Opera-feest in de Plantage S.G. schoot midden in de roos Apsa „HEI SPROOKJE VAN ZUNDERT" Amsterdamse gemeenteraads leden bezoeken de E 55 Geheugen-hulp Bijzondere attracties bij de Wester V-Delft De stedeling zal er ook zeker van genieten ALLES VOOR SCHOOL Hengelconcours voor de jeugd 1 Be cl a me VIJFTIG JAAR TRAM TE ROTTERDAM Nieuws uit STAD EN OM1 REK DE KOSTEN BEDRAGEN 6.50 p. pers. De stem van de lezer Maakt voor Uw zaak pwwral Op Zondag 4 September a.$. De elfde Nationale wielerronde Garagebedrijf WALDO Krijgt Schiedam aan plakzuilen ZUID-HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL Burgerlijke Stand Van de Rustwat naar de Heuvel NSC P 01N A Prachtige soli JUBILEUM C. VAN DIJK GEEN VOORRANG VER LEEND Het koor Uw tafeldrank AANGEHOUDEN AFD. PROPAGANDA. HULPMOTOR IN BRAND IN ROTTERDAM FIETSEN GESTOLEN 11 Spijt COACH 4575.— CABRIOLET 5500.— COMBI 5195.— AANWINSTEN R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „ST. LIDUINA" NIEUWE SCHIEüAMSCHE COURANT m mmm reeds Paardensport OPENLUCHTMUSEUM 200.000 BEZOEKERS VRIJHEID NIET VAN LANGE DUUR io Het middagprogramir. Jeugdwedstrijden Een wonderlijk-schone zomeravond was het enig j liste decor voor een romantisch gebeuren als dit opera-concert. Het verblekende blauw van de hemel, het zich allengs verdiepende groen der homen, het zoele flauwe windje schiepen een situatie en een sfeer waarin de bewogen muziek van Gounod, Verdi, Bizet etc. hoger eer kon worden bewezen dan in de concertzaal. De Schiedamse Gemeenschap heeft hier wel een zeer juiste greep gedaan. Het was een genot te zien dat zelfs in Schie dam nog duizenden, ja duizenden men sen zijn, die van deze muziek kennelijk konden genieten. Een schitterend programma vol muziek, die in de loop der tijden het kenmerk van de eeuwigheid ging dragen. Melo dieën, zo sterk en krachtig, zo bloeiend en vol leven, dat ze steeds zullen blijven trekken. Wel, er was ook gisteravond veel te ge nieten Men had solisten geëngageerd die tot het puikje van Neerlands vocale in ventaris behoren. Greet Koeman, zangeres èn actrice van grote kundigheid deed verrukkelijke din gen in de juwelen-aria en het Tuinduet van Gounod. Dat zij de microfoon met bravour terzijde schoof kwam de kwali teit van haar geluid zeer ten goede, maar. wij zaten op een der eerste rijen! Leon Combé en Leo Larsen: twee nobele Schiedam gepresenteerd. Het was buiten gewoon plezierig weer eens een gemengd koor te horen zingen, waarvan men het ensemble zonder clementie voor te wei nig bassen en tenoren kon beluisteren. Het evenwicht in de stemverhoudingen was uitstekend, de alten misschien wat zwak (maar we zaten er tamelijk ver van daan). Daar het koor hoewel niet al tijd zeer gedisciplineerd reageerde op de aanwijzingen van de dirigent, en deze een zeer zuivere opvatting blijkt te heb ben ook van opera-muziek, waren koris- tische gedeelten van dit concert eveneens zeer succesvol. De „Einzug der Güste" van Wagner, de processiemuziek uit I. Lom- bardi van Verdi, diens Zigeunerkoor uit II Tpovatore, de triomfmars uit Aïda. het Kerkkoor uit de Cavalleria Rusticana van Mascagnihet waren evenzovele triomfen van dit van dit mooie koor. Men zal ons vergeven, dat we de pro grammanummers niet afzonderlijk onder de loupe nemen. Het waren er 14! Met een woord van lof aan de pianisten Cor v. d. Hulst—Ringels en Herman van Roon, Hedenochtend, werd de heer C. van Dijk, Brugmanstraat 20a. gehuldigd ten kantore van machinefabriek H. Evers aan de Buitenhavenweg door de directeur, de heer H. Evers, wegens het herdenken van de dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad De heer Evers overhandigde de jubilaris een cadeau onder couvert en aan zijn echtgenote bloemen. De heer Bokhorst deed hetzelfde na mens het personeel. De jubilaris bracht de dag verder in huiselijke kring door. Op de kruising Hoge Boomweg-Lo- renzlaan vond gistermiddag een aanrij ding plaats tussen een motorrijwiel en een personenauto. De motorrijder D. H. uit Rotterdam die geen voorrang verleen de klaagde over pijn in zijn arm en is ter observatie opgenomen in het Zuiderzie kenhuis. De duopassagiere mevr. J. v. T. uit Rotterdam, liep een vleeswond aan de linkerarm op en is eveneens naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. stemmen evenwichtig en beheerst in alle I die de begeleiding van koor en solisten graden van expressive hevigheid lietenzeer kundig en slagvaardig verzorgden, veel. schoons genieten. De zeer schone j mogen wij vaststellen, dat de Schiedamse aria's van HSndel en Scarlatti die Leo Larsen zong, met veel piëteit en begrip maakten zeer veel indruk. Men kon aan het dankbare applaus en de toegewijde aandacht van het publiek merken dat opera-liefhebberg heus niet altijd „melo- manen" zijn. Frans IVfoonen heeft zijn Rotterdams Operakoor op voortreffelijke wijze in Zoete most van appelen Goed, goedkoop, gezond Gemeenschap muzikaal Schiedam zeer aan zich verplicht heeft met dit uitstekende initiatief. Een Rotterdamse opvarende van het Zweedse schip dat op het ogenblik in Schiedam ligt is door de Schiedamse poli tie aangehouden verdacht van diefstal. Speciaal voor cnze lezers ciganiseren wij op Zondag 4 September a.s. een ttip per TOURINGCAR naar het bloemencorso te ZUNDERT (inclusief een tribuneplaats van 2.50 en een kop koffie). Vertrek per luxe touringcar vanat de Koemarkt te Schiedam om 8.15 uur precies en weer terug om ongeveer 21.30 uur. Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor, Dam 18, te Schiedam. Om eventuele teleurstellingen te voorkomen iaden wij U aan, niet te lang met het afhalen der kaarten te wachten. Ten gevolge van het lekken van benzi ne op de warmgelopen motor raakte aan de Korte Singelstraat het rijwiel met hulpmotor van de heer J. W. uit Schie dam in brand. Het vuur is met zand ge blust. HEDEN: Monopole-Theater: Jungle trommen van Afrika (14 j.), paaT.H 2(1 Passage Theater: Het Witte Paard, zu UUKiosk Plantage: Puzzletocht Jeugd 9— 12 en 14—17 jaar. Plantage: Spaanse dans-show, 20 uur. VRIJDAG: MaasboulevardRolschaatswedstrij d 14.3016 uur. Plantage: Zomerparade, 20 uur. ZATERDAG Stadhouderslaan: Wielerronde Schie dam, 14.30 uur. B.K.-laan: Rolschaatsen, 15.30 uur. Vlaardingerdijk: Vuurwerk, 20.00 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Backer St. Liduinastraat 58. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag én Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 2—5 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. s Filiaal Gorzen <H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur. Vrijdag van 7—9 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half eén. Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur Bali-tentoonstelling. toneel en muziek. Vrijdag, 26 Augustus 1955. Schouwbnurg 8 uur: Moord en doodslag (Rotterdams Toneel! Groote Schouburg uur: Au salon des variétés (Alex de Haas.) BIOSCOPEN. Programma's van 28 Aug. t.m. 1 Sept. Arena: Koninklijke hoogheid (a. 1.) - Capi tal: Man zonder noodlot ontoelaatbaar) Cen traal' Singin' in the ram la. 1.) cineac. Battle erv (18 j.l Colosseum: Drie matrozen in Parijs' ia. I.) - Harmonie: De woeaWn leeft (a. 1.) Lumière: Terugkeer onmogelijk 18 J.) Lutusca: Tweemaal begeerd (ontoelaatbaar) Luxor: Du Rif iff chez les hommes (strikt volw! Passage (Schiedam): A C en de mummie (14 j.) - Prinses: Du Rififl chez les hommnes istrikt .volw.) Rex: Zet m op. George (a. 1.) - Thalia: The country girl (18 J). 't Venster: De rode schoentjes (18 J Victo ria: The Glenn Miller story la. 1.) Op Zaterdagmiddag aanvang 14.30 uur de 11e Nationale Wielerronde van Schie dam voor Nieuwelingen en Aamteurs op het parcours aan de Stadhouderslaan. Nieuwelingen 60 km. Amateurs 100 km. Onder de deelnemers in de Nieuwe- lingenkoers vinden wij de navolgende renners t.w. W. Bravenboer (Off. Kamp. van Nederland); Th. Sijthoff de winnaar van 18 Juni 1954 in de Ronde van Schie dam en tevens 12 overwinningen op zijn naam dit jaar; J. de Haan winnaar van de Ronde van 's Gravendeel Zateixlag' 20 Aug. j.l. de winnaar van het vorig jaar de renner J. Sjouke; J. Groep winnaar van de Ronde van Charlois en dan nog o.a. de plaatselijke favoriet P. den Dikken- boer en renners zoals G. Kreukniet, P. Kortland, A. v. Iersel enz. Bij de amateurs, die om 16.15 uur star ten voor de 100 km. vinden wij 5 renners uit de Ronde van Nederland voor Ama teurs t.w. de Gebr. Peters uit Haarlem; A. v. 't Hoff uit Sassenheim tevens win naar van de Ronde van Het Witte Dorp; D. de Ruiter uit Beverwijk, die reeds en kele overwinningen op zijn naam heeft staan; de Rotterdammer J. v. Vliet te vens winnaar van de Ronde van Katen- drecht. Verdér zien wij op de deelnemers lijst nog diverse klinkende namen met één of meer overwinningen o.a. J. Mehagnoel en Rabe uit Amsterdam; M. Bravenboer, de Kamp. van Rotterdam; A. Bachetti, de snelle Italiaan en de Duitse renner A. Schlicht (grote favoriet in het district Westfalen) enz. enz. Een heel veld renners t.w. 70 Nieuwe lingen en 70 Amateurs. Verzoek van de organisatoren aan het publiek, om de honden thuis of aan dt lijn te houden en niet onnodig de weg over te steken. Gisteren zijn er in Schiedam drie rij wielen ontvreemd ten nadele van de he ren J. S., J. B., A. d. L., allen uit Schie dam. Geen van de fietsen stond op slot. ROTTERDAM, Donderdagmiddag. (Van onze verslaggever) „Wie pikanterieën verwachtte moet ik teleurstellen", zei burgemeester Van Wal- sum van Rotterdam vanmorgen, toen hij om half elf in de tuinzaal van museum Boymans de vijf 011 twintig Amster damse gemeenteraadsleden welkom heet te, die vandaag een bezoek brengen aan de E 55. Hij bedoelde daarmee, dat hij zich niet zou laten verleiden in te gaan 0p je wel eens veronderstelde nva- liteit tussen de hoofdstad en Rotterdam, maar om nu te beweren, dat dit onder werp tijdens deze ontvangst verder met meer ter sprake is geweest, neen, dat zou niet eerlijk zijn. In zeer welgekozen bewoordingen ge waagde de Rotterdamse burgemeester van zijn vreugde, dat de Amsterdammers naar de E 55 waren gekomen. Met een zekere aarzeling, zo zei hij, was het vol tallige Rotterdamse gemeentebestuur bb deze ontvangst aanwezig, omdat het eerst in laatste linie iets met deze nationale manifestatie te maken heeft. Men pleegt, zo vervolgde spr., in de pers althans in Amsterdam wel eens te schrijven over een rivaliteit, die er zou bestaan tussen Amsterdam en Rotterdam. Maar is het niet zo, dat beide steden haar taak hebben in het maatschappelijke be stel van ons land? Amsterdam heeft vele goede dingen, zoals bijvoorbeeld de Pit toreske trachten en Rotterdam heeft weer andere eigenschappen. Het is thans de derde havenstad van de wereld en het is niet uitgesloten, dat het binnen kort (!- tweede zal worden. „Ik kan U verzekeren, dat we ons bij deze taakver- deling niet ongelukkig voelen". De burgemeester zei gaen gevoelens van rivaliteit te koesteren, tenzij van ge- zonde wedijver in belang van net nationaal bestel, hetgeen er toe bijdraagt, KtIMiSCv«i». dat we onze taak zo goed mogelijk ver- aan gedaan worden,vullen. Hij was er van overtuigd, dat men aan geaaan woraen, Amst.,rdam ook zo zag en hoopte meer hebben de twee en een half jnil- lioenste bezoeker in hun midden te telien. Die was vroeger dan werd verwacht gisteren al geregistreerd en had, als ver- -assing, een reis naar Amerika aangeboden gekregen. Jaap Brandenburg (C.P.N.) „Daar had ik toch niet ingemogen". Burgemeester Van Walsum: „In an dere hoedanigheden heb ik de heer Bran denburg zien optreden en ik heb daarbij niet de indruk gekregen dat _hij niet graag naar Amerika zou willen". Ook wethouder Meertens van Rotter dam sprak nog een kort welkomstwoord, waarna wethouder W. Stcinmetz van Amsterdam zeer in het kort dankte voor deze ontvangst. Een eventueel antwoord op de speech van de burgemeester stelde de hoofdstedelijke magistraat uit tot aan de lunch. Als abonné Uw blad zou schrijver dezes zich gaarne een plaatsje toegewezen zien voor een z.i. zeer urgent geval. 't Betreft hier n.m. het voorgenomen plan van de gem. Schiedam, een school te bouwen aan of op het Loremfplein. M.i. kan er al moeilijk een ongunstiger bouwplaats voor een school uitgedacht worden zeker wat betreft het gevaar voor de schooljeugd, op dat drukke ver keerspunt. Schrijver dezes zou willen vragen, is er dan in deze directe omgeving geen betere gelegenheid? Om er enkle ie noemen, Buys Ballot singel naast Chr. School, het verlengde v. d. Èuys B. Singel bij dé Daltonsir. a.h. Newtonplein, alle zeer rustige plaatsen Als men de laatste tijd een krant ter hand neemt leest men niet anders dan statistieken over verkeersongevallen. Daar moet wat schrijft men! Vi'Gp' woorden een tijd van meer rust Laat men het dan toch zeker met in de („trodnpprpn Allen zou- hand werken. M.i. kan men er daar be ter een rustige groene vlakte van maken, dat komt de omgeving ten goede. U redacteur dankend voor de plaatsing. Op de kermis was het gisteren zo warm, dat een der exploitanten op deze wijze een douche nam op dit gebied te introduceren. Allen zou- den daarmee gediend zijn. Tenslotte zei hij, dat het hem speet, dat Een abonné uit deze b.g. omgeving, de Amsterdammers vandaag de kans niet Demonstratie op aanvraag SINGEL 41-45 - TEI.EF. 65538 69915 De gemeente, die momenteel de ver ouderde, ondoelmatige en verre van fraaie aanplakborden beheert en exploiteert, overweegt deze exploitatie aan particu lieren over te doen. Men heeft hiervoor reeds enkele belangrijke aanbiedingen ontvangen en deze worden bestudeerd, zulks met de bedoeling, dat. de borden door zuilen vervangen zullen worden, van een model, waardoor het stadsbeeld word» verfraaid. Er zal echter nog wel enige tijd verlopen, vooraleer B. en W. te dezer zake een beslissing zullen nemen en Gemeentewerken ontheffen van een taak, die het steeds tot hun tevredenheid heeft uitgeoefend. Romans: Arkel Zegwaard, Morfinist; Bates, De Purperen vlakte. Beaumont, Bij het vallen van de nacht. Belcampo Nieuwe verhalen. Bordewijk, Onderweg naar de Beacons. Bottome, Tussen twee werelden. Bourbon. Het andere lied. Bour- ne, De verboden stad. Brandenburg, De stroom van hun leven. Feiner, Kristallen geluk. Franken, Josephine. Gallico, On sterfelijke dwaasheid. Ham, Dit dal zij ons geschonken. Hancock, De dorpsdokter. Heyer, De weerspannige weduwe. Howard, Voor de avond valt. Hyams, Sylvester. Mauriac, Het Lam. Patton, Goede mor gen, juffrouw Duif. Peters, Requiem voor Manuel. Remarque, Een tijd van leven en van sterven. Roth, Morgen zal ik hul len. Seton, Katherine. Spaandonck, Ger- brand Brinker, Spring, Dame, deerne, dominee. Treves, Het geluk laat zich niet dwingen. Ullman, De berg der verschrik king. Ullman, Dokter Windom's keuze Walschap, Een mens van goeden wil Werfel, Cella. Wertheim, Vorst van de ballingschap. West, Hoofdpersoon Theo Gieters. Detective-romans Beuving, Moord in trein 8.28. Cheyney, Duister Bahama. Christie, Met onbekende bestemming. Corsari, Moorden en mario netten. Eemlandt, De Odeon-moorden, Eerdmans, Telefoon uit Maastricht. Ha- vank, Dodemans dollars. Hobart, Spion aan boord. King, De grote chantage. Mons En toen gilde de fluitketel. Multon, Oase Charteris, De Saint speelt met de dood. TELEFOON 69365 PASSAGE 7 De Wester-V-Delft, welke dit jaar op 10 September zal worden gehouden op de terreinen van de Marloshoeve aan de Bnitenwatersloot, zal als agrarische tentoonstelling niet zo heel veel verschillen van de vorige e wrote lijn van de altijd goed geslaagde tentoonstellingen, al was het haast spreekwoordelijk, dat deze met een regenbuitje van een gehele dag werd «ehouden, wordt ook nu weer aangehouden. Het is nu voor de zevende maal, dat deze agrarische tentoonstelling in het federatief verband met Gouda, Leiden en Dordrecht wordt georganiseerd. Het bestuur is reeds alleszins tevreden over de inzendingen, welke er gebracht Worden. worden gehouden, waarbij de beste mel kers van de gehouden cursussen een zevental elkander komen bekampen, waarvoor zeer hoge eisen worden ge steld. Op het voorterrein zal een kleine land bouwtentoonstelling worden gehouden, waarvoor enkele firma's met diverse snufjes uitkomen. O.m. zal er een melk machine te zien zijn, welke twee koeien tegelijk kan melken en maar klein van afmeting is. De officiële opening zal dit maal ge schieden door de ere-voorzitter burge meester D. de Loor,, des morgens te 10 uur in de grote tent, welke op net terrein wordt opgesteld. De inschrijving voor vee heeft de 30Ó|termeer en Maasland mee doen aan een ■eds bereikt het aantal varkens en scha-vee-beoordelingswedstrijd, waarbij het ex- icron terieur van de dieren moet worden be- oordeeld. Daarnaast wordt er een kal- ver-opfokwedstrijd gehouden voor jon gens van 10—16 haar. Deze moeten dus OAGBIAD VOOR SCHIEDAM EN OMSlREAtA 77ste Jaargang No. 22848 De kantoren dei Redactie en Admlnl- mstratle zljo gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel 66152 Glro-nummei 590943. Abonnementsprijs 6.25 oer kwartaal 2.15 per maand 6.50 oei week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter boogie Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per mlU'meter boogie Bij contract gelden lagere tarieven welke voor het Advertentie wezen. Kampioenen (kleine adverteDtien) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegeie bij de administratie ot bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar tQn. Meisjes-romans. Aardweg, Madeleine gaat in zaken. Drie sen Brenda zet door. Grashoff, Moeilijk heden om Sala. Nefkens, Eens komt de droom. Saxegaard, Een uur met de autobus. Udinga, Apotheek Duinoord. Voerman, Jetje's rustkuur. Zuurveen, Vonken van Mac. pen zal nog groter zijn dan vorige jaren en alleen de geiten, de koe voor de klei ne luiden, zal niet zo vertegenwoordigd zijn, als het bestuur graag zou willen. Was er de eerste maal een aantal inge- schreven dat de 100 sterk overtrof, dit aantal is gedurende de jaren steeds te ruggelopen en bedraagt nu slechts een goede twintigtal. De oorzaak daarvan moet worden gezocht In de minder ge slaagde outillage, welke de Wester-V kon bieden. Deze dieren zijn zeer gevoelig voor regen en daar het nog al eens re gent op de Wester-V en men voor dit kleine vee nog geen overdekte beschutting kan bieden, is de inzending steeds klei ner geworden. Volgend jaar h ,opt het be stuur hier beter in te kunnen voorzien. De inschrijving voor de paardendres- suur en voor de ruitersport in de middag is daarentegen zeer groot. Alle ^"Be sloten verenigingen van de bond in net district Zuid-Holland, Noord-Brabant doen aan deze ruiterwedstrijden mee. Immer hier zal het kampioenschap van dit m* trict worden verreden en de kampio zullen een week daarna uitkomen reeds een kalf hebben opgefokt, voor de tentoonstelling, waarbij zij precies hebben moeten aantekenen welke hoeveelheden voer zijn gebruikt, welke kosten daaraan verbonden waren etc. De kosten van dit opfokken lopen vaak sterk uiteen, hetgeen vorige malen reeds is gebleken. Het ligt dan ook in de bedoeling van een derge lijke wedstrijd, de jongelui vertrouwd te maken met het fokken niet alleen, maar om een zo verantwoordelijk mogelijke voedermethode te volgen, waardoor de prijs zoveel mogelijk gedrukt wordt, maar toch een dier verkregen wordt, dat aan alle eisen voldoet. Dan zal er ook een melkers-wedstrijd (Van onze correspondent). Hedenmorgen om half twaalf is de 200.000ste bezoeker van het Ned. Open luchtmuseum te Arnhem genoteerd. Het was ir J'. H. Vree uit Delft, die, in Apel doorn is gelogéerd eh vöór dé eëiste maal een bezoek aan het museüm bracht. De loco-burgemeester van Arnhem, wet houder Bronkhors-t, schonk hem een album met foto's van het museum, terwijl me vrouw Vree bloemen ontving. In Schiedam is gistermiddag een 13-ja- rige jongeman aangehouden die gevlucht was uit de inrichting „Valkenheide bij Maasburgen. Vanmorgen is hij naar de inrichting teruggebracht. GEBOREN: Antoon C.. z v. L. Meij- boom en A. Maan Marinus D.. z. v. M. F. Jonkman en M. J. v. d. Krift Marti- nus W z. v J. Groeneveld en J. Bans OVERLEDEN: S. Reij, 80 jaar. De jeugd viste. Het was niet veel, maar het was „beet". En deze jongen ving het grootste aantal In navolging van de ouderen die Za terdag aap bod zijn geweest trokken gis termiddag de jeugdige hengelaars naar de Schiedamse Schie om daar eens te laten zien, wat zij kunnen. Ze hebben meer vis opgehaald dan de ouderen, want voor hen gold de regel, dat ook de onder maatse vis werd meegeteld. Met hun kor tere hengels blijven zij dichter onder de wal en daardoor is de kans op kleine visjes groter. Maar Koos van der Hoek haalde liefst veertien visjes op en ver kreeg daardoor het vaantje dat door de de heer D. Voets ter beschikking was ge- steld. Ook de jeugd werd door het Tamboer en Pijper-corps van de Harmonie vanaf de Grote Markt uitgeleide gedaan naar Utrecnt voor net lunuciuw pkt Vooral Brabant heeft de leden opg naar Delft te komen, waar men de «eer. de terreinen en de outillage iBtstekena vind. Ook de hulp welke de juryie krijgen en de medewerking we le stedelijke autoriteiten ontvangt acht men daar boven alle lo ,en zovele punten in het ^rdeel Delft, om er naar toe te gaan. Bo vendien is Delft als stad ook sterk aan bevolen, zodat een groot verwacht neden de I oerdijk mag worden verwacht In de middag zal een vlag door de lan deliike riiverenigingen aan net districts- bestuur worden aangeboden en geplant, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van ée Bond. Het middagprogramma, dat weer von ouds geheel aan de ruiterspor wijd zal zijn, heeft ook voor buiten ders verschillende zeer aantrek nummers. De individuele dressui mers, welke altijd al een hoogtepu de dag vormen, zullen nog op een i dere vyijze worden opgeluisterd. D, delijke ruiterverenigingen hebben prestaties nog opgevoerd. On deze miu- dag zal Jan de Wit met zijn paard uit komen. Dit lid van de Landelijke rij ver eniging West-Friesland uit Noord-Hol land heeft zijn paard wel enkele zeer bijzondere kunstjes geleed. Hoewel het dier in gewone doen voor het landbouw- werk wordt gebruikt, heeft hij het toch zover weten te krijgen, dat het over een balk van 10 cm. breed loopt, welke op een hoogte van ongeveer een halve me ter boven de grond is geplaatst. Maar bo vendien is dit paard ook nog koorddan sen geleerd. Althans zo zou men het kunnen noemen. De eigenaar spant ten minste twee sterke staaldraden boven de grond, waarover het ros heel voor zich tig zijn weg zoekt. Dan zal de heer J. van Leeuwen nog een staaltje hogeschoolrijden ten beste geven, eveneens met een landbouwpaard. Dit paard zal op muziek verschillende danspassen uitvoeren, zoals men dit al leen in bekende circussen als bijzonder attractie-nummer vindt aangekondigd. Beide nummers trekken overal veel be langstelling en het bestuur van de Wes- ter-V-Delft acht zich gelukkig, dat beide ruiters ook naar Delft" willen komen om hier hun dressuurproeven te vertonen. Daarnaast zullen ongeveer 200 ruiters in verschillende nummers optreden. Voor de jongeren onder de agraiërs, zijn er ook verschillende attracties samen gesteld, waaruit ze nog heel wat kunnen leren en welke voor de deelnemers vaak J v Scheiiidelen is hiermede in bezit I een stimulans zijn om het eigen werk zo eekomen van S.G. medaille „kampioen goed mogelijk te doen. Zo zullen de leer- 1955" lingen vap de landbouwscholen Delft, Zoe- 4 Ji «c /-d tk HHIMftÉMwflÉM het viswater, en toen deze trommelaars zwegen, viel de stilte onder de jeugdige vissers, die met grote ernst op hun dob ber begonnen te turen. De wedstrijd leider, de heer A. M. Dègeling keek toe, dat alles op de juiste wijze plaats vond. Na afloop werd de gevangen vis gewo gen, waarbij de volgende tien beste vis sers werden'geplaatst: 1. J. v. Scheindelen 175 gram; 2. A. Meerbrug 125 g; 3. J. v. Raay 105 g; 4 K. v d. Hoek 70 g; 5. J. v. d. Hoeven 60 g; 6 H Voets 60 g; 7. H. Degeling 60 g; 8 J. v. Diejen 50 g; 9. L. Mathijs 40 g; en 10. L. Bartweide 35 g. Gisteren 24 Aug. was het een halve eeuw geleden, dat de eerste tramwagen van de Rottet- damsche Electrische Tramweg Mij. door de stad reed. Passagiers ver voerde zij nog niet, want het was nog maar een proefrit. Enkele weken later op 18 September volgde de officiële feestrit van Lijn 1 van de Honingerdijk naar het Park de volgende dag werd de eerste tramlijn voor het publiek in dienst gesteld. Lang had het geduurd voor het zover was. Steden als Amsterdam, Den Haag en Haarlem waren Rotterdam voor gewees t met .een „electrische". Na eindeloze be sprekingen met het gemeentebestuur had tenslotte in Februari 1904 de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij een conces sie gekregen voor een electrische tram. De R.T.M. splitste zich toen in de R.E.T.M., waarin ook Belgische belan gen vertegenwoordigd waren en in de R.T.M. Het kostte heel wat tijd eer de twee eerste trams konden gaan rijden. Aan het leggen van de rails kwam een rijdende ijzersmelterij te pas, voor het spannen van de draden gebruikte men montage- nier waren de straten tussen Honinger- wagens, die naar Amerikaans model Lijn 1 neemt de autoriteiten aan boord voor de eerste rit vanaf de Honingerdijk gebouwd waren. Gedurende de hele zo- dijk en Park opgebroken. Nadat de eerste tramwagen op 24 Aug. 1905 de eerste rit over het traject gemaakt had, deelde de directie van de R.E.T.M. met trots mede, dat de proefrit „goed ge slaagd' was. £>e electriciteit zou, naar overeengekomen was, door de gemeente geleverd worden. De hiervoor bestemde centrale was echter niet op tijd gereed; de R.E.T.M. was er daarom toe overge gaan in het begin de energie zelf te pro duceren. In zjjn feesttoespraak van 18 September legde -mr Knottenbelt, de president-directeur van de maatschappO er nog eens de nadruk op, dat de bouw van de nood-centrale bijzonder kostbaar geweest was. De. Ri.E.T.M. had echter de opening van de eerste lijn niét langer willen uitstellen; het publiek had reeds te lang gewacht. Die eerste feestrit op 18 September wa» een onvergetelijke gebeurtenis. Duizen den Rotterdammers stonden langs de we7' toen in twintig minuten tijds de eers elecrische trams, bedolven onder bloemc en vlaggen van de Rustwat naar de Beu- vel reden. In het eerste tramrijtuig zat burgemeester 's Jacob en de Belgische ren; in de andere wagens hadden de houders en de leden van het gemeente stuur plaatsgenomen. Na de aankomst liet Park vloeide de champagne.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2