DE KLOK als Orkestinstrument voor OOSTPRIESTERHULP VERLEGT ZWAARTEPUNT Auto onder trein op onbewaakte overweg Consumptie in Juni gedaald Toeval hielp Hein Jordans AKKERTJE West-Europese studenten naar de fabriek Rusland schenkt wapens aan Oostenrijk FILMS DEZE WEEK PAGINA 3 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 IVOVlteit bil nrabantS „batterie" van slaginstrumenten tezamen. Strauss, Mahler, Wagner Doodsklokken Ondanksknipperlichten Eert Sigoref van weretd vermaard he id MINISTER STAF NAAR ENGELAND Klein wonder Bruikbaarheid door welke oorzaak ook EERSTE EXAMENS VOOR CIVIEL HEFSCHROEF- VLIEGTUIGBREVET HAUPTMANN'S STUK „GEMODERNISEERD" TOEN DE KERMIS GEDAAN WAS Verregend en platzak naar de cel t» j 7 T) 7 installatie een groter uitgave vergen dan de J Weshalve men zijn toevlucht heeft gen iJVliPSt Er«atz-middelen van zeer wisselende, maa bevredigende kwaliteit: buizen en staven C INDS JAAR en dag zijn instrumentenbouwers ea schillende lengten al of niet door tam-tan acoustici doende om het probleem van klokke- diepe piano-octaven of resonatoren versterf klanken in onze symphonie-orkesten op te lossen. Het de ld bleven al deze z.g. klokkeklanken t\ is n-1. niet moeilijk te vatten dat om het effect vin twee octaven boven de klok in natura kerkklokken in de concertzaal te reproduceren het waardoor deze orkestklokkcn meer aan b< niet aangaat deze veelal reusachtige gevaarten voor geluiden dan aan het donker gezoem, enkele uren omlaag te takelen of om eventueel aparte gedonder ener klokketoren herinneren, klokkestoelen permanent op onze concertpodia te Met deze lapmiddelen moesten muziel doen construeren. Waarschijnlijk zou zulk een vanaf Berlioz tot Strawinsky zich vergenoi Zeer uiteenlopend was de gevoelsasso ciatie welke de componisten in de laatste eeuw aan klokkegeluiden in het orkest hebben toegekend. In de geest van her ders of koebellen bedoelt Richard Strauss ze in zijn Alpensvmnhonie en Mahler in zijn Vie Symphonie Debussy beoogt daar entegen in Iberia: „Le matin d'un jour de fête" feestelijk klinkende kerkklokken. Julius Bittner heeft een stellage nodig voor tien „Stormklokken" als hij in zijn Bergsee een opstandige beweging der boe renbevolking wil illustreren. "Wagner eist in de grote wijddngsscène der Parcival vier diepe klokketonen die indrukwekkend als zware kerkklokken moeten klinken; maar tot dusver heeft men alleen via radiophonische weg deze diepte kunnen bereiken, wat een twee slachtig effect met de andere orkestinstru menten teweeg bracht. Alleen aan de directeur der „Monnaie" te Brussel is het gelukt om bij een anti quair vier Chinese gongs op de kop te tikken die zij het dan met een paar octaven verschil precies met de vier vereiste tonen overeen stemden. Een dode en een zwaargewonde zijn te betreuren by een spoorwegongeval op een onbewaakte, van knipperlichten voorziene spoorwegovergang in de lijn Meppel Steenwijk, toen gistermiddag een perso nenauto werd gegrepen door de trein van 14.55 uur van Zwolle naar Leeuwarden. De auto werd totaal vernield, terwijl de trein eveneens defect geraakte. In de auto zaten twee personen. De heer P. F. van V. uft Haarlem bleek vrijwel onmiddellijk overleden ce zijn; de 47- jarige heer M. van V. uit Amsterdam, die de auto bestuurde, was zeer ernstig aan armen en benen gewond en had boven dien een schedelbasisfractuur opgelopen. Hij is naar het Diaconessennuis te Meppel overgebracht. De treinreizigers moesten wachten tot een andere trein hen kwam ophalen. Te ongeveer half vijf was de stremming op de lijn MeppelSteenwijk opgeheven. Naar van de zijde van de Spoorwegen werd verklaard, werkten de knipperlich ten normaal. State (rpress Volgens de zojuist door hef C.B.S. gepu bliceerde indexcijfers van de consumptie ve uitfaren van de Ne-d^-'indse bevolking in Juni (1951 100) daalde de waarde van de totale consumptie van Mei op Juni van 126 tot 122. Het prijsindexcijfer bleef on veranderd 106 en de hoeveelheid van de totale consumptie daalde van 119 tot 115. terwijl de hoeveelheid per hoofd van de bevolking een daling onderging van 114 tot 110. Tegenover Juni van het vorige jaar tonen de cijfers echter nog een behoorlijke stiieing. hetgeen uit onderstaand staatje blijkt: Juni April Mei Juni Totale consumptie 1954 1 9 5 5 Waarde 112 129 126 122 Prijs105 106 106 106 Hoeveelheid 107 122 119 115 Idem per hoofd van de bevolking 104 117 114 110 De minister van oorlog en van marine, ir C. Staf, zal volgende week Dinsdag naar Engeland vertrekken v°or een bezoek aan enige onderdelen van de Britse land- en luchtmacht, zulks op uitnodiging van de Britse minister van defensie:. Volgende week Zaterdag keert hij in ons land terug. HET was dan ook een verrassing te vernemen, dat de dirigent van het Brabants Orkest contact had opge nomen met de klokkegieterij Eysbouts te Asten om i.h.b. voor de uitvoering der Symphonie famtastique van Berlioz de twee klokketonen te doen klinken zoals die in deze partituur staan genoteerd en daar een macabere functie verrichten. Helderen we allereerst een misver stand op, dat blijkens een in dit verband door het B. O. verstrekte uiteenzetting zou kunnen post vatten. „Doodsklokken" zo heet het hier, „zijn somber gestemde klokken, die hun somberheid niet anders uiteraard dan door lage tonen tot uiting kunnen brengen". Hiermee wordt dan de klok een absolute gevoelswaarde toege kend die ze „uiteraard" niet bezit. De zwaarste klok der O. L. Vrouwe Basiliek te Maastricht om een actueel voor beeld op te roepen dient beurtelings zowel voor rouw- als trouwplechtighe den evenals het klepelende klokje van het woudkapelleke voor dezelfde doel einden pleegt te fungeren. Alles hangt af van de gevoelsassociatie welke men on der bepaalde omstandigheden aan klok keklanken toekent. Het trof nu bijzonder dat dirigent Jor dans op zijn studiereis te Asten daar juist in een vergevorderd stadium trad van proefnemingen op dit gebied. Deze proef nemingen hadden ten doel de vereiste diepte van klank te bereiken zonder dat men tot tonnen-wegende-klokken zijn toe vlucht behoefde te nemen. Door de gewijzigde ligging en sterkte graad der boventonen zou het mogelijk geworden zijn te volstaan met twee klok ken met een diameter van 60 en 50 c.M. en een gewicht van 100 en 40 kg. Stelt men daar tegenover dat men tot dusver gevaarten van 2 en 1% meter middellijn en 5500 en 2500 zwaarte nodig had om dezelfde toonhoogten te bereiken, dan begrijpt men om dit kleine wonder te ho ren en te zien we er gaarne een reis naar Asten voor over hadden. Immers zou dit alles tot een bevredigend resultaat hebben geleid, dan ware de weg gebaand voor de duizende orkesten die thans de concert wereld rijk is en met hetzelfde probleem worstelen. WIE NU deze befaamde klokkengie terij betreedt bemerkt nog weinig van de evolutie welke zich op dit gebied voltrekt- Men wandelt rustig door grote ruimten, arsenalen gelijk, met bron zen gevaarten van klokken en ijzeren ge raamten van klokkestoelen; men ontwaart zelfs een compleet carillon van een bij zondere welluidendheid; men ziet de klok- kenspiis als gloeiend lava vanuit 1200 gra den Celsius-hete-ovens vloeien; men meent een televisie-apparatuur te ont dekken dat bij nader inzien een projectie- raam is waarop de geluidsgolven van klinkende klokken in wielende curven ge registreerd worden. Maar het belangruk- ste; de grafieken waarop de grondtoon wordt ontleed in zijn boventonenrij ont hult iets van het geheim waaraan de ge luidstechnici hier werkzaam zijn. Het zijn nl. deze ons uit de natuurkunde bekende boventonen die karakterbepalend zijn voor de hoedanigheid van de klank. Het is nu aan deze geluidsdeskundigen gelukt om deze boventonen door afvlak king of verdikking van bepaalde kringen der klokwand of door vervorming van het profiel hetzii te elimineren, hetzij ze krachtiger te maken. Langs deze weg werd bereikt dat een proefmodel kleine Advertentie dat helpt direct Uitvoerig en geestdriftig besprak pa ter Werenfried het verleden en de toe komst van de Oostpriesterhulp. Hij wees vooral op het belang, dat geen enkele roeping uit het Oosten verloren gaat. Ook de jonge bannelingen moeten kunnen stu deren aan de Westeuropese Universitei ten. Zo ontvouwde hij het plan de West europese studenten in te schakelen om de nodige financiën bijeen te brengen, n.l. door oprichting van tapijtfabrieken, waar studenten enige uren per week tapijten knopen. Pater "Werenfried deelde voorts mede. dat de oprichting van een interna tionaal studentenhuis voor vluchtelingen se film aan. In een Europese film wordt een opname gemaakt van wolken. Daar na een andere opname van wolken, ge volgd door een beeld van een boer die zijn land bewerkt. En Amerika is dat on mogelijk. Daar wordt een beeld van wol ken gefilmd en bij een volgende opname van een wolkendek vraagt men zich daar reeds af „Waar is het vliegtuig". Zeer raak was ook zijn opmerking, dat de meeste prijzen worden behaald door zwart-wit films. Hijzelf werkt dan ook met voorkeur zonder een technicolorpalet. Zijn afkeer van CinemaScope karakte riseerde hij aldus; „Eén dag voordat Hit- Ier aande macht kwam verliet ik Duits land, één dag voor de bezetting van Frank rijk nam ik de wijk naar Engeland en één jaar voor de komst van CinemaScope vluchtte ik uit Hollywood. Toch erkent hij, dat breedschermprojectie niet tegen te houden is en grote bewondering had hij De Sovjet-Unie is, ingevolge een ver zoek van de Oostenrijkse regering, bereid bij te dragen tot de uitrusting van het „Oostenrijkse leger" aldus een mededeling van de federale kanselarij in Wenen. De Sovjet-ambassadeur in Oostenrijk, Illytsjef. heeft kanselier Raab van het be sluit van zijn regering op de hoogte ge steld en gezegd, dat deze gift het volgende zou omvatten: geweren, machinepistolen, mortieren, kanonnen, pantserwagens, trac toren, vliegtuigen, munitie en reserve-on derdelen. Gisteren zijn in ons land de eerste ge gadigden voor het civiel hefschroefvlieg- tuigbrevet geëxamineerd. De examinato ren voor Ie rijksluchtvaartdienst waren de heren R. Idzerda en Adriaanse, beiden hefschroefvliegtuigvliegers van de Mari ne Luchtvaartdienst. Zij hebben 's mor gens de examinandi, de heren H. Stuy van de K.L.M. en W. Engelhardt uit Oos tenrijk over de theorie ondervraagd en 's middags hun werk in de praktijk be oordeeld. Verwacht wordt dat de twee exami nandi een dezer dagen de uitslag van het examen van de Rijksluchtvaartdienst zullen vernemen. voor het nieuwe opname-systeem van de Amerikaanse producent Michael Todd, toen men hem een volgens dit systeem gemaakte afdruk toonde- Over zijn toekomstplannen kon hij niets naders meedelen. Siodmak is gecommer- cieel genoeg ingesteld om eerst het finan ciële resultaat van zijn laatste werk af te wachten, voordat hij zich aan 'n nieuwe film waagt. Als wij achter zijn woorden goed hebben geblikt, dan geloven wij ech ter wel, dat zijn aspiraties weer uitgaan naar een Amerikaanse film. Robert Siodmak heeft een somber to neelstuk als basis genomen voor zijn laat ste film. Naar het werk van Gerhard Hauptmann „Die Ratten" liet hij een sce nario maken door Jochen Huth, die ook het draaiboek van „So lange du da bist" op zijn naam heeft staan. Het werk van Hauptmann is natura listisch getint. Hij behandelde in „Die Rat ten" het onderwerp van een jonge vrouw die zonder enige steun het zware juk moet dragen van een buitenechtelijk kind. Maar Hauptmann liet het niet hierbij. Het zwaartepunt van zijn stuk heeft hij ge- Dezelfde dag had nog de openingszit ting plaats van het congres der Europees- Amerikaanse verenigingen en in een -ede tot de congressisten verklaarde de Prins, dat hij met genoegen de functie van ere voorzitter op zich nam, omdat het con gres volgens hem een goed doordachte poging is om een doel te bereiken, dat hij zelf van het grootste belang acht, name lijk het tot elkaar brengen van Europa en de Verenigde Staten De Ver. Staten en vrij Europa hebben elkaar nodig en sedert het einde van de tweede oorlog, toen de wederopbouw van de wereld kon beginnen, is gedurig het besef gegroeid, dat de wederzijdse afhan kelijkheid zoveel groter is geworden, dat de een niet meer werkelijk bestaan kan Zonder de ander, aldus de Prins. Dit congres, dat is uitgegroeid tot een centrale organisatie, waarin al de organi saties zijn verenigd, die als het ware Europa vertegenwoordigen in zijn betrek kingen met de Ver. Staten, moet be schouwd worden als de kroon op het werk dat mannen in vele landen met vooruitziende blik, in de na-oorlogse ja ren hebben verricht voor een toenadering van hun landen tot die wereldmacht, waaraan zij zoveel te danken hebben. Gistermiddag is Z.K.H. Prins Bernhard per vliegtuig in Rome gearriveerd. De Prins zal hier tot Dinsdag a.s. verblijven en deelnemen aan het aldaar te houden congres van Europees-Amerikaanse ver enigingen waarvan de Prins ere-voorzit- ter is. Z.K.H. was in gezelschap van zijn moeder Prinses Armgard. Zoals wjj reeds berichtten zal Prins Bernhard Zaterdag a.s. door Z.H. de Paus in audiëntie wor den ontvangen, terwül hij vandaag een beleefdheidsbezoek zal brengen aan pre sident Gronchi van Italië. Op het vliegveld werd de Prins o.a. verwelkomd door de Nederlandse ambas sadeur in Rome, dr H. N. Boon, mgr. J. W. L. Damen, namens het Nederlandse Gezantschap bij de H. Stoel, de chef van bet protocol van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, de voorzitter van de Vereniging Italië-Amerika en verschillende andere autoriteiten. Nadat Z.K.H. de opgestelde erewacht, bestaande uit een detachement van de Italiaanse luchtmacht, had geïnspecteerd, begaf hij zich met zijn moeder naar een der grootste hotels in Rome, gelegen aan de Via Veneto. waar zij een suite van vier kamers betrokken. Dit hotel biedt een prachtig uitzicht op de tuinen van de Pincio. Verregend en platzak heeft de politie in 's-Hertogenbosch de 52-jarige nacht waker J. H, van W. aangehouden, die werd gezocht omdat hij bij het Haagse confectiebedrijf waar hij werkzaam was uit een bureaula 660,— had gehaald en zijn dienstpakje had verruild voor een splinternieuw confectiepak. Met geld en pak heeft hij goede sier gemaakf om de kermis te 's-Hertogenbosch en toen het feest was afgelopen, trof men hem totaal verregend en zonder een cent aan. De man is op transport naar Den Haag ge steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3