na de rust S.V.V. overwon pas Emma's slingerback-systeem Schiedamse zege was met 0-4 wel geflatteerd I P.S.V. vond het spoor GVAV viel uit de kopgroep Enschede in een half uur al winnaar tegen Scheveningen AMSTERDAM EINDELIJK OP SCHOT D.O.S. behaalde zijn eerste zege MW had het hoogste tempo Verpletterende nederlaag vooi Engelse athleten in Moskou SPSS aiSIl De eerste overwinning op Limburgia, nadat Jacobs was uitgevallen Kanaries „vlogen" een hoger tempo dan de Stormvogels Twee Dordtse openings-doelpunten werden afgekeurd Excelsior versloeg Vitesse met 1-0 In afd. A al géén maximum-clubs meer Telegram naar Landman zonder succes Völewijckers kansloos tegen Willem II Sneek krijgt liet niet cadeau. Maurits leidt Povere 0-1 van Ajax tegen Rigtersbleek Onze waterpolo-ploeg naar Melbourne? De Graafschap redde slechts de eer D.F.C. had tweemaal een voorsprong Wereld- en Europese records sneuvelden MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 PAOTNA Om snel te vergeten Amateur-voetbal Brabantia stelde teleur HVC-ER HEINEN BIJ DE CENTRALE TRAINING Excelsior sloot aan Twee grote scores EMMA-WILLEM II CLUB-KAMPIOENSCHAP DAMMEN VAN NEDERLAND HET SCHAAKTOURNOOI TE GOTHENBURG Donner remise tegen Stahlberg Beginsel en practijk. VOETBAL IN FRANKRIJK VOETBAL IN BELGIë Maar toch won Sittardia FRANSE GOLF-AMATEURS KLOPTEN NEDERLAND Eur. record verspringen Kuc 200 m. voorsprong Het hoogtepunt van de strijd vorlV;a- de 10.000 meter, welk nummer door f, dimir Kuc met meer dan 200 meter schil werd gewonnen vóór Gordon F1 Kuc' tijd bedroeg 29 min 8.2 sec.. jj voortreffelijke prestatie, waarmede thans achter Zatopek de tweede Plaats„aii de wereldranglijst inneemt. De tijd Piric werd 29 min. 46.4 sec. vS| Voi„ Wo (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag De angstige gillen van de vrouwelijke supporters van Emma waren na de rust in de plaats gekomen voor de geestdriftige aanmoedigingen. Want zo schoon als het in de eerste helft ging bij de Dordtse club, die haar oude vorm en soepelheid scheen herkregen te hebben, zo zakte het overwicht van Emma na de thee, toen SVV over zijn dode punt heen was en door beheersing van het middenveld de leiding overnam. Toen hadden de Schiedammers de juiste kijk gekregen op het slingerback-systeem, waar de trapvaste Van der Starre in excelleerde. Toch duurde het tot een kwartier voor het einde, alvorens SVV van een be nauwde 0-1 voorsprong op de wel verdiende maar stellig zeer geflatteerde 0- 4 zege kwam. Ja, het ging als vanzelf bij de in het wit gedoste Emma-spelers. Men begreep elkaar volkomen, men nam, zonder dat er een Schiedams been aan te pas kwam, herhaaldelijk de bal van elkaar over; kortom het teamverband was er. Maar. wat nog steeds ontbrak, dat was het juis te schot of het doorslaande tikje met het hoofd. SW was er eigenlijk niet, de gas ten kwamen er voor de rust helemaal niet aan te pas. Een Emma scoorde twee doelpunten: èen uit een kopstoot van de wel actieve, maar niet gevaarlijke v. d. Gaag, en èen bij een doelworsteling. Maar beide tref fers werden door arbiter Van Gelder ge annuleerd- Geen nood, er zat vaart in het Dordtse spel, het tempo lag hoog en SVV scheen zijn laatste oortje te hebben versnoept. Vooral de vleugelspelers Janus van der Gijp de beste man van het veld en Jan Hardenbol, de Dordtse linksbuiten, schie pen hun mede-voor ga Waartsen herhaalde- lijk goede scorings- kansen, maar deze konden er niet van profiteren. De schaarse Schie- damse kansen vonden evenmin een schiet- vaste voet. Toch moest de jeugdige keeper Kramer van Emma eens met een fraaie zweefduik erger voor komen. SVV werd geheel op eigen helft terugge drongen en verdedig de het heiligdom van Kouwen met man en macht. Toch kwam er voor de gasten nog een flinke portie geluk bij, want an ders zou de strijd zich zeker anders heb ben ontwikkeld. Toen vijf minuten voor rust kwam dat psychologische moment. Köneman, de actieve Schiedams- midvoor was doorge broken. Hij tikte de bal naar Maltha, die o.i buitensnel stond en Kramer moest capituleren, 0—1. Luide protesten op de tribune en een stormloop van elf spelers naar de grensrechter, die echter „met thuis" gaf. Onmiddellijk veranderde het strijd* beeld. Emma trok hard en onstuimig naar voren en probeerde een doelpunt te^ for ceren, Dat gelukte niet en. het was eigen lijk eèn opluchting, dat er een kwartier tje „uitblazen werd geblazen". Daarna bleek de thee de gemoederen te hebebn bedaard, maar ook het spelbeeltf veranderde. SW veroverde langzamer hand het middenveld, nu het beter inzicht had verkregen in het systeem van Emma. Het tempo zakte daardoor. Maar de gas ten profiteerden beter van de kansen dan hun gastheren. Toch duurde het nog een een half uur, eer Köneman na goed solo- spel de voorsprong opvoerde tot 02. De beide andere doelpunten vielen in de laat- De (Van onze correspondent) ARNHEM, Zondag wedstrijd die Vitesse en Excelsior op Monnikenhuize voorschotelden, moet maar weer zo snel mogelijk worden ver geten, want het vertoonde spel was ver beneden de maat. Vooral Vitesse bracht er weinig van terecht. Dc Arnhemse ploeg bezat totaal geen vechtlust cn reageerde verschrikkelijk traag. De Rotterdamse voorhoede liet nog wel eens aardige aan vallen zien, maar een nauwkeurige af werking was toch ook hier niet te vinden. De eerste helft was het aankijken nau welijks waard. Vitesse nam een afwach tende houding aan, zodat Excelsior ge makkelijk de aanvallen kon inleiden. Aan de andere kant liepen de Vitesse-aanval- len onherroepelijk dood op de hechte Ex- celsior-defensie, waarin spil Lagerwaard, prima bijgestaan door linkshalf v. d. Pol der. uitstekend op dreef was. De eerste helft verstreek zonder doelpunten. Na de rust kwam er al spoedig veran dering in de stand. Twee minuten waren er gespeeld, toen de Rotterdamse links buiten Corpelijn handig door de Vitesse- defensie schoof en tenslotte ook keeper L' Amie onfeilbaar het nakijken gaf: 01. Vitesse veerde nu even op, maar de voor hoede bezat toch niet de kracht om de so lide verdediging der gasten te overmees teren. In de laatste tien minuten van de strijd vond er een omzetting in de Vites- se-gelederen plaats, waarbij linksback Heyn de middenvoorplaats ging bezetten. ste acht minuten door Köneman en Mal-was inderdaad een aanmerkelijke ver- tha. Vijfduizend toeschouwers woonden betering voor de Arnhemmers, maar de de wedstrijd bij I was nu no2 te kort om de gelijkma' I ker te forceren. KÖNEMAN, productief (Van onze Haagse sportcorrespondent) IIOUTRUST, Zondag. Binnen een half uur was het duel tussen Scheveningen en Enschede beslist. Oe Hagenaars hadden toen al ten 3—0 achterstand en het technisch overwicht van de Enschedeërs was er wel een waarborg voor, dat deze voorsprong be houden zou blijven. Ondanks een lelegrafische boodschap om het doel van de thuisclub te verdedigen, was Wim Landman niet verschenen, zodat de Hage naars in de oorspronkelijke opstelling het veld opkwamen. Uiteraard bestond voor dit treffen grote belangstelling, er waren rond 18.000 toeschouwers. Doch of aan de verwachtingen is beantwoord, geloven wij niet. Scheveningen is slechts een flauw spiegelbeeld van de ploeg, welke het vorige seizoen als Hol land Sport van de ene overwinning naar de andere stevende. En Enschede met zijn dure voorhoede was mans genoeg om de Scheveningse-Haagse combinatie onder de duim tc houden. J an Roessel heeft de van de lat terug stuitende bal onhoudbaar alsnog in de Volewijekers-touwen gedreven en Willem II leidt. Met keeper Hagenaars zijn ook Fan Alphen, Van Oord en Van der Muts verslagen, maar Van Elderen juicht mee. (Van onze sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag. Willem II heeft er in Amsterdam- Noord geen gras over laten groeien. Want zonder dat De Völewijckers er aan te pas kwamen, regen de lands kampioenen 4 doelpunten aaneen. De eind-uitslag (04) kwam tot stand na een duel zonder hoogtepunten. Na een duel, waarin De Völewijckers slechts enkele reële kansen hebben gehad. Die kansen hebben de Amsterdammers alleen gedurende de eerste iwintig minu ten gekregen, toen hun voorhoede nog wel eens tot een aantrekkelijke combinatie wilde komen. Eerst testte Weenink de kwaliteiten van doelman Feyt en daarna Van der Ruit. De Tilburgse ploeg ver bleekte er nauwelijks van. Zij nam reso luut de aanval over en zaaide voor het eerst paniek in de Amsterdamse verdedi ging via De Bruyckere en Van Elderen. Doelman Hagenaars had tegen deze actie geen verweer, werd gepasseerd, maar zag, hoe rechtsachter Van der Muts de sco- ringspoging op tijd uiteen trapte. Het eerste doelpunt kwam in de 34-ste minuut tot stand. Ren hoge voorzet van rechtsbuiten De Jong werd door een hoog opspringende Hagenaars gemist. De bal kwam bij De Wit, die tegen de deklat kopte, waarna van Roessel de aanval doel treffend afrondde: 0—1. Na de hervatting werd het kwalitatieve verschil vrij snel verder in de score uit gedrukt. Een hoekschop van De Jong be landde op het hoofd van linksbinnen De Wit en het stond 0—2. Na vijf minuten. Willem II kwam nogal goedkoop aan zijn derde doelpunt. In de 22ste minuut wilde Van de Oord om zijn doelman terug spelen, omdat hij in het nauw werd ge bracht door Van Roessel. Het werd een hoge boogbal, waar Hagenaars echt met bij kon: 0—3. In de laatste minuut werd het 0—4, toen De Jong na een lange rush eerst de lat en daarna het net trof. Dat in de le klas B van het Amateur-voetbal de strijd om de titel voor een belangrijk deel tus sen Sneek en de Arnhemse Boys zal i*aan, Is nu al duidelijk. De twee ploegen, die verleden week met een goede overwinning wal slaken, bleken nu in een 0—0 draw volkomen aan elkaar ge waagd!. En dat Muntendam hier tot de zwakke ploegen behoort, werd uit de zware nederlaag tegen Robur et Velocitas eveneens duidelijk. Mogelijk wordt Hengelo een zware concurrent voor Sneek en de Arn hemse Boys, want de uit-zege van de Twenters tegen W V.C, mag ge zien worden! Brabantia viel tegen. De Eind- hovenaren, favorieten in de le klasse C, bereikten bij Alliance slechts een gelijk spel. Zij moesten daardoor al de eerste plaats laten aan Maurits, die met een voortref felijke zege op Schijndel in zee ging. Een goede prestatie verrichtte ook Vlissingen: de eerste Zeeuwse zege „op niveau" sinds lange tijd! Rotterdam beleefde géén beste start van zijn Amateur le-klassers: C.V.V. verloor thuis tegen West- Frisia en uit het bezoek aan U.V.V. haalde R.F.C. slechts een overigens nog verdienstelijk gelijk spel. Wij verwijzen verder naar de uit slagen; de wedstrijd Kimbria V.S.V. '34 werd uitgesteld. De Oostelijken gingen met zo'n fel tempo van start, dat de thuisclub onmid dellijk in de defensie werd gedrukt. Pas na 8 minuten kreeg Abe Lenstra zijn eerste bal en meteen was er een doel punt. d*t echter door arbiter Ausum we gens buitenspel geen genade kon vinden. 'let. mocht niet -ónderen, nog ;en minuut later erd de Haagse -rdediging com- eet aan flarden espeeld en kon >onk zijn club de riding geven. De asten begonnen aama nog feller e spelen, er wer en knappe com binaties opge- ouwd, welke als en vlijmscherp mes door de faagse defensie ïeden. Doelman /an der Wint ;topte met een iliksemsnelle re- ictie een laag chot van Man- elmans en een 'stig ingeschoten al van De Har- er uit een hoek- chop werd al ven knap door eze athleet ge topt. De duur ge- ochte aanval van nschede kwam 'aarna op volle oeren, van Hol land Sport bleef LENSTRA, weinig over. Een nogal rustig in zijn voorzet van Vo- ges werd door nieuwe kleuren Van dier Wel hard ingeschoten, 2—0, en 6 minuten later liet doelman Versprille een bal uit zijn han den vallen cn kon Voges inschieten, 3—0. Pech had de thuisclub toen Jan van Geen kort voor de rust uit een corner tegen de lat kopte. Na de pauze deed Enschede het rus tiger aan, zodat de thuisclub in de aanval kon komen. Doch ook toen wilde het met lukken. Bertus de Harder kon amper boven de middelmaat uitkomen en mid denvoor Van Geen kreeg slechts spora disch een goed toegespeelde bal. Een pass van hem naar Cocky Clavan werd door de laatste ingeschoten. De thuisclub ver- zuimede daarna (of was net onmacht?) om door te drukken. Zo bleef het 31 in een wedstrijd, waarin Lenstra zich wel heel rustig hield en waarin het duidelijke bewijs werd geleverd, dat Scheveningen een héél karwei zal hebben een plaats in de Ere-divisie te bemachtigen. De midvoor van H.V.C. Heinen is uitge nodigd deel te nemen aan de centrale training te Amsterdam, bedoeld voor de spelers, die in aanmerking komen voor het Nederlands Elftal van dit seizoen. (Van onze sport-correspondent) ENSCHEDE, Zondag. Het was maar een heel pover gerecht, dat Rigtersbleek en Ajax gisteren op dienden. Van de Amsterdammers had men tenminste verwacht, dat zij op het gebied van ploegverband en techniek iets zouden presteren. Maar de ongeveer 4500 bezoekers kwamen bedrogen uit. Er werd vaak slecht geplaatst cn de voorhoede wist niet te profiteren van de zwakke plekken in de Ensehedese defensie. Er werd bar slecht geschoten en het was wel kenmerkend, dat het enige doelpunt door een halfspeler werd gemaakt. Voor de rust was Rigtersbleek het meest in de aanval en het had weinig gescheeld of Pieters Graafland had al in de eerste minuten moeten zwichten voor een schot van Bleyenberg. dat juist over de lat ging. Verder kreeg de vroegere midvoor van het Nederlands elftal geen enkele kans meer. Spil Geelhui zen was hem steeds met het koppen de baas. Trooster die streng werd be waakt, kon maar zelden in actie ko men, maar hij had pech toen een hard schot van zijn voet onbereikbaar voor de Ajax-keeper, juist tegen de paal belandde. In het Ensehedese doel onderscheidde zich de reserve-kee per Koers in bijzon dere mate, hij deed niets voor zijn col lega aan de overkant onder. Zo stopte hij eens op sublieme wijze een schot, dat Michiels van korte afstand op hem af vuurde. Verder bleef de midvoor van Ajax beneden de. maat. Van de rechter vleugel Den Edel—Van Dijk ging totaal niets uit. Twintig minuten na de rust kreeg Ajax een vrije trap toegewezen. Daaruit schoot linkshalf Bijker van ongeveer 35 meter afstand in. Een prachtig maar gelukkig doelpunt, dat de club uit de hoofdstad een niet geheel verdiende 0-1 zege bracht. HOOFDKLASSE A DOSStormvogels 42 AmsterdamLimburgia 42 VVVRoda Sport 31 NACFortuna '54 11 SpartaEindhoven 11 VitesseExcelsior 01 EBOH—ADO 2—2 RigtersbleekAjax 01 HVC—NOAD 2—? HOOFDKLASSE B Emma—SVV 0—1 De VolewjjckersWillem II 04 BW—Alkmaar 4—1 ScheveningenEnschede 13 MVVDe Graafschap 31 PSVFeijenoord 32 SittardiaDFC 32 Rapid JCEDO 41 GVAV—Elinkwijk 0—3 Géén „maximum"-pIoegen meer in afd. A, waar alle vier koplopers hun eerste verliespunt incasseerden: NAC en Fortuna '54 tegen elkaar, Eindhoven bjj Sparta en verrassenderwijs ook HVC tegen Noad, waar door Excelsior, dat bij Viiesse met de enige goal won, aansluiting kreeg. In afd. B viel alleen GVAV af, na de nederlaag die de Groningers tegen Elinkwijk leden. Rapid JC, Enschede, Willem II en SVV boekten allen hun derde overwinning en gaan dus gevieren aan de kop. GEELHUIZEN bedwinger van Bleijenberg Eindhoven had van het gelijke spe!, waarbij de grote strijd in Breda tus sen N.A.C. en Fortuna '54 onbeslist bleef, kunnen profiteren, maar het moest door eigen schuld eveneens met een draw bij Sparta genoegen nemen Een soortgelijke kans liet ook H.V.C. onbenut, want de Amers- foorters kregen tegen Noad ook slechts de halve buit. Door een typi sche Excelsior-score, de enige goal tegen Vitesse, kwam er dus nog een vijfde koploper bij. Het dichtst bij dit kwintet kwam Ajax dat de kleinst mogelijke zege op Rigtersbleek be haalde, evenals V.V.V. dat de ver wachte meerderheid over Roda Sport aan de balk bracht. D.O.S. en Am sterdam boekten ieder hun eerste overwinning: de wiekslag van de Ka naries reikte hoger dan die van de Stormvogels en de Zwarte Schapen bedwongen Limburgia niet zonder verrassing. Het allereerste winst puntje voor de drie Dordtse clubs kwam op naam van E.B.O.H., dat thuis de halve buiten tegen A.D.O. opeiste, profiterend van het feit da! de Hagenaars op het ogenblik ver van hun beste vorm zijn. De eer voor de grootste overwin- Hoofdklasse A N.A.C3 5 8—? Fortuna '54 3 5 72 Excelsior 3 5 20 Eindhoven 3 5 74 H.V.C3 5 8—6 V.V.V3 4 7—5 Ajax 3 4 54 A.D.O3 3 7—6 Amsterdam 3 3 76 D.O. S3 3 9—8 NOAD 3 3 5—5 Sparta 3 3 45 Stormvogels 3 2 46 Limburgia 3 2 47 E.B.O.H. 3 1 2—4 Rigtersbleek 3 1 14 Vitesse 3 0 3—9 Roda Sport 3 0 3-10 ning eisten ditmaal S.V.V. en Willem II op. De Schiedammers lapten alle traditionele moeilijkheden bij Emma aan hun laars en de landskampioe nen zetten bij De Völewijckers nieuwe glans aan hun titeï bij. F.nschede intussen zorgde voor de derde achtereenvolgende nederlaag van Scheveningen, dat lang geen Hol land Sport is terwijl Rapid JC in de kopgroep bleef door een goede zege op E.D.O. G.V.A.V. echter viel, zoals gezegd, af: de Groningers leden tegen Elink wijk een sprekende nederlaag. En zij werden voor de vierde plaats gepas seerd door B.V.C. èn M.V.V., die met robuuste scores tegen resp. Alkmaar en De Graafschap voor de dag kwa men. P.S.V. vond het goede spoor. De Philips-kampioenen traden tegen Feijenoord in ouderwetse formatie aan en vierden dat met een goede overwinning, die hen van de laatste plaats verloste. Twéé Dordtse clubs in de staart- groep van vier puntlozen: in het ge zelschap van E.D.O. en Scheveningen namelijk behalve Emma ook nog D.F.C., dat bij Sittardia de kous op de kop kreeg. Hoofdklasse B: Rapid J.C3 6 10—2 S.V.V3 6 14—4 Enschede 3 6 113 Willem II3 6 12—4 B.V.V 3 4 8—4 M.V.V3 4 9—5 Elinkwijk 3 4 85 G.V.A. V3 4 5—6 De Graafschap 3 3 56 Sittardia 3 3 67 Feijenoord 3 2 68 Alkmaar 3 2 5-11 Völewijckers 3 2 6-13 P.S.V3 2 5—9 D.F. C3 0 4—8 Scheveningen 3 0 6-12 Emma 3 0 4-11 E.D. O3 0 3—9 De competitiewedstrijd EmmaWillem II wordt niet a.s. Zondag maar i.v.m. bij zondere omstandigheden reeds Zaterdag gespeeld. Het hoofdbestuur van de K.N.D.B. heeft in zijn vergadering van Zaterdag j.l. het rooster van de finale om het Nederlands club-kampioenschap dammen als volgt samengesteld: 25 Sept. Rotterdam: Constant-Excelsior. 25 Sept. Groningen: DGZDIO. 2 Oct. Den Bosch: ExcelsiorDGZ. 2 Oct. Den Haag: DIOConstant. 9 Oct. Utrecht: ConstantDGZ en DIO Excelsior. Onze landgenoot Donner heeft in zijn partij tegen de Zweed Stahlberg, voor de 16e ronde van het Interzonaal Schaak- toumooi te Gothenburg, remise bereikt. De afgebroken partij uit de 15e ronde tegen de Tsjech Filip werd door Donner verloren. De uitslagen van de 16e ronde luiden: SzaboUnzicker DonnerStahl berg Petrosian—Filip Keres—Fuderer 10; Spassky—Guimard 1/2; GeilerNajdorf Ilivitsky Pilnik Bronstein—Panno afge broken; PachmanBisguier Ra- bar—Medina afgebroken; Sliwa was vrij. De uitslagen van de afgebroken par tijen luiden: 15e ronde: FilipDonner 10; Stahl bergSzabo 0—1. 16e ronde: BronsteinPanno 10; Rabar—Medina 01. (Van onze sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag. Het neeft tot twintig minuten na de rust geduurd. Ms,ar daarna is het dan ook gebeurd en heeft Amsterdam vanmiddag in het Olympisch Stadion drie doelpunten binnen het kwartier gescoord. Drie prachtige doelpunten, die de score tegen Limburgia /p 4—1 brachten. Toen de hoofdstedelingen een maal zo'n grote voorsprong hadden, verslapte hun spel weer en mochten de Limburgers nog een tegentreffer produceren, waardoor de eindstand derhalve 42 werd. Amsterdam was veel sterker. De eerste helft werd grotendeels rondom de zestienmeter-lün van Limburgia afgewikkeld. Vooral gedurende de eerste vijf tien minuten was het druk op de Limburgse helft. In die periode vond echter alleen Kick het noodzakelijk om doelman Jacobs met een laag schot in actie te brengen. Daarna pas kwam de Amsterdamse aanval op schot, eigenlijk toch pas in de tweede helft, maar toen ook met volle kracht. Slechts twee minuten Na dat eerste kwartier kwam Lim burgia aan bod. Rechtsbinnen Stephan zag een gat en vuurde. De richting was echter zoek. Amsterdam veerde op en antwoordde via een combinatie tussen Vonhoff en Tolmeyer. De aanval was nog maar nauwelijks afgeslagen, toen Lim burgia onverwachts de leiding nam. Een kopbal van Feyen kwam bij linksbuiten Habets, dl» ongehinderd ln kon schieten: 0—1. (Van onze sport-correspondent) MAASTRICHT, Zondag Een razend tempo, gepaard met een goede techniek, is het geduchte wapen, dat ook ln de wedstrijd tegen de Graaf schap, door MW gehanteerd werd. Een middels dit wapen, waarmede MVV start te, was het bijna in de le minuut al raak, toen de aalvlugge Ummels back Janssen te vlug af was, maar keeper Gerritsen kon nog corner werken. Door het moor dend tempo dat MW draaide, kwam de defensie van de Graafschap meermalen In paniekstemming, waarbij alleen met corners geven redding kon worden ge bracht. Uit zo'n corner in de 5e minuuit laag op 20 te brengen. Hiermede was de room van het spel af. Wederzijdse aanval len volgden, waarbij het vaak hard toe ging. In de 28e minuut loste de naar links gezwenkte Selderhuis een hard schot, dat keeper Weijzen wegstompte, maar net voor de voeten van Janssen, die dezedoel- rijpe kans naast kogelde. In de resterende tijd werden de resp. keepers nog herhaal delijk aan de tand gevoeld, doch gaven niet thuis en zo ging de rust in met 2—0. De tweede helft was voor de 10.000 toe- i schouwers niet om te juichen. Het spel peil lag stukken beneden de eerste helft, waarbij de bezoekers vaak de wedstrijd probeerden te forceren. Zodoende kwam het initiatief aan hun kant te liggen, doch hun plaatsen en schieten was slecht. MVV i i!:i, .nnw n-io/vcrfor* U3n Vlnit door Toennaar gelanceerd nam Vanwerd geleidelijk weer meester van het Wissen de bal ineens op zijn schoen en keeper Gerritsen kon niets anders doen dan vissen 10. De mannen van de Graaf schap verzetten zich dapper, waardoor ook van deze zijde aanvallen gelanceerd ■werden, met Meijer als de gevaarlijke man De MVV-defensie sloot echter prach tig waardoor geen moment kans tot een zuiver gericht schot gegeven werd. Als twee vechten gaat de derde met de buit strijken en dit was in de 25e minuut het geval toen Ummels van een duel tus sen Beumer en Willems profiteerde om de hal af te snoepen en snel door te drib belen om te besluiten met een schot, dat keeper Gerritsen niet klem hield enToen- üccpti Uo-rrvrcrrla nm no stan/l terrein en om onbegrijpelijke reden annu leerde scheidsrechter De Boer, wiens lei ding zwak was, een voltreffer van Um mels wegens buitenspel, alhoewel deze deonbenut. Lammers deed het na twee en J I n "R/alimFT minnfn-. Li: 4 a (Van onze sport-correspondent) UTRECHT, Zondag DOS liep in het Utrechtse stadion voor de rust tegen Stormvogels op verdiende wijze naar een voorsprong van 30, Verdiend, omdat de Kanaries een hoger tempo draaiden en mede daardoor een veel verrassender element in de aanvallen legden dan de Stormpieten. De IJmuidenaren waren in techniek zeker niet de minderen en de opbouw van de aanvallen was eveneens goed verzorgd, maar het ontbrak de heren nu eenmaal aan voldoende tempo om de Utrechtse defensie uiteen te spelen en bovendien wisten de gasten niet zo goed met de kansen overweg als bij DOS het geval was. Toen de blauwhemden na de hervatting kopbal via de paal uit een vrije schop, plotseling tot twee tegendoelpunten kwa-l genomen door Janssen, succes (32). men, werd DOS volledig in het defensief gedrongen. De tweede Utrechtse uitval werd toen met een doelpunt gehonoreerd en toen was de strijd beslist. De gasten kwamen nog wel tot een slotoffensief, mede doordat DOS hen liet komen, maar dat leverde geen tastbaar resultaat meer op, zodat DOS met de cijfers 4—2 zijn eerste zege boekte. In de twaalfde minuut ontving van der Linden de bal na een uittrap, trok even door en deponeerde het leder toen voor het doel, waar Lammers, zwaar belaagd, op beheerste wijze scoorde (10). Even later antwoordde van der Meer na goed aangeven door Luppens met een ferme kogel, welke via de lat uit ging. In dezelf de minuut liet Luiten, die in de tweede helft uitviel, een volkomen vrije kans Een kwartier voor het einde rondde Krommert met een vlijmscherp schot een fraaie combinatie af (42), waarmee de strijd beslecht was. bal van de tegenpartij i.e. Beumer ge kregen had. Nadat Meijer een vrije trap even buiten het beruchte gebied had naast geknald, lanceerde MW een goede aanval, waar uit Van Wissem met een soloren doorbrak en met een hard schot keeper Gerritsen voor de derde maal het nakijken gaf. 3—0. Even voor het scheiden van de markt kon Kluin met een fraai schot tenslotte naar geen moeite bezorgde om de stand j nog de. eer redden 3—1, dertig minuten beter, toen hij uit een voorzet van Van de Bogert de bal keurig over De Graaf heen het doel in trok (2— 0). Spoedig daarna had Van der Linden na een ingooi met een magnifieke diago nale kogel, laag in de verste hoek, succes (3—0). Vier minuten na de hervatting scoorde Venus uit een strafschop (31) In de zelfde minuut kopte Luppens het leder I tegen de kruising van lat en paal, maar 1 spoedig daarop had hij met een keurige De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Franse competitie luiden: Eerste divisie: MetzSaint Etienne 52, Nice Lens 52, ToulouseSochauX 0—1, Strasbourg R. C. Paris 14, BordeauxMarseille 10, Se danReims 11 LilleNimes 32, LyonNan cy 20, TroyesMonaco 26. Na 4 wedstrijden heeft Nice ongeslagen de leiding met 8 punten, gevolgd door Metz Saint Etienne en Racing Paris, allen met 6 punten. Onderaan op de 18e plaats staat Troyes zonder een enkel winstpunt. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Belgische eerste divisie, luiden: TilleurS. C. Charleroi 2—2, Waterschei- Beerschot 0l.Lierse Gantoise 12, Antwerp Union St. Gilloise 44 Berchem SportDa ring 51, F. C. MechelenLuik 23 Anderlecht Beringen 20, Standard C. L.R. A. C. Me chelen 60. Na twee competitiedagen deleft Luik en Beer schot de eerste plaats van de ranglijst met elk 4> punten. Drie clubs t.w. Berchem Sport, Union St. Gilloise en La Gantoise volgen als derde met elk 3 punten. Waterschei, Standard C. L. en F. C. Mechelen hebben nog geen punt weten te vergaren en staan onderaan. (Van onze sport-correspondent) SITTARD, Zondag. De 3 a 4.000 toeschouwers die Zondag de tribunes aan de Baanders te Sittard vulden, hebben van een spannende wed strijd genoten, waarin zowel van de kant van Sittardia als van DFC voetbal van be hoorlijk gehalte werd gedemonstreerd. Twee maal moest Sittardia een achter stand inlopen en daarna beschikten de Sittardenaren nog over kracht genoeg om ■Ie overwinning uit het vuur te slepen. Het begon voor de thuisclub niet erg fortuinlijk, want na 6 minuten opende Schaap op tamelijk gelukkige wijze de score. Zijn schot werd door Rumpen enigszins van richting veranderd, waar op doelman Peermans, die zich reeds naar de bedreigde hoek wierp, zich niet meer kon herstellen. Er verliepen 14 mi nuten, voordat Sittardia tot de gelijkma ker kon komen. In deze korte spanne tijds kwamen de Sittardenaren tot de ontdekking, dat keeper Van der Vliet uit goed hout was gesneden en niet gemak kelijk te passeren was. Voor een fraaie kopbal van Schmeits moest hij echter zwichten. Drie minuten na de hervatting zag Sit tardia zich andermaal voor een achter stand geplaatst. Doelman Peermans stel de zich verkeerd op, toen Louwman, na een goede combinatie in het bezit van het leer gekomen, positie zocht voor het lossen van een schuiver. Achter zich heen zag Peermans het leer over de doellijn verdwijnen. Het spel ging op en neer en weer zag Sittardia diverse aanvallen stranden op doelman Van der Vliet, totdat Gruyzen in de 69e minuut een flitsend schot in de uiterste bovenhoek toste, dat voor de Dordtse doelman onbereikbaar was 22. Een spannende strijd ontwikkelde zich om het winnend doelpunt, dat Ververs, die voor Hnismars was ingevallen op het Fcoringbord brach; door uit een pass van Ehlen hard in te schieten 3—2. BROM, gelijkmaker heeft Limburgia van zijn voorsprong plezier gehad. Daarna stootte Geel diep door en gaf de bal aan Brom, die een hard schot losliet, dat Jacobs sloeg: 1—1. Amsterdam bleef in de meerderheid. In de twee de helft raakte Jacobs ge blesseerd en werd ver vangen door Giepmans. Het duel was nu niet meer zo eenzijdig en tot de twintigste minuut ge beurde er niet veel bij zonders meer. Maar daar na begon Amsterdam pas werkelijk goed te voetballen. De Limburgers werden ach teruit gedreven en het schietfestijn begon bij Kick, die uit een vrije schop van Tol meyer de hoofdstedelijke ploeg naar 21 voerde. Na 31 minuten zorgde Geel voor een 31 score, nadat Kick, Vonhoff en Tol meyer de bal tot ver in de Limburgse gelederen hadden gedreven. Twee minu ten later stond het 41, toen Vonhoff een solo besloot met een daverend en doel treffend vijftien-meter schot. Amsterdam was tevreden. Het viel terug en zag glimlachend toe, hoe Feyen in het slot zijn ploeg een tweede doelpunt schonk: 42. Tijdens de bestuursvergadering van de Internationale Zwem Federatie (F.I.N.A.). welke te Parijs onder leiding van de Amerikaanse vice-president R. M. Ritter is gehouden, is gebleken dat 22 landen, waaronder ook Nederland, van plan zijn om deel te nemen aan het Olympisch waterpolotournooi, dat in de maanden November en December wordt gehouden. Op 1 Mei 1956 sluiten de aanmeldingen voor het waterpolotournooi definitief. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat zich nog enkele landen zullen opgeven voor deelneming, al bestaat de kans evenzeer, dat een aantal bonden zich alsnog voor het tournooi zal terugtrekken. Eind Me1 zal het bestuur van de F.I.N.A. opnieuw bijeenkomen teneinde de 12 landen aan te wijzen, die voor het Olympisch tournooi bij keuze in aanmerking komen. Alle an dere landen, die zich hebben aangemeld en die niet tot dit twaalftal behoren, zul len te Melbourne voorwedstrijden moeten spelen. Op deze wijze wil men tot 1° landen-equipes voor het eindtournooi van Melbourne komen. De vice-voorzitter van de F.I.N.A., onze landgenoot Jan de Vries, die de bestuurs vergadering te Parijs heeft bijgewoond, heeft medegedeeld, dat de deelneming van Nederland aan het waterpolo-tour- nooi nog niet als definitief mag worde» beschouwd. Op de eerste plaats zullen de resultaten van landen wedstrijden, tegen België, Frankrijk, Duitsland en Enge.' land, in ogenschouw worden genomen bJJ de beoordeling, of uitzending van ee» ploeg gewenst is. Voorts spelen de finad' ciën, waarover het N.O.C. dient te be' schikken, natuurlijk een grote rol, indie» de prestaties van het poloteam uitzendi»» gerechtvaardigd maken. De landen golfwedstrijd Frankrijk"^ Nederland voor heren amateurs, die Zo»t dag op de banen van de golfclub Sai» Cloud te Parijs is gespeeld is door Fransen met 81 gewonnen. W. v. La!> schot scoorde het enige Nederlandse pd» Tijdens de dubbele landlenwedstrijd (voor dames en heren) tussen Rusland en Groot-Britannië, welke door 80.000 toeschouwers in het Dynamo Stadion te Moskou werd bijgewoond, zijn enkele Wereldrecords verbeterd of geëvenaard. De Russische damesestafetteploeg ver beterde het Wereldrecord op d!e 3 X 800 meter door deze afstand af te leggen in de tijd van 6 min. 27.6s sec. Het record was in het bezit van Rusland met 6 min. 32.6 sec., een tijd welke tijdens wedstrij den te Moskou op 17 Juli van dit jaar werd ijcmaakt, maar nog niet als Wereld record; is gehomologeerd. Het officiële Wereldrecord staat eveneens op naam van de Russische dames met een tijd van 6 min. 33.2 sec„ daterend van 19 Septem ber 1953 en gemaakt te Boedapest. De ploeg van Rusland bestond thans uit ds dames Lysenko, Lapshina en Otkalenko. Voorts evenaarde de 4 X 100 meter es tafetteploeg van de Russische dames het Wereldrecord met een tijd van 45.6 sec. Het record op dit nummer staat reeds op naam van de Sovjet-Russische dames en dateert van 20 September 1953, te Boeda pest gemaakt. Galina Vinogradova boekte een fraai succes door het Europees record versprin. gen voor dames met 1 centimeter te ■ette beteren en het Wereldrecord van ^v'„n. Williams tot op 0.001 meter te evenar Galina had reeds het oude record 6.2* RUf- haar naam met een sprong van sedert 3 Augustus van dit jaar. Met groot verschil bezetten de - sische ploegen in het eindklassement eerste plaats met 220 punten tegen ets Britannië 141 punten. Van de 31 nun»» r- (20 voor heren en 11 voor dames) le den 24 een zege voor een Russische leet of athlete op. van Verrassend was de overwinning de Britse athlete Jane Scriven op de e meter met een tijd van 24.4 sec. v0° de Europese titelhoudster Maria Itkina e Russische recordhoudster Safronova, beiden in 24.6 sec. over de streep kwalLer, Chris Chataway nam de 5000 «te waaraan Kuc niet deelnam, voor zijn kening in 14 min. 12 sec. hl. der de de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6