Gerucht om een gevonden geheim politiedossier Belastingbetaler verlangt voor alles eenvoud Apeldoornsclie Nettenfabriek Veilig Verkeer in „De Ef teling" 6 1i Postzegels I De tragedie-Mayerling Overleg in Oostenrijk inzake Katholieke ziekenhuizen „Op bezoek bij P.T.T." vernieuwd Geen grote illusies over dividenden in de naaste toekomst! Franse industriële productie stijgt steeds sneller EVEN AANDACHT VOOR PAGINA Sensatiepers maakt zich weer meester van het drama Morele neergang Hardnekkig bewaard geheim Inhoud van het dossier v:| V"' HORST WESSELLÏED VOORNAAMSTE PROGRAMMAPUNT VIJFDE BEVRIJDINGS ESTAFETTE CAEN MAASTRICHT VIA PARIJS Koopkracht sinds 1949 met 29 pet. gestegen RAAB DEED TOEZEGGING AAN OOSTENRIJKS EPISCOPAAT Huwelijkswetgeving in discussie „STAD EN LAND IN WOORD EN BEELD" Nieuwe uitgiften nrwvrrrFW AIRBORNE- WANDELTOCHT Geen kinderen beneden veertien jaar MR JONKMAN VOORZITTER EERSTE KAMER F R zijn er onder ons niet veel meer, die zich persoonlijk de ratste dag van de maand Januari 889 kunnen herinneren, toen een jobstijding de wereld en vooral Wenen keizerlijke hoofdstad en residentie van de Oostenrijks- Hongaarse monarchie deed op schrikken. In de nacht voor die dag was op zijn kleine jachtslot Mayerling, niet ver van Wenen, op gewelddadige wijze een einde gekomen aan het leven van kroon prins aartshertog Rudolf, 's kei zers enige zoon en vemoedelijke °pvolger op de troon der Habs- burgers. Naast hem was het ont zielde lichaam gevonden van een jong meisje, een zekere barones Mary Vetsers, die in Weense society-kringen niet onbekend was Een verband om het voorhoofd, dat zichtbaar werd toen het lijk werd op gebaard, deed vermoeden dat de prins in ieder geval door een schot in het hoofd om het leven was gekomen. Over de aard van de verwonding, die de dood van het meisje had veroor zaakt, werd niets bekend. Dat het tweetal zeker niet het slachtoffer was geworden van een moordaanslag, waarbij een derde zou zijn betrokken, ston<j wel vast. Ongetwijfeld had men '4 s Kroonprins aartshertog Rudolf te doen met een dubbele zelfmoord of liever, het meisje was gedood door de prins, waarna diens zelfmoord gevolgd was. Onopgelost bleef ech ter de vraag, welke omstandigheid of welke beweegreden de dertigjarige, gezonde levenslustige telg uit het oer oude geslacht der Habsburgers, die wachtte op de troon van een groot rijk, tot een dergelijke afschuwelijke Wandaad had gebracht. Kroonprins Rudolf, die in 1858 als tweede kind uit het huwelijk van Franz Joseph met Elisabeth van Beie ren, één van de schoonste en bekoor lijkste vrouwen van haar tijd, werd geboren, toonde van jongs af aan een geheel ander karakter dan dat van zijn beide zusters. Hij had weinig van het onverzettelijke plichtsgevoel, dat zijn vader in zo'n hoge mate be zat, en ook weinig van diens nuchter heid en conservatieve geaardheid, des te meer echter van de romantische, ongedurige natuur, om niet te zetten van de onevenwichtigheid, die bij zijn moeder in haar jeugd reeds duidelijk bleek en later zelfs op bijna ziekelijke wijze tot uiting kwam. Dat wil nu nog niet zeggen, dat Rudolf niet tot ernstig, doelbewust werk in staat was. Hij was zelfs zeer begaafd. Hij had veel ideeën en vee! interessen, voornamelijk op natuur wetenschappelijk en militair terrein. Vertegenwoordigers der katholieke ziekenhuizen in Oostenrijk hebben met öe bondskanselarij besprekingen ge- voerd over de situatie, waarm deze ziekenhuizen zijn geraakt ten gevolge van de recente maatregelen betreffende de ziekenfondsen. Deze maatregelen be rekenden voor de particuliere zieken huizen, dat zij slechts een uiterst gerin- Se of geen vergoeding zouden ontvan- Sen, terwijl bovendien een groot deel der artsen werd uitgesloten. De bespre kingen met de bondskanselarij hebben er thans toe geleid, dat een aantal van de nieuwe bepalingen zal worden ge wijzigd. Overeenstemming werd bereikt, dat de monopolie-positie der zieken fondsen voor wat betreft de ziekenhuis- °Pname van ziekenfondspatiënten is op geheven. Het kernvraagstuk der op- harne-vergoeding zal ter sprake komen, Wanneer in het parlement de zieken fondswet in discussie wordt gebracht. Zijn reisverhalen, zoals die opgeno men zijn in de grote uitgave „Die Oesterreich-XJngarische Monarchie in Wort und Bild", welke onder zijn lei ding en met zijn daadwerkelijke steun tot stand kwam, bewezen, dat er uit hem had kunnen groeien, had het lot hem niet tot een functie geroepen, waarvoor hij het karakter en tempe rament niet bezat. Ongeduldig bracht hij de jaren door, wachtend op het tijdstip, waarop hij als opvolger van zijn vader, de keizer, de teugels van het rijk in handen zou krijgen en de hervormingen zou kunnen afkondigen, die volgens hem dringend en zonder uitstel moesten worden doorgevoerd N ZIJN ongeduld zocht hij af leiding en verstrooiing in krin gen waarvan de invloed allengs in meer dan één opzicht van beteke nis werd, afleiding en verstrooiing overigens ook om hem over de teleur stelling heen te zetten, die hem zijn huwelijk men had hem op 22-jari- ge leeftijd een huwelijk laten sluiten met de nauwelijks 17-jarige, weinig aantrekkelijke prinses Stephanie, doch ter van koning Leopold II van België had bezorgd. Reeds twee jaar na de trouwdag, toen het eerste en enige kind, een meisje, uit dit huwelijk werd geboren, begon een totale ver vreemding tussen Rudolf en Stephanie, ondanks de tranen van de laatste, wier smart alleen maar verergerd werd door de wetenschap, dat ze in Weense hofkringen helemaal niet gezien was, en door de verwijten van de keize rin, dat ze er niet in was geslaagd Rudolf aan zich te hinden. De kroonprins ging zijn eigen, be denkelijke weg en de mannen, aan wie hij zijn bijzondere vertrouwen schonk, waren nu juist niet degenen, die hij nodig had om hem tot inkeer en tot verbetering te brengen. Zeker, er waren knappe koppen en oprechte vrienden onder zijn intimi, die hij voor namelijk uit burgerlijke kringen recru- teerde, en ze moesten hem allen wel op de een of andere manier anime ren, anders had hij ze niet als zijn vrienden gekozen. Maar de band, die hen verenigde, was toch vooral een zekere fronde-geest en op religieus terrein een vrijzinnigheid, waarin christendom en kerk nauweljks nog formeel werden geaccepteerd. Zo ver loor hij langzamerhand alle morele houvast en het gevoel voor verant woordelijkheid, welke hij helemaal afgezien van religieuze motieven reeds in zijn positie als zoon van de keizer in acht diende te nemen. Hij stortte zich met het grootste gemak van het ene liefdesavontuur in het andere. Juist hierom lijkt het zo ongeloof waardig, dat hij, uit wanhoop om het feit, dat hij in de onmogelijkheid ver keerde Mary Vetsera tot zijn wettige ecditgenote te maken, uit een ongeluk kige liefde dus, zoals men in derge lijke gevallen pleegt te zeggen, tot moord en zelfmoord zou gekomen zijn. Nog voordat hij dit meisje had leren kennen, zinspeelden zijn vrienden meer dan eens op zijn besluit een ein de aan zijn leven te maken. En toen Mary van zijn besluit op de hoogte was en meende zonder Rudolf niet ver der te kunnen leven, bewoog zij hem zelfs haar met hem in de dood mee te nemen. Wat nu echter precies de oorzaak was van de tragedie van Mayerling: of het 's Kroonprinsen walging van het leven was, dan wel een zieke lijke ontgoocheling over mislukte heer sersambities of over politieke tegen slagen, dan wel tenslotte een begin van krankzinnigheid, die in de fami lie van moederszijde voorkwam en dus overgeërfd zou kunnen zijn daar over zouden Rudolfs mémoires en zijn uitgebreide correspondentie waar schijnlijk opheldering hebben kunnen geven, ware het niet, dat men in deze schriftelijke nalatenschap was gaan „modderen". ONMIDDELLIJK namelijk na de tragische gebeurtenis was men een systematische documenten- vernietiging begonnen, waardoor niets vvvSV>3g>g mWm v* Barones Mary Vetsera gespaard bleef, dat licht °P de ach tergrond van het gebeuren had kun nen werpen. En bovendien werden al le personen, die op enigerlei wijze van het drama afwisten, tot eeuwigdurend stilzwijgen verplicht. Zij allen, of het maar eenvoudige lakeien waren, dan wel leden der aristocratie, hofbeamb ten of jachtknechten, hebben het ge heim, hun belofte getrouw, mee in het graf genomen. Ook zij zelfs hebben dat gedaan, die de ondergang van het rijk der Habsburgers nog jarenlang of tientallen jaren lang overleefd hebben. Dit heeft echter mensen, die op de sensatielust en naiëve lichtgelovigheid van een zeker publiek speculeren, niet weerhouden steeds opnieuw weer munt uit de tragedie van Mayerling te slaan. Ofschoon er op dit gebied al zoveel gepresteerd is, dat er nau welijks meer iets nieuws geproduceerd kan worden, heeft een Weens week blad het nodig geacht, deze stroom van kletspraatjes door nieuwe „onthul lingen" te doen aanzwellen. Het gaat om het enige materiaal, dat aan de vernietiging ontsnapt is: een door de ten tijde van de Rudolf-tragedie fun gerende Weense politie-president, Freiherr von Krauss, persoonlijk aan gelegd dossier over het drama, welk dossier van weinig tactvolle redactio nele commentaren is voorzien. Het dossier werd ten tijde van de Duitse bezetting uit het Weense poli- tiearhief naar Berlijn overgebracht en kwam vandaar weer op een wij ze die tot nu toe niet opgehelderd is terug naar Wenen, waar het op de redactie van het bovenbedoelde weekblad belandde. Naar thans bekend wordt, bevat het dossier nieuwe gezichtspunten voor de beoordeling van de verhou ding tussen kroonprins cn keizer en tie overigens in hoofdzaak reeds lang bekende reactie van de moe der van Mary Vetsera op de tage- die van haar dochter. En verder de rapportecn van de politiebeamb ten, die met het onderzoek van het „geval-Mayerling" belast waren. Stof genoeg, ongetwijfeld om een nieuwe lawine van litteraire en cine matografische producten te doen los komen, als er tenminste genoeg sen sationele détails voorhanden zouden zijn. Maar gelukkig is dit niet het geval. Het ware geheim van Mayerling blijft voor de ogen van op sensatie beiuste nieuwsgierigen omsluierd, maar ook voor degenen, die slechts oog hebben voor de zielstragedie van Rudolf van Habsburg: de Car- melitessen van Mayerling. He; jachtslot van die naam werd name lijk in een Carmelitessenklooster ver anderd op last van de keizer zelf. En in de kapel, die eens de kamer was, waar de tragedie zich voltrok, bidden de zusters nu voor de ziele- rust van de twee, die daar eens sa men de dood ingingen. WM& Wat er van het. jachtslot Mayerling overbleef. Hoewel voor de rechtbanken te Gro- n'l!tgen en te Assen al in een groot aantal Sevallen gevangenisstraffen werden opge ld, maakt dit blijkbaar weinig indruk de aether-piraten in Oost- en Noord- 0>S1 Nederland: het aantal clandestiene z?nders blijft groot. Grote verontwaardi- f'ng is thans Zondag j.l. bij talloze hbsteraars gewekt door een nieuwe clan destiene zender, die zich „De grote onbe- Vhde" noemde en welks programma in y0ofdzaak bleek te bestaan uit.... het 'st Wessellied, waarvan ettelijke keren e-ö --\<*at gedraaid werd. (Van onze correspondent) De volgende week zal uit het Franse kustplaatsje Caen de 5e bevrijdingsesta fette starten naar Maastricht. Dit jaar krijgt deze estafette, waarvan de route tot nu toe dezelfde was als die welke de Amerikaanse be vrijdingslegers in 1944 hebben gemaakt, een bijzondere tint. In tegenstelling tot andere jaren zal dit jaar nl. ook Pa rijs aangedaan worden. Van Parijs uit wordt de tocht voortge zet naar Maastricht, waar de lopers in de avond van 14 September zullen arrive ren en waar met het vuur, vanuit Caen meegevoerd, het bevrijdingsvuur voor het oorlogsmonument op het Koningsplein zal worden ontstoken. De tentoonstelling „Op bezoek bij P.T.T.", die reeds in elf plaatsen te be zichtigen is geweest en 121.000 leerlingen op bezoek heeft gehad, is geheel ver nieuwd. De wnd directeur-generaal van de P.T.T., mr J. J. Klaasesz, heeft Maan dag tijdens een bijeenkomst in het stad huis te Enschede, waarbij vele hoofden van scholen aanwezig waren, de ver nieuwde tentoonstelling geopend, waarna burgemeester M. van Veen van Enschede een korte toespraak heeft gehouden. Ver volgens begaf men zich naar het pand Willemstraat 11, waar „Op bezoek bij P.T.T." is ingericht. De handelbaarheid is vergroot, doordat de wanden los en be. „De belastingbetaler verlangt voor alles eenvoud, maar wee uw gebeente als deze eenvoud onrechtvaardigheid of discrimi natie zou meebrengen", aldus luidde een van de conclusies uit de openingsrede welke prof. dr J. F. ten Doesschate giste ren op het negende congres van de Inter national Fiscal Association heeft uitge sproken. De economist echter verlangt, dat de belastingheffing de welvaart niet alleen zal verdelen, maar ook zal bevor deren. Voorts wil hij, dat het belasting systeem consistent is met de fundamenten van de Westerse economie. De onderne mer tenslotte verlangt dat de belasting heffing zijn wezenlijke doel, t.w. de con- tinuitcit en expansie van zijn onderne- weeglijk zijn. De objecten staan alle los ming, bevordert. De belastingwetgever voor de wanden. De tentoonstelling is uit- aldus spr., zal dit alles tot een harmo sluitend bestemd voor schoolklassen met niërend geheel moeten verwerken. begeleidende onderwijzers. I In zijn openingswoord op de algemene aandeelhoudersvergadering der Apel- doornsche Nettenfabriek deelde ir A. J. van Brero, voorzitter van de raad van commissarissen mee, dat er naar wordt gestreefd om de N.V. op een soliede ba sis te brengen alvorens tot diverse uitke ringen zal worden overgegaan. Zo zal er een redelijke reserve moeten worden ge kweekt, die door de verliezen der afgelo pen jaren geheel is verdwenen. Voorts zal er een grotere afschrijving op machi nes worden toegepast in verband niet de ontwikkeling der techniek, die een snel lere vervanging van de machines nodig maakt. De bankscbuld, die per 31 December 1954 f 2'/ü milioen bedroeg zal nog ver der verminderd worden om daardoor de positie der N.V. te versterken. De vor deringen op deelnemingen zijn sterk ver minderd. Het bedrijf der N.V. gaat thans de goede richting uit, maar voorzichtig heid blijft echter voorshands geboden. In verband me.t de geleden verliezen zal er de eerste tijd vermoedelijk geen ven nootschapsbelasting betaald moeten wor den. In de toekomst zal echter met deze betaling wel rekening gehouden moeten worden, hetgeen de winst weer zal ver minderen. Overigens mogen de aandeelhouders geen grote illusies koesteren ten aanzien van dividenden in de naaste toekomst. Op de vergadering waren aanwezig of vertegenwoordigd 1272 prioriteits- en ge wone aandelen, samen recht gevend op het uitbrengen van 1311 stemmen. Naar aanleiding van gestelde vragen uit de vergadering werd meegedeeld, dat al de deelnemingen, waarbij de N.V. geen direct belang heeft, zullen worden afge stoten Hierdoor hoopt men de liquidi teitspositie der N.V. te versterken. In een vijftal kleine deelnemingen zit nog een kleine, stille reserve. Er zijn voor de N.V. geen markten verloren gegaan, hoe wel zich wel enkele verschuivingen heb ben voorgedaan. De balans en de verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1 Juli 1953 tot 31 December 1954 werd daarna conform het voorstel vastgesteld. Het winstsaldo ad ƒ6106 werd overgeboekt naar de nieuwe rekening. De heer R. G. Duin werd herbenoemd als commissaris, terwijl als vierde com missaris werd aangewezen de heer M. Westerdijk, directeur van de Twentse Overzeese Handelsmij. Bij de rondvraag kwamen enkele aan deelhouders op een in de vorige aandeel houdersvergadering aan de orde gestelde kwestie terug ten aanzien van de moge lijkheid om de directie te ontslaan. Vol gens de statuten kan een directeur, wan neer hij op een aandeelhoudersvergade ring over een achtste deel der aandelen beschikt zich handhaven. Ir Van Brero zegde toe. dat een statutenwijziging op dit punt zal worden voorbereid, zo nodig zal deze statutenwijziging in de eerstvol gende aandeelhoudersvergaderng aan de in een zich integrerende wereld öeMcaie orde worden gesteld. consequenties van dergelijke afdrachten Zoals wij ln een deel van onze editie reeds eerder meldden, wordt het congres te Amsterdam in het Concertgebouw ge houden. De deelnemers werden welkom geheten namens de Nederlandse regering door de staatssecretaris van financiën, mr dr W. van den Berge. Na hem voerde o.m. de heer Mitchell B. Carroll, president van de Association het woord. Sprekend over de gebruikmaking van het belastingmiddel door de Staat, merkt prof. Ten Doesschate in zijn rede op: „Het tarief der inkomstenbelasting voor de hoge inkomens en de vennootschaps belasting legden een zodanig zware druk op de voor investeringen beschikbare win sten, dat de fiscus zich genoodzaakt heeft gezien speciale voorzieningen in het leven te roepen waardoor de investeringen toch weer worden gestimuleerd. Hierin ligt als een eerste consequentie: dat de fiscus met de ene hand neemt wat hij met de andere wel weer terug moet geven". Als de twee voornaamste geschilpunten, die in het algemeen tussen bedrijfsecono men en fiscus bestaan terzake van de winstberekening, noemde prof. Ten Does schate de voorraadwaardering en de af schrijving op basis van de vervangings waarde. Inzake de aanpassing van het belasting recht aan de supranationale integratie heerste bij prof. Ten Doesschate enige twijfel. Hij zeide: „de oudste vorm van belastingheffing is de accijns. Het is dan ook historisch niet verwonderlijk, dat de eerste eupra-nationale gemeenschap de Kolen- en Staalgemeenschap, eveneens is begonnen met een heffing, die eigenlijk een accijnskarakter heeft. nl. in de vorm van een prelevement op de productie. De daaraan onderworpen bedrijven zijn on derworpen aan aile toepasselijke belas tingen van het eigen land en bovendien aan de extra afdracht voor het supra nationale lichaam. Het komt spr. in het algemeen voor. dat in een zich integrerende wereld de fiscale nadere aandacht verdienen. Men mag in dit verband de vraag stellen, of de functie van de K.S.G. een compleet nieuwe, een additionele, is of dat zij ten dele een vervanging is van functies, welke ten be hoeve van de economische subjecten door de nationale overheden worden verricht". In een redevoering, gehouden ter gele genheid van de opening van de jaarbeurs te Straatsburg, heeft de Franse minister van financiën en economische zaken, Pflimlin, verklaard, dat het tempo, waar in de Franse industriële productie stijgt, steeds groter wordt. Het indexcijfer van de industriële pro ductie is gestegen van 154 in het eerste halfjaar van 1954 tot 171 in de eerste helft van 1955, een stijging dus van 1] pet., terwijl de stijging van 1953 op 1954 slechts 6 pet bedroeg. Van 1950 tot 1955 is de Franse produc tie met 40 pet toegenomen, vergeleken met een stijging van slechts 16 pet in Engeland, 22 pet in de Ver. Staten en 25 pet in België. Overigens was de toene ming minder groot dan in Italië en West- Duitsland, waar zij resp. 53 en 77 pet be droeg. Het indexcijfer van de koopkracht der loontrekkers is gestegen van 100 op 1 Ja nuari 1952 tot 121.6 op 1 Juli 1955. De koopkracht is sedert 1949 in Frankrijk sneller gestegen dan in andere Europese landen. De stijging bedraagt 29 pet, ver geleken met 23 pet in West-Duitsland ,11 pet in België en 5 pet in Engeland. v Onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer en met medewerking van de Rijkspolitie, wordt momentcel door Mirror-film te Amsterdam een grote Ver- keersfilm gemaakt. Door heel Nederland werd hiervoor gefilmd, oók m Kaats- heuvel In het ontspanningspark „De Ef teling gaf opperwachtmeester Kokkel- man van de Verkeersgroep Doetinchem op het kinderspoor-emplacement instruc ties aan toekomstige verkeersbrigadiertjes. Om de manoeuvres van de brigadier- tjes op het kinderspoor-emplacement in „De Eftehng te verfilmen, waren de cameramensen genoodzaakt zich met een treinonderstel op de rails te begeven Nog deze herfst zal de huwelijkswet geving in het Oostenrijkse parlement in discussie worden gebracht. De Oosten rijkse kanselier, dr Raab, heeft dit toe gezegd aan de aartsbisschop-coadjutor van Wenen, mgr dr Jachym, die namens het Oostenrijkse episcopaat over dit vraagstuk talrijke besprekingen met Raab heeft gevoerd. Aanleiding hiertoe was de publicatie van het witboek der Oostenrijkse bisschoppen waarin o.m. deze kwestie werd aangeroerd. De huwelijkswetgeving zal een van de eerste punten van het door ons reeds uitvoerig besproken witboek worden, die tot een oplossing worden gebracht. Zoals bekend, is in Oostenrijk nog de huwelijkswetgeving van kracht, die in 1938 onder het Hitlerbewind werd inge voerd en die in 1945 door de socialisten met enkele ondergeschikte wijzigingen werd overgenomen. De katholieken heb ben zich steeds tegen deze wetgeving verzet. De politieke situatie in Oostenrijk stemt de katholieken optimistisch, daar zij niet verwachten, dat de socialisten door een weigering, de kwestie op de spits zullen willen drijven. De Nederlandsche Vereeniging van An tiquaren heeft besloten dit jaar wederom een tentoonstelling te houden van mate riaal uit het bezit van de leden. Terwijl de tentoonstelling van 1954 gewijd was aan „Het Geïllustreerde Boek 1450-1850", zal deze tentoonstelling een geheel and~r karakter dragen en gewijd zijn aan de to pografie van Nederland. Luikse zeer actief was en waar dan ook de omwenteling voor een groot deel werd voorbereid. Vandaar dat als afbeelding voor deze zegels een fragment van ge- noemde schilderij werd gekozen. BINNENKORT zal de Zuid-afrikaanse stad Pretoria het eeuwfeest van haar bestaan herdenken. Dit zal ook een aanleiding vormen tot uc uitgifte van twee bijzondere postzegels, waarvan een de beeltenis van de stichter van de stad M. WPretorius zal dragen en de andere een portret vi aul Kruger. Koningin Wilhelmina, week Hij in Octo ber 1900 uit. De sympathie der grote vol ken voor de goede zaak van Oom Paul stuitte af op de onwil of de onmacht hunner regeerders. Tenslotte berustte hij in de Vrede van Vereeniging (1902). Oom Paul met ringbaard en hoge hoed, zoals hij vooral bij de ouderen bekend is in hoeveel Nederlandse woningen hing in vroegere tijden niet juist dit portret aan de wand werd gekozen voor de afbeelding van deze postzegel van 3 d., welke 21 October a.s. in koers zal komen. Het verdient in dit verband nog ver melding dat van 31 October tot 5 Novem ber a.s. in Pretoria een postzegeltentoon stelling zal worden gehouden, waarvan het bestuur een speciale enveloppe zal uitgeven, die als officiële uitgave erkend is. Op de eerste dag van uitgifte van ge noemde zegels zal een bijzondere stem pel worden gebruikt met het wapen van de stad Pretoria er op. België. De tentoonstelling „De Ro mantiek in het Luikse", welke van 10 September tot 31 October a.s. te Luik zal worden gehouden vormt tevens aan leiding tot de emissie van twee bijzon dere postzegels zonder toeslag op 10 Sep tember a.s. Zowel op de 20 ct als op de 2 fr. komt voor het middengedeelte van de schilderij „Het vertrek van de Luikse vrijwilligers naar Brussel in 1830" van Charles Soubre. BW» j Duitsland (Bondsrepubliek)Twee j speciale zegels zullen op 15 September a.s. worden uitgegeven naar aanleiding van de „Westropa", de internationale philatelie-tentoonstelling. welke van 14 tot 18 September te Düsseldorf plaats vindt. Een gestyleerde postduif en een loupe treft men aan op de groene 10 2 Pf.; een posthoorn en een pincet op de rode 20 3 Pf De oplage bedraagt resp. 2 en 1% millioen. De toeslag is bestemd voor de Bond van Duitse postzegelverza melaars. (Democratische Republiek). Evenals vorige jaren was ook thans de Leipziger Messe weer aanleiding tot de uitgifte van enkele postzegels; op 29 Augustus kwam van de pers een 10 Pf. (blauw), waarop door middel van instrumenten de opti sche industrie in beeld wordt gebracht; benevens een 20 Pf. (groen), welke ge wijd is aan de porcelein- en aardewerk- industrie. Oplaag van elk zegel 6 millioen exemplaren. (Van onze correspondent) Op advies van de inspectie van volksgezondheid heeft ie burgemeester van Renkum bepaald, dat kinderen be neden de veertien jaar niet aan de Airborne-wandeltocht op Zaterdag 10 September te Oosterbeek zullen mogen deelnemen, zulks om te voorkomen dat ze door vermoeidheid in hun gezondheid kunnen worden benadeeld. de Bij K. B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer dei Staten-Generaa] voor de zit ting, welke zal aanvangen op 20 Septem ber benoemd mr J. A. Jonkman, lid dier Kamer. Het is voor het eerst dat Paul Kruger op een postzegel voorkomt. „Oom Paul", die vier maal achtereen tot president van de Zuidafrikaanse Republiek werd ge kozen, verwierf vooral bekendheid tij dens de boerenoorlogen omstreeks de eeuwwisseling. Hij was toen een figuur, die vanwege zijn heldhaftig optreden een wereldbelangstelling genoot. Niet het minst van de zijde van de Nederlanders, die zich zo nauw met de bewoners van Zuid-Afrika verbonden voelen. Om nog even de levensloop van deze bijzondere figuur in onze herinnering op 1c roepen: Als kind van tien jaar volgde Hfci'l Kruger zijn vader op de Grote Trek. 1« 1842 vestigde hij zich in het. district Rustenburg; hij had weinig schoolonder richt genoten, maar steunend op de Bij bel, kreeg de jongeman daar een vor ming en een karakter, waardoor hij lang zamerhand de achting en het. vertrou wen van zijn landgenoten kreeg. Na zijn verkiezing in 1883 tot presi dent van de Zuidafrikaanse Republiek, stelde de economische ontwikkeling van het land de hoogste eisen aan zijn staats manskunst; in het. bijzonder nadat door de ontdekking der goudmijnen de heb- en heerszucht van de Engelsen was op gewekt. Met steun van bekwame Neder landers voerde hij een verstandig en vooruitstrevend beheer, dat met de nieu we ontwikkeling gelijke tred hield. Kordaat trad hij op tegen de stroop tocht van Jameson in 1896, maar tegen de list en het geweld van Rhodes, Cham berlain en Milner was hij niet opgewas sen Met President. Steyn van de Oranje Vrijstaat sloot hij een aanvallend en ver dedigend verbond, doch de tweede vrij heidsoorlog (18991902) werd verloren. Op de „Gelderland", een Nederlands oorlogsschip ter beschikking gesteld door ZKALAKI): met een serie van drie zegels. Op de 2 d. (bruin en groen) komt een Maori- briefdrager voor met op de achtergrond de stad Auckland om streeks het midden van de vorige eeuw met enkele zeilsche pen in de haven. De 3 d. (karmijn) draagt het portret van de huidige ko ningin van Engeland In dezelfde omlijsting ais net koningin Victoria-zegel van 1855. De hoogste waarde 4 d. (blauw) toont een Douglas-vliegtuig in vlucht. Saargebied. Op de jaarlijkse reeks „Volkshiife 1955" zullen ditmaal drie bekende werken van Albrecht Dürer worden afgebeeld nl. „De moeder van de kunstenaar". „Biddende handen" en „Portret van een oude man''. Vaticaan. Binnenkort zal een nieu we luchtpostserie verschijnen bestaande uif acllt waarden, waarop bekende stand beelden in Rome zullen voorkomen. Ver. Staten. Als negende in de nieuwe reeks zegels voor gewoon gebruik Griekenland. Dezer dagen wer den vier zegels uitgegeven ter herden king van de 2500ste verjaardag van de stichting van de eerste filosofische school door Pythagoras en tevens bij gelegen heid van de feesten, die ter ere van deze geleerde op Samos werden gehouden. Op de 2 Dr. (groen) en de 5 Dr. (paars) ko men voor een antieke munt met een af beelding van Pythagoras, op de 3,50 Dr. (zwart) een theorema (meetkundige stelling) van deze wiskundige, terwijl de 6 Dr. (blauw) een kaart van Samos te zien geeft. Gr. Brittannië. Van de reeds lang verwachte hoge waarden in de reeks postzegels voor normaal gebruik met por tretten van Koningin Elizabeth er op, zijn Donderdag 1.1. de 1 Pond Sterling (zwart) en de 10 shilling (blauw) verschenen. Op 23 September a.s. komen de 5 sh. (rood) en de 2 sh. 6 d. (bruin) in omloop. Met deze ten toonstelling, die ioor het Schepen- schap van Open baar Onderwijs van !rganiseeiUdlk wofdt I n o n e i a. Op 17 Augustus was ie 125-ste verjaar- "en jaar geleden, dat de republiek laf? herdacht van Indonesia werd uitgeroepen. Vier her- Belgische o»-! denklngszegeis kwamen ter herinnering itand in 1830. Hier- da* fe^in omloop in de waarden 15' bij wordt de na- 3j' 50 en 75 sen" druk gelegd op de nteilect.uele bewe ging, die in het Nieuw Zeeland. Het eeuwfeest van de postzegel werd onlangs herdacht HET NIEUWE PON' STERLING-ZEGEL r GROOT BRITTANN. dat 1 September in köe kwam. Naast koning Elizabeth het bekend Windsor Castle. komt op 24 September a.s. in omloop een. 40 ct (bruin) met een foto er op van John Marshall zoals hij voorkomt op een schilderstuk van Rembrandt Peale in het gebouw van het Opperste Gerechtshof. Het zegel zal het eerst verkrijgbaar zijn in Richmond (Virginia), waar 200 jaar geleden John Marshall werd geboren. Deze Amerikaanse rechtsgeleerde, die van 17551835 leefde, was o.m. van 1800 tot 1801 minister van buitenlandse zaken onder Jefferson. Van 1801 tot 1835 was hij president van het hooggerechtshof te Washington, in welke functie hij alom bekendheid genoot en waar hij zich een groot prestige verwierf, dat ook aan het hof ten goede kwam. Op 21 September, de openingsdag van de jaarvergadering van de American Philatelic Society in Norfolk, komt nog een der nieuwe zegels in koers nl. de 30 ct. Hierop treft men een portret aan van Robert Edmond Lee (1807—1870), de bekende generaal van de geconfede reerde zuidelijke staten van Noord-Ame- S rika..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5