Massale tekorten verwacht hij Y.H.M.O. Vrijgelaten Nederlanders in ons land Ook lijn 16 heeft de schuld Jaarbeurs vol nieuwe snufjes E Ójueem £0&Ócu*fu$o&t$eN,! Buitenlandse handel in Juli DE WAS DOEN MET GELUIDS TRILLINGEN Steeds meer leerlingen; toenemend gebrek aan leraren Rapport aan Tweede Kamer aangeboden Onder ex-gevangenen ook familielid van Prins Bernhard Paderborns aarts bisschop uit Oost- Duitsland geweerd Veertien dagen geëist tegen conducteur Dame na val overleden 32.5 millioen katholieken in de V. S. 1300 Japanners vrijgelaten Negerjongen was familiair Klankweergave van radio's nog meer vervolmaakt Chefarine „4" doet wonderen Ernstige autobotsing te Hengelo Invoer gestegen, uitvoer sclierp gedaald ZOEKT HET IN EIGEN LAND KOOTWIJK VALKEÜIBUR8-H0UTHEM woensdag i september 1955 PAGINA 3 Meer meisjes Lerarentekort Vacuum elders voorkomen Advies MOTOR TEGEN BOOM Inzinking bij Latijn en Grieks GOUDEN PRIESTERFEEST PATER F. STRIJBOSCH M.S.C. CURSUS MONTEUR STRAAL- JAGERMOTOREN TWAALFJARIGE JONGEN STAL UIT AUTOBUSSEN CULT. MIJ „MARAWATIE" Merkwaardige vorm van Amsterdamse tram Sovjet-Uuie willigt eis in (Van onze Utrechtse redacteur) De nieuwe indeling van de stands voor electrotechnische huis houdelijke artikelen, zoals wasma chines, koelkasten, stofkasten e.d. op het parterregedeelte van de vas te Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg te Utrecht is werkelijk een verbetering te noemen. Alles komt nu veel beter tot zijn recht en rustig kan een demonstratie van de verschillende nieuwe apparaten gegeven worden. Hondje doodt insecten Hi. Q.neusje van de zalm Grootscheepse maatregelen Radio schemerlamp Drie zwaar gewonden 341 CANDIDATEN VOOR HET MUZIEKCONCOURS TE GENEVE Slotconcert ook voor televisie 1500 DODEN JAARLIJKS EN TIENDUIZENDEN ZWAARGEWONDEN K.N.B.T.B.-BEDEVAART NAAR LOURDES Ouverture tot diamanten feest Volgens het door de Commissie V. H. M. O. op 12 Juli j.l. uitgebrachte interimrapport, dat thans door de minister van O., K. en W. aan de Tweede Kamer is aangeboden, is het mogelijk gebleken op grond van bevolkingscijfers, de belangstelling voor het V. H. M. O. en de duur van de gemiddeld door de leerlingen op school doorgebrachte tijd een prognose tan de in de komende jaren te verwachten aantallen leerlingen en klassen op te stellen. Hierbij is er van uitgegaan, dat de belangstelling voor het V. H. M. O. nog steeds groeit. Het is niet waarschijnlijk, dat de belang stelling gelijk zal blijven aan die van een der laatste jaren. Het is vrijwel uitgesloten, dat deze zal dalen. Bevolkingscijfers en belangstellingsgraad zullen leiden tot een ongekend hoog aantal leerlingen en klassen. Voorts, aldus het rapport, valt het benodigde aantal bevoegde leraren t'rij nauwkeurig te berekenen. De huidige recrutering van leraren is echter 'en enenmale onvoldoende om in de snel groeiende behoefte te voorzien. De commissie had tot taak advies uit te I regelen kunnen voorzien in de te ver- brengen over maatregelen, nodig in ver- wachten massale tekorten. In het gehele band met de uitbreiding van hetVHM maatschappelijke leven vertoont zich een O, vooral met het oog op de behoefte aan stijgende behoefte aan academisch ge leraren bij deze tak van onderwijs. In vormden. De spits van de bevolkings- hoeverre en in welke vorm aan de door pyramrde moet de leraren leveren voor - a- Qnn mfcfnlninrt non /In rmo+ nmllrn nil. de commissie voorgestelde nooamaatrege- len uitvoering moet worden gegeven, is hog in overweging aldus de minister. Hjj stelt zich voor de Kamer hierover zo spoedig mogelijk nadere mededelingen te doen. Aan het rapport ontlenen wij o.m. het Volgende: In 1930 volgden 45.200 leerlingen voor bereidend hoger of middelbaar onderwijs; in 1954: 98.900, d.w.z. resp. 3,4 pet en 6,6 Pet. van de 12-20-jarigen van de bevol king De omvang van de gemiddelde ge neratie 12- en 13-jarigen bedroeg in 1930 en 1950 resp. 145.000 en 164.000. Voor 1955, i960, 1965 en 1970 wordt dit aantal bere kend op 137.000, 247.000, 223.000 en 224.000. Uij deze cijfers blijkt, dat na 1958/1959 (geboortetop 1946) het aantal 12- en 13- jarigen zich handhaaft op een niveau, cir ca 60.000 hoger dan in 1950. De belangstelling voor het V.H.M.O. is in de periode van 1945 tot 1954 sterk toe genomen, hoewel de gemiddelde genera ties 12. en 13-jarigen in die zelfde tijd Vrijwel dezelfde omvang hadden In de Periode van 1955-1961 zullen deze genera ties echter snel groter worden Zou dus de belangstelling gelijk blijven maar hier voor zijn geen aanwijzingen dan zou het aantal leerlingen dus alleen al op grond van de omvang van de generaties van 12- en 13-jarigen stijgen. De cijfers, die zeer voorlopig voor de cursus 1955-1956 bekend zijn, tonen ech ter reeds aan, dat de belangstelling blijft toenemen. Uit de gegevens, die over de intelligentie beschikbaar zijn, kan nog hiet worden afgeleid, dat het verzadi gingspunt voor het V.H.M.O. spoedig zal zijn bereikt. De uitbreiding van het T.H.M.O., ook op het platteland en met in de laatste plaats van het confessionele on derwijs, vindt nog steeds voortgang. Tevens valt een sterke groei van be- iangstellingscoëfficient bij de vrouwelij ke schooljeugd waar te nemen, en wel van 54 pet in 1954, vergeleken met 1945, iegenover een stijging van de belangstel- üngscoëfficient van 34 pet bij de jongens in die zelfde jaren. De gemiddelde grootte van de klassen bedroeg in de jaren na 1945 minimum 19.8 maximum 22,9. Het is niet zeer waar schijnlijk, dat hetgemiddelde meer dan 24 zal gaan bedragen. In 1954 waren er 4829 klassen Bij de becijferde groei zal het aantal in I960 en 1966 resp. 6891 en T538 bedragen. De stijging bedraagt ten opzichte van verleden jaar 44 pet en 56 Pet. een uitstulping aan de voet, welke uit stulping voor 1945 op geen enkele wijze nauwkeurig viel te voorspellen. De gestegen vraag naar leraren is ech ter allerminst van tijdelijke aard. Een uitbreiding van het lerarenkorps zal niet worden gevolgd door een periode van overvloed na die uitbreiding, omdat als gevolg van de blijvende groei van de be volking en de grotere belangstelling voor het V. H, M. O. de vraag op een hoger niveau blijft. De aanvulling van het lerarenkorps moet dan voorzien in de ver vangingsbehoefte van een aantal leraren, dat aanzienlijk groter blijft dan het hui dige aantal bedraagt. De maatregelen, die genomen zullen worden, blijven noodza kelijk, ook voor de jaren nadat de in 1946 en 1947 geborenen het V.H.M.O. zijn doorgestroomd. De commissie is er van overtuigd, dat het tekort van bevoegde leraren gezien móet worden als een onderdeel van het vraagstuk van de behoefte aan acade misch gevormden in ons land. Hoewel zij van mening is, dat de omvang van de be hoefte aan leraren misschien gemakke lijker te berekenen valt dan die aan aca demisch gevormden in andere sectoren van het maatschappelijke leven, acht zij het toch niet mogelijk, dat uitsluitend aan de vraag naar leraren zou kunnen worden voldaan z'onder dat rekening werd gehouden met de vraag elders. Het zal derhalve onmogelijk zijn maatregelen te beramen, die uitsluitend het middel baar onderwijs ten goede komen. Oneven wichtige toestroming naar 't leraarschap zal een vacuum elders veroorzaken, waardoor nieuwe maatregelen getroffen zullen moeten worden. In de stijgende vraag naar academici zal over de gehele lijn gelijkmatig voorzien moeten worden. Voor de verschillende sectoren van dit onderwijs geldt dit eveneens. De acte- studie zal in het geheel bevorderd moe ten worden, ten bate van de ULO-scho- len, de handelsavondscholen, de kweek scholen en de scholen voor V. H. M. O. De nijverheidsacten worden hierbij buiten beschouwing gelaten. Een zeer brede basis van bezitters van de L. O.-acten zal een brede basis voor adspirant M.O. a- en een redelijke basis voor M.O. b-bezitters opleveren. De commissie meent te moeten advise ren tot de volgende maatregelen: 1. Aan allen, die op 1 October 1955 de leeftijd van 25 jaar nog niet hebben be reikt en die in het bezit rijn van een di ploma, dat toegang geeft tot de universi taire examens, wordt, tenzij zij voor de academische studie niet geschikt kunnen worden geacht, een renteloos voorschot toegekend, als zij in September 1955 de academische studie beginnen. Voor ieder jaar na het behalen van de bevoegdheid, waarin een betrekking bij het onderwijs van ten minste 20 lesuren wordt vervuld, wordt 1/5 van het renteloos voorschot kwijtgescholden. 2. Aan allen, die niet bij het onderwijs werkzaam zijn, die op 1 October 1955 de leeftijd van 25 jaar nog niet hebben be reikt en die in het bezit zijn van akten of een diploma, op grond waarvan een middelbare acte met onderwijsbevoegd heid voor de hogere burgerscholen met vijfjarige cursus kan worden verkregen, wordt, tenzij zij voor de middelbare ac- testudie niet geschikt kunnen worden ge acht, eenrenteloos voorschot toegekend, mits zij hun studie in September 1955 aanvangen Kwijtschelding van het ren teloos voorschot als sub 1 3. Aan hen, die werkzaam zijn bij een andere tak van onderwijs dan het V.H.M.O., de kweekscholen of het M.N.O. die op 1 October 1955 de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt en die in het berit zijn van akten of een diploma, op grond waarvan een middelbare akte met onderwijsbevoegdheid voor de hoge reburgerscholen met vijfjarige cursus kan worden verkregen, wordt een rente loos voorschot toegekend, omvattende: a, het bedrag van de goedgekeurde lesgel den; b. een bedrag voor aankoop van boeken en c. een bedrag voor reiskosten. Dit renteloze voorschot wordt omgezet iri een beurs op het ogenblik, waarop de middelbare acte wordt verkregen. Het renteloos voorschot wordt voor een be paald aantal jaren verstrekt. Terugbe taling wordt gevorderd na een bepaald aantal jaren. In bijzondere gevallen kan van de bovengestelde leeftijdsgrens wor den afgeweken. 4. Voor het volgen van gesubsidieerde avondlycea worden onder bepaalde voor waarden beurzen beschikbaar gesteld, waarbij het bedrag zal omvatten: a. een bedrag voor de goedgekeurde lesgelden; b. een bedrag voor aankoop van boeken en c. een bedrag voor reiskosten. De commissie meent, dat deze maatre gelen nog vóór het begin van het acade mische studiejaar 19551956 genomen dienen te worden. (Van onze correspondent) Een veekoopman deed Dinsdagochtend vroeg bij Hommerts een ontstellende ont dekking. Hij vond op de straatweg de 42- jarige Joh. A. uit Osingahuizen dood op de weg naast zijn vernielde motor. De heer A. is tegen een boom gebotst en werd naar men aanneemt vrijwel op slag gedood. Het aantal leraren bedroeg in de cursus '954-1955: 7254 (en wel 5975 bevoegden en 1279 onbevoegden). De onbevoegden Seven gemiddeld minder lessen dan de bevoegden. Gerekend naar het gemiddeld aantal lessen, dat de bevoegden geven, z?uden er 6913 bevoegde leraren nodig rijn geweest .In feite was er dus in 1954 reefls een tekort van ruim 900 bevoegde leraren. De snelle stijging van de schoolbevol king vereist voor 1960/1961 ongeveer '0-000 bevoegde leraren. In deze cijfers is 6'e behoefte van de kweekscholen, de ■Tiddelbaar-technische scholen en de ove rige scholen voor hoger beroepsonderwijs ®an leraren, in het bezit van de voor het "H.M.O. vereiste bevoegdheden, voor zo- Ver niet door leraren bij het V.H.M.O. in Nevenbetrekking vervuld, niet begrepen. Afgezien van het huidige tekort van 900 Afaren, zullen er in 1955 met inbegrip van de vervanging wegens vertrek of ^verlijden 650 leraren moeten worden aangesteld, een aantal, dat in de daarop- v°lgende jaren snel groeit en in 1959-1960 ®n 1960-1961 telkens 1200 zal bedragen. indien daarna de jaarlijkse vraag naait, blijft deze zeer groot. Op grond van beschikbare gegevens in- ^ke de aantallen studenten, het studie- ^ndernent en de aanstelling van acade mici en van bevoegden met middelbare ten bij het V.H.M.O. kan berekend 7!°rden, dat, bij gelijkblijvende omstan- ?'Sheden, het te verwachten aanbod van voegde leraren voor Nederlands, aard rijkskunde, geschiedenis, en voor wis-, •Jatuur- en scheikunde tot 1962-1963 vrij instant zal zijn, en wel ruim 100 per ■aar zal bedragen Voor biologie constant, 2h wel 13 a 15 per jaar Het aanbod voor Jans verdubbelt van 1954 op 1963, ter- e-'jl het aanbod voor Engels en Duits met u Pet zal toenemen Het te verwachten ^anbod voor Grieks en Latijn vertoont v N inzinking in 1954-1955, maar stijgt 6l'Volgens weer langzaam tot boven het JNiddeld peil van 1950-1953. - Het aantal aangestelde bevoegde lera- Vh bedroeg in 1950-1951/1953-1954 gemid- 01d ongeveer 400 per jaar. - Het aantal onbevoegd gegeven lessen klassieke talen en oude geschiedenis in' verleden jaar 4 pet. bedroeg, zal in Ia 9®4 28 pet. bedragen. Voor Neder- drn<3s,. aardrijkskunde en geschiedenis be- dPageN deze percentages in beide vermel en oUrsussen resp. 12 en 32; voor Frans 28 lg 39voor Engels 23 en 29; voor Duits de "9: voor wis-, natuur- en scheikun- en 35 en voor biologie 22 en 47. jfNior 19621963 valt een tekort van on- wJAer 3600 bevoegde leraren te ver- de 'en, terwijl het totale aantal bevoeg ds? dan Plm. 7000 bedraagt. Dit betekent, rijg ri;11 derde van de lessen in 19621963 g6g "oor bevoegden zal kunnen worden Onder degenen, die Maandag in Ber lijn door de Sovjet-Unie zijn vrijgelaten, bevindt zich een familielid van Z.K.H. Prins Bernhard. Het secretariaat van de Prins maakt bekend, dat de naam van dit familielid luidt Simon Prins zur Lippe (niet Biesterfeld). Het is geen oom, doch een achterneef van Prins Bernhard. De Prins zur Lippe is of wordt niet naar Nederland vervoerd, doch is naar z|jn familie in Erbach teruggekeerd. Vier van de zeven eveneens uit Rus sische gevangenschap ontslagen Neder landers zijn gistermorgen, zoals we gis- teren reeds in een deel van onze editie konden melden, per trein uit Berlijn naar Nederland vertrokken. Om acht minuten voor half negen arriveerden zij gister avond met de Scandinavië-expres op het grensstation Oldenzaal. Het waren D. Bras (vroegere woonplaats Amsterdam), G. Jansen (Alkmaar). H. Rollema (Oost- Een overzicht tijdens de eerste dag, dat de grote Britse vliegtuigtentoon stelling op Farnborough geopend was. Ondanks de regen was het er druk, al kwam de belangstelling dan ook uit sluitend van de kant van de heren der schepping. Het laatste is echter niet zo verwonderlijk, daar de eerste dagen gereserveerd zijn voor de technici en het publiek eerst van Vrijdag af toe gang zal hebben. Van de voorgrond af links zien we een Hunter straaljager; een lichtgewicht Gnat straaljager; de F.D. 2 een supersonisch „laborato rium" met deltavleugels en een Jave lin straaljager, die onder alle weers omstandigheden kan opereren. hem) en H. ten Hoff Ze werden door rechercheurs begeleid naar het R.K. zie kenhuis voor een geneeskundig onder zoek. Daarna gingen ze naar het politie bureau. Ze hebben de nacht in Olden zaal doorgebracht, daar zij hun woon plaatsen gisteravond niet meer konden bereiken, maar ontmoetten reeds hun fa milieleden, die naar Oldenzaal waren ge komen. Samen met hen zijn zij vandaag naar huis teruggekeerd, twee rechercheurs begeieid naar het Ru stig is uit Onstwedde, gaat voorlopig naar zijn zoon in Groningen. Zijn vrouw is n.l. inmiddels in 1949 getrouwd en woont mo menteel in Groningen Drie Nederlanders keerden niet naar ons land terug, n.l. A. Diri. vroeger wo nende te Heer, gaat naar familie in Aken, J. Boumans (Maastricht) en H. Raulf, die vermoedelijk niet van Nederlandse na tionaliteit is. moesten nog in Berlijn blij ven tot hun papieren in orde zijn. Pater F. Strijbosch M.S.C. van het mis siehuis der missionarissen van het H. Hart te Driehuis zal Donderdag 8 Sep tember zijn gouden priesterjubileum vieren. De jubilaris, die in 1898 te Hele- naveen in de Peel werd geboren en in Leuven tot priester werd gewijd, was jarenlang godsdienstleraar, o.m. te Arn hem en te Driehuis. Een groot aantal be keerlingen danken aan hem hun weg tot het H. Geloof. Donderdagochtend wordt in het mis siehuis Driehuis om half elf een plechtige Hoogmis opgedragen, waarna pater Strij bosch tussen 12 en 1 uur recipieert. De regering der Oostduitse republiek heeft de aartsbisschop van Paderborn, mgr Lorenz Jaeger, verboden een reis te ma ken naar het in de Sovjet-zóne gelegen deel van zijn diocees. De Oostduitse auto riteiten hebben als reden voor het verbod opgegeven, dat mgr Jaeger zich bij een vroeger bezoek aan Oost-Duitsland in politieke aangelegenheden zou hebben ge mengd. Aartsbisschop Jaeger had zich, blijkens de in Hagen verschijnende „West. falenpost", in de Sovjet-zóne uitgesproken tegen de ontheiliging van de Zondag en tegen de pogingen de kinderen in de scholen een godloze opvoeding te geven Aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom begint op 1 October een cursus, die in Nederland tot nu toe niet bestond, nl. een opleiding tot gasturbine-monteur. Reeds 20 leerlingen hebben zich hiervoor opgegeven. De bedoeling is vaklieden te kweken, die straaljagermotoren kunnen revideren. De primeur voor deze opleiding krijgt Bergen op Zoom. omdat aan de N.V. Aviolanda in Woensdrecht een speciale afdeling is voor hef revideren van straal motoren, waarvoor men geschooid perso neel tekort komt. Uit autobussen, die de laatste weken parkeerden nabij de IJzeren Man te Vught, werden bij herhaling portemon- naies en portefeuilles met geld gestolen. Ook werd uit een personenauto een kof fer met gebruiksvoorwerpen ontvreemd. Ijverige nasporingen hebben, na aan wijzingen geleid tot het, ontdekken van de dader, die de 12-jarige knaap P. K. uit Den Bosch bleek te zijn. H|j werd in Amsterdam achterhaald en naar de Vughtse politie overgebracht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de jongen ook op andere parkeerplaatsen in den lande z|jn slag sloeg. Bereids konden de goederen uit de gestolen koffer worden opge spoord. Het bedrijf in Indonesië van de Cultuur Mij „Marawatie" leverde in 1954 een ver lies van 13.618 (22.454) pp. Het verlies der N.V. beliep in 1954 16.079 (25.758), waar door het totale verlies tot 169.014 is ge stegen. De onderneming was in 1954 niet bereik baar en werd in de tweede helft van het verslagjaar verhuurd. Aan het bedrijf 'n Indonesië mag geen waarde meer worden gehecht. De 73-jarige mevrouw C. K. werd op 3 Mei van dit jaar zo ernstig gewond, toen zij bij het verlaten van lijn 16 in de Ruysdaelstraat te Amsterdam ten val kwam. dat zij nog diezelfde avond aan haar verwondingen overleed. Op het mo ment, dat zij via het achterbalcon van de motorwagen wilde uitstappen zij was gebrekkig en gebruikte een stokje waarmee zij reeds op straat steunde, ter wijl zij zelf nog op de treeplank stond zette de tram zich in beweging. De oude dame viel van de treeplank, werd over korte afstand meegesleurd en ge raakt door de bijwagen. Gisteren stond de conducteur van de motorwagen, de 24-jarige H. V. terecht voor de Amsterdamse rechtbank, be schuldigd van te vroeg afbellen zonder zich er behoorlijk van overtuigd te heb ben. dat alles veilig was. Verdachte vertelde, dat hij wel enige schuld voelt. Hij stond die avond op het voorbalcon van de tram en keek, nadat de tram vrij lang stil had gestaan terwijl het helemaal niet druk was buitenom om te zien of er soms nog passagiers wilden in- of uitstappen. Hij had niets gezien en had het sein voor het vertrek gegeven. Hij kon niet door de tussendeur in de wagen kijken, omdat deze deur zwart gemaakt is. Ter zitting kwam de merkwaardige vorm van de wagens van lijn 16 ter sprake, die van voren en van achteren schuiner toelopen dan de wagens van de andere lijnen. Door de politie zijn in ver band hiermede van het voorbalcon af langs de tram foto's gemaakt op diverse afstanden en daarbij bleek, dat het moei lijk is om van het voorbalcon af iemand op de treeplank van het achterbalcon te zien. Volgens de foto's moet van de De Nationale Raad van Amerikaanse Kerken heeft in zijn jaarverslag mede gedeeld. dat 97.482.611 Amerikanen, d. i 60.5 procent van de bevolking van de Ver. Staten, zijn aangesloten bij een Kerk of Kerkgenootschap. Onder hen bevinden zich 67.124.142 Pro. testanten 32.403.332 Rooms-Katholiekee. 5.500.000 Israëliten en 2.024.219 Grieks- Katholieken. De grootste Protestantse kerken zijn die der Baptisten (18.488.621 leden). Methodis ten (11.688.002 leden) en Lutheranen (6.818.283 leden). oude dame toen weinig of niets te zien zijn geweest. Een chef van het Gemeentelijk Ver voerbedrijf verklaarde, dat er geen in- struties bestaan over de plaats, waar de conducteur zich moet bevinden Hij mag echter pas het vertreksein geven als hij zich overtuigd heeft dat alles veilig is. In z|jn requisitoir zeide de officier van Justitie, mr W. B. Aberson, dat het on geluk te wijten is aan de eigenaardige vorm van de wagens van lijn 16 en aan de conducteur, die naar binnen had moeten gaan of op straat had moeten gaan staan alvorens hij het vertreksein gaf. Mr Aberson vroeg veertien dagen gevangenisstraf tegen de conducteur. De rechtbank zal in deze zaak op 20 September a.s. uitspraak doen. Het Japanse ministerie van buitenland se zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat 1.365 Japanners, die nog in de Sov jet-Unie worden vastgehouden, door be middeling van Jakoh Malik, de Russische ambassadeur te Londen, zijn vrijgelaten. Op de lijst komen o.a. de namen voor van ex-generaal Otozo Jamada, de voor malige opperbevelhebber van het Japan se leger in Mandsjoerije. generaal Joen Oesjirogoe. de gewezen bevelvoerder over de Japanse strijdkrachten in Zuid-China acht luitenant-generaals, elf generaal-ma- joors en drie kolonels. Zoals men weet worden sinds weken in Londen tussen vertegenwoordigers van Japan en de Sovjet-Unie besprekingen gevoerd over een vredesverdrag. Een der belangrijke eisen der Japanners was vrijlating van de nog in Rusland ver blijvende krijgsgevangenen. In de besprekingen te Londen is gis teren evenwel bij de behandeling van het punt: „de status der na de oorlog door Japan aan de Sovjet-Unie afgestane ge bieden", een nieuwe impasse ingetreden. Het gaat hier o.m. om de eilandengroep der Koerillen en de helft van het schier eiland Sachalin. De Russen houden staande, dat een en ander te Potsdam definitief geregeld is, waarmede de Japanners het echter vol strekt oneens zijn. De beide delegaties hebben thans be sloten haar wederzijdse regeringen te raadplegen. Op 28 Augustus jl. verdween de veer tienjarige negerjongen Emmett Till uit Chicago, die toen te Greenwood in de Amerikaanse staat Mississippi, gelogeerd was. Drie dagen later werd zijn deerlijk toegetakelde lijk, dat een schotwond bo ven het rechteroor vertoonde, uit de ri vier de Tallahatchie opgehaald. De jongen had. op de dag van zijn ont voering, een winkel te Greenwood be zocht. Zijn familiaire gedrag tegenover de winkelierster (Emmett Till zou hebben gefloten en hij zou goodbye" tegen haar hebben gezegd) had haar echtgenoot aan stoot gegeven. De 24-jarige winkelier en zijn 36-jarige halfbroer hadden de jon gen later opgezocht en meegenomen. Te- g-nover de politie hebben zij verklaard hem ongedeerd te hebben vrijgelaten. Deze verklaring werd echter afgelegd vóór het stoffelijk overschot van Till ge vonden werd. Beiden zijn thans door een federale grote jury wegens ontvoering en moord in staat van beschuldiging ge steld. De gevangenis, waarin de twee blan ken zijn opgesloten wordt thans door mi litairen bewaakt, omdat men gedreigd heeft de moordenaars op hun beurt te lynchen. In Chicago hebben zich gisteren duizen den verdrongen in een kerk waar het lijk van de jongen was opgebaard. Zo doet, men dit met de „Vibrator"-was- machine, welke het vuil uit het wasgoed verwijdert door middel van geluidstril lingen. Het apparaat, dat boven op het wasgoed in het water wordt geplaatst brengt het water in trilling en wel met 100 trillingen per seconde. Het wasgoed blijft rustig liggen en wordt dus niet in het rond geslagen. Na ongeveer 15 minu ten giet men het vuile sop weg, de was bak of teil wordt met schoon water ge vuld. waarna het apparaat opnieuw wordt aangezet om te spoelen. Een nieuw instrument voor de keuken is de „Liquidizer", die behoort bij de reeds bestaande machine „Assistent", waarmee naast de reeds mogelijke werk zaamheden als kneden, mengen, kloppen, klutsen, raspen, zeven, moezen, groenten- snijden, koffiemalen enz. enz., vruchten en groentesappen, boterhamsmeersels, cocktails, pasteitjes e.d. kunnen worden bereid. Daarom zou men het aanwijzen van de tijd niet eens op andere wijze doen? Aldus dacht een electro-acoustische fabriek, die bij het construeren van klokken is afge stapt van het systeem wijzerplaat met wij zers. Bij deze nieuwe klok is de tijd direct afleesbaar op verspringende paletten Deze klokken zijn ook met datum-aanwij zing te leveren, terwijl ze tevens worden gemaakt voor publiciteitsdoeleinden, waarbij verspringende reclame-teksten worden aangebracht. Een andere firma brengt een voor ons land nieuw automatisch kalender horloge. Verder een armbandwekkerhorloge en een horloge, dat weinig dikker is dan een muntstuk. Op het gebied van insecten-bestrijdings middelen komt men voor de dag met een vleugje poëzie in de vorm van een aardig uitgevoerd hondenfiguurtje en een kunst bloem, die in staat zijn door de verstui ving van een aangenaam riekende vloei stof alle insecten een wisse dood te bezor gen. Een geheel ander nieuw snufje troffen we aan bij een groothandel in rokersarti kelen, die een etui-necessaire toont, be staande uit een sigarettenetui. een inge bouwd onbreekbaar spiegeltje en een lip stickhouder. Pijptrekkers zal interesseren een Ameri kaanse pijp, waarin twee metalen koeü- kanalen met een geheel nieuw systeem van circulatie. Een cacophonie van geluiden bieden de talrijke nieuwe radiotoestellen. Philips is naar de galerij van de Beatrixhal verhuisd en heeft daardoor een expositieruimte, die bijna viermaal zo groot is als vroeger. Men heeft nu een goed overzicht van alle pro ducten. waaronder vele nieuwe zijn. Om te beginnen niet minder dan acht radio-ont vangtoestellen. In een afzonderlijke goed afgesloten ruimte wordt voor geïnteres seerden een demonstratie gegeven van Bi- Ampli en High Quality (afgekort met Hi Q en dan uit te spreken hai-kjioe), die voor een zuiver weergeven van muziek het neusje van de zalm zijn. Bij Bi-Ampli worden hoge en lage tonen gemengd, zij gaan dan door een versterker en worden door een klein kanaaltje in de luidspreker geperst. Bij Hi Q, welk toestel eerst bin nenkort in de handel komt. hebben de hoge en lage tonen nu 'n afzonderlijk eigen kanaal, waarop een afzonderlijke luid spreker wordt aangesloten. Er treedt dus geen intermodulaixe vervorming meer op. De serie radiogramofoons werd uitge breid met zeven nieuwe typen. Merkwaardig, om niet te zeggen sen sationeel, is de transistorkoffergramofoon met ingebouwde versterker. De voeding geschiedt uit vier droge batterijen van 1,5 Volt. waarmee ongeveer dertig uur gra- mofoonplatenweergave onafhankelijk van het lichtnet mogelijk is. Ook op verlichtingsgebied staat de re search niet stil en de resultaten hiervan Advert enrle) rijn'1 de aantallen studenten, die er thans jYrZai het niet mogelijk zijn in de be- leraren te voorzien. Het is dus éat alleen grootscheepse maat- ..-o - t. '«(*.- v* - BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 4 05 c» komen zowel in de sector gloeilampen als bij de „Phiilora"-artikelen (gasontlading) tot uiting. Ook bij de Blaupunkt-radiotoestellen is de klankweergave weer vervolmaakt en wel door speciaal ontwikkelde luidspre kersystemen, transformatoren en het ge bruik van nieuwe schakelingen. Van de Loewe Opta-radiotoestellen is hef uiterlijk verfraaid en tevens werd de toonregeling apart in de onder-kastrand aangebracht. Eveneens is hier een split sing in de verschillende tonen bereikt, die een bepaalde richting worden uitgestuurd In de zijwanden heeft men daartoe roos ters gemaakt, waardoor men aan de on derzijde de middeltonen en aan de boven zijde de hoge tonen krijgt. Hetzelfde heeft men natuurlijk aan de frontzijde. Een speciale toets voor spreken en mu ziek geeft het voordeel, dat men zonder opnieuw af te regelen steeds terugkomt op een eenmaal gekozen klankkleur, ook als men tijdelijk op sprekerstoon ingescha keld heeft. Men is er ook op gekomen deze toestel len als schemerlamp in te schakelen, waarvoor 'n aparte zg. „lichtende serie" wordt uitgebracht. Door middel van een trekschakelaartje, gemonteerd in de lin kerbovenhoek van de kast. kan men een tweetal buislampen inschakelen, die de gehele voorwand van het apparaat indi rect verlichten. (Van onze correspondent) Gistermorgen om kwart voor twaalf heeft zich nab|j de uitspanning „De Waarbeek" te Hengelo een zeer ernstige autobotsing voorgedaan, waarbij drie zwaargewonden en een licht gewonde te betreuren waren. Een auto, bestuurd door de heer R. uit Boekelo, werd aangereden door een vrachtauto met aanhanger. De inzitten den van de personenauto, de heren R en W. uit Boekelo werden uit de auto geslin gerd en bleven zwaar gewond op de weg liggen. De vrachtauto, die een aanrijding had trachten te voorkomen, kantelde hierbij enkele malen over de lengte-as en kwam tenslotte in een sloot terecht De inzittenden waren de gebroeders R. Een van hen werd eveneens zeer zwaar ge kwetst .terwij] de, andere broer lichtere verwondingen opliep Alle gewonden zijn naar het Koningin Juliana-ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Daar is de 64- jarige heer G. M. R„ chef van de tech nische dienst bij de Kon. Ned. Zoutindu- strie aan zijn verwondingen overleden. Voor het 11e internationale muziekcon cours, dat van 17 September tot 1 October wordt gehouden in het, conservatorium te Genève, hebben 341 candidaten. 180 dames en 161 heren, uit 33 verschillende landen ingeschreven. In nationaliteiten verdeeld ziet dq deel nemerslijst er als volgt uft: Frankrijk 71, Italië 40, Zwitserland 39, Duitsland 29, Oostenrijk 25. Engeland 20, U.S.A. 17, België 16. Canada 11, Spanje 8, Nederland 8. Roemenië 7. Brazilië 6. Griekenland 5, Zuid-Afrika. Argentinië en Joego-Slavië elk 4. Israël 3. Australië. Columbia, Egyp te, Mexico en Zweden elk 2, Cuba. Hon garije. India, Iran. Noorwegen, Nieuw- Zeeiand. Porto-Rico. Portugal. Tsjechoslo- wakije on Venezuela elk 1; 4 zijn sta ten- loos. Het slotconcert, te geven door de prijs winnaars met het Orchestre de la Suisse Romande, wordt gegeven on Zaterdag 1 October in de Victoria Hall te Genève, onder leiding van Samuel Baud-Bovy. Het zal worden uitgezonden door de Zwitserse en vele buitenlandse radiozenders en zeer waarsehiinlijk ook over de televisie. Respectievelijk oP 4 en 6 October vol gen dan nog concerten, eveneens onder leiding van Baud-Bovy, te Bazel en Mul house. tAJvefenue' Inlichtingen bij Plaatselijke Afdelingen Kath. Nat. Bond v. EHBO of Postbus 601, Rotterdam Het diamanten feest van de Katho lieke Nederlandse Boeren, en Tuinders- bond. dat het volgende jaar zal worden gevierd, tegelijk met het diamanten be- staansfeest van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, N.C.B., werpt reeds een schaduw vooruit in de voor bereidingen, die worden gemaakt voor een bedevaart naar Lourdes. In 1956 zal een grote bedevaart van leden van de K.N.B.T.B. naar dit Mariaoord worden georganiseerd. In 1958 het jaar van het eeuwfeest der verschijningen, zal de boe- renjeugd en masse pelgrimeren naar Lourdes. Volgens de door het Centraal Bureau voor de statistiek samengestelde voorlo pige gegeven bedroeg de waarde van de invoer in Juli 1955 1.064 millioen (v. m. 1.029 millioen), terwijl voor eeii waarde van 763 millioen (van. 865 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 72 (v. m. 84). Enkele vergelijkende cijfers van onze in- en uitvoer over de jaren 1938 en 1952- 1955 vindt men in onderstaande tabel (waarde in millioenen guldens). Invoer Uitvoer Dekkings percentage Juli Jan./ Juli Jan./ Juli Jan.' Juli Juli Juli 1938 122 120 79 84 65 70 1952 720 727 657 677 91 93 1953 762 716 635 644 83 90 1954 971 859 752 728 77 85 1955 1064 993 763 793 72 80 Maandgemiddelde. De invoer in Juli 1955 is ten opzichte van de vorige maand met f 35 millioen gestegen, terwjjl de uitvoer met 102 millioen, is gedaald. In 1954 nam de invoer in Juli met 93 millioen en de uitvoer met 20 millioen toe. Het dekkingspercentage daalde dien tengevolge in Juli 1955 door de verlaag de uitvoer met 12 punten en in Juli 1954 door de gestegen invoer met 6 punten to.v. de voorafgaande maand. Het invoersaldo bedroeg sedert het be gin van het jaar 1400 millioen (Januari Juli 1954 915 millioen). Ten einde inzicht te geven in de ont wikkeling van de handelsbalans over een langere periode, z|jn hieronder nog enige jaarcijfers, resp. 12-maandstotalen opge nomen. (Waarde in millioenen guldens). Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Argentnië: s.s. Highland Chieftain (12 Sept.); Australië: m.s. Sibajak (10 Sept.); Brazilië: s.s. Highland Chieftain (12 Sept.); Canada: s.s. Rijndam (8 Sept.), m.s. Pr. Alexander (12 Sept.); Chili: cia NewYork (8 Sept.); Indonesië: s.s. Zeeland (8 Sept.); s.s. Prometheus, (10 Sept.); Ned. Antillen: m.s. Stentor (12 Sept.); Ned. Nw. Guinea: s.s. Peleus (18 Sept.); Nieuw Zeeland: via Engeland (18 Sept.); Unie van Zè Afrika en Zw. Afrika: m.s. Winchester Castle (19 Sept.) nCI FT Restaurant REYNDORP Oude Langendfjk I», Tel. 33416 (bij de Markt) Ln bet historisch centrum der stad. Het Restaurant met zijn char mante Wintertuin (matige prijzen). Let op kllometerpaal 30/2 op de weg Amers- foort-Apeldoorn. Daar voert een smalle, maar goed berijdbare weg U door het prachtige Kroondomein, met als einddoel één van de mooiste, m meest verscholen gelegen hotels van Veluwe: HOTEL KOOTWIJK RADIO Uw sportieve speurtocht beloond ls, ue- spreekt U daar beslist voor uw zomerva kantie! Tennisbaan, kegelbaan, gelegenheid tot paardrijden Afgezonderd speeltuin voor kinderen van logeergasten. Garage. Pen- sionprijs p. d. p. p. f 9.50. Vraag vouwblad aan bij: Hotel Kootwijk Radio, Post Apel doorn. Tel. Apeldoorn netnr 06760-3667. maar de Als be- Jaar/periode invoer uitvoer omzet deficit dekkings (=- in- percen uitvoer) tage 1952 8.449 8.015 16.466 434 95 1953 9.026 8.180 17.206 846 91 1954 10.860 9.172 20.032 1.688 84 154—Mei 1955 11.556 9.483 21.039 2.073 82 .154 -Juni 1955 11.707 9.616 21.323 2.091 82 Augustus 1954—Juli 1955 9.627 21.427 2.173 82 biedt ook tn de nazomer volledige va- cantiegennegens en wei door de prach tige natuur, de interessante beziens waardigheden, de touringcardagtochten naar Eifer, Zevengebergte, Ardennen enz. Er zijn hotels en pensions voor iedere beurs. Hotel- en pensiongids en alle inlichtingen over verblijf enz. ver strekt het VVV Verkeersbureau gratis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3