B.B. gaat een week lang aan de weg timmeren Nationale propaganda-actie: de organisatie „is" er Hardnekkige brand op Russisch schip in aanbouw Route en samenstelling van de koninklijke stoet Bergingstoren morgennacht op weg naar ..Renate Leonhardt,, De LUCHTVERBINDING met Suriname Pleidooi voor behoud van het vliegveld „Zanderij e" NOG MEER ZORGEN. HA voor monumentenzorg.... Op zoek naar de Derde Man MINDER OEFENGELEGENHEID IN WEST-DUITSLAND? Gloeilampjes V' Roep om noodwachten Nederland zal voortaan voor manoeuvres moeten betalen B.B.-Wijkhoofden congresseren in de Dierentuin In Amsterdamse haven: Amerik. „harding"- methode gerecht vaardigd OP PRINSJESDAG Het grote goud-avontuur Vandaag moet het gevaarte „drijvend" worden gemaakt Jeep vloog in brand na botsing Arnhemmers mogen gratis eten PAGINA 5 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1953 Optimisme Rede van Z.K.H. Prins Bernliard Massale demonstratie in Den Haag Reeds 600 deelnemers voor „Paladijnmars:" SCHADE MINSTENS EEN TON NIEUWE VAKSCHOOL VOOR HET KLEDINGBEDRIJF Defensie tegen hersenspoeling STAKING BIJ „WESTING HOUSE" Lissabon Een militair gedood, drie zwaar gewonden Op champagne-vleugelen naar de West Parama ribo vanuit de lucht Be slissing over Zanderi j e aanstaande Opinie van Amerikaanse experts Julius Caesar en de weg naar het vliegveld Buiten de Nederlandse wateren Daar de heer Visser echter geen ar beiders „in dienst" heeft, en er huiten de Nederlandse territoriale wateren wordt gewerkt, kan de heer Visser de waarschuwingen van Rijkswaterstaat naast zich neerleggen, en kan men de bergings-expeditie niet op legale wijze verhinderen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST Minister Lampe op Soestdijk Maar dat is niet het enige. Bovendien ligt het in de bedoeling tijdens deze week een luide roep te Jaten. U60000) op Op elke twee noodwachters moet er nog één bij komen, vandaar dat men deze wervingsactie „De Derde Man heeft ge doopt. Voor een deel moet de ..onderbezet ting" der funcies worden toegeschreven aan hef verloop (ziekte «hm* emigratie etc.), datongeveertwinUg procent bedraagt. Buiten de grote ste den ligt het bezettingspercentage gun stiger dan in die steden zelf. In deze (A)-gebieden zijn trouwens meer men sen nodig dan elders. Ondanks dit manco aan noodwachters zijn de leiders van de stichting Bevorde ring Burgerbescherming optimistisch ge stemd over het verloop van zaken. De B.B. is, zo menen zij, een le7end in onze maatschappij geworden. Nu men in het stadium van consolidate en hech tere organisatie is gekomen, kan nemende mate aandacht worden g ken aan kadervorming en aan het op voeren van bekwaamheid en paraatheid der noodwachters. Het feit, datde B. aanvankelijk bestemd yoor oorlogstaken, ook 'bij rampen in vredestijd zal kunnen worden ingezet, heeft geen moeilijkheden met de leden der organisatie opgeleverd. Het hoogtepunt in deze nationale B.B.- week is wel de redevoering, welke Z.K.H. Prins Bemhard a.s. Zaterdagavond om kwart over acht zal houden en die door radio en televisie zal worden uitgezonden. Daarnaast vermeldt het Profra™™^®fn veelbelovende inzet, welke in het West- broekpark te Den Haag zal plaatsvinden, een landelijk congres in Den Haag (wyk- hoofden)Utrecht (Bedrijfszelfbescher ming), Arnhem (Dienst sociale verzor- Ring), Rotterdam (bouwkundige conse quenties van de B.B.) en 's-Hertogen- bosch (tiende jaarvergadering van de Vereniging van Brandweercommandan ten). Bovendien zal in tal van bioscopen tijdens deze propagandaweek een kort filmpje worden vertoond, dat een uittrek sel is van de nieuwste B.B.-film „Burgers Bereid". De week wordt a.s. Zaterdag ingezet met een massale demonstratie in het Haagse Westbroekpark. Deze demonstra tie zal gegeven worden door zeshonderd noodwachters uit de A-kring (Den Haag, Voorburg en Rijswijk), die in de afgelo pen dagen door regisseur Cees Laseur, geassisteerd door de heer A. Sternheim, Werden geïnstrueerd en door B.B.-ers uit de districten Zuid-Holland I, II en III Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een mobiele colonne ter beschikking ge steld en voor het vakpotentieel, brand weerwagens, vrachtwagens, cantmewa- gens en ambulances zorgen politie, brand. Weer, geneeskundige dienst, gemeentebe drijven. P.T.T. en de federatie Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening uit de A- kring 's-Gravenhage. Een stalen tribune op de speelweide van het Westbroekpark zal plaats bieden aan drieduizend toe schouwers: leden van de Ministerraad, alle commissarissen der Koningin in Ne derland, talrijke burgemeesters, alle hoof den van A on B-kringen en achthonderd landelijke vertegenwoordigers uit de B.B. HfVan onze Haagse redactie) ET werk van de B.B. geschiedt doorgaans in stilte. Een of verschil lende malen per week gaan de mannen en de vrouwen onopvallend naar de instructie-lokalen, meestal bij avond. Er wordt gestudeerd, er wordt geoe fend en zo bar veel merkt de „buitenwereld" daar niet van. Dezer dagen zal de B.B. echter een week lang aan de weg gaan timmeren. Er zullen demonstraties en congressen worden gehouden en geen middel zal onbe proefd worden gelaten om naar buiten te treden. Van 17 tot en met 24 September wil men ons land laten zien welk een hechte organisatie er m twee en een half jaar tijd uit de grond werd gestampt en wil men het com pliment uitdragen dat Z.K.H. Prins Bernliard neerschreef in het jongste nummer van de Paladijn: De B.B. is er. zijn uitgenodigd de demonstratie, die op 24 September zal worden herhaald, bij te wonen. Burgërs in Blauw De titel van de demonstraite luidt: „Burgers in Blauw" en het is de bedoe ling de taak van de B.B., zowel in vre destijd als in oorlogstijd, aanschouwelijk uit te beelden. Successievelijk verschijnen daartoe de formaties van klein tot groot op de speelruimte. Eerst zal de kleinste formatie van de B.B., de pijier waar alles op rust, de blokploeg optreden bij een kleine brand. Vervolgens rukt bij een zware uitslaande brand de gehele wljk- formatie uit en tenslotte snellen, na het uitrukken van het kringpotentieel, onder, delen uit de omliggende plaatsen en mo biele colonnes te hulp. In dit laatste ge val wordt er een ramp verondersteld. Na afloop van deze demonstraties wordt de toeschouwers in de Dierentuin een ge varieerd programma aangeboden, terwijl men tevens in de zaal de radiotoespraak zal kunnen beluisteren van Z.K.H. Prins Bernhard, die bij deze gelegenheid ook op een grootbeeld-televisiescherm zal verschijnen. Twee bekende figuren uit de Nederlandse toneelwereld zullen tenslotte een schets opvoeren, getiteld: Huisbezoek. En dat is dan de inzet, van deze na tionale propaganda-week, die voor Z.K.H. Prins Bernhard aanleiding vormde tot de woorden: „De twijfelaars en de pessimisten heb ben ongelijk gekregen. De B.B. is er! Zij heeft reeds enkele keren haar paraatheid kunnen bewijzen en heeft bü die gelegen heden de lof geoogst van internationaal erkende deskundigen en autoriteiten. Wat er in Nederland tot stand is gebracht kan de vergelijking met hetgeen er in andere landen is bereikt, glansrijk doorstaan. Een grootscheepse actie om tie B.B. in geheel het land op de vereiste sterkte te brengen, staat voor de deur. Ik spreek de welgemeende wens uit dat deze actie rijke vruchten zal afwerpen. Dat zij, die reeds tot de B.B. toetraden, alles zullen doen wat in hun vermogen ligt, om deze actie te steunen, daarvan ben ik overtuigd." scherming van de Rijksgebouwendienst samenwerken. Voor de Paladijnmars 1955, georgani seerd door de wandelsportvereniging „Be scherming Bevolking Wandelt" op Zater dag 17 September hebben zich reeds 600 deelnemers opgegeven. Militairen, zowel in groepsverband als individueel, hebben toestemming aan de wandelmars deel te nemen. Van het 113e bataljon A.A.T. uit Haarlem en van de Nationale Reserve te 's-Gravenhage wandelen respectievelijk 34 en 17 man mee. De start heeft plaats om 14.45 uur vanaf de Johan de Witt-H.B.S. aan de Nieuwe Duinweg. De route voert de wandelaars o.a. door het Westbroekpark, waar zij on derdeel vormen van de demonstratie „Burgers in Blauw" die op de speelweide door de B.B. wordt gegeven. Het ziet er naar uit dat Nederland in de toekomst gemakkelijk zal kunnen be schikken over oefenterreinen in West- Duitsland voor het houden van grote ma noeuvres. En het staat vast, dat dergelij ke oefeningen geld gaan kosten. Nu West- Duitsland zijn nieuwe status heeft ge kregen zal namelijk ieder land dat troe pen ter training naar West-Duitsland zendt, de kosten per hoofd en per dag zelf moeten betalen. Bij de Duitsers bestaat de tendens, de oefenterreinen te beperken tot de tot dus verre in West-Duitsland gevorderde ge bieden, waar men maximaal op regi mentsniveau kan oefenen. De gebieden waar tot nu toe grote manoeuvres wer den gehouden, zijn vroeger nooit als oefengebied gebruikt. Daar staat echter tegenover, dat de Duitse manoeuvres voor de oorlog bijna alle werden gehou den in het gebied van de huidige Oost- zóne. Het feit, dat de Duitsers thans begon nen zijn aan de opbouw van hun eigen twaalf divisies, maakt de zaak niet een voudiger. Zoals de zaken nu staan, zo zeide ons een hooggeplaatst Nederlands officier, zal men er zeker niet op kunnen rekenen, dat Nederland in eigen huis enigszins ont last zal worden van de moeilijkheden in zake het zoeken naar ruimte voor mili taire oefengebieden. In verband met de nationale propag.ni- daweek van de B.B, zal op 19 September a.s. in de Haagse Dierentuin een landelijk congres voor B.B.-wükhoofden uit het ge hele land worden gehouden. Blokploegen uit Amersfoort, Haarlem, Helmond, Rotterdam en Den Haag houden deze dag in volle uitrusting een wedstrijd, tevens oefening, op het terrein van de Dierentuin. Deze wedstrijd wordt gehou den op een uitnodiging van de Haagse blokpioeg aan de prijswinnaars van de wedstrijd te Rotterdam op 25 Juni jl. In aansluiting op de B.B. week worden na 24 September op verscheidene plaat sen in Den Haag filmvoorstellingen in de open lucht en demonstraties gegeven. Een uitgebreide oefening van tachtig man heeft op 27 September in het hartje van de stad, nabij het Binnenhof plaats. Met magyrusladder en ander materiaal zullen daar wijk 8 en de bedrijfszelfbe- (Van onze Amsterdamse redactie) Een venijnige, in het begin fel uitslaan, de, doch later binnenscheeps hardnekkig voortwoedende brand heeft gisteren het viskoelschip „Baltysk" geteisterd, dat voor Russische rekening in aanbouw is bij de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf Verschure Co op een van haar werven in Vogeldorp aan de overkant van het M in Amsterdam-Noord vlak bij het Johan van Hasseltkanaal. Het vuur brak tegen kwart voor één uit in ruim vier, waar hel de wandisolatie van kurk, mastiek en hout had aangetast. AI gauw sloegen metershoge vlammen uit het 20 meter lange, 25 meter brede en 12 meter diepe ruim. Met steeds meer stralen bestreden de talrijke spuitgasten de geniepige brand, waarvan de blussing vele, veie uren In beslag nam. De schade op het °P 5 Augustus pas te water gelaten schip, is zeer groot. Zij werd door een van de aan wezige vertegenwoordigers van de direc tie op minstens een ton geschat Verschure voert samen met Gusto in Schiedam een Russische opdracht voor vijf viskoelschepen uit. Een daarvan be trof de verbouw van een ander schip tot viskoelschip. In Schiedam en in Amster dam worden elk twee nieuwe schepen ge bouwd. Het schijnt dat op het andere schip, dat Verschure zal afleveren, n.l. de „Svetlogorsk" evenals haar zuster schepen ongeveer 4000 ton groot ook ai eens brand geweest is. Het vuur op ds „Baitvsk" werd onmiddellijk door de bedrijfsbrandweer aangepakt. Zij kreeg onmiddellijk assistentie van de Amster damse brandweer van de De Ruyterkade en de Berberisstraat die met drie motor- spuitwagens uitrukte. Later kwam de drijvende motorspuit „Jason" te hulp. Aanvankelijk tien doch later vijftien slan gen wierpen vele duizenden liters water in het brandende ruim, waarin de vuur haard zeer moeilijk te benaderen was Daarom werden op last van de brandweer met snijbranders gaten geboord in het bo. vendekse schot, nadat al eerder door een grote kraan een luik gelicht was. In een verzengende hitte en kolkende viesbruine rookmassa's moesten de spuitgasten, die rookmaskers droegen, hun moeilijk werk verrichten- Allengs stapelden zich op het dek smeulende stukken hout, kurk en ander materiaal op dat in de neersijpe- lende motregen een vieze boel vormde. Toen na enkele uren nog geen verande ring in de toestand was gekon -n en het vuur in het ruim alle .kans kreeg zich uit te breiden men vreesde daarvoor dan ook ging men met schuimblusappa- ratuur aan het werk. Daardoor slaagde de brandweer er tenslotte in de brand in te perken De nablussing vergde nog ge< ruime tiid De „Baltysk" is verzekerd Gisteren is in Utrecht de nieuwe tech nische school voor het kledingbedrijf ge opend door de inspecteur van het nijver heidsonderwijs, de heer L. van Waege- ningh, als vertegenwoordiger van de staatssecretaris van O. K. en W. Zij komt in plaats van de oude vakschool in de Loefberchmakerstraat, welke al sedert jaren geleden ongeschikt was geworden voor haar doel. De nieuwe school, die volgens de heer Van Waegeningh aan alle moderne eisen voldoet en een vergelij king met die in net buitenland gemakke lijk kan doorstaan, begint met 150 leer lingen. Er wordt niet alleen de opleiding voor het maatbedrijf, doch tevens die voor het confectiebedrijf ter hand genomen. De Utrechtse wethouder van onderwijs, de heer H. van der Vlist, die eveneens het woord voerde, noemde de nieuwe school van grote landelijke betekenis. De Amerikaanse minister van de lucht macht Donald Quarles, heeft in een tele visie-uitzending verklaard, dat er plan nen bestaan om de hardingsoefeningen voor vliegers met het oog op eventuele krijgsgevangenschap nog te verscherpen, ondanks de hierop uitgebrachte critiek. Quarles was over de resultaten zeer te vreden en achtte de gevolgde methoden, door sommigen te wreed genoemd, vol komen gerechtvaardigd. Deze harding is er op gericht, de man nen bestand te maken tegen methoden van „hersenspoeling", waarmede de vijand zou kunnen proberen hen tot verklarin gen of mededelingen te dwingen. Volgens de conventie van Genève behoeft een krijgsgevangene slechts naam, rang, le- gernummer en geboortedatum op te geven. Van zekere zijde schijnt er voor gepleit te zijn, de militairen te instrueren om zich, ingeval van krijgsgevangen schap, volkomen lijdelijk re gedragen en hen te machtigen zelfs de meest dwaze verklaringen te tekenen, welke men hen zou voorleggen. Een door de Amerikaanse minister van defensie, Wilson, ingestelde commissie van onderzoek van methoden voor het zich te weer stellen tegen hersenspoe- lings-practijken heeft echter geen aan leiding kunnen vinden, om afwijking van de Geneefse conventie toe te stean. Zij legde, zoals gemeld, haar oordeel neer in een gedragsvoorschrift, door elke militair te ondertekenen, waarin de betrokkene belooft zich ingeval van ondervraging in krijgsgevangenschap tot het uiterste te zullen inspannen om niet meer dan de volgens de conventie toegestane inlich tingen los te laten. Naar uit Pittsburgh wordt gemeld, zijn 43.000 arbeiders, werkzaam in 28 fabrie ken van de „Westinghouse Electric Cor poration" Zondag te middernacht in sta king gegaan als protest tegen een her ziening van de werktijden. Ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin op Dinsdag 20 September zal de koninklijke stoet onder staande route volgen: Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout, Lange Voorhout (over het z.g. Schelppad), Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs (Van onze correspondent) In de nacht van Woensdag 14 op Don derdag 15 September zal de goudbergings- toren van de Bergingscoöperatie „Renate Leonhardt", de bezwaren van Rijkswater staat trotserend, de sluizen van IJmuiden uitvaren, en naar het wrak van het goud schip bü de Noorderhaaksgronden ter hoogte van Tessel worden gesleept. Naar de heer Piet Visser uit Wijde- Wormer, voorzitter van de bergingscoöpe ratie ons mededeelde, hoopt men 12 a 15 uur later op de plaats van bestemming te zijn. Aan de goudexpeditie zullen behalve de heer Visser zelf deelnemen de Amster damse kikvorsman Van Schaik, die in de Vinkeveense plassen reeds op 20 meter diepte is geweest, de duiker Van der Schans uit Den Helder, de wichelroedelo per Hülsegg uit Deventer, en een drietal bestuursleden van de „Renate Leonhardt". de vice-voorziiter, de Rotterdamse dump handelaar A. de Boom, en de commissaris sen C. van de Tooren, oud-sleepbootkapi tein en A van Staalduinen uit Den Haag, van beroep monteur. Voorts de beman ningen van twee Helderse kotters, de HD- 12 „Hermine", en de HD-47 „Eendracht". Maandagmiddag omstreeks een uur is brand uitgebroken aan boord van een Russisch koelschip, de 3550 ton metende „Baltysk"dat in aanbouw is bij de Scheepswerf en Machinefabriek Ver schure en Co N.V. in Amsterdam-Noord. De kurken tussenschotten van het schip, dat voor transport van vis bestemd is en op 5 Aug. j.l. te water is gelaten, brand den hevig en maakten door de rookont wikkeling het blussingswerk zeer moei lijk. Vornebu (Noorwegen) Heel het luchtverkeer op de lucht haven van Oslo, Fornebu, moest worden stopgezet, omdat er een dronken ver- keersovertreder neen, niet ergens in een auto oP de startbaan maar in de lucht was. Een oud-oorlogsvlieger had samen met een kameraad een stevig glaasje gedronken. Toen rijpte in hun wat benevelde hoofden het plan om een vliegtochtje te gaan maken. Ze zagen kans om een klein sportvliegtuig te be stijgen, sloegen de motoren aan en kwa men werkelijk omhoog. Ze haalden in de lucht prachtige zig-zagtoeren uit, die echter zo bedenkelijk werden dat men het raadzaam achtte om alle op Oslo aanvliegende lijntoestellen te waarschu wen uit de buurt te blijven. Na een half uur hadden zij er genoeg van en streken zonder brokken neer. Een politiewagen en een ambulance stonden al twintig minuten gereed, om hen te ontvangen de politie-auto won het. Een zeer ontsteld heer reed dezer da gen de tuin binnen van gravin Renata Solaro di Monsteroio, echtgenote van de Portugese graaf Francisco Jose de Sistelo. De ontsteltenis was begrijpelijk, want de man had zojuist in een och tendblad gelezen, dat de gravin plotse ling was overleden. En aangezien de gravin een goede kennis was, begaf hij zich zo snel mogelijk naar haar kasteel om meer te vernemen over het treurige voorval. De ontsteltenis ging echter over in pure schrik, toen de bezoeker de gravin in levende lijve in de tuin zag wandelen. Nadat hij zich er van had vergewist werkelijk met de gravin e doen te hebben en niet met een spook lachten ze samen maar eens om het ge val. De gravin kon zelfs nog glimlachen toen er een stroom van telegrammen kwam binnendwarrelen met oprecht* en diepgevoelde rouwbetuigingen. De aardigheid ging er echter van af toen 's middags de gravin onderhield juist een uitgebreide schare bezoekers op een partij een met twee paarden bespannen lijkwagen arriveerde „om het stoffelijk overschot" te vervoeren De politie zoekt nu naar de wonderlijke grappeamaltPr. (Van onze correspondent) Een militair werd gedood en twee an dere soldaten, alsmede een dame werden zwaar gewond bü een autobotsing, welke Maandagmiddag plaats had op dc Amcrs- foortscweg tussen Nieuw- en Oud-Milli- gcn. Een militaire jeep afkomstig uit Harderwijk, begon, waarschijnlijk ten ge volge van de gladheid van de weg, te slingeren en kwam hierdoor in botsing met een van de andere kant komende per sonenauto. De zich in de jeep bevindende drie militairen werden zwaar gewond en een van hen zodanig, dat hij zich niet kon redden toen het voertuig in brand raakte. De 21-jarige K. verloor hierbij het leven. De twee andere soldaten werden in ern stige toestand naar het militaire hosüitaal te Arnhem overgebracht. Mevrouw L. W. uit Apeldoorn, die in de personenauto zat. werd naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Als onderdeel van het landelijk con gres van de Dienst Sociale verzorging van de Bescherming Bevolking op Woensdag 21 September a.s. in Arnhem zal men een massale voedseluitdeling aan de Arnhemmers houden. Voor iedereen wordt een gratis portie eten beschikbaar gesteld. Men wil aldus routine verkrijgen voor het geval er zich rampen of een oorlog voordoen. De genoemde dienst heeft namelijk tot taak de slachtoffers van een eventuele ramp op te vangen en te verzorgen. Het congres wordt 's morgens geopend door burgemeester C. G. Matser. 's Mid dags geschiedt de voedseluitdeling bij de opvangposten, die door de congressisten zullen worden bezichtigd. Bij een der posten gebruiken zij ook de maaltijd. (Van onze correspondent) SURINAME heeft dank zij de KLM een voortreffelijke luchtverbinding met Nederland. Van Schiphol uit- is Zanderije te bereiken in vierentwintig uur en wel eens per week. Op deze vier entwintig uur verdient men op de heen weg nog vier en een half uur vanwege het tijdsverschil en hij die in het mid daguur van Schiphol vertrekt kan de volgende morgen in Paramaribo aan zijn werkzaamheden beginnen. Tenmiste in theorie, want in werke lijkheid wordt er voor de overtocht toch iéts meer tijd gevergd, doordat de ver voermaatschappij verlangt dat de pas sagiers een uur of twee voor het ver trek van het vliegtuig (hier in Suriname „plane" geheten) al aanwezig zijn. Het zal wel ergens goed voor zijn, maar toch doet het aan als een anachronisme, dat men bij een zo snelle verbinding om een of andere duistere administra tieve reden, zo lang moet rondhangen in het stationsgebouw voor men werkelijk mag vertrekken. De vlucht is weinig sensationeel. Er zijn tussenlandingen in Europa in Zürich en Lissabon en als het goed donker is geworden vertrekt men uit deze plaats voor de ruk over de Oceaan, die op een derde van de afstand onderbroken wordt door een landing te ongeveer midder nacht, op een van de eilanden van de Azoren: het vliegveld Santa Maria. De reis wordt daar een uur onderbro ken om benzine te tanken voor het laat ste traject over zee, dat meestal een uur of elf duurt. De passagiers drinken intussen ananas-sap. Hun slaap is dan wredeüjk verstoord en het gezelschap ziet er op dat middernachtelijk uur be paald lodderig uit. De habitués weten echter dat straks in het vliegtuig de K.L.M.-stewards de champagnekurken zullen laten knallen vóórdat de lichten in de cabine definitief gedempt zullen worden. Op champagne is het voortref felijk slapen en niemand trekt zich meer iets aan van de eindeloze water massa enige duizenden meters onder de rustig voortbrommende plane. Als de volgende morgen de kust van Suriname in zicht komt moet U vooral eens letten op de belangstelling van de passagiers, reizend naar Curasao. De bossen en landouwen van Suriname zijn voor hen een onbekende sensatie. Het diepe groen, doorsneden door brede rivieren vervult hen wel eens met een gevoel van jalouzie. Een enkele keer krijgt men van het vliegtuig uit ook iets te zien van de stad Paramaribo, niet ver van zee ge legen aan de Suriname-rivier. Het ziet er niet gek uit zo vanaf een grote hoog te. Vrolijke en vriendelijke witte gebou wen worden afgewisseld door fraai ge boomte. Als u straks op de grond staat en het geheel op de keper gaat beschou- sap is stukken beter dan het flauwe ananas-product van de Azoren en eer lijk gezegd staat de Hollandse borrel al tijd goed gekoeld in de ijskast klaar. Het ziet er naar uit dat er nu binnen kort een beslissing genomen zal wor den over het voortbestaan van dit vlieg veld. In het verleden zijn er stemmen op gegaan om een totaal nieuw vliegveld aan te leggen dichter bij de stad, maar er is nu een recent rapport van een Amerikaanse deskundige, die enkele weken bezig is geweest Suriname van uit de lucht te bestuderen en op de daarvoor in aanmerking komende plaat sen bodemproeven te nemen. Dat rapport heeft vele goede woor den voor Zanderüe: een beste bodem, vele uitbreidingsmogclükheden. Het schijnt veel goedkoper te zijn het oude vliegveld op te kalefateren dan een nieuw aan te leggen en het zal er dus wel van komen, dat met de herstel werkzaamheden binnenkort wordt be gonnen. De luchtvaartmaatschappijen wensen blükbaar met zwaardere vlieg tuigen te komen en de startbanen zui len dus wel verlengd en verstevigd moe ten worden. Met de havenmeester van IJmuiden en ir Volkers van Rijkswaterstaat is overeen gekomen, dat men, om moeilijkheden bij de doorvaart te voorkomen, de toren, die momenteel nog op de bodem van het Noordzeekanaal staat, in drijvende toe stand zal brengen. Vanochtend zou men beginnen met het leegpompen van de bal- lasttanks. Wanneer de toren goed drijven de blijft, dan heeft, naar de heer Visser verzekerde, Rijkswaterstaat geen bezwaar tegen het transport door de sluizen en zul len Woensdagnacht twee sleepboten de to ren naar zee brengen. Als n sta wen, merkt U nog vroeg genoeg dat er ook veel verwaarloosde huizen tussen staan en dat de bomen meestal op het achtererf groeien en men er dus voor het uiterlijk aanzien van de stad niet veel aan heeft. IJFTIG kilometer van de stad ligt het vliegveld Zanderije, een dank baar aanvaarde erfenis van het Amerikaanse leger, dat hier gedurende de oorlog aanwezig was. Amsterdam. Zürich en Lissabon hebben een lucht haven, die er bepaald glorieuzer uitziel dan Zanderije, maar wij in Suriname zijn allang blij dat we iets hebben, waar de planes veilig kunnen landen en op stijgen en we nemen de schamele sta tionsrestauratie gaarne voor lief. Het kan er toch wel gezellig zijn als vrien den bekenden moeten worden afge duwd of verwelkomd. Het sinaasappel- men nu nog de weg naar de stad gaat verbeteren, dan kunnen niet alleen de vliegtuigen, maar ook de auto's het vliegveld veilig be reiken. Tot nu toe is een groot deel van de weg namelpk in een crbarmelü- kc staat. De onderlaag bestaat uit boom stammen (op zichzelf een beproefde me thode, die al door Julius» Caesar werd toegepast) en het wegdek uit bauxiet-af- val, die In de regentijd een rode pap gaat vormen en in de droge tüd in grote stofwolken opwaait bü iedere auto die passeert. De auto's kronkelen er overheen om de ergste putten te vermijden. Een wer kelijk afdoende vering voor de wagens, die de Surinaamse wegen berijden moet nog uitgevonden worden. De auto's, die zich buiten de stad moeten begeven hebben hier een zeer beperkte levensduur. Neem nooit een tweedehandswagen over, die 40.000 km heeft gereden. De motor is waarschijn lijk nog wel goed, maar de carrosserie is gelijk een rammelkast. Het zou hier een best land zijn om tweedehands auto's te importeren, die afkomstig zijn b.v. uit Amerika of Curasao en die een carrosserie hebben die nog niet veel geleden heeft. De Surinaamse wegen zullen er dan wel voor zorgen dat de carrosserie na enige tüd even slecht als de motor en dat het geheel zonder hartzeer op het autokerkhof gedepo neerd kan worden. dezelfde route zal H. M. de Koningin naar het paleis aan het Lange Voorhout terug keren. Het ere-escorte zal bestaan uit een rij knecht -majoor met twee rijknechts te paard, een detachement Koninklijke Ma rechaussee, de Koninklijke Militaire Ka pel en het tamboercorps van het Garde regiment Grenadiers, een erecompagnie van het Garderegiment Grenadiers met het vaandel van dit garderegiment en vaandelwacht, alsmede een detachement van de rijkspolitie te paard. Voor het paleis Lange Voorhout zullen 100 man van het Garderegiment Jagers de erewacht betrekken. Hierbij zijn,inge deeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht alsmede de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. De erewacht voor de ridderzaal wordt dit jaar gele verd door het Garderegiment Fuseliers „Prinses Irene" met vaandel en vaandel wacht, waarbü de Johan Willem Friso- kapel is ingedeeld. Behalve de reeds genoemde muziek korpsen bevinden zich nog langs de route: het fanfarekorps der genie bij Paleis Kneuterdijk, het trompetterkorps van de cavalerie op de hoek Lange en Korte Vij verberg en eventueel het tamboercorps van de Nationale Reserve op het Piein. De minuutschoten worden afgevuurd door een batterij veldartillerie bestaande uit zes stukken. Deze batterij is opgesteld op het Malieveld- De militairen van de garderegimenten Grenadiers, Jagers en Fuseliers „Prinses Irene", van de Kon. Marechaussee, de Kon. Militaire Kapel, de kapel van de Kon. Luchtmacht, de Johan Willem Fri- sokapel en het fanfarekorps der genie dragen de ceremoniële tenue. De gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, rar W. F. M. Lampe, is gisteren door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk ontvangen. De Ko ningin liet zich door de heer Lampe om standig inlichten over de Ned. Antillen zowel met betrekking tot de boven windse- als de benedenwindse eilanden. Een en ander vooral met het oog op het bezoek, dat H.M. en Prins Bernhard aan de Ned. Antillen en Suriname zullen brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5