Scheveningen's 2e nederlaag Messina prolongeerde in grootse stijl zijn achtervolgingstitel Amateur-Sprinterstitel voor Italiaanse outsider Ogna Twee wereldtitels voor Lomas na de Grote Prijs der Naties Rietman tweede achter Lundin, Draper Europees kampioen wenen Wereldkampioenschappen Wielrennen Alkmaar's voorhoede productiever Wim van Est volgens de verwachting: derde plaats in poursuite Duke, Ubbiali en Faust ieder één Balans van acht Grote Prijs van Nederland Motorcross PAGINA 5 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 Het was in die beslissende rit, dat Batiz zó volledig met zijn zenu wen in de knoop raakte, dat hij zijn rivaal uit Brescia de gelegenheid gaf practisch zijn eigen race te rij den. Bij het uitkomen van de laat ste bocht was Jorge Batiz, stellig de snelste man, al lang en breed verslagen, boog hij het hoofd en vierden de 22.000 op de tribunes met dat wat ze, sedert de orkaan voor Guido Messina, aan stemban den nog over hadden, hun tweede wereldtitel van deze avond. Saai en taai De triomfator heette messina. Fascinerend duel Batiz-Ogna BAMBOE-POLSSTOKKEN UIT DE TIJD Russen met stalen buizen Alléén spieren doen het niet Foto's voor Zaterdagavond- publiek Italië won - voor een groot deel zi j n eigen wereldkampioenscha] van de laatste bocht, stopte daarna bruusk af, demarreerde vervolgens prompt opnieuw en bracht door dit alles de Argentijn zó van de kook, dat hij ver voor de eindstreep al verslagen was, zodat we dus ook voor die finale een „belle" nodig hadden. In het gevecht om de laatste ■wereld titel, die der stayers, sneuvelde gemaks halve onze nationale kampioen, Jan Pronk, al na twintig kilometer. Achter de Belg Verschueren en de Ialiaan Martino, had de man uit Heiloo zich direct al naar de derde plaats opgewerkt, doch toen kreeg hij met een lekke band een tik van het noodlot. Hoewel hij binnen de regle mentaire tijd weer op zijn fiets zat, brak dit incident zijn cadans en toen, na twin tig kilometer, de Belgische wereldkam pioen de eerste zware aanvallen van de Zwitser Bucher en een roekeloos met zijn krachten smijtende Spanjaarl, Timoner, te verduren kreeg, bezorgde men Pronk de eerste van de vier ronden achterstand, waarmee hij tenslotte, ruim vijftig kilo meter voor de finish, totaal ontmoedigd de race beëindigen zou. Verschueren pareerde die aanvallen en hij leek veilig op weg naar zijn vierde wereldtitel in successie, toen de motor van zijn vertrouwde gangmaker, Vil,le, helaas de geest, gaf en de Belg achter een vreemde gangmaker plotseling de helft niet kon wat hij eerst presteerde. Zo leidde dan na dertig kilometer Timo ner vóór Martino, Bucher en de Frans man Quegnet, die toen al twee ronden had verspeeld. Verschueren zat op zeven ron den en nog éénmaal probeerde hij in een felle jacht althans iets van zijn achter stand in te lopen. De wereldkampioen heroverde inderdaad nog drie-kwart ron de; toen moest hij van de rol en dat gaf hem de genadeslag. Mét Jan Pronk ging hij zijn ellende uitsnikken in het renners- kwartier. Voor de rest werd het dan de taaiste, saaiste stayersrace, ooit in een titeltour- nooi vertoond. Timoner veroverde zijn wereldtitel zonder ook maar één ogenblik bedreigd te zijn. Er waren geen driedui- zend Italianen meer over op de tribunes, toen men op het middenterrein de kleine 1 Spanjaard met een overwinning zonder glans stond te huldigen. De wedstrijd dreigde als de befaamde nachtkaars uit te gaan, aanvallen golfden heen en weer zonder veel inhoud en Clavan probeerde het met een ver schot, dat echter ook ver naast ging. In de laatste minuten, toen Alkmaar zich prac tisch zeker waande van de overwinning, wist rechtsbuiten de Jong uit een onge vaarlijke Scheveningen aanval de stand op 32 te brengen. Scheveningen rook toen een gelijk spel, doch het eindsignaal maakte dit onmogelijk. (Van onze sport-correspondent.) ALKMAAR, Zaterdagavond. Geen groots voetbal in Alkmaar Naar schatting 7000 toeschouwers rond het Alkmaar veld waar de accomodatie-uit- breidingen nog niet zfjn voltooid zagen vooral bü tegenpartij Scheveningen voet ballers met klinkende namen aan het werk, doch desondanks werd het geheel een matige vertoning, waarbij tenslotte Alkmaar met 3—2 aan het langste eind trok. Vooral de eerste helft van deze op Zaterdagavond gespeelde wedstrijd had veel weg van een rustig partijtje zomer avond-voetbal, waarbij in de beginne de zenuwen enkele spelers parten speelden gevolg van een door beide clubs ver loren eerste wedstrijd? en waarin maar weinig gebeurde. In die 45e minuut, toen iedereen blij was dat de eerste helft er bijna opzat, kreeg Michel de bal uit het midden toegespeeld, misleidde hij rechts back Braster, waarna doelman Van Anraad het schot niet onder controle kon krijgen, zodat het voor Van der Sluis niet moeilijk was om de terug springende bal in de touwen te jagen. Na de thee tapte Scheveningen direct uit een ander vaatje en stelde alles in het werk om de balans weer in evenwicht te brengen. Uit een gevaarlijke uitval pro duceerde rechtsbuiten De Jong een vlie gend schot: naast. In de 3e minuut werd het echter plotseling 2—0, toen Alkmaars linksbacks Kabel de bal langs de lijn naar linksbuiten Michel speelde, wiens gave voorzet doelman Van Anraad zo van streek maakte dat hij uitliep, waardoor Buis een makkelijke gelegenheid kreeg om de voorsprong te vergroten. De wedstrijd kreeg hierna een vinniger karakter. Scheveningen legde het accent nog meer op de aanval, wilde kennelijk een doelpunt forceren en de meeste actie ging uit van de linker wing De Harder— Clavan, alsmede van rechtsbuiten De Jong, Een effectvol schot van Van Geen sluitte vlak voor het heiligdom van doel man Snabilie op, doch deze wist de bal door een snelle reactie toch nog over de lat te werken. Na een minuut of tien zakte het tempo weer, doch toen juist slaagde Van Geen er in om de achterstand te verkleinen, doordat de Alkmaar verdediging het een beetje te makkelijk opvatte. Een licht Scheveningen overwicht volgde. Clavan miste voor het doel en eenmaal wist doel man Snabilie nog juist redding te brengen, toen rechtsbinnen Mangelmans een om haal van Clavan overnam. De strijd werd een beetje rommelig en de scheidsrechter Formanoy moest af en toe de teugels strak aantrekken. Bij een Alkmaar aanval ontstond een kwartier voor het einde wat geharrewar op de rechtse helft van het Scheveningse doelge bied, waaruit plotseling rechtsbuiten Pit- ters met de bal opdook, zich langs rechts back Braster wrong en de stand op 3—1 bracht. door MARTIN W. DUYZINGS MILAAN, Zaterdagnacht. Het liep tegen half elf Zaterdagavond, toen op de Vigorelli-baan, de orkaan zijn hoogtepunt bereikte. Zes minuten achtereen hadden de 22.000 Italianen die, Jh>g eenmaal de tribunes van de „Velodromo" tot de laatste plaats vulden, hun kelen schor geschreeuwd, terwijl, onder de wit-walmende jupiters, Guido Messina, de wereldkampioen der achtervolging 1954 ineengevou wen over zijn glimmende fiets daar zijn titel verdedigde tegen de jonge Zwitser, René Strehler. Men had in het Italiaanse kamp die koele Zwitser Eevreesd als verspreidde hij de hoenderpest. Wéér had den de Italiaanse journalisten Zaterdagmorgen in hun voorbeschouwingen het hooggeachte publiek onder meer déze wereldtitel beloofd; wéér had men, staande voor de poorten van een uitverkocht huis, krankzinnige bedragen geboden voor een piek op de, onder hun last al doorbuigende tribunes. Doch sedert de Italiaanse amateurkampioen achtervolging, Faggin, het mensdom Weten liet, dat zelfs Italiaanse favorieten wel eens door hun zenuwen zakken, vreesde men, heviger dan °oit, de man die in dit tournooi tot nu toe de beste tijd Win heel het concurrerende gezelschap had gemaakt, de WIM VAN EST, derde plaats projectielen begon te regenen terwijl hij zich op de start voorbereidde, dat liii levend gevild zou worden als hij het waagde ook de laatste Italiaan voor de finish uit te schalen. Hij troostte zich, na drie ritten tegen de ongelukkige Pina- relio, verdiend met een derde plaats. Zo werd het dus een ItaliaansAr gentijnse finale tussen Ogna en Batiz, de 22-jaar oude, onbekende Argentijn se postbode uit Buenos Aires, die pas drie jaar op een racefiets zit en die door Juan Peron persoonlijk naar Italië werd gestuurd, teneinde hier in de Ita liaanse sprintersschool het vak te le ren. De protégé van de president-zelf scheen recht op weg naar een wereld titel, nadat hij in de eerste rit van de finale Ogna met een fantastische jump in de laatste vijftig meter royaal had verslagen. Doch in de tweede rit nam Ogna revanche met een listig staaltje tactiek. Hij demarreerde bij het ingaan ford (G.G.) 13 punten, 5 Kavanagh (Australië) Guzzi 12 punten. De uitslag van de 500 cc-klasse luidde: 1 Ma- setti (It.) op M.V. 211.250 km in 1 uur 8 min. 4 sec. (gem. snelheid 177.390 km/uur), 2 Arm strong (G.B.) Gilera 1.08.04.4, 3 Duke (G.B.) Gl- lera 1.08.04.6 4 Colnago (It.) Gilera, 5 Milani (It.) Gilera. Duke maakte de snelste ronde met een gem. snelheid van 181.419 km/uur. De eindstand voor het Wereldkampioen schap in de 500 cc-klasse is: 1 Duke (G.B.) Gi lera 32 punten, 2 Armstrong iIerland) Gi lera 26 punten, 3 Masetti (It.) M.V. 19 punten, 4 Colnago (It.) Gilera 13 punten, 5 bandirola (It.) 10 punten. De uitslag van de race in de zijspanklasse luidde: 1 Noll (Did) B.M.W. 103.500 km in 41 min. 21.6 sec. gem. snelheid 150.144 km/uur. 3 Schneider (Did) B.M.W. 41.21.8 3 Drion (Fr.) Norton 42.26.4, 4 Camathias (Zwits) B.M.W. 42.24.8, 5 Murit (Fr.) B.M.W. 42.24.9. De eindstand voor het wereldkampioenschap luidt: 1 Faust (Did) 30 punten 2 Noll (Did) 28 punten 3 Schneider (Did) 22 punten, 4 Drion (Fr.) 10 punten, 5 Smith (G.B.), Bedice (G.B.), Harris (G.B.) en Mitchell (Austr.) allen 6 pun ten. Zondag is op het circuit van Monza de Grote Prijs der Naties verreden, de laat ste motor-races, die meetelden voor het Wereldkampioenschap in de diverse klas sen van dit jaar. Na deze wedstrijden werd het eindklassement opgemaakt. In de 125 cc-klasse legde de Italiaan Ubbiali op M.V. beslag op de titel. De Engelsman Lomas veroverde zowel het kampioenschap in de 250 cc-klasse (op M.V.), als dat in de 350 cc-klasse (op Guzzi). Kampioen in de 500 cc-klasse werd de Engelsman Duke, op Gilera, ter wijl de Duitser Faust de zijspantitel in de wacht sleepte. 125 cc-klasse: 1. Ubbiali (Italië) op M.V. Augusta, 18 ronden (103.5 km) 41 min. 03.8, gemiddelde snelheid 151.229 km per uur. 2 Ven- turi (It.) M.V. 41.30.8, 3 Copetta (It.) M.V. 42.46.00 4 Hobl (Did) D.K.W. op 1 ronde 5 Wuensche (Did) D.K.W.. De snelste ronde kwam op naam van Ubbiali met een tijd van 11.9 sec. gem. snelheid 156.937 km/uur. De eindstand voor het kampioenschap in de 125 cc-klasse luidt: 1 Ubbiali (It.) M.V. 32 pun ten 2 Taveri (It.) M.V. 26 punten, 3 Ventur (It.) M.V. 16 punten 4 Lattanzi (It.) Mondial 11 punten 5 Copeta (It.) M.V. 8 punten. De uitslag van de 250 cc-klasse luidde: 1 Ub biali (It.) op M.V. Augusta (126.5 km) in 46 min. 34.1 sec., gem. snelheid 162.986 km/u. 2 Bal- tisberger (Did) N.S.U. 46 min. 34.4 sec., 3 Miller (Ierland) N.S.U. 46.49.7 4 Mueller (Did) N.S.U. 46.59.4, 5 Lomas (Gr. Br.) M.V. 47.02.7. De eindstand voor het Wereldkampioenschap in de 250 cc-klasse is: 1 Lomas (Gr. 3r.) M.V. 21 punten, 2 Mueller (Did) N.S.U. 18 punten 3 Sandford (G.B.) Guzzi 13 punten, 4 Miller (G.B.) NS.TT. 10 punten, 5 Taveri (It.) M.V. en Mas etti (It.) M.V. 9 punten. Baltisberger maak te de snelste ronde met een gem. snelheid van 165.730 km per uur. Het resultaat van de 350 cc-race was: 1 Dale (G.B.) op Guzzi, 126.500 km in 55 min. 21 sec. (gem. snelheid 168.277 km/uur). 2 Lomas (G.B.) Guzzi zelfde tijd 3 Ken Kaïvanagh (Australië) Guzzi 55.34.8 4 Lorenzetti (It.) Guzzi 5 Hobl (Did) D.K.W. De eindstand voor het Wereldkampioenschap pen in de 350 cc-klasse was: 1 Lomas (G.B.) Guzzi 32 punten, 2 Dale (G.B.) Guzzi 18 pun ten 3 Hobl (Did) D.K.W. 17 punten 4 Sand- In Rusland heeft men een me thode ontwikkeld om stalen bui zen te vervaardigen, welke bij het polsstokhoogspringen gebruikt zouden kunnen worden. Deze bui zen zouden lichter, elastischer en handiger in het gebruik zijn dan de normale bamboe polsstokken. De Europese kampioenen Denis- senko, Albov en Knyasev hebben deze nieuwe polsstokken reeds ge probeerd en waren er buitenge woon tevreden over. Voor het overige had de Zwitser Strehler nog minder moeite gehad om zich in de halve finale van de tweede Italiaan, de logge Piazza, te ontdoen. Hoewel de Zwit ser een bandje kraakte toen hij al druk bezig was een kostelijke voorsprong te veroveren en hoewel het feest dus op nieuw beginnen moest, putte ook toen Piazza geen voordelen uit het surplus aan spieren en oerkracht waarmee de natuur hem gezegend heeft. Strehler reed die demi-finale als in een fauteuil. Met 6.21.6 reed hij royaal negen seconden op de Italiaan in. Tóen was het duidelijk, dat Wim van Est tegen deze, kennelijk nog slechts op zijn tandvlees rondfietsende Piazza een be hoorlijke kans maakte om er voor Neder land altijd nog een deinde plaats uit te rij den. Laat op de avond veroverde Van Est dan die derde plaats inderdaad. Piazza deed wat hij kon. Drie ronden achtereen 'bleef hij met de St Wildebrorder gelijk. Toen kon de Italiaanse reus geen pap meer zeggen en won Van Est met 6.16. een tijd die opeens weer beter bij zijn stan ding paste. Hij kon er uit leren dat hij in de demi-finale tegen Messina inderdaad te wild van start was, gegaan. Niettemin méér dan een derde plaats viel er voor Van Est niet te veroveren. Hij beantwoordde aan de verwachtingen en er liepen niet veel Nederlandse deel nemers rond in dit wereldkampioen schap. waarvan men hetzelfde beweren kon! Terwijl de Vigorelli zich deze laatste avond in een zelden vertoond wielersport- delirium op het hoogtepunt van het festijn, het duel MessinaStrehler voorbereidde, had men, bij wijze van „warming-up" het laatste bedrijf van de strijd om de wereld titel der amateur-sprinters afgewerkt. De kwart-finales, 's middags verreden, had den nauwelijks verrassingen opgeleverd. Slechts een der drie Italianen die de acht ste finales hadden overleefd, Pesenti, was in deze kwart-finale gesneuveld tegen de Australiër Tressider. die er geen geheim van maakte, dat hij van plan was om de Italianen te verhinderen deze wereldtitel, MILAAN, Zaterdagnacht Het was opnieuw ver over mid dernacht, toen men op de Vigorelli- baan voor het laatst de lichten doofde. De strijd was gestreden; het tournooi om de „Campionati del Mondo 1955" was ten einde. In de rennerskwarticren pakte men zijn spullen en op de perstribune maak te men de balans op: géén Neder landse overwinning, géén Zwitserse, géén Franse! De Italianen zijn, afgezien van hun pijnlijke nederlaag tegen Stan Ockers in Frascati, inderdaad met dit, hun eigen wereldkampioen schap, aan de haal geweest. De titels werden als volgt ver deeld: Frascati (wegkampioenschappen): Amateurs: 1. Ranucci (Italië). Profs: 1. Ockers (België). Vigorelli: Achtervolging profs: 1. Messina (Italië). Achtervolging amateurs; 1. Shell (Engeland). Sprint profs: 1. Maspes (Italië). Sprint amateurs: 1. Ogna (Italië). Stayers: 1. Timoner (Spanje). De Nederlandse oogst: derde plaats voor Arie van Vliet bij de sprint van de profs en een derde plaats voor Wim van Est bij de achtervolging profs. De uitslag van de eerste serie (10 ronden van 3.5 km.) luidde: 1 Rietman (Ned.) F.N. 48 min. 57.4 sec.. 2 Oustiavsson (Zweden) B.S.A. 50.33.1. 3 Rombouts iBelgië) B.S.A. 50.41.3, 4 Jansen (Ned.) B.S.A. 51.36.2, 5 Van Heukelom (Ned.) Matchless 51.40.6, 6 Cheshire (Eng.) B.S.A. 52.01.3. 7 Leloup (België) F.N. 52.04.4. 8 Smet (België) Matchless op 1 ronde, 9 Lundin (Zwe den) B.S.A. op 2 ronden. De uitslag van de tweede serie (10 ronden van 3.5 km.) luidde: 1 Baeten (België) Match less 49.45.3, 2 Nilsson (Zweden) B.S.A. 49.45,4, 3 Van der Mei (Ned.) B.S.A. 51.15.4, 4 Stone- bridge (Gr Br.) B.S.A. 51.56.6, 5 Andersson (Zweden) B.S.A. 51.59.5. 6 Hansen (Denemar ken) Matchless 52.14.8. 7 Draper (Gr. Br. B.S. A. 52.21.6, 8 Bresseleers (België, Matchless 53.52.2, 9 Witberg (Ned.) B.S.A. op 1 ronde. De uitslag van de finale-race (12 ronden van 3.5 km.) luidde: 1 S. Lundin (Zweden) B.S.A. 58 min. 45.3 sec., 2 H. Rietman (Ned.) FN. 59.00.3, 3 B. Nilsson (Zweden) B.S.A. 55.25.- 4 R. Baeten (België) Matchless 59.29.6, 5 L. Gustavsson (Zweden) B.S.A. 60.24.4 6 G J Draper (Gr. Br.) B.S.A. 60.14.7: 7 V. Leloup (België) F.N. 60.54.2, 8 B. Andersson (Zweden) B.S.A. 62.22.1. 9 J. Jansen (Ned.) B.S.A. 63.01.3, 10 J. Witberg (Ned.) B.S.A. op 1 ronde, 11 E. Hansen (Denem.) Matchless op 1 ronde. Snelste ronde Baeten (België) 4.34.4. De eindstand voor het Europees kampioen schap motorcross luidt: 1 Draper (Gr. Br.i 23 p., 2 Nilsson (Zweden) 22 p., 3/4 Leloup 'België! en Lundin (Zweden) 21 p., 5 Archer (Gr. Br.) 19 p.. 6 Stonebridge (Gr. Br.) 16 p., 7 Smith (Gr. Br.) 14 p., 8 Somja (België) 11 p.. 9 Bae ten (België) 9 p., 10 Klym (Frankr.) 6 p.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5