Alle Duitse krijgsgevangenen in Rusland zullen terugkeren Bonn en Moskou wisselen ambassadeurs HET SLOT-COMMUNIQUE De havenstaking in de V. Staten België militaire veiligheid C.V.P. wil herziening van het defensie-probleem Vanwaar die geheimzinnige geel-groene vuurballen? uit Buien blijven duren Nieuws over K.R.O- winterplannen zijn thans ontvouwd TER ELFDER URE EEN UITWEG UIT DE IMPASSE Woensdag 14 September 1955 Wfm Algerijnse commu- nistenpartij ontbonden „Vier in een jeep" in Wenen De brand in de Sint Servaas SOLIDARITEIT LAAT TE WENSEN OVER Watersnood in India: 2V2 millioen daklozen De vijand werkt met ijs-projectielen Geen leger naar het model 1940 minimum Goudexpeditie „Renate Leonhardt" een jaar uitgesteld Prins Bernhard op audiëntie bij de Paus DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN heb goed nieuws voor het Duitse volk: alle Duitse gevangenen, die zich thans in de Sovjet- Unie bevinden zullen naar Duitsland terug keren". Deze verblijdende boodschap kon Bondskanselier Adenauer hedenmorgen op een persconferentie zijn toehoorders mededelen. Hij voegde er aan toe: „Ik wil er ten zeerste nadruk op leggen, dat er geen afzonderlijke geheime overeenkomsten zijn gesloten voor schikkingen van welke aard ook tussen de twee regeringen". Hij vervolgde: „Gedurende de onderhandelingen heeft men ons niet gevraagd van onze verdragsverplichtingen, die krachtens de Westeuropese Unie of krachtens liet Noordatlantisch pact gelden, af te wijken Ik acht het nodig, dat met alle kracht te beklem tonen". Wat de terugkeer der gevangenen betreft, wees Adenauer er nog op, dat deze zeer spoedig een feit zal zijn. Voor een deel zouden zij kwijt schelding van straf verkrijgen en voor zo ver zij geacht worden misdaden te hebben bedreven zullen zij aan het gezag van de Bondsregering worden overgedragen om volgens de Duitse wetten berecht te worden. Boelgamn had hem (Adenauer) gisteravond gemachtigd te verklaren dat ,,vóór wij Bonn hebben bereikt, de hele zaak al in beweging zal zijn gezel. Adenauer verklaarde verder, dat een uiteinde lijke vaststelling der Duitse grenzen zal ge schieden tijdens onderhandelingen met de vier mogendheden over een vredesverdrag. De besprekingen hadden een „goede grondslag gelegd voor onderhandelingen over de Duitse hereniging. Tenslotte deelde de Bondskanselier mede dat de Russen hem hadden verzekerd, dat Duitsers, die arbeidscontracten hadden lopen in Rusland, na afloop daarvan ook naar Duitsland zouden mogen terugkeren. Razzia's op grote schaal Vandaag voor het laatst Loodgieter in staat van beschuldiging gesteld Weer te slecht Zijn moeder, Prinses Armgard vergezelt hem WEERBERICHT V 4mm Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft de afgelopen dagen een belangrijke verslechtering ondergaan ten gevolge van het dichterbij komen van een depressie uit de omgeving van IJs land. Het centrum van deze depressie bereikte vanmorgen de Duitse Bocht De depressie is gevuld met koude lucht, die vooral boven het water van de Noordzee dat nog een temperatuur van 18 graden heeft zeer onstabiel is, zodat er zich tal rijke buien in ontwikkelen. In het slotcommuniqué dat gister avond over de Duits-Russische be- 6prekingen is uitgegeven, wordt als enig resultaat van de conferentie ver meld het vestigen van normale diplo matieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie. Zodra de ambassadeurs van beide landen op hun post zijn aangekomen zullen o.m. handelsbesprekingen be ginnen. Volgens Boelganin zal de vestiging van normale betrekkingen „bijdragen tot een oplossing van de hangende vraagstukken, daarin be liepen die van de eenheid van Duitsland". De ondertekening van het voorlopig accoord had plaats in de Marmeren Zaal van het Spririnofka-paieis. In aanwezig heid van meer dan honderd verslaggevers tekenden Adenauer en Boelganin gelijk tijdig de brieven, waarin mededeling ge daan werd van het vestigen der diploma tieke betrekkingen. De twee delegaties zaten tegenover elkaar aan een lange tafel. Na afloop schudden Boelganin en Adenauer, die er beiden vermoeid doch voldaan uitzagen, elkaar de hand gedu- De Algerijnse communistische party en alle er mee verbonden organisaties zqn ingevolge een vandaag in de 1- ranse Staatscourant verschenen besluit ontbon den. Het besluit geldt voor het gehele ge bied van de Franse republiek. In geheel Algerije worden, op last van gouverneur-generaal Soustelle, op grote schaal razzia's gehouden op kantoren van de communistische partij. Volgens de eer ste berichten zijn talrijke documenten in beslag genomen. In Algiers zijn de raz zia's zonder incidenten verlopen. Door- Zocht zijn de zetel van de communistische Partij en een nevenorganisatie, het bureau van het blad ..Alger Répubiicain" en ver schillende andere gebouwen. Het blad ..Alger Répubiicain" is vanochtend met Verschenen. Er is vandaag, na tien jaar. definitief een einde gekomen aan de gezamenlijke geallieerde patrouillegang in Wenen, die tien jaar heeft geduurd en de makers van de in 1951 uitgekomen Zwitserse film „Vier in een jeep" heeft geïnspireerd. In feite maakten de vier leden der be trokken eenheden van de militaire politie - een Amerikaan, een Rus. een Brit en een Fransman hun patrouilletocht niet in een jeep, doch in een overvalwagen en soms ln een gewone auto. die hetzij van Russische makelij, hetzij van Amerikaans fabrikaat was. (Van onze correspondent) Uit een door de politie ingesteld onder zoek omtrent de oorzaak van de brand in de toren van de St Servaaskerk te Maas tricht op 9 dezer, is komen vast te staan, dat de Loodgieterswet is overtreden, zodatl \e}EtHSl brand door schuld ten laste wordt gelegd Boven: rende minstens tien seconden. Adenauer maakte nog een grapje over Kroesjtsjef die hij met de vinger aanwees en daarna wandelden de Russen breed glimlachend de zaal uit. „Allemaal bedankt vrienden, bedankt", zei Boelganin tegen de verslaggevers, die hem gelukwensten. Aan de overeenkomst zijn reserves ge bonden, die in de eerste plaats de goed keuring van de Opperste Sovjet resp. de Bondsdag betreffen. Adenauer ver wacht. dat hit slechhs vijftien dagen nodig zal hebben om de zienswijze van Bondsdag en Bondsraad te vernemen. (Kennelijk is dus niet bedoeld een officiële ratificatie door het Duitse parlement). Vandaag zouden de Duitsers evenwel nog twee andere juridische reserves be treffende het accoord in een brief aan de Russen bekend maken. Deze zijn: primo de vaststelling van de definitieve grenzen van Duitsland kan slechts geschieden door een vredesverdrag (geen erkenning dus van de Oder-Neissegrens), secundo de Bondsrepubliek acht zich vertegenwoordi ger van het gehele Duitse volk. Waarschijnlijker zullen de Russen deze Duitse reserves slechts voor kennisgeving aannemen. Waarmee dus de status quo gehandhaafd is gebleven. Gevraagd naar het aantal vrij te laten krijgsgevangenen van 9626, het aantal dat Boelganin Zaterdag j.l. heeft genoemd, antwoordde een Duitse zegsman, „het gaat over meer". Toen Ilitsjef werd gevraagd de Duitse mededelingen te bevestigen, antwoordde hij letterlijk: „Ik kan alleen het volgende zeggen. De brief van de Sov jet-premier verklaart, dat het herstel van de betrekkingen zal bijdragen tot een op lossing van de hangende problemen. Daar hoort dus de kwestie, waar u naar vraagt, bij". aan de betrokken werknemer-loodgieter. Zoals men weet, had een loodgieter, zon der dat de nodige voorzorgsmaatregelen waren genomen (noch de brandweer, noch de politie waren er van in kennis gesteld) met een brander werkzaamheden aan de toren verricht. Enige tijd nadat hij met zijn arbeid was begonnen, brak de brand uit die de torenspits verwoestte en voor 200.000 schade toebracht aan dit Maas trichtse cultuurmonument. dag in de stromende regen het stoffelijk overschot van Johannes Kardinaal De Jong werd ter aarde besteldwerd de kist gezegend door mgr Leihmens, de Bisschop van het diocees Roermond. Onder: Uitvaart van Z. Em. Kardinaal de Jong vanuit de Kathedrale Kerk in Utrecht. Overzicht van de stoet, zoals die door Utrecht trók met op de ach tergrond de Domtoren. De havenstaking, waardoor in New York 70 vrachtschepen worden opgehou den, heeft zich gisteren, zoals gemeld, uit gebreid naar andere Amerikaanse havens langs de Atlantische kust. Vakvereni- gingsleidiers in Philadelphia, Wilmington, Boston en Jacksonville hebben de arbei ders in deze stede- gelast in staking te gaan, nadat Willi-' Arad 1 eyvoorzitter van de I.L.A., op de 100.000 I.L.A.-leden in de 35 drukste havens van de V.S. een beroep had gedaan te staken uit solidari teit met de havenarbeiders in New York. Een vakverenigingsleider in Halifax, Nieuw-Schotland, verklaarde evenwel, dat de arbeiders zelf moeten uitmaken of zij gehoor willen geven aan de oproep van Bradley. Intussen hebben voorts de havenarbei ders te Baltimore geen gehoor gegeven aan de oproep van de I.L.A. Zij bleven niet alleen doorwerken, maar losten ook schepen, dio met het oog op de haven staking in plaats van de haven van New York binnen te lopen naar Baltimore waren doorgevaren. Als gevolg van de staking in de haven van New York dreigt een lading van 3.000 kisten ingeblikte ham, welke door de „Maasdam" van de H.A.L. is aange voerd, te bederven. De lading, waarvan de waarde op 900.000 gulden wordt ge schat, werd een dag voor het begin van de staking, vorige week Woensdag, gelost en op de kade van Hoboken gezet. Aan gezien de I.L.A. weigerde de kisten te vervoeren, kon de ham niet naar een koelhuis worden gebracht De H.A.L. heeft reeds 5.000 kg ijs gebruikt om de lading tegen bederf te vrijwaren. De rampzalige overstromingen in de Indiase staat Orissa hebben 29 mensen levens geëist. In totaal zijn er 2.300.000 daklozen, terwijl een gebied van meer dan 9.000 vierkante kilometer is over stroomd. 1 P't is een recente foto van de heer K. ™Udmann, die kortgeleden werd be noemd tot nieuwe Oostenrijkse gezant "1 Nederland en die vanmorgen op het Paleis Soestdyk door H.M. Koningin "Uliana werd ontvangen voor het aan bieden 9Sn geloofsbrieven. Een Amerikaanse raket-deskundige dr Lincoln la Paz, heeft gisteren op een te Albuquerque in Nieuw-Mexico ge houden bijeenkomst van het Internatio nale Metereologische Genootschap ver klaard, dat het voor potentiële vijanden in vredestijd mogelijk is met behulp van uit ijs vervaardigde geleide projectielen gegevens te vergaren, die in oorlogstijd van nut kunnen zijn voor het lanceren van raketten. Het is mogelijk een ijsprojectiel vanuit een vliegtuig op grote hoogte en vele kilometers buiten de V.S. te doen afschie ten. Dit projectiel zou op zijn baan door het luchtruim snel smelten, waarbij het mogelijk zou zijn het te fotograferen, of het via de radar te volgen. Hierdoor zou een vijandelijke staat, die deze methode toepaste, een goed denkbeeld kunnen krijgen van de baan, die in oorlogstijd een echte raket over hetzelfde traject zou beschrijven. Wanneer dergelijke „ijs-proefraketten" op voldoende grote hoogte zouden wor den gelanceerd, zouden zij van de grond af de indruk wekken meteoren of vallende sterren te zijn. „Om deze redenen hebben vertegenwoordigers van ons instituut per sonen, die geel-groene vuurballen of over eenkomstige verschijnselen hadden waar genomen, gevraagd of zij wellicht stukjes ijs of waterdruppels uit de lucht hebben zien vallen op het tijdstip der waarne ming. Sommigen hebben geantwoord in derdaad waterdruppels te hebben gezien", aldus dr La Paz. Dr La Paz heeft herhaaldelijk ver klaard te menen, dat de geheimzinnige geel-groene vuurballen, die in de afge lopen tien jaar meermalen boven het Zuidwesten van de V.S. zijn waargeno men, van aardse oorsprong waren. Deze vuurballen schieten geluidloos door de lucht en er is nooit een gedeelte van teruggevonden. Maandagavond heeft premier Boelganin de Duitse delegatie op het Kremlin ont vangen. Deze telefoto toont hoe kanse lier Conrad Adenauer (links) klinkt met premier Boelganin. Op de foto links zit de premier van Westphalen, Arnold en rechts van Boelganin Kroesjtsjef en von Brentano. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals reeds in het kort gemeld, heeft de C. V. P. de kwestie der her ziening van het probleem der landsverdediging op haar programma geplaatst. Zij wil dat onderzoeken in het kader van het Westerse verdedi gingsplan, meer speciaal met het doel vast te stellen, onder welke voor waarden en op welke schaal de verplichtingen van België zouden moeten herzien worden. (Advertentie) ONBEPERKTE GARANT* OP DE VERING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN „Dit jaar gaat de expeditie naar de „Renate Leonhardt" niet door. Het weer is te slecht. De heer Vis ser en ik hebben vanmiddag besloten de zaak tot het volgende jaar uit te stellen". Dit deelde de directeur van de Firma Wijsmuller, de heer G. v. d- Vuurst, mede Sleepboten van de Firma Wijsmuller zou den de werktoren van de Coöp. Bergers- vereniging Renate Leonhardt van IJmui- den uit tot boven het wrak van het 40 Jaar geleden vergane schip „Renate Leon hardt" slepen waar de heer P. Visser uit Worraer dan een poging zou wagen het goud, dat zich in het wrak zou bevinden, te bergen. Het had in de bedoeling gele gen, zoals we gisteren meldden, in de komende nacht uit te vanen. De heer P. Visser was minder beslist ten aanzien van uitstel tot het volgende jaar. Hij vertelde, dat in de komende we ken het besluit zou vallen of dit jaar nog zou worden uitgevaren, of dat ge wacht zou worden tot het volgende jaar. daar een nieuwe wereldoorlog uit kon voortvloeien, die tegen 1954—1955 kon verwacht worden. Het was dus nodig een sterk leger te hebben. België heeft dan, in 1950, in het vooruitzicht van de Euro pese Defensie Gemeenschap, de diensttijd verlengd tot 24 maanden. Thans is de toestand veranderd. De E.D.G, is verdwenen; in haar plaats kwam de Westeuropese Unie. Duitsland wordt herbewapend. Een schaduwzijde momenteel is, dat Frankrijk veel troe pen uit het moederland naar Noord-Afri- ka moet zenden. Voorts heeft de atoomconferentie van Genève het bewijs geleverd, dat de metho den van oorlogvoeren totaal zijn gewij zigd. Door de technische evolutie van de laatste tijd is gebleken, dat een grondi ge aanpassing der bewapening nodig is geworden. Het is aan de hand van deze overwe gingen, dat de C.V.P. het gehele probleem der Belgische verdediging wil laten her zien. Het zou niet aangaan, dat het le ger paraat zou worden gemaakt om een oorlog te voeren naar het model 1940, zoals men vóór 1940 dit leger had gepre pareerd voor een oorlog volgens het mo del 1918. De linkse regering, zo zeide nog de heer Lefèvre, heeft wel uit louter electorale speculatie de diensttijd verminderd, doch voor de rest heeft zij het leger gelaten zoals het was vóór 1950. Het betreft hier dus niet alleen een kwestie van dienst tijd. Alleen na ruggespraak met de andere van alle landen het er over eens, dat Westerse landen, mag België zijn verde- Onmiddellijk was de socialistische pers erbij om het te doen voorkomen, alsof de C.V.P. daarmede een verkiezingsma- noeuvre op touw zou willen zetten. Die zelfde pers vergat evenwel daaraan toe te voegen, dat het .luist de linkse partijen waren, die in 1950, met het oog op wetgevende verkiezingen, een reusachtige propaganda hebben gevoerd om de mili taire diensttijd van 21 tot 18 maanden te verminderen. De C.V.P. die toen aan het bewind was, had dat geheel uit eigen initiatief kunnen doen, doch op dat ogen blik was de internationale toestand voor het Westen nog zo dreigend, dat zij de be langen van het land vóór haar verkiezings- belangen plaatste en vasthield aan de 21 maanden. Dat heeft haar trouwens bij de verkiezingen van 11 April 1950 de ne derlaag gebracht, die men kent. Dat thans de C.V.P. wel voorstander is van een nieuwe vermindering van de diensttijd, is geen demagogische opzet, want er staan geen verkiezingen voor de deur. De ware beweegreden der C.V.P. werd zo juist op een persconferentie uiteenge zet door haar voorzitter, dr Theo Levè- vre. Deze verklaarde o.m. dat zijn partij steeds van oordeel is geweest, dat het militair probleem niet in een pre-electo- rale periode mag behandeld worden. Nooit mag van de landsverdediging een verkiezingszaak worden gemaakt. De ver dediging van het land is een te ernstige zaak om er demagogie mede te bedrijven. In 1950 werd hier de 24 maanden diensttijd ingevoerd. Toen de oorlog in Korea uitbrak, waren de militaire chefs diging wijzigen. Toen de huidige regering de achttien maanden diensttijd invoerde, heeft hij zulks niet gedaan. België zou nu met de andere geïnteresseerde landen moeten nagaan of de Westerse verdedi ging niet kan gereorganiseerd worden. Er zou meer aandacht moeten geschonken worden aan de technische prestaties dan aan het aantal manschappen. De C.V.P. voorzitter voegde hier aan toe, dat de huidige handelwijze van zijn partij niet in hoofdzaak is ingegeven door de gewijzigde houding van Rusland. „De tactiek der Russen is veranderd, maar hun doel blijft hetzelfde". De Westerse landen moeten zorgen voor een gezonde economie, samen met een efficiënt leger. „Als de huidige Belgische regering op dat gebied in gebreke blijft", aldus nog de heer Lefèvre, „zal de C.V.P. bij de heropening van het parlementaire jaar het probleem van de landsverde diging opnieuw op de voorgrond stellen en haar ter verantwoording roepen'*. Zij heeft onze luchtmacht totaal waar deloos laten worden. Als België niet in staat is een modern luchtwapen te bekos tigen, dan moet dat op het internationaal plan worden geregeld''. In aansluiting op vroegere berichten vernemen wij, dat Prins Bernhard en zijn moeder. Prinses Armgard, in de morgen uren van a.s. Zaterdag of Zondag door Z. H. de Paus in diens zomerresidentie te Castelgandolfo in bijzondere audiëntie zonder enig protocol zullen worden ont vangen. De beide hoge bezoekers zullen daarbij door enige leden van hun gevolg worden vergezeld alsmede door mgr J. Damen, kerkelijk raadsheer van het Ne derlands gezantschap bij de H. Stoel. De gezant van Nederland bij de H. Stoel kan wegens uitstedigheid niet bij deze audiëntie aanwezig zijn. Prins Bernhard zal, zoals bekend, a.s. Vrijdag om 10 uur 's morgens bij de pre sident van de republiek van Italië in het Quirinaal zijn opwachting maken. De Ne derlandse ambassadeur in Rome, dr Boon, zal de Prins aan president Gronchi voor etellen. De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met buien, hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 15 September: Zon op 6.14 uur, onder 19.00 uur; Maan op 5.20 u., onder 18.10 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE CO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1