CaNDl Blijvend contact Hammarsk j oeld-T s j oe Landbouwdelegatie naar Moskou Weer atoomproeven in Australië PAGINA S zware shag KONINKLIJKE TABAKFABRIEK J. A.C. VAN ROSSEM Groot-Brittannië gaat het volgende jaar weer atoomwapens beproeven. Het mini sterie van bevoorrading heeft meegedeeld, dat de proeven in twee series zullen wor den gehouden, de eerste in April op de Monte Bello-eilanden ten N.W. van Au stralië, de tweede later in het jaar op een nieuw proefterrein, dat wordt aange legd te Maralinga in de Centraal-Austra- lische woestijn. Een woordvoerder van het ministerie heeft verklaard, dat er geen waterstof bommen tot ontploffing zullen worden gebracht. Over het type wapens, dat wel wordt beproefd, is niets meegedeeld. In 1952 en 1953 heeft Groot-Brittannië ook atoomproeven in Australië genomen. De Nederlandse laodbouwdelegatie, die naar reeds eerder i« gemeld, op uitnodi ging van het Russische ministerie van landbouw een bezoek aan de permanente agrarische tentoonstelling te Moskou zal brengen, vertrekt Donderdag a.s. De reis wordt per vliegtuig gemaakt via Hel sinki. De delegatie, die onder leiding staat van de directeur-generaal van de land bouw, ir A. W. v. d. Plassche, bestaat voorts uit de heren J. A. van Nieuwen- huyzen, landbouwer te Achthuizen, ir J. W. Wellen, secretaris van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond en ir H. Verschuijl, inspecteur van het veeteelt wezen. (export kwaliteit 4Nno 1750 lande zowel als in Brazilië slaat de con clusie van het boek een irenische toon aan en tracht de mensen te zien tegen de achtergrond van de verhoudingen waarin zij leefden. „Vraagt men", zo besluit de auteur, „waardoor Nederlands-Brazilië is gewor den tot Verzuimd Braziel, dan zoeke man niet naar schuldigen, maar naar oorzaken. En deze kunnen misschien het kortst wor den saamgevat in deze formulering dat de machtige Republiek, die omstreeks 1650 op het toppunt van haar grootheid stond en in alle werelddelen haar vlag liet waaien, terzelfdertijd hier, aan de uitgestrekte kusten en in de onmetelijke wouden van Brazilië, in de strijd met een reeds duur zaam gevestigd Portugees kolonistendom de grenzen van haar koloniale expansie bleek te hebben bereikt". Tenslotte mogen wij niet nalaten, ter zake de typografische uitvoering van dit zeer lezenswaardige boekwerk de uitge ver ons compliment te maken over de werkelijk voorbeeldige wijze waarop een onderdeel met name de correctie s verzorgd. Wij hebben al lezende ternau wernood een drietal fouten tegen de grammatica kunnen ontdekken waarvoor tenslotte anderen primair verantwoorde lijk zijn; echte zetfouten hebben wu ver geefs gezocht, een bijzonderheid welke te. genwoordig t€ zeldzaam voorkomt dat wij haar niet even zouden signaleren. L. H. „Witte de With in Brazilië (1648— 1649)" door dr W. J- van Hoboken Uitg. Noordhollandsche Uitg. Mij.. Amsterdam. Volgens een gisteren gepubliceerd rapport aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over de reis van secretaris-generaal Hamntarskjoeld naar Peking, heeft de communistisch - Chinese premier, Tsjoe en Lai, na de vrijlating van de Amerikaanse vliegers de hoop uitgesproken, dat het contact tussen hem en Hammarskjoeld zal blij ven bestaan. Hammarskjoeld had ge antwoord, dat ook hij op voortzetting van het contact hoopt. In het rapport wordt verder gezegd, dat Hammarskjoeld na zijn vertrek uit Peking met Tsjoe en Lai in verbinding is gebleven door bemiddeling van de Zweedse ambassade te Peking. Hammarskjoeld heeft op 23 April van dit jaar te Stockholm opnieuw per soonlijk contact gehad met een verte-* genwoordiger van de rode Chinese re gering, namelijk ambassadeur Keng Piao, aldus het rapport fc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3