r is nog NIEUWE HULPACTIE VOOR DE VLUCHTELINGEN ontstellend T.U.C.-raad mag nu ingrijpen Naar betere persoonlijke verzor ging der bouwvakarbeiders Bekend Anglicaans geestelijke wordt katholiek Koning Boudewijn 25 jaar FRANKRIJK zit thans weer met een crisis in MONACO Troon van Rainier III wankelt Nieuwe versterkingen naar Marokko Sir Anthony Eden vloog atoom bommenwerper Zorgt u ook mede voor huissleutels aan vluchtelingen Woensdag 7 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „De vluchteling wacht op uw sleutel" Britse vakbonden geven topleiding meer bevoegdheden Raad van Bestuur Bouwbedrijf aanvaardde minimumnormen Aanzienlijke investeringen Opzienbarende bekering in Londen Bij P.T.T. mogen 65-jarigen blijven Jonge vorst wordt door Belgen op de handen gedragen Sovjet-delegatie naar het Vaticaan? Vorst haalde zijn vrienden uit de gevangenis Verdeeldheid onder Istiqlal-leiders Britse regering wil diensttijd verkorten 100.000 Mensen geisoleerd door waterramp in India Britse premier in cockpit van gigantische Vulcan" Departementen volgen nieuwste" spelling WEERBERICHT (Van onze verslaggever) Toen onze landgenoot mr G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, onlangs aan een oude man in een Oostenrijks vluchtelingenkamp vroeg, wat nou het ideaal voor zijn verdere leven was, klonk het: „Ik wilde, dat ik nog eens een sleutel kon steken in de deur van mijn eigen huis". Dit treffende antwoord, dat een zee van doorstane ontbering en een smachtend verlangen naar een eigen dak boven het hoofd bevat, bracht de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingen op de idee een nieuwe actie te ontplooien ter le niging van de nood van de vluch telingen onder het motto: „De vluchteling wacht op Uw sleutel". En in de laatste week van October, waarin de verjaardag van de Ver. Naties valt de 24ste October zal behalve een huis- en straatcol lecte, waarbij het symbool van deze actie: een sleuteltje, op de revers zal worden gespeld, huis aan huis worden aangeklopt om te vragen, of er nog in een hoekje of broekzak oude sleutels zitten. Dit door vrijwilligers op te halen oud-metaal wordt dan verkocht en de opbrengst van dit „sleutelgeld" is voor de vluchtelingen. WEGENS PERSONEELSTEKORT Pensioen-verplichte leeftijd verlengd tot 68 jaar Voor audiëntie geschiedkundig congres De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht plaatselijk mist, morgen overdag zonnige perioden met dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Donderdag 8 September: Zon op 6.03, onder 19.16 uur. Maan op 21.54, onder 13.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nood Uiteraard zal dit bedrag betrekkelijk klein zjjn en daarom zal aan ieder, die sleutels aan de ophalers meegeeft, een ontvangsbewjjs kunnen kopen voor ten- Er bestaan al heel wat vreemde re cords op de wereld; toch worden ze op een of andere dag wel verbeterd. Dat hangt weer van de concurrentie af. De jonge Franse amateur acrobaat, die op deze foto is afgebeeld en die van plan is óók een record te vestigen, behoeft niet zo benauwd te zijn, dat het door hem moeizaam verworven duurrecord „monowielen" spoedig ver beterd zal zijn of misschien dan door hemzelf. Op 11 September a.s. wil hij op het vreemde apparaat klauteren, om er zo lang mogelijk op te blijven. Hoewel het hier niet om snelheid gaat, is hij tóch wel trots op de prestatie om een afstand van 70 km in 2</2 uur af te leggen iets, dat hem tijdens zijn training lukte. minste twee kwartjes. Al die twee-kwart jes te zamen zullen dan de hoofdopbrengst van deze tweede actie voor de vluchte lingen uitmaken. Aan dat ontvangstbewijs wil de federatie nog een verrassing ver binden. Wat die verrassing zal zijn is nog een geheim, maar dat zal t.z.t. nog wel worden bekend gemaakt. De heer M. A. iteinalda, die van een en ander op een gisteren te Den Haag ge houden persconferentie mededeling deed, benadrukte nog eens zeer uitdrukkelijk, dat, evenals dat bij de vorige actie het geval was, élke gegeven gulden geheel bestemd zal zijn voor de vluchteling. Alle administratieve en technische on kosten worden van andere zijde bestre den, zo verzekerde hij. Lang en ernstig heeft men zich in de federatie, waarin alle organisaties, die zich het belang van de vluchtelingen op welke wijze dan ook aantrekken, zijn aangesloten, beraden ovei de vraag, of het verantwoord was om nu wéér een beroep op de Nederlanders te doen, die in de uitnemend geslaagde actie „Een uur voor de toekomst" het onge kend hoge bedrag van 314 millioen gulden hadden bijeengebracht. Het antwoord op deze vraag, aldus de fe deratie-voorzitter Reinaida, was: ja. Ofschoon er nog woningnood in ons land is, ofschoon er ook hier vergeten groepen zijn enz., is de nood onder de vluchtelingen in Oostenrijk, Griekenland en andere landen zo ontstellend groot, dat het inderdaad ten volle verantwoord is in ons land met zijn behoorlijke welvaart voort te gaan met het werk voor de vluchtelingen. De federatie verwacht na tuurlijk niet zo'n enorme opbrengst van deze tweede actie als van de vorige, maar de heer Reinaida toonde zich toch weer bijzonder optimistisch over de weerklank, die deze sleutel-actie bij de Nederlanders gaat teweeg brengen. De opbrengst is be stemd ter verwezenlijking van een aan tal projecten, „uitgedokterd" door de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Niet alleen zullen vele vluchtelingen nu eens eindelijk weer een eigen huissleutel in handen krijgen dank zij de steun der Nederlanders, maar ook b.v. het plan ergens in ons land, zo zeide de voorzitter van de federatie, om ouden van dagen onder de vluchtelingen definitief naar Nederland te halen en het opnemen van zieke vluchtelingen er zijn veel t.b.c.- lijders onder hen in leegstaande bed den in Nederlandse sanatoria kost ook handen vol geld. Op al die hulp wacht de vluchteling, zoals hij nü wacht op „Uw sleutels", die in die laatste week van October zullen worden opgehaald door brandweerlieden, padvinders en andere al of niet geünifor meerde vrijwilligers. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft eveneens haar medewerking toegezegd. In elke gemeen te zal een comité worden gevormd, waar in alle geestelijke en politieke richtingen zullen zijn vertegenwoordigd en dat plaat selijk de inzameling van de sieutels en de collectes zal organiseren. Zoals het tot nu toe luidde: „Een uur voor de toekomst", zo zal in de volgende maand zijn: „een sleutel en twee kwartjes voor de vluchteling". Vakverenigingsgedelegeerden, die acht millioen Britse arbeiders vertegenwoor digen, hebben te Southport gunstig be schikt over het verzoek van de uit 35 leden bestaande „algemene raad" van het overkoepelende vakverbond „TUC" om een verandering der statuten ten einde deze raad in staat te stellen bij arbeidsconflicten aan de onderhandelin gen deel te nemen nog vóór er een im passe zou zijn ingetreden. Tot nu toe had de algemene raad van het vakver- Van onze Haagse redactie) De Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft een aantal minimum normen aanvaard ten aanzien van schaftlokalen en schaftwagens en hun inrichting, rijwielberging, privaten en urinoirs, wasgelegenheden en drink watervoorziening op bouwwerken. Hierdoor hoopt men te komen tot een betere persoonlijke verzorging van de bouwvakarbeiders, waardoor één van de oorzaken van de aversie tegen arbeid in de bouwvakken zou worden weggenomen. De invoering van de voorzieningen door de ondernemers zal dienen te geschieden op basis van vrijwilligheid. Op indirecte wijze zal de invoering worden gestimuleerd doordat de grote opdrachtgevers het Rijk, de provincies, de gemeenten en de Bond van Nederlandse Architecten verzocht zal worden in de bestekken van uit te voeren werken op te nemen de aanwezigheid van hygiënische voorzieningen volgens de gestelde normen. Op dit punt zouden deze opdrachtgevers reeds hun medewerking hebben toegezegd. Naar de heer J. Dura Dzn., de voorzit ter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, verklaarde, zullen de voorzieningen aan zienlij Se investeringen vergen. Daarom zal bij de invoering de weg der geleide lijkheid bewandeld moeten worden. Er zal hiervoor een schema wOrden opge steld. waarvoor de norm zal zijn het mi nimum aantal arbeiders, dat tegelijkertijd op een bouwwerk werkzaam is. De alge hele invoering zou binnen een redelijke tijd kunnen geschieden. De nieuwe voor zieningen zouden geen kostprijsverhogen- de werking behoeven te hebben. Op de lange duur zouden zij zelfs kostenverla gend kunnen werken, zo vertrouwde hij. De voorzitter van de Bond van Neder landse Architecten, ir Thunnissen, ver wacht van de hygiënische verbeteringen een grotere animo by de bouwvakarbei ders om goed werk te leveren. Hij is van mening, dat de betere persoonlijke ver zorging de teamgeest in het bouwbedrijf zat bevorderen, hetgeen de productiviteit ten goede zal komen. Deze mening wordt gedeeld door de heer J. Eshuis, tweede voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van werk nemers in de hout- en bouwnijverheid. Hij deelde mede, dat het de commissie, die de normen heeft opgesteld, gebleken is, dat in enkele gevallen, waarbij de werk gevers reeds tot het treffen van voorzie ningen zijn overgegaan, bij alle betrokke nen grote voldoening bestaat. Hij moest echter toegeven, dat soms een proef met betere voorzieningen géén resultaat heeft gehad. Naar zijn mening is dit een kwes tie van opvoeding, waarvan hij het resul taat mej vertrouwen tegemoet ziet. (Van een bijzondere correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Hedenmorgen is in de bekende Londense Jezuiten-kerk in Farm Street te Londen de Anglicaanse geestelijke, de Rev. Walton Han nah, die secretaris is van de An nunciation Group, door father Stephenson in de Katholieke Kerk opgenomen, nadat hij gisteravond officieel zijn ontslag had genomen «Is curate (kapelaan) van de Angli caanse St. Augustinuskerk te Ken sington. De Rev. Walton Hannah heeft reeds maandenlang onder het pseudoniem van Pastor Anglicanus zijn protest laten horen tegen de tendenz binnen de Anglicaanse kerk om inter-com- munio aan te gaan met andere pro testantse kerken, die in leer en prak tijk verre-afstaan van de katholieke doctrine. Over deze aangelegenheid hebben wij in dit blad uitvoerig ge- Schreven. Een van de anglo-katholieke groe peringen, die sterk protest heeft aan getekend tegen deze pan-protestantse tendenz in de Anglicaanse Kerk is de z.g. Annunciation Group, welke twee duizend Anglicaanse geestelijken om vat. Walton Hannah verklaarde giste ren in een interview, dat naar zijn ver wachting voor Kerstmis een twintig- of dertigtal anglicaanse geestelijken zijn voorbeeld mogelijk zouden volgen. De bekende historicus en schrijver van radio-hoorspelen, de Rev. Hugh Ross Williamson zal in October, wan neer de convocaties van Canterbury en York hun besluit om inter-com- munio aan te gaan met de uit vele heterogene anglicaanse en protestantse groepen bestaande Kerk van Zuid- India niet herroepen, ook tot de Kerk van Rome terugkeren. Een herroeping door de convocaties wordt door iedereen hoogst onwaar schijnlijk geacht. Een eventueel be sluit van de Rev. Williamson om tot de Kerk van Rome over te gaan, zal ongetwijfeld een grote indruk maken onder vele van zijn volgelingen onder de leken in de Anglicaanse Kerk. Tenslotte vertelde de heer Dura nog desgevraagd, dat er nog enige commis sies bezig zijn, die maatregelen tot ver hoging van de productiviteit beramen. Zo wordt de invloed van het klimaat en de mogelijkheden om 's winters door te wer ken bestudeerd, terwijl ook de veiligheid in het bouwbedrijf nader onder de loupe wordt genomen. Ook wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar alie oorzaken van de aversie tegen het beroep van bouw vakarbeider, welke aanwezig blijkt on danks de goede sociale voorzieningen en de verzekering van werkgelegenheid voor tientallen van jaren. bond slechts het recht, om in te grijpen, als de onderhandelingen zijn vastgelo pen. De nieuwe regeling heeft mede ten doel loonderving te voorkomen van ar beiders, die niet rechtstreeks bij een staking betrokken zijn. Bij de laatste grote stakingsgolf, die over Engeland ging, ontstond werkloosheid en deed zich loonderving voor bij werknemers, die niets met de stakingen te maken hadden. De machtiging werd na een fel debat verleend met 4.842.000 stemmen voor en 3.039.000 tegen. Het aantal tegenstem mers was onverwacht groot en het wordt beschouwd als een waarschuwing aan de algemene raad, om de volmacht behoedzaam te hanteren. Onder de te genstemmers bevonden zich de verte genwoordigers der vakbonden van me caniciens, electriciens en spoorwegar beiders. Het TUC-congres keurde later met 5.320.000 tegen 2.804.000 stemmen een resolutie goed, waarin onofficiële sta kingen worden veroordeeld. (Van onze Haagse redactie). Het lagere en middelbare P.T.T.-perso- neel, dat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst zou moeten verlaten, mag aanblijven tot de leeftijd van 68 jaar is bereikt. Voorts zullen gerepatricerden uit In donesië nog tot een leeftijd van vijftig jaar in de administratieve dienst kunnen worden opgenomen en bij de postkantoren kan personeel worden aangenomen tot de leeftijd van veertig jaar. Tot nu toe werden deze solicitanten steeds aflgewe- zen, omdat ze te oud waren. Deze maatregelen zijn nodig om het hoofd te kunnen bieden aan het nijpend personeelstekort waarmee P.T.T. te kam pen heeft. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Boudewijn I, Koning der Belgen, is heden 25 jaar geworden. Hij werd ge boren in het kasteel van Stuyvenberg, vlak tegenover het koninklijk buiten- Naar wij uit Vaticaanse kringen verne men, hebben de deelnemers aan het tien de internationale wetenschappelijke ge schiedkundige congres, dat dezer dagen te Rome wordt gehouden, een uitnodiging ontvangen, deel te nemen aan een pause lijke audiëntie, die hedenavond zal plaats vinden. De H. Vader, die thans verblijf houdt in zijn zomerresidentie Castel Gan- dolfo. zal zich voor deze audiëntie naar Rome begeven en een rede uitspreken. Daar enige tijd geleden de paters Je- zuieten-astronomen van de Vaticaanse Sterrenwacht voor het internationale as tronomen-congres 1958 in Moskou zijn uit genodigd, verwacht men, dat ook de Rus sische delegatie en de afgevaardigden uit andere landen van achter het IJzeren Gordijn de uitnodiging voor de Pauselijke audiëntie zullen aanvaarden. Dit zou dan de eerste maal zijn, dat geleerden van achter het IJzeren Gordijn door de H. Vader zouden worden toegesproken. BOUDEWIJN I bij de eedaflegging in 1951 De aandacht van de wereld is plot seling gericht op Monaco, het minia tuur-vorstendom aan de Rivièra, waar een politieke crisis is uitgebroken, die zijn weerga niet heeft en die mogelijk zelfs aldus speculeren sommige Franse bladen kan leiden tot ont binding va.n het vorstendom. Op vijf na hebben alle leden van de 18 man tellende Nationale Raad van Monaco hun ontslag ingediend. Vol gens de Monegaskische wet moeten nu nieuwe verkiezingen worden gehou- De Fransen blijven versterkingen in Marokko aanvoeren in verband met het naderen van 12 September, de da tum, welke premier Faure zich heeft gesteld om tot een „nieuwe regeling van de Marokkaanse aangelegenheden te komen. Franse militairen en Marokkaanse militiemannen verwijderden Dinsdag in de inheemse wijken van Casablanca aanplakbiljetten, waarin werd opge wekt tot een algemene staking op twaalf dezer, „indien de Franse rege ring haar beloften niet nakomt". Generaal André Franchi, de mili taire bevelhebber van Casablanca, heeft in het inheemse stadsgedeelte de meest strikte voorzorgsmaatregelen doen nemen. Alle wachtposten moeten minstens vijf man sterk zijn. De mili tairen moeten in de Arabische wijken te allen tijde wapens en de stalen helm dragen. Hier en daar vonden gisteren in Ma rokko weer relletjes en aanslagen plaats. Allal el Fassi, secretaris-generaal van de Istiqlal, heeft tegenover jour nalisten verklaard geen deel te zullen nemen aan de besprekingen, die een zestal bestuursleden van deze Marok kaanse nationalistische partij thans te Rome voeren over de Marokkaanse crisis. „Het heeft geen nut deel te nemen aan besprekingen over een nieuwe koers voor de Istiqlal, die niet in overeenstemming is met het immer door ons ingenomen standpunt. Enkele der te Rome vergaderende Istiqlal- bestuurders hebben reeds in beginsel ingestemd met het vormen van een regentschapsraad en ik ben van me ning dat dit een Franse zet is, om onze sultan uit te rangeren. Ik zal hier niet aan medewerken en ik heb dit aan mijn vrienden te Rome medegedeeld. Ik wens niet, dat de Marokkaanse zaak, die draait om het verlenen van onafhankelijkheid en souvereiniteit aan ons land, wordt teruggebracht tot een louter invoeren van binnenlandse hervormingen in het huidige Franse protectoraat", aldus El Fassi. den. Het is evenwel niet onmogelijk, dat dit massale ontslag uiteindelijk zal leiden tot het heengaan van prins Rainier III. Aangezien er geen dynas tieke opvolging verzekerd is, kan dit voor het vorstendom de ergste conse quenties hebben. Men sprak gisteravond in Monaco zelfs van een „complot" om de prifls van de troon te verwijderen en voor lopig een neef van hem als regent te benoemen, ondanks de bepaling, ten gevolge waarvan de zuster van de prins, prinses Antoinette en haar kin deren nimmer kunnen regeren. Intussen is de veroorzaker van alle moeilijkheden Zondag rustig met zijn jacht vertrokken voor een reis over de Middellandse Zee. Even voor zijn ver trek had hij zijn onderdanen, die toch al niet in zo'n beste stemming zijn omdat ze dit jaar voor het eerst belas ting moeten betalen in verband met Monaco's financiële moeilijkheden, een zeer onaangename verrassing bezorgd. Onverwacht had de prins twee afge zette, zeer met hem bevriende func tionarissen in hun oude posities her steld. Deze twee heren, Cesar Solamito en Arthur Crovetto, waren op 7 Juli jl. ontslagen, nadat door hun toedoen de Monagaskische staatsbank bankroet was gegaan en vertoefden in de ge vangenis. Daar op hun advies indertijd de helft van de schatkistmiddelen in de bank was gestoken, geraakte het vorstendom met het faillissement in de grootste moeilijkheden. Node moet In Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee is Dinsdagmorgen de vergadering be gonnen van de zes ministers van bui tenlandse zaken van de landen van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap. We zien hier een deel van de confe rentietafel: tweede van rechts de Ita liaanse Minister van Buitenlandse Za ken, Gaetano Martino; vijfde van rechts zijn Luxemburgse collega J. Bech en achteraan in het midden de Nederlandse Minister van Buitenland se Zaken, mr J. W. Beyen. prins Rainier toen het zover was be sluiten zijn twee vrienden de woestijn in te sturen. Dezer dagen heeft hij hen echter uit de gevangenis laten halen en aan hen hun functies als adviseur en bankdirecteur weer teruggegeven. De Franse regering volgt intussen met grote aandacht de ontwikkeling van de situatie. De Franse vertegen woordiger in het vorstendom, Bausse, is door de regering verzocht zijn post weer in te nemen. De Monagaskische zaakgelastigde in Parijs is door een leider van de politieke afdeling van het Franse departement van buiten landse zaken ontvangen. In {le Franse pers duiden hier en daar zelfs sugges ties op voor inlijving van het vorsten dom bij Frankrijk. Men neemt aan, dat de Britse regering besprekingen voert over de mogelijkheid om de duur van de militaire dienst te beperken. Het overleg over deze kwestie is nog niet beëindigd. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de resultaten niet bekend worden gemaakt vóór het begin van de nieuwe zitting van het parlement tegen eind October. Op het ogenblik vormen de dienstplich tigen een-derde van het totaal der Brit se strijdkrachten, welke uit 825.000 man bestaan. Aan de besprekingen nemen de minis ters voor de drie wapens deel. alsmede de stafchefs. verblijf van Laeken als tweede kind van kroonprins Leopold en prinses Astrid, hertogin van Brabant. Door de Belgen werd de geboorte van de nieuwe troonopvolger met geestdrift begroet. Het duurde echter niet lang, of deze toekomstige koning zou reeds als kind kennis maken met de donkere kanten van het leven. Prins Boudewijn was amper 3%, toen de tragische dood van koning Al- bert I geheel het land in diepe rouw dompelde. Anderhalf jaar later verloor hij zijn moeder bij het auto-ongeluk te Kussnach, waaraan wij enkele dagen geleden nog hebben herinnerd. Toen de prins de leeftijd van 10 jaar had bereikt werd België voor de tweede maal in de oorlog gesleurd. Dan kwam de gevangenschap van de koninklijke familie in nazi-Duitsland, vervolgens haar verbanning in Zwitserland ten gevolge van de door de linkse partijen uitgelokte koningskwestie, waardoor, in 1950, Leopold III van de troon werd verwijderd. Boudewijn werd eerst „koninklijke prins" om een jaar later de vijfde koning der Belgen te worden. Dat gebeurde op 17 Juli 1951. Gedurende de vijf jaar, dat hij aan het hoofd van het land staat, heeft Boudewijn, eerst als koninklijke prins en daarna als koning, getoond hoe ern stig hij zijn taak als hoofd van de staat opvat en hoe grondig hij van zijn buitengewone verantwoordelijkheden doordrongen is. Zijn aanvankelijke verlegenheid is verdwenen tijdens zijn triomfantelijke reis in de Congo. De strakke uitdrukking van zijn gelaat heeft daar gelukkig ook plaats gemaakt voor af en toe een innemende glimlach. Men mag gerust zeggen, dat Europa's jongste vorst door zijn onderdanen op de handen wordt gedragen. Diep wordt ook gewaardeerd, dat Boudewijn geen enkele gelegenheid heeft laten voor bijgaan om openbare hulde te brengen aan zijn door onbegrip zo zeer en zo onrechtvaardig verguisde vader. In het kustgebied van de Indiase staat Orissa zijn ongeveer 100.000 mensen van de buitenwereld afgesneden als gevolg van de ernstigste overstromingen van deze eeuw. melden officiële berichten. De rivieren de Mahanadi en de Rhamini zijn op verscheidene plaatsen buiten de oevers getreden. Tussen Poeri en Bala- sore staat een gebied van ongeveer 22.000 vierkante kilometer onder water. De overstromingen ziin veroorzaakt door zware regenval Maandagavond zijn zeven Amerikaanse militaire vliegtuigen uit Genève vertrok ken met 28 ton goederen voor Nieuw- Delhi en Karatsji. In Vóór-Indië strekt het overstroomde gebied zich uit van de noordwestelijke grensprovincie in Pakistan tot Assam in Oost-Indië en in het Zuiden tot de pro vincie Crissa, aan de golf van Bengalen. De Brahmapoetra, de Ganges er de In- dus, gezwollen door de zware'regens van Juli en een geweldige hoeveelheid smelt water uit de Hymalaja, zijn buiten de oevers getreden. Ongeveer 15 millioen mensen, d.w.z. elf procent van de bevolking van dé Indische staten Assam Bihar, Oettar Pradesj en West-Bengalen, zijn getroffen en meer dan 20.000 dorpen zijn verwoest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pendsj'aab en het Noordwestelijke grensgebied van Pakistan zijn een 30 milioen mensen ge troffen. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de Westpakistaanse stad Matiari (15.000 in woners) met verwoesting door het water van de Indus bedreigd wordt Sir Anthony Eden heeft gistermiddag zelf Engeland's nieuwste enorme atoombommenwerper, de Avro „Vulcan", gevlogen. De „Vulcan" werd door piloot Donald Falk vanaf het vliegveld te Farn- borough in de lucht gebracht, waarna de premier, die in de stoel van de tweede piloot zat, de stuurknuppel overnam en de straalbommen- werper ongeveer een kwartier lang onder zijn controle hield. Falk zette een half uur na de start het toestel aan de grond op het vlieg veld te Blackbushe, niet ver van Londen, waarheen de premier zich verder per auto begaf. Direct na de landing vertelde Eden met enthousiasme van zyn eerste vlucht als straalbommenwerper-piloot. Gekleed in een blauwe vliegersoverall en met de parachute nog op de rug, ontving de premier de pers onder de delta-vleu- gels van de gigantische bommenwerper: „Het was een prachtvlucht. We vlogen tot aan het Kanaal en toen terug. Het ging bijzonder rustig rustiger zelfs, dunkt me, dan op een vliegend tapijt" In Farnborough, waarheen hij zich per helicopter had begeven, had Eden de grote vliegfeesten bijgewoond, waar o.m. piloot Falk met de „Vulcan" een van de drie Britse „V"-bommenwerpers, de andere zijn de „Victor" en de „Va liant" demonstraties had gegeven, die de duizenden toeschouwers daar in angstige spanning had gehouden. Eden accepteerde de uitnodiging van Sir Roy Dobson, de president-directeur van het Avro-concern, om zelf de vliegers overall aan te trekken en per „Vulcan" naar Londen terug te vliegen. Piloot Falk zei later, dat Eden klaar blijkelijk nogal wat vlieg-ervaring had. Hij vloog het toestel zeer rustig. Ook de navigatie nam hij voor het grootste deel voor zijn rekening. Het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat de Mi nisterraad heeft beslist, dat de aanwijzin gen. welke gegeven zijn in de Leidraad, behorende bij de Woordenlijst Nederland se Taa] 1954, met betrekking tot: de spel ling van de spraakklanken: de verdeling van de woorden in lettergrepen; het ge bruik van het koppelteken, het deelteken en het weglatingsteken en het gebruik van de hoofdletters, gevolgd zullen wor den in de van de departementen van al gemeen bestuur uitgaande, in het Neder lands gestelde Êtukken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1