Indonesië schuwt Nederlandse producten niet Niemand bij het overlijden aanwezig Rotterdamse wethouder Van Tilburg Gouverneur van Suriname Het wetsontwerp economische mededinging agenaars staarden naar de lucht Moordaanslag te Panningen jongetje slikte stuk An.iv.A.-congres gesloten Haelen's fanfare blies voor lege auto DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 Werkgeversverbonden adresseren opnieuw aan Tweede Kamer Als in de oorlogsjaren Daling invoer te wijten aan zwakkere positie op wereldmarkt Na Meyelse kermis Een inwoner uit Roggel beroofd GLAS DOOR Strategisch punt INTERN. GEMEENTE CONGRES TE ROME Vele Nederlandse plaatsen vertegenwoordigd Naar wij vernemen, zal binnen kort de benoeming bekend worden Semaakt van de Rotterdamse wet houder van Financiën en voor het Havenbedrijf, de heer J. van Til burg, tot gouverneur van Surina me, als opvolger van mr J. Klaa- r,ësz, wiens ambtstermyn eind van uit jaar afloopt. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers. het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland hebben zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het wetsontwerp op de economische mededinging. Deze groep werkgevers had zich al eerder met een nota tot de Tweede Kamer gewend op 12 Februari 1954. In deze nieuwe nota komen de werkgeversverbonden nog eens terug op de kwestie van de rechtszekerheid. De verbonden dringen er o.a. met klem op aan. dat de vraag of een economische machtspositie in de zin van de wet aan wezig is. aan het uitsluitend oordeel van de minister wordt onttrokken en in laat ste instantie aan de rechterlijke macht ter beslissing zal staan. De verbonden blijven verder van me ning dat. zoals door de regering in de memorie van toelichting en van ant woord erkend wordt, slechts tot ver bindendverklaring moet kunnen worden overgegaan indien een ruime meerder heid naar aantal en omzet van de be trokken ondernemingen zulks wenst. Zij handhaven hun mening, dat zulks in de wet tot uitdrukking behoort te worden gebracht. De verbonden brengen tenslotte nog eens met nadruk naar voren, dat zij het wenselijk achten, evenals destijds door de sociaal-Economische Raad werd ge suggereerd, de continuïteit van het be leid van de Commissie Economische Me dedinging te bevorderen door het op nemen van een bepaling, strekkende de leden van de commissie voor een periode van zes jaar te benoemen met dien ver stande dat om de twee jaar een derde van de leden aftreedt. sitie op de wereldmarkt. Er zijn scherpe prijsdalingen geweest van bepaalde pro ducten, zoals rubber. Van Indonesische zijde zijn geen stringente maatregelen ge nomen, zoals destijds in Australië bij wol om de stoot op te vangen. De economische positie van dit land is dan ook vrij labiel. Men moet echter niet vergeten, aldus de heer Luteijn. dat In donesië op het ogenblik zijn kinderziek ten moet doormaken. Nederland moet vanzelfsprekend beducht zijn voor de buitenlandse concurrentie in Indonesië. Vandaar dat de Stichting ook via de Export Financieringsmij is overgegaan tot een weloverwogen credietverlening aan Indonesië ten einde de aankoop van kapitaalgoederen mogelijk te maken. Be halve in Indonesië werkt de stichting ook in andere landen van het Midden- en Verre Oosten. De heer Luteijn was van mening dat van de zijde der Nederlandse industrie wat meer durf getoond dient te worden om ook in deze verre gebieden aan de markt te komen en te blijven. De heer Luteijn gaf toe dat de Nederlandse export-industrie haar terrein behoorlijk gespreid heeft maar naar zijn mening concentreert zij zich nog te veel op Europa. Nederland zou zichzelf de beste dienst bewijzen, indien in dit land niet langer in hoofdzaak afbrekende critiek op In donesië werd geleverd. Dit is de stellige overtuiging, die drs A. I. Luteijn, secre taris van de Stichting Vertegenwoordi ging in Indonesië van de Nederlandse In dustrie. heeft en die hij krachtig ver dedigde in een onderhoud dat wij met hem hadden op de najaarsbeurs te Utrecht. Het is bepaald niet zo. als sommigen willen doen geloven dat de positie van de Nederlandse industrie in Indonesië zo slecht is. Het is, zei de heer Luteijn, een ge liefde bezigheid om alles met cijfers aan te tonen. Daarmee wordt dan bewezen dat de Nederlandse export naar Indonesië de laatste jaren in dalende lijn is gegaan. Dat is juist, maar als er dan mee be wezen moet worden dat Nederland als handelspartner van Indonesië steeds meer op het achterbankje wordt geschoven, dan is dit een foutieve voorstelling van zaken, want de importen van Indonesië zijn over de gehele linie gedaald en de situatie is nog steeds zo. dat Japan op de eerste plaats staat, de Ver. Staten als nummer twee volgen en Nederland zich handhaaft op de derde plaats. Men schuwt de Nederlandse producten niet. De gang van zaken is volgens de heer Luteijn voor een belangrijk deel te wijten aan de zwakkere Indonesische po- (Van onze correspondent). In Uithuizen hebben kinderen aan het dochtertje van de heer B., wonende aan de Dipstraat, een zuurtje gegeven. Zij stak de „lekkernij" in de mond, waarop het babbeltje uit elkaar sprong. De kin deren hadden het meisje iets gegeven, waarin zich een explosieve stof bevond Het kind werd bloedend bij een arts bin nengebracht. Terugkerend van de kermis te Meyel, waarop hij Dinsdagavond met zijn vrouw had vertoefd, is de caféhouder H. te Pan ningen Woensdagmorgen in zijn woning opgewacht door de 26-jarige L. uit Pan ningen. die hem met een hamer verschei dene slagen op het hoofd toebracht. De caféhouder zonk met enkele gaten in het hoofd en met een zware hersenschudding ineen, waarna L. zich uit de voeten maak te. Enkele uren later werd hij door de Rijkspolitie van zijn bed gelicht en in ver zekerde bewaring gesteld. Aangezien L. een verhouding onderhield met de vrouw van de caféhouder, en er ernstige ver denkingen ontstonden van medeplichtig heid, werd ook mevrouw H. gearres teerd. Ne een eerste medische behandeling ter plaatse is het slachtoffer naar het zieken huis te Venlo overgebracht, waar men Woensdagavond het levensgevaar gewe ken achtte. Diezelfde avond is na een gezamenlijk bezoek aan de Meyelse kermis de heer V. uit Roggel door' Van M. uit Helden- Grashoek en een bewoner van het woon wagenkamp Buggenum op een landweg gelokt, waar hij werd neergeslagen en be roofd. Het enige waardevolle, dat men buit kon maken was een polshorloge. Ook de ze daders zijn gearresteerd. (Van onze correspondent). Het anderhalf jarig zoontje van de heer W. te Onstwedde slikte een stukje glas door. Het glas bleef in de slokdarm ste ken. Het kind werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Zijn toestand is ernstig. arbeid van 3 millioen mensen. De wer kende bevolking van Limburg, mannen en vrouwen, bestaat uit een half millioen; achter iedere Limburgse werk(st)er staan dus zes robotsDe ketels hebben een verbrandingsruimte van 1800 m3 ofwel het volume van 5 middenstandswoningen. Per uur wordt 230 ton stoom geproduceerd; dit komt neer op een 400 emmers water per minuut die in stoom worden omgezet. Er volgden nog vele gelukwensen. Dr ir L. Kramer, directeur-generaal voor de Industrialisatie en Energievoorziening, bracht felicitaties namens minister Zijlstra' over en noemde de Maascentrale het stra tegisch punt van de Nederlandse stroom voorziening; van hieruit zijn de contacten met het buitenland gelegd. Burgemeester M. Honée bood namens de gemeente Hae- len twee bronzen sierlantaarns voor de hoofdingang aan; burgemeester M. Coen- ders van Sittard namens de Ver. van Ned. Gemeenten een fraaie klok; ir F. A. Roodenburg, vice-voorzitter van de Ver. van Directeuren van Electriciteitsbedrij- ven in Nederland een tweetal schilderijen (resp. de Maas bij Maastricht en bij Rot terdam voorstellend); drs A. Rottier na mens de Staats- en de particuliere mij nen eveneens een schilderstuk; mr Eug. Teeuwen namens de Katholieke Werkge versvereniging in Limburg een gebrand schilderd raam van Joep Nicolas; de ar chitecten der centrale, de ingenieurs Van der Steur en Postma een monumentale wandschildering in het front der cantine; ir C. T. Stork namens de voornaamste le veranciers twee bronzen reliefs voor de kopwand van de turbohal en de heer J. Creemers namens het P.L.E.M.-personeel een windroos In koper (als pendant van de geoffreerde klok). Al deze sprekers werden door prof. Ge- lissen kort en gevat; beantwoord, waarbij de directeur kon wijzen op de goede ver standhouding tussen de P.L.E.M. en de bij de bouw betrokken instanties. Tot slot volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij ook Prins Bernhard zich met grote interesse liet voorlichten. Om 3 uur vertrok Z. K. H. weer. Ditmaal niet per volkswagen.... In de „Vereniging" te Nijmegen ls gis teren het driedaagse A.R.K.A.-congres gesloten. De tweede en derde dag waren ge wijd aan de behandeling van de door het hoofdbestuur voorgestelde wijziging van de statuten en het huishoudelijk regle ment. De wijzigingen werden goedgekeurd In het hoofdbestuur werder herkozen de heren H. Corsten uit Nijmegen, mr dr J. B. Sens uit Heerlen en H. J. G. Kem perink uit Hengelo en gekozen de heren L. Kommeren uit Delft, en H. Gruintjes uit Venlo. Tot ereleden werden benoemd de heren P. Sontrop en Arn. v. d. Donck. Gedelegeerden uit 46 Nederlandse ge meenten nemen van 26 September tot 1 October 1955 deel aan het 12e inter nationale gemeentecongres, dat in Rome wordt gehouden. Dit congres, dat georga niseerd wordt door de internationale bond van steden en gemeenten, staat onder leiding van de president van deze internationale gemeentelijke organisatie, de oud-burgemeester van Rotterdam, prof. dr P. J. Oud. De Nederlandse delegatie naar het congres te Rome, die met 85 afgevaardig den. tezamen met de Italiaanse, Duitse, Britse en Belgische delegaties, tot de grotere delegaties van het congres be hoort, staat onder leiding van de voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr Arn. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam. Het hoofdthema van het congres wordt gevormd door „De gemeentefinanciën en hun betekenis voor de plaatselijke autonomie".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5