l O.-Duitsers beginnen Moskou besprekingen Als voorvechtster van de der vluchtelingen Koningin Juliana geëerd met Nanserwnedaille zaak Hoop van vele Duitse gezinnen zal vergeefs blijken Emigratie ook in deze verantwoord tijd Koninklijke liefde gewaardeerd met een onderscheiding Heropening met gewijzigde rolbezetting Sovjets spreken Duitse reserves tegen rretentie Ondanks Adenauers verklaringen Mr ir Haveman hield pleidooi Vrijdag 16 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Kwestie Cyprus bedreigt Balkanpact BOELGANIN ZIEK ■Hfe Ook mevr. Roosevelt onderscheiden Raclarapparaat ontdekt vuurmonden en telt voertuigen „Het zal in ons land druk genoeg worden" Verbond van Ned. Werkgevers Waarom zij terug kwamen Ulster niet te koop Finse president te Moskou WEERBERICHT 1 J Met gewijzigde rolbezetting is hedenmorgen de heropvoering begon nen van de Russisch-Duitse conferentie in Moskou. De proloog speelde zich ditmaal af op het vliegveld van Oost-Berlijn. De Oost- duitse premier stapte in het eerste Oostduitse Lufthansa-vliegtuig, dat de Oostduitse verbinding naar Moskou opende. Evenals Adenauer nam hij een „sterke" delegatie mee naar de Sovjet-Unie, drie vice- premiers (Ulbricht, Stoph en Nuschke), de Oostduitse Von Brentano (dr Lothar Bolz), de Oostduitse Carlo Schmid (dr Florin) en de Oost duitse Blankenhorn (dr Erich Correns). In Moskou zal Grotewohl met evenveel ceremonieel worden ontvangen als dr Adenauer. De besprekingen zullen waarschijnlijk in dezelfae conferentiezaal gehouden worden; de recepties en de lunches zullen voor die van de vorige week niet onderdoen, enz. enz. De regie die deze getrouwe copie mogelijk zal maken is op alles be dacht. Evenwel precies gelijk zal het resultaat niet zijn. Gisteravond nog vreesde men in Moskou, dat de ziekte van Boelganin er de pijn lijke oorzaak van zou zijn, dat aan Grotewohl's aankomst toch niet die glans gegeven zou kunnen worden als aan die van de bondskanselier. En het tweede (beslissende) verschil?Grotewohl mocht willen, dat hij een Adenauer was. de Oostduitsers zacht voor te bereiden Uitgestelde tegenspraak Een opvallende verklaring kwam gis teren van het officiële. Russisch pers bureau „Tass". Zoals bekend heeft dr Adenauer aan het eind van zijn bezoek in een brief aan de Russen gewezen op een tweetal rechten, dat de bondsrege ring zich in alle geval bleef voorbehou den. primo, te spreken namens het ge hele Duitse volk en secundo staande te houden, dat de Oder-Neissegrenzen voorlopig zijn en over deze zaak eerst bij een vredesconferentie definitief kan worden beslist. Inspanningen van Moskou conferentie te groot? Wijziging Sovjet-bewind verwacht? 2^ „Vorstin van edelmoedig land TEURLIMGS MODIEUZE REGENMANTELS IN DE REDE, die mr ir B. W. Have- rr|mmim RlPP tf CTfmt 1")Ü man, regeringscommissaris voor de 1 UOlllcLÖ JAJVe IC U1J Arbeidsmarkt Kapitaalexporl Bevolkingstoeneming Goodwill „Ouwe sukkel ga naar liuis" Kans op Russische surprise? De weerverwachtlng van het KNMI, ge'Idig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkels buien. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 17 September: Zon op 6,18 u., onder 18.55 uur; Maan op 7 53 uur, onder 18.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Volgens Radio-Oost-Berlijn wijst de afvaardiging van de Oostduitse rege ring erop, dat de besprekingen te Mos kou „buitengewoon en van veel belang sullen zijn. De radio maakte voorts een analoge reserve als die. welke de West- duitsers maakten: „Wij treden op en spreken namens geheel Duitsland Westelijke waarnemers in Berlijn zijn Van oordeel, dat de Oostduitse commu nisten zullen trachten Adenauer het auriool te ontnemen, waarmee hij, zo zeer tegen Oostduitse zin, in feite toch door de Russen is omgeven. In Oost-Duitsland is overigens al of ficieel medegedeeld, dat het president Pieck is geweest, die op 31 Augustus om vrijlating verzocht van alle Duitse krijgsgevangenen. Pieck zou op die datum aan de president van de Sovjet- TJnie, Worosjilof, hebben geschreven: „Ik ben van oordeel, dat thans de tijd gekomen is voor een stap bij het presi dium van de Opperste Sovjet, die de be voegdheid heeft een definitief besluit te nemen. Als antwoord op deze medede ling, die werd gedaan door het Oost duitse persbureau ADN, deelde prof. Carlo Schmid, die Adenauer heeft ver gezeld naar Moskou, gisteravond overi gens aan Reuter mede, dat de West- duitse delegatie in Moskou van presi dent Pieck's brief op de hoogte was geweest. Zachtjes voorbereiden Sommige Westelijke waarnemers in Moskou zijn intussen van mening, dat de Sovjet-regering de copie-conferen- tie in werkelijkheid zal aangrijpen om De afgelopen maand heeft de Engelse Koninklijke Familie haar vacantie door gebracht op het kasteel Balmoral. Op de foto helpt de kleine Prinses Anne haar moeder, Koningin Elizabeth om de teugels vast te maken van de pony, Waar zij mee gaat rijden op de terreinen van Balmoral. op de mogelijkheid, dat zij de Russisch- steun zullen moeten missen als het t.z.t. gaat blijken, dat een hereniging van Duitsland kan worden bereikt in een voor de Russen acceptabel Europees veiligheidssysteem. Een kijk, die heel wat optimistischer is dan de doorsnee opinie over deze aangelegenheid in de bondsrepubliek zelf. Gisteren hebben wij reeds geschreven, hoezeer daar de mening heerst, dat de diplomatieke er kenning door de Sovjet-Unie aanzien- lijke gevaren voor de Duitse eenheids- politiek inhoudt. Voornamelijk in West- Berlijn is sdherpe critiek geuit. En in hun pessimistische kijk op deze zaak verwachten Westberlijnse autoriteiten, dat het getal van de in de komende maanden te verwachten vluchtelingen uit de Oostzöne de 1 millioen zal be reiken. Deze Bcrlijnse autoriteiten zijn er nl. van overtuigd, dat de bevolking van Oost-Duitsland thans haar laatste illusies over een mogelijk snelle bevrij ding heeft verloren. .Tass" is gisteren gemachtigd o.m. het volgende in antwoord hierop te verkla ren: „De Sovjetregering beschouwt de Duitse bondsrepubliek als een deel van Duitsland. Het andere deel van Duits land is de Duitse Democratische Repu bliek (Oost-Duitsland). In verband met de vestiging van diplomatieke betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de bondsrepubliek acht de Sovjet-regering het noodzakelijk op te merken, dat de kwestie van de Duitse grenzen reeds is opgelost bij de overeenkomst van Pots dam en dat de Duitse bondsregering jurisdictie heeft over het gebied dat onder haar souvereiniteit staat. Deze verklaring is des te belangrijker, omdat nogal betekenis werd gehecht aan het feit, dat de Russen aanvanke lijk de uitdrukkelijke Duitse reserves onweersproken hadden gelaten. Een felle reactie op de Tass-verkla- ring kwam uit Bonn. West-Duitsland blijft bij zijn standpunt, dat da Pots- damgrenzen allerminst definitief zijn. Een gelijk geluid werd uit Washington gehoord. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelde mee, dat het niet juist is dat de kwestie te Pots dam is geregeld. Men legde er daar de nadruk op, dat de tekst van de Pots dam-overeenkomst uitdrukkelijk stelt, dat over de grenzen eerst bij het slui ten van een vredesverdrag definitief zal worden beslist. Dr Adenauer heeft gisteren West duitse partijen op de hoogte gesteld van de resultaten van Moskou. Alle partijen brachten hem dank voor zjjn bemoeiingen tot terugkeer van de krijgsgevangenen en bij zijn eigen CDU-fractie kon er voor de bonds kanselier een warm applaus af. Dr Adenauer heeft bij deze gelegenheid gezegd, dat binnen een week de eer ste Duitse gevangenen hun kampen in de Sovjet-Unie zullen hebben verla ten. Het debat in de Westduitse bondsdag over de Moskousc resulta ten is vastgesteld op 22 September. Maarschalk Tito heeft gisteren tijdens een interview met Griekse journalisten verklaard, dat de kwcstie-Cyprus moge lijk een bedreiging vormt voor de samen werking op de Balkan en een bron van onrust en verwarring kan scheppen, al dus meldt het officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg". Sprekend over de toekomst van het Balkanverdrag zeide Tito, dat de jongste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat „voorrang diende te worden gegeven aan het onderling begrip, de. versteviging van onze betrekkingen en de verwijdering van alles wat de verdragspartners zou kunnen scheiden". De onlusten hadden eens te meer bewezen, dit dit soort voor vallen zuiver militaire pacten krachteloos kan maken. Daarom ajdus illustreerde Tito aan de hand van het Cyprus-voor- beeld .zijn opvatting over de minder mili taire koers die het Baikanpact moet nemen dient de nadruk óók op de economische en culturele aspecten van een samenwerking te worden gelegd. Intussen hebben Britse troepen gisteren op Cyprus opnieuw razzia's gehouden. Aan deze actie, de grootste sedert het begin van de onlusten op het eiland, namen ruim duizend militairen deel. Maarschalk Boelganin, dc premier van de Sovjet-Unie, is op het ogenblik ziek. Dit is gisteren in een uitzending van ra dio-Moskou meegedeeld. Uit het uitblijven van een officieel communiqué leidt men evenwel af, dat er geen reden voor on gerustheid is. De premier is 60 jaar oud. Gistermorgen werd reeds opgemerkt, dat er iets met maarschalk Boelganin aan dc hand was, aangezien hij niet was ver schenen bij het buitengewoon hartelijk welkom, dat op het vliegveld van Moskou werd bereid aan dc Finse president, Paa- sikivi. Bijzonderheden over de aard van de ziekte van de Russische regeringsleider werden door „Tan" en radio-Moskou niet gegeven. Overigens is zelfs deze korte me dedeling een ongewone stap. De officiële nieuwsbronnen van de Sovjet-Unie zijn uiterst karig met het bekend maken van persoonlijke aangelegenheden van de lei ders in het Kremlin. Dat dit wel geschied de is vermoedelijk omdat men de afwezig heid moest verklaren van de premier bij de begroeting op het vliegveld van Mos kou. Een week geleden, bij de gankomst van dr Adenauer, scheen Boelganin, die zo juist teruggekeerd was van een vier- weekse vacantie aan de kust van de Zwarte Zee, in blakende welstand. Ook bij het vertrek van de Duitse kanselier was hij aanwezig, doch Woensdagavond leek hij uiterst vermoeid na de inspan ningen die de Russisch-Duitse conferentie hem hadden bezorgd. De „Chicago Tribune'' meldt, dat func tionarissen in Washington rekening hou den met, de mogelijkheid, dat de ziekte van de Russische premier Boelganin ver band houdt met een regeringswijziging in de Sovjet-Unie. Een helicopter, die in dienst wordt ge steld voor de bescherming van de bur gerbevolking in Engeland, stijgt op voor een vlucht naar South Bank in Londen, gadegeslagen door een menigte Eende naars. De machine zal gebruikt worden om te experimenteren of zij doelmatig is voor de bescherming van de burgerbe volking, bij het maken van verkennings vluchten en het leggen van verbindingen wanneer de radio is uitgevallen. In het Europese bureau van de Verenig de Naties te Genève zijn gisteren de eerste twee Nansen-medailles voor verdienste lijk werk ten behoeve van vluchtelingen uitgereikt Die voor 1955 is toegekend aan koningin Juliana en die voor 1954 aan mevrouw Eleanor Roosevelt. Voor de ko ningin nam de Nederlandse gezant in Zwitserland, mr A. W. C. baron Bentinck, de medaille in ontvangst. De medaille is genoemd naar de Noorse onderzoeker dr Fridtjof Nansen, die van 1921 tot 1930 de eerste hoge commissaris voor vluchtelingen van dc volkenbond was. Aanwezig waren o.m. Nansens zoon Odo, Het corps diplomatique in Zwitser land en afgevaardigden van de 20 landen die lid zijn van de V. N.-stichting voor vluchtelingenhulp. Mr. G. J. van Heuvcn Goedhart, hoge commissaris van de V. N. voor vluchtelin gen, zei dat het vluchtelingenprobleem nog lang niet is opgelost. In de officiële kampen bevinden zich nog 70.000 mensen. Bij de uitreiking van de medaille voor 1955. schetste mr Van Heuvcn Goedhart de bemoeiingen van koningin Juliana ten behoeve van de vluchtelingen. Hoe zij er eerst bij president Truman en later bij president Eisenhower op heeft aangedron gen, nieuwe stappen te doen om aan het vluchtelingenleed een einde te maken. Ir> tussen bracht een nationale campagne ir Nederland, op haar initiatief tot stand ge komen, meer dan 4.200.000 gulden voor dr vluchtelingen op. Nederland, als dichtbc volkst land v»n West Europa, opende zik grenzen voor 250 vluchtelingengezinnen en bood hun w oningen en werk. Het comité dat belast is met de toeken ning van de Nansen-medailie wil in ko ningin Juliana de voorvechtster van de zaak der vluchtelingen eren, alsmede de Dichter en dichter nadert dc waterwolf de bedreigde vuurtoren van Texel, die nu nog maar een kleine vijftig meter van de duinrand verwijderd is. Er is ook al be weging gekomen in dé observatie-posten van de 'luchtwachtdienstwelk gebouw tje daar vorig jaar November op be hoorlijke afstand van de duinrand werd gebouwd. Een klein stormpje, dat een hoge vloed tot gevolg heeft en... ook dit bouwsel zal de weg gaan van zovele andere gebouwen, die dc laatste jaren aan dc Texelse Noordoostpunt door de zee werden verzwolgen. (Advertentie) Westcrsingel 5 b/d. W. Kruiskade. R'dam Poplin Loden Gabardine Zijde P4RAPLIJIES Tweed Nylon JERSEY COSTUUMS Sinds enige t(jd is bij elke Neder landse artillerie-afdeling een radarpelo- vorstin „van een edelmoedig en goedwil- ton dat primair tot taak heeft, lend land, dat ondanks zijn kleinheid en de onmogelijkheid, alleen zo'n geweldige de stellingen van de vqandelqke art probleem op te lossen, handelde in de overtuiging dat het niet nodig is te hopen om aan te pakken, noch te slagen om vol te houden. Baron Bentinck, die de medaille voor koningin Juliana in ontvangst nam, las een boodschap van de vorstin voor, waar in zij zegt, dat de eer die haar te beurt is gevallen, het gehele Nederlandse volk toe komt. Zij noemt de hulp aan de vluchte lingen een ereplicht en spreekt haar grote waardering uit voor het werk dat tot nu toe door het hoge commissariaat is ver richt. In duizenden Duitse gezinnen vraagt wie men weet in welke kampen zij zich hien zich in deze dagen van spanning af, bevinden ol een weerzien met in Rusland achter gebleven verwanten zal plaats hebben. Bij het gros der Westduitse bevolking heeft de door Adenauer in Moskou verkregen belofte van de terugkeer van 9626 ver oordeelde Duitsers meer indruk gemaakt dan de politieke resultaten van de confe rentie in Moskou. Het aantal gezinnen, dat dog altijd hoop koestert op een weerzien, bedraagt zeker een veelvoud van dit Setal. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de Russen hun toezegging ook hebben uitgebreid tot de niet in het ge noemde aantal begrepen Duitsers, doch vooraleer deze zijn opgespoord, zullen nog langdurige onderhandelingen met Moskou ■boeten worden gevoerd. De Duitsers zul len daarbij de gegevens moeten leveren, zij in de loop der jaren hebben ver gaard over nog in Rusland gesignaleerde Personen. Het Duitse Rode Kruis heeft bet leeuwenaandeel van het onderzoek daartoe verricht. Dank zij dit werk be schikt men in West-Duitsland over een overzicht van de nog in Rusland achter gebleven oud-strijders en civiele geïnter neerden. Daarbij onderscheidt men drie categorieënde krijgsgevangenen, de spoorlozen en de vermisten. De eerste ?''oep komt overeen met het door de Sov- T't-regering opgegeven aantal van 9 626. Het zijn wegens oorlogsmisdaden veroor deelde Duitsers, die in regelmatig brief verkeer met het vaderland staan en van De groep der spoorlozen is reeds veel groter. Zij omvat tenminste 90.000 oud soldaten, van wie te eniger tijd bericht is ontvangen, doch wier spoor men in de meeste gevallen reeds jarenlang is zoek geraakt. De grootste categorie, die de Duitse do cumenten omvatten, is die der vermisten. Als zodanig gelden 1,1 millioen militairen en naar schatting 750.000 Duitse burgers, die naar Rusland zijn gevoerd. Van deze militairen heeft men sedert de dagen, dat zij door de vroegere Duitse weermacht als vermist werden gemeld, niets meer ge hoord. Nog altijd willen vele gezinnen niet de hoop opgeven, dat zij nog eens zullen terugkeren, doch de kans daarop wordt algemeen vrijwel nihil geacht In de laat ste jaren zijn niet meer dan zeventig als vermist gemelden in het vaderland terug gekeerd en dit getal rechtvaardigt som bere conclusies. Van de civiele vermisten zouden naar Duitse schatting nog meer dan 100.000 in het leven kunnen zijn, doch slechts zesduizend hunner staan in brief verkeer met de Bondsrepubliek. Dit zijn over het algemeen die burgers, die onder beschuldiging van oorlogsmisdaden zijn veroordeeld en in kampen vertoeven. Een groot aantal Duitsers moet echter na het ontslag uit de gevangenschap in Rusland zijn gebleven, waar zij arbeidscontracten hebben aangegaan, die hen tot dusver geen mogelijkheid hebben gegeven het land te verlaten. N DE REDE, die mr ir B, W. Have man, regeringscommissaris voor de emigratie gisteravond hield op dc Canada-avond van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, heeft h(j een warm pleidooi gehouden voor de emigratie, ook in deze t(jd, nu er stemmen opgaan „dat onder de huidige omstandigheden de emi gratie ons land meer nadeel dan voordeel bezorgt". Indien het waar is, aldus mr. Haveman, dat de welvaart en het welzijn van ons volk voor een belangrijk deel af hankelijk zullen blijven van zijn internatio nale positie en dc faam, welke het inter nationaal ceniet. dan acht ik de naoorlog se emigratie, ondanks haar bepeikte om vang, een van de meest waardevolle bij dragen tot het bereiken van de plaats welke wij kunnen bezetten. Uiteraard verscherpt de emigratie het probleem van de huidige spanning op de arbeidsmarkt enigermate, zo zei mr. Have- man, het wordt echter we] wat overdre ven voorgesteld als men aanneemt dal emigratie de enige oorzaak is. Stelt men hel hausse-tekort aan arbeidskrachten op 100.000, dan beïnvloedt de emigratie dit probleem op zijn hoogst voor tien pro cent. Bovendien betekent het netto emi gratie-saldo van 20.000 personen per jaar een relatieve verlichting van de arbeids markt, omdat voor hen niet meer ge produceerd behoeft te worden. Om alleen de woningbouw te noemen. 20.000 perso nen zijn ca 5000 gezinnen. Er zouden dus per iaar 5000 woningen meer gebouwd moeten worden, hetgeen per jaar 5 6.000 bouwvakarbeiders ia enge zin zou eisen. Dit is, afgezien van het nog gro tere aantal bouwvakarbeiders in ruime zin, zoals schilders en anderen reeds bijna het dubbele van de vertrekkende „harde kern" de mannelijke emi granten die als geschoold kunnen wor den beschouwd bij het netto emigratie saldo van 20.000 personen. Wat betreft de situatie op de arbeids markt. zei mr. Haveman verder: Beziet men de arbeidsmarktsituatie en tevens, maar ten onrechte, de emigratie op korte termiin. dan krijst men het verwrongen beeld, waarinbevordering der emigratie naast komst van buitenlandse mijnwer- (Van onze Haagse redactie) Op uitnodiging van het Verbond van Nederlandse Werkgevers brengt de heer Thomas A. Rice President van de Canadian Ma nufacture,; Association en vice-pre sident van ..The Internationa] Har vester Company of Canada" op het ogenblik een bezoek aan ons land Deze uitnodiging, mede gedaan in het ücht van de tienjarige her denking van de bevrijding van ons land, omvatte excursies naarde Kon. Ned. Jaarbeurs en verschei dene grote Nederlandse industrieën terwij] gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen een speciale Ca nada-avond werd georganiseerd tijdens welke zowel door de heer Rice als door de ambassadeur van Canada, mr Thorns A Stone en mr ir B. W. Haveman, regerings commissaris voor de emigratie hel woord werd gevoerd. Na een openingswoord door de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, schetste mr Ston? de banden die Canada met Neder land verbinden. Mr Rice wierp daarop een licht op de industriële verhouding tussen Canada en Ne derland en stelde vast dat Canada veel kan leren van de Nederlandse industrie. de problematiek, U wel gemakkelijk, maar daarom niet juist. Er staan andere waar den op het spel en op langere termijn Emigratiepoiitiek vergt beleid op lang zicht. Een beleid, dat rekent met de ups en downs, die wij als groeiend volk za'.len doormaken. kers en scheepsbouwers een dwaze para dox lijkt. Deze buitenlandse arbeiders ko men op een vergunning van max. twee iaar en zonder gezin- hen als tegenbmk! te kiezen voor emigratie zonder acht te slaan op de werkelijke verhoudingen in Voor de verderê ontwikkeling van ons land, zo betoogde mr. Haveman voorts, moet kapitaalexuort essentieel heten. Wel nu, de mogelijkheden tot kapitaalexport staan in direct verband met de mate waarin emigratie plaats vindt. De bevol kingsgroei beïnvloedt het niveau der in hét binnenland vereiste investeringen, welke weer de mogelijkheid en de omvang van kapitaalexport bepalen. Overschrij ding van deze omvang zou ten koste gaan van de binnenlandse investeringen en een beperking van de productiemogelijkhe den en dus ook van het nationale inko men betekenen. Kapitaalexport van enige betekenis zou daarom ten nadele strekken van de ontwikkeling van het nationale inkomen, tenzij een jaarlijkse emigratie op redelijk hoog niveau een verlichting brengt ten opzichte van de in het binnen land vereiste investeringen. Ons land telt thans weer 1.8 millioen bewoners meer dan in 1940 en de meest betrouwbare prognose stelt in het vooruit zicht dat dit aantal in de komende 25 jaar met een derde van het huidige bevolkingscijfer zal toenemen. In 1981 zal ons land dus, zonder emigratie, ca 14.3 millioen inwoners hebben. Stel nu het geval, aldus mr Haveman, dat het huidig emigratieniveau van ongeveer 20 000 zich gedurende 25 jaar zou handha ven dan zou deze bevolkingstoeneming af geremd worden met 661 000. Dat wil zeg gen dat in 1981 een bevolking an onge veer 13.5 millioen bereikt wordt dus bij na drie millioen meer dan op het ogen blik Het zal dus in ons land druk genoeg worden om zich ieder stads bewoner te doen gevoelen, met of zonder emigratie. Komend tot de goodwill merkte mr. Haveman nog op: Op het ogenblik stude ren in Melbourne 75 Australiërs Neder landse taal. Ook is het Nederlands als moderne taal in de staat Victoria als eindexamenvak op de middelbare scho len ingevoerd; er bestaat grotere belang stelling voor dan b-v. de Duitse taal. Ook in de Staat N.S. Wales zal het Nederlands binnenkort als moderne taal als keuzevak op de middelbare scholen waarschijnlijk toegelaten worden. De dagelijkse confrontatie bij werk, sport, kerkgang, verenigingsleven, kortom op alle denkbare levensgebieden met Ne derlandse emigranten, heeft in Canada en alle andere immigratielanden aankno pingspunten en een groot reservoir van goodwill gegeven waarvan het thans tijd wordt dat wij er een beter gebruik van gaan maken. Door onze emigranten tonen wij ons geestesmerk, ons kennen en doorzettings vermogen dagelijks over de gehele wereld. Bij deze situatie passen nieuwe initiatie ven en kunnen tal van betrekkingen (cul turele. geestelijke, maar ook economische) nieuw gelegd of versterkt worden. Geloof mij, zo besloot hij. onze emigran ten met hun opgestroopte hemdsmouwen zijn onze beste ambassadeurs. en speciaal die van de zware mortieren op te sporen. Met een radarmeetapparatuur, waarbij vijandelijke projectielen op een radar scherm verschijnen, dat gekoppeld is aan een schrijfstift, die de baan van de projec tielen op papier brengt, kan men de plaats vaststellen, waar de vijandelijke vuur mond zich bevindt, en ook, waar de pro jectielen vielen. Een tweede toepassing van deze apparatuur is die ten behoeve van eigen vuur. Was het met de oude ap paratuur veelal zo, dat men enige scho ten nodig had om in te schieten, thans kan men reeds na één schot vrij nauw keurig het tweede schot plaatsen. Voorts kan men de apparatuur onder meer ge bruiken voor het geleiden van vliegtuigen naar een bepaald doel, en een vierde toe passing is het tellen van voertuigen in een vijandelijke sector. Richt men het toestel namelijk op een bepaald punt, dan geeft elk voertuig dat daar passeert een echo op het radarscherm. De radarmeetapparatuur is bij de oefe ning „Stormvuur" volop in actie geweest, en deskundigen zijn over de werking er van zeer tevreden. Mislukken als emigrant, zo stelde mr Haveman gisteravond in zijn toespraak tot de werkgevers vast. doet ten hoogste drie procent. Dit wil niet zeggen dat zij economisch mislukt zijn want de overgrote meerderheid van hen keert geheel op eigen kracht terug. Slechts een fractie van een percent, ongeveer 50 emigranten per jaar keren te rug, met-hulp van de Nederlandse regering, en ongeveer een gelijk aantal wordt gedeporteerd op an dermans kosten. De aantallen zijn maar klein. Het is daarom moeilijk percentages te geven. Globaal kan ik zeggen, dat bij ongeveer de helft der 3% mislukkingen de oorzaak bij de vrouw (heimwee) ligt; bij een kwart is ziekte of spoedige dood van de kostwinner oorzaak; bij een kwart absolute ongeschiktheid van de man. Het in het laatste geval geldende excuus is meestal zoals ik het eens letterlijk hoorde „Hun (d.w.z. de immi gratielanden) hebben geen cul tuur". 10 a 20% hebben het zelfs na drie jaar nog zeer moeilijk; 50 a 60% zijn na drie jaar tevreden, de emigratie verloopt goed. 20% slaagt nog veel beter, b.v. na uiter lijk drie jaar eigen bedrijf. 57% vormen de uitlopers, die uitstekend slagen, zoals de 7 HA-boer uit Put ten die ik in 1953 op een 600 HA- bedrijf in Manitoba aantrof, nadat hij in 1948 geëmigreerd was. De in Ierland geboren Amerikaan, John Hanlcy, kwam gisteren Noord-Ieriand binnenrijden, zwaaiend met een cheque van 24.000.000 dollar, roepend „ik wil dit hier kopen". De 63-jarige Hanley, die zich zelf graag de „baron van Broadway" noemt, reed in een grote Amerikaanse auto, die in de. kleuren groen, wit en goud j geschilderd was met daarbij passende gordijntjes. In 1950 bood hü 6.000.000 dollar minder, i „De baron" wil namelijk het Britse j Noord-Ieriand kopen en aan het onafhan kelijke Eire overdragen. Hij kreeg echter echter ten antwoord, dat Ulster niet te koop is. Om de auto verzamelde zich een boze menigte en er werd geroepen: „Ouwe suk- I kei, ga naar huis en wordt eens verstan dig". Fres. Paasikïvi van Finland is gister morgen met een Russisch vliegtuig uit Helsinki te Moskou aangekomen. In zijn i gezelschap bevonden zich o.m de Finse premier, Kekkonen, de minister van de fensie, Skog en de oud-minister van bui tenlandse zaken, Svento, alsook de Rus sische ambassadeur in Finland, Lebedef. De Finse delegatie werd bij aankomst verwelkomd door maarschalk Worosjilof, president van de Sovjet-Unie, en voor aanstaande Russische regerings- en mili taire autoriteiten. Westelijke waarnemers vragen zich af, of de Sovjet-Unie bij de besprekingen met de Finse delegatie wellicht zal aanbieden, de militanre basis Porkkala, bij Helsinki, aan Finland terug te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1