CYPRUS en LONDEN Israëlisch-Egyptisch lucht gevecht hoveu Gaza Vóór 12 September representa tieve Marokkaanse regering Gezinsleven en modern Nieuwe taken van de K.A.B. in de woningbouw huis Minister SALEM „met verloP gezonden De kwestie der waterwegen r L Woningvraagstuk moet op het eerste plan blijven A Radio Cairo hekelt Dulles' verklaring Franse kabinet besluit: Dinsdag 30 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Journalist veroorzaakte consternatie in zaal a Nederl. verpleegster in België omgekomen De la Tour opvolger van Grandval? Ulbricht in Moskon De zee blijft gevaarlijk Dulles sprak met Sjigemitsoe Steiger stortte in veerdienst numans- Prins Bernhard in Schotland De 100.000 er uit Bliksem doodt acht Duitsers vmmKc mmu$ mmmmi 75 I 's Werelds grootste vliegdekschip vaart proef Rapport Van Cauwelaert-Steenberghe blijft basis voor besprekingen WEERBERICHT Bfilll Hele familie bij auto-ongeval zwaar gewond Ja*èms-Amerikaans overleg te Washington DORP—DEN BOMMEL J. W. van den Akker: „Hoog bouw biedt geen oplossing en is bovendien duur" En ook de 10.000 Onweer boven Sleeswijk-Holstein v. DE POOTAARDAPPELEN Geen hogere overnameprijzen Geen 25 jaar. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met vannacht en mor genochtend plaatselijk mist. Voornamelijk in het Noorden van het land wat lichte regen ol motregen. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Woensdag 31 Augustus: Zon op 5.50, onder 19.34 uur. Maan op 18.24, onder 3.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LS men de pessimisten geloven mag, dan zijn de besprekingen, die vandaag in Londen tussen Britse, Griekse en Turkse ministers op gang zullen komen over de „kwes- tie-Cyprus", bij voorbaat tot misluk king gedoemd. Inderdaad schijnen de standpunten, zoals die over en weer gedefinieerd zijn, weinig perspectief op een vergelijk te openen. Men kent de feiten: de overwegend Griekse bevolking van de Britse kroonkolonie Cyprus eist „Enosis", aansluiting bij Griekenland, en de regering te Athene heeft deze eis reeds het vorige najaar voor de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties gebracht. Groot-Brittannië daarentegen, heeft steeds bij hoog en bij laag vastgehouden, dat het nim mer een discussie over zijn rechten op het eiland zal toelaten. In dit stand punt wordt de Britsche regering ge steund door Turkije, dat ten koste van alles wil verhinderen, dat Cyprus naar Griekenland zal gaan. Als er sprake is van enige verandering in de status van Cyprus, zo redeneert de Turkse regering, dan zal het eiland weer terug moeten komen bij Turkije. Het meest betreurenswaardige van deze hele situatie is wel het feit, dat het hier geschapen conflict tot een vrij gespannen situatie heeft geleid tussen deze landen, die in NATO- en Balkanpact nauw aan elkaar geal lieerd zijn. Met name tussen Ankara en Athene, en in mindere mate ook tussen Londen en Athene, is menig beledigend woord gevallen. OP het eerste gezicht lijkt het moeilijk in te zien welke geldige argumenten aangevoerd kunnen worden tegen de duidelijk uitgedrukte wil van de overgrote meerderheid van de Cyprische bevolking tot aanslui ting bij Griekenland. Het is betreu renswaardig, dat een groot deel van de Britse pers, de „Times" voorop,, de Britse afwijzing van „Enosis" genoeg zaam meent te kunnen motiveren met een beroep op defensienoodzaak. Het is inderdaad duidelijk, dat Cyprus voor Groot-Brittannië, vooral sinds de ontruiming van de Suezkanaalzöne, een niet te geringschatten strategische waarde heeft, maar daarmede is na tuurlijk nog niet goedgepraat, dat een oeroude, beschaafde, Westerse bevol king in de twintigste eeuw onder een koloniaal regiem wordt gehouden. Het is in het geheel niet ondenkbaar dat ook een groot deel van de afgevaar digden in de V.N.-assemblee er zo over zal denken, indien de kwestie in het komende najaar voor de Volke renorganisatie zal komen. Zonder te wachten op de uitslag van het nu te Londen begonnen overleg heeft Grie kenland reeds stappen gedaan om de kwestie opnieuw op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Slaagde Groot-Brittannië er het vo rige jaar nog in deze zaak afgevoerd te krijgen, het is de vraag of dat dit maal opnieuw zou lukken. Immers, met succes kan Griekenland betogen, dat Groot-Brittannië, juist door een driemogendhedenconferentie over Cy prus bijeen te roepen, erkend heeft, dat het hier géén binnenlandse aan gelegenheid betreft. GROOT-BRITTANNIë zal dus, hoe dan ook, rekening dienen te hou den met de wensen van de Cy prische bevolking, al was het alleen maar op grond van de overweging, dat een vijandige en terreurdaden be drijvende bevolking aan het eiland juist een groot deel van zijn strategi sche waarde ontneemt. Zoals bekend, heeft Groot-Brittannië reeds in 1946 zelfbestuur aan de Cyprioten aange boden, doch dit werd op het eiland van de hand gewezen. Zoals de zaken er nu voorstaan, is er helemaal geen sprake meer van dat de Griekse bevol king zich omwille van welk mooi systeem van zelfbestuur ook zou laten afbrengen van haar eis tot aansluiting bij Griekenland. Duidelijke afwijzing van „Enosis" zou dus, door de onrust die daardoor ongetwijfeld op Cyprus zal ontstaan, de strategische waarde van het eiland verminderen. Bovendien rijst in dit geval het gevaar, dat Griekenland zich zo zal gaan verbitteren, dat het zich zal gaan afkeren van zijn NATO- en Balkanbondgenoten. Doch een deel van deze strategische argumenten en in zoverre heeft de „Times" zeker gelijk pleit in de gegeven omstandigheden evenzeer te gen een onvoorwaardelijke aanslui ting van Cyprus bij Griekenland. Ge geven de gespannen verhouding die over deze hele kwestie tussen Grie kenland en Turkije is gegroeid, zou in dit geval immers de met zoveel moeite opgebouwde defensie in het Ntiddellandsezeegebied op dezelfde V/ijze ernstig in gevaar gebracht wor den. Hoe men de zaak ook wendt of keert, de hele kwestie heeft heel wat kaken en ogen, en het lijkt hoogst Menselijk, dat er een compromis ge- vonden wordt. Een duidelijke beslis sing of voor of tegen „Enosis" zou de moeilijkheden alleen maar vergroten, ^an verschillende zijden is gesugge reerd, dat de Britse regering de op lossing zou pogen te zoeken in de Nchting van een Brits-Grieks-Turks condominium. Voor deze oplossing zou 2eker zeer veel te zeggen zijn. 2WARTC /ff Grieken and- TURK'IE lOardanpilen SYRIË Cyprus IRAK MIDDELLANDSE ZEE- EGYPTE i .SAOEDIEARAB. 730755 Pijpleiding A Petroleum (g) Britse militaire base* Groot-Brittannië, Griekenland en Tur kije zijn gisteren in Lancaster House te Londen hun besprekingen begonnen over de toekomst van Cyprus. Deze eerste bij eenkomst, die negentig minuten duurde, was voornamelijk gewijd aan technische kwesties. Het gebouw waarin de conferentie werd gehouden en de omgeving werden door een sterke politiemacht bewaakt voor het geval de in Londen aanwezige Griekse en Turkse inwoners van Cyprus opnieuw demonstraties zouden houden. Het is echter rustig gebleven, zowel bij de aankomst als bij het vertrek van de drie delegaties. De conferentie is, zoals bekend, bijeen geroepen op voorstel van Groot-Brittan nië, nadat een golf van anti-Brits terror isme over het eiland was gegaan, waar de bevolking, die voor het merendeel uit Grieken bestaat, aansluiting bij dit land eist. Op hetzelfde tijdstip waarop gisteren de Israëliscli-Egyptische bestands- tommissie bijeen kwam, ter bespreking van de incidenten van vorige week in het gebied van Gaza, vond opnieuw een treffen plaats, ditmaal tussen Egyptische en Israëlische jachtvliegtuigen. De bijeenkomst werd onmiddel lijk afgebroken en de waarnemers van de V. N. begaven zich naar de plaats waar het incident bad plaats gevonden: Volgens een woordvoerder van het Egyptische legerhoofdkwartier zouden Egyptische jagers twee Israëlische vliegtuigen hebben onderschept, dv j Later reed nog een derde wagen op de boven het gebied van Rafah ten Zuidwesten van Gaza het Egyptische j ravage in. De 37-jarige verpleegster P. luchtruim schonden. De Israëlische toestellen verdwenen nadat d Egyptische vliegtuigen het vuur openden. Een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv daarentegen gaf een omgekeerde lezing van het iuchtincident. Hij maakte echter geen melding van een beschieting. Op de weg BrusselLuik, is gister avond een Nederlandse auto aangereden door een auto waarin twee Polen zaten. CYPRUS Ppdtjjj ■Fdfoaqouy 5V: NICÓSIA ,f> I.Le f ka Vy/V*11 zilt'v, ?{?!9'Purf .'j Intussen heeft een Griekse journalist de drie ministers van buitenlandse za ken gisteren de schrik van hun leven bezorgd door bijna de gehele openings vergadering onopgemerkt bij te wonen. De man, wiens naam niet bekend is ge maakt, was tegelijk met een groep foto grafen de conferentiezaal binnengeko men. Toen de fotografen de zaal weer verlieten ging hij met een bedaard ge zicht achter de Griekse afvaardiging aan de ronde tafel zitten. Eerst kort voor het einde van de vergadering werd ontdekt, dat hij er eigenlijk niet thuis hoorde. De Griekse minister, Stefanopoeios bood zijn Britse en Turkse collega's zijn verontschuldiging aan voor het voorge vallene en beloofde herhaling er van te voorkomen. Met de ketenen van de „slavernij" als symbool van de toestand van haar land, om liaar hals, loopt een meisje van Cyprus voor de drager van de Griekse nationale vlag, om te demonstreren voor de ambtswoning van premier Eden in de Downingstreet. De leider van de Oostduitse commu nistische partij, Walter Ulbricht, van wie twee maanden lang niets was gehoord, blijkt thans in Moskou te zijn. Het officiële Oostduitse nieuwsgemeen- schap A.D.N. meldde, dat Ulbricht giste ren een bezoek bracht aan een tentoon stelling, gewijd aan de ontwikkeling van Tsjechoslowakije gedurende de laatste tien jaar. De lange afwezigheid uit het openbare leven van Ulbricht, die plaatsvervangend premier van Oost-Duitsland is, had aan leiding gegeven tot vermoedens, dat hij was „weggezuiverd" of ziek was. De Franse regering heeft gisteren in principe overeenstemming bereikt over een plan voor een „New Deal'' m Ma rokko, doch heeft nog geen beslissingen genomen over het tijdstip, waarop met de uitvoering van dit plan zal worden be gonnen en de procedure, die zal worden gevolgd. Op twee kabinctszittingen, die tezamen dertien uur in beslag namen, hebben de ministers bevestigd van plan te zijn voor 12 September een representatieve Marok kaanse regering te vormen. De officiële communiques, die na de zit tingen werden uitgegeven, bevatten geen aanwijzingen, welke methoden zullen wor den gevolgd om dit doel te bereiken, doch over het algemeen wordt aangenomen dat een uit drie leden bestaande „troonraad'' de plaats zal innemen van de oude sultan Ben Arafa en Marokko's eerste kabinets ministers zal kiezen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat premier Faure het ont slag van resident-generaal Gilbert Grand val heeft aanvaard. Men verwacht dat binnen de komende 48 uur een opvolger voor Grandval zal worden benoemd. Een en ander wordt ech ter van officiële zijde geheim gehouden, totdat de nieuwe residentgeneraal gereed zal zijn zijn functie te Rabat te aanvaar den. In dit verband wordt echter veelvul dig de naam van generaal Boyer de la Tour genoemd de Franse vertegenwoor diger in Tunesië. Deze zou in Marokko dan zowel militair als burgerlijk vertegen woordiger van Frankrijk worden. Twee jongens verdronken Gistermiddag zijn twee jongens ver dronken bij het zwemmen in zee, resp. in Scheveningen en Kijkduin. Omstreeks kwart voor vier zag men ter hoogte van het Kurhaus een jongen die in zee stond, vallen en snel wegdrijven. Zwemmend en met de tomboot werden reddingspogingen ondernomen, maar men heeft de jongen niet kunnen vinden. Wel werden later zijn kleren op het strand aangetroffen. Het was de 13-jarige J. J. H. V. uit Zeist. Omstreeks vier uur kwamen in zee bij Kijkduin drie jongens in moeilijkheden te verkeren. Een van hen wist men er uit te halen en een tweede kon zich zelf red den. De derde, de 13-jarige S. P. uit Den Haag, kon men echter niet meer vinden. Ruim een uur later werd zijn stoffelijk overschot drijvend aangetroffen. Israël heeft gisteren ook aan de voor zitter van de Veiligheidsraad een brief gezonden, waarin het aandacht vraagt voor het slechter worden van de toestand in het gebied van Gaza. Gezegd wordt, dat de Israëlische regering „alle zelfverde digingsmaatregelen zal treffen voor de bescherming van leven en eigendommen van haar burgers". Hoewel Israël voor het ogenblik geen optreden van de Veiligheidsraad vraagt, behoudt het zich het recht voor, zulks in de toekomst te doen. Arabische critiek op plan-Dulles Vertegenwoordigers van de Arabische vluchtelingen uit Palestina hebben zich gisteren uitgelaten over de jongste Ameri kaanse voorstellen om de spanningen tus sen Israël en de Arabische landen te ver minderen, Sjeik Abdoella Aboe Setta, sec- cretaris van de conferentie van Arabische vluchtelingen uit Palestina, verklaarde, dat deze voorstellen voor hem niet als een verrassing zijn gekomen, „omdat de Ver enigde Staten Israël in het hart van de Arabische landen in het leven hebben ge roepen en het iedere dag voorzien van nieuwe agressiemiddelen". Intussen heeft Radio Cairo tijdens een uitzending voor de Arabische landen me degedeeld, dat de Arabische staten het Amerikaanse plan bestuderen om te ko men tot een oplossing van de Israelisch- Arabische geschillen, welk plan vorige week door John Foster Dulles werd be kend gemaakt. De Egyptische staatsom roep zeide verder, dat er nauw verband bestaat tussen Dulles' verklaring en het bezoek van president Eisenhower's per soonlijke vertegenwoordiger in het Verre Oosten, Johnston, aan de Arabische lan den. Laatstgenoemde heeft voorgesteld een ge.zamenlijk Arabisch-Israëlisch bevloei- ingsplan in het stroomgebied van de lor- daan en de Jarmoek uit te voeren. Dit plan, evenals dat van Dulles heeft slechts ten doel de Arabische landen aan de ge nade van Israël over te leveren, aldus Radio Cairo. Het verjaardagscadeau van het gehele Nederlandse volk voor H.K.H. Prinses Wilhelmina op haar 75ste verjaardag is de belofte om op SI Augustus zodanig te rijden, dat geen enkel ernstig ongeluk op de weg zal plaats hebben. Het initia tief is in Eist geboren, en men is hier druk bezig met het plaatsen van de bor den tussen Arnhem en Nijmegen. De Japanse minister van buiten landse zaken, Mamoeroe Sjigemitsoe, heeft gisteren een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, John Foster Dulles. De staatslieden bespraken de inter nationale toestand in het algemeen, alsmede de resultaten van de topcon ferentie te Genève en de toestand in hét Verre Oosten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken bracht Sjigemitsoe een 'boodschap over van president Eisenhower, waarin deze er zijn spijt over betuigt niet in Washington te kunnen zijn ter gelegenheid van het bezoek van de, Japanse minister. van Dongen uit Roosendaal, werkzaam in het Coolsingel-ziekenhuis in Rotter dam, werd zodanig bekneld, dat zij niet meer tijdig gered kon worden en over leed. In de auto zaten verder twee broers en twee zusters van de verpleegster. De arts R. van Dongen kreeg een hersen schudding en had verschillende vlees wonden. Kapelaan E. van Dongen uit Breda, die de wagen bestuurde, had een dubbele dijbeenbreuk, een gebroken pols en inwendige kneuzingen. De familiele den Van Dongen zijn allen in de Heilig- Harl-Kliniek in Tienen ter verpleging op genomen, evenals de beide Polen uit de andere auto die eveneens zwaar gewond waren. Eén dode te Tilburg Door het instorten van een 814 meter hoge steiger tijdens verbouwingswerk zaamheden aan een wolfabriek aan de Ringbaan Noord te Tilburg zijn gister morgen drie opperlieden van deze hoogte naar beneden gestort. Twee van hen kon den zich redden, de derde wérd op slag gedood. De drie werklieden allen in dienst van het aannemersbedrijf J. van den W. en Zn te Tilburg waren op de steiger bezig met het gereed zetten van stenen en specie, toen het ongeval gebeurde. De mannen stortten met de stenen en de vol geladen kruiwagens naar beneden. De 52-jarige gehuwde C. S. kwam daarbij met de borst terecht in de burrie van een kruiwagen en werd terstond gedood. De 42-jarige F. de H. wist zich 'aan uit stekende muurdelen vast te grijpen en kon later uit zijn benarde positie worden bevrijd De 47-jarige M. van de H. wist tijdens zijn val telkens weer steigerdelen te grijpen en zo zijn vaart te breken. Met enkele snij- en schaafwonden bereikte hij tenslotte de begane grond. Naar de. oorzaak van 'het instorten van de steiger is door arbeidsinspectie en politie een onderzoek ingesteld. Bi Op 2 en 3 September zal het veer Den ommelNumansdorp, de verbinding tussen Beijerland en Goeree-Overflakkee ~e gehele dag gestremd zijn, met uitzon dering van de eerste afvaart des morgens °ni 6 uur van Den Bommel op 2 Sept. De verbinding, welke op die data is ^erbroken in verband met verbetering -an de toegangsweg tot het veer te Den *?°mmel, zal dan worden onderhouden d°or de veerboot „Prinses Beatrix", welke ai varen tussen Numansdorp en 0"it- «enspiaat op Overflakkee. ,,Ik ben voorstander van woningbouw verenigingen, gebonden aan de K.A.B. De K.A.B. is met haar standsorganisatorlsche taak de betrouwbare, maar ook de enig juiste achtergrond voor de arbeiders- woningbouwverenigingen. De leden van de K.A.B. zullen dan ook het lidmaat schap der vereniging moeten kunnen ver werven en mede het beleid bepalen. Andere katholieken, en in bijzondere ge vallen ook niet-katholieken, moeten be woner kunnen worden. Doch hun moeten niet de rechten, verbonden aan het lid maatschap, worden verleend. Alleen le den van de K.A.B mogen candldaat zijn voor het bestuurslidmaatschap". Aldus de heer J. W. v. d. Akker, tweede voorzitter van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging en oud-voorzitter van de Haarlemse K.A.B., over de taken van de K.A.B. tn de woningbouwsector. De heer Van den Akker was op Maan dagmorgen de laatste inleider van de Studiedagen van de K.A.B. in het bisdom Haarlem, welke van Zaterdag tot en met Maandag gehouden zijn in de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool te Voorhout. Ook Haarlems Bisschop gaf door zijn aan wezigheid op de laatste dag blijk van belangstelling voor de nieuwe taken, die de K.A.B. in zijn bisdom zich heeft op gelegd. Op de studiedagen werd het on derwerp behandeld hoe een begin 'e maken met de welzijnsplanning in de „Randstad Holland" De heer Van den Akker zeide voorts- dat het redelijk is. wanneer de arbeiders een zesde van hun inkomen afstaan voor huishuur Vóór de oorlog bedroeg dit één-zevende tot één-achtste. Sprekend over de huidige woningbouw, was de heer Van den Akker van oordeel, dat de vier-kamerwoningen niet slechts voor het gezinsleven de beste woningen waren, doch dat de bouwprijs van deze woningen in verhouding geenszins hoger ligt dan de na-oorlogse twee-kamer woningen Voor grote gezinnen moeten vijf- en zeskamerwoningen worden ge bouwd, in verhouding van een op vilt met de woningbouw. Hoogbouw biedt geen uitkomst voor de woningnood, omdat deze bouwwijze over een verloop van tien tot twintig jaar slechts één-honderdste aan cultuur grond bespaart en bovendien veel kost baarder is dan normale etagebouw. Bij de vorming van buurtgemeenschap pen. nu de parochieband aan het verdwij nen is. kunnen de katholieken zeer goed helpen, maar zij moeten slechts als een heid de samenwerking met anderen zoe ken, wanneer de levensbeschouwing in het geding komt. Proeftocht van onderzeeboot jager „Friesland" Z. K. H. Prins Eernhard is gisteren vroeg per vliegtuig in Schotland aange komen om een proeftocht mee te maken met de in aanbouw zijnde Nederlandse onderzeebootjager „Friesland". De Prins landde op het vliegveld van Prestwick en werd later door een sloep van de Britse luchtmacht naar de „Friesland" gebracht, die voor de Schotse westkust lag. De „Friesland", die in aanbouw is bij de N.D.S.M. in Amsterdam, is de eerste van de B-serie onderzeebootjagers, die voor de Koninklijke Marine worden ge bouwd. De A-serie is reeds in de vaart. Deze schepen halen een maximumsnel heid van 32 mijl per uur. De bedoeling is. dat de B-serie sneller zal zijn: 36 mijl per uur maximumsnelheid. De „Fries land" zou vandaag proberen deze maxi mumsnelheid te halen en een tocht maken over een afgemeten mijl. In de Staatsloterij zijn vanochtend de hoofdprijs van 100.000 gulden en een prijs van 10.000 gulden uitgeloot. De hon derdduizend viel op lot nr 20997. De se ries van dit lot zijn verkocht inRotter- dam. Groningen, Bloemendaal en Bever wijk. Het lot, waarop de tienduizend is gevallen, is nr 2742, Mgr Huibers over Credo- Pugno-clubs Z. H. Exc. mgr Huibers die welkom geheten werd door de Bondsvoorzitter, de heer J. A. Kortink. onderstreepte het belang van de huidige structuurverande ringen in de „Randstad Holland" en prees het streven van de K.A.B.. haar koers te veranderen en aan te sturen op nieuwe aan de tijd aangepaste taken, in gegeven door de gedachte, dat wij geen beroep meer kunnen doen op het ver leden. Mgr waarschuwde evenwel tegen een al te exclusieve en in zich zelf opgesloten houding, vooral ten aanzien van de levensscholen en wees op het belang van het milieuwerk. In de Credo-Pugnoclubs, zo zei hij, ligt de verhouding tussen ge loof en strijd vaak niet geheel juist. De dag tevoren had de heer Kortink reeds als zijn mening te kennen gegeven, dat deze clubs, wat vorming en ontwikke ling betreft, op een andere leest ge schoeid moeten worden. Zware onweders, die in het weekeinde boven het Noordelijk deel van West- Duitsland hebben gewoed, hebben alleen in de staat Sleeswijk-Holstein al aan acht personen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Mede door de hevige hagelbuien, waar van het onweer vergezeld ging, werd er aanzienlijke schade aangericht. k -G V 5' k nzWu N.v. Het grootste vliegdekschip en tevens de grootste oorlogsbodem ter wereld, de 59.000 ton metende „Forrestal" van de Amerikaanse marine, is gisteren uit New port News, in de staat Virginia, vertrok ken voor de eerste proefvaarten. Deze eerste reis, welke vijf dagen zal duren, wordt meegemaakt door een paar hon derd deskundigen. De kiel van het schip, dat 345 meter lang is, werd in Juli 1952 gelegd. Twee en een half jaar later liep het van stapel. Het is genoemd, naar wijlen James For restal, die tijdens de tweede wereldoorlog minister van marine was. Naar gisteren in gezaghebbende krin gen in Cairo verluidde, zou de Egypti sche minister voor Soedanese zaken en voorlichting, majoor Salah Salem, voor onbepaalde tijd met verlof zijn gezonden. Er werd geen officiële verklaring uitge geven, doch volgens politieke waarne mers in Cairo zou de vervanging van Salem het gevolg zijn van mislukking van zijn politiek ten aanzien van de Soe dan. Salem kreeg in de wereldpers de bij naam van „de dansende majoor" nadat foto's waren gepubliceerd waarop hfj stond afgebeeld, dansend in zijn onder- kleding op een vergadering van Zuid- soedanese leiders, welke vergadering plaats vond voordat tussen Egypte en Groot-Brittannië overeenstemming was bereikt over de toekomst van het condo minium. Salem's ministeriële ambt wordt voor lopig waargenomen door luitenant-kolo nel Abdel Kader Hatem, een der eerste aanhangers van de door premies Nasser geleide beweging van vrije officieren. Hatem's gematigde spreektrant staat in scherpe tegenstelling tot de felheid, welke de redevoeringen van Salem ken merkte. (Van onze Brusselse correspondent). In verband met critiek die onlangs van Antwerpse zjjde tot uiting kwam tegen de huidige regering, meer speciaal tegen minister Spaak, die niet genoeg activiteit zouden aan de dag leggen om de kwestie der waterwegen met Nederland tot een oplossing te brengen, wordt in Brussel door de gecritiseerde instanties verklaard, dat het bekende rapport Van Cauwelaert Steenberghe geen oplossingen heeft voorgesteld in verband met de drie be twiste punten: ScheldeRijnverbinding Stop van Ternaaien en Kanaal van Ter- neuzen, maar daar alleen adviezen over heeft uitgebracht. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, werden over bovengemeld rapport de adviezen gevraagd van de steden Ant werpen, Luik en Gent alsmede van de Centrale Economische Raad. de Hoge Raad voor Verkeer en van de ministers wier departementen in deze aangelegen heden geïnteresseerd zijn Men voegt hier aan toe dat het advies rapport van de heren Van Cauwelaert en Steenberghe met de adviezen van deze instanties werd aangevuld en de basis blijft van het dossier betreffende de Nederlands—Belgische kwestie der water wegen. Het was dus voorbarig, zo luidt het verder, te zeggen zoals enkele Belgische bladen hebben gedaan dat het advies Van CauwelaertSteenberghe op zij werd gelegd. In in Brusselse regeringskringen ook nog gezegd dat, zoals men reeds weet. de Bel gische regering een grondig onderzoek van dat plan heeft gevraagd aan ee.i bekend Zweeds specialist over de moge lijke weerslag van het Delta-plan op de Schelde. De uitvoering van dat plan. zo zegt men hier nog, kan het probleem der ScheldeRijnverbinding grondig be ïnvloeden. De uitvoering van dat plan kan 25 jaren duren. „Van Belgische zijde hoopt men, dat de oplossing van het pro bleem der waterwegen geen kwart-eeuw op zich zal laten wachten". Verschillende Belgische bladen beoor delen in afkeurende termen een artikel van prof. Gerretson in een Nederlands blad over de Nederlandse regering, het Delta-plan en België. Het liberale „Laat ste Nieuws" schreef over dat artikel: „Aan de beschouwingen van prof Ger retson wordt in België een overdreven belang gehecht. De halsstarrigheid en bet onbegrip waarvan prof. Gerretson ge tuigt. worden niet gedeeld door degenen in Nederland, die het belang inzien van een billijke regeling der aanhangige vraagstukken". Het landbouwschap heeft zich op het standpunt gesteld, dat de overnameprijzen voor pootaardappelen niet verder kunnen worden verhoogd. Verhoging wordt, on danks gestegen productiekosten op grond van de draagkracht van het pootgoed- verband met het Delta-plan werd egalisatiefonds niet mogelijk geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1