Abbé Pierre sprak in Oosterbeek „De armen zijn de meesters van oorlog en vrede" mm NELLE Nieuwe incidenten verhogen de spanning rond Gaza Dammen tegen stroom benzine Bello Bruidspaar reed per naar de kerk Twintig jaar geleden verongelukte Koningin Astrid l! Onrust in het Midden-Oosten Herinneringen aan de „sprookjes prinses" uit het Noorden ??Wie het meest lijdt, moet het eerst worden geholp en Wat beoogde liet ILCOP-congres? Salk-vaccin-raadsel on opgelost Ir G. J. Th. Bakker overleden Arabische pers afwijzend tegenover Dulles' „vredesplan" „Agressie van onge kende omvang" Te veel arbeidskrachten in de landbouw Zware ontploffing in Amerik. olieraffinaderij Britse communist op Schiphol teruggestuurd Politie schoot op inbreker Adenauer terug van vacantie ^AANDAG 29 AUGUSTUS 1955 PAGÜIA Wrede tegenstelling Laboratoria kunnen niet aan sprakelijk gesteld worden Een andere oorlog Stof dei mensheid Oud-directeur-generaal energievoorziening Internationale Arbeidsorganisatie gaat dit vraagstuk bespreken Gloriedag voor Bergen's ten dode opgeschreven trammetje Na vergeefse poging tot inbraak in kerk oorbereiding van reis naar Moskou AUTOMOBILISTEN LIETEN GEWONDEN LIGGEN BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM 59 (Van onze correspondent) Het was voor velen een grote verras- s'nf>, toen Zaterdagavond Abbé Pierre, de apostel der Parijse clochards het woord boerde op de conferentie van de ILCOP. International Liaison Committee of Or ganisations for Peace op de Pietersberg te Oosterbeek. Bijna twee uur heeft deze aan St Franciscus herinnerende Franse monnik gesproken over zjjn werk in de hoofdstad van Frankrijk onder de arm- sten der armen. Hij begon met zich te excuseren, dat hij zich niet in het Nederlands wist uit te drukken. Maar, zo zeide hij, waar het op aankomt is de taal van mens tot mens en die berust op het inwendige woord van binnen. „Dat woord schijnt mij te zjjn: wie het meest lijdt, moet het eerst geholpen worden". Dat is de universele taal der liefde- De ondervinding van de laatste jaren heeft spreker er van overtuigd, dat het mogelijk moet zijn een oplossing te vin den voor de vraagstukken, die ons kwel len en wanneer spreker aan zijn rede een titel had moeten geven, welke de essentie bevat van hetgeen hij te zeggen meende te hebben, zou het deze zijn: „De armen, zij die het meeste lijden in de wereld, zijn de meesters van oorlog of vrede". In dit verband herinnerde Abbé Pierre aan de rede van H.M. Koningin Juliana, gehouden voor het Internationaal Jeugd- congres Deze rede had hem diep getrof fen, omdat zij een der meest helderzien de daden was, door H.M. gesteld, waar mede Koningin Juliana met haar moe derhart, het probleem tot in de kern had geraakt. Het probleem, waarom het gaat. het centrale probleem, waarvoor de we ir tfd zich ziet gesteld, is, dat anderhalf milliard mensen geen woning hebben voor hun gezinsleven, dat zij onvoldoen de gevoed, gekleed en gedekt worden, dat zij geplaagd worden door werkloos heid en alle denkbare ellende en dat zij bedreigd worden door de afwezigheid van iedere hygiëne Spreker schetste daarop de wrede te genstelling, welke tussen mensen bestaat, nl. die tussen die bezitters en bezitlozen. Van de bezitters zeide hij, dat zij juist door het feit, dat zij bezitters zijn, nood zakelijk beroofd zijn van de kennis van smart. Hun ontbreekt die dramatische bloedige kennis, die een vader wel bezit, die weet dat zijn vijf kinderen vanavond te zamen in één hokje slapen of dat zijn dochter haar slaapplaats moet zoeken on der de brug of op straat. Deze afgrond tussen smart en het bezit is onoverbrug baar. tenzij men het hart van de smart doet exploderen tot in het hart van de macht. Men moet zich in die stroom storten, men moet er in ten ondergaan en daartoe moet de mens weer zijn profeti sche functie in de samenleving gaan ver vullen. Want het woord „profeet' wil in zijn oorspronkelijke betekenis zeggen: spre ken in plaats van de ander; de profeet is de stem van degenen, die geen stem heb ben en die voor hen spreekt, zonder aan- ziens des persoons. Het probleem is, of wij aan al onze technische, materiële en financiële mogelijkheden iets weten toe te voegen, of wij in staat zijn daaraan liefde te doen voorafgaan. Zo niet dan hebben wij verloren. Zeker, daarvoor zijn dwazen nodig, maar denk niet, dat gematigdheid hier de oplossing brengt; een exces, een explosie van liefde is daartoe in staat. Dan komt het er zelfs niet op aan, of wij met lege handen komen. Dan is de toekomst niet aan de atoombom, maar aan degene, die de anderhalf milliard ellendigen uit hun ellende helpt. In die afgelopen week heeft de Pieters berg te Oosterbeek de Ilcop een studie- congres gehouden, aan het slot, waarvan de bekende Abbé Pierre uit Parijs het woord heeft gevoerd. Elders in dit blad geven wij daarvan een uitvoerig verslag. Velen zullen zich hebben afgevraagd, wat deze „Ilcop", waarvan de meesten nog nimmer hebben gehoord, toch eigen lijk is en wat d'it congres beoogt. De Il cop" is een internationale vredesorganisa tie, welke in 1949 in Genève werd opge richt en welker 7e congres thans in Oos terbeek werd gehouden, waarbij afgevaar digden van 30 organisaties elkaar ont moetten om te discussiëren over de weten schappelijke psychologische wijze, waarop het probleem van de vrede benaderd dient te worden. Hierbij waren zeven Europese landen vertegenwoordigd alsmede Canada en de Ver. Staten. In deze conferentie heeft men bijzondere aandacht bestleed aan het vreedzame gebruik van de atoom energie en aan de psychologische factoren, waarmede de strijd voor een vreedzame wereld noodza^lijk gepaard gaat. De activiteiten van de „Ilcop" behelzen tevens een jaarlijks congres, alsook de uit wisseling van inlichtingen, het bevorderen van samenwerking tussen de nationale vredesraden en de oprichting van deze raden in de landen, waar zij nog niet be staan. Van de vele organisaties, welke zich met de „Ilcop" hebben geassocieerd noe men wij o.a. de Pax Roman-a, de Interna tionale organisatie van de katholieke in tellectuelen. Ook de nationale organisa ties, welke voor de vrede werken in Fin land, Frankrijk. Duitsland, Engeland. Ne derland, Noorwegen, Zwitserland en de Ver. Staten zijn met de „Ilcop" verbon den. In tegenstelling tot de Pax Romano heeft de „Pax Christi" beweging rog geen adhaesde aan de „Ilcop" betuigd. De reden, waarom Abbé Pierre voor deze organisatie optrad, is dat hij sinds de oprichting een van haar vice-presidenten is. Belangrijk is, dat de „Ilcop" een uitgesproken gnti- ^mmiini'Rtische vrpH^sbpweging is De openbare gezondheidsdienst in de Verenigde Staten heeft gerappor teerd, dat niet met zekerheid is komen vast te staan, hoe het te verklaren is, dat werkzaam virus in abnormale hoe veelheden werd aangetroffen in het Salk-vaccin, dat door de Cutter-labo ratoria was geprepareerd, en waar door een aantal kinderen werden be smet. Uit niets is gebleken, dat de betrokken onderneming hier schuld heeft. Tot zover het rapport. Intussen wer den in de V.S. verleden week 2138 ge vallen van kinderverlamming gerap porteerd. Dit was 352 gevallen meer dan in de week eindigende op 13 Augustus, doch dit wordt als een sei zoen-verschijnsel beschouwd. Dit jaar zijn er in het geheel 11862 gevallen van kinderverlamming in Amerika aangegeven, tegen 14.899 ge vallen in dezelfde periode van verle den jaar. der mensheid. Maar men moet er te za men heengaan, in gemeenschap, niet als enkeling, niet als individu. En zo, in ge meenschap, kan men de mens winnen. Het klooster moet hersteld worden in onze moderne maatschappij, maar dan het klooster, zoals het was in zijn oor spronkelijke opzet en zoals het deel had aan het maatschappelijk leven en dit zelfs stimuleerde. En wanneer wij niet aan onze jeugd kunnen vragen, dat zij omwille van het grote goed van de vre de, een of twee jaren geeft van haar beste jaren, zonder salaris om te helpen huizen te bouwen voor wie geen huis heben en scholen te openen; wanneer wij haar dat niet kunnen vragen, dan heb- bpn wij deze oorlog reeds nu verloren. Zeker, het oorlogsgevaar is verdwenen, maar op hetzelfde ogenblik, dat dit ver dween, is er een andere oorlog begonnen, de oorlog om deze anderhalf milliard. En weliswaar worden er millioenen en nog eens millioenen gevoteerd voor de hulp aan achtergebleven gebieden, maar idio ten en hypocrieten als wij zijn, wij zien niet in dat daardoor de vrede allerminst verzekerd is. Wanneer w(j niet oppassen, .wanneer wij geen nederigheid en niet voldoende liefde hebben, zullen wij déze oorlog al bij voorbaat verloren hebben. Ik kom, aldus spreker van de Ver. Sta ten en ik heb daar zeer veel mensen ont moet en gesproken uit alle standen. Ik heb daar de onmetelijke edelmoedigheid igeconstiateerd van dit enorme land; de offers, die men er brengt zijn inderdaad geweldig. Maar ondanks zoveel goede wil, zijn de resultaten, welke men ver krijgt, vaak catastrofaal en minuscuul en 'dikwerf zelfs het omgekeerde van wat men beoogt. Men heeft mij gevraagd, hoe komt dat toch: hoe meer wij geven hoe meer men ons verafschuwt. I k heb hun ge zegd: Ik wil uw geld niet. Houdt het. ■Gébruikt ihet voor uw eigen misère".. Dit werd iniet verstaan. Het was de eerste maal in zoveel eeuwen geschie denis, dat iemand geld weigerde Het kwam hun voor als een heiligschennis, als een profanatie van een ideool. Ik heb vervolgens gezegd: het geld be hoort U niet toe. Wanneer gij niet in staat zijt, de mens liefde te geven vóór dat gij hem geld geeft, weiger ik het. Ik denk, dat het geld aan de mensheid in haar geheel behoort en dat gij er u niet van weet te bedienen. Onderzoeken wij ons geweten Er is geen enkele technische of materiële of financiële moeilijkheid, of wij weten haar op te lossen. Wij staan nergens voor. Wij zijn in staat om alle noden te bestrijden, alleen wannneer het over de oorlog gaat, verklaren wij ons onmachtig. Waarom? Tengevolge van deze wrede waarheid: tijdens de oorlog waren rijken en armen gelijkelijk in het gevaar. Nu echter is er geen onmiddellijk gevaar meer dat de rijken bedreigt; de banen liggen klaer, de toekomst is verzekerd. Het is ernstig en wreed, maar ik geloof dat het waar is. Om dit op tc lossen is er een dwaasheid van liefde nodig, die de meest intelligente is van alle dwaasheden. Om dit op te tossen is er een groep van mensen nodig, die besloten zijn arm te zijn met de ar men en zich te verenigen met het stof Op 70-jarige leeftijd is in Den Haag overleden ir G. J. Th. Bakker, oud-direc- teur-generaal voor de energie-voorziening en laatstelijk directeur van het Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland N.V. De teraar debestelling zal Woensdag geschieden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Gerard Jacob Theodoor Bakker werd op 12 Mei 1885 te Oleh-Ieh op Sumatra geboren. Na de 5-jarige H.B.S. te Am sterdam te hebben doorlopen, volgde hij het onderwijs aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Bij de marine bracht hij het tot luitenant t. zee 2e klasse. In deze rang en voordien als adelborst, nam hij deel aan dB Boni- en Bali-expedities. In Nederland terugge keerd nam hij op 1 Februari 1997 ontslag Uiit de zeedienst. Na een studie van slechts twee en een half jaar aan de T. H. te Delft verwierf hij het diploma van electrotechnisch in genieur. Daarna is ir Bakker een jaar werkzaam geweest bij de Maatschappij Peel Centrale. In 1911 werd hij assistent van prof. ir C. L. van der Bildt. aan de T. H.. Ook hier bleef hij slechts kort we gens zijn benoeming tot onderdirecteur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van Rotterdam, welke functie hij in 1912 verwisselde voor de overeenkomstige in Den Haag. Twee jaar later werd hij direc teur van dit bedrijf. Op 1 Januari 1940 werd hij directeur-generaal van de afd. eleetriciteiisvoorziening van het toenma lige Dept. van Waterstaat. Na de oorlog volgde zijn benoeming tot directeur van het Electriciteitsbedriif Zuid-Holland NV. Ook buiten zijn officiële functies vond ir Bakker tijd om op andier gebied werk zaam te zijn. Hij was secretaris van de Vereniging van Directeuren van FJectrici- teitsbedrijven in Nederland, lid van de raad van bestuur van het Kon. Instituut Van Ingenieurs en van de Stichting Nor malisatie in Nederland, bestuurslid van het Nederlandsch Electrotechnisch Comité, voorzitter van de Internationale Vereni ging van Electrische Bedrijven, president van de World's Power Conference en van 'Ie Conférence Internationale des Grands Regeaux, Md van het hoofdbestuur van de hereniging voor Electrotechnisch Vakon derwijs. lid van de raad van advies van de Volksuniversiteit te 's-Gravenhage en van dé raad van advies van de Coöp. In koop vereniging van Metaaldndustriëlen. van de Raad van Arbitrage van de Me taalnijverheid. bestuurslid van de Warm- testichting te Utrecht, van de Beirat des Reichsverbandes der Elektrizitatsversor- Sung en corresponderend lid van liet Insti tuut Ramain de TEnergie. Zijn vele verdiensten vonden erken ning in zijn benoeming tot officier in de J*rde van Óranje-Nassau. ridder in de Ned. Reeuw, ridder In het Legioen van Eer. hoorts werd hem de orde van Wasa toe gekend. In de Gaza-sector is het gisteren opnieuw tot incidenten tussen Israëliërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden bij een gevecht vier soldaten gedood en zes gewond, terwijl van Israëlische kant twee mill tairen om het leven kwamen en drie werden gewond, doordat twee militaire vrachtauto s op een mijn reden. Bovendien liepen twee Israëliërs ver wondingen op tengevolge van een duel met kanonnen en mortieren tussen Israëlische en Egyptische troepen. Van Israëlische zijde werd medegedeeld, dat het vuren gestaakt werd na een ingrijpen van waarnemers der V.N. Volgens radio-Cairo is gisteren bovendien een vuurgevecht geleverd tussen Israëlische en Jordaanse patrouilles in de buurt van de bestands lijn in het gebied van Hebron, ten Zuiden van Jerusalem. Het incident zou zijn veroorzaakt door een Israëlische patrouille, die op Jordaans ge bied doordrong, doch later werd verdreven. Sinds Egypte Woensdag j.l. het overleg met Israël om te komen tot een ontspanning in het gebied van Gaza afbrak, hebben zich dagelijks Israëlisch grondgebied waren door botsingen voorgedaan. Hierbij zijn tot nu toe in totaal zeven Egyptenaren en dertien Israëliërs om het leven geko men. Het Israëlische kabinet gaf gister avond na een vergadering een verkla ring uit, waarin werd gezegd, dat de Egyptische „agressie" sinds de in 1949 gesloten bestandsovereenkomst tot on gekende omvang is uitgegroeid. Een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken, die het communiqué voorlas, zei dat de regering niet zal toestaan dat de toe stand in het betrokken gebied uit de hand loopt. Zij zou alle benodigde maatregelen treffen ter bescherming van de Irsaëlische burgers. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptenaren sinds Woensdag elf aanvallen hebben gedaan, waarbij zij niet alleen Israëlische patrouilles hadden aangevallen, doch ook ver in gedrongen om mijnen te leggen, voer tuigen aan te vallen en bronnen te vernielen. Inmiddels zijn van alle kanten reac ties losgekomen op de Vrijdagavond door minister Dulles gedane vredes voorstellen voor het Midden-Oosten. De Britse en Franse regeringen juich ten het Amerikaanse plan van harte toe. In een officiële verklaring maakte het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat Groot-Brittannië bereid is, om, evenals de Verenigde Staten, verdragen te sluiten met de betrokken partijen in het Midden- Oosten ter waarborging van een rege-1 w llDff TTO r* Ent A nnUinnE TriwO Ö11 PnE O ff n I schil. De Britse regering verklaarde zich ook bereid het hare bij te dragen tot een internationale lening om Israël te helpen bij het schadeloosstellen van de Arabische vluchtelingen. De Franse regering verklaarde in een communiqué', dat zij de voorstel len van Dulles met sympathie begroet en dat het deze met de meeste aan dacht in detail zal bestuderen. De Israëlische regering verklaarde gisteren in een communiqué, dat „som mige punten" in de voorstellen van Dulles nadere toelichting behoefden. In regeringskringen werd vernomen, dat een van deze punten betreft de „grensregelingen" waarover Dulles sprak. In Egypte en in alle andere Arabi sche staten waren de perscommenta ren op Dulles' voorstel practisch zon der uitzondering afwijzend. Geen der Arabische regeringen heeft nog offi cieel commentaar geleverd, ofschoon het plan van Dulles in de diverse hoofdsteden reeds door de regeringen is besproken. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga deelde gisteren mede, dat de vertegenwoordigers der Arabische staten binnenkort te Cairo zullen bij eenkomen om de Amerikaanse voor stellen te bespreken. Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse za- Het te veel aan arbeidskrachten in de landbouw is op het ogenblik een van de belangrijkste maatschappelijke vraagstuk ken in de wereld, zo wordt opgemerkt in een rapport van de Internationale Ar beidsorganisatie (I.,.0.) betreffende de plaatsing van arbeidskrachten in de land bouw dat door de permanente landbouw- commissie van de I.L.O. in haar bijeen komst ban 1 t.e.m. 10 September te Parijs besproken zal worden. In dit rapport wordt gezegd, dat waar schijnlijk twee derden van de arbeidende bevolking in de wereld in de landbouw werkt en dat in vele landen de landbouw de voornaamste inkomstenbron is voor een zelfs nog groter deel van de bevol king. In vele gevallen is er een erns>lg tekort aan werk voor deze arbeidskrach ten, niet slechts in een bepaald seizoen, maar gedurende het gehele jaar. Doordat andere werkgelegenheid ontbreekt, kun nen de overtollige arbeidskrachten geen ander werk gaan doen. Een andere belangrijke karakteristiek van het werk in de landbouw is, dat het seizoensarbeid is. Dit betekent, dat er in bepaalde tijden van het jaar intensief gewerkt moet worden en lange arbeidsda gen nodig zijn, terwijl in andere perioden enkele uren per dag voldoende zijn om al het noodzakelijke werk te doen en het dan niet ongewoon is, dat uren, dagen of zelfs weken niets wordt gedaan. In een van de grootste olieraffinade rijen van Amerika, die van de Standard Oil Cy te Whiting, in de staat Indiana, heeft zich Zaterdag een ontploffing voorgedaan, waarvan de oorzaak nog niet vaststaat. Twee personen kwamen om het leven. Zeventig mensen werden gewond, van wie drie ernstig. De brand woedt nog steeds voort. Er worden dammen aangelegd om de stro men benzine op te vangen. Een deel van de benzine wordt door de riolering van de stad naar het Michiganmeer geleid. De bewoners van Whiting (10.000) mo gen op straat niet roken. De twee personen, die om het leven kwamen, waren een driejarige jongen die door de ontploffing werd gedood, en een voorman, die tengevolge van een hartverlamming stierf. Men verwacht dat de totale schade honderd millioen dollar zal bedragen. Gistermiddag was volgens de brand weer het ergste voorbij, doch men dacht dat het nog wel 24 uur kon duren voordat het vuur geheel geblust was. De hoofdredacteur van het blad van de Britse communistische partij, de Daily Worker", heeft Zaterdag te Londen ver klaard, dat hij Zaterdagochtend geen toestemming heeft gekregen Nederland binnen te komen. De hoofdredacteur, J. R. Campbell, zei de, dat hij aanwezig wilde zijn bij het „Zomerfeest van de Waarheid" te Am sterdam. Autoriteiten op Schiphol hebben hem vastgehouden en in het eerstvolgende vliegtuig naar Groot-Brittannië gezet, aldus Campbell, (Van onze correspondent) EN huwelijk, dat reeds van te voren veel publiciteit kreeg en dat Zater dagochtend, de ochtend van de trouwdag een grote schare belangstellen den op de been bracht, was dat van het bruidspaar W. J. F. Spikker—A. M. Hoo- geboom, woonachtig langs het Noord hollands Kanaal in het op andere dagen altijd landelijk rustige plaatsje Koedijk, even benoorden Alkmaar. En de oorzaak van al deze drukte en belangstelling was... „Bello", het veelomstreden en veelbe- schreven Berger trammetje, dat vooral de laatste maanden door het rumoer over zijn al dan niet blijven voortbestaan, in het gehele land en zelfs daarbuiten aige- mene bekendheid kreeg. Over het lot van „Bello" werd dezer 1 September zeer aan het hart gaat, haal de haar man in spé, Haaksbergenaar van origine en dus niet zo ontvankelijk, waar het „Bello" betreft, over om, nu het nog kon, met het ten dode opgeschreven trammetje van Koedijk naar Bergen te gaan. Er werd contact opgenomen met de spoorwegen te Alkmaar en het gevolg van een en ander was, dat Zaterdagoch tend omstreeks kwart voor tien de com plete bruiloftsstoet van ongeveer 35 per sonen onder de overweldigende belang stelling van het publiek, pensiongasten en persfotografen te Koedijk een gere serveerde tramwagon besteeg en naar Bergen stoomde Burgemeester Schellin- ger van Koedijk was ook aanwezig en op de locomotief maakte Alkmaar's station chef, de heer Vermaas, de tocht mee. In de nacht van Zaterdag op Zondag om half een weid ingebroken in de Ge reformeerde Kerk aan het Sterreplein te Maastricht. De inbreker verschafte zich toegang tot de kelder, doch kon niet in het gebouw komen, aangezien de kelder deur op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te forceren. Vervol gens poogde hij de kerk binnen te drin gen door het vernielen van een glas-in- tood-raam. Buurtbewoners werden wak ker door het rinkelen van het glas Zij waarschuwden de politie, die snel met een radiowagen ter plaatse verscheen. De inbreker, die op de vlucht sloeg, werd driemaal halt toegeroepen, waaraan hij geen gevolg gaf. De politie loste toen twee waarschuwingsschoten, zonder resul taat, waarna de man door het derde schot in zijn zitvlak werd getroffen. Hij liep nog door tot aan de nabij gelegen Wilhel- minabrug. Daar werd hij bewusteloos in struiken aangetroffen. In zorgwekkende toestand is hij overgebracht naar het zie kenhuis St. Annadal. De kogel bleek te zijn doorgedrongen in blaas en maag. MDVnbJ?kT?r. ,is de 52-jarige K. P. uit Maastricht. Hij heeft reeds op verschillen de plaatsen in ons land in kerken inge broken. dagen door Bergen's vroede vaderen een Conducteur Joop van Berkum een do- WTO/Jo 711 bof UroQr(,Z»V»iinliilr milniwn 1 E ken van de bij de Liga aangesloten ling van het Arabisch-Israëlische ge- b^eenkome S eptember te Cairo zullen wrede, zij het waarschijnlijk wel ver. standige beslissing genomen, doch nog, tot het einde van deze maand, zwoegt'het sissende, bellende en gillende locomo tiefje, met achter zich twee of drie hoog op de wielen staande wagons, die reeds lang rijp zijn voor een spoorwegmuseum, verscheidene malen per dag van Alk maar naar de heerlijkheid Bergen. Op dit traject is Koedijk een van de halte plaatsen. Het bruidspaar SpikkerHoogeboom nu besloot, toen enige tijd geleden de definitieve dag van de kerkelijke sluiting van het huwelijk was bepaald, instede van met de trouwkoets of de auto, per „Bello" naar de kerk te rijden. De' ka tholieke Koedijkse trouwlustigen moeten namelijk voor de kerkelijke bevestiging van hun huwelijk in Bergen's parochie kerk zijn en wel om de eenvoudige reden, dat er in het Kanaaldorp Koedijk alleen maar een hervormd kerkje is. En ons Koedijkse bruidje, dat van haar prilste jeugd af „Bello" aan de overkant van 't kanaal voorbij had zien sukkelen en wie dan ook het verdwijnen van „Bello" per pulaire figuur bij het trammetje, onder brak zijn verlof om bij deze gelegenheid toch de kaartjes te kunnen knippen en een andere figuur, de bijna 90-jarige oud- hoofdconducteur Kaptein, die net zo'n legendarische bekendheid geniet als „zijn trammetje en die ale ouders uit de streek kennen, omdat hij toen zij kin deren waren hun kaartjes knipte, stond belangstellend op het balcon van een voorgaand rijtuig toe te zien Eenmaal op het stationnetje van Ber gen gearriveerd, was er bijna helemaal geen doorkomen meer aan en voor het station moest de politie in allerijl het ver keer gaan regelen. Van twee peuters die de bruid, die vroeger kraamverpleegster was, als dank voor de goede zorgen hun in hun eerste levensdagen betoond bloe men zouden aanbieden, raakte er een door de drukte helemaal" overstudr en weiger- ..„.v. u„cuu, de huilend zijn bloemen af te geven. Na auto gegrepen. Hij liep ernstige hoofd' De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is Zaterdagavond laat te Bonn van vacantie teruggekeerd. De bondskanselier is zes weken in Zwit serland geweest. Voor vandaag heeft hij een buiten gewone vergadering van zijn kabinet bijeengeroepen, onder meer ter bespre- king van de voorbereidingen voor zijn aanstaande reis naar Moskou. Zaterdagavond tegen 9 uur deed zich op de weg RuurloZelhem een ver keersongeval voor, waarbij enige perso nen ernstig werden gewond. Ter hoogte van de boerderijen in de buurtschap De Veldhoek bevonden zich twee verlichte boerenwagens op de straatweg toen een personenauto uit de richting Zelhem en een uit de richting Ruurlo elkaar naderden en tegelijk de boerenwagens passeerden Een der land bouwers, die terzijde op zijn boeren wagen was gezeten kreeg door de bot sing, die daarop volgde, vrij ernstige kwetsuren aan de knie. De tweede land bouwer die bij zijn paard liep en 7;in collega wilde waarschuwen voor.het na derende verkeer. werd door dezelfde Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Wasse naar (de Goede Herder) en tevens tot moderator en godsdienstleraar van het St. Adelberts-College te Wassenaar, de weleerw. heer N. P. Landsman; tot ka pelaan te Sassenheim, J. P. M. v. d. (Van onze Brusselse correspondent) HET was als een donderslag bij heldere hemel dat, op 29 Augus tus 1935, de dagbladen en de radio hier het treurige nieuws brachten, dat Koningin Astrid bij Küssnacht (in Zwitserland) bij een autoongeval om het leven was gekomen. Een grote ramp was daardoor niet alleen over het koningshuis, maar ook over geheel België gekomen. Het land was als verweesd. Want hoe jong zij ook was, de lieftallige vorstin had hier aller harten veroverd. Men herinnerde zich weer haar aan komst in dit land, aan boord van het oorlogsschip „Fylgia", en de spontane omhelzing van haar en prins Leopold op de brug van dat schip. Men noemde haar de sprookjesprin ses uit dat geheimzinnige Noorden ge komen, waar nog zoveel legenden en sprookjes leven. Zelfs haar naam klonk hier als een sprookje! Astrid, een naam uit de Scandinavische oud heid. Wilde dat niet zeggen: „met een rijk hart bedeeld"? V erloofd IN België kende niemand haar vóór 21 September 1926. Op die dag werd de journalisten van de hoofdstedelijke bladen en van de buitenlandse pers verzocht naar het Paleis van Brussel te komen, om daar uit de mond van Does; te Middelburg, Th. J. Kempers koning Albert de verloving van zijn (neom)te 's Gravenhage (O.L. Vr. van Goede Raad), J. Steenman; te Zand- voort, L. Cornelis; te Alkemade, J. C. v. Roode (neom)te Amsterdam (H. Ger. Majella), J. P. H. Koomen; te Vlaardin- gen (H. Joan de Doper), S. C. Th. de Vette; te Spierdijk, J. C. v. Klink (neom). mon, kroonprins Leopold, met prinses Vstrid van Zweden te vernemen. Koningin Elizabeth had prinses Astrid voor het eerst ontmoet op het kasteel Fridhem in Zweden. Het was daar, dat prins Leopold enkele maan- met wandelen en lange tochten per den later ging kennis maken met de gene, die zijn gemalin zou worden. Daarop volgden nog verschillende andere ontmoetingen, o.m. te Parijs, en hier in België op het koninklijk buitenverblijf van Ciergnon. De prins en de prinses spraken toen Engels met elkaar. Op 4 Nevember 1926 had te Stock holm het burgerlijk huwelijk plaats en enkele dagen later, op 10 November, werd in de St Gudule-hoofdkerk van Brussel het kerkelijk huwelijk inge zegend door de primaat van België. In de hoofdstad kon men de jonge koningin herhaaldelijk in de straten ontmoeten, toen zij daar op heel de mocratische wijze boodschappen deed. Later zag men er haar dikwijls achter het kinderwagentje waarin haar eer ste kindje, prinses Josephine Charlotte, de huidige erfgroothertogin van Lu xemburg. Inmiddels had zij ook Frans en Nederlands geleerd en wij hebben persoonlijk bij meer dan een gelegen heid kunnen constateren, dat de vor stin onze taal vlot begon te spreken. Enkele jaren na haar huwelijk is Koningin Astrid, die in de protestantse godsdienst was opgevoed, naar de ka tholieke Kerk overgegaan. Küssnacht HELAAS zou deze zeer beminde vorstin niet lang voor haar volk bewaard blijven. Op 3 Augustus 1935 vertrok zij met koning Leopold incognito naar Lü- zern, om er enkele weken verlof door te brengen. Los van het hofleven, brachten zij daar heerlijke dagen door auto. Totdat op die fatale 29 Augustus de dood onbarmhartig zou toeslaan. Het was tijdens een autotocht. De ko ning zat aan het stuur, met naast hem de koningin. De chauffeur zat achter in de wagen. Het had geregend en de weg was glad. Vlak bij het dorpje Küssnacht slipte de auto; de koning verloor de macht over het stuur. De wagen reed dwars door een muurtje dat de weg afzoomde, botste tegen een boom en kwam vervolgens in ondiep water terecht. De koning, gewond aan een arm en een been en met een ge broken rib, werkte zich uit de ver wrongen auto, om de koningin te hel- pn, daarbij geholpen door de chauf feur, die ongedeerd was. De beide mannen moesten echter radeloos toe zien hoe de jonge koningin, enkele ogenblikken tevoren nog zo vol le venslust, een verschrikkelijke wonde aan de rechterslaap vertoonde en reeds was overleden. Trieste stoet OP 3 September had de plechtige uitvaart te Brussel plaats. Hon derdduizenden brachten langs de weg van het Paleis van Brussel naar de O.L. Vrouwekerk van Laeken, waar zich de koninklijke crypte bevindt, een laatste groet aan hun vorstin, die op zo tragische wijze uit het leven werd gerukt. Die honderdduizenden zagen ook, hoe de jonge koning, met wonden aan het gelaat, met een arm in een verband en hinkend, te voet het stof- lelijk overschot volgde op de zeer lange weg naar de vlak bij het ko ninklijk buitenverblijf van Laeken ge legen crypte. Op de plaats waar hun koningin verongelukte, hebben de Belgen een gedachteniskapel gebouwd. Maar daar naast is haar nagedachtenis ook in hun harten blijven voortleven. de huwelijksmis in de kerk van de H.H. Retrus en Paulus, opgedragen door pater Honorius Spikker van het Gregorianum te Rome en waaronder vijf andere broers en twee zustes van de bruidegom bij ontstentenis van het zangkoor te zamen het Magnificat zongen, stuurde 't bruids paar voor de rest van de dag de dienst regeling van „Bello" in de war door thee te blijven drinken in de pastorie, terwijl „Bello", amechtig steunend, bijna een kwartier stond te wachten en tenslotte zonder bruidspaar vertrok. Zij Bello" en het bruidspaar waren tenslotte toch nog gelijk in Koedijk, maar wat wil je ook als afgeleefde locomotief met een zo bewogen bestaan achter de rug tegen een splinternieuwe auto? verwondingen op. De chauffeur, die het ongeluk veroor zaakt heeft, reed door terwijl de andere auto. na even gestopt te hebben, even eens in de duisternis verdween, de ge wonden aan hun lot overlatende. Na enige tijd passeerde een derde automobi list die onmiddellijk voor geneeskundige assistentie zorg droeg. Na behandeling door een arts uit Hen gelo werden de gewonden naar huis ver voerd. De politie stelt een onderzoek in. Terwijl de bijna 90-jarige oud- hoofdconducteur Kaptein toekijkt, bestijgt het bruidspaar „Bello".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3