Peron luidt doodsklok voor zijn tegenstanders Prinses Wilhelmina verjaarde Roekeloosheid op de weg Uitbreiding verkeersgroepen rijkspolitie Straf-raid op Egyptisch kamp r J Roekeloosheidsroes van weggebruikers MOET eindigen REVZE-STVNT IN BUENOS AIRES Vijfvoudige wraak voor „vijanden van het volk Iedere Argentijn mag orde verstoorders doden9 BERGEN'S „BELLO" BEGRAVEN Bescherming van voetgangers in studie Israëliërs schenden grens Donderdag 1 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN t a Stapel gelukwensen was enorm Uit de to verhoed dei- mode Loonconferenties IN WEST-DUITSLAND Werkgevers te Hamburg bieden 8 pet verhoging aan Z. Soedanese muiters zijn spoorloos „Uitvaart" werd triomfrit Het auto-ongeluk bij Tienen (B.) De conferentie over Cyprus WEERBERICHT Een afscheidsrede Uitstekende enscenering Tramcomité uit hittere verwijten tegen gemeentebestuur Tweede Nederlandse slachtoffer overleden De weervenv.ichting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen ot motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen. Vrijdag 2 September: Zon op 5.53, onder 19.30 uur. Maan op 19.02, onder 6.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'vS. - De stunt, die president Peron gisteren aan de wereld .lieeft vertoond. Leeft liet beoogde effect niet gemist. Onmiddellijk nadat liij zijn ontslag als president had aangeboden „ten einde een verzoening in het land teweeg te brengen", gaven arbeiders en leden der Peronistisehe beweging in alle delen van het land gehoor aan de voortdurende oproepen van de radio om in bet gehele land demon straties te organiseren, om de president over te balen op zijn beslissing terug te komen. Op de Plaza de Mayo in Buenos Aires, de favoriete verzamelplaats voor Peronistisehe betogingen, stroomden Peron's aanhangers in grote massa samen. Velen hunner waren ijlings per autobussen en treinen uit de provincie aangevoerd. De berichten uit Buenos Aires maken melding van aantallen variërend tussen 50 en 100.000. Aangevoerd door Hugo Dipietro, de secretaris van de C. G. T., he*. Peronistisehe Algemene Vakverbond, hief de menigte spreekkoren aa i ten gUnste van Peron. Toen de demonstraties een hoogtepunt bereikten, verscheen Peron op liet balcon van zijn paleis en kondigde aan, dat bij niet zou aftreden. Hij sprak vervolgens een rede uit, die de meest onverzoenlijke is, die bij ooit gehouden heeft en waarin hij in de meest krasse termen de Peronistisehe beweging opriep tot nieuwe strijd. 11. K. Prinses Wilhelmina 75 jaar. Door vele Apeldoornse kinderen teerden op de ver jaardag van II. K. H. Prinses Wilhelmina bloemen aan het paleis 't Loo gebracht. De paleiswacht ivijst de kleuters de we Naarmate üe morgen vorderde groeide gisteren ook het aantal belangstellen den voor het in een Oranjezonnetje badende paleis Het Loo. waar prin ses Wilhelmina haar 75ste verjaar dag vierde. Gezeten in het gras, onder de hoge bomen op speciaal mee gebrachte klapstoeltjes tuurden vele men sen naar het paleis in de hoop een glimp op te vangen van de jarige, van Konin gin Juliana ot een van de kleindochters van de prinses. De Nederlandse jeugd trok reeds in alle vroegte naar het paleis getooid met oranje en met een boeket bloemen in de knuistjes gekneld. Met de post arriveerde weer een enor me stapel gelukwensen, waarvan vele met extra zegels ten bate van het Konin gin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding. De kaarten kwamen uit alle de len van het land en op het Apeldoornse postkantoor had men zodoende druk werk met sorteren. Onder de vele gelukstelegrammen was er een van de voorzitter der Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst: „De Tweede Kamer der Staten-Generaal in eerbiedige en dankbare herinnering aan Uw trouw, wijsheid en moed in goede en kwade tij den ten bate van het vaderland betoond, bidt God, dat Hij u zegenen moge in Uw persoonlijk leven en in Uw nageslacht'. De gemeente Apeldoorn stuurde de ja rige prinses een groot veldboeket. Hon derden mensen tekenden de gereedlig gende felicitatieregisters en tot de eersten, die hun handtekening plaatsten behoor den de burgemeester van Apeldoorn, mr A. A. des Tombes en zijn echtgenote. Prins Bernard arriveerde in de loop van de morgen op Het Loo. Gelukwens van minister president De minister-president, dr W. Drees, heelt gisteren het volgende telegram aan H. K. H. Prinses Wilhelmina gezonden „Hoewel het de ministerraad bekend is, dat Uwe Koninklijke Hoogheid sinds de overdracht van de kroon de viering van haar verjaardag als een zuiver persoon lijke aangelegenheid beschouwd wenst te zien, gevoelt hij de behoefte om op deze bijzondere verjaardag een tolk te zijn van heel ons volk in zijn erkentelijkheid voor hetgeen Uwe Koninklijke Hoogheid ge durende een lang en veelbewogen tijd perk voor ons land is geweest en heeft gedaan. Mede namens mijn collega's moge ik Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig gelukwensen met deze feestdag en de hoop uitspreken, dat het haar gegeven zal zijn nog vele jaren temidden van de haren "etuige te zijn van een verdere opbloei van ons land in een tot vrede komende wereld". De grillen, die koning mode voor ie komende Winter uit zijn Parijse hoed heeft getoverd, paren een be hoorlijke dosis praktische onbruik baarheid aan een zwier, die uit Aziatische streken naar Frankrijk schijnt overgewaaid. In het begin van Augustus heeft onze verslag geefster al met een zekere uitvoe righeid daarover geschreven, man de foto's hield zijne majesteit de mode zorgvuldig tot vandaag in zijn hoofddeksel verborgen, zodat wij haar betogen pas nu met op namen kunnen illustreren. Dat doer, wij dan ook op pagina 5 waar onze correspondente nog een over zicht geeft van wat er in de wereld der Parijse Haute Couture zij het tegen hoge prijzen te koop is. De naar aanleiding van de Hamburgse werfstaking vervroegde onderhandelin gen over nieuwe loontarieven voor de me taalbewerkers in deze stad hebben Woens dag reeds tot een resultaat geleid. De werkgevers hebben zich bereid verklaard de lonen met 8 pet te verhogen, nadat de vakbond eerst 12 pet had verlangd. De le den van de vakbond zullen in de komende dagen in een geheime stemming beslissen of zij dit compromis zullen aanvaarden. ,,De verdraagzaamheid, waarvan wij tot nu toe blijk hebben gegeven, geeft ons het recht, om voortaan geweld dadig op te treden. Op ditzelfde ogen blik reeds hebben wij een permanente gedragslijn voor onze beweging vast gesteld: ieder die zal trachten om de orde te verstoren door zich te vergrij pen aan het gevestigde gezag kan door iedere Argentijn gedood worden. Alle Peronisten dienen deze gedragslijn voortaan te volgen". „Wij hopen", zo vervolgde Peron, „dat de verraders zelf eindelijk be grijpen, waarover het gaat. Na de gebeurtenissen van 16 Juni hebben wij aan de beulen de hand toegesto ken en hun vrede aangeboden. Wij hebben deze misdadigers de mogelijk heid geboden zich met hun geweten te verzoenen, doch zij hebben geant woord met gewelddaden en zo twee maanden lang de wapenstilstand ver stoord, die wij hun hadden aangebo den. De politieke oppositieleiders heb ben geantwoord met even oppervlak kige als onbeschofte redevoeringen. De samenzweerders hebben hun clandes tiene activiteiten met de hun eigen eeuwige huichelarij voortgezet en heb ben aanslagen gepleegd op politie agenten. Ons antwoord is nu duide lijk: omdat wij een overdreven ver draagzaamheid getoond hebben, heb ben we nu het recht om op geweld dadige wijze tot onderdrukking over te gaan. Het parool van iedere Peronist moet zijn, om geweld met groter geweld te beantwoorden. Wan neer een der onzen valt, dienen vijf der hunnen te sneuvelen. Wij hebben genoeg bewijzen van gematigdheid geleverd, laten wij nu bewijs leveren van onze energie". ,,Laat onze tegenstanders ook we ten, dat wij de rechten van het Argen tijnse volk zullen verdedigen, zelfs als wij al onze tegenstanders zouden moe ten liquideren. Het alternatief is dui delijk: ofwel wij zullen gezamenlijk moeten strijden en moeten overwin nen om onze veroveringen te verde digen, ofwel de oligarchie zal al ons werk vernietigen. Deze oligarchische kliek bedient zich van heel wat ver schillende voorwendsels: zij spreekt van vrijheid, van rechtvaardigheid, van godsdienst of van wat dan ook, waarachter zij zich poogt te verschui len om haar doelstellingen te berei ken. Doch zij streeft slechts naar één ding: terug te keren naar de situatie die in 1943 bestond". Peron had zijn aanbod om af te tre den vergezeld doen gaan van een schrijven aan de drie afdelingen van de Peronistisehe beweging, dat onmid dellijk gepubliceerd werd. politieke vijanden" heeft, die te ken nen hebben gegeven, dat zij bereid zijn tot verzoening mits hij afstand deed van de regering. ,,Ik ben altijd bereid geweest om te luisteren", zo verklaarde Peron. „Ik geloof dat de overgrote meerderheid van het Argentijnse volk vóór mij is, doch ik geloof dat ik mij moet terug trekken in de hoop, dat zo een oplos sing gevonden wordt". „Anders dan andere partijen deden, hebben wij steeds gewerkt voor het welzijn van het land. Wij hebben ge werkt voor de souvereiniteit van het Argentijnse volk en voor de bescher ming van de arbeidende volksklas sen". Hij gaf toe, dat een aantal vrij heden waren ingeperkt, doch zeide, dat dit slechts in uitzonderlijke geval len geschied was. „Wij hebben sociale rechtvaardigheid en economische on afhankelijkheid", zo vervolgde Peron. „Wij hebben een kolonie geërfd en daar een vrij land van gemaakt. Wat wij tot stand gebracht hebben kan niet vernietigd worden. Het ogenblik is gekomen, waarop de Argentijnen het eens moeten worden en een einde aan de strijd moeten maken. Het ogen blik is gekomen om ons werk te con solideren. Als dit kan bijdragen tbt de pacificatie, dan zal ik aftreden". Peron zeide, dat hoewel hij met een overweldigende meerderheid gekozen en herkozen was, hij besloten had zijn lot „in de handen van het volk" te plaatsen. „Ik vraag nederig van mijn taak ontheven te worden en als een een- en de desillusies drukken zwaar op mijn schouders", aldus Peron. Nauwelijks was deze verklaring door de radio omgeroepen of de Pe ronistisehe partij deed ogenblikkelijk een oproep tot demonstraties in het gehele land, om de president op zijn besluit te doen terugkeren. Voortdu rend onderbrak de radio haar uitzen dingen om telkens opnieuw deze op roep te lanceren. Tegelijkertijd gaven talloze provin ciale gouverneurs en alle Peronistisehe parlementsleden verklaringen uit, waarin zij zeiden, dat het „de wil van de meerderheid van het volk" is, dat generaal Peron aan de macht blijft. Zij verklaarden, dat ook zij hun func ties neerlegden en het voorbeeld van de president zouden volgen om „de strijd als particuliere burgers voort te zetten". De Noordsoedanese militairen hebben, na hun intocht in Torit, geen muitende Zuidelijke troepen aangetroffen. Toen de Noordelijke gezaggetrouwe troepen voorbij Juba waren opgetrokken hadden zij de indruk het slachtoffer te zijn geworden van een list. Van luba tot Torit werden slechts twee muiten ie soldaten krijgsgevangen gemaakt. Men nam aan, dat de zuidelijken ge bruik hebben gemaakt van een door hun afgevaardigde bedongen uitstel van be zetting om uit te wijken. De achtervol ging van de muiters wordt bemoeilijkt door zware regenval, waardoor de wegen onbegaanbaar zijn. In dit schrijven wees de president erop, dat hij er zich rekenschap van gaf: dat hij „enkele tegenstanders en te zijn, waren een twintigtal N.S.-poiitie- (Van onze correspondent). „Bello", het populaire Bergense tram metje, over de verdwijning waarvan de gemoederen zo heftig in beroering zyn geweest, en gedeeltelijk nog zijn, heeft gisteravond en ook gedeeltelijk vannacht door vertraging wegens onvoorstelbare drukte, zijn laatste rit volbracht. Om op alle gebeurtenissen voorbereid Tijdens een demonstratie van de Red dingsdienst van de Britse Luchtmacht in het Kanaal, brak de „Whirlwind" heli copter juist op het moment, dat het toe stel naar een bootje vloog om iemand op te pikken, in tweeën en verdween in het water. De bemanning van het toestel, bestaande uit twee R.A.F.-mensen, kon echter direct worden gered. De machine was binnen enkele minuten in de golven verdwenen. Op de linker foto zien we de mannen naar de Bergense contreien ge komen en ook de rijkspolitie in het dorp en bij de halteplaatsen was aanzienlijk versterkt. Behoudens enkele kleinigheden, zoals beschadiging van een der wagens door al te enthousiaste souvenirjagers, het leeg laten lopen van de gastank voer de verlichting, waardoor de terugrit van Bergen aan Zee naar Alkmaar het met het maanlicht moest stellen, en een mand met rommel op de rails, waar „Bello echter rustig over heen reed, is de ..uit vaart" van „Bello" goed verlopen. En van een begrafenisrit, zoals velen de laatste rit van „Bello" bestempelden, was eveneens weinig te bemerken. Inte gendeel: de bevolking, de gasten, die op het ogenblik nog in Bergen vertoeven en tal rijke vreemdelingen en een deputatie van de Leidse studentenvereniging hebben do- ze laatste rit van „Bel'.o" tot een ware triomfrit gemaakt. Duizenden waren gis teravond laat op de been en zij bevolkten „Bello" todat de veren doorzakten: stonden verder dichte menigten bij halteplaatsen. er de helecopter luttele minuten voor het on geval, een „geredde" op de boot afzet- Alkmaar Bergen -- Bergen aan ten; rechts boven komt de machine met - ■--*-* een daverende klap in het water terecht, voudig Peronist te mogen voortgaan - rec?lt,, onder een met mijn werk. Ik geloof, dat ik het ^manningsleden van de helicop- recht heb om dit te vragen. De jaren ter zien, die, boven gehouden door zijn Mae West" van het wrak wegzwemt. .Hoewel, in absolute zin, het aantal ver keersongevallen met ernstige gevolgen een betreurenswaardige stijging vertoont, mag daaruit niet worden afgeleid, dat re latief dus gezien in verband met de toe genomen intensiteit van het verkeer de H^vlvïWSSwSv verkeersonveiligheid in ernstige mate toe neemt. Vergeleken met 1949 is het aantal motorrijtuigen exclusief bromfietsen toegenomen met 6G percent, terwijl het aantal overleden slachtoffers van ver keersongevallen per 1000 motorrijtuigen (bromfietsen niet inbegrepen) in 1954 on geveer gelijk was aan dat van 1949. Uit deze cijfers volgt, dat de verkeersonvei ligheid relatief niet in die periode is toe genomen. zelfs iets is gedaald." Dit was het antwoord, dat de minister van Verkeer en Waterstaat aan het Twee de Kamerlid, de heer Ritmeester (VVD) gaf op schriftelijke vragen, die door hem gesteld waren betreffende het spoedig ne men van maatregelen in het belang van een betere regeling van het verkeer op de openbare weg. De minister was van mening, dat verre weg het grootste deel van de verkeers ongevallen te wijten is aan onachtzaam heid, veelal zelfs roekeloosheid van de weggebruikers. Met leedwezen moet wor den geconstateerd dat, ondanks de inspan ning, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de overige verkeersbonden zich ge troosten om de weggebruikers het besef bij te brengen, dat elke onberaden stap gevaar oplevert voor henzelf en hun me demensen, in de mentaliteit, van de weg gebruikers nog niet voldoende verande ring ten goede valt te bespeuren. De minister ziet in het verkeersonder- wijs op de scholen een middel om in ieder geval de jeugd alvast te wijzen op de ge varen. die hen op de weg bedreigen. siveerd, terwijl naar geleidelijke verdere uitbreiding van ae verkeersgroepen van het korps der rijkspolitie wordt gestreefd. Na ontvangst van het rapport van de Commissie Veiligheid Wegverkeer inza ke de bescherming van de voetgangers in het verkeer zal dit aanstonds in studie worden genomen. Indien met de voorstel len van de commissie kan worden inge stemd, zal zo spoedig mogelijk de totstand koming van een wettelijke regeling ter zake worden bevorderd. De minister stelt zich voor een zelfde gedragslijn te vol gen ten aanzien van andere positieve voorstellen van genoemde commissie. Wettelijke regeling gangershescherming voet- Het politietoezicht op de naleving van de verkeersvoorschriften is in de loop van dit jaar reeds aanmerkelijk geïnten- v.v. reed „Bello" voor het laatst in zijn bestaan en waarschijnlijk zal het aanta. passagiers nooit zo groot geweest zijn ais gisteravond. Een groot aantal auto s, mo toren en fietsen vormden een waardige en luidruchtige escorte en terwijl de voet zoekers knalden floot „Bello" zelf dapper zijn laatste deuntje. Het Bergense tramcomité heeft op de laatste dag van „Bello's" bestaan het ge meentebestuur van Bergen, dat in meer derheid voor een verkeersweg over de spoorbaan is, een brief met bittere ver wijten doen toekomen. Door het besluit om geen rails over he't terrein van het huidige station sem- placement te Bergen meer toe te staan, zijn onze plannen voor een tramlijn Oost dorpBergen aan Zee onuitvoerbaar ge worden", zo schrijft dit uit de burgerij gevormde comité Daarom staakt het thans zijn verdere actie. Het comité spreekt zijn diepe teleur stelling uit over de gang van zaken met name over de weigering van B. en W. het comité een onderhoud toe te staan. Wij hadden van de directie der N.b. de toezegging, dat de rail na 1 Septem ber nog een beperkte tijd kon blijven lig gen teneinde ons in de gelegenheid t stellen ons met de gemeente te verstaan. De burgemeester heeft op de laats raadsvergadering duidelijk mtgesproke dat het met ons comité wel contact had kunnen opnemen, doch dit bewust me heeft willen doen, omdat naar «w me ning de verkeersvraagstukken alleen op te lossen zijn door een straatweg over de trambaan, zodat de tram volgens u dus n ieder geval moet wijken. De consequentie van deze zienswijze is dat ook een ren dabele tramlijn het veld had moeten rui men". In de H. Hartkliniek te Tienen (België) is gisteren overleden kapelaan E. H. van Dongen uit Breda, tweede slachtoffer van het noodlottige ongeval, dat Dinsdag bij Tienen gebeurde, toen een Nederlandse auto werd aangereden door een Belgische wagen. De 37-jarige mej. P. van Dongen overleed ter plaatse. De andere slacht offers, twee zusters en een broer van de overledene, zijn inmiddels naar Roosen daal overgebracht. Woensdag zijn van Schiphol vijf dokto ren met het vliegtuig via Praag naar Moskou vertrokken. Het zijn prof. C. A. Lindeboom, dr Th. v. d. Molenprof. dr JGoslinga, dr J. Gerbrandy en dr F. J. F. Steine. „De strijd aan het front van Gaza duurt voort" aldus meldde radio- Cairo hedenmorgen. De door het radiostation uitgezonden berichten be troffen voornamelijk een zware Israë lische raid op het Egyptische leger kamp te Khan Yunis, enkele kilo meters ten Zuiden van Gaza. Te Jeruzalem werden hedenmorgen door het ministerie van buitenlandse zaken nadere bijzonderheden verstrekt over deze Israëlische „strafexpeditie", waartoe hedennacht werd overgegaan omdat de een kilometer over de grens gelegen Egyptische basis het centrum was van de overvallen, die in de afge lopen dagen op Israëlisch grondgebied waren gepleegd. De Egyptische „straf expeditie", waarvan wij gisteren mel ding maakten, werd ook van dit kamp uit gepleegd. Bij de Israëlische actie, een „opera tie op grote schaal", vielen, aan Israë lische zijde één dode en acht gewoi- den. Er werd enige uren lang zwaar gevochten. Men drong door tot in het centrum van de basis, waar de com mandopost werd opgeblazen. Israël, dat aldus vannacht het recht in eigen hand nam, had gisterenmid dag voor de derde achtereenvolgende maal de voorzitter van de Veiligheids raad te New York op de hoogte ge bracht van de „Egyptische agressie". In Cairo werd de overval op Khan Yunis vanmorgen de ernstigste botsing genoemd sedert de bestandsovereen komst van 1949. Nader wordt uit Tel Aviv gemeld, dat hedenmorgen te Gad Mordechai nabij Gaza twee Egyptische straal jagers zijn neergeschoten. Tijdens de conferentie over Cyprus, die op het ogenblik in Londen wordt ge houden. heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stefanopoelos, er gisteren bi) zijn Britse en Turkse ambtge noten op aangedrongen aan de inwoners van Cyprus recht op zelfbeschikking te verlenen. Volgens conferentie-kringen zei de Griekse minister in 'n „zeer openhartige, doch gematigde toespraak" dat Grieken land geen eigenbelang nastreeft, maar alleen de wensen van de meerderheid der Cryprioten vertolkt. In antwoord op de opmerking van mi nister Macmillan, dat de Britse souverei niteit over het eiland van vitaal belang is voor de Britse defensieverplichtingen, zei Stefanopoelos, dat Groot Brittannië alle gewenste militaire faciliteiten kan verkrijgen, indien Cyprus bij Griekenland wordt aangesloten. Het Britse standpunt is, dat het recht om alleen bases te vestigen niet voldoende is om de militaire verplichtingen te kun nen nakomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1