in het meest boeiende hof ter wereld. Maar het onderscheidt zich door de overvloed aan prachtige foto's die de helft van het boekwerk in beslag nemen. En in zoverre vormt het een welkome aanvulling. Wie niet in de gelegenheid is het werk van de Pauselijke hoffotograaf, de heer Feiici. dagelijks in de Osservatore Romano te volgen, vindt hieT een voor treffelijke selectie, waaraan men de goede „Cicerone" herkent. Paus Pius XII vormt het middelpunt van deze fotoreportage, doch tegelijkertijd heeft de samensteller er zorg voor gedragen, dat men een beeld krijgt van de Romeinse basilieken en van de door de Paus gebruikte officiële ver trekken van het Vaticaan. Wij bekennen gaarne steeds opnieuw gefascineerd te ziin door deze foto's, die wellicht beter het mysterie van het Vaticaan voelbaar ma ken. dan welk boek ook. Het is het con trast tussen de evangelische armoede, die van de H. Vader uitstraalt, en de over weldigende zegezang, welke de St Pieter en de liturgische rijkdom uitzingen. Het contrast van de aangrijpende eenzaamheid van Christus' plaatsbekleder tussen de velen, die Hem omringen of I die ad limina komen en tegenover de massa's, die zich in de St. Pieter of tussen de collonnadcs van Ber nini verdringen. Het contrast tussen I de spontane vaderlijke directheid van deze Paus en de afstand geschapen door de tradities, de formuleringen en het proto col. waaraan de eeuwen hebben gewerkt. Doch niettemin vormen al deze contrasten een evenwicht en een raadselachtige har monie. Dat is het onvergetelijke geheim van Rome, betrapt als het ware door de camera. Het is te begrijpen, dat mgr Huibers bij dit boek gaarne een aanbevelend impri matur wilde schrijven! N.a.v. „De Paus in het Vaticaan", door mgr Pfister: Ned- bewerking door mgr Jan Olav Smit. Uitg. W. van Hoeve, Den Haag, AANVOER VAN SCOOTERS RUIM VERDUBBELD Niet ten koste van de motorfiets Dagelijks kan men constateren, dat de scooter op de Nederlandse wegen sterk veld wint. De groeiende populariteit van dit moderne vervoermiddel blijkt ook uit de maandelijkse cijfers van het C.B.S. betreffende de import, assemblage en fa bricage. In de eerste zes maanden van dit jaar werden 7.527 scooters uit het buitenland geïmporteerd, vergeleken met 3.522 in het eerste halfjaar 1954, een verdubbe ling derhalve. De belangrijkste leveran ciers zijn te vinden in Italië (54 procent), West-Duitsland, (40 procent) en Oosten rijk (5 procent). Aan de hand van de statistiek kan men vaststellen, dat deze verkoop niet al thans niet zichtbaar ten koste van de traditionele motorfiets gaat. Ook van dit tweewielige voertuig stegen de verkoop cijfers en wel van 11.899 stuks in het eer ste halfjaar 1954 tot 14.480 in dezelfde periode van dit jaar. In het jongste nummer van „Op de Steiger", het vakblad der R.K. Bouw vakarbeiders, lezen we: Wanneer onze leden van deze regels kennis nemen is de vacantie in het bouwbedrijf voor dit jaar wederom ten einde. Het was tevens de 25ste maal, dat de bouwvakarbeiders hun vacantie konden houden. De jongeren in het be drijf, die niet beter weten of het hoort zo. zal dit weinig zeggen; de ouderen echter, die jaren in het bedrijf hebben moeten werken zonder vacantie, zonder z.g. snipperdagen of betaalde christelij ke feestdagen, zal dit feit wel iets zeg gen. Zij zullen zeker terugdenken aan de acties, welke moesten worden ge voerd om tot een doorvoering van be taalde vacantie- en feestdagen te ko- men.m Het was in 1929 dat overeenstem ming verkregen werd inzake vacantie, eerst met de R.K. Patroonsbond en na dien met de Algemene Patroonsbond. Alhoewel het een bescheiden begin was. n.l. drie dagen, mag toch in het licht van die tijd gesproken worden van een evenement in de algemene ac ties tot verbetering van de arbeids voorwaarden. De verlangens reiken verder dan de vastgelegde rechten van vandaag. Maar het was toch wel goed even in de ge schiedenis terug te grijpen. 't Is allemaal niet zo eenvoudig als dat het sommigen wel lijkt. De steenkolenproductie (incl. opkoop) over Juli 1955 der Oost Borneo Mij bedroeg 5868 kgt., terwijl de petroieumproductie volgens van de „Koninklijke" ontvangen berichten binnen de M.C. „Muara" ge durende Juli 1955 bedroeg 8300 kgt. „1 ffl. inhoudende plm. 6 bt. Ch. Mouton Rothschild 1928". Gebed in een mandje ligt dez3 Rothschild waarschijnlijk als enige uitzondering zo zacht als een schaap vooraan op de toon- tafel, welke in een kleine kamer vlak bij de keuken van het voor malige Hotel „Diu Vieux Doelen" in Den Haag is ingericht. Een van de zeven flessen Ch. Latour Xavier de Lestapis ligt er ook te rusten in een rieten mandje en een fles Chateau Filhot 1893. Er zijn alle soorten wijnen, cognac en whisky en Franse likeuren. Er zijn nog 633 flessen Manuel Guerrero en 89 Oloroso.. Dat laatste vooral doet mij deugd, omdat sherry een Spaanse naam behoort te hebben. Bij deze Oloroso staat nadrukke lijk vermeld en daar moet het goede wijnhart van de heer Bie- nen de hand in hebben gehad. Deze zeer oude sherry moet één dag vóór het uitschenken recht op staan. Of na het uitdrinken één dag later de drinker nog rechtop stond, doet minder terzake. En dan te denken, dat ik bij al mijn bezoeken aan de Oude Doelen nooit van die Oloroso heb ge proefd. Daar had meneer Bienen me wel eens attent op kunnen maken, want ik mis Spanje en de Spaanse sherry. En als deze opsomming in de cataloog dan ten einde is. staat er on der die indrukwekkende lijst van edele wijnen in een kadertje vermeld en in de oude spelling: Bovenstaande wijnen liggen vakkundig opgeslagen in de kel ders van „Du Vieux Doelen". Door de constante temperatuur, welke in deze oude wijnkelders heerscht, zijn zelfs de oudste wijnen nog in perfecte con ditie. In Den Haag wordt de Gou den Eeuw uitgedragen. Het erentfeste hotel »DU Vieux Doelen" in Den Haag, eerbied waardig overblijfsel van de Gouden Eeuw komt deze week onder de hamer. Met alles wat er nog in teas: drank en mors- manchetjes en al die meubelen, loaartussen de groten der aar de vele jaren hebben verkeerd. Onze parlementaire redacteur, die aan dit établissement zon der twijfel zijn leven lang de aangenaamste herinneringen zal bewaren, kon niet nalaten er op de kijkdag binnen te lo pen. Hiernaast publiceren wij zijn niet van weemoed gespeen de mijmeringen. De hall beneden met de driezitsbank (links in de hoek achter de trap) Het merendeel dezer wijnen ia in 1947 persoonlijk door den heer Bienen in overleg met de Nederlandsche Re geering, welke destijds „Du Vieux Doe len" gereserveerd had voor Ministers en Diplomaten, rechtstreeks aange kocht in de Districten, waaronder deze ressorteerden". Waarmee dan niet de ministers en diplomaten zijn bedoeld, maar de wijn- districten. anders immers zouden deze wijnen moeten zijn aangekocht in de wijndistricten Franeker en Helmond en Gorinchem en zouden alle ministers en diplomaten, die sinds 1947 in „Du Vieux Doelen" hun bivak opsloegen, al die tijd op een droogje hebben ge zeten. Sic transit gloria Twaalfduizend flessen Zoveel bedden, zoveel lakens en slo pen, twaalfduizend flessen wijn zijn er overgebleven uit de oude glorie van de schutterij. Toen de schutters hier eeuwen geleden bijeen kwamen, is het niet bij flessen gegaan, maar waar schijnlijk bij vaten tegelijk. Toen stroomde de wijn in de roemers en ik betwijfel of na de opheffing van de schutterij er nog zoveel wijn in de kel ders achter bleef als nu ten tijde van de ministers en diplomaten. Ik mag het nu verklappen. De minis ters, die veelal buiten Den Haag woon den en toch ergens moesten eten, kwa men 's Maandagsavonds na de zitting van de ministerraad wel naar ..Du Vieux Doelen" om daar na een borrel, inzoverre zij daar gebruik van maak ten. nog wat na te praten over allerlei ministeriële zaken. Ik zag dan wel eens wat zij daar aten in het restaurant Bienen. Een soepje, een biefstukje, een puddinkje. O, zij zijn heel bescheiden die Hollandse ministère. Helemaal geen ossen aan het spit gebraden, zoals ten tijde van de boogschutters. Maar nummer 35 uit de cataloog is een ronde notenhouten tafel met glas plaat en daarop volgt volgens de cata loog nummer 36: 1 dubbel geriete drie zitsbank met losse kussens en velours- bekleding. Nu ik er langs loop kijk ik er met stille weemoed naar. Daar op die tafel heeft menig aperitief vóór mij gestaan, mijn werk gebood mij dat en ik had mij daaraan te onderwerpen. Visite met variaties En nu zit ik daar met de catalogus in mijn hand, waarin dat. alles plotselirp genummerd staat van de middel eeuwen tot heden toe. Eerst hebben ei de schutters hun feesten gevierd. In de zestiende en zeventiende eeuw was het hotel bekend tot ver over de landsgrenzen. Na de laatste oorlog bood de regering in dit hotel haar gas ten bij voorkeur kamers aan en zo zat ik daar soms. de ene dag met een rijke bankier uit Curasao als er in ons kleine land politiek iet® te doen was over de West, de andere dag met meneer Laza- rides uit Athene, die door zijn rege ring herwaarts was gezonden om ziel te oriënteren over de afzet van Griekss vijgen en weer een paar dagen latei had er een gesprek op die drieziis- bank, weet u. of in de voorsalon (waar in no 147: 1 kapitale antieke gobelin in eiken lijst 2.25 x 5.75 m.) met de gou verneur van Portorico. Zo gaat het leven. In die kamer bo ven staat nog het bed, waarin de ge zant van Chili mitsgaders zijn lieftal lige gade hun moede leden hebben ge strekt. Ik weet dat, want bij het raam staat een tafeltje met een kleine bank. waar ik heb gezeten en de sigaren heb gerookt en de cognac heb gedronken, die de gulle gastheer tijdens ons ge sprek uit de wijde kussenkast te voor schijn toverde. Nummers Die vermaledijde cataloog begint met nummer 1: „1 Eikenh. bureau ministre met 2 zijkasten" en eindigt met num mer 3899: „2 dozen closetpapier". Er is ook „1 grote partij morsman- chetjes". Ik betwijfel of de schutters, die bil hun gildemaaltijden in de Oude Doelen ook hebben gebruikt. Die zullen de wiin wel hebben laten stromen tot over hun kanten kragen. Wat een tijd: Nu leest men acht keer achter elkaar: 1 stofzuiger, 78 blik wor telen, 1 parti.it.ie aardappelmeel en sago, 1 aquarel door Jan Vrolijk achter glas in lijst. Nou Jan daar ga je. Een maal. derde maal! Verkocht! Bronzen en marmeren bustes van on bekende heren, portretten van de ko ningin, frituurpannen en braadsleden en nu zou ik willen, dat de zetter de b vergat 1 zware, vertinde puree- kniiper en enige malen 72 jenevergla zen. Als ik daar een dozijn van zou kopen, heb ik er beslist een paar van mezelf bij. Verder 2 vlaggestokken 58 mokkalepeltjes en zes busjes slakken. Maar in hef restaurant, waar eerst de wijn fonkelde in de glazen en waar je een bovenmaatse tong kreeg opge diend op een bovenmaatse schotel, die de halve tafel in beslag nam, staat nu al het tafelzilver op vele tafels te prij ken en te pronken. Een zaal vol. Doch dat kleine kamertje met een keur van wijn. Dat biologeert me. Meneer Bienen is weg. Ik had nog vóór de sluiting met hem afgespro ken, dat hij mij nog eens het een en ander zou vertellen van zijn oude „Du Vieux Doelen". Het is er niet van gekomen. De Maandagavond, dat ik zou komen en wij een sherry zouden drinken grote hemel, mis schien wel die gemiste Oloroso! was ik krank. Een babyachtige long ontsteking vanwege de bromfiets. De oude schutters hadden geen bromfietsen en dus ook geen long ontstekingen. Die liepen. Als zij na de wijn in „Du Vieux Doelen" nog lopen konden. Maar dat is voorbij. En nu ook dit. Een hemel van historie wordt spreid over de aarde. De Middeleeuwen worden straks uitgedragen F. S. Vat on< Ier. eon zo naa oen Slill zilt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4