Bonden van overheidspersoneel herstellen voorlopig samenwerking Eerste resultaat: gezamenlijke voorlichtingsvergaderingen GOLD FLAKE f Realistisch filmbeeld van de Mau-Mau-acties Koningin en Prins gaan rimboe- tocht maken in Suriname In Amsterdam na stakingsdreiging: NIET TE VEEL VERTROUWEN OP RADAR Scheveningse logger „Marsbango weer aangehouden Simbaeen Rank-product onder regie van Brian Desmond Hurst Afzonderlijke bussen voor stadspost Kapitein van „Maasdam" medeschuldig aan aanvaring met „Tofevo" m De eerste trek is een GOLD FLAKE waard! Geen toeristen-invoer van koffie en thee naar W est-Duitsland Stro en schroot over de weg Officier tikt mevrouw Bonman op de vingers Amsterdam krijgt nieuwe haven Koninklijk paar vaart in grammoncorgalen onder trombegeleiding Opnamen voor Van Goghfilm FILMS DEZE WEEK VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 (Van onze Amsterdamse redactie) De drie bonafide vakbonden van overheidspersoneel in Amsterdam, te weten de katholieke K.A.B.O., de christelijke N.C.B.O. en de socia listische A.B.V.A., hebben verleden week in verband met de toen dreigende staking van het hoofdstedelijke gemeentepersoneel, de na afkondiging van het Bisschoppelijk Mandement door het N.V.V. ver broken samenwerking voorlopig hersteld met instemming van hun hoofdbesturen en met terzijdestelling van alle bestaande menings verschillen om gezamenlijk aan nieuwe moeilijkheden in Amster dam het hoofd te kunnen bieden. Deze samenwerking is ook voort gezet, nadat in nachtelijke tramvergaderingen gebleken was, dat het trampersoneel zich niet opnieuw zou laten verleiden tot een door onverantwoordelijke elementen uitgelokte wilde actie. Hoewel in de hoezem van de in het georganiseerd overleg samengaande plaatselijke bonden een definitief herstel van de vroegere verhouding gewenst wordt, moet een beslissing dienaangaande natuurlijk worden genomen door de topleiding der drie vakcentrales. Maar de besturen der Am sterdamse-afdelingen zo is door alle drie bonden verzekerd menen dat er alle aanleiding is zich op korte termijn op het hoogste niveau te bezinnen op deze zaak. De samenwerking resulteerde nu al in twee gezamenlijke vergaderingen om het trampersoneel aangesloten bij de drie organisaties, voor te lichten over de huidige situatie. Op de bres voor ontslagenen Verbeteringen Definitief herstel gewenst Geslaagde proef in Den Haag (Sttn Prachtige loopbaan SPAANSE FILM IN VENETIë VERBODEN Zou kwetsend zijn voor Hongarije Iedere roker kan 't hiermee eens zijn. Naast dë bekende Gold Flake kunt U nu immers ook ge nieten van de nieuwe GOLD FLAKE filter tip. Van de eerste tot de laatste trek rookt U nóg milder Natuurlijk in cellophaan, dus steeds vers! Het uiterst fijne Filter doet z'n werk goed. Nóg zachter - nóg fijner-nóg geuri ger komen de uit zonderlijke Gold Flake tabakken tot hun recht Zonder spiritusbrander DOOR VENEZOLAANS OORLOGSSCHIP PAGINA 5 Vrachtwagens botsten Rondweg bij Roosendaal twee uur versperd De zaah-Jungschl'dger JONGENS DOKEN STAAÊJES BUSKRUIT OP Voorlopig duikverbod in Rijswijks zwembad Amerikanen draaien opnieuw in ons land r, „We willen poen zien" klonk nu toch maar sporadisch, doordrongen als het personeel nu toch eindelijk wordt van het feit, dat de bonden al het mogelijke voor hun leden doen. In de avondvergadering in het A.M.V.J.- gebouw, welke door ongeveer 300 per sonen werd bijgewoond, werd door ver scheidene leden van het trampersoneel beklemtoond, dat de rust in het bedrijf niet zal terugkeren, zolang er voor de 61 ontslagenen niets is gedaan. Algemeen werd de ontslagverlening onrechtvaardig gevonden en aan de bonden werd ge vraagd zich in te zetten om zo mogelijk de ontslagen ongedaan te maken. De heer Gisteren zijn deze bijeenkomsten ge houden, des ochtends in Bellevue (waar ongeveer 100 man bijeen waren) en des avonds in het A.M.V.J.-gebouw. De heer S. Bonn van de A.B.V.A., die als voor zitter optrad, deelde mede, dat verleden Week in overleg met wethouder Ram van Arbeidszaken bepaalde maatregelen Waren genomen om te trachten een even tuele nieuwe staking de kop in te druk ken Honderd man waren reeds gere- luireerd om de eerste wagens te beman nen, mocht onverhoopt het werk worden neergelegd. Ook het verzet in de nach telijke tramvergadering werd georgani seerd, hetgeen wellicht mede als oorzaak heeft gehad, dat de stemming zich uit eindelijk keerde tegen de agitatoren. De heer C. Baatenburg de Jong van de N.C.B.O. gaf een historische inleiding (die door de aanwezigen niet zozeer op Prijs werd gesteld) en waarschuwde, dat er nog steeds in Amsterdam mensen zijn, die een geraffineerd spel spelen met als 'nzet de verkregen rechtspositie teneinde Wanorde en bandeloosheid te veroorzaken. Ne heer Berends van de A.B.V.A. toonde aan, hoe in de hoofdstad door middel van het Georganiseerd Overleg voor de tram- hiannen de beste beloning in het gehele land verkregen is. Dat wil niet zeggen, dat de bonden nu stilstaan; integendeel, na hetgeen in het laatste jaar al is bereikt een op somming van meer dan 10 punten is er nu een voorstel van de vakbonden ingediend om bij ziekte en verlof 50 uitbetaald te krijgen. De gemeente heeft in zoverre toegehapt, dat zij met 25 wil beginnen en later verder zal hijken. Tevens zal men via het G.O. Pogen te verwezenlijken, dat een aan tal leden van het trampersoneel, die een bepaald aantal dienstjaren hebben, automatisch bevorderd wordt (de zg. A/B-regeling voor conducteurs). Het betoog van de heer Damhuis van rrA'B'°- over het stakingsverbod voor ambtenaren was overtuigend en maakte de toehoorders duidelijk, hoe zonder deze wettelijke bepaling een „dictatuur van de ambtenaar" zou kunnen ontstaan. Natuurlijk was het in deze vergaderin gen niet alles koek en ei tussen het rij dende trampersoneel en je vakbondsbe stuurders. Uit de discussies bleek echter, dat het personeel het voorlopige herstel van de samenwerking erg op prijs stelde; felen hoopten dan ook op definitieve samenwerking. Door enkelen werd na tuurlijk nog geklaagd over de slechte loon- en arbeidsvoorwaarden, maar het hl andere vergaderingen veel gebruikte; Damhuis geloofde niet aan de mogelijk heid van hoger beroep. Protest van de gezamenlijke vakorganisaties tegen de uitspraak had volgens hem geen zin. De enige kans om voor de ontslagenen iets te bereiken zag hij en ook deze uit spraak nam hij voor zijn persoonlijke verantwoording dat de bonden aan B. en W. vragen or zij in bepaalde ge vallen „genade voor recht" willen laten gelden. Hij verklaarde zich bereid met het gemeentebestuur hierover eventueel te spreken. Ook in deze vergadering kwam de wens naar voren om de samenwerking niet alleen in Amsterdam en niet alleen tijdelijk, doch in het gehele land en dan definitief te herstellen. Het verbreken van die samenwerking werd de betrok ken bonden erg kwalijk genomen. Er zal van deze wens goede nota worden geno men, zo klonk het van achter de bestuurs tafel. En passant werd nog door een der be stuurders onthuld, dat men in kringen van de vakbeweging verwacht, dat dezer dagen een nieuwe directeur van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf, in de plaats van de destijds met verlof gezonden Hof man, zal worden benoemd. Om tot een vluggere verwerking van de aangebrachte post te komen, is in 's-Gra- venhage een proef genomen met afzonder lijke hangbussen voor correspondentie, be stemd voor de stad, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen en Scheveningen. De uitkom sten van deze proef waren zo gunstig, dat deze regeling thans op grote schaal zal worden toegepast, nl. met 150 van derge lijke bussen. Verder wil P.T.T. in nauwe samenwerking met de dienst van gemeen tewerken te Den Haag geraken tot een aesthetisch verantwoorde brievenbus, die vermoedelijk aan de straatkant op het. trottoir een plaats zal moeten vinden en zal kunnen bijdragen tot opfleuring van het stadsbeeld. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz heeft gisteren voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam ver klaard, dat hij van mening is, dat de ge zagvoerder van de „Maasdam" de heer J. B. van G. uit Rotterdam medeschuldig is aan de aanvaring met zijn 15.024 brt. metend passagiersschip van de Holland Amerika Lijn met het Franse vrachtschip „Tofevo" tijdens mistig weer op 2 Oc tober van verleden jaar voor de kust van Rhode Island, kort na het verlaten van de haven van New York. De heer Metz vroeg de raad, die de scheepsramp, waarbij beide schepen zwa re materiële schade opliepen, doch op eigen krachten naar de haven van New York konden komen, waar zij in dok zijn gegaan, heeft onderzocht, de gezagvoerder te straffen met het inhouden van zijn diploma voor de tijd van één maand. Deze aanvaring heeft toentertijd enige opschudding veroorzaakt doordat een aantal passagiers weigerde van boord te gaan, omdat ze geen genoegen namen met de vergoeding van 20 dollar per persoon, en zij meenden onheus te zijn bejegend door vertegenwoordigers van de H.A.L. in New York. Deze zaak is later bijgelegd. Zestig passagiers zijn per chartervliegtuig naar Amsterdam vervoerd. De rest maak te met een ander schip de overtocht. De inspecteur zei namens de inspecteur- gelegenheid van de tweehonderdste "jfjting van de Admiraliteitsraad van de "ederlandse Koninklijke Marine, besloot Minister ir C. Staf, met de leden van de 'l'id een uitstapje te maken naar het vuwterrein voor de Veiser-tunnel, waar °nderdagochtend inderdaad een korte Vergadering werd gehouden in een op }et terrein aanwezige directiekeet. De '°t°, welke een beeld geeft van het be- pk aan het werk, laat zien hoe Z.K.H. r'»is Bernhard, een van de leden van de 'lad, de in aanbouw zijnde auto-tunnel verlaat. generaal voor de Scheepvaart, dat de ge zagvoerder zich niet heeft gehouden aan de bepalingen in de scheepswetten, die voorschrijven, dat de gezagvoerder een matige vaart moet laten lopen onder mis tige weersomstandigheden. Bovendien moet deze vaart geminderd worden „on der bestaande omstandigheden en toe standen". Het schip liep 17,5 mijl en de gezagvoerder heeft geen vaart laten min deren. ook niet. toen het Franse schip reeds op het radarscherm zichtbaar was. „Radar aan boord ontslaat een kapitein niet van de verplichting de voorschriften stipt in acht te nemen", zo zei de heer Metz. „Het is verbazingwekkend, dat de kapitein de vaart niet heeft geminderd". Er gaat blijkbaar van het radarscherm een soort suggestie uit, waardoor de ka pitein meent tot bepaalde conclusies te moeten komen. Deze suggestie heeft in dit geval tot verkeerde conclusies geleid, waardoor de aanvaring is ontstaan. „Men kan uit deze scheepsbotsing de lering trekken, dat gezagvoerders van grote zeeschepen niet te veel vertrou wen in radar moeten stellen. De ge gevens op twee radarschermen verschil len wei eens van elkaar. Ik hoop, dat in brede kring deze lering uit dit on geval wordt getrokken", zo besloot de heer Metz. Hoewel ook het Franse schip een te hoge vaart heeft gelopen ondanks de on gunstige omstandigheden, is de inspecteur van mening, dat de schuld van de kapi tein van de „Maasdam" van vrij ernstige aard is. Hij wilde rekening houden met de staat van dienst van deze zeeman, die hij „een kapitein zonder vrees of blaam noemde". Hij zei het te betreuren, dat deze prachtige loopbaan op zee thans moet worden afgesloten de kapitein is inmiddels gepensionneerd met een be straffing door de raad voor de Scheep vaart. Hij vroeg de raad de gezagvoerder te straffen met het inhouden van zijn diploma voor de tijd van één maand. De raad zal later uitspraak doen. f Ne Spaanse afvaardiging op het Film- estival te Venetië heeft zich teruggetrok- (lib omdat de film ,,Ei Canto dei Gallo" Gt Kraaien van de Haan) door de lei - f:,ng van het Festival is verboden. De w'm Werd verboden, omdat zij in strijd p°rdt geacht met het reglement van het kw dat de vertoning van films, die petsend zijn voor het nationaal gevoe) ph andere volken, verbiedt. De film zou et OaTne kwetsend zijn voor Hongarije. Op het program van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Suriname staat o.a. een rimboetocht, die in de vroege ochtend begint en niet voor midder nacht zal eindigen. Het gezelschap zal met een diesel- treintje van he; vliegveld Zanderij rij den naar Kabel, waar het Prinses Ju liana zendingshospitaal is. Van Kabel vaart men over de Surinamerivier stroomafwaarts; behalve Brokopondo waar voorbereidend werk wordt ver richt voor het stuwdamproject zullen enkele bosnegerdorpen worden bezocht Deze riviertocht wordt gemaakt met ka no's die deels met een buitenboordmo tor. deels door mankracht zullen wor den voortbewogen. DP Koningin en de Prins zullen in zg. granmanc.irjalen plaats nemen die op rituele wijze onder trombegeleiding worden voortbewogen. dezelfde prijs De Westduitse minister van Finan- nanciën heeft de mazen der grenscon- tröle weer eens nauwer gemaakt. Van 1 November af heeft hij de tolvrije invoer van koffie en thee verboden. Tot dusverre mochten toeristen die uit het buitenland kwamen, per maand een half pond koffie en één ons thee mee naar Duitsland nemen Ook deze kleine tegemoetkoming aan de reizigers heeft de minister nu van het program geschrapt. Toeristen zijn nu gewaarschuwd, dat zij na 1 November alleen nog maar een pakje thee of koffie mee mogen brengen, wanneer zij ook een spi ritusbrander in hun bagage stoppen. Dat zal namelijk worden aanvaard als geldig bewijs, dat men van plan is de koffie en thee onderweg zelf te bereiden. De Scheveningse logger „Marsbango" is Donderdagochtend opnieuw door een Venezolaans oorlogsschip aangehouden Volgens schaarse, nog onbevestigde be richten geschiedde dit in volle zee. De Nederlandse ambassade in Caracas is in geschakeld. De „Marsbango", de Sch. 178, waarmee schipper T. Blok uit Scheveningen sedert enige jaren de visserij uitoefent in de Caraibische wateren, werd in April 1954 eveneens door de Venezolaanse autoritei ten aangehouden en opgebracht naar de Venezolaanse haven La Vela. Korte tijd later is het schip zonder verdere maatre gelen vrijgelaten. De „Marsbango", een modern uitge rust motorvaartuig, voorz'ien van radar, radiotelefonie, koelinstallatie, is in staat een geregelde aanvoer van verse vis naar Curasao te garanderen en voorziet voor de Nederlandse Antillen in een behoefte. Venezuela beschouwt een groot stuk van de zee buiten de kust als Venezolaans territoir. Er bestaat een officiële drie- mijlszone, doch daarnaast is er ook een twaalfmijlszone, binnen welk gebied de Venezolaanse kustwacht zich gerechtigd acht, schepen te controleren op contra bande. Nergens in de Venezolaanse wet ten staat echter dat het verboden is, bin nen deze twaalfmijlszone te vissen. Na de eerste aanhouding is te Willem stad een commissie van onderzoek inge steld, waarin Antilliaanse burgerlijke en marine-autoriteiten zitting hadden, om de zaak te onderzoeken. Van de uitslag van dit onderzoek is tot nu toe niets be kend geworden. Zo groot was de hoop oud 'jzer en stro Donderdag vroeg na de botsing tussen twee vrachtauto's met aanbarro-warens, dat de nieuwe Rondweg om Wouw, de voorrangsweg naar Roosendaal en Ber gen op Zoom, ruim twee uur voor het snelverkeer gesloten bleef. Nadat een file auto's-sin de dikke mist via de berm van de Rondweg geloodst was, werd het ver dere verkeer twee uur lang omgeleid door de smalle Dorpsstraat over de oude verkeersweg tussen Roosendaal en Ber gen op Zoom. Het schroot werd vervoerd door een wagen van de firma Simons uit Rotter dam en was afkomstig uit het filiaal van de firma te Vlissingen. Bij Roosendaal wilde een lege auto met aanhangwagen een teertankwagen passeren, juist toen de auto met oud ijzer naderde. Snijden ging blijkbaar ook niet meer en toen verkoos de chauffeur van de lege auto uit Naald wijk de linkerberm van de weg. De wa gen, bestemd voor Rotterdam, stopte toen midden op dee weg. Plotseling doemde ech ter een derde vrachtauto met aanhangwa gen op, geladen met pakken stro. Een botsing was onvermijdelijk; stro en oud ijzer vlogen over de weg zodat er geen kip meer door kon. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Slechts de chauffeur van de auto met stro moest zich via het dak van de cabine uit zijn benarde positie bevrijden. Het stro werd maar meteen verkocht aan de West brabantse boeren. Op de zitting van het landgerecht te Djakarta in de zaak-Jungschlager heeft de verdedigster, mevrouw Bouman, Donderdag getuige Manoch nader on dervraagd over de twaalf keren, dat hij, naar hij zeide, heeft deelgenomen aan bevoorrading uit de lucht door vliegtuigen. Mevrouw Bouman legde in dit verband een verklaring over van luitenant Ellecom, van wie Manoch had verklaard, dat deze zou hebben deelgenomen aan zulk een bevoorra ding in 1951. In deze verklaring staat o.m., dat It. Ellecom in December 1950 naar Nederland was vertrokken, nadat hij twee maanden tevoren was gewond bij een ongeluk met een oefenvlieg tuig. Voorts toonde mevrouw Bouman Manoch foto's van andere personen, die volgens hem hadden deelgenomen aan de activiteit van de NIGO (Ne derlands-Indische Guerilla-Organisa- tie), doch van wie hij niemand her kende. De Officier van Justitie Sunarjo, verzocht hierop mevrouw Bouman, zich te onthouden van critische opmer kingen over getuige en zich tot de feiten te bepalen. Vandaag zal de volgende zitting wor den gehouden. In het zwembad „De Put" te Rijswijk hebben jongens de afgelopen weken ge regeld staafjes buskruit, die daar blijk baar door de Duitsers zijn achtergelaten, opgedoken. Deze staafjes werden in een speciaal daartoe bestemd mandje gedepo neerd en van tijd tot tijd door de hulp verleningsdienst uit Barneveld. ressorte rend onder Binnenlandse Zaken, wegge haald. Ook zijn enige kleine granaten ge vonden. Omdat deze munitie, als zij een maal boven water is gebracht, gevaar kan opleveren, heeft de Rijswijkse politie nu een duikverbod voor dit zwembad inge steld. Na de sluiting van het badseizoen zal de hulpverleningsdienst het bad syste matisch afzoeken, o.a. met electro-magne- ten. Zolang de munitie op de bodem van het zwembad ligt. kan zij geen kwaad, zo deelde men ons mee. (Van onze Amsterdamse redactie) Binnenkort, zo vernemen wij, zal een voorstel van B. en W de gemeenteraad bereiken om gelden te voteren voor de bouw van een nieuwe haven voor Rijn- en binnenvaartschepen bij Schellingwoude. Het voorstel bevindt zich momenteel nog in behandeling bij de commissie van bij stand. De haven is geprojecteerd tussen de Oranjewerf en de Oranjesluizen, ter wijl er een golfbreker gebouwd zal moe ten worden om de haven te beschermen tegen de Westenwinden. Tevens gaan er geruchten, dat er een haven zal worden gebouwd bij de Zeeburgerdflk, doch hier van kon vooralsnog geen bevestiging worden verkregen. Op deze tocht passeert men enkele stroomversnellingen en watervalletjes, die in deze tijd van het jaar waarschijn lijk vrijwel droog zullen liggen. De tocht voert liet gezelschap hier over een ri vier, die met woest geweld haar weg zoekt tussen rotsblokken, die de gespier de bosnegers handig laverend weten tp vermijden, wat voor iemand, die dii voor het eerst meemaakt, een spel met de dood lijkt. Dan weer is het een rivier, die schijnbaar roerloos ligt tussen de aan weerszijden oprijzende groene en som bere oerwoudwanden, die een onheilspel lend stilzwijgen bewaren, dat plotseling verscheurd kan worden door de rauwe kreet van een papegaai of tiet brullen van baboenapen Naar in Paramaribo ver luidt, zou de Knninain zulk een oewoud tocht zeer op prijs stellen. 1 Realistische films hebben aantrekkingskracht, vooral wanneer zij gebeurtenissen behandelen, die de hele wereld hebben geschokt. De film wereld grijpt deze feiten aan, weeft een verhaal daaromheen en tracht zo de mensheid een beeld te geven van wat er in werkelijkheid is gebeurd. De talloos vele ooi logstilms spreken voor zichzelf. Twee jaar geleden bracht R. K. O. Radio een film uit over de gruweldaden der Chinezen hij de strijd in Korea en thans heeft J. Arthur Rank een film van Brian Desmond Hurst uitgebracht over de terreuracties van de Mau-Mau in de Britse kolonie Kenya. Of het beeld, dat de film „Simba"" bij de toe schouwer oproept een juist idee geeft van de gruweldaden die zijn gepleegd, kunnen wij niet beoordelen. Wel kunnen wij zeggen, dat wat deze rolprent ons laat zien, verschrikkelijk is. Heel goed komt tot uiting, dat het voor de Engelse politie zeer moeilijk was om vat te krijgen op de goedwillende negers, die weten, wat er gaat gebeuren en wie de leiding van die acties heeft. Zij zouden hun leven verliezen, wanneer ze ook maar de minste aanwijzing gaven Inboor lingen, die al jaren lang hebben gediend bij de kolonisten als butler, kok of vee drijver, worden gedwongen toe te treden tot de Mau-Mau-gemeenschap. En zo wordt de blanke omgeven door een ring van vijanden, die hij niet kent, totdat de bende toeslaat. „Simba" laat zien, hoe hopeloos de strijd van de blanken is tegen deze zwar te fanatici, die worden opgezweept door hun leiders en die geen pardon kennen voor een loslippige of een onwillige. De hoofdpersoon in „Simba" is een jon ge kolonist gespeeld door Dick Bogarde die naar Kenya is getrokken om zijn broer te helpen op diens farm. Wanneer hij aankomt is zijn broer reeds neergesa beld. Kort nadien krijgt hijzelf waarschu wingen om te vertrekken. Daarna wordt zijn vee gedood en worden zijn drijvers vermoord. Nog steeds blijft hij Zijn bu ren moeten het onderspit delven en dan vindt hij op een avond, als al zijn be dienden zijn weggelopen, een dode kat tegen zijn voordeur gespijkerd als teken, dat hij de volgende zal zijn. Zijn telefoon blijkt afgesneden zijn wagen wordt in brand geschoten en er blijft hem niets an ders over dan zijn geweren te laden en te wachten, wat er komt. Doordat één van zijn kennissen de politie heeft kunnen waarschuwen, komt deze nog op tijd om de aanval te helpen afslaan. In het verhaal treedt de figuur van dr Karanje op de voorgrond, een ontwikkelde neger, zoon van een opperhoofd. Hurst heeft van hem het type gemaakt, dat niet anders wil dan vrede in het land brengen. Hij komt er achter dat zijn vader, het dorpshoofd, de leider van de terreur is. geeft dit aan bij de politie en laat het le- w ven bij een laatste poging om de wildge- worden negers te bedaren De verfilming van de diverse aanslagen op blanken en de ceremonie van de eed aflegging door de negers, die tot de bond van terroristen toetreden, mogen dan af schuwelijk zijn om aan te zien, zij zijn ons inziens in een film als „Simba" niet te vermijden Men zou kunnen zeggen, dat er hier een overdaad aan dergelijke scè nes is gegeven, maar nog altijd geldt de zinsnede, dat men vaak moet herhalen, wil het publiek begrijpen Toch heeft men getracht deze dingen te beperken en de nadruk te leggen op de psychologische achtergronden van deze vemietigingscampagne. De ethische zijde van deze film kan ons inziens verant woord worden geacht al zijn gegeven en uitwerking er van niet geschikt voor jeugdige personen. B (Van een speciale medewerker) Vincente Minnelli is momenteel in ons land bezig met opnamen voor de film over het leven van Vincent van Gogh, die wordt gemaakt naar het boek „Lust for Life" van Irvin Stone. De titelrol is, zoals bekend, toebedeeld aan Kirk Douglas, die zijn baard heeft laten staan om zoveel mogelijk te geliiken op de schilder, die zijn zelfportret maakte met een overvloed aan De kolonist Howard Dirk Bogarde in gevecht met een lid van de Mau \laudat zijn huis is binnengedron gen. Beeld uil de film „Simba" van Brian Desmond Ilurst. kleur en met een melancholisch-scbichtige blik in zijn ogen. Er is al het een en ander rondom deze productie te doen geweest. Ir Van Gogh heeft gisteren nog telefonisch bevestigd, dat hij alle medewerking weigerde, om dat hij het boek over Vincent de schilder onwaardig vindt. Het Departement van O. K. en W. is een andere mening toegedaan en heeft zijn voile medewerking toege zegd. Minneli heeft zich tot nog toe voorname lijk bezig gehouden met het verfilmen van vlotte „musicals" Met „An American in Paris" verwierf hij in 1950 zelf een Oscar. Het is de eerste keer. dat hij zich waagt Voor zijn rol als Vincent Van Gogh in de M.G.M.-film „Lust for life heeft de Amerikaanse acteur Kirk Douglas zijn baard laten staan. aan een biografische film en daarom zul len wij met reserve afwachten, wat het resultaat zal zijn en of wij niet een her haling krijgen van wat in die andere Ame rikaanse film, die in Nederland speelt: „The True and The Brave" zo pijnlijk trof. nl. een volledige misvatting van de Ne derlandse volksaard en van de ware toe dracht der feiten. Het valt moeilijk zich los te maken van een zekere reserve aangezien de „good will" van Hollywood niet groot is. De producent van de film over het leven van Vincent, de heer John Houseman, heeft echter op een cocktailpartij in het Amstel Hotel Dinsdag j.l. gepoogd de serieuze bedoelingen naar voren te halen en de overtuiging te geven, dat niets wordt ge fantaseerd. Minnelli zelf zei ons, dat hij naarstig de briefwisseling tussen Vincent en zijn broer Theo heeft bestudeerd. Hij achtte het zeer goed mogelijk om in het brede beeld van CinemaScope toch een rhythme in de montage te leggen, die cor respondeert met het dynamische karakter van Vincent. En Kirk Douglas verzekerde ons. dat hij het zelfportret van Vincent, dat in Boston hangt, urenlang heeft bestu deerd om door te dringen in het karakter van deze man. De opnamen in Nederland zullen enkele dagen in beslag nemen en dan wordt, nes, in de Borinage gefilmd. De authentieke plaatsen in Frankrijk zijn reeds bezocht. Bu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5