Nederland bed man met van gezapige Onvoldoende werkelijkheidszin Woningnood moet veel sneller tot oplossing komen suffen op veren tevredenheid KAB mobiliseert 25.000 man kader in 27 grote bijeenkomsten De zuiveringsactie is nu in China in volle gang Uitvoering van vijf-jarenplan laat veel te wensen Geheim rapport lijkt op algebra formule PERON WIL TERUG NAAR DAGEN VAN 1945" S.E.R.-RAPPORT OVER DE LOONPOLITIEK Te weinig aanpak in Nederlanddoch ook in Chinese rijk „Wij zijn sterker dan ooit H Zaterdag 3 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ou5etnJIlo5fmf5^il5erijenS.Uöè'ts. Medewerking van 24 KAB-harmonieën, 3 zangkoren en een eigen cabaret groep En daarom gevallen van sabotage aan de lopende band De zaak-Jungschlager Snijbloemen-export Geen bezwaar tegen meer vacantietoeslag en vacantiedagen Kartelbeleid rijwiel handel n Verschijnselen van vergiftiging Twee Duitsers wilden naar Engeland varen V. WEERBERICHT VERHOOGDE BOUWKOSTEN, J VERHOOGDE BIJDRAGEN Niet voldoende onderscheid tussen ideaal en illusie Mooiprater ij De rol van de middenstand Êsscljcnuieg 3? lel: 22320 Niets dan anonieme verdachtmakingen Minister wenst op korte termijn verandering Na de middagpauze in een aardappelveld te Sittard Maar strandden met hun kano op het Wad 22 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING De weerverwachting van het K.N.M I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Koude heldere nacht met weinig wind. Morgen toenemende bewolking met later In het Noor den van het land kans 'op wat regen. Overwe gend matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer dezelfde middagte'mperaturen als vandaag. Zondag 5 Sept.: Zon op 5.56, onder 19.25 uur. Maan op 19.40, onder 8.40 uur. Maandag 5 Sept.: Zon op 5.58, onder 19.23 uur. Maan op 20.03, onder 9.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Utrechtse redacteur). «Is onze conceptie, in grote lijnen van de toekomst van de Westerse l'eschaving en van de vormen, waarin zij zich zal moeten handhaven en ontplooien, wel scherp genoeg? Is Nederland er zich van bewust, dat het "'et alleen economisch, maar veeleer geestelijk en politiek zal moeten "lijven vechten met alle risico's van dien om een constructief element in deze wereld van het Westen te blijven? Het zicht op deze dringende opgave wordt in een tijd van voorspoed maar al te gemakkelijk Verduisterd. Dan gevoelen wij ons vertrouwd met de typische nationale uitdrukkingen van: „Het kan nog wel wat lijden'' en „het loopt zo'n v'aart niet". Deze behartigenswaardige opmerkingen maakte mr W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeuis jh zijn rede gistel-middag op de gebruikelijke persconferentie naar aan leiding van de Dinsdag a.s. te openen 65ste Jaarbeurs te Utrecht, een *lad vol traditie en in Nederland, een land, zoals hij zei, met een gebruiks aanwijzing. .De heer Fockema Andreae vond het ">et nodig te waarschuwen, dat wij in deze "ld van welvaart onze activiteit niet 'hoeten verslappen en wij als klein land ons niet belangrijk moeten gaan vinden. Umdat wij de zaken binnen ons natio naal erfdeel redelijk wel op orde menen te hebben en omdat het buitenland daar- °ver lovend pleegt te spreken bestaat v°°r dit laatste al heel gauw gevaar. „Wij doen goed op gezette tijden vast 'e stellen dat velen onzer gaarne gedach ten van idealistische aard lanceren, waar van vaak achteraf gezegd moet worden, ^at onvoldoende onderscheid werd ge haakt tussen ideaal en illusie. Welvaart ls niets anders dan knappe, toegewijde, le vende productie, in welker aanhoudende stimulering en verbetering de sleutel om fedelijke welvaart te behouden is gelegen. Nederland kan in de productiekracht van Uoog tot laag groot worden, als wij ons (Jan nu maar niet voorstellen, dat het a|rin al groot is. -"herika kon zich van zulk een produc tiekracht uit de Marshall-hulp veroorlo ven. Wij, de genieters daarvan, aldus de "eer Fockema Andreae, behoren deze bns gegeven mogelijkheden te eniaer tijd in de wereld terug te geven, nadat wij gewoekerd hebben met de ons gegeven talenten. Vraagstuk van woningnood in de lwoikist Dit critisch onderzoek van onze huldi- welvaart liet de heer Fockema An dreae volgen door een opmerking over °hze nationale woningnood, welk nationa- vraagstuk van de eerste orde „zich be vindt in de hooikist en wordt lauw ge houden". De nron van alle moeilijkheden JjSt volgens nem voor een goed deel bij *}et landerige klimaat, dat gaandeweg °nd het woningbouwprobleem is ont staan door al het gepraat en georden, '•"aarmede zoveel ambtelijke instanties *'ch bezig houden. Spreker zou een vrijbrief wensen voor ?hkele hoogstaande knappe mensen, die Nederland beslist opbrengt, om dit vraag- stuk in de grote lijn van richting te ver anderen en om vooral een sfeer te schep pen van vertrouwen in het bereiken van 6en positief resultaat. Een ander vraagstuk door de heer Foc- Jtema Andreae onder de loupe genomen, l^as de koop op afbetaling, die ook in ons 'ahd hand over hand toeneemt. Een nieuw Probleem, dat om beheersing vraagt. Een Vraagstuk van ethisch en economisch ka- 'akter. Het stimulerend effect ook voor ?hze economie van de koop op afbetaling "ehoren wij zuinig te bewaren, maar dan ingetogenheid van wijs beieid getui- ?®n en door onze bevolking ook worden ®grepen en aanvaard. Echter geen com missies of ambtelijke contro.e-organen, *haar slechts eenvoudige, duidelijke voor- Schriften van hogerhand, te rechter tijd. het publieke gesprek in de welvaarts staat Nederland, zo vervolgde de heei Fockema Andreae, van heden, zit een ge vaarlijk element van mooipraterij. In het optimisme van de tegenwoordige wel vaart worden beloften voor de toekomst maar al te geredelijk uitgedeeld. Meer sociale zekerheden, komend eigen bezit, betere beloning van geleverde arbeid en meer vacantie-vrijheden zijn goede gaven waarvan het beloven tijde-ijk aanzien geeft. Maar het einde zal de lasten en desillusies brengen. In ons publieke gesprek, zo zei hij, wordt de nuchtere werkelijkheid vaak on voldoende bij de naam genoemd. Zelftucht en orde. het willen en steu nen van eerlijk gezag, het vermijden van overdrijving en van opschepperij, het be trachten van spaarzaamheid en... het be waren van onze goede krachten*,*t(Sleth_ tere tijden te kunnen weersjPfi, dat zijn deugden en mogelijkheden van ons volk, waaraan de heer Fockema Andreae zich verplicht gevoelde te herinneren, om te voorkomen, dat Nederland in zou - tf- fen op een veren bed van gezapige te vredenheid, waarvan het grootste risico gelegen is in de mogelijkheid Jat onze jongeren in de tijd, waarin zij het meest openstaan voor de invloeden van hun om- Intussen gaat het ernstige gesprek over een nieuwe loonronde of geen nieuwe loonronde voort en spreker verontrust de vraag, wat de jongere mensen van dit hele gedoe moeten denken en waar zij hel tegenbewijs kunnen vinden voor hun ver moeden, dat men in belangrijke zaken van publieke orde niet precies behoeft te doen wat men zegt te zullen doen. Komende tot de a.s. Jaarbeurs, verklaar de de heer Fockema Andreae, dat deze zekere tekenen van ingetogenheid ver toont. Spreker kan thans tot zijn voldoe ning getuigen, dat de Nederlandse indus trie voldoende aandacht blijft geven aan het behoud en de verdere ontwikkeiing van exportmarkten. In ons exportpakket zijn ook kleine be drijven gaandeweg een rol gaan sprien Met nadruk spoort de heer Fockema aan toch vooral op tijd te leveren. Tenslotte wijdde de heer Fockeme An dreae enige woorden aan de middenstand waaraan voorlichtende arbeid wel besteed is. Men roept tegenwoordig vaak om ver tegenwoordiging van de consumentenbe langen, doch spreker vroeg zich af of de degelijke winkelier, die de behoeften en mogelijkheden van zijn cliëntèle kent, niet de beste beschermer van de consu mentenbelangen is. De directeur van de Jaarbeurs mr H. A. R. Schuit deed enige zakelijke me dedelingen over deze jaarbeurs, o.a., dat bij de indeling van de grote groep huis houdelijke electrotechnische artikelen een scherpe scheiding is gemaakt tussen de handel en de industrie ten behoeve van de buitenlandse bezoekers. Uit een en quête is gebleken dat 84 pet van de deel nemers-fabrikanten zich aan export wijdt. Spreker vestigde de aandacht op de gro te Efficiency-afdeling in de Bernhardhal. Ditmaal zullen vertegenwoordigers van de hoofdbesturen der middenstandsbon den met afdelingsbesturen uit Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg de gast van het Jaarbeursbestuur zijn en een lunchbesore- king over „De ontwikkeling van unifor me administraties voor de detailhandel" bijwonen. Op 13 September komen de handels vertegenwoordigers ten tweede male in Jaarbeursverband tezamen. Wij vermeld den reeds het bezoek van een aantal vooraanstaande persoonlijkheden uit Por tugal. Nagaande de resultaten van de vakbeur zen en gewone jaarbeurs in 1955 gehou den, deelde de heer Schuit mede, dat al le beurzen gemiddeld voor meer dan 70 pet geleid hebben tot nieuwe contracten met het buitenland. De Jaarbeurs heeft een dienst georganiseerd, die tot taak heeft om door waarnemingen „'angs de weg" bij exposanten en niet-exposeren- de branchegenoten gefundeerde raad aan de betrokken groep te kunnen geven. Israel beivcert dat de twee Egyptische straaljagers op de grens bij Gaza zijn neergeschoten door Israëlische gevechts vliegtuigen, omdat de toestellen de gren zen van Israel hadden geschonken. Maar Egypte zegt, dat de vliegtuigen in een laaghangende wolk met elkaar in bot sing zijn gekomen. Een Israëlische woordvoerder verklaart dat de toestel len zijn onderschept, terivijl zij boven Israëlisch grondgebied vlogen en dat zij beide op grondgebied van Israel zijn te rechtgekomen. De piloten van de beide vliegtuigen zijn omgekomen. De foto toont de tot de tanden gewapende Israë lische wacht by de wrakstukken van dc straaljagers. Op Dinsdag 27 September zal Z. K. H. Prins Bernhard de luchtmacht techni sche school de luchtmach electronische school en dc groep lichte vliegtuigen op de vliegbasis Deelen bezoeken. Voor dit werkbezoek arriveert de Prins die dag per helicopter. In zeven-en-twintig plaatsen gaat de K.A.B. grote kaderbijeenkomsten beleggen. En blijkens de opzet van deze massale mobilisatie, waarbij 25.000 kaderleden betrokken zijn, wordt dit een daverende start voor de tweede ronde van de gote actie naar de 400.000 leden. SIN r' Leiden heeft hiervan op Zaterdag 17 September de primeur in de Leidse Schouwburg, waarbij de Harmonie St Caecilia uit Voorburg medewerking ver geving, zouden gaan geloven in een blij- j leent. vende rozige toekomst zonder strijd, zon- Heerlen geniet de daaropvolgende der opofferingen er zonder een al te dui- <jag het voorrecht van een radio-uit- dejijk beroep op hun persoonlijke mede verantwoordelijkheid en voor het welzijn van dit goede land. Lonen en salarissen Ten aanzien van lonen en salarissen maakte de heer Fockema Andreae nog ie opmerking, dat er in onze hedendaagse practijk niet zuinig naar boven van de normen wordt afgeweken. zending, want van de grote bijeenkomst ln de Stadsschouwburg op Zondag 18 Sep tember, volgt 's avonds in het K.R.O.-pro- gramma een reportage. Daarna komt Utrecht aan de beurt en zo vervolgens alle grote plaatsen, totdat Enschede op Zondag 23 October de rij sluit. Een eigen cabaretgroep „De K.A.B.- Spiegel", samengesteld uit katholieke be- Gisteren, op de 26ste zitting tijdens het "'oces-Jungschlager, dat nu reeds vele, Ty e maanden voor het Landgerecht te Jakarta aanhangig is, kwam de befaam- P, getuige Tomasoa weer aan het woord. eze getuige heeft in het verleden al heel tppj ""waarschijnlijkheden bij elkaar ver- j-'d en ook gisteren meende mevr. Bou- de verdedigster van Jungschlager, IJhige Tomasoa herhaaldelijk op onge- jlhtdheden te moeten wijzen. O.a. ver gaarde Tomasoa een zekere figuur, Jhja genaamd, heel goed te kennen. De tiiaaedigster merkte toen op dat Tomasoa g'rehs de behandeling van de zaak- j>ftrnidt een foto van Sijnja niet her- etlde. VoVan de zijde van de djaksa werd daarna JwezinS gedaan van een geheim Indo- g3sch rapport, opgesteld door luitenant brii 1Jon°- Dit rapport begint in Fe- v"ari 1951 en zegt een overzicht te zijn de? de geheime acties van -de Nederlan- - 3 in Indonesië. Behalve de naam van Jui boorSchlaSer zijn bn„ic°denummers alle andere namen vervangen, bijvoor- de,,} x"14, x-86 en x-91. Vrijwel alle Në- teg'a"dse bedrijven in Indonesië of ver- hóe Woordigers daarvan worden erin ge- vaa??^> zoals bijv. de Koninklijke Paket- le't Maatschappij, de Bataafse Petro- vaar» ™aatschappij, de Koninklijke Lucht- WpMaatschappij, de Nationale Handels bet L- »de Nederlandse Militaire Missie, bp. {GN.I.L., de Koninklijke Landmacht, j Noge Commissariaat e.a. kekl traPPort st,aat ook vermeld, waar 'aagde op bepaalde data verbleef, met wie hij sprak en wie hem thuis en op kantoor opzochten. Verder leest de djakse enkele passages uit brieven voor, die Jungschlager uit Nederland zou hebben ontvangen. Beklaagde Jungschlager zegt hierop, dat hij een groot gedeelte van de voor lezing niet heeft kunnen volgen. Wel heeft hij een passage uit een brief van zijn schoonvader van 79 jaar herkend, die hem schreef goed op te passen. Hij meent verder, dat het wel waar zal zijn, dat ook anderen hem schreven voorzich tig te zijn. Beklaagde zegt niets van het geheime rapport te begrijpen: „De beide keren, dat ik wel in Bandung ben ge weest, worden er niet eens in genoemd". Nadat de djaksa hetrapport aan de rechter heeft overlegd, zegt de verdedig ster, dat het voor beklaagde onmogelijk is zich hiertegen te verdedigen: „Alle namen zijn omgewerkt tot algebraformu les. Waarom komt luitenant Suhartono zelf niet hier om zijn verklaringen onder ede af te leggen? Dan kan hij ook hier over ondervraagd worden". Rechter Maengkom vraagt verdedigster of zij dit rapport dus van geen waarde vindt? Verdedigster: Die is niet anders dan een anonieme verdachtmaking. De volgende zitting wordt bepaald op 8 September. Dan zal getuige Manoch wederom gehoord worden. De nieuw-benoemde resident-generaal van Marokko, Boyer de Latour, ont vangt uit handen van de Sultan van Ma rokko, Ben Arafa, de Ouissam Alouite- Orde. De resident-generaal houdt het hoofd gebogen om de versierselen in ontvangst te nemen. roepsartisten en onder regie van Jan Mul ler, zal telkens na de pauze voor het voetlicht komen, terwijl acht prominents figuren uit de K.A.B. a's spreker optre den. In totaal zijn voor al deze bijeenkom sten, waarvan de organisatie in handen is van de Centrale Propaganda Dienst van de K.A.B., 24 K.A.B.-harmonie-corp- sen en 3 zangkoren gecharterd. Reeds blijkt er onder het kader een zeer grote belangstelling voor deze samenkomsten te bestaan, aangezien de aanmeldingen tot deelneming nu reeds bij/ honderden tege lijk dagelijks binnenkomen! De Westduitse invoer van snijbloemen uit Nederland heeft in het afgelopen sei zoen een waarde gehad van 13,5 millioen D.M. Vergeleken met het voorgaande jaar is dit een toeneming van 3 millioen D.M. Nederland nam daarmede de eerste plaats in bij de invoer van snijbloemen in West- Duitsland. De invoer uit Italië had een waarde van 12,5 millioen; Frankrijk leverde voor 1,3 millioen D.M. aan snij bloemen. INDS de spanning over de eilanden rond Formosa enigszins geluwd is, maakt een toenemend aantal berichten uit Peking gewag van arres taties en „contra-revolutionnaire acti viteiten" in rood-China. Men kan spe culeren over oorzaak en gevolg. Heeft premier Tsjoe en Lai zijn oorlogskre ten opgegeven, omdat hij serieuze bin nenlandse moeilijkheden voorzag, of wel leidt hij de aandacht af met bin nenlandse manoeuvres, nu hij ook hij! tot het inzicht gekomen is, dat er nimmer sprake kan zijn van een krijgshaftige „bevrijding" van For mosa? Het tweede is het meest waarschijnlijke, maar dit neemt toch niet weg, dat er zeker ernstige bin nenlandse moeilijkheden zijn. Het Chinese Volkscongres, dat de vorige maand zijn zitting eindigde, heeft één lange jammerklacht ten beste gegeven over moeilijkheden van velerlei aard, die dan veelal ver oorzaakt heten te zijn door „saboteurs" en „contra-revolutionnaire elemen ten". Er is in de eerste plaats de voed selpositie, die uiterst moeilijk is ge worden na de overstromingsrampen van het vorige jaar en de bijzonder strenge winter en het uitzonderlijk droge voorjaar dat daarop volgde. Verschillende landstreken zijn zodoen de op de grens van de hongersnood gebracht. De schuld voor deze situatie wordt grotendeels geschoven op „sabo tage" in het bureaucratische verde lingssysteem. Daarnaast doen zich velerlei moei lijkheden voor bij het realiseren van het eerste vijfjarenplan. In de agrari sche sector bestaat van de zijde van de boeren een uitgesproken oppositie tegen het collectiviseren van de boer derijen. Een jaar geleden meende Tsjoe en Lai nog, dat tegen het einde van het eerste vijfjarenplan de helft van de Chinese boeren tot „agrarische coöperaties" (het voorstadium van de collectieve boerderijen) zouden beho ren, doch dit cijfer daalde al spoedig tot een-derde. Wat de industriële sector betreft, wordt de productie van consumptie goederen tot een strikt minimum be perkt. De laatste staatsbegroting trok achtmaal meer uit vpor productiegoede ren dan voor consumptiegoederen, en de post die voor defensie is uitgetrok ken is de aanzienlijkste van het hele budget. ET is duidelijk, dat het creëren van een atmosfeer van „strijd" in deze omstandigheden voor de pogen al deze offers door het Chi nese volk zonder al te veel protesten te doen aanvaarden. Tegelijkertijd vindt de regering in deze omstandig heden een welkome aanleiding om zich van een aantal van haar werke lijke of vermeende tegenstanders te ontdoen. De laatste zitting van het „Volks congres" leverde, behalve klachten over economische moeilijkheden, dan ook een lange lijst op van wandaden van „contra-revolutionnaire elemen ten", en strenge straffen en nieuwe veroordelingen werden aangekondigd. Zuiveringen zijn op het ogenblik in volle gang, en het begint erop te lij ken, dat Mao Tse-Toeng van plan is om zich in dit opzicht een waardig discipel van Joseph Stalin te tonen. De meeste slachtoffers vallen daar bij onder intellectuelen, die eerst na 1949 partijlid werden. Een aantal pro minente schrijvers, de beroemde Hu Feng met name, zijn, hoe onwaar schijnlijk het ook klinkt, als „spion nen" en „agenten van Tsjang-kai- Sjek" gearresteerd. De feitelijke ach ter grond van deze zuivering onder de intellectuelen moet echter ongetwij feld gezocht wordenin pogingen van de machthebbers om een nieuwe, naar communistisch model uniforme, volks cultuur te scheppen, in dienst van de regering een welkom middel is om te staat. Naar aanleiding van het advies van dc commissie bedrijfsregelingen en de resul taten van een op grond van dit advies noodzakelijk gebleken nader onderzoek is aan het Centraal Bureau voor de rij wielhandel medegedeeld, dat dc door dit bureau gehanteerde bedrijfsregeling, met name voor wat de regeling van dc toela tingseisen en van de rechtspraak betreft, op korte termijn dient te worden herzien. Indien het Centraal Bureau hiertoe niet bereid is, zal tot onverbindend verklaring worden overgegaan. Dit was het antwoord dat de minister van Economische Zaken gaf aan de heer Roemers (PvdA) op vragen die deze hem stelde over het kartelbeleid in de rijwiel handel. De minister zegt verder, dat hij kennis had genomen van de toenemende klachten over de praktijk van het kartelbeleid van het Centraal Bureau voor de rijwielhan del, en dat het advies, dat hij met betrek king tot dit kartel aan de commissie be drijfsregelingen heeft gevraagd, reeds is uitgebracht. Uit dit advies was hem ge bleken, dat de klachten met betrekking l de erkenningseisen en de rechtspraak regeling, gegrond, zijn. President Peron heeft gisteren tij dens een bijeenkomst van Peronistische afgevaardigden verklaard, dat het land getuige was van „de laatste stuiptrek kingen van een stervende olichargie. Wij zijn sterker dan ooit en vrezen de olichargen minder dan ooit", aldus de president. Sprekend over de redevoeringen van de leiders der oppositie gedurende de laatste twee maanden, zeide Peron „Op ons eerlijk en loyale vredesaanbod is door hen met stommiteiten geant woord, zowel door diegenen die zeggen, dat ze de politieke partijen vertegen woordigen, als door hen, die helemaal niets vertegenwoordigen, maar niette min in de gelegenheid waren het woord voeren. We zullen terugkeren naar de dagen van 1945", zo zeide de presi dent. Peron verklaarde verder, dat de op positie de vrede, die zij van de hand heeft gewezen, thans met geweld zal moeten aanvaarden. „Dit is een zaak voor de politie", zo zei Peron. „We kun nen het land niet overleveren aan de genade van vier gekken, die niet voor rede vatbaar zijn en weigeren de waar heid onder ogen te zien". „Er wordt van ons beweerd, dat wij de godsdienst bestrijden", zo vervolgde Peron. „Dat is een leugen. Wij wensen de godsdienst te beschermen, maar ook diegenen, die geen godsdienst aanhan gen". „Wij zijn bereid in de loopgraven te sterven, maar zij die willen proberen ons daar te bevechten, lopen het risico om te komen", zo besloot Peron zijn rede. (Van onze Haagse redactie) De Stichting van de Arbeid heeft na haar vergadering van gisteren de rege ring telefonisch meegedeeld, dat zij van mening is, dat de regering de Sociaal Eco nomische Raad moet uitnodigen tot het uitbrengen van een rapport over de loon politiek op langere termijn, waarin reke ning wordt gehouden _met een nieuwe huurronde én met de "invoering van de definitieve ouderdomsvoorziening. Voorts heeft zij bepaald, dat zij zich niet zal verzetten tegen de afsluiting van nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten, voigens welke de vacantietieslag in een bedrijfstak wordt verhoogd tot 4 procent en het aantal vacantiedagen wordt uitgebreid tot 15, mits hieruit geen prijsstijging zal voortvloeien. Dit ter be oordeling van het College van Rijksbe middelaars. Tenslotte heeft de Stichting zich neergelegd bij het standpunt van de regering, dat een algemene loonronde thans niet in het belang is van 's lands economie en dat bij de huidige spanning op de arbeidsmarkt ook bedrijfstakgewij- ze loonronde verhogingen moeten worden afgewezen. De grote radarneus van de Avro-Vulcan Delta bommenwerper, met vier straal motoren, lijkt op een angstaanjagende bom. De foto toont het toestel terwijl de laatste hand er aan wordt gelegd voor de grote vliegfeesten op Farnborough. Met behulp van deze radarinstallaUe kan dit vliegtuig op 16 km hoogte met een snelheid van bijna 1200 km zijn doel treffen. :;r- Twintig personen, groot en klein, die bij de landbouwer B. uit Guttecoven bij Sittard hadden meegeholpen bij het aard- appelrooien en in de middagpauze op het veld hadden gegeten zijn Woensdag allen min of meer ernstig ziek geworden. D? patiënten hadden koorts en klaagden over maagstoornissen. Zes kinderen zijn voor nader onderzoek in het ziekenhuis te Sittard opgenomen. Naar de mogelijke oorzaak van deze vergiftiging wordt nog steeds gezocht. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een bijzondere vprm van paratyphus. De besmetting zou mogelijk zijn ontstaan door het drinken van ongekookte melk in de koffie. De behandelende artsen heb ben. in overleg met de medische staf van het Sittardse ziekenhuis, besloten alle personen, die aan het aardappelrooien en aan het koffie-drinken in het veld heb ben deelgenomen hun aantal bedraagt meer dan 20 voor een goede medische behandeling en om gevaar van besmet ting en verspreiding van de ziekte te voorkomen, op te halen en naar het Sit tardse Ziekenhuis over te brengen. Twee jonge Duitsers uit Bremerhaven van 18 en 21 jaar oud, wilden met een kleine kano naar Engeland oversteken. Bij Terschelling raakten zij echter de koers kwijt en kwamen op het Wad, waar zij werden aangetroffen door de douanerecherche. Zij hadden niet de ver eiste papieren, geen geld, geen zeekaar ten en geen voedsel aan boord en hun vaartuigje bleek in geen opzicht zee waardig te zijn. Daarom werden zij naar de politie in Harlingen gebracht, van waar zij met hun kano over land weer naar hun thuishaven werden getranspor teerd. Blijkens opgave in de Staatscourant van Vrijdag zijn in de week van 21 tot en met 27 Augustus or ,er meer aangegeven 27 gevallen van laratyphus b. 55 gevallen van roodvonk 2 gevallen van diphterie en 22 gevaller, van kinderverlamming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1