Nederland maakte hockey-geschiedenis met gelijk spel tegen India Unieke prestatie van Oranje-ploeg Voor de eerste maal trof India een tegenpartij waarvan het niet kon winnen Nederland stond lange tijd vóór m Willem II ging dóór v.Beurden scoorde hattrick in BV V-zege op Emma Driedubbele triomf voor Italië Opmars van Van Steenselen (vierde) kwam te laat i De amateurs ■nfllE Robbenploeg brak reeks Nederlandse records Oranje's defensie sneed grootmeesters de pas af Spectaculair duel tussen HVC en ADO Zware Feijenoord-nederlaag bij Rapid mmÊÊm Er vielen reeds klappen vóór de start MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 PAGINA 6 Aanval van Mary mislukte Middenlinie sterker De wedstrijd Oranje nam de leiding De tweede helft India's gelijkmaker En nu Woensdag En nu Woensdag opnieuw, dan echter in het Olympisch Stadion! Zal Neder land nog hoger gaan en India de eerste nederlaag toebrengen? ZWEEDS ELFTAL KLOPTE FINLAND (3—0) Amersfoorters wonnen (3-2) PSV's zomer-voetbol CRICKET IN ENGELAND Surrey opnieuw kampioen DONNERS EERSTE WINST- PARTIJ IN GOTHENBUG Rol uitgerold Bulgaars offensief Deen sprong weg (Van onze hockey-medewerker) AMSTELVEEN, Zondag. De internationale hockey-wereld lieeft vanmiddag in het Wagener-stadion te Amstelveen een schok ge kregen. Een schok, veroorzaakt door het Nederlands Elftal, dat in een adembenemend spannende strijd een aanval pleegde op de oeroude en legendarische hiërarchieke verhoudingen, die sinds tientallen jaren de hockeysport beheersen. Er is in die sport, in en huiten Europa, maar één troon. De troon van India. Maar die troon stond vanmiddag op wankelen! Nederland heeft vanmiddag hockey-geschiedenis gemaakt. Want voor de eerste maal in die geschiede nis stuitten de Indiase grootmeesters op een tegen partij, waarvan zijniét konden winnen. En die tegenpartij was de dappere én sterke Oranje-ploeg, die tot een kwartier voor het einde van een historische wedstrijd zelfs nog naar de overwinning dong. Het was een ideale partij, op een veld zoals een goed hockeyveld moet zijn: als een biljartlaken, in een volledig uitverkocht stadion, onder een sterke zo merhitte. Misschien was het té heet, maar dat was dan een test voor de phy- sieke eigenschappen van goed getrainde spelers. En zowel de donkere mannen van India als onze in dit opzicht toch wel gehandicapte Oranje-ploeg doorstonden die test met glans. Een boeiende partij, met het verstrijken van de tijd spannend en tenslotte ma teloos enerverend. Precies 28 minuten waren er in de eerste helft gespeeld, toen Nederland een strafcorner kreeg te nemen, Grimsbergen de bal op maat naar de strafcirkel dirigeerde, Bouwman secuur stopte, Van Erven Dorens keihard in schoot en Hooighiemstra dat verassende tikje gaf dat besliste: 10. En zo bleef het tot 15 minuten voor het einde: toen pas maakte India eindelijk gelijk. Zou de Oranje-ploeg het redden? Zij redde het. Onder ondraaglijke spanning hield zij dat laatste kwartier stand en het eervolle 11 gelijke spel stevig in handen. Het werd géén overwinning; voor Nederland niet, maar ook voor India niet. Het einde kwam, onder bijkans ondraaglijke spanning, met een 11 gelijk spel. En dat is dan iets unieks. Want sedert 1928 heeft India niet anders gedaan dan het ene Europese land na het andere aan zich te onderwerpen. India triomfeerde ongenaakbaar in vier achtereenvolgende Olympische tournooien, won in een nooit onder broken reeks zijn meer dan honderd interland wedstrijden, nam zelden of nooit genoegen met een verschil van minder dan drie-vier doelpunten, had ook van zijn huidige Europese tournee tot nu toe niets anders dan een ware zegetocht gemaakt. En nu kwam daar dan Nederland en voor het eerst slaagde er een Europees elftal in om tegen deze grootmeesters gelijk te spelen. Het is een prestatie van een zo groot formaat, als de Nederlandse sportwereld in geen jaren heef» opgeleverd. Oranje-hockeyers, bravo Op de tweede dag van de internationale zwemwedstrijden te Algiers, waaraan werd deelgenomen door een Robben-ploeg be staande uit Mary Kok. Atie Voorbij, Lenie de Nijs en Rita Kroon, heeft deze ploeg de 4 x 100 meter wisselslag estafette ge zwommen in 5 min. en 0,8 sec. Hiermede bleef de ploeg 0,7 sec. boven het bestaan de Wereldrecord van 5.00,1, dat op 17 Juli van dit jaar in Parijs door Nederland werd gemaakt. Deze tijd betekende echter wel een Nederlands record, dat met 5.06.- sedert 26 Maart van dit jaar in handen was van de RDZ. Mary Kok noteerde op dte 200 meter vrije slag 2 min. 23.8 sec. Zij bleef hier mee 2,1 sec. boven het Wereldrecord van Ragnhild Kveger (2.21,7) op 11 September 1938 te Aarhus gemaakt. Mary Kok heeft hiermede evenwel het ruim 17 jaar oude Nederlands record van de RDZ-zwemster Rie van Veen met 0,8 sec. verbeterd. Mary's aanval op het Wereldrecord 440 yards vrije slag mislukte. Zij bleef 0,9 sec. boven het Wereldrecord van de Ameri kaanse Ann Curtis, die (op 3 Mei 1947) 5.07,9 had gezwommen. Velen waren, met alle respect voor de Nederlandse ploeg, van oordeel, dat er toch wel iets haperde aan het spel der Indiërs. Volkomen juist, maar men ver- gete niet dat de Nederlandse defensie sloot als een bus en de aanval zonder ophouden die defensie te hulp kwam door zelf een reeks aanvallen te onder nemen, fraaie en snelle, die echter ook op een hecht verdedigingsblok stuitten. Er is geen sprake van geweest dat Nederland met man- en macht stond te verdedigen en al was India in het veld lange perioden sterker, Mulder in het Nederlandse doel, had géén extra moei lijke taak. Slechts enkele malen moest hij ingrijpen, wat hem uitstekend afging. Een wedstrijd, welke zo zeer door de verdedigingen overheerst wordt, dreigt eentonig te worden, doch hiervan was in dit grootse duel geen sprake. Prachtige aanvallen werden van weerszijden ondernomen, doch de backs en halfs aan beide zijden gaven geen krjmp en geen zwak plekje viel waar te nemen. De keuze van Keulen als rechtsback bleek een gelukkige; hij vormde met Drijver (die meer en meer. ondanks ongeoefend heid, zijn oude vorm herkreeg) een subliem achterduo). Loggere kwam iets moeizaam op dreef en bleef in het be gin ook iets te veel achter. Na rust groeide hij tot zijn oude hoogte en vormde toen met zijn in één woord voortreffelijke kanthalves Wage- ner en Van Dijck (al kon deze alleen de snelvoetige Bhaskaran een blootsvoets spelen de virtuoos van grote allure niet -..oude hoogte., steeds gehouden een machtig blok. Later werd de combinatie links Van Drij ver en Van Dijck steeds beter en kon ook Bhaskaran er niet meer langs ko men. Het is moeilijk uitblinkers in de aan val te noemen. Aanvankelijk Hooghiem- stra tegen het einde Bouwman en op verschillende momenten óók Van Erven Dorens, de doorzetter, doch Kristen en Van Grimsbergen de beide „provin cialen" hadden ook prachtige mo menten. doch zakten tegen het einde iets af. De gehele ploeg heeft echter subliem gespeeld en het succes ten volle verdiend. Zeker, de aanval moet nog beter, de afwerking kan nog opgevoerd worden, doch dit. is het begin van een campagne, die in de stijgende lijn moet belanden totdat einde 1956 te Melbourne het hoogtepunt is bereikt. India speelde prachtig hockey. Het timen van de bal, ook van de hardste schoten, is subliem, het op maat cente ren verleent aan de opbouw van het spel de bijzondere bekoring, doch even als in 1952 ontbrak ook nu een opvolger van een Dhyan Chand. zoals ook wij nog geen tweede Kruize of Ernst van den Berg op het hoogtepunt hebben. Wèl ls de Nederlandse middenlinic sterker dan ooit en de aanval feller, vol- m LOGGERE, Het Nederlandse hockey-elftal dat grootmeester India bedwong hardender en sneller dan hü ooit is ge weest. Keulen's kracht was zijn rust en zijn voortreffelijke kijk op het spel. Daardoor werd het debuut van de Amersfoorter een succes dat de hele ploeg ten goede kwam. Prachtig was de spil van India, een speler, die achter en voor was. Het ge vaarlijkste schot van India kwam van zijn stick. Maar onze kant-halves won nen het van de Indiërs. Van Dijck en Wagener waren fantastisch! In hun overgave, om niet te verliezen begingen de Indiërs meer overtredin gen dan men van hen verwacht had. Vooral afhouden en het slaan op de sticks trok de aandacht van velen, doch niet van de arbiter van India. Scheids rechter Van Donselaar kweet zich goed van z'n taak doch waarom vraagt men voor zulk een wedstrijd niet neutrale leiders, een Zwitser en een Belg of een Duitser, als Engelsen wat te veraf zijn! Reeds ln de eerste minuut verraste Hooghiemstra (een weergaloze enthou siasteling!) met een prachtige rush die bijna een goal opleverde. De bal vloog rakelings langs. Toen kwam India op zetten. het ging tik-tak, van man tot man in razend tempo. Maar tenslotte kwam er toch altijd weer een Neder landse stick die de aanval brak tot groot enthousiasme van „het uitverkochte huis". Langzaam maar zeker kwam er volledig vat op het Indiase spel. werden felle aanvallen ook door onze voor hoede ondernomen, werd het een ge lijke strijd. In de 28e minuut werd het Indiase doel zo fel belaagd, dat back en spil tegelijk hun toevlucht namen tot een ongeoorloofde afweer die India de twee de strafcorner kostte. Deze werd op excellente wijze genomen, aangegeven door Van Grimsbergen, gestopt door Bouwman en ingeschoten door Van Erven Dorens. Nog zou de bal moge lijk naast gegaan zijn, doch Hoog- hiemstra's stick gaf nog het laatste rake zetje waar door keeper Fran cis kansloos werd. Zo leidde Neder land met 10 en het wist die kos telijke voorsprong tot de rust te be houden. Inderdaad kwam in die pe riode India ge ducht opzetten, doch Oranje speel de toen iets meer defensief, voldoen- HOOGHIEMSTRA jg om de Indiase laatste tikje attaque buiten Mulders bereik te houden. De tweede helft begon met een grim mige aanval van onze ploeg, doch India bleef het antwoord niet schuldig en toen het tot een der sporadische schoten op doel kwam, trapte Mulder de bal het verre veld in. Een periode van gelijk opgaand spel volgde. Sterker en sterker werd aangevallen, doch steeds tever geefs. Een kwartier voor het einde werd een strafcorner voor India (de 4e in totaal tegen 3 voor Nederland) onze ploeg noodlottig. De bal werd hard aangege ven en door de geduchte Balbir in een En daar gaat het Nederlandse doel punt in de Indiase tomven! ondeelbaar ogenblik met de stick ge stopt en vrijwel op hetzelfde moment met een full-shot keihard ingeslagen. Maar Mulder stopte 4e bal virtuoos. Deze ketste echter van zijn leggards toevallig voor de stick van links bin nen Susinaden, Aie onmiddellijk reageer- len en Mulder van twee meter afstand kansloos sloeg, 11. Een langdurig applaus toonde hoe reer dit publiek ook MULDER. tegenstander vol- geslagen virtuoos;edig apprecieerde. In het resterende kwartier was India meer in de aanval doch waren, vooral door enkele sublieme passes van Bouw man, de Nederlandse aanvallen gevaar lijker. De spanning was in de broeihitte haast ondragelijk! Maar steeds trium- feerden de verdedigers en zo bleef het 1—1. de beste uitslag die mogelijk was. Te Haelsingborg is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Zweden en Finland. De gastheren wonnen met 30, nadat de rust met 1—0 was ingegaan. In de eerste helft werd matig voetbal vertoond. Vermoede lijk is de grote hitte hiervan de oorzaak geweest. Na de hervatting kreeg het grote aantal toeschouwers het stadion was uitverkocht goed spel te zien. De Zweedse doelpuntenmakers waren San- dell (tweemaal) en Lindskog. (Van onze sportcorrespondent). AMERSFOORT, Zondag Toen de subliem spelende Rijnvis zes minuien na de hervatting er met een buitengewoon knap en verrassend doel punt voor zorgde, dat ADO voor de twee de maal gelijk kwam met HVC, had het er alle schijn van, dat de Hagenaars regel recht op de overwinning zouden afsteve nen. De Amersfoorters gaven zich echter niet gewonnen en hun nieuwe aanwinst Wout Heinen (overgenomen van Spaken burg), de vroegere middenvoor van het Nederlandse Zaterdagmiddag-elftal, stelde in de 30ste minuut na de hervatting met een beheerst doelpunt de zege voor zijn club veilig. De beste technische ploeg was onge twijfeld ADO. De linkervleugel, Rijnvis en Blommenstein, was een voortdurend gevaar voor de HVC-defensie. Aanvoerder Theo Timmermans deed minder van zich spreken. De Haagse verdediging had perioden van inzinkingen en die werden door de Amersfoorters direct uitgebuit. Van de aftrap af, hebben de ruim 8000 toeschouwers op het prachtige sportpark „Birk'hoven" genoten van een spectacu lair voetbalduel. Het tempo lag vrij hoog en het spelpeil was redelijk goed. Na ruim 20 minuten kreeg de HVC-linksbuiten V. d. Brom de bal te pakken uit een door Nederland prima genomen corner. Een hoge voorzet volgde, waarna Heinen, diie practisch in het doel stond, de bal maar even met zijn hoofd behoefde aan te raken om te scoren: 1—0. In dezelfde minuut had ADO succes: Rijnvis scoorde een prachtig doelpunt na een combinatie met Blom menstein: 1—1. Door een verrassend schot van linkshalf Bas Paauwe Jr (de zoon van de ex-intefnational, die thans HVC traint) werd het even voor rust 21 voor HVC. Zes minuten na de hervatting zette middenvoor Verhoek goed voor- De voluit springende Rijnvis nam de bal ineens op ziin schoen en doelman Brits had geen schijn van kans: 2—2. Een kwartier voor het einde gaf Nederhand een voortreffe lijke pass aan Heinen. die er alleen van door ging. de uitgelopen doelman Kok keurig omspeelde en daarna beheerst in schoot: 32. HOOFDKLASSE A: AmsterdamStormvogels 01 V.V.V.—D.O.S3—2 N.A.C.Limburgia 20 SpartaRoda Sport 2I VitesseFortuna '5403 E.B.O.H.Eindhoven 01 RigtersbleekExcelsior 90 H.V.C.—A.D.O3—2 N.O.A.D.—Ajax 1—2 HOOFDKLASSE B: De VolewijckersS.V.V26 B.V.V.—Emma3—1 Scheveningen H.S.Willem II 3(i M.V.V.Alkmaar 51 P.S.V.—Enschede 1—5 SittardiaDe Graafschap 22 Rapid J.C.Fcijenoord 41 G.V.A.V.—D.F.C3—2 ElinkwijkE.D.O.31 Dat zijn dan de eerste resultaten van de nieuwe Hoofdklassen-competities en het is meteen raak geweest. Bjj het zoeken naar de meest verrassende uit slag aarzelen wij tussen de grote overwinning van Willem II op Schevenin gen Holland Sport en de zware nederlaag die Feijenoord tegen Rapid J.C. leed. Landskampioen Willem II ging meteen maar in zijn overwinningreeks voort en de 36 zege van de Tilburgers bewijst wel, dat de defensieve kracht van Scheveningen heel wat geringer is dan toen Landman en Osterliolt nog bij Holland Sport speelden. Fijcnoord, met als zijn „dure" versterkingen, leed bij Rapid J.C. een nederlaag, die de Rotterdammers met zorg moet vervullen; want het was bij hetzelfde Rapid, dat zij, na een uitstekende vóór-competitie, verleden jaar plotseling een zware nederlaag leden die voor hen het begin van een diepe malaise betekende. Er vielen nog meer zware klappen in afd. B, waar kampioen P.S.V. zijn onafgebroken zomer-voetbal inder daad moest bezuren met een harde 15 nederlaag tegen Enschede, waar M.V.V. de Enschedeërs op de voet volgde door thuis eenzelfde zege op Alkmaar te behalen en waar S.V.V. het bestond om De Volewijckers met 26 van eigen veld te vegen. B.V.V. toonde met duidelijke cijfers aan, dat Emma dit seizoen inderdaad met een zeer verzwakte ploeg in het veld komt, E.D.O. werd bij Elinkwijk ge waar dat het vermoedelijk wel een tè lastige opgave is om zich in de éne Hoofdklasse te plaatsen, G.V.A.V. be haalde de verwachte overwinning op D.F.C. en tenslotte speelden Sittardia en De Graafschap gelijk. Iets matiger vielen de scores in afd. A uit, maar ook daar waren er ver rassingen, want A.D.O. moest met een 32 nederlaag bij H.V.C. ver trekken en Amsterdam werd in eigen Stadion met 01 door de Stormvo gels bedwongen. Aan de kop van de eerste-dag- ranglijst gaat Fortuna '54. dat in Arn hem de verwachte overwinning op Vitesse behaalde. De beide kampioe nen sleepten een goede zege in de wacht: in Breda scoorde N.A.C. 2—0 tegen Limburgia en in Dordrecht had Eindhoven tegen het moeilijke E.B. O.H. aan 1 voltreffer genoeg. V.V.V. had alle moeite om D.O.S. de baas te blijven en ook Sparta kreeg de zege op Roda Sport maar op het nipper tje in handen. Normaal was de kleine meerderheid van Ajax over NOAD en tenslotte ook hier één draw voor een fortuinlijk Excelsior bij Rigters bleek. (Van onze sport-correspondent) geven. 31. En hiermede was het pleit tvcxt nneru i beslecht al deed Emma nog wel moeite -UejIN liUSLxl, Aonua^. jets van achterstand in te lopen. We- Lang bleef het onzeker wie in de wedstrijd BVV-Emma, de volle winst gens blessures vielen bij Emma Buitenhek zou gaan behalen, want al bad de thuisclub bij het ingaan van de rust 1 refp^doorstolk^n °]LübregtsTer een 2-0 voorsprong, toen in de eerste minuut na de hervatting Van de vaneen. Circa 8000 toeschouwers woc Gaag de achterstand verkleinde op 2-1 en Emma een fel offensief ging ont ketenen, was het nog helemaal geen uitgemaakte zaak, dat de eerste twee punten in deze lange, slopende competitie, door BW behaald zouden wor den. Deze zekerheid kwam in de 32e minuut, toen Max van Beurden, bij tijden weer spelend in internationale vorm, doelman Noltee voor de derde maal geen schijn van kans gaf, 31. slag door met een hard schot in te schie ten, 10. Erger werd het acht minuten later, toen na enkele gevaarlijke aanval len van Emma, Piet van Overbeek op links een hoge voorzet gaf en Van Beur den met een achterwaartse kopbal de stand op 2—0 bracht. In het begin zag het er voor Emma zeer hoopvol uit. Hardenbol kreeg al in de eerste minuut een goede kans, toen hij oog in oog met doelman Van de Burgt kwam, maar naast schoot en even later wist Janus van de Gijp met een schuiver de aandacht op zich te vestigen. Daar kwam nog bij, dat de B.V.V. backs Kerssens en Van Engelen, vooral voor rust, hopeloos naar de juiste op stelling en vorm lie pen te zoeken en in deze periode hadden de gasten beslist hun slag moeten slaan. Zij deden dat niet en lieten het daarna aan de thuisclub over, want toen in de 25ste minuut Van Hintum de bal naar de naar rechts gezwenkte v. Beurden lepelde en men in de Emma de fensie meende dat de B.V.V.'er buitenspel stond, sloeg deze zijn VAN BEURDEN, mooie hattrick. Maar Emma speelde na rust nóg fana tieker en tengevolge van grove dekkings- fouten kon v. d. Gaag al in de eerste minuut door de B.V.V. defensie wan delen en doelman v. d. Burgt kansloos passeren 21. Dat gaf de gasten nieuwe moed en zij probeerden met man en macht gelijk te maken. Maar Krljgh c.s, hielden het hoofd koel en trainer Jackson gaf Van Beurden het bevel even „bij te springen". Het duurde dan ook maar kort voordat de thuisclub weer in het offen sief ging. De Bosschenaren deden dat zo hevig, dat Emma zich met de rug tegen de muur moest verdedigen. Tot 13 minuten voor het einde deden de Dordtenaren dat met succes. Toen stelde Van Overbeek met een goed bekeken pass Van Beurden in bezit van de bal. Handig passeerde hij enkele Emma-verdedigers om toen met een hard, laag schot doelman Noltee geen kans te vangen. Circa 8000 toeschouwers woonden deze eerste competitiewedstrijd, die niet op hoog peil stond, bij. Het heeft wel even gespannen en Sussex heeft gedaan wat mogelijk was om Yorkshire een kansje te laten houden, maar Surrey-aanvoerder Bedser en de zijnen hebben zich de kans niet laten ontglippen en het kampioenschap kwam ten vierde male op de Oval terecht. Zuid Afrika deed het weer best. Cheet- ham en de onovertroffen Mc Glew sloe gen weer eens een century bij elkaar, maar Kent beet van zich af en pas tien minuten voor de tijd was de overwinning een feit. Maar het was er dan ook een met 8 wickets. De uitslagen luiden: Middlesex 325/5 219 wint van Leicester 326/7 178. Wor cester 334 219/3 wint na spannende strijd van Gloucester 108 444/9. Notts 197 346/6 draw met Northamps 438/9. Sussex 245 90 verliest van Surrey 343/9. Yorkshire 296 44/1 wint van Essex 96 242. Derbyshire 159 277/7 wint van Aomerset 160 161. Zuid Afrika 476/8 25/2 wint van Kent 175 314. Lancashire 355 173/3 wint van Sercice 263 158. Surrey met 272 punten en twee wed strijden in handen is niet meer bereikbaar voor Yorkshire 268 punten. Onze landgenoot Hein Donner heeft in de achtste ronde van het interzonale schaaktournooi te Gothenburg zijn eerste overwinning behaald. Nadat zijn partij met wit tegen Medina uit Venezuela in eerste zitting was afgebroken, leidde hij 'haar na de voortzetting in 67 zetten fraai tot winst. Donner heeft nu 3 punten uit 8 partijen en staat op de 16e plaats, terwijl de Rus Bronstein leidt met 8)4 punt. De verdere uitslagen van de partijen gespeeld in de achtste ronde luidden: Petrosian—Rafoar Keres—Pachman 10, SpasskyBronstein Filip— Guimard 1—0. Stahlberg—Najdorf Unzicker—Pilniik SzaboBisguder 1—0. Geiler—Hiwi'tsky 0—1. Afgebroken partijen: 6e ronde: FudererNajdorf 10, Sldwa Medina 1—0. 7e ronde: Medina—Szabo.0—1, Bisguier Si'iwa 1—0, GuimaTd—Fuderer 1—0. 8e ronde: DonnerMedina 10. Sliwa Panno Vs14. Ie ronde: BronsteinStahlberg 10. Door Martin VV. Duyzings DE HELD HEETTE Giovanni rroietti!... Twintig minuten vóór Santé Ranucci op deze bloedhete Zaterdag het jaar lijks festijn om de Wielerwereldkampioenschappen opende met een indruk wekkende Italiaanse overwinning, was Giovanni Proietti, de ex-renner, die tegen woordig over het wel en wee van de jongeren in de Italiaanse wielersport waakt, al naar de eindstreep geschreden teneinde de aldaar verzamelde massa alvast in de gelegenheid te stellen hem te huldigen als zijnde de man die, in een voor Italië geheel nieuwe stijl, een inderdaad indrukwekkende Italiaanse triomf had gecon strueerd. Heel een eindeloze, moordende middag lang hadden Proietti's amateurs deze race practisch van voor tot achteren beheerst. Terwijl de Fransen, die veertien dagen geleden al naar Frascati gezonden waren teneinde maar goed geacclimatiseren, hun eigen ondergang tegemoet reden zonder er een hand naar uit te steken; terwijl de Belgen zich, tegen de verwachting in. volop tevreden stelden met een weinig indrukwekkende rol op het tweede plan; terwijl onze Nederlandse equipe kennelijk de durf en de bravour miste om in het initiatief te gaan en de Zwitsers helemaal niet in het stuk voorkwamen, hadden Proietti's mannen een reeks aanvallen van doorgaans onbeduidende outsiders telkens weer vinnig en vurig beantwoord. ge Fransman Darrigade, aan de haal was gegaan. Het was niet meer dan een schijnattaque en Saelens behoorde een ronde later dan ook al tot de uitvallers en Darrigade Junior betaalde het avon tuur prompt met een inzinking, die hem ver in de achterhoede bracht. Doch de jacht, welke zij ontketenden, was fel en vinnig (onze landgenoten Jan Rol en Verhoef deden tijdens die achtervolging knap werk) en hoewel er tien kilometer verderop nog altijd sprake was van een langgerekt peloton, was in deze ronde o.m. de Spaanse ploeg op één man na al volkomen gesneuveld. Zo schermutselde men dan verder. In de derde ronde moesten de Italianen zich haasten om een attaque van de Saarlan- ders Schafer en Ruper ongedaan te ma ken en toen de kruitdamp wat opgetrok ken was, bleken er opeens belangrijke dingen gebeurd. Er was een kopgroep ontstaan van veertien man, waarin de Italianen wat outsiders zaten te overheer sen; het peloton, waarin vijf Nederlan ders, had in de gauwigheid niet minder dan 1 min 45 sec. verspeeld en tot de Toen tenslotte Andresen. de rossige Deen, die verleden jaar al beslag had gelegd jongste slachtoffers behoorde ook Jan op de tweede plaats en die vandaag door vriend en vijand werd gevreesd, wegstoof uit een reeds lang aan brokken gereden peloton, waren het opnieuw de Italianen, die de koppige Deen niet alleen in toom hielden, doch hem kraakten bovendien; op de eretribune stond Aehille Joinard, de president van de Union C.vcliste Inter nationale Santé Ranucci al in de regenboogtrui te wringen en aan de finishlijn voerden de Italiaanse journalisten al ingewikkelde folkloristische dansen op, toen Andresen tenslotte zonder nog een woord te zeggen in de armen van enige, treu rend voor zich uitstarende Deense officials in zwijm viel. De eerste drie plaatsen voor Italië. Triumfo! Triumfo! En het mag zjjn, dat Fausto Coppi wat roestig geworden is onderhand en dat ook Fiorenzo Magni zijn jaren begint te voelen, doch vandaag bewees Giovanni Proietti, dat hü een stel nieuwe campionissimi in de maak heeft. Dat was het, waarop heel Italië nu al twee jaren lang vergeefs had zitten wachten. En dat het in de allerlaatste ronde een bescheiden Nederlander was, Adriaan van Steenselen uit Mijnsherenland, die wellicht de beste prestatie leverde van hen, die 180 kilometers Frascati en zes volle uren onbedaarlijke hitte hadden overleefd zult ge wel in geen enkele Italiaanse krant kunnen lezen. kortste keren enige lichte hersenschud dingen en wat bontgekleurde ogen te be zorgen. Het duurde wel tien minuten al vorens de Italiaanse politie er in geslaagd was de Ierse oproerkraaiers op oud-Ro meinse wijze fijn te kneden. En vervolgens zond men dan 104 ren ners uit niet minder dan 23 verschillen de landen van start, en wij waren met deze race nog geen drie kilometer ver, of een der vele onbekenden, die in de strijd om zo'n wereldtitel uitsluitend voor de figuratie en het uitstapje meefietsen, mister Ross, die er speciaal voor uit Ca nada was overgekomen, moest het. pelo ton al laten gaan. Hij was in de eerste van de negen ronden (ad twintig kilometer) de enige niet, die het matig tempo van het pelo ton tijdens de eerste, traditiegetrouw al tijd onbelangrijke schermutselingen niet verdragen kon. Vooral de Oostenrijkers Rucher en Deutz bezondigen zich in die eerste twintig kilometer al aan de Dat alles gebeurde aan het einde van een merkwaardige race, die trouwens al op een zeer merkwaardige wijze begon nen was. Want op de eerste plaats mocht het gezelschap Indische fakirs, dat ieder jaar naar deze wereldkampioenschappen komt teneinde in de eerste ronde al zes minuten achter te raken om dan vervol gens in de tweede ronde „en bloc" uit te vallen, ditmaal helemaal niet aan de start, omdat de heren hun iicencies thuis hadden laten liggen; doch bovendien kre gen we voor de start een gratis voorstel ling van enige blijkbaar ongezouten Ier se nationale twisten. Drie ieden van een dissidente Ierse wielersportorganisatie, wier vice-voorzitter overigens op het ogenblik in het gevang zit omdat hij tij dens een onlangs gehouden vergadering zijn revolver op een zijner tegenstanders heeft leeggeschoten .slopen namelijk voor de start, vermomd als wielrenners j ene demarrage na de andere. Het pelo- naar de startlijn, haalden daar enige ton verspeelde toen al drie, vier groep- boksbeugels te voorschijn en smaakten jes kanslozen en er vielen nog meer het onuitsprekelijke genoegen drie leden slachtoffers toyn, na dertig kilometer, de van de officiële Ierse ploeg binnen de Belg Saelens in gezelschap van de jon- Rol, die met zijn derailleur in de knoop was geraakt en die toen al begonnen was aan een lange, kansloze lijdensweg. Er kwam nu, opeens, wat kleur in de race. Stoymtchev, een volmaakt onbekende Bulgaar met het uiterlijk van een voor oorlogse roverhoofdman, demarreerde in de moeilijke klim naar Vermicino en zelfs de Italianen in de kopgroep bleken niet in staat om hem te houden. Terwijl zijn landgenoot Nedeitchev in die kop groep het tempo zoveel mogelijk zat te drukken, liep kameraad Stoymtchev steeds verder uit. Hij had na 85 kilometer als meer dan een minuut op de kopgroep en royaal drie minuten op het peloton, toen hij helaas door een bandje ging. Dat kostte hem niet alleen zijn voorsprong, doch het doodde kennelijk ook zijn geest drift. Van een nieuwe Bulgaarse aanval is er in deze race nooit meer iets geko men. Het tempo zakte nu als de afgezaag de baksteen. De Italiaan Crassi en on ze landgenoot Van Wetten sprongen zonder veel moeite in één ruk uit het peloton naar de kopgroep toe en hun voorbeeld werkte zó aanstekelijk, dat er na 120 kilometer al weer ruim dertig renners aan de leiding zaten, waaron der niet minder dan vijf Italianen en vier Nederlanders; van onze equipe had sllechts Verhoef, de nationale kam pioen, de sprong niet kunnen maken. Ook hij worstelde nu met een steeds grotere achterstand en twee ronden voor het einde schaarde hij zich uitge put onder de vele slachtoffers. Toen, met nog zestig kilometer te rü- den, sprong dan Hans Andresen. demarrage was verrassend. Hü Ianeecrde haar in de afdaling naar CasaI Morena en hoewel hij onmiddellijk de Itaiaan Deen onverstoorbaar verder. Tien kilo- mtter verder had het Deens-Italiaanse tweetal al twee minuten op de Belg Hoe- venaers, 2.16 op de Italiaan Godio, 2.33 op de Engelsman King en meer dan 3 Vz minuut op het peloton, waarin v. Steen selen als eerste Nederlander doorkwam en waar Van de Brekel toen al in moei lijkheden zat. De Deen leek kansloos. Hij sprint niet van het bovenste beste en Grassi had aan het Deense achterwiel alle gelegenheid om zich op een eindstrijd voor te bereiden. Doch Giovanni Proietti houdt niet van halve maatregelen en vooral niet van risi co's. Terwijl Andresen zich daar zat uit te moorden stuurde Proietti nog twee Ita lianen, Ranucci en Bruni, achter hem aan. Bij het ingaan van de laatste rondte za ten ze nog op 1.24 van de twee leiders, doch in die laatste twintig kilometers maakte men de Deen zó grondig af, dat hij alle hoop op de wereldtitel onmiddellijk kon begraven. In de afdeling naar Casal Morena liepen ze de twee leiders in en vervolgens hadden de drie broederlijk samenwerkende Italianen aan enkele de marrages genoeg om de Deen voorgoed van zich af te schudden. Terwijl Andresen nu snel afzakte en Van Steenselen van ver uit de achter hoede in magistrale, doch helaas een ronde te laat ingezette rush iedereen voorbij loeide naar de vierde pl'a? s' verdeelden de drie Italianen de drie eerste plaatsen in een vinnig privé-ge" vecht, tijdens hetwelk Bruno drie kilo meter voor de finish werd gelost en Grassi in de laatste gemene klim naar de finish het wiel van Ranucci, onge twijfeld de sterkste van heel het veld, niet meer kon houden. Zo won Ranucci dan zijn wereldkam pioenschap, zó vierde Ital.lë op deze i Z® terdag een indrukwekkende en driedu - bele triomf, ging Van Steenselen z fraai als vierde en als eerste buitenlan met nog slechts twee minuten achters (de man uit Mijnsherenland liep in ude laatste ronde ruim een minuut op er_ drie Italianen in!) over de streep, km® de Van Wetten zich nog als tiende veroverde Stolker de veertiende P terwijl Van de Brekel in de laatste nog uitviel. En gewoon maar ter wille van de tistiek is het wellicht aardig hic ^,a fie te constateren, dat we als P,0®f'de inderdaad oppermachtige "fkken beter beste prestatie leverden, Zwitsers, dan de Belgen, de Fransen en voor wie die nederlaag ^Herder smaken dan voor de VOorbeel- teurs, die door Gerr.t Schutte op dige wijze werden gecoacm- u-winsr van de eerste twintig luSl:TIa„ükBanucci cMlQftS in 5 uur 36 min. 9 sec„ gemiddelde 33.635 km npr uur; 2. Lino Grassi (Ik) z. t., •>- Dinn Bruni (It.) 5.37.51; 4. Van Steenselen (Ned5.38.13; 5. Elliot (Ierl.) 5.38.49; 6- rhristian (Oostenr.) z. t.; 7. Fallarini (It-) z t.; 8. Lothar (Saar) z. t.; 9. Booty (Eng-) 7' t' io. Van Wetten (Ned.) z. t.; 11. Pavara (Fr!) z. t.; 12. Andresen (Den.) 5.39.04; W. Brittain (Eng.) z. t.; 14. Stolker (Ned.) z t.; 15. Petrovic (Zuidsl.) z. t.; 16. H°e" venaers (Belg) 5.39.17; 17. Debussmann (Saarl.) 5.39.25; 18. Goeransson (Zweden) z. t.; 19. Meier (West-Dld.) 5.39.33; [Mastrotto (Fr.) 5.39.58, «S?'*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6