Reeds vierduizend ton tomaten Burns doet nieuw beroep op Dulles toont zich optimistisch Egypte bouwt dam Woestijngebied van 520.000 ha. geschikt voor verbouwing m de Nijl Viruly nam afscheid van K.L.M. doorgedraaid Wet op ouder4omsvoorziening Nederlands stem tot in uithoeken van de wereld Staat van beleg geeft volmachten aan Peron De la Tour sprak met Ben Arafa Vrijdag 2 September 1955 - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Driehonderdduizend arme boeren krijgen land Vliegdienst Londen- Tokio via Moskou? v Militaire orders voor ruim 17 millioen Nederland machteloos tegen buitenlandse concurrentie Italianen willen „hun" markt terug De -kwestie Cyprus aeliter gesloten deuren Regeling is volgens C.N.V. slechts een bodemvoorziening Kinderverlamming in V. S. WEERBERICHT Algerijnen protesteren bij Faure Z.-SOEDANESE MUITERS YIJDT ZICH GEHEEL AAN LiTTERAIRE WERKZAAM HEDEN A-L.M, Zwaarste klappen rond R'dam cn Venlo Fonds ivordl gehalveerd Op De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan harde Westelijke wind. Iets koeler. Zaterdag 3 Sept.: Zon op 5.55, onder 19-27 uur. Maan op 19.20, onder 7.23 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Arabische concentratie De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden en de Senaat hebben gis teren een door de Peronistische fractie in het Lagerhuis ingediend wetsvoor stel tot het afkondigen van de staat van beleg in Buenos Aires aanvaard. Volgens de Argentijnse grondwet kan de staat van beleg alleen afge kondigd worden, „wanneer binnen landse onrust of buitenlandse agressie het constitutionele gezag of de consti tutionele overheid bedreigen". De pre sident krijgt in dat geval de bevoegd heid personen te doen arresteren of verwijderen, doch geen rechtspreken de bevoegdheden. Tijdens de staat van beleg zijn de burgerlijke rechten op geschort. In Argentinië is sinds 1951, toen een poging tot een militaire staatsgreep werd gedaan, een „staat van binnen landse oorlog" van kracht geweest, waarbij de politie personen in hech tenis kan houden zolang het de rege ring behaagt. Au de incidenten in de Gaza-sector steeds ernstiger afmeting aannemen Fn de spanning in liet Israëlisch-Egyptische grensgebied naar een hoogte punt stijgt, vermenigvuldigen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, evenals generaal Burns, hoofd van de bestandscommissie van de V. N., hun Pogingen om Egypte en Israël te bewegen het vuren te staken. Generaal Burns deed gisteren opnieuw een beroep op Egypte en Israël 0,11 zijn plan voor het staken van het vuren te aanvaarden, totdat een °rgaan van de Verenigde Naties zich inet de „zeer ernstige situatie" kon gaan bezig houden. In Jeruzalem werd namens het Israëlische ministerie van buitenlandse Zaken hekend gemaakt, dat Israël het plan-Burns aanvaardde, mits alle aanvallen van Egypte, in welke vorm dan ook, zouden ophouden. Van Egyptische zijde werd nog geen antwoord verkregen, hoewel radio Cairo helding maakte van de oproep van de generaal. r diplomatieke vertegenwoordigers te aïro meenden gisteravond te kunnen Y,aststellen, dat de spanning over de yaza-sector enigszins begint te vermin deren. Ook minister Dulles verklaarde gis- ^rmiddag, dat zijn regering „goede re denen" heeft, om te hopen, dat de ge- ?echten in de Gaza-sector spoedig zul- eh ophouden. „De jongste informaties ^ettigen de hoop, dat middelen gevon- ~en zullen worden om Egyptenaren en Israëliërs ertoe te bewegen bestandsbe- aprekingen te openen", zo voegde Dul- i®s' assistent, Hoover, aan deze ver klaring toe. De Amerikaanse ambassadeur te Tel Aviv, de heer Edward Lawson, 'egde gistermiddag een spoed visite af hij de Israëlische premier, de heer Mosje Sjaret. De zitting van het Is raëlische parlement werd hiervoor onderbroken. De Britse ambassadeur Ie Tel Aviv bracht eveneens een be zoek aan de Israëlische premier, en de Britse ambassadeur te Cairo had een onderhoud met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr Tawzi. Tht officiële bron te Londen werd gis- A avond vernomen, dat Groot-Brittan- 2,Ie besloten heeft om het Israëlisch- ,'gyptische geschil voor de V. N. te rengen. Verklaard werd, dat de Brit- regering van mening ij-, dat de si- Uatie zo gevaarlijk is geworden, dat Rechts de Verenigde Naties een oplos- s'hg kunnen brengen. Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zou ?'ch nog slechts beraden over de vraag, de kwestie het beste aanhanging ^etnaakt kon worden, zo werd verno- E'en. Het meest waarschijnlijk werd *eacht een verzoek tot bijeenroeping ah de Veiligheidsraad. nodige stappen te kunnen doen om aan de Israëlische agressie het hoofd te kunnen bieden". Israëlisch militair succes Naar inmiddels blijkt, is de „straf raid", die, zoals we gisteren meldden, Israëlische troepen in Gaza hebben uit gevoerd, de ernstigste geweest sinds vele jaren. Veertig Egyptenaren wer den gedood en veertig gewond. Naar een woordvoerder van het Israëlische leger verklaarde, werd het Egyptische hoofdkwartier in minder den veertig minuten veroverd. „De verwarring in de Egyptische gelederen was van dien aard, dat niets ons zou verhinderd heb ben om de gehele sector te veroveren", aldus verklaarde de Israëlische radio. De Syrische radio verklaarde giste ren, dat alle Arabische staten bezig zijn troepen te concentreren aan de Israë lische grenzen om spoedig „een dode lijke slag aan de Zionistische staat toe te brengen". De radio waarschuwde de Israëliërs dat het „uur nul" voor een gezamenlijke Arabische aanval op Is raël nadert. Generaal Boyer de la Tour, de nieu we resident-generaal in Marokko, heeft gisteren een onderhoud van 20 minu ten gehad met sultan Ben Arafa. Hij zeide de sultan, dat de vriendschap tus sen Frankrijk en Marokko gehandhaafd moest worden, daar dit de beste waar borg zou zijn voor de harmonische ont wikkeling van Marokko. De bejaarde sultan wenste de gene raal in een kort wederwoord, in het Arabisch, volledig succes toe in de ver vulling van zijn opdracht. Intussen hebben leden van het Vreemdelingenlegioen gisteren bij een gevecht met Algerijnse verzetsstrijders in het gebied van Guelma acht van hun tegenstanders gedood, zonder zelf ver liezen te lijden. In de streek van Batna schoot een groep Mohammedanen, die zich hebben verenigd om het terroris me te bestrijden, 23 mensen dood, die voedsel verstrekten aan verzetsstrij ders. Een groot aantal Argentijnen heeft zijn trouw aan president Juan Peron betuigd door een demonstratietocht in Buenos Aires te houden. Hier zien we ze in grote vrachtauto's naar het Gouvernements gebouw trekken voor hun ,jPeron moet blijven"-actie. Gisteren zijn in het geheel 57 militairen, onder wie twee officieren, die deelgeno men hebben aan de muiterij in het Zui den van de Soedan, naar Torit terugge keerd, waar zij zich hebben overgegeven aan troepen van het Soedanese leger. Tot dusver zijn er nog twee officieren en 300 manschappen in het Oostelijke deel van de provincie Equatoria en enkele muiters in de Westelijke districten voortvluchtig. regering een gunstig verslag over de plannen uitgebracht. Volgens berichten zouden Franse, Duitse en Britse banken bereid zijn leningen voor die uitvoering van de plannen te verstrekken. Oost- europese landen trachten reeds contrac ten te krijgen voor de levering van ma chines in ruil voor katoen. Si r Miles Thomas, directeur van de "ish Overseas Airways Corporation, in een gisteren gehouden persconfe- ■e laten doorschemeren, dat het, dank 'ent de verbetering van j,.?' de Sovjet-Unie, ^•Un ue luchtdiensten op het Verre Oosten Verkorten door deze over Moskou te dc betrekkingen wellicht mogelijk z-1 lati en lopen. te hebben uiteengezet dat de B.O. j,. c- nog niet over het benodigde mate- voor luchtdiensten over de Noord- °°1 beschikt, deelde Sit Miles mede, dat luchtroute van Londen naar Tokio via °skou en Moekden of Peking slechts on- veer 10.000 K.M. lang is, terwijl de p ®ns gevolgde route over India en ^ïj,5istan een lengte heeft van 16.000 'ometer. Deze route is bovendien geveer 3.000 kilometer korter dan de .°°lroute over Groenland en het Noord- 'herikaanse continent. Een dienst van tj°iden naar Hongkong via Moskou, Af ghanistan, New-Delhi, en Calcutta zou °orts een „besparing" van 2.000 kilo- ve.ter opleveren in vergelijking met de Uidige route, die over Karatsji loopt s uitniddels heeft Syrië aan de Arabi- vctle regeringen voorgesteld een spoed- ergadering te beleggen, „ten einde de De Egyptische regering heeft besloten een begin te maken met de uitvoering van nevenwerken voor de bouw van de nieuwe Sadd el Aali dam in de Nfjl, ten Zuiden van Assoean in Opper-Egypte. Er is nog wel geen overeenstemming bereikt over die verdeling van het over tollige Nijlwater met Soedan de rege ring in Khartoem bestudeert op het ogen blik nieuwe Egyptische voorstellen doch de regering in Cairo vertrouwt er op dat een overeenkomst bereikt zal worden. De dam, die ten opzichte van de rivier bedding 110 meter hoog zal worden, zal het „opslaan" van overtollig Nijlwater voor gebruik in „magere" jaren verzeke ren. De bouwkosten worden geraamd op ongeveer 2% milliard. De capaciteit van de dam zal 330 milliard kubieke meter zijn, drie tot vier maal zo groot als de capaciteit van de beroemde Boulderdam in Colorado. In de woestijn tussen Cairo en Alexandrië is reeds een nieuwe provincie, Moedirieh el Tahrir (bevrijdingsprovin cie) geschapen, waar proeven worden ge nomen met diverse gewassen. Van de er varing die men hier opdoet, wil men profiteren als over een jaar of tien de dam voltooid zal zijn en begonnen kan worden met de bevloeiing van nieuwe ge bieden. Ais de huidige plannen verwe zenlijkt zijn, zal het economisch aanzien van Egypte binnen een afzienbaar aantal jaren gewijzigd worden. Ongeveer 300.000 arme boeren zullen land krijgen in nieuwe gebieden, die door de dam bevloeid kunnen wordien. De westelijke woestijn, die in de dagen van Cleopatra bekend stond als de graan schuur van Rome, zal een tweede Texas worden. De dam zal het mogelijk maken, dat de landbouwprodutie van Egypte met l'A milliard per jaar vergroot wortft, terwijl de industriële productie met 1 milliard per jaar zal kunnen stijgen. 520.000 ha woestijngebied zal voor bebouwing ge schikt worden. Door het stuwmeer zal een deel van het Nijldal onder water komen te staan, waar o.m. de tempel van Philae en an dere archeologisch belangrijke plaatsen liggen. Een commissie van internationale des kundigen, o.w. Duitsers, Fransen en Amerikanen, heeft aan de Egyptische De kunstenaar Max Nauta is bezig een portret van Sir Winston Churchill te vervaardigen, dat bestemd is voor het Nederlandse parlement. De foto toont de voorstudie van het schilderstuk, op het landgoed „Chartwell" gemaakt. Sir Winston Churchill vond deze tekening „excellent and admirable" en heeft haar van zijn handtekening voorzien. Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave verstrekt van contracten, voor een totaal bedrag van ruim 17 millioen gulden, welke door de ministeries van Oorlog en Marine werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. De contracten betreffen o.m. levering van legerschoenen voor 1.448.400 door Bata te Best, levering van halve tenten door een Belgische maat schappij voor 1.371.990, het maken van rolbanen enz. op het vliegveld Woens- drecht door de N.V. Aannemingsmij. W. Rasenberg en Zn te Breda voor 1.423.800, het bouwen van een magazijncomplex te Klarenbeek door de firma G. J. Boescho- ten te Doorn voor 1.612.000, levering van verf door N.V. Lak-, Vernis- en Verf- fabriek Molyn en Co te Rotterdam voor 1.816.668, voor de bouw van een zend station, ontvang- en peilstation te Biak (Nieuw-Guinea) voor 391.400 door Bouwmij „Hollandia", N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht en leveranties door N.V. Philips Telecommunicatie te Den Haag voor een bedrag van 385.075. 'fgang van gisteren. 1 September, ek'n oud-commodore Adriaan Viruly op VP„,n. Verzoek de dienst van de K.L M. oud-commodore Adriaan Viruly op flp e§?jsïoopbaan waarvan 23 jaar bij G Jlet hoofdkantoor van de K.L.M. in geheel aan zijn litteraire lamheden gaan wijden. c, aaa hebben leden van de directie '«ijr ristnf' te weten de president-direc- ri i ^eei T Aler, en de directeu rs heer F. Besangon en drs M. J. van der Ploeg, gisterenmiddag in een intieme bijeenkomst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor het vele dat hij in een lange reeks van jaren voor de K.L.M. en de verkeersluchtvaart in het algemeen heeft gedaan. Adriaan Viruly werd geboren op 5 Ja nuari 1905 te Breda. Na een studie van enige jaren aan de Handelshogeschool te Rotterdam, kwam hij in November 1925 bij de luchtvaart-afdeling te Soesterberg in opleiding voor officier-waarnemer en in November 1926 ging hij over naar de opleiding voor officiervlieger. In 1931 trad hij bij de K.L.M. in dienst als vlie ger. Na het uitbreken van de laatste we reldoorlog werd Viruly, die vóór 1940 bij na 20 Indië-vluchten op zijn naam had staan, op nonactiviteit gesteld. Hij slaag de er in naar Zweden uit te wijken en vandaar Engeland te bereiken. Hij werd vlieger op de befaamde „Lifeline" van de K.L.M., die in charter voor de BOAC tus sen Bristol en Lissabon werd onderhouden Later werd h" ferrv-pi1-." r>" de Noord- Italiaanse luchtroute. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland terug en was hij gezagvoerder op de eerste transatlan tische K.L.M.-vhreht van Amsterdam naar West-lndië. Daarna was hil gezagvoerder op de diensten naar hef Verre Oosten en had hij zijn aandeel in de Mauritius- vluchten. Viruly was tevens algemeen chefvlieger van de K.L.M. Februari 1953 werd Viruly benoemd tot commodore der Noorda'lantische roules; van de K.L.M. Als aut.pi"- luchtvaarthoeken 18 heeft hij er on ziin naam staan en van tal mn pf+Ur^l«n vn-*- i-inn*-- en buiten landse bladen en ook als spreker, geniet de heer Viruly bekendheid. Betogers hebben intussen Woens dagavond de drukkerij efi de instal laties van het oppositie-blad „Ju- ventud" te Victoria in de Argen tijnse provincie Entre Rios vernield. Pedro Robollo, een lid van de ra dicale oppositie in het Argentijnse parlement, is gisteren te Posadas, de hoofdstad van de provincie Misio- nes, door revolverschoten gewond. Vierduizend ton tomaten is in de laat ste tien dagen op de Nederlandse veilingen doorgedraaid. Deskundigen verwachten, dat deze hoeveelheid tot ongeveer half September tot tien a twaalfduizend ton zal stijgen. Dit betekent, dat tien procent van de Nederlandse tomatenoogst, (100 a 110.000 ton), vroege stooktomaten inbe grepen. aan de vernietiging wordt prijs gegeven. Ongeveer vijf pet van de doordraai wordt door de industrie tegen 6 cent per kilogram afgenomen. Enkele percenten gaan tegen vergoeding van een paar gul den per ton ais veevoeder naar de boerde rijen. Het overgrote deel van de door gedraaide „vitaminen-stroom" echter heeft geen bestemming en wordt dus ver nietigd. Er zijn drie oorzaken voor deze als rampzalig beschouwde tomatensituatie aan te wijzen. In de eerste plaats is de uitvoer op Engeland en Duitsland weggevallen, om dat daar groot aanbod is van goedkope natuurtomaten bij hoge invoerrechten op het Nederlandse product. In d'e tweede plaats koopt de Neder landse industrie niets of bijna niets voor conservering, omdat de Nederlandse markt wordt overstroomd met Italiaanse con serven. In de derde plaats zijn deze Italiaanse conserven zo goedkoop, dat de prijs van puree naar oordeel van Nederlandse des kundigen de kosten voor blik. vracht en invoerrechten nauweliiks eoedmaken, zo dat men de puree cadeau geeft. Men be schuldigt de Italianen van dumping. De Nederlanders met hun kosterijs van ongeveer 35 cent per kilo eerste soort tomaten (exclusief verpakking en vracht) kunnen in Engeland niet tegen het natuur product uit Jersey e.d. op, omdat de Britten veertig cent per kilo aan invoer rechten heffen. Ook in Duitsland zijn de natuurtomaten op hef ogenblik goedkoop. Aan de grenzen wordt 32 pet van .de franco-grenswaarde op het Nederlandse oroduct gelegd. Ergo: geen uitvoer naar Duitsland. de oorlog terug te winnen. Na de liberali satie van de puree heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit een heffing op de invoer van dat product gelegd. Deze veroordeling werd door de regering ver nietigd. De Italianen kunnen vrij invoeren tegen elke prijs, die zij wensen. Men had in Nederland stille hoop. dat Italiaanse puree van de nieuwe oogst een normaler prijsbeeld zou geven. Daarmee is men be drogen uitgekomen. De Italiaanse fabrikanten blijven hun puree cadeau geven, „omdat het hun wel wat waard is de Nederlandse markt terug te winnen". Hoewel men in ons land deze dumpt fiastactiet- zeer wel onderkent, wordt niets gedaan om daar een eind aan te maken. Verwacht kan worden, dat de doordraai van tomaten op de Nederlandse veilingen nog wel tot half September zal aan houden. Nadien vermindert in Engeland en Duitsland het aanbod van natuur tomaten, zodat er dan waarschijnlijk weer uitvoerkansen zullen zijn. De zwaarste klappen vallen in de tomatenteeltgebieden RotterdamPijnac- ker en Venlo. Men pleegt daar eerst de tomaten vroeg te stoken, nadien sla le telen om tenslotte van Augustus tot half October weer met tomaten aan de markt te komen. Nu de grootste moeilijkheden zich voordoen, komen juist deze telers aanvoeren, met het gevolg, dat grote hoe veelheden onverkocht blijven. Van aan voeren van 250 tot 400 ton wordt in de laatste dagen niets of hoogstens 50 ton verkocht. Het Westland, dat praetisch ën vijf etappes tomaten oogst, heeft tot enige weken geleden vrij behoorlijke "zen kunnen maken, waardoor het gemiddelde nog niet al te slecht is. Men hoopt de thans geleden verliezen na half September weer enigszins te kunnen goedmaken. De kwekers buiten het Westland en de fabrikanten zijn over het algemeen ech ter het kind van de rekening, die althans voor een deel wordt opgemaakt met de gevol ren van de liberalisatie van tomaten puree en de daarop volgende dumping van Italiaanse kant. aldus de voorstelling va- zaken van het tomatendrama, die door de georganiseerde Nederlandse pro ducenten word* <zegeven. De nieuwbenoemde resident-generaal van Marokko, generaal Boyer de la Tour inspecteert de ere-wacht van het Vreem delingenlegioen en de Inheemse Tamboe rijnen, na zijn aankomst op het vlieg veld Rabat. Generaal Boyer de la Tour is de opvolger van Grandval. In Nederland zelf wordt alleen maar het beste op de veilingen gekocht, waarbij de ophoudprijzen amper een rol spelen. Het productenfonds voor tomaten keert 12 cent per kg doordraai uit. Dit fonds bevatte aan het begin van dit seizoen drie millioen gulden. Hef zal thans minstens worden gehalveerd. De Nederlandse eonservenindustrie. die grote bedragen voor na-oorlogse, roest vrije installaties heeft geïnvesteerd, koopt koppig en verbitterd niet. omdat de Italiaanse concurrentie te fel is en van de oude Nederlandse oogst nog 1,5 mil lioen kilo (echter onverkoopbare) tomaten puree in voorraad is. De Italianen zjjn a tort et a travers bezig „hun" markt in Nederland van vóór De ministers van buitenlandse zaken van Groot Brittannië. Griekenland en Tur kije hebben besloten via gelieimc bespre kingen te trachten de impasse in het over leg over de toekomst van Cyprus te door breken. Tijdens de eerste geheime bij eenkomst die heden zal worden gehouden, zullen de ministers slechts door een be perkt aantal adviseurs worden vergeze'd. De ministers besloten tevens een com muniqué uit te geven, waarin hun ope ningsredevoeringen zijn samengevat. De standpunten tot dusver zijn, dat Groot-Brittannië de bestaande toesand zo veel mogelijk wil handhaven, ten einde zijn verplichtingen oop defensiegebied in het Oostelijk deel der Middellandse zee te kunnen nakomen. Griekenland eist voor de bevolking van het eiland het „men selijke recht'' op, om haar eigen regeer ders te kiezen. Dit verzoek om zelfbe schikkingsrecht voor de ongeveer 500.000 bewoners van Cyprus werd gisteren door de Turkse minister zonder meer van de hand gewezen. Aan het slot van de buitengewone alge mene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, gehouden te Utrecht, over het Wetsontwerp Ouder domsvoorziening, heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, enige conclusies getrokken, die door de ver gadering werden overgenomen. Hij meende dat, met uitzondering van enkele punten, het wetsontwerp aanvaard baar en ook verdedigbaar is. De methode van de berekening van de uilkeringen, waarbij deze blijvend gekoppeld worden aan de ontwikkeling van het loonpeil, is volgens het C.N.V. verre te verkiezen boven het systeem van vaste bedragen, die niet dezelfde koopkracht hebben. Nagegaan moet worden, of met een wat eenvoudiger systeem met algemene maat staven betere resultaten bereikt kunnen worden. Het opdragen van de inning van de premie niet aan de organisatie, die de wet uitvoert, doch aan de belastingdienst, houdt volgens het C.N.V. bezwaren in. Het C.N.V. zou een nader overleg willen om na te gaan of een ander en beter systeem te vinden is. Het C.N.V. heeft overwegende bezwaren tegen artikel 31 van het wetsontwerp, waarbij zelfstandigen wier inkomen blijft beneden de 2000. vrijgesteld blijven van premie. Het C.N.V. wenst hier, dat b.v. de mogelijkheid wordt geschapen, de be taling in twaalf maandelijkse termijnen te doen. Het wordt niet nodig geacht door het C.N.V-, dat de wet voorziet in de aan passing van de bedrijfspensioenfondsen, omdat het bedrijfsleven, aldus het C.N.V., tenminste zo goed in staat wordt geacht als de wetgever, deze zaak te regelen. Wel bedacht moet worden, aldus het C.N.V., dat de wettelijke en definitieve regeling, die straks komt, slechts een bodemvoor ziening en basisregeling is en het is on juist te stellen, dat de zaak daarmee at is. Tenslotte meent het C.N.V., dat het noodzakelijk is, dat zo spoedig mogelijk de bedrijfspensioenfondsen worden ge realiseerd- ening van scholen nitgèsteld Veertien gemeenten in Massachusetts, waaronder Boston, hebben bij het begin van het nieuwe leerjaar de opening der scholen uitgesteld, zulks wegens het heer sen van kinderverlamming. Donderdag werden 65 nieuwe gevallen in de staat ge meld, waardoor het totale aantal gevallen van dit jaar tot 2230 is gestegen, hetgeen zeven maal zo veel is als in 1954. De schoolaanvang is van 8 tot 22 September uitgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1