Nederlandse beroepsrenners leden een verpletterende nederlaag Frascati werd kerkhof van grote reputaties Twee wereldkampioenen Dubbele Argentijnse triomf in de Twentse Marathon Een Hollands drama m Frascati Wereldkampioenschappen Wielrennen Campionissimi namen afscheid onder regen van fluitconcerten ..*■1 In acht weinig vrolijke taferelen Bi.. Aan liet begin en aan het einde van hun carrière Wielrenners bij de Paus Jan van Ginkel Nederlands kampioen Fanny Blankers-Koen werd benadeeld MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 PAGINA d sr Drama voor olandai BQkkyV. ff m Regenboogtrui voor weergaloos sterke Stan Ockers Stan Ockcrs, zoals hij, moe en vuil maar dolgelukkig, de armen in ■triomf omhoog, de finish van Frascati passeerde: Wereldkampioen Door Martin W. DUYZINGS FRASCATI, Zondagavond. LANGS DE HELLINGEN naar Vermicino verstomden plotseling alle stemmen Daar, in de gemeenste klim van een circuit, waar op men met oorverdovend gerinkel van kostelijke scher ven royaal een dozijn wielersportreputaties al had ge kraakt, hadden meer dan tienduizend, met Frascati-wijn en vaderlandsliefde volgeladen „tifosi" de genadeloze broeihitte van deze smetteloze zomerdag acht volle uren lang koppig getrotseerd, wachtend op de ontknoping van een der boeiendste wielersport-drama's, ooit in West- Europa vertoond. In een mateloos zware race, waarin halverwege al onze eigen Nederlandse equipe zó zorgvuldig verpletterd was, dat zelfs Kees Pellenaars de grootste moeite zou hebben gehad om haar nog te herkennen; in een wielersportveld slag zonder merci en zonder pardon, waarin men, nog éénmaal, de voormalige campionissimi, Louison Bobet inbegrepen, zó volledig had afgemaakt en ingeblikt, dat het zielig en pijnlijk was om er naar te moeten kijken, restten er nog slechts negen dapperen voor de finale der allerlaatste ronde. Tienduizend „tifosi" langs de zon-overladen klim naar Ver micino; meer dan vierhonderd duizend wielersportgeestdrifti- gen op de rest van het meer dan 20 kilometer lange circuit, had den in koortsige spanning op deze finale gewacht. Stuk voor stuk hadden de negen dappe ren, die alle ellende van deze waanzinnige zware race had den overleefd, ten aanschouwe van een onafzienbare mensen menigte hun heldendaden verricht: De Fransen Anquetil, Rolland en Geminiani, die gulzig hun kans gegrepen hadden toen het duide lijk werd, dat Louison Bobet niet meer in staat was om de wereldtitel, welke hij verleden jaar in Solingen veroverde, te verdedigen; de eenzame Lu xemburger Schmitz, die met een fraaie race alle pijn in het Luxemburgse kamp om de af wezigheid van de ziek gemelde Charly Gaul al heel gauw deed STAN OCKERS, Wereldkampioen vergeten; de Italianen Nencini en Fornara, die ronden achtereen, trots en uitdagend de kopgroep hadden ge dirigeerd met de hartelijke groeten aan het adres van de campionissimi Magni en Coppi, die ver in de achterhoede te midden van een oorverdovend fluitconcert hunner voormalige supporters breedvoerig zaten te overlijden; en drie vinnig rijdende Belgen: De Rijcke, Janssens en Stan Ockers, dat altijd zo listige Antwerpse staminee baasje dat, meer dan acht minuten achterstand in een dolle rush verzwelgend, voor het eerst in zijn carrière in het offensief was gegaan en dat zich, naar het heette, tijdens een te laat ingezette jacht zó volmaakt aan flar den gereden moest hebben, dat er ginds aan de eindstreep zelfs van zijn sprintvermogen zo bar veel niet meer over zou zijn. Kansloos!, zeiden de „tifosi" langs dc hellingen van Vermicino. Vroeger in de race hadden ze daar een serie vinnige, onweerstaanbare demarrages van Fornara en Nencini bewonderd, dc laatsten van de Squadra Azuri en nog éénmaal zouden zij in deze allerlaatste ronde For nara, donker en hoorbaar-hijgend zien wegzakken in zijn stuur; nog éénmaal zou daar Nencini de man die tijdens de jongste Ronde van Italië door zijn landgenoten Magni en Coppi werd gekraakt, omdat de campionissimi bij wijze van principe als de dood zo bang zijn voor het licht in andermans ogen, tegen die helling opspurtcn. DanAlfredo Binda was, zich niet bekommerend om het gejammer van Fausto Coppi, die in de Italiaanse pit zijn ellende aan de borst van zijn lijfsoigncur lag uit te snikken, al op weg naar de eindstreep om persoonlijk getuige te kunnen zijn van een nieuwe Italiaanse triumfo. En tóen kregen die tienduizend „tifosi" daar langs de verraderlijke helling van Vermincino dan de dodelijkste verrassing van heel hun leven. Want de man die daar met een laatste, onweerstaanbare demarrage de kopgroep met één slag vermorzelde en die vervolgens juichend van de pret op de eindstreep afstormde, was die kleine, Antwerpse staminee-baas, die zich altijd en eeuwig te vreden had gesteld met een tweede plaats en van wie men niet ten onrechte zeide, dat het woord: „at taque" niet voorkwam in zijn vocabularium. Slechts enkele minuten later liep de uitgebreide Bel gische kolonie loeiend rond met een wereldkampioen schap en met een, in allerijl van geestdrift tot pap ge knepen Stan Ockers. De kleine Antwerpenaar had er geen twijfel aan gelaten dat hij vandaag inderdaad de sterkste was. Hij kraakte alles en iedereen zoals hij maar wilde en als er morgen in Frankrijk, Italië en Zwit serland kranten zijn, die met een rouwrand en niets dan droeve tirades van dc pers komen, zo dient ge U daar vooral niet over te verbazen! DE GROOT avontuur strandde op een emmer VOOR DE ERETRIBUNE, waar Stan Ockers volkomen schuil ging achter zijn struise echtgenote en achter een woud vol, in allerijl aangesleepte micro foons, stonden na afloop van het drama enkele honderden Belgen die. zo nodig, dwars door de stevige omrastering heen waren gestormd, uitgelaten te hossen boven op de puinen van een half dozijn kostelijke renners-reputaties. En hoewel, zoals gezegd, ook de Nederlandse ploeg uitsluitend tot de slachtoffers behoorde, kan het u wellicht enigermate troosten, te vernemen dat wij, in het eerste stadium van de race, dapper meegeholpen hadden bij het voorbereiden van, bijvoorbeeld die definitieve ondergang van Fausto Coppi, de gebroeders Bobet, Ferdinand Kubler. Jean Brankart, Miguel Poblet en een hele reeks mindere goden. We lieten er in die race bepaald geen gras over groeien. En wellicht kwam het door de hitte, dat Adri Voorting, die waar- ach tig goon koffiedik nodig heeft om te •kunnen weten, dat hij vandaag vooral wat zuinig met zijn krachten diende om te springen, na drie kilometer op zijn eentje aan de haal ging, met de garantie, dat hij binnen de kort ste keren zou worden ingelopen en dat hij zijn dwaze stunt slechts enkele ronden later zou moeten be talen met een vorste lijke inzinking Hij be hoorde met Jos Hinsen, die met een weerspan nige milt in de eerste ronde al bijna drie mi nuten achterop raakte en die twintig kilo meter later noodge dwongen zijn fiets op stal zette, dan ook tot de eerste uitvallers van deze dag. Doch hoewel ons dat tot enige voorzichtigheid had moeten manen, was op dat ogenblik Daan de Groot al aan de haal met de even overmoedige en even jonge Zwitser Jacky Bovay. De Amsterdammer had tijdens de jong ste Ronde van Italië op hetzelfde circuit al wel ervaren dat avonturen van dit ftenrc op dit circuit zelden met succes doch daargaans met enige stoffelijke over schotten worden bekroond. Doch hij kón het eenvoudig niet laten en hij reed er om bovendien Zeg het met een emmer Zo staarden de honderdduizenden rond het circuit dan bijna twee uur achtereen naar een jong dapper-vechtend Neder landsZwitsers duo, dat enige tegen aanvallen van Schmitz, de Britten Ilsley en Mitchell en de Italianen Fornara en Nencini opgewekt afsloeg (terwijl, uit zuiver tactisch oogpunt bekeken., de heren alleen maar belang hadden bij enige ver sterking van hun gelederen Zij kregen die versterking tenslotte tegen wil en dank. Fornara sprintte op zijn eentie naar de vluchtelingen toe, lief hen vervolgens •chter, brak daarna een wiel. liep zijn achterstand opnieuw in en was juist bezig de heren voor de tweede maal qchter zich te laten, toen De Groot zijn evenwicht en meteen ook al zijn geestdrift verloor, nadat, een uitermate vriendelijke toeschou wer hem, bij wijze van afkoeling, van dichtbij een volle emmer water in de ogen had gemikt. De race was toen nauwelijks tachtig kilometer oud en het gezelschap had, met een moyenne van slechts even boven de dertig kilometer per uur voort- Ploeterend in de hittegolf, nog altijd meer dan tweehonderd kilometer voor de boeg. Doch er gebeurden meteen al beslissende dingen. Terwijl we in het peloton nu Piet Haan verloren, eenvoudig omdat hij het tempo niet meer houden kon en terwijl Hem van Breenen na enig gesukkel met zijn z-ade] eveneens de schaduw van het_ Neder landse verzorgerskeetie boven de hitte van het circuit prefereerde, stormde Thijs Roks nu achter de kopgroep aan in het gezelschap van de Italiaan Coletto. de Belg De Rijcke en de Spanjaarden Poblet BOBET, onttroond en Trobat. Dat ontketende ver achteruit in het peloton, waarin de campionissimi slechts droevig naar elkaar staarden, een spervuur van demarrages en toen de krijgsbedrijven na 120 kilometer eindelijk wat overzichtelijk werden, leken beroemd heden als Coppi, Bobet. Magni en Stan Ockers al lang en breed verslagen. Twijfelachtig voorrecht Fornara zat. toen, na tweemaal van fiets verwisseld te hebben, al weer aan de leiding, op 45 sec. gevolgd door een groep bestaande uit tovay, Poblet, Tro- >at, Nencini en Co- etto, Anquetil. Jarrigade en Rol land, de Engelsman Dusey, Thijs Roks .n de Belg De ttijeke. Het peloton, waar in van Nederlandse zijde nog slechts Jan Nolten, had toen al vijf minu ten achterstand en alleen hij. die in het peloton over enorm veel moed en over een zeer 6nelle rush beschikte, maakte daar nog kans om de leiders nog eenmaal terug te zien- Er kwamen niettemin nieuwe demar rages. Jean Bobet zei zijn broer Louison vaarwel en ging met de Zwitser Clerici en de Belg De Bruyne aan de haal in een poging om althans iets van het gekreukte familie-prestige te redden. I-Iij trof het niet, want De Bruyne ging haastig door een bandje en Clerici kan zelfs in een ééndaagse race tegenwoordig de helft niet meer van wat hij twee jaar geleden nog vertonen kon. Bovendien reed Jean Bobet zelf zich in die tien kilometer zó volledig leeg, dat ook hij ijlings en voorgoed achter de coulissen moest. Er kwam een nieuwe Franse attaque. Terwijl vooraan de leiders zich aaneen sloten tot een tien man sterke kopgroep, waaruit Thijs Roks en de Engelsman Pusey nu haastig verdwenen (de man uit Zundert overleefde dat geen ronde meer. terwijl ter vervolmaking van de Neder landse narigheid nu ook Jan Noiten het tempo van het peloton niet meer houden kon en we, weer een ronde later, het zeld zame voorrecht genoten de eerste equipe te zijn die men van voor tot achter van het deelnemerslijstje schrappen kon) kwam van ver uit de achterhoede de brave Raphael Geminiani naar voren in gezel schap van de knap rijdende Luxemburger Schmitz. Dat tweetal ging hard. Het ging zó hard, dat het in 20 kilometer royaal twee minuten op de kopgroep goed maakte en dat het honderd kilometer voor de finish het lijdende gezelschap, dat intussen de Fransman Darrigade had ver speeld, triomfantelijk bereikte. De enige, die iets dergelpks klaar speelde was de jonge Belg Jos Janssens, die nog luist voor de definitieve ondergang van het peloton ontsnapte en die zich na een fraaie solo- jacht. eveneens bij de kopgroep voegde, zodat men daar nu drie Fransen iRolland, Geminiani en Anquetil), drie Italianen (Fornara, Nencini en Colett.o), twee Span jaarden (Probat en Miguel Poblet), twee Beigen (De Riicke en Jansen®) en twee eenzamen, Schmitz en Bovay, begroeten kon. Het ongelooflijke gebeurde E REST LEEK KANSLOOS! Terwijl de Nederlandse kolonie in alle stilte doende was met de bijzet ting van wijlen de vaderlandse equipe, verloor het peloton der campionissimi onder een oorverdovend fluitconcert van het diep teleurge stelde publiek de ene kostbare mi nuut na de andere en zaten de be roemdheden ken nelijk uitsluitend te piekeren waar en het ogenblik wan néér zij zich be scheiden onder de uitvallers zouden kunnen scharen. Kansloos! Inder daad! Na honderd kilo- meter-Frascati leek niemand in de steeds kleiner wordende karavaan nog tot een waanzin-offensief in staat. In de kop groep reed men dan nog Don Miguel Poblet en Jackie Bovay uit de wielen en te midden van de uitvallers; in het pelo ton betreurde men het heengaan van de eerste der campionissimi, Fiorenzo Magni. Vóór het peloton zat Brick Schottc. de oude Belgische houwdegen, in een af grijselijke stiil bari-kiri te plegen en juist toen de achterstand van het peloton tot ver boven de acht minuten was opge lopen en niemand rond het circuit uit deze rit nog opwindende dingen ver- FRASCATI, Zondagavond. STAN OCKERS, de nieuwe wereldkampioen der beroepsrenners, liep er een half jaar geleden over te peinzen zijn fiets voorgoed tegen de kapstok te spijkeren. Hij had in Antwerpen een florerende sta minee geopend. Bovendien had hij, ruim veertien jaar verblijvend in de rijen van de profs, zijn schapen veilig op het droge. De Belg rijdt het hele jaar door: hij hoort in een zesdaagse evengoed tot de favorieten als in een wegrace. En tenslotte had hij in de Belgische sportpers zóveel onvriendelijke verhalen over zijn gebrek aan aanvalslust moeten lezen, dat zijn geestdrift voor de wielrennerij ijlings aan het bekoelen was. „Nog één seizoen", meldde Stan Ockers in het voorjaar aan ieder, die het maar vernemen wilde. En toen won hij achter elkaar twee zware wedstrijden: de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik. En vervol gens arriveerde hij in de jongste Tour de France met de groene trui in het Pare des Princes. En nu stond men de 35-jarige Antwerpenaar hier in Frascati dan te huldigen als zijnde de nieuwe wereldkampioen. Het ziet er naar uit, dat de race-fiets van Stan Ockers voorlopig nog niet naar de kapstok behoeft. Vanavond al werd hij hier in Rome achtervolgd door mena- gers, die met een fortuin aan zwaar betaalde contracten voor criteria en winterbanen kwamen aandragen. „En voor het overige", zei de Ant werpenaar, alvorens hij onder de douche ging, „voor het overige heb ik wel zoveel plezier in de regenboogtrui, dat ik hard van plan ben om hem volgend jaar in Kopenhagen niet zo maar zonder meer aan een ander cadeau te geven". Santé Ranucci wandelde vanmiddag tijdens de race der profs, gehuld in een costuum, dat kennelijk van de naald van een kostbaar soort kleermaker stamde, wel vijf keer heen en weer langs de bomvolle tribunes van Frascati, teneinde de verzamelde „tifosi" nog eens de gelegenheid te geven hem te huldigen als een der nieuwe aanstaande campionissimi. De kleine man uit Montefascione, die Zaterdag op zo overtuigende manier het wereldkampioenschap der amateurs op zijn naam geschre ven had is pas 22 jaar oud. Doch hij smaakte al herhaaldelijk het zoet der overwinning. Bij de adspiranten ging hij niet minder dan veertig maal met de bloemtuil voor de overwinnaar naar huis, bij de beginne lingen won hij 26 races en als amateur schreef hij onder meer reeds de zware ronde van Toscane op zijn naam. Men verwacht, dat Ranucci nog tot het volgende jaar amateur zal blijven. Dan zal hij de rijen der Italiaanse beroepsrennars versterken en vandaag bleek wel, dat men in die kringen onderhand wat versterking opperbest verdragen kan! COPPI. fluitconcert Maandagvoormiddag zal de H. Vader de deelnemers aan de Wereldkampioenschappen wielren nen op de weg, die Zaterdag en Zondag bij Frascati zijn gehouden, in audiëntie ontvangen op zijn buitenverblijf in Castel Gandolfo. wachtte, gebeurde dan het krankzinnige: Stan Ockers demarreerde! Hfl bofte nog bovendien, want hij kreeg dc Italiaan Bruno Monti, vandaag rijdend voor eigen publiek, mee en twee ronden tïclitierccn reed dc kleine, duistere Ro mein inderdaad alsof zijn leven er van afhing. Toen liet Stan Ockers hem, met dank voor het aangenaam verpozen, ter plaatse achter met een inzinking zo hoog als het Colosseum cn maakte hij in ccn verbijsterende jacht waarin hij, tegen zijn gewoonte in, kwistig met zijn reserves in het rond leek te smijten, zijn achterstand volledig goed. En dat was dan dat! De rest leek eenoudig, volgens het door Binda in allerijl gemaakte sommetje. Drie Italianen zouden voor eigen publiek geen moeite hebben om de reeds voor drie kwart leeggereden Fransen en drie elkaar niet bepaald vriendschappelijk gezinde Belgen tijdig en snel naar de weerlicht te rijden. Doch toen viel niet alleen de laat ste der Spanjaarden (Trobat) doch boven dien Signor Coletto bij gebrek san ver dere reserves weg uit de kopgroep; en als de Italianen al niet begrepen hadden waarom Stan Ockers bij het ingaan van de laatste ronde, toen ver in de achter hoede van het circuit alleen nog Kübler in staat bleek boven op een fiets te blij ven zitten, zo breedvoerig naar de Bel gische kolonie op de perstrbune zat te glimlachen, dan merkte men dat, later wel. Ook de aanval betaalt Stan Ockers had dc kopgroep ver kend. Hjj wist, dat ook de overleven den op sterven lagen. Hij wist bo vendien. dat hij het niet eens op een eindsprint cn wat ellebogenwerk be hoefde te laten aankomen. En zo ge beurde het dan, dat de kleine man, die in heel zijn loopbaan nimmer aanviel, doch die zijn successen voornamelijk boekte dank zij een uiterst listige manier van rijden, in de Iaatst'e klim tegen de helling van Vermicino opnieuw demar reerde. Het werd de triomf van zijn le ven. Drie befaamde Fransen schreeuw den in koor om hulp, twee Italianen werden ten aanschouwen van heel het vaderland dat ademloos in alle beschik bare televisietoestellen zat te staren, plotseling twee hulpeloze bleeksnuitjes. En nimmer werd met één enkele de marrage een kopgroep zó volmaakt en zó magistraal en met zóveel vertoon van oppermacht gekraakt. Het werd voor de Fransen en de Italianen een bittere, bittere nederlaag. Want de tweede plaats was met ruim een minuut achterstand voor de eenzame Luxemburger Schmitz en voor de derde plaats vloerde Germain De Rijcke vijftien seconden later Nencini zonder moeite. Voor de volledigheid veroverde Jos Jans- gens voor België ook de vijfde plaats vóór Anquetil, die Fornara (7) nog een tiental seconden achter zich hield. Het gebeente van de brave Ra phael Geminiani had in die laatste paar kilometers nog 2 min. 45 sec. verspeeld en ook hij bleek ten ge rieve van de Franse pers niet be reid om een excuus te bedenken voor een nederlaag tegen de kleine Belg, die vandaag eindelijk ervoer, dat ook in de wielersport de aanval inderdaad wel betaalt alsmen zelf zo'n aanval maar verdragen kan! De uitslag 1. Ockers (B.) 293 km. in 8 uur 43 min. 29.2 sec., gemiddelde snelheid 33.395 k./u.; 2. Schmitz (Lux.) 8.44.39.3; 3. Germain De Rycke (B.) 8.44.45; 4. Nencini (It.) z. t.; 5. Janssens (B.) 8.45.09; 6. Anquetil (Fr.) z. t.; 7. Fornara (It.) 8.45.24; 8. Geminiani (Fr.) 8.46.14; 9. Rolland (Fr.) 8.51.03; 10. Monti 8.56.21; 11. Molineris (Fr.) 8.57.08; 12. Co letto (It.) 9.00.01; 13. DefiMppis (It.) 9.00.54; 14. Kubler (Zwits.) 9.02.25; 15. Reitz (Did.) z. t.; 16. Junkermann (Did.) z. t.; 17. Mo- ser (It.) 9.03.51- 18. Ebbers (Did.) 9.10.53; 19. Mueller (Did.) z. t.; 20. Preiskeit (Did.) geen tijd opgenomen. Alle andere renners er waren er 65 gestart hebben de strijd gestaakt (Zie vervolg pag. 6). ENSCHEDE, Zaterdag. De lustrum-Marathon te Enschedé, waaraan het kampioenschap van Ne derland is verbonden, is een volkomen buitenlandse aangelegenheid geworden. Onmiddellijk na de start nam Reinaldo Gorno de ieiding en deze heeft de 35- jarige Argentijn, die te Helsinki 1952 tweede werd achter Zatopek, niet meer afgestaan. Even leek het erop, dat Gor no gepasseerd zou worden door zijn 21- jarige landgenoot Osvaldo Suarez, toen deze hem na ruim 33 k.m. inhaalde. Maar Suarez liet Gorno tot het einde toe een meter voorsprong. Het parcours van deze Marathon slin gerde zich door het mooie Twentse land schap met afwisselend bos en akkerland in Oostelijke richting naar het dorp Los ser en van daar in Noordelijke richting naar het dorp De Lutte waar het keer punt was. Door verscheidene buitenlandse lopers werd de route geprezen om het FRASCATI, Zondagavond. Halverwege was vandaag in de meedogenloze broeihitte van Frascati dc race om het wereldkampioenschap, toen Nederland helaas al niet meer meetelde. Thijs Roks, die naar Rome gekomen was, ten einde onder meer Kees Pellenaars duidelijk te maken, dat men hem dit jaar ten onrechte geen plaats geboden had in de vaderlandse Toui- equipe, had toen juist de kopgroep, waarin hij, moedig worstelend met zijn wilskracht en zijn pedalen, terecht gekomen was moeten laten gaan. Ook hij was leeggereden Het was de laatste maai, dat de tienduizenden op de tribunes bij start en finish een man in een oranje-shirt voorbij zagen gaan over de smalle, in de zon doorweekte asfaltweg. Zo werd, in tegenstelling tot de strijd van dc amateurs, waarin wij juist in de laatste ronden wèl een rol speelden, dit gevecht om dc wereldtitel der profs voor Neder land helaas een bijzonder korte cn niet zo krachtige geschiedenis. Zo ge onze avonturen op een rijtje wilt, dan kunt ge het doen met deze enkele schamele alinea's. HEIN VAN BREENEN De anders altijd zo jolige Amsterdam mer, had vandaag een bijster boze bui. Hij zat zo uitstekend en iris in de race, toen hij zijn zadel brak. Hij kreeg in al lerijl een nieuwe fiets, brak prompt op nieuw zijn zadel, hield vervolgens een on gezouten en langdradige redevoering aan het adres van de mecano's in het alge meen en de K.N.W.U.-rijwielherstellers in het bijzonder en begroef dan, beledigd van zijn fiets klimmend, al zijn hoop en al zijn kansen. DE ACHTSTE MAN Alsof we in de Nederlandse wieler sport nü al volmaakt aan bloedarmoede "lijden verscheen onze equipe met slechts zeven' renners aan de start. Om de een of andere voor iedereen onbegrijpelijke reden bleek het de Koninklijke Neder landse Wielren Unie onmogelijk om Gu's Pauw, invaller voor Wout Wagtmans, nog tijdig in Rome te krijgenAlsof men er bij de K.N.W.U. nog nimmer van vernomen had, dat men tegenwoordig in slechts enkele uren helemaal en com fortabel van Schiphol naar Rome vliegen kan. Als pikante bijzonderheid kan men daaraan toevoegen, dat Wout Wagtmans, die op het laatste ogenblik geen belang stelling voor dit wereldkampioenschap op de weg bleek te hebben, wél in Rome ar riveerde, terwijl hij er wellicht verstan dig aan had gedaan zich ginds op de Vigorelli te Milaan al vast op de strijd bij de stayers voor te bereiden. ADRI VOORTING Hij zorgde, roekeloos smijtend met zijn krachten, voor de eerste demarrage van deze dag, doch dertig kilometer verderop moest hij het peloton al laten gaan en wéér een uur later behoorde de man, die niet alleen de kwaliteiten, doch ook de koppige vechtlust van Voorting Senior bi'z- i-pf- mist, al tot de uitvallers, sa il. mei JOS HINSEN De Belgische Nederlander kwam naar Frascati met de overtuiging, dat hij in dit beulenwerk een behoorlijke prestatie zou kunnen leveren. Van alle Nederlan ders ging hij vanmorgen het vrolijkst van start. Helaas: in de eerste de beste ronde al werd hij geplaagd door een on verdraaglijke pijn in de zij. Hij hield dat nog twintig kilometer; toen behoorde hij in ieder geval met reden tot de uitvallers. PIET HAAN Hij reed dit wereldkampioenschap in de stijl, waarin hij zijn Tour de France gereden heeft: zonder macht, zonder vechtlust en zonder overtuiging. Slechts vijftic k' ometer lang hield hij zich, te rend op zijn souplesse, in liet peleton. Toen begon hij aan een snel groeiende achterstand en zijn onvermijdelijke on dergang. In de vijfde ronde schrapte ploegleider Martin, de Hoensbroekse bur gervader, die zich maanden geleden de moeite gestroostte om helemaal naar Rome te komen teneinde de accommodatie van onze equipe vooral maar goed voor te bereiden, ook de man uit Mechelen van zijn lijstje, JAN NOLTEN Onherkenbaar sedert de laatste Tour etappes. De Limburger, die theoretisch van alle Nederlanders de beste kansen had op dit circuit, draaide „vierkant", zoals dat in vakjargon heet, liep 130 kilo meter lang verloren in een lusteloos voortsukkelend peloton, vergaarde toen haastig zeven minuten achterstand en staakte vervolgens inderdaad kansloos nu, de stryd, THIJS ROKS Hij sneuvelde practisch op hetzelfde ogenblik, doch hij had in ieder geval ini tiatief vertoond. Samen met o a. Nencini, Poblet en Rolland had hij zich na hon derd kilometer naar de kop geworsteld, doch ook hij verdroeg daar het tempo niet lang: veertig kilomeier verderop werd hij in gezelschap van de Engels man Pusey in de gemene klim voor de tribune gelost. Dat gaf de man uit Zun dert meteen de genadeslag, DAAN DE GROOT Hij was de enige van de Nederlanders, die in deze race lange tijd een hoofdrol speelde. Het was een riskant avontuur en de jonge Amsterdammer kon dat se dert de jongste Ronde van Italië weten bovendien. Hij sneuvelde, toen een al te geestdriftige toeschouwer hem met een emmer water ondersteboven wierp, doch men kroeg de indruk, dat hij juist op dat moment, na honderd kilometer beulen werk, aan een onvermijdelijke en fatale inzinking begonnen was. Een débacle voor Olanda inderdaad! Hier in Frascati hebben slechts enkele Nederlandse amateurs de eer van onze wielersport gered. De Nederlandse kolonie trekt nu naar Milaan in de hoop, dat onz„ haanrenners, waaronder Wim van Est en Wout Wagtmans, die de snelle latten van de Vigorelli verkozen boven het zware werk van Frascati, daar al thans voor indrukwekkender dingen kunnen zorgen. goede wegdek vrijwel de gehele weg is geasphalteerd en de fraaie omge ving. Helaas echter ontlastte zich over dit deel van Twente een zware onweersbui boven de hoofden van de athleten en de talrijke toeschouwers; de deelnemers wa ren ongeveer op, de helft van het par cours toen bij het keerpunt de regen zo dicht naar beneden stroomde dat men nauwelijks 60 meter voor zich uit kon zien. Gorno was toen al regelmatig ver der uitgelopen op Suarez en de Brit Cox, die gevolgd werden door de Engelsman Iden en de Nederlander Van Ginkel met vlak daar achter de beide Tsjechen Pech- nek en Sourek en de Duitse kampioen Hans Vollbach. Gorno had zijn van de regen zwaar ge worden shirt uitgetrokken (welk voor beeld gevolgd werd door de Duitsers Blu- mensaar en Leifhelm) en aanvankelijk zag het er naar uit, dat Gorno bij het keer punt moeilijker Rep. Op dat moment deed Suarez zijn eerste aanval op Cox; de En gelsman sloeg deze af, maar bij de tweede aanval even voor Losser moest Cox de Argentijn laten gaan, Suarez haalde daar na zijn landgenoot Gorno 10 km voor de finish in. De beste Nederlander was Jan van Ginkel, die in deze Marathon, nu Janus van der Zande wegens drukke werkzaam heden verstek moest laten gaan, het Ne derlands kampioenschap won. Hij moest echter op het laatste deel van het par cours verscheidene buitenlanders laten passeren, waardoor hq als elfde eindigde, gevolgd door Smits op 200 meter. Jaap Overdjjk, die reeds verschillende malen in Enschede als eerste Nederlander is ge ëindigd, moest de strijd op de terugweg na ongeveer 30 km. wegens maagkramp staken. De uitslag luidde: 1 Reinaldo Gorno (Argentinië) de 42,192 km. in 2 uur 26 min. 33 sec.; 2 Osvaldo Suarez (Arg.) 2.26.34; 3 S. E. W. Cox (G.B.) 2.27.03; 4 Drahomir Pechnek (Tsj. SI.) 2.30.27; 5 Geoff Iden (G.B.) 2.32.28; 6 Haroslav Sou- rek (Tsj. SI.) 2.33.45; 7 August Blumen- saat (Did) 2.35.25; 8 Gunter Leifhelm (Did) 2.38.45; 9 Hans Vollbach (Did) 2.41.56; 10 Hubert Zeinar (Oostenr.) 2.42.10; 11 Jan van Gjnkel (Gooise Athle- tiek Club ,Ned.); 2.43.51 12 J. A. Smits (A.A.V '36 Ned.) 2.44.36; 13 Dorfeld (Did) 2.53.28; 14 Moons (P.S.V., Ned.) 2.55.11; 15 Kriesschen (Did) 2.55.25; 16 Claxton (GB) 2.56.44; 17 Stolker (A.V. '40, Ned.) 2.57.57; 18 Gerrits (O.S.S.-Volo. Ned.) 2.59.32; 19 Klein (A.V. Tempo, Ned.) 3.00.05; 20 Muurlink (AAC, Ned.) 3.00.58. De twee Argentijnse triomfators van de Twentse Marathon: aan de kop Gorno, die in het omveer zijn shirt had uitgetrokken, in zijn schaduw Suarez, die een meter achier zijn landgenoot bleef. Geen Nederlands record Door een organisatorische fout is Fanny Blankers-Koen geen Nederlandse record- houdster voor het kogelstoten geworden. Tjjctens atletiekwedstrijden te Rhenen stootte zij de kogel 12,52 meter ver, het geen een nieuw Nederlands record zou hebben betekend, indien de organisatoren haar niet per abuis deze prestatie in de niet-officiële ring had laten verrichten. Bij deze wedstrijden waren nl. twee rin gen, de officiële en de niet-officiële. En juist het nummer kogelstoten voor dames werd in de niet-officiële ring afgewerkt. Het Nederlands record staat sedert 3 Aug. 1941 met 12,375 meter op naam van Jo van Schouwen-Cramer; de afstand van Fanny Blankers-Koen was dus 14% centimeter meer. Toen zij hoorde, dat het record niet kon worden erkend, heeft zij geprobeerd om in de officiële ring haar prestatie te heThalen. Dit mislukte evenwel. S&kmwiSmMnnRI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5