Verzoenende houding van de Istiqlal wekt verwachtingen Grandval zou, mèt ben Araf a, van het toneel verdwijnen K. L. M. koopt hypermoderne oefencockpit Met valse vorstverletdeclaraties 28 mille opgestreken Over en Nederland België razen 650 straaljagers Verdediging van Schelde wordt grondig beproefd Loonronde met vrijere loon vorming in etappes Meer vacantie waar de produc tiviteit dit toelaat STAKINGEN in W.-Duitsland LOT VAN „BELLO" BESLIST: VERDWIJNEN Voorzichtig stapt regering nu naar vrijere loonvorming Optimisme te Aix-les-Bains Istiqlal-standpunt was een openbaring OEFENING LOCO" IN VOLLE GANG Vrijdag 26 Augustus 1955 v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bemanningen „vliegen op de grond" met DC-7C „vluchtnabootser" Beverwijkse aannemer liet anderen kastanjes uit liet vuur lialen Succesvolle olieboring te Pijnacker Prijsverhoging mag er niet uit voortvloeien Ook 's nachts „Renate Leonhardt heeft definitief bestuur Collectief ontslag voor werf arbeiders Harde ivoorden in Bergens raad WEERBERICHT flPPPIII KONINGIN EN HAAR MOEDER TERUG Tekort Vantog zouden besprekingen wor De weerverwaching van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke be'wolking met plaatselijk enkele buien met kans op onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig verandering ln temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zaterdag 37 Augustus: Zon op 5.44 uur, onder 19.43 uur; Maan op 16.27 uur, onder ÜO.UU uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Franse ministers en de leiders der Marokkaanse nationalisten zijn het gisteren te Aix-les-Bains voor een groot deel eens geworden over de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk en liet protectoraat, op basis van het verlenen van onafhankelijkheid aan Marokko binnen het verband van een nauwe en duurzame unie. De Franse premier, de heer Edgar Faure, deelde gisteravond aan verslaggevers inee, dat nog wel niet alles in kannen en kruiken is, maar dat er goede voortgang gemaakt wordt en dat zich een duidelijke weg naar overeenstemming aftekent. Een regeringswoordvoerder zei, dat de besprekingen met de Marokkaanse leiders zijn afgelopen en dat de Franse kabinetscommissie vandaag, Vrijdag, alleen nog van gedachten' zal wisselen met vertegenwoordigers van de in Marokko woonachtige Fransen en van de Joodse gemeenschap. Niette, min blijven de afgevaardigden van de Istiqlal nog enkele dagen in Aix, er. het wordt niet uitgesloten geacht, dat er nog verdere besprekingen tussen hen en de Franse ministers zullen plaats hebben. werking met de Marokkaanse natio nalisten. Het feit, dat generaal Catroux er zo over denkt, maakt het voor leden van het kabinet die tegen een „grootmoe dige" politiek in Marokko gekant zijn, veel moeilijker om hun verzet te hand haven. Met uitzondering van de con servatieve parlementsleden, die tol elke prijs de bestaande toestand en verhoudingen willen zien gehandhaafd en die hierbij de mening van een deel, doch zeker niet van alle Franse ko lonisten vertolken, is een verrassend groot deel van het Franse volk het er over eens, dat een „realistische" bena dering van het Marokkaanse vraag stuk, zoals premier Faure die met zijn plan beoogt, noodzakelijk is. De eerste ontmoeting tussen de vertegenwoordigers van de Franse re gering en de leden van de nationalis tische Istiqlal-partij schijnt de poli tieke atmosfeer tussen Frankrijk en Marokko volkomen te hebben gewij zigd. Na drie uur van inleidende be sprekingen tussen de commissie van vijf Franse ministers en de vier afge vaardigden van de Istiglal, die enige maanden geleden in Frankrijk nog algemeen beschouwd werden als on verzoenlijke tegenstanders van de aanwezigheid van de Fransen in Ma rokko, verklaarden de nationalistische leiders gisteren, dat een Frans-Marok kaanse samenwerking in de toekomst wenselijk is, dat een regeling van het Marokkaanse vraagstuk mogelijk is en dat zij zelf bereid zijn bij eventuele komende onderhandelingen een ver zoenend standpunt in te nemen. Zij legden er evenwel de nadruk op, dat men niet veel tijd mag verliezen, wil de huidige gelegenheid voor verzoe ning met succes worden waargenomen. Deze verklaringen wekten grote be langstelling op de conferentie, waar voor het eerst Marokkanen van alle groeperingen met de Fransen van ge dachten wisselen over de toekomst van het protectoraat. Men neemt aan, dat deze bijeenkomst ook er toe bij draagt een basis te vjnden voor een betere verstandhouding tussen bepaal de Marokkaanse groepen onderling. Generaal Catroux verschijnt ten tonele Een tweede belangrijke ontwikke ling, die de dag van gisteren opleverde, was de aankomst van generaal Geor ges Catroux, voormalig gouverneur- generaal van Indo-China, een man i jaar ruim 28.000 had opgestreken. Het ii - 1--1— t n.14 m ilnln won Sint met zeer grote ervaring op het gebied van Noord-Afrikaanse zaken. Zijn in vloed op zowel de Fransen als de Mo hammedanen in Marokko is aanzien lijk, De generaal kwam premier Faure en diens ministers te Aix-les-Bains meedelen, dat hij voorstander is van een politiek van verzoening en samen- Deze „nieuwe koers" houdt naar verluidt in, dat de huidige sultan Moulay ben Arafa, aftreedt en dat zijn verbannen voorganger, Mohammed ben Joessef, uit Madagascar naar Frankrijk mag terugkeren. Tegelijker tijd zouden twee of drie Marokkanen een „regentschapsraad" vormen, die de weg zou moeten effenen voor een toekomstige Marokkaanse regering. De Istiqlal, zonder wier toestemming het plan geen kans van slagen heeft, stelt deze oplossing der dynastieke kwestie als voorwaarde voor haar toekomstige samenwerking met Frankrijk. „Le maroc vaut hien un resident-généraal!" Zoals bekend heeft de sultanskwestie aanleiding gegeven tot een felle strijd onder Franse politici. Een groep con servatieven verzet zich heftig tegen het opnieuw contact opnemen met de verbannen sultan, enerzijds, omdat zij hem zien als een man, die een krach tig nationalisme voorstaat en ander zijds, omdat zij zich verantwoordelijk voelen voor zijn afzetting, nu twee jaar geleden en niet de indruk willen wekken toe te geven, dat zij indertijd een grove blunder hebben begaan. Zij vormen in het kabinet-Faure echter een minderheid en gezien de ontwik kelingen van deze week wordt het on waarschijnlijk geacht, dat zij nog in vloed op de gang van zaken zullen kunnen uitoefenen. Men acht het echter niet onmogelijk, dat de conservatieven „als compen satie" het aftreden van resident-gene raal Grandval zullen krijgen. Onder de functionarissen te Aix-les-Bains bleek men het er gisteren algemeen over eens te zijn, dat dit dan een grote onrechtvaardigheid jegens Grandval zal zijn, „een man die" zijn land o.m. als hoge commissaris in Saarland en in andere functies grote diensten heeft bewezen". Een regeringsfunctionaris wees er evenwel niet zonder enig cynisme op, dat dankbaarheid in de politiek nu eenmaal niet een veel gebruikte munt soort is. Zoals Hendrik de Vierde in dertijd „Parijs wel een Mis waard" achtte, was nu Marokko wel „een resident-generaal en zelfs wel een sultan waard," zo meende deze zegs man. In Rabat verluidde gisteren, dat Grandval reeds zijn ontslag zou heb ben ingediend. Twee opnamen, op dezelfde plaats ril. Uitdam aan het IJselmeer genomen. De bovenste 25 Februari 1955; de onderste precies een half jaar later: 25 Augustus 1955. Verder commentaar is overbodig... H.M. de Koningin en H.K.H Prinses Wilhelmina zijn gisterenmiddag terugge keerd van de vacantiereis in Noorwegen. De Koningin is voornemens nog enige tijd op paleis Het Loo te verblijven en zal waarschijnlijk begin September naar Soestdijk terugkeren. (Van onze correspondent). 2% jaar met aftrek. Voor hun moeite n "Dit e «s - vSïïoo tofsoolu^^af^. een6 welo^rwogen plan. "edereen heeO *-gen. Ter zitting wist deze zich daar hii er nn uitgestuurd en trezeed: ..Als ik echter mets van te herinneren en be- hang, hang jij ook. Maar dit zit wel goed, gehuldigde hij zijn, nu als getuigen optre- hier komen ze nooit achter". Dat zei de dende handlangers van meineed, officier van Justitie bij de Haarlemse Er werden echter nog meer zware straf- rechtbank gisterenmiddag in zijn requisi-fen uitgedeeld De 31-jarige betonwerker toir tegen de 30-jarige onderaannemer J. I J*. HM.. de 35-jange perser H K. en de A V. uit Beverwijk, die terecht stond, als j 28ta?fe °PPerman, c- <pe de gelden verdacht van uitlokking van valsheid in 'n het kantoor van het fonds te Zaandam De K.L.M.-bemanningen, die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7C-vliegtuigcn de lucht ingaan, zullen e entraining voor deze machine krijgen in een z.g. „flight- simulator''. Dit is een getrouwe copie van de cockpit van de DC-7C en dus voorzien van alle instrumenten, die in de practük aanwezig zullen zqn. Ook als de DC-7C-vliegtuigen, waarvan de K.L.M. er 10 heeft besteld, in gebruik genomen zijn zal deze „vluchtnabootser" zeer nuttige diensten blijven leveren. Op 't ogenblik wordt voornamelijk met linktrainers geoefend in ett blindvlie- gen. Deze trainers bevatten echter al leen vlieginstrumenten en bieden slechts plaats aan één vlieger. Straks, met de nieuwe oefen-stuurhut, kan de gehele oe- manning bestaande uit vliegers, de boord werktuigkundige en de telegrafist, tege lijk oefenen. Geen instrument, of het nu betrekking heeft op het vliegen, de moto ren of de radio, ontbreekt in de cockpit. Elke handeling van een der bemann'ngs- leden wordt nauwkeurig geregistreerd door de instrumenten en gecontroleerd door de instructeur. De „simulator" boots alle vlieg-, naderings- en startprocedures getrouw na, terwijl voorts de z.g. cock- pitschecks volledig —als ware het een echte DC-7C uitgevoerd kunnen wor den. Bij de nieuwe methode kan ook op de samenwerking tussen de bemanningsleden onderling worden gelet en kunnen zij in onverwachte situaties worden gebracht. Realistisch De cockpit-opleiding is zo realistisch, dat b.v. de telegrafist op gezette rijden gedurende „de vlucht" positiepeilingen op radiobakens kan uitvoeren. Het geluid van de motoren zal luider, worden, als de gashandle wijde», open gaat. Zelfs zul len de banden aankondigen, dat zij con tact met de landingsbaan gemaakt neb ben. Hieruit blijkt reeds, dat de construc tie van de oefenstuurhut, die in een apar te lokaliteit op Schiphol zal worden op gesteld, zodanig is, dat de werkelijke vluchtomstandigheden bijna volledig ge- imiteerd worden. Slechts de handelingen i die onder alle omstandigheden op grond van visuele waarnemingen uitgevoerd worden, dienen met 't vliegtuig z'elf ge oefend te worden. In technisch opzicht zal de „vlucht-na- bootser" zeer sterk afwijken van de link trainer. Is deze laatste grotendeels me chanisch. de nieuwe oefen-stuurhut zal geheel electronisch werken. Ook maakt I de trainer geen bewegingen, zoals dat i met de linktrainer het geval is. Behalve voor de training op de Dou-1 glas DC-7C, zal de oefenstuurhut ook ge bruikt kunnen worden voor een aantal I procedures in de DC-6A en B, voorzover j deze toestellen overeenkotnen met de nieuwe Douglas machine. De „flight simulator'', zal in Octobei 1956 door Curtiss Wright worden gele verd. M geschrifte, meermalen gepleegd en daar voor 4 jaar met aftrek tegen zich hnorde eisen. „Een uitermate brutaal en ongun stig individu," noemde de officier deze verdachte, die door andere valse vorst- voor V. waren gaan innen, hoorden resp. straffen van een jaar en zes maan den, nogmaals een jaar en zes maanden en acht maanden tegen zich eisen. ulBl V. was niet erg royaal in het belonen bedrog geschiedde ten nadele van het f inde, nog eens 10. Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid. Verdachte ontkende alles. De mannen, die opdracht van hem zouden hebben ge kregen de declaraties op te maken en te innen, had hij weliswaar wei eens gezien, maar hij had nimmer iets met hem te ductie van deze orde van grootte voorlo pig te kunnen handhaven. De geprodu ceerde aardolie is van goede kwaliteit. D„ eind Juli in productie genomen bo- TaJ km £et da" nJet W3iar tW ring van de Nederlandse Aardoliemaat- dat hu twee van hen zijn stempel stem- Pijnacker heeft thans een pelkussen ballpoint en declaratieformu- 1 Jongeveer 100 kubieke me ieren had gegeven, vroeg de president,! yluuul-"e n Verdachte schudde zijn hoofd en zei, dat j hij al die spullen in een tas had zitten en die had bij verloren. Misschien hadden die mannen de tas wel gevonden en mis bruikten ze zijn formulieren. De verklaringen van de getuigen waren zeer positief. V. zou hun de declaraties hebben laten invullen met namen van niet bestaande arbeiders en hun de hand tekeningen van die arbeiders hebben la ten ondertekenen met zijn eigen handte kening Het was een buitengewoon sluw spel, dat verdachte speelde. Hij inde de declaraties ook nimmer zelf, hoewel hier bij niet het minste gevaar bestond, daar bleek dat de correspondenten van het fonds' erg gemakkelijk waren in het uit betalen. „Iedereen, die een declaratie nummer wist, kon r geld komen halen of laten halen"! z'ei de officier doch gaf anderen opdracht het geld te innen, om zodoende zelf buiten schot te blijven De 32-jarige bedrijfsleider PJ. B, int IJmuiden en de 30-jarige chauffeur H. L. A. B. uit Beverwijk waren de mannen, die in opdracht van V. de declaraties zou den hebben geschreven en de officier eiste respectievelijk 2 jaar met aftrek en De Belgische en Nederlandse straaljagers, die op het ogenblik vooral in de Zuid-West-hoek van ons land laag over de daken schieten, doen nat vier dagen lang in het kader van de luchtoefening „LOCO Méér dan een wat intensiever gevlieg zullen buitenstaanders van deze oefening niet nierken. Bij de luchtmacht en speciaal bij hen, die belast zijn met de luchtverdediging van Nederlands en Belgisch territoir wordt het werk van de 650 toestellen, die bij „LOCO" zijn ingeschakeld echter met de grootste aandacht gevolgd. „Loco" is immers een test op grote schaal van de luchtverdediging, vooral voor zover die is toevertrouwd aan luchtdoel artillerie-eenheden (eenheden van de landmacht dus) en het voor het grootste deel uit vrijwilligers bestaande Korps Luchtwachtdienst. Voor dc luchtmacht zelf betekent „Loco" voorts één van de niet al te vele ge legenheden om intensief het meldings- en gevechtsleidingssysteem te be proeven. Op het hoofdstedelijk stadhuis vond Don- ierdag de echtverbintenis plaats tussen ie heer J. T. H. Maes en mejuffrouw G. Scheepsbouwer, die kortgeleden bekend heid verwierven door de correcte manier, oaarop zij een Amerikaans echtpaar met vacantie in Amsterdam bijston den bij het afrekenen in een restaurant. Het Amerikaanse echtpaar stelde de houding van het toen nog verloofde paar dermate op prijs dat het heeft aangeboden het jonge paar te helpen in de V.S. een goede toekomst op te bouwen. Binnen niet al te lange tijd zal dan het echtpaar Maes naar de Nieuwe "Wereld vertrekken. 11 De algemene leiding van deze oefening berust bij de Nederlandse generaal-ma- joor-vlieger J. H. v. d. Giessen, die de ver richtingen van de onder zijn bevelen staande 6'9ste Groep observeert vanuit zijn hoofdkwartier op het vliegveld Deurne bij Antwerpen. De 69ste Groep bestaat uit alle voor de territoriale verdediging bestemde lucht- eenheden van Nederland en België. Voor de oefening .Loco" worden beide landen echter verondersteld vijanden te zijn, zo dat de Nederlandse en Belgische onder delen der Groep elkaar bevechten. Daar bij lag het aanvallend overwicht Woens dag en gisteren bij Nederland, vandaag en morgen iigt het bij België. In verband met de binnenkort te ver wachten oprichting van het eerste nacht- jagersquadron, wordt ook 's nachts ge oefend. Vooriopij: echter met twee ge leende Britse quadrons, tijdelijk gesta- tionneerd op Soesterherg en Eindhoven. Het belang van deze nachtoefeningen is mede, dat het betrokken herhalingsper- soneel thans reeds voor deze speciale taak wordt getraind. 270 aanvallen Voor wat de dag betreft: Nederland heeft de eerste twee dagen ongeveer 270 aanvallen gedaan op Belgische doelen. Op grote, middelbare en geringe hoogte wer den vliegvelden, radarstations, havens, in dustriecentra en spoorwegkaooppunten aangevallen. Een van de doelen was ook het scheep vaartverkeer op de Schelde. Voor het eerst wordt de efficiency beproefd van de Luchtdefensie van deze verkeersader, die van zo vitaal belang is voor de gehele Westeuropese defensie. In oorlogstijd valt de gehele Schelde- verdediging onder Belgische verantwoor delijkheid. Op papier is deze uitgedokterd in nauwe samenwerking tussen Neder landers en Belgen, De praktijk zal leren, of en waar deze organisatie niet klopt. Eén van de moeilijkheden is namelijk de onvoldoende integratie van Nederlandse en Belgische eenheden en staven. Een omstandigheid die juist voor de Schelde- verdediging de meest onaangename conse quenties kan hebben. Alleen ai wat dit betreft zal „Loco" bijzonder veel waarde hebben. Kolonel De Bruine commandant van de luchtverdedigingskring, waarbinnen de Schelde valt, is. althans voor zover het zijn Lua-mensen betreft, niet ontevreden. Alleen, als het aan hem en vele anderen zou liggen, dan duurde „Loco" heel wat dagen langer. Een groot deel van de nu beschikbare oefentijd is alleen reeds voor het „inschieten" van het personeel nodig. De oefentijd speciaal voor heit radar- bedieningspersoneel is veel te kort Dit is trouwens een algemene klacht. Nederland beschikt waarlijk niet over het slechtste materiaal. Maar de graad van geoefendheid van het personeel voor ontvangst en verwerking van de radar- gegevens is beslist beneden peil. En zolang voor dit werk dienstplichtigen worden ingeschakeld,, die na enkele maanden weer verdwijnen, zal dit euvel niet gemakkelijk uit de wereld worden geholpen. Ben firma, die regelmatig een reclame- helicopter langs het strand laat vliegen, heeft dit toer lel uit laten rusten met een rcddingsnet voor baders, die in zee in ri-oeilijkhec"sn zijn gekomen. Donderdag- °°htend is het net officieel in Schevenin- ffeit overgedragen; direct daarop werd een demonstratie met het net gegeven tijdens welke reddingdeze opname werd gemaakt Zeer binnenkort wordt uitgevaren Op een gistermiddag te Utrecht gehou den vergadering van het voorlopig na stuur van de vereniging „Renate Leon hardt" is een definitief bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld'. P. Visser te Wijde Wormer, voorzitter, A. Boom te Rotterdam, tweede voorzitter, L. van der Laarse te Naaldwijk, eerste secretaris, L. J. W. Hillebrands te Leek (Gr.), twee de secretaris, S. van der Sijde te Den Haag, penningmeester, C. van der Toren te Zaandam, A. van Staalduinen te 's-Gra- venzande en C. Lof te Barneveld, commis sarissen. Besloten is om, als de weersomstandig heden het toelaten, op zeer korte termijn uit te varen. Inmiddels worden de laatste voorzieningen getroffen aan de duiktoren door de firma Genius te IJmuiden, Woens dag is een boei op het wrak van de „Ranate Leonhardt" uitgezet. Volgens mededelingen van de voorzit ter, de heer Visser, is de voorlopige con clusie van het onderzoek, dat de situatie bij het wrak vrijwel ongewijzigd is. Ter vergadering waren ook een tweetal advi seurs aanwezig. De firma Wijsmuller zal de toren uit IJmuiden naar de Haaks- gronden slepen, zo werd medegedeeld. (Van onze Haagse redactie) Zo geheim kunnen dc besprekingen in de boezem van de Stichting van de Ar beid en tussen de Stichting en de rege ring over de te volgen loonpolitiek niet zijn of het gonst in Den Haag van de ge ruchten. Officieel is niets bekend over het overleg dat Dinsdag heeft plaatsgehad, maar de semie-officiële berichten, die er te over zijn, bevestigen ons Dinsdag uit gesproken vermoeden, dat de regering een algemene loonronde heeft afgewezen en slechts bereid is tot kleine con cessies met betrekking tot het aantal va- cantiedagen en de vacantieioeslag. Dit moet zo uitgelegd worden, dat da regering bereid is de richtlijnen te her- zien, welke zij hieromtrent gegeven heeft aan het College van Rijksbemiddelaars Het College zou dan gemachtigd worden collectieve arbeidsovereenkomsten goed te keuren, waarin sprake is van 15 in plaats van 12 werkdagen vacantie en van 4 procent toeslag in plaats van 2 procent. Dit zou dan dus eerst overeengekomen moeten worden tussen werkgevers en werknemers, en wel bedrijfstakgewijs, want er mogen uit deze gunstiger secon daire arbeidsvoorwaarden geen prijsver hogingen voortvloeien. Een algemene „vacantie-ronde" zou im mers niets anders zijn dan een verkapte algemene loonronde, welke men niet wenst, omdat in verschillende sectoren prijsverhogingen dan niet uit zouden kun nen blijven. De bedoeling Is dus kennelijk alleen daar meer en beter betaalde vacanties toe te latea waar dit gerechtvaardig wordt door een gestegen arbeidsproduc tiviteit. In feite komt dit neer op een zeer be scheiden en aan een bepaalde vorm ge bonden bedrijfstaksgewijze differentiatie in de loonvorming. Hetgeen men zou kun nen zien als een eerste kleine stap op de weg naar een vrijere en meer gedifferen tieerde loonvorming, welke werkgevers en -nemers uitgezonderd het N.V.V. en de regering in principe voorstaan. dit moment te gevaarlijk om over te stap pen van het systeem der gebonden naar dat van de vrijere loonvorming. De werk gevers en het N.V.V. zijn het daarmee eens. Het N.V.V. wil echter een algemene loonronde. De K.A.B en het CN.V. hul digen wat dit laatste betreft, evenwel het regerings- en het werkgeversstandpunt Maar zij willen wel een vrijere loonvor ming op dit moment. De verschillende zienswijzen lopen dus nogal wat door elkaar heen. Het ziet er echter naar uit, dat de regering voet bij stuk zal houden. Met hei oog op de ex portpositie wenst zij geen verdere prijs stijgingen. De ruimte, die er eventueel zal blijken te zijn, wil zij reserveren voor de finan ciering van de defenjtieve ouderdoms voorziening en een fikse aanpassing van het huurpeil. Naar verluidt zou zjj van i UC ICgClülg ID v uui niuu»». I - -j. De regering, de grote spanning op de oordeel zgn, dat een volgende nuurrona arbeidsmarkt ziende, acht het echter op 1 circa 25 procent zal moeten bedragen. Het gehele personeel negendui zend arbeiders van de Hamburgse scheepsiverf „Howaldtwerke", waar sedert Woensdag gestaakt wordt, is gisteravond en bloc ontslagen. Alleen 800 man administratief perso neel werden in dienst gehouden. Aanvankelijk waren slechts 500 man in staking gegaan, maar daardoor war het gehele bedrijf komen stil te liggen De eerste stakers eisten een loonsver hoging van 15 procent. den gehouden tussen de werf en de vakbonden, die 12 procent loonsverho ging eisen. Het is niet bekend of deze besprekingen nu, na de maatregel van de werf, gehouden zullen worden. De vakbonden hebben niets met de wilde staking te maken. Hun vertegen woordigers werden gistermiddag uit gejouwd, toen zij trachtten de arbei ders te bewegen het werk te hervat ten ftMÉP" werd vernomen, dat niet al- «fr»ffa* Howaldtwerf, een staatsbedrijf, mö,7, ook de particuliere Stuelcken- :"crj al zijn arbeiders ontslagen heeft. Bij Stuelcken werken 3.300 arbei ders. Ook hier werd het kantoorperso neel gehandhaafd. (Van onze verslaggever) De raadszaal van Bergens gemeente huis was Donderdagavond veranderd in een soort slagveld, waarop onder zeer grote publieke belangstelling de geïn teresseerde Bergenaren stonden zelfs in de kozijnen van de wijd openstaande ra men de vroede vaderen het over „Bel- lo" heftig bestreden, maar waarop ten slotte toch een definitieve, zeer aanstaan de verdwijning van het romantische, doch te antieke trammetje, dat vijftig jaar zijn stempe] op het dorp drukte in feite werd beklonken. In de vorm van een ingeko men stuk moest er nl. een beslissing wor den genomen over het tekenen van een contract, inhoudende de verkoop aan de gemeente door de N.S. van een gedeelte van de trambaan van „Bello" in het dorp zelf met het bijbehorende stationsempla cement voor de formele som van één gul den. Een en ander onder voorwaarde, dat nimmer meer een tramverbinding op dit traject zal worden geëxploiteerd. Het be- digingen daarin geuit, tegen de burge „Bello" als een passende begeleiding. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie opende de strijd met een hartstochtelijk oleidooi om het behoud van „Bello" waarbij hij de burgemeester beschuldig de van eigenmachtig, als een potentaat, te hebben gehandeld in de laatste phase van het tramvraagstuk toen er naar spre kers mening door de welwillende hou ding van ir Den Hollander, president-di recteur van de N.S. en dank zij het uit de burgerij van Bergen gevormde comi té nog een. zij het zeer kleine, kans was de tram voor Bergen te behouden. Spre-e ker deed een beroep op een der wethou ders en twee mede-raadsleden om hem te steunen bij een in te dienen voorstel om uitstel van de overdrachtsplannen en alsnog overleg met de onlangs gevorm de N.V. Berger Tramweg in oprichting. Hij vond echter geen steun bij de andere fracties (WD, Gemeentebelangen, AR en KVP) en werd integendeel, om de toon van zijn rede en om zijn besehul- sluit om het contract te tekenen werd tenslotte genomen, doch niet nadat ver scheidene van de gemeentebestuurders tot in tweede instantie toe redevoerin gen van ettelijke kwartieren hadden ge houden, waarin de diverse standpunten breed werden uiteengezet. Dit alles ging gepaard met het bezigen van somtijds krasse woorden het spuien van onvriendelijkheden, hoongelach van af de publieke tribune en herhaalde ver zoeken van burgemeester mr Huygens om orde en stilte. En daartussen af en toe in de verte: het weemoedige gefluit van meester, fel aangevallen door diverse raadsleden. Bij de replieken kreeg de vergadering hierdoor een zeer gespan nen karakter. Burgemeester Huygens beantwoordde ondanks de venijnige aanvallen op zijn beleid en dat van het college, de diverse sprekers rustig en duidelijk en toonde aan. dat er van een weg terug geen sprake kan en moet zijn. De voorstellen van de P.v.d.A.-fractievoorzitter werden tenslotte verworpen en het voorstel tot overneming van het tramlijngedeelte met stationsemplacement met 7 tegen 4 stem men aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1