Moskou zou wapens aan Arabische landen hebben aangeboden Manoch (crimineel Getuige arrestant) op praatstoel 4 F Herziening Japans-Amerikaanse defensiebetrekkingen r Let op de tweede ronde der K.A.B. Aanvang Zaterdag Dulles verklaart tijdens persconferentie Gematigd optimisme ten aanzien van Adenauer's Moskou-reis A Protestvergadering tegen ontslag beslissing van scheidsgerecht A.A.-groep wil Noord- Afrika voor Veiligheidsraad Tweede ronde KAB-propaganda-actie Sjigemitsoe stelt voor MacMillan verdedigde Britse Cypruspolitiek Westduitse regering zal aansturen op prijsverlagingen Woensdag 3] Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Russische delegatie bezoekt Nederland Peron vast of los in het zadel? sr De zaak-Schmidt De vleesprijzen De verhoudingen in het leger na de souvereiniteitsoverdracht Jongste loonronden en pensioenen Boy er de la Tour morgen naar Rabat? Weer arrestaties in Indonesië Wat is een „nozem"? Tsjechische president kreeg hartaanval WEERBERICHT Hij voegde hier echter onmiddellijk de verklaring aan toe, dat de Arabische regeringen „vrij en onafhankelijk" zijn, en dus precies kunnen handelen zoals zij dat zelf willen, zonder dat zij verantwoording behoeven af te leggen aan de Verenigde Staten. Belangstelling voor onze bouwnijverheid Sadat noemt Dulles' plan onuitvoerbaar Proclamatie van zijn macht Tivaalfhonderd Amsterdamse gemeente-employe s tfe komen weer op toeren Ontmoetingen met Westerling Mislukte testcase Kort geding in Amsterdam ijüföSSisteil: I V I De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind, aanvankelijk Zuidelijk, later uit Weste lijke richtingen. Iets lager temperaturen. Donderdag 1 September: Zon op 5.52, onder 19.32 uur. maan op 18.44, onder 4.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, beeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat er aan wijzingen zijn, dat Rusland militaire uitrustingstukken heeft aangeboden aan de Arabische landen. Desgevraagd gaf de minister toe, dat zijn ministerie geen officiële inlichtingen over dit onderwerp heeft ontvangen. Toen verslaggevers vervolgens informeerden naar de houding van de Amerikaanse regering, indien zou blijken dat deze aanwijzingen juist zijn, zeide Dulles „niet te geloven, dat de regering met zulk een ontwikkeling erg ingenomen zou zijn", in verband met mogelijke politieke verwikke lingen. Nog steeds is de rust in Noord-Afrika niet geheel weergekeerd en zolang er nog kans op onlusten bestaat blijven politie en leger paraat om direct in te kunnen grijpen. Hier zien we een Ma rokkaanse soldaat, op de grens van Nieuw Medina in Casablanca papieren van voorbijgangers controleren. In verband met de jongste incidenten bij Gaza, verklaarde Dulles, dat de Ver enigde Staten direct contact hebben opge nomen met de Egyptische en Israëlische regeringen en dringend hebben verzocht geen geweld meer te gebruiken in dit ge bied. (Ook de Britse regering heeft een dergelijke stap ondernomen, Red.) Met betrekking tot het aanstaande be zoek aan Moskou van de W.-Duitse bonds kanselier dr Adenauer, verklaarde Dulles, dat de komende besprekingen van Ade nauer in Moskou mogeiyk nuttige resul taten zullen afwerpen met betrekking tot de hereniging van Duitsland en de repa triëring van Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in Rusland bevinden. Het feit, dat de Sovjet-Unie bereid is over beide punten van gedachten te wisselen zou volgens Dulles kunnen wijzen op een gun stige afloop van het Russisch-Duitse over leg. Het is duidelijk, aldus de minister, dat de kwestie vac de Duitse hereniging ter sprake «al komen, en indien er van enige vooruitgang te dien aanzien sprake De voorzitter van het comité voor de bouwaangelegenheden van de minister raad van de Sovjet-Unie, de heer W, A. Koetsjerenko, zal met een klein gezel schap ons land bezoeken. Het gezelschap, dat in totaal uit zes personen bestaat, is van plan hier van 2 tot 9 September te verblijven om kennis te nemen van hetgeen in ons land op het gebied van het bouwen gebeurt. O.a. zul ten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, de'Zuiderzeewerken en de Noord oostpolder bezocht worden. Op Zaterdag 3 September zal de heer Koetsjerenko op zijn verzoek door de minister-president, de heer W. Drees, worden ontvangen. De avond tevoren zal de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, het gezelschap een diner aan bieden. zal zjjn, dan zal hiervan tijdens de bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier te Genève, in October a.s., blijken. Minister Dulles zeide voorts, dat het moeilijk is thans reeds te zeggen of de „geest van Genève" bezig is zich verder te ontwikkelen aangezien zich nog geen gelegenheden hebben voorgedaan waar bij dit kon worden geconstateerd. Deze mogelijkheid bestaat nu echter op de bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Na ties te New York. De volgende gelegenheid zal zich voordoen als de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier te Genève bijeenkomen, zo voegde hij eraan toe. Nadat radio Cairo eergisteren reeds ernstige critiek op Dulles' vredesplan ge leverd had, heeft gisteren kolonel Anwar el Sadat, lid van de Revolutionnaire Raad in Egypte en minister van staat, de Ame rikaanse voorstellen voor een oplossing van het Israëlisch-Arabische geschil als „onuitvoerbaar" en „enkel en alleen in het belangvanlsraël"af gewezen.Inden-es— het belang van Israël" afgewezen. In een artikel in h?t Arabische weekblad „Al Tabrir" schreef Sadat, dat Dulles de kwes tie alleen „van Israëlisch standpunt" be ziet zonder daarbij de andere factoren in het oog te houden. Ook het „Opperste Arabische Comité voor Palestina", dat staat onder leiding van de exmoefti van Jerusalem, Amin ai Hoesseini, noemde Dulles' voorstellen „onrechtvaardig, irrationeel en in tegen spraak met de resoluties van de V.N." De regeringsbladen te Buenos Aires hebben maatregelen genomen voor het maken van extra-edities, aldus geruchten, welke in de stad liepen. Deze voorgeno men speciale berichtgeving zou ten doel hebben, een openbare aanklacht wegens samenzwering te publiceren tegen delen van het leger en president Juan Peron tot enige heerser van het land te procla meren. De politie is uiterst waakzaam. De al gemene arbeidersbond heeft bevel gege ven tot een algemene staking, welke ten doel heeft steun aan president Peron te geven, die volgens in omloop zijnde be richten zich genoodzaakt had gezien ont slag te nemen als lid van de Peronistische partij en van de algemene arbeidersbond, die ook deel uitmaakt van de Peronis tische beweging. Dit ontslag zou verband houden met zijn eigen erkenning, dat hjj gefaald heeft in de pacificatie van het land sinds het Juni-oproer. verklaren, hadden uiteraard verstek la ten gaan, met uitzondering van een com munistisch raadslid, dat namens de P.N.O.B sprak. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar aanleiding van de beslissing van het scheidsgerecht, het ontslag van 61 der 4000 deelnemers aan de staking in Amsterdam te handhaven hebben circa 1200 employe's van de hoofdstedelijke ge meentebedrijven gisteravond in het ge bouw Bellevue aldaar vergaderd „als een demonstratie tegen het onrecht van het scheidsgerecht en tegen het loonbcleid van B. en W." Aan het slot van de meeting werd een motie aangenomen om aan B. en W. en aan de vakorganisaties te doen weten, dat het gemeente-personeel met „veront waardiging en afschuw protesteert tegen de beslissing van het scheidsgerecht om het beroep, dat de 61 stakers tegen hun ontslag hadden aangetekend, ongegrond te verklaren. Het gemeente-personeel (de twaalfhonderd aanwezigen althans) zal zich niet bij dit besluit neerleggen, maar met alle middelen de strijd voortzetten tot de rancune-maatregelen zijn inge trokken en de looneisen zijn ingewilligd j aan jtaa(j om bijeen te komen niet zal De uit zeventien landen bestaande Azi- alisch-Afrikaanse groep in de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de Veilig heidsraad te verzoeken zich met de toe stand in Frans-Noord Afrika bezig te houden. Overeengekomen werd een com missie van zes leden te benoemen die be last zal worden met de bestudering en voorbereiding van de zaak die bij de Veiligheidsraad aanhangig za! worden gemaakt. Deze commissie dient de nodige aandacht te besteden aan de „keuze van het juiste tijdstip", zo verklaarde giste- ren de heer Edward Rizk van de Liba- I non, die de bijeenkomst van de groep heeft voorgezeten. i Rizk zeide dat het officiële verzoek De vergadering droeg een louter infor matief karakter. In de komende dagen zullen de diverse diensten nog bijeenko men om ieder voor zich een gedragslijn uit te stippelen. Vanavond om acht uur vergaderen de haven- en handelsinrich tingen. hedennacht zullen de mannen van het gemeente vervoerbedrijf bijeenko men. De vertegenwoordigers van de vakor ganisaties, die tot de bijeenkomst waren uitgenodigd om hun standpunt nader te Het Tweede-Kamerlid, de heer Pes char (P.v.d.A;), hieeft aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening sdhrlftelijk <ie volgende vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bereid een over zicht te verstrekken van: a. het prijs verloop van rundvlees en varkensvlees, af boerderij, over 1954 en de achter ons lig gende maanden van 1955; b. het verloop van de groothandelsprijzen van rundvlees en varkensvlees over dezelfde periode; v. het verloop van de winkelprijzen van de belangrijkste soorten rund- en varkens vlees eveneens over bedoelde periode? 2. Bieden de gevraagde gegevens een Voldoende grondslag voor een uittspraak "ver het, al dan niet bevredigend, door werken van wijzigingen van de vlees- brijzen af bedrijf in de groothandels- Prijzen en via deze in de winkelprijzen? 3. Zo de tweede vraag bevestigend biocht worden beantwoord, willen de mi- bisters dan mededelen tot welke conclu sies zij na bestudering van de gevraagde gegevens zijn gekomen? De tweede ronde van de grote propaganda-actie van de K. A. B. naar de 400.000 leden, wordt Zaterdag 3 September officieel ingezet met een speciale K.R.O.-uitzending onder het motto„We komen weer op toeren'''. Deze uitzending vindt plaats des avonds van kwart voor tien tot tien uur. Het programma zal ditmaal door een aantal bekende radio-artisten worden verzorgd, waarbij o.a. Jan de Cler een speciaal liedje ten gehore brengt. Wim Quint heeft wederom de technische leiding, terwijl Jan Muller het program samenstelt. Zondagavond 18 September wordt een gedeelte van de kaderbijeenkomst uitgezonden, welke op die dag in de Stadsschouwburg te Heerlen plaats vindt. Dit is de tweede kaderbijeenkomst in een serie van zeven en twintig, 4ie de K. A. B. in de grote plaatsen organiseert, In totaal worden op deze bijeenkomsten ruim twintigduizend kaderleden verwacht. Gisteren heeft êz beklaagde Schmidt, op de elfde zittir j van da behandeling der zaak-Schmidt, een uitgebreide uiteenzet ting gegeven over de verhouding in het leger kort na de souvereiniteitsoverdracht. De zitting werd bij ;e\voond door een ver tegenwoordiger van de Amerikaanse am bassade en een van het Belgische gezant schap. Voorts was een vertegenwoordiger van het Nederlandse Hoge Commissariaat aanwezig. Er was bijna geen publieke be langstelling. Direct na het begin der zitting toont rechter Rochjani beklaagde een aantal getypte en door zijn directeur, de heer Hammacher, geparafeerde dagrapporten, die volgens de verdediging op een der vorige zittingen niet by de bewüsstukken aanwezig waren. Beklaagde herkende de dagrapporten als de ontbrekende, waar door, aldlus de rechter, ook deze kwestie uit de wereld is. Het Tweede-Kamerlid, de heer Eeernirak (C.H.) heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken schriftelijk de volgende ^raag gesteld: Kan de minister mede- ?e'en, in welk stadium van voorbereiding "et in het vooruitzicht gestelde wets ontwerp ten aanzien van de doorwerking de jongste algemene loonronde ad 6 "^t in de pensioenen thans verkeert? h Hit gewoonlijk betrouwbare bron wordt S,Ier vernomen, dat generaal Boyer de la j,°ur, de Franse vertegenwoordiger in hneslë, de benoeming tot resident-gene ral van Marokko heeft aanvaard en zü'n euwe functie heden in Rabat zal aan- Va*fden. ^Soals gemeld, zal generaal Boyer de la "Ur in Marokko de functie overnemen k®® Gilbert Grandval, die door het Franse ba oet is °Pf>e°Herd in een poging om 4e ontzettende onlusten van de vorige «J P* in Marokko alsnog tot een oplossing komen „Generaal Boyer de la Tour is gister- y,®rSen uit Parüs in Tunis aangekomen, k*! hedenmiddag de leden van het ische kabinet ontving Men veronder- rj dat de generaal de Tunesische rege- haa ers van zyn onmiddellijk vertrek ®r Rabat op de hoogte heeft gesteld. Vj 'stn 's in het Pehele gebied Tot fflers de noodtoestand afgekondigd. Kt'dusverre fold de uitzonderingstoe- *'aüt- aI,een voor het departement Con- **B <ècel van het departement De Japanse minister van buitenlandse zaken, Sjigemitsoe, heeft gisteren voor gesteld, dat Japan en de Verenigde Sta ten hun defensie betrekkingen herzien op dat er binnenkort een einde komt aan Japans afhankelijkheid van de V.S. op het terrein van de landsverdediging. Sjigemitsoe zeide dit tot de Amerikaan se nationale persclub te Washington. Ja pan en de V.S. dienen hun plannen samen te bundelen, aldus de minister. Japan wenst een doeltreffend verdedi gingsstelsel, dat „gebaseerd is op weder kerigheid en dat tegelflkertyd de span ningen, die wel moeten ontstaan uit de aanwezigheid van buitenlandse militairen op ons grondgebied, wegneemt'', zo zeide hy. „Japan zal er verstandig aan doen nor male betrekkingen met de Sovjet-Unie aan te knopen" zo zei Sjigemitsoe verder De minister wees er ook op, dat in Japan wordt aangedrongen op uitbrei ding van de handel met continentaal China. Hij voegde hier echter aan toe: „Het lijkt mij, dat Zuid-Oost-Azië meer mogelijkheden voor een aantrekkelijk handelsgebied biedt dan China. Deze mogelijkheden zijn echter afhankelijk van de ontwikkeling van de natuurlijke hulpbronnen van dat gebied". „Wij hopen in staat te zijn", zo zeide de minister verder, „de welvaart van ve le millioenan mensen te verhogen door technische hulp te verstrekken en door de handel met de landen in dat gebied uit te breiden''. Sjigemitsoe gaf toe, dat de kwestie van de herstelbetalingen aan Indonesië en de Philippijnen nog altijd een ernstige hin derpaal is voor de samenwerking tussen Japan en Zuid-Oost-Azië. Japan wil echter allerminst de last van de herstelbetalingen op de V.S. schuiven, maar het wil de Japanse politiek coördine ren met de Amerikaanse. Het wenst al leen zijn economische kracht te verster ken door te profiteren van het Ameri kaanse hulpprogram voor Zuid-Oost Azië, zo zeide hij. Gisteren trad burgemeester Vrouwenraets van Margraten in het huwelijk met mej. Leny Minkeberg, dochter van de burgemeester van Beek. Als getuigen traden op: burge meester mr Van Banning te Geleen en burgemeester mr Corten te Greven- bicht. De groep bij het verlaten der kerk te Beek. In Surabaja zyn gearresteerd de hoof den van het plaatselijk bureau van de import, van het kantoor van de handels- inspectie en van het kantoor van de in dustriële inspectie voor Oost-Java. Een hunner werd gearresteerd, terwijl hij deel uitmaakte van het gevolg van vice-president Hatta, die een rondreis maakt door Oost-Java. Er werden huis zoekingen verricht en boeken in beslag genomen. Verwacht wordt dat er nog meer arres taties zullen volgen. De verdedigster, mevrouw Bouman, vraagt of beklaagde enige opmerkingen mag maken over de positie van de KNIL-militairen in de periode kort na de souvereiniteitsoverdracht. Beklaagde zegt, dat volgens de R.T.C.-overeenkomst alle militairen vrije keuze hadden: af te vloeien of over te gaan naar het Indo nesische leger. Zij werdlen daarbij geens zins beïnvloed. Er waren echter in die tijd vele sentimenten. Er was vijf jaar ge vochten en de T.N.I. voelde zich de over winnaar, terwijl de soldaten van het KNIL zich niet overwonnen voelden, doch eerder dachten aan een politieke stunt van Nederland. Beklaagde vertelt verder: „Het was een moeilijke tijd. De officieren van de T.N.I. drongen aan op overgang, de KNIL-offi- cieren zeker niet, mede, omdat men ge hoord had, dat militairen, die overgegaan waren, slecht werden behandeld en dik wijls voor Nicahond werden uitgeschol den. Toen er echter geen sprake bleek te zijn van een politieke stunt, voelde men zich verraden door de Nederlanders en een gedeelte liep toen met de wapens en soms wagens naar de T.N.I. over, waar men met open armen ontvangen werd. Anderen vluchtten misschien naar de ber gen om daar op eigen -gelegenheid de strijd voort te zetten. Het grootste gedeelte, waaronder voor namelijk Javanen en Sundanezen, wachtte echter af. Men groeide daarna, onder in vloed van de onder-officieren, naar el kaar toe en bijna het gehele afwachtende deel is toen zonder enige wrijving naar de T.N.I. overgegaan" De officieren heb ben in dit opzicht geen pressie uitgeoe fend, aldus beklaagde: „Ais er sprake is geweest van pressie zou deze eerder tégen de overgang naar de T.N.I. betaan hebben. Niet, zoals Tomasoa zegt, van een gedwongen overgang naar de T.N.I. Na deze toelichting van beklaagde wordt de 35-jarige getuige Willem H. Manoch binnengeroepen. Manoch is vroe ger in de zaak-Schmidt al eens door- rechter Lien ondervraagd en later is hij gehoord door rechter Maengkom in de zaak-Jungschlager, hij verschijnt thans voor het eerst voor rechter Rochjani. Getuige, chauffeur van beroep, is op het ogenblik arrestant van de criminele recherche en wordt vastgehouden in Dja karta. Na het afleggen van de eed vertelt getuige, dat hij reeds sedert 1941, toen hij als soldaat te Djakarta werd ingedeeld, beklaagde kent. In 1947, toen getuige korporaal van de militaire politie was, ontmoette hij beklaagde voor de tweede maal, toen Schmidt basiscommandant van Djakarta was. Na zijn demobilisatie in Juni 1948 ging getuige bij .General Mo tors" in Tandjong Priok werken, waar hij ongeveer acht maanden bleef. In Decem ber 1949 of in Januari 1950, in ieder ge val tussen de souvereiniteitsoverdracht en de aanval op Bandung, aldus getuige, ontmoette hij, toen als reserve-chauffeur van Westerling in de AP.R.A. (strijd krachten van Westerling) beklaagd* weer. Getuige zegt door Pim Colson en Piet Teeuwe overgehaald te zijn, zich bij de A.P.R.A. te voegen. Op een dag was hij opgehaald met een jeep en afgeleverd bij Hotel des Indes te Djakarta, waar Schmidt, Westerling en een zekere Sinai zaten te wachten in een lichtgrijze Pon- tiac B-7064; hij zegt het nummer precies te weten en zelfs nog een foto van de wagen te hebben. Daar stonden, zo ver volgt hij, acht trucks gereed met wapens, die in convooi aar de ondernemingen ,Marjawati" en „Vada" in het Tjiandjurse gereden moesten worden onder leiding van een zekere GoldmSn. Daarna reed men naar de wapenopslagplaats Pesing, aan de Tangerangse weg, waar Barkey commandant was Elf powerwagons, ge laden met wapens, voegden zich daar in het convooi in de richting Tangerang. Kort hierop moest getuige, zoals hij het uitdrukt „een testcase" ondergaan, name lijk de ontvoering van kolonel Simatu- pang uit een huis te Djakarta. De ont voering ging niet door, omdat Simatu- pang die nacht niet thuis was. Een van de bewakers ontvluchtte en begon te schreeuwen, waarop de ontvoerders allen de benen moesten nemen. Getuige vertelt verder nog, dat hij eens bij John van Hulst had meegemaakt, dat Van Hulst door Jungschlëger en Schmidt werd opgehaald. Getuige was toen ook meegegaan. Onderweg naar „De Harmo nie" had Jungschlager een bundel bank biljetten ter waarde van rp. 150.000 aan John van Hulst gegeven met de opdracht, deze aan Murad, de moordenaar van De Koning, te ge van. Van Hulst en getuige gingen van „De Harmonie" met een taxi naar een warung aan de Djalan Raden Saleh, waar zij Murad troffen; Van Hulst gaf slechts rp. 100.000. Op een vraag van rechter Rochjani zegt getuige nooit rechtstreeks een bevel van beklaagde te hebben ontvangen. De rechter beëindigt hier de zitting en bepaalt de volgende op 5 September. worden ingediend, voordat de commissie van zes haar taak voltooid en de nodige stukken gereed za] hebben. Rizk voegde er aan toe. dat op het ogenblik nog niet gezegd kan worden, wanneer men de raad zal verzoeken, bij een te komen. Volgens een door de groep uitgege ven communiqué zal het rapport van de studiecommissie een basis zijn voor verdere stappen. Ook wordt in het com muniqué gezegd, dat in aanmerking ge nomen de „veranderlijke" toestand, be sloten is tot de instelling van de com missie. Naar Rizk zeide, omvat bet woord „Noord-Afrika" zowel Marokko als Alge rije. Een van de factoren van de „veran derlijkheid" van de toestand had betrek king op het resultaat van de besprekin gen, die te Aix-le-Bains tussen de Franse regering en Marokkaanse vertegenwoor digers waren gevoerd. Rizk zeide tenslotte, dat er geen sprake van is, dat de Aziatisch-Afrikaanse groep een 'limiet heeft gesteld voor het optre den van de Veiligheidsraad. Twee Amsterdamse jongens lieten zich op de Nieuwendijk in Amsterdam foto graferen door een persfotograaf en von den hun foto's enige tijd later terug in een weekblad bij een artikel, dat getiteld was: „De nozems van de NieuwendBjk". De beide jongens, de 22-jarige G. K. en de 19-jarige H. H. namen dit niet en hebben tegen dit weekblad een kort ge ding ingesteld. Mr J. Meihuizen, president van de rechtbank te Amsterdam, zal nu moeten beslissen of dit artikel beledigend is voor de jonge Amsterdammers of niet. Namens de beidie jongens had mr A. J. M. Berkhoff gesteld, dat het artikel en de foto's uiterst grievend voor hun beiden waren, een beledigende aantasting van hun eer en goede naam. Namens de gedaagde partij probeerde mr J. Jolles gisteren in zijn pleidooi de betekenis van het woord „nozem" na te gaan. Afgaande op de foto's in het week blad stelde hij zich een „nozem" als volgt voor; iemand met peau-de-suède schoe nen met hoge zolen voor het „swingen", met opgevulde schouders in de jasjes, met zwarte das en met veel ringen aan de pinken. Hij sprak over „super-nozems" en „swing-nozems" en geloofde, dat het woord verbasterd Hebreeuws was en ont leend aan Salomo. Mr Jolles was het er mee eens, dat de publicatie niet prettig was voor de beide jongens. De persfotograaf die hen foto grafeerde, had hun echter duidelijk ge zegd, dat de foto's gepubliceerd zouden worden en zij konden bezwaarlijk ver wachten, dat dat zou geschieden bij een reportage over het kerkelijk leven van Nederland. De president bepaalde de uitspraak op Zaterdagochtend a.s. De Britse minister van buitenlandse za ken. Harold MacMillan, heeft gisteren als eerste het woord gevoerd tydens de tweede bijeenkomst die Britse, Griekse en Turkse delegaties op het ogenblik in Lan caster House te Londen over de kwestie- Cyprus houden. In een gedetailleerde ver klaring zette hy Groot-Brittannië's stand punt ten aanzien van dit vraagstuk uit een en zeide, dat handhaving van do Britse souvereiniteit over Cyprus van vi taal belang is voor het nakomen van Groot Brittannië's defensieverplichtingen in het Midden-Oosten en die van zfln 14 Nato- bondgenoten. Verwacht wordt dat de Griekse minis ter van buitenlandse zaken, Stefanopoe- los, heden uiting zal geven aan de teleur stelling van zijn regering over deze Britse houding. Donderdag komt dan de Turkse minister van buitenlandse zaken, Fatin Zorlu aan de beurt om de opvat ting van zijn regering ten aanzien van de kwestie-Cyprus duidelijk te maken. Naar in gezaghebbende bron verluidt zouden de drie delegaties Vrijdag niet vergaderen om de ministers in de gelegen heid te stellen met hun regeringen in na der overleg te treden. -1 i Generaal Boyer de Latour, de nieuwe resident-generaal van Marokko. Onder de indruk van het dagelijks I landse handelsondernemingen zouden dan toenemende aantal opzeggingen van j op grote schaal verzending per post kun- loonovereenkomsten heeft de Duitse Bondsregering besloten een nieuwe loon- prijs-golf in West-Duitsland te bestrijden Op 8 September a.s. zal de Westduitse minister voor economische zaken, prof. Erhard, een bijeenkomst hebben met de leidende figuren uit de vakbeweging en deze kwestie bespreken. Naar te Bonn verluidt, wil de minister de vakvereni gingen ervan overtuigen, dat prijsverla gingen op dit moment economisch juister zyn dan loonsverhogingen De eis „Prijs verlaging in plaats van loonsverhoging" is reeds daarom gerechtvaardigd, dat bij een algemene verhoging van het loon niveau met millioenen rentetrekkenden en ondersteunden geen rekening gehou den wordt. Wanneer bovendien de arbeidende be volking van een toeneming der produc tiviteit van het Westduitse bedrijfsleven profiteert door prijsverlagingen in plaats van door loonsverhogingen, kan haar van de extra koopkracht niets door belastin gen ontnomen worden. Te Bonn meent men. dat de Westduitse regering zonder dirigistische maatregelen een druk op de prijzen tot stand kan brengen. In de eerste plaats wordt daarbij ge dacht aan zogenaamde „invoeren voor iedereen", die het voor de verbruikers mogelijk maken goedkope verbruiksgoe- deren in het buitenland te kopen. Bujten- nen organiseren Om te kunnen concurre ren zouden dan tn West-Duitsland waar schijnlijk de prijzen verlaagd moeten worden. Een ander middel om de concurrentie op de Westduitse markten te vergroten en prijsverlagingen te veroorzaken ziet men te Bonn in een snelle afdoening van de wet inzake concurrentie-beperking (kartelwet) door de Bondsdag. De sociaaldemocratische oppositie is het klaarblijkelijk niet eens met het parool „prijsverlaging in plaats van loonsverho ging". Door de sociaaldemocratische pers dienst werd nog kort geleden verklaard, dat men de werknemer niet zSjn recht op een aandeel in de grotere opbrengst kan „afkopen". Volgens een officieel communiqué van radio-Praag heeft president Zapotocky van Tsjechoslowakije gisteren een hart aanval gehad. De toestand van Zapotocky is nog steeds zeer ernstig. Hij had even wel een betrekkelijk rustige nacht Zapo tocky, die na de machtsoverneming in 1948 premier is geweest en in Maart 1953 Kle ment Gottwald opvolgde sic president, ia 70 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1