Adenauer koos heden de lucht Geen krachtige houding zal hem baten, maar geduld-politiek w Marokko-overleg dreigt vast te lopen Pessimisten voorspellen val van het kabinet in October s Van de 2000 missionarissen China nog 33 werkzaam m Britse vakcentrale erkent het gevaar van „loon-oorlog" Kwestie-Cyprus wordt met vuisten uitgevochten de NAAR MOSKOU Mgr Jan Sramek Nu ministerieel gesprek is opgeschort Staat van beleg in „heetgebakerde" Turkse steden overleed in rood concentratiekamp Onaangenaamheden Liquidatie-balans van een veelbelovende missie Giftige angel uit rode resolutie getrokken Hoopvolle tekenen op T.U.C.-congres te Southport Mildere termen MacMillan teleurgesteld DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 PAGINA 7 Verdwijnend vertrouwen. De diplomatieketoekomst. N.S.-WEGWERKER DOOR TREIN GEGREPEN Dodelijk ongeluk te R'dam Niet zo goed „Traag, onverdraagzaam en besluiteloos" Zenuwachtigheid stijgt Wapen V tegen die hinderlijke maagznnr-brand. Met Bennies! Grieken geëvacueerd (Van onze correspondent) BONN, 8 September. Vandaag is dr Adenauer op het Keulse vliegveld Wahn opgestegen voor de tot dusver meest riskante reis in zijn diplomatieke carrière. Een groot Sezelschap medewerkers heeft zich met hem ingescheept in een van de Super-Constellations der nieuwe Duitse „Lufthansa" en een nog veel groter Sezelschap is hem per trein vooruit gereisd. Men ware niet in Duitsland, wan neer de pers niet onthuld zou hebben, dat dit de langste diplomatieke trein was, die ter wereld ooit werd samengesteld en de grootste diplomatieke dele gatie, die ooit haar opwachting in het Kremlin heeft gemaakt. Zelfs zijn kok heeft Adenauer niet willen thuis laten en misschien steekt daar wel een stuk wijze voorzichtigheid in. Want het is zeer wel mogelijk, dat het menu, dat de Bondskanselier in de Russische hoofdstad zal krijgen voorgezet, weinig naar Duitse smaak is. Daarmee is wel de stemming gekarak teriseerd, waarin de Duitsers deze onver moede en wellicht ook weinig begeerde *"eis aanvaard hebben. De wat opgeschroef- triomfkreten, waarmee in Bonn drie traanden geleden de vriendelijke uitnodi glng der Russen als een succes der Duitse Politiek van hereniging door krachtsver toon werd onthaald, heeft intussen voor ?eer nuchter overleg plaats gemaakt. Wel iswaar heeft dr Adenauer weinig moeite gehad om het nationale thema nummer oen der Duitsers op de agenda geplaatst te krijgen maar zij, die durven hopen, fat in Moskou een stap naar de oplossing van dit probleem zal worden gedaan, wor- twn allerwegen als illusionisten geken merkt. Adenauer zelf is daarbij voorgegaan, "ij heeft in de laatste weken geen enkele gelegenheid laten voorbij gaan zonder er °P te wijzen, dat nuchterheid ten aan zien van de in Moskou rijzende kansen geboden was en dat de Duitsers in hun ver langen naar nationale eenheid maar het beste deden de deugd van het geduld voor zover die hier aanwezig is te be oefenen. Voor de onder hoogconjunctuur levende Westelijke Duitsers is dat gemakkelijker dan voor de oostelijke, die het gelag van de koude oorlog duur moeten betalen. Deze geven dan ook in toenemende mate blijk aan het einde van hun geduld te zijn. Te gelijk met de eerste Bonnse vreugdekre ten over de eer, door Moskou aan de Voormalige oorlogsdrijver Adenauer aangedaan begonnen zij met ver sterkte gelederen naar het Westen t* emigreren. Het niet zo gauw- bedriegende primitieve gevoel van de Dostduitsers heef hun de overtuiging ge geven. dat men in werkelijkheid verder dan ooit verwijderd is van reële kansen P.P een beëindiging van het communis- t'sche dwangregiem. In Bonn, waar men Adenauers politiek •Ier sterkte altijd een hoge graad van Populariteit in het verdrukte Oosten van het land heeft toegeschreven, zit men met deze kleine volksverhuizing wel een beetje verlegen. Het heet nu officieel, dat zij een teken is van de ongebroken wecr- s'andskracht van het volk tegen net dwangregiem, maar deze conclusie is Geveinsd. In feite staat men voor een ge broken wil tot volharding en voor een verloren illusie. „9jt alles neemt niet weg, dat in het offi- Clele Bonn in de weken voor de vlucht ''aar Moskou weer de van ouds vertrouw de argumenten van de politiek der sterkte van stal zijn gehaald. Het zijn dezelfde argumenten, waarmee op 10 Maart 1952 net eerste, al dan niet in ernst gemeende Russische aanbod tot discussies over Duitslands eenheid werd onthaald. Alleen een samenballen van de militaire krach ten van West Duitsland en de Atlantische landen zou de geknechte helft van Duits land kunnen bevrijden, zo heette het toen. Drie en een half jaar later is het biet veel anders, alhoewel er in de wereld r°ndom Duitsland een en ander veranderd is. Men kan niet voorbij zien aan de tal- 'Qze commentaren der Duitse pers, die 'n de afgelopen weken hebben getoond, at het geloof in deze officiële argumen tering in Duitsland snel afneemt. Aller wegen dringt de overtuiging naar de voor bond, dat tenslotte voor de Duitsers de ^®Uze tussen nationale eenheid en Atlanti- sche verbondenheid niet zal zijn te ont- Sjaan, en dat men niet beide tegelijk kan hebben. Overal blijft de vrees rondwa- r®h, dat de internationale toestand ont mannend zal blijven en dat als een logi sche consequentie daarvan de Duitse aan- helen in koers zullen blijven zinkej». De beide groten der wereld zullen elkaar blij ven toelachen, op kosten van Duitsland, at als huilende derde verdeeld zal blij ven, zo leest men hier ondanks alle plech tige eenheidsgeloften van de drie weste- 'ike partners, die dr. Adenauer als rugge steun heeft meegekregen. In Duitsland versterken de socialisten "an ook hun campagne voor een omdraai- ®b van de koers en een opgeven van de ""litaire banden met de Atlantische we- fe'd. Ook in de liberale gelederen wordt et aantal wankelmoedigen zienderogen [groter. Wanneer het waar is, dat de Rus- sen op het ogenblik niets anders beogen, dan de Duitse kwestie op sterk water te zetten, tot dr Adenauer van het politiek toneel verdwenen zal zijn, dan ziet het er naar uit, dat zij de ontwikkeling in Duitsland op de juiste waarde taxeren. Het blijft de bange vraag of er na dr. Adenauer nog een Duitse kanselier te vin den zal zijn, die de Atlantische eenheid boven de Duitse eenheid zal verkiezen. Voor Adenauer staan West-Duitslands bindingen onwrikbaar vast. Hij heeft dat in de afgelopen dagen nog eens ten over vloede gezegd en voelt zich door de van drie zijden gepresenteerde verzekeringen der partners nog eens extra gesterkt. In Bonn is men er dan ook van over tuigd, dat in Moskou geen schrede na der tot de eenheid kan worden gezet. Men heeft er zich zelfs op toegelegd in dezen alle hoop bij voorbaat de kop in te druk ken. Het Moskouse gesprek over de Duit se eenheid, zo heeft Adenauer persoonlijk verklaard, is niet meer dan een tussenfa se tussen de beide Geneefse conferenties der Vier Groten, die voor Duitslands een heid verantwoordelijk zijn. Onmiskenbaar heeft men daarmee de hunkerende Duit sers alweer een conferentie verder ver wezen. In Moskou blijft dus in feite alleen te bespreken hoe de geprolongeerde West- duitse staat in de toekomst diplomatiek met de Russen verkeren zal. Over he' feit, dat relaties in vele opzichten wense lijk zouden zijn, bestaat in West-Duits- land hoegenaamd geen verschil van me ning. Evenmin gaan de inzichten uiteen over de reikwijdte, die deze relaties zul len mogen aannemen. Niemand in West- Duitsland, afgezien van de weinige echte Moskou-horigen, wil de diplomatieke be trekkingen zo nauw geknoopt zien, dat zij in feite als een officiële bezegeling van het bestaan van twee aparte Duitse sta ten kunnen worden beschouwd. Ieder vreest echter, dat zulk een bezegeling on vermijdelijk zal zijn, hoe laag men het niveau der betrekkingen ook wil kiezen In elk geval zal een Wcstduitse verte genwoordiger in Moskou straks gecon- De vroegere premier der Tsjecho- "QWaakse regering-in-ballingschap, m.gr Jan Sramek, is op 85-jarige leef- 'J d in een communistisch concentra- lekamp overleden. Mgr Sramek was eh van de twee priesters, die bijna ®eh halve eeuw lang een belangrijke ,°1 hebben vervuld in het politieke Jeven van hun land. De andere was Pater Frantisek Hala, die drie jaar ge- eden ten gevolge van zware mishan dling in de gevangenis om het leven s gekomen. In 1930 weken beide priesters uit ,°°r het Hitlerbewind. Zij brachten e oorlogstijd door in Londen, waar Pgr Sramek de functie van minister- President en pater Hala die van vice- oorzjtter van de Raad van State ver- rpUIde. In 1945 keerden zij terug naar slechoslowakije, waar zij zitting na- j1en jn de voorlopige regering van wij- President Benès; mgr Sramek wërd i lce-premier, welke post hij eveneens 1 de volgende regeringen bezette, ook llder premier Gottwald, tot de staats- LleeP der communisten. Bij een poging ft land te ontvluchten in April 1948, "U'd hij door de communisten gear ceerd. Reeds als jong priester ontplooide gr Sramek een grote activiteit op het fffied van de katholieke sociale en Pbtieke beweging. tpj'-l was de grondlegger van de Chris - 'tjke Democratische Partij. fronteerd worden met ccn Oostduitse col lega. Daar ook de satellietstaten hun voel horens al naar Bonn hebben uitgestoken, zou zich daar hetzelfde voor kunnen doen. Het gevaar voor een onofficiële erkenning van de Oostduitse staat wordt in elk ge val niet onderschat. Vandaar dat dr Aden auer dan ook vertrokken is met plannen om met de diplomatieke relaties niet aan stonds in de derde versnelling te gaan. Hij wil liever beginnen met een diplo matieke post van lagere rang of met een handelsmissie teneinde de abnormaliteit van de door de Russen gewenste „norma le betrekkingen" te accentueren. Men re kent er in Bonn echter op, dat de Russen terstond op hoog niveau in Bonn zullen willen gaan zetelen. Zij zouden het liefst hun beste Duitse specialist Semjonov het bergslot „Ernich" van de Franse ambas sadeur Francois-Poncet laten overnemen, om daar met grote zwier de in Bonn gaarne gecolporteerde mening te demen teren, dat de Sovjetstaat spoedig aan het einde van zijn latijn zou zijn. Blijven het vraagstuk der handelsbe trekkingen en dat der nog gevangen gehouden Duitsers. De economische per spectieven, die in het Oosten dagen, worden in Bonn niet zeer hoog geschat, in het Roergebied echter allesbehalve verwaarloosd. Op langer zich ziet men hier wel mogelijkheden rijzen voor een handelsomvang van tegen de 300 mil- lioen mark, wat toch altijd bijna het tienvoudige is van <3b huidige. Ook hier willen de Duitsers met grote voorzich tigheid te werk gaan. Zij stellen zich voor alleen nog 'maar een soort voor besprekingen te voeren en niet direct tot opstelling van een handelsverdrag over te gaan. Voor het zover is zal waarschijnlijk pro fessor Erhard zelf nog wel eens naar Mos kou reizen. De grootste eensgezindheid en ook de grootste hoop bestaat in het Duitse kamp inzake het vraagstuk der gevangenen. Men hoopt, dat de Russen hier een geste zul len maken, die dr. Adenauer toegevend zou kunnen stemmen, ook al is hij niet bereid het tot een koehandel met de gevan genen te laten komen. In de Trèveszaal op het Binnenhof in Den Haag heeft HM. Koningin Juliana Woensdagochtend ontvangende minis ters van buitenlandse zaken van de sta- ten-leden van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die, zoals bekend, Dinsdag in Noordwijk zijn bijeengeko men ter bespreking van een interim rapport over economische integratie. De foto toont tijdens de ontvangst v.l.n.r. de Nederlandse minister J. W. Beyen, de Nederlandse heer Verrijn Stuart, de Luxemburgse minister J. Bech, HM. Koningin Juliana, de Italiaanse minister G. Martino, de Franse minister Pinay en de Belgische minister Paul Henri Spaak. Gistermiddag om negen minuten over drie is de 28-jarige hulpwegwerker van de Ned. Spoorwegen, A. Sch., uit de Stoutstraat te Rotterdam, toen hij met enige anderen werkzaamheden verricht te op de spoorbaan tussen station Rot terdam-Blaak en station Rotterdam-Zuid door een uit Dordrecht komende electri- sche trein gegrepen en weggeslingerd. De man moet op slag dood geweest zijn. Sir Anthony Eden is waarschijnlijk de eerste premier ter wereld geworden, die een vlucht maakte met een atoombom menwerper. De Britse eerste-minister maakte deze vlucht vanaf Farnhnrouch, waarheen hij in een helicopter van de R.A.F. van Chequers ivas gevlogen, in een z.g. „Vulcan", welke werd bestuurd door „wing-commander" Roland Falk. De foto toont de Engelse minister-presi dent, gekleed in een vliegerspak, terwijl hij langs een luik in de onderzijde, de „Vulcan" binnenklautert. Achter de be langrijke passagier staat Falk op zijn beurt te wachten, PARIJS, hedenmorgen. Met de 12e September de datum van het beloofde land voor Marokko reeds in het verschiet, zijn er nog altijd geen tekenen, die er op wijzen, dat er inderdaad schot zit in de onderhandelingen over de toekomst van het protectoraat. Terwijl er nog steeds niets is gekomen uit de bus van het geheim overleg met de verbannen sultan op Madagascar en terwijl Marokkaanse nationalistische politici de Franse regering h:tn felle critiek niet sparen, gaat thans ook de Parijse politieke hemel betrekken. De tegenstand in de Franse Nationale Vergadering tegen het Marokko- beleid van premier Faure groeit met de dag. Het is nog niet geheel duidelijk, hoe de juiste stand van zaken is. Optimisten zien in de verschillende moeilijk verlopende besprekingen het uitoefenen van druk, zoals dat gewoonlijk gebeurt voor onderhandelingen een hoogtepunt bereiken. Pessimisten echter bezien vooral het parlemen taire verzet met schrik. Zij voorspellen zelfs, dat dit verzet dusdanig zal groeien, dat het kabinet-Faure begin October ten val zal worden gebracht als onderdeel van de campagne om te voorkomen, dat Marokko zelf- bestuur zal krijgen. Gisteren hebben een aantal leden van de Nationale Vergadering, die 135 conser vatieve afgevaardigden vertegenwoordi gen, in een vergadering ernstige critiek op Faure geoefend Vergeefs trachtte mi nister Duchet op die bijeenkomst olie op de golven te gooien. De afgevaardigden besloten evenwel morgen opnieuw bij een te komen om een motie op te stellen, welke „min of meer" gericht zal zijn te gen de Marokko-politiek. Ook de gaullistische fractie is bijeen geweest. Zij nam eveneens een motie aan, waarin critiek op de regering werd ge oefend. Behalve de moeilijkheden, die door zijn coalitie-genoten worden gemaakt, heeft premier Faure gisteren ook nog onaan genaamheden moeten slikken van de lei ders van de „partij voor democratische onafhankelijkheid voor Marokko" (de be langrijkste nationalistische groepering na de Istiqlal). De premier ontving hen gis teravond. Men wilde aanvankelijk geen commentaar leveren, maar er heerste reeds een sterke indruk, dat de zaken niet zo goed gingen. Voor de besprekingen be gonnen, had een der delegatieleden zelfs opgemerkt: „De onderhandelingen zijn al vastgelopen". Later op de avond ver scheen er van Marokkaanse zijde een com muniqué. Men gaf hierin uitdrukking aan zijn verbazing, dat „bepaalde punten, waarop met Franse onderhandelaars over-' eenstemming was bereikt, bij de verdere besprekingen steeds weer ter sprake wer den gebracht". Vandaag zouden deze politici opnieuw met Faure gaan spreken. Het vertrek naar Madagaskar, waar men ex-sultan Ben Joessef zou ontmoeten, is daarvoor zelfs uitgesteld. Wel naar dit eiland zijn gisteren uit Ro me twee Istiqlal-leiders vertrokken. Het Istiqlal-bestuur heeft zich in de afgelo pen dagen in een vergadering te Rome (waaraan overigens zoals gemeld de secretaris-generaal van de partij niet heeft willen deelnemen!) accoord verklaard met de voorlopige regeling, die o.m. instelling van een kroonraad inhoudt. Men eist ech ter, dat de tegewoordige sultan definitief uit Marokko zal vertrekken, dat de ver bannen sultan met de regering zal in stemmen en dat juist deze na zijn terug keer in Frankrijk de kroonraad plechtig zal installeren. Bovendien eist de Istiqlal dat al de personen, die aan de afzetting van Ben Joessef hebben meegewerkt, van het politieke toneel zullen verdwijnen. Tenslotte eist de partij van Frankrijk een officiële verklaring, waarin het van zijn wil getuigt Marokko tot een onafhanke lijke staat te maken, in het raam van een vrijelijk aangegane band tussen Frankrijk en Marokko. In het gisteravond uitgegeven commu niqué, waarin de Istiqlal-eisen zijn om schreven, wordt overvloede nog eens duidelijk gemaakt, dat de Fransen by hun overleg over Marokko „traag, onver draagzaam en besluiteloos" zijn. In Marokko zelf stijgt de zenuwachtig heid, nu de 12e nadert en er nog geen te kenen zijn, dat voor die datum de Franse beloften zijn ingelost. De versterkingen blijven binnenstromen. Men tracht een tweede 20ste Augustus te voorkomen. In Casablanca is zelfs een regiment cavale rie, volledig met paarden, gekazerneerd. De Fransen menen, dat soldaten vanaf het paard in de nauwe straatjes van de inheemsen wijken beter zullen kunnen vechten dan vanuit jeeps en pantserwa gens. Gisteren is de bekende pasja van Mara- kesj, El Glawi, twee maal op audiëntie geweest bij de sultan. Na het eerste be zoek aan de man, die hij indertijd op de troon heeft helpen brengen ging E] Gla wi naar de resident-generaal Boyer de Latour. Volkomen onverwacht keerde hij daarna terug naar het paleis van de sul tan. Over hetgeen besproken werd, is niets bekend. Volgens berichten uit communis tisch China, die te Hongkong zijn bin nengekomen, kan spoedig de vrijlating worden verwacht van 17 Amerikaanse missionarissen, de laatsten van de 500 missionarissen uit de V.S., die in China hebben gewerkt. Er bevinden zich twee bisschoppen onder, namelijk mgr A. Pinger O.F.M. bisschop van Tsjow- Tsoen en mgr J. E. Walsh, bisschop van Kongmoon en secretaris van het Katholiek Centraal Bureau van China. Verder veertien priester-missionaris sen van verschillende orden en con gregaties en één religieuze. Al deze missionarissen bevinden zich thans nog in de gevangenis of hebben huisarrest. Mgr Pinger is in de gevangenis, mgr Walsh heeft huisarrest. Zoals bekend wordt over de vrijla ting van in China vastgehouden Ame rikanen te Genève onderhandelde Van de ruim 2000 missionarissen, die voor en tijdens de oorlog in China werkzaam waren, bevindt zich nog één buitenlandse bisschop in zijn missie gebied, de Italiaan mgr A. Ferroni O.F.M., bisschop van Laohokow, als mede 32 missionarissen van diverse orden en congregaties uit België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Korea, Spanje, Polen, Hongarije, Canada, Ier land, Zwitserland, Engeland en Grie kenland. Alle Nederlandse missionaris sen zijn reeds uitgewezen en hebben een nieuwe taak in andere missiege bieden of in ons land. (Advertentie) Duizenden mèl U nebben last van overtollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Kennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwij zing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. Onopvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. De resultaten, die gisteren in de vorm van amendementen en resoluties zijn geboekt op het 87ste jaarlijkse congres van de Britse vakcentrale, de T. U. C., te Southport, zijn hoopgevend voor de Britse economie. Het gezonde verstand, waarvan de meerderheid der vertegenwoordigers van de 184 bij de T. U. C. aangesloten vakbonden, blijk heeft gegeven, heeft voorkomen, dai op kortzichtige wijze publiekelijk de voel werd dwars gezet aan de pogingen van de Britse regering om de .nflatie, die op liet ogenblik de Britse economie bedreigt, te stuiten. De beslissingen van de T. U. C. te Southport hebben hoop gegeven, dat de onbeperkte „loon- oorlog" in Groot-Brittannië zal afnemen. Door met ruim 5 millioen tegen on geveer 2,5 millioen stemmen een door de algemene raad van de TUC ingediend amendement aan te nemen, trok men de giftige angel uit een coinmunistisch-gein- spireerde resolutie, die een vrijbrief zou hebben gegeven voor een dergelijke on beperkte loonactie. De oorspronkelijke resolutie die afkom stig was van de communistische secreta ris van de machtige electrieicnsbond,1 ninering aan „het recht der afzonderlijke Frank Haxell, stelde, dat het congres „resoluut gekant was tegen elke vorm van beperking van loonsverhoging" en onvoorwaardelijk de „pogingen van alle aangesloten bonden zou steunen om de arbeidsvoorwaarden en lonen te verbete ren". Tegenover een dergelijk ongenuan ceerd geschreeuw, stelde het van de lei ding afkomstige amendement :n heel wat mildere termen „verwerping van iedere willekeurige beperking van collectieve mderbandelingen" en uitdrukkelijke het vakverenigingen om het loonpeil naar eigen behoefte te verbeteren". Deze mitigering der vakbondsopinie kwam echter niet dan na een stormachtig en heftig debat. Linkse afgevaardigden argumenteerden, dat de winsten nog al tijd ver voor liggen op de lonen en dat de Britse economische crisis niet kan worden opgelost door het laaghouden van de lonen, maar door het opvoeren van de koopkracht derarbeiders. Deze redene ringen werden echter gevolgd door een ernstige waarschuwing van de zijde van de algemene TUC-raad, die er bij de vak bonden op aandrong het effect van onbe perkte looneisen, op de nationale econo mie het oog te houden. Men moet naar een loonbeleid, dat rekening houdt mei de mogelijkheden van de nationale eco nomie. En hiermee werd gezinspeeld op de in brede kring verbreide mening, dat Duitsland en Japan op het ogenblik Groot-Brittannië, het land van de ge vaarlijke loonspiraal op de wereldmarkt aan het verdringen zijn. Gematigdheid Andere hoopvolle tekenen te South port waren de afwijzingen van resoluties, die de eis Inhielden van een drastische beperking van het overwerk en een krachtige campagne ter verkrijging van de 40-urige werkweek. Wel accepteerde men een resolutie, waarin verlaging van de kosten van levensonderhoud wordt ge vraagd en de regering wordt voorgesteld onmiddellijk de methoden te wijzigen voor het vaststellen van de tijdelijke index cijfers van de kleinhandelsprijzen. Men verwacht, dat de meerderheid van het congres vandaag de voorstellen die gedaan zijn om tot nauwere samenwei king te komen met de communistische vakbeweging in de Sovjet-Unie, van de hand zal wijzen. In Londen is het Cyprus-over leg gisteren vastgelopen. Het ministerieel gesprek tussen Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije over de toekomst van het eiland is „opgeschort"', nadat zoals minister MacMillan hei uitdrukte - slechts „overeenstemming was bereikt over het feit, dat geen overeenstemming was bereikt". Men is blijven steken in de behandeling van de Britse voorstellen. Griekenland en Turkije hebben hierop nog niet geantwoord. Het verdere overleg zal langs de normale diplomatieke kanalen geschieden. In teder geval zal de Britse regering geen verdere stappen doen, alvorens de Griekse regeling zal hebben gereageerd. Voor het midden van deze maand verwacht men dit Giekse antwoord niet. In 1 urkije is de staat van beleg afgekondigd in drie steden: Istanbul, Ankara en Izmir. In deze plaatsen liepen Dinsdagavond en gisteren anti- Griekse relletjes uit op ernstige onlusten. De Turkse regering meent, dat dit grotendeels liet werk is van communistische agitators. Zij zal streug optreden. Aan Griekenland zijn verontschuldigingen aangeboden. Op Cyprus zelf heerst over bet algemeen rust. De bevolking had geen andere uitkomst verwacht van de besprekingen te Londen. De Britse regering is op ongeregeldheden voorbereid. Versterkingen zijn naar dit eiland onderweg uit Malta en Chattam. In Parijs is de NATO-raad bijeengeroepen door de secretaris-generaal Lord Isntay, om dc Griekse en Turkse permanente gedelegeerden bij de NATO in staat te stellen liun collega's op de hoogte te stellen van dc om wikkeling van de kwestie-Cyprus. inzake Cyprus pas doen als de reactie van de andere betrokken landen bekend Is. Turkije is van mening, dat het onmo gelijk is het Britse plan tot zelfbestuur uit te voeren, zonder dat de Grieken ge garandeerd zullen hebben hun denk beelden en hun campagne voor zelfbe schikking van de Cyprioten op te geven Het Griekse antwoord is nog niet be kend. De zaak wordt eerst in het Griekse kabinet besproken. Veel zal afhangen, met het vraagstuk-Cyprus, althans over- hoe de Caprioten en vooral de aanhan- eenkomen te verklaren, dat wij het niet "ers van ,.Enosis" onder de Cyprioten cens konden worden", zo zeidc hy. Zijn Griekse en Turkse collega's wil den hem hierin wej volgen en zo ver scheen gistermiddag het communiqué waarin werd aangekondigd, dat de be sprekingen waren opgeschort. Later were het Britse voorstel vrijgegeven. Het om vat vier punten: een gekozen voiksverti genwoordiging voor Cyprus, alle ministi ries behalve defensie en buitenland: zaken onder leiding van Cyprioten, waa bij ook de Turkse minderheid zal wordt vertegenwoordigd, de twee uitgezondera departementen onder Britse leiding, ei tenslotte een permanente Brits Grieks-Turkse commissie te Londen, die moet werken aan de opstelling van een grondwet. De laatste vergadering van de Cyprus- conferentie in Londen heeft gisteren slechts kort geduurd. Minister MacMillan verklaarde, dat het hem speet dat geen overeenstemming was bereikt. „Laten wij, rekening houdende met de zeer grote strategische belangen, die samenhangen op de Londense plannen zullen reage ren. Men verwacht het Griekse antwoord liet voor half September. Eerst dan zal tien ook kunnen zeggen, of de Grieken 'Un actie in de Algemene Vergadering an de V. N. zullen voortzetten. MacMillan heeft gisteren op de confe- ntie nog verklaard, dat wanneer een- aal een nieuwe grondwet, die Cyprus Ifbestuur zou geven, was afgekondigd, Britse regering bereid zou zyn op- euw besprekingen te openen ter beraad, aging van allerlei problemen van het nstelijk gedeelte van het Middellandse ee-gebied, waaronder de kwestie- 'yprus. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat MacMillan gedurende de gehele confe- De Britten zullen hun volgende stap rentie niets heeft gezegd, dat zou kunnen worden uitgelegd als een hinderpaal voor toekomstige besprekingen over het toe kennen van het recht van zelfbeschik king. Dit in tegenstelling tot verklarin gen van de Britse minister van koloniën, Hopkinson, die in Juli 1954 heeft gezegd, dat de Cyprioten in genendele op dit recht behoefden te rekenen. Een derge lijke mededeling is thans niet herhaald. De Turkse regering heeft gisteren strenge maatregelen genomen na de on verwacht heftige anti-Griekse onlusten die uitbraken nadat in Turkije de berich ten bekend waren geworden van een aanslag die Maandagnacht gepleegd was op het Turkse consulaat te Saloniki. On der de leuze „Cyprus is Turks' werden vooral te Istanbul, l2"mir en Ankara ware veldslagen geleverd. In deze steden is thans door president Celal Bayar de staat van beleg afgekondigd. Het leger heeft er de controle overgenomen. In Instanbul zijn 45 personen gearresteerd. Tweedui zend personen zijn ondervraagd. In totaal zyn bij de onlusten 54 gebou wen in brand gestoken, waaronder 19 Grieks-orthodoxe kerken. Honderden en honderden winkels van Griekse eigenaars zijn verwoest. In Izmir werden bij de relletjes 57 per sonen gewond. Gistermiddag kwam het daar opnieuw tot betogingen. In deze stad is de onrust het grootst. Hier ook werden de Griekse officieren en hun gezinnen aangevallen, die bij het hier gevestigde NATO-hoofdkwartier zijn gedetacheerd. Verschillende van hun huizen zyn in brand gestoken. De gezinnen zijn giste ren met Griekse vliegtuigen geëvacueerd naar Athene. Speciaal over deze aangele genheid heeft de regering te Athene ge protesteerd bij generaal Grunther en bij Lord Ismay. De Turkse regering heeft gisteren een communiqué uitgegeven, waarin zij haar leedwezen uitspreekt over de aanvallen op „onze Griekse landgenoten", schade vergoeding aanbiedt en de Turken op roept kalmte te bewaren. De Griekse regering heeft echter laten weten, dat zij het communiqué onvol doende vindt. Er zijn nieuwe protesten ingediend. Ook de Britse regering heeft via de consul-generaal te Instanbul een protest laten indienen. In Griekenland zijn alle theaters, bioscopen en renbanen gesloten om anti- Turkse demonstraties te verhinderen. Le gereenheden zijn gezonden naar Thracië in Noord-Griekenland, waar veel Turken wonen. In Athene is bekend gemaakt, dat geen Griekse afgevaardigden zullen deelne men aan de conventie van het Internatio nale Monetaire Fonds en de Wereldbank die op 12 September a.s. begint.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7