Overheid heeft niet tot taak de arbeid van gehuwde vrouw te verbieden Nederlandse Heidemaatschappij verandert van structuur Min. Cals houdt liet been stijf Woningbouw daar waar men er liet meest behoefte aan heeft Interpellatie-T endeloo mondt uit in motie Verdeeldheid in KVP- en CHU-fractie Gloeilampjes Overzicht Tweede Kamer brylcreem houdt Nieuive regeling van het kleuteronderwijs V rij gelaten „Ameri kaan" was géén Amerikaan Kardinaal De Jong herdacht Dr Rudolf Brenninkmeijer f De eerste trek is een GOLD FLAKE waard Meer machines in plaats van zoveel mogelijk arbeiders werk verschaffen de natuurlijke glans van gezond haar brylcreem geeft Nieuwe voorzitter Katholieke Jeugdraad Aan gevonden evenwicht tussen wenselijk heden en mogelijkheden mag niet getornd worden Gedeputeerde A. Deerenberg sprak voor Stichting Woningzaken voor 't bedrijfsleven ^IJDAG 16 SEPTEMBER 1955 PAGTNA 5 Een licht Slavisch accent e CaZ, C ompromis-bplossim Weinig voldaan Rechtsgrond? Pers. verantwoordelijkheid niet doorslaggevend in Utrechts gemeenteraad Voor en tegen discriminatie van gehuwde vrouw EERVOL ONTSLAG MR L. A. KESPER BRYLCREEM kleeft 4! W liP A 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Dr G. A. Jansen op de Haar Financiële gelijkstelling Meer fondsen voor ruil- verkavelingswerk BIJ UITWIJKEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN de beëindiging van de algemene beschouwingen over de nieuwe legeling van het kleuteronderwijs zie hiervoor elders in dit blad is de Tweede Kamer begonnen met de interpellatie van mej. Tendeloo TvdA) over de gehuwde ambtenares. Zoals gemeld had de Kamer J-unsdag j.L besloten deze interpellatie na de algemene beschouwingen te doen houden. Zo kan de Kamer eerst haar standpunt in het algemeen depalen over de gehuwde ambtenares, voordat zij een beslissing neemt over de gehuwde kleuterleidster. Aanleiding tot deze interpellatie was het zo juist verschenen Koninklijk besluit, dat ruimere uitzonderingen mogelijk maakt op de algemene regel, H'aaraan de regering blijft vasthouden dat een ambtenares ontslag krijgt, zij in het huwelijksbootje stapt. Dit K. B. was voor mej. Tendeloo en "sar tractie een grote teleurstelling. De reSering is hierbij van de overweging uit- geSaan. dat het wenselijk is de regeling ^sn de positie van de huwende ambtenares ®so te passen aan de in de praoRik geble ken behoeften. Voor deze „aanpassing" was de P. v. d. A.-spreekster als de dood *i0 bang. Ze wees hierbij op de geschie denis, waaruit blijkt, dat deze aanpass'ng hierop neerkomt, dat de huwende ambte nares in dienst wordt gehouden als de "verheid haar nodig heeft en ontslagen. ®is ze niet meer nodig is. De positie van de gehuwde vrouw is, door de maatschappelijke ontwikkeling een gans andere geworden. En ook de opvattingen hierover zijn veranderd. Wat "et katholieke volksdeel betreft, vestig de zij in verband hiermede de aandacht op het tweetal rapporten van het Cen trum voor Staatkundige vorming over deze kwestie, waarin het standpunt Wordt ingenomen, dat de beslissing over de vraag, of arbeid van de vrouw bui tenshuis verenigbaar is met de gezins- helangen. primair berust bij de echtge noten zelf. Dit is ook het standpunt van tninister Cals. staatssecretaris dr De waal pn het katholieke Eerste-Kamerlid Prof. Beaufort. En deze opvatting was ook mei. Tendeloo toegedaan en de Ne derlandse regering hinkt achter de maat- 6ohappelijke ontwikkeling aan, zo stelde zij vast, door vast te houden aan de al- een Amerikaans legerhospitaal i est-Berlijn zijn onlangs drie uit uv Ovjet-Unie vrijgelatenen opgenomen en onder zware bewaking gesteld. De drie jennen zijn, aldus een bericht van INS, enkele dagen geleden door de Russische autoriteiten aan de Amerikanen overge geven. Van twee hunner staat vast, dat 2®* inderdaad Amerikaanse soldaten zijn. eze twee, Wilfred C.' Cumish, geboortig "'t Amesbury in Massachusetts en Fields, «sboortig uit Brooklyn in New York zijn ^hgeveer zeven jaar geleden vermist ge bakt. De eerste uit Wenen en de tweede 't West-Duitsland. Zij dienden daar bij Amerikaanse eenheden. Volgens hun me dedelingen hebben ze de zeven jaren in Verschillende Russische gevangenissen doorgebracht. Cumish heeft achttien maanden in een donkere cel In volstrekte 'zondering gezeten als straf voor zijn "kapitalistische propaganda" in de gevan genis". De beide mannen zijn vrij ernstig ziek. Omtrent de herkomst van de derde, de eest spraakzame van het trio, verkeren ,e Amerikaanse autoriteiten in onzeker- e'd. De man zelf beweert dat hij een j^hierikaan is en Frederic Charles Hop- 'hs heet. Hij ls evenwel nergens bekend jP komt op geen enkele lijst van vermis ten voor- Thans is vastgesteld dat hij in der geval geen Amerikaan is. „Hopkins", t'e zich erg fel anti-communistisch c °Pt, spreekt met een licht Slavisch ac ht- Sommigen veronderstellen dat het ri.P. Pools accent is, doch het is moeilijk juist vast te stellen. Hopkins zelf be- g eert, dat dit komt omdat hij zo lang ■tyeP Engels heef gesproken. Mee naar V6eft-Duitsland genomen heeft hij lange - 'Palen verteld over twee mislukte zelf- ?o°ordpogingen, die hij in de gevangenis e hebben ondernomen en waarvan hij a P hartkwaal heeft overgehouden. De g^Pierikaanse autoriteiten zitten met dit val nogal „in hun maag". r rUssel zult zien", zei mevrouw Jonckheer {Pt Antwerpen tot iedereen die het maar P°ren wilde, „als ik ooit eens een prijs ï5riJg op al de loten, die ik ooit gekocht "eb, dan zal het zijn op de premie- obligatie van de Belgische lening voor p® wederopbouw, die ik ben kwijtge raakt". Ze heeft gelijk gekregen: er viel ?en prijs van een millioen Belgische r'ancs op het lot, dat zij ooit gekocht rad en nu maar niet meer te voorschijn van toveren. Het is bekend, dat zij het Pdmmer van de winnende obligatie heeft, maar dat millioen kan haar eerst "''betaald worden, indien ze met het Pppier voor de dag komt Coir© f>evel van het Egyptische ministerie van "Pderwijs: ongehuwde onderwijzers jPogen geen les meer geven op meisjes- ®cholen. Alle ongehuwde onderwijzers "P deze scholen worden vervangen door «ehuwde. 'cago J^evrouw Evelyn Coleman heeft tegen p slijters in Homewood, een plaatsje bij VPieago, een eis tot schadevergoeding :en bedrage van 490.000 dollar (onge veer twee millioen gulden) ingediend, "nadat zij haar echtgenoot in zijn drank- Ucht zouden hebben gesterkt. Zij be- i°ePt zich op de wet, volgens welke "'ankhandelaren verantwoordelijk wor- £fP gesteld voor de daden welke hun 'anten in dronkenschap begaan. Haar Pan zit op het ogenblik in de gevan- 5en's omdat hij het geld voor het on- j6e^Poud van zijn gezin niet kan beta- cu Ma j llPa negen maanden geleden verliet Shaz Rügg de Zwitserse stad Zurich "et het voornemen naar Melbourne te «aan te voet. Hij heeft het intussen en heel eind gebracht in die richting, J^ant hij is nu in Calcutta, na 15.000 ki- "fPeter van de in totaal 30.000 kilo- Peter te hebben afgelegd. Tot Teheran vandelde hij een gemiddelde van 45 J'oPaeter per dag, van Teheran tot Cal- ^"'a zakte dat gemiddelde tot 34 kilo- gemene regel van ontslag voor de amb tenares, die trouwt. Door dit K. B. wordt de positie van de gehuwde vrouw naar haar mening nau welijks verbeterd. Dit is echter niet juist. Het K. B. geeft een aanzienlijke verrui ming van de mogelijkheden om van de algemene regel af te wijken. De Kroon is nl. vrij om zonder enige beperking ambten, groepen van ambten, groepen van ambtenaren of groepen van bijzon dere gevallen aan te wijzen, waarbij de algemene regel niet geldt. Maar volgens mej. Tendeloo heeft de overheid ten deze In het geheel geen taak. Minister Beel was daarentegen van me ning. dat de overheid in het kader van het moderne personeelsbeleid wel degelijk de plicht heeft zich af te vragen, voor welke overheidsfuncties een combinatie met de functie van huisvrouw uit phvsisch en psychisch oogpunt verantwoord is. Zij moet bij aanneming van personeel ook letten op het dienstbelang. Zij moet erop kunnen rekenen, dat de arbeidsprestatie normaal over de gehele diensttiid, dus tot 65 jaar kan worden geleverd. Bij huwelijk van de ambtenares treden ten deze on zekerheden op. uit hoofde waarvan de overheid de plicht heeft beperkende be palingen op te nemen Bovendien bestaat over het vraagstuk van de gehuwde amb tenares groot verschil van mening. Daar om is de regering tot een compromisop lossing ppkon-on. die, naar de bewinds man verwachtte, in brede kring bevredi ging zal schenken. Mej. Tendeloo was over dit antwoord weinig voldaan. Zij achtte de argumen tatie der regering niet overtuigend. Zij diende daarom een motie In, waarin wordt vastgesteld, dat, het niet op de weg van de overheid ligt de arbeid van de gehuw de vrouw te verbieden en de regering wordt uitgenodigd de hiermede strijden de voorschriften te herzien. Zij kreeg voor deze motie de volle steun van de V.V.D.- woordvoerdster mevr. FortanierDe Wit. Bii de echtgenoten ligt de primaire ver antwoordelijkheid om de de voor- en na delen van arbeid van de gehuwde vrouw buitenshuis tegen elkaar af te wegen en op grond hiervan een beslissing te nemen. Pas als blijkt, dat de Nederlandse man nen en vrouwen deze verantwoordelijk heid niet aan kunnen, is er aanleiding om wettelijke bepalingen ten deze te over wegen, aldus de liberale afgevaardigde. Hoe is de situatie in Nederland? Van alle buitenshuls werkende vrouwen is slechts 3.7 pet getrouwd en van alle ge trouwde vrouwen werkt niet meer dan 1% pet buitenshuis. Hieruit blijkt, zo consta teerde mevr. Fortanier—De Wit, dat. het Ned. volk van oordeel is. dat de taak van de gehuwde vrouw in de regel in het ge zin ligt. Is er iemand, die propaganda maakt voor arbeid van de gehuwde vrouw buitenshuis? Het algemeen belang eist geen ontslag van de huwende ambtenares, integendeel, dit belang wordt aangetast, als de over heid zich gaat bewegen op een terrein, waar de persoonlijke verantwoordelijkheid moet worden ontzien. De algemene regel van ont slag. waaraan de regering vasthoudt, is in strijd met de menselijke waardigheid van de gehuwd* vrouw en nic in overeenstem ming met de positie, die de gehuwde vrouw in de huidige maatschappij inneemt. Neder landse vrouwen van zeer ver schillende richtingen zijn tot deze conclu sie gekomen, aldus de iiberale spreekster. Wat is overigens de rechtsgrond om de gehuwde vrouw wel in dienst te nemen en te houden, maar met een slechtere rechtspositie? Deze vraag stelde ook de heer Weiter (KNP), die het eveneens met mej. Tendeloo eens was, dat de verant woordelijkheid in dezen bij de echtgeno ten ligt. Voor de overheid ligt hier geen taak. De positie van de gehuwde vrouw is gans anders geworden. De klok kan niet teruggedraaid worden, aldus de „conser vatief" Weiter. Door een merkwaardige sprongredene- ring kwam hij nochtans tot de conclusie, dat hij om opportunistische redenen zich wei bij de nieuwe regeling van de rege ring kon neerleggen in de hoop, dat zij op royale wijze zou worden uitgevoerd. Deze hoop werd niet gedeeld door pater Stokman (KVP) en de heer Sta pelkamp (AR) Beiden wilden de verrui ming der uitzonderingsmogelijkheden slechts door bijzondere gevallen doen gelden. Zij hadden bezwaar tegen uit zondering voor hele groepen. Algemene uitzonderingen, b.v. voor een bepaalde tak van onderwijs kunnen er makkelijk toe leiden dat deze uitzonderingen bv, voor een andere tak van onderwijs worden bepleit, aldus pater Stokman. De ene uitzondering roept de andere op met gevolg, dat wat uitzondering moet zijn. regel wordt. Onnodig te zeggen, dat beiden gekant waren tegen de motie van mej. Tendeloo. De persoonlijke verantwoordelijkheid der echtgenoten is niet doorslaggevend, meende de KVP-spreker, die zich hier mede ook distancieerde van het stand punt van zijn ordegenoot pater Beaufort. Door de arbeid voor de gehuwde vrouw buitenshuis worden grote volksbelan gen in gevaar gebracht. De KVP-afge vaardigde wees hierbij op toestanden in het buitenland. Moet de overheid ten onzent op dit punt afwachten of moet zij een mogelijk ongunstige ontwikkeling voorkomen? Voorkomen is beter dan ge. nezen. antwoord de pater Stok man hierop en zo dacht ook de heer Stapelkamp. Maar niet mej. dr Vink (KVP), die het standpunt van een minder heid in de KVP- fractie vertolkte. Er is niet bewe zen, dat de echt genoten de ver antwoordelijk heid in dezen niet kunnen dra- Mej. Dr 3. DE VINK gen. Zü schaar- Correctie op motie de zich achter de interpellant, maar bracht terecht een correctie aan in haar motie, welke voor de overheid ge nerlei taak ziet weggelegd. De overheid heeft hier wel een taak, maar een subsidiaire. Zij mag pas ingrij- Bij de opening van de gemeenteraads vergadering te Utrecht, heeft gisteren de burgemeester jhr mr C. de Ranitz, het overlijden herdacht van Kardinaal De Jong. De burgemeester herinnerde aan de heldhaftige houding, door ICard. De Jong gedurende de oorlogsdagen aangenomen ten bate van het vaderland en onze eeu wenoude, geestelijke en nationale waar den. Hij noemde Kardinaal De Jong een ker kelijk bestuurder en kerkhistoricus van formaat, een echtschapen en beminnelijk mens, goedhartig, waardig en eenvoudig in zijn optreden, een wijze en karakter volle man, vervuld van christelijke men senliefde. Aan de bezoeken, die de bur gemeester aan hem bracht, eerst in de Maliebaan en later in Amersfoort, be waart hij sterke herinneringen. De burgemeester besloot met: „Johan nes Kardinaal De Jong ruste in het eeu wig licht der Goddelijke Vrede". Woensdagavond 14 September overleed te Amsterdam dr R. Brenninkmeijer, oud- directeur van de N.V. Algemene Confec- tiehandel van C A Brenninkmeijer. Dr Brenninkmeijer, die sedert enige ja ren in Bussum woonachtig was, is een van de belangrijkste figuren geweest in de fir ma van C. A. Brenninkmeijer. Hij heeft een gro.ot aandeel gehad in de opbouw van de C. A.-bedrijven in Duitsland en mede aan hem is het te danken, dat na de verwoesting door de oorlog deze bedrijven thans wederom tot grote bloei zijn geko men. Buiten zijn werkzaamheden ten bate van de firma C. A„ heeft dr R. Bren ninkmeijer zich veel bewogen op sociaal- charitatief gebied. Zijn verdiensten op dit terrein werden erkend door zijn benoe ming tot Commandeur in de Orde van St. Gregorius de Grote. pen bij een aantoonbare ontwrichting van het gezin door de arbeid van de gehuwde vrouw. De situatie ten deze in het bui tenland, waarop pater Stokman de na druk had gelegd, zegt niet voldoende voor de situatie in Nederland, aldus mej. De Vink, die mej. Tendeloo verzocht de subsidiaire taak van de overheid in haar motie op te nemen. Ook in de C.H.-fractie was er over deze kwestie verdeeldheid, Freule Wttewaal van Stoetwegen had grote be zwaren tegen discriminatie van de ge huwde vrouw door overheidsbepalingen. Heeft de Ned. vrouw een dergelijke dis criminatie verdiend, zo vroeg zij de mi nister. De formulering van de motie van mej. Tendeloo beviel haar overigens ook niet geheel en ook zij verzocht om een correctie. De C.H.-fractieleider de heer Tilanus had tegen een discriminatie van de gehuwde vrouw op dit punt generlei bezwaar. De motie van mej. Tendeloo werd ten slotte ook van communistische zijde on dersteund. Minister Beel zal volgende week Don derdag opnieuw antwoorden. Ad Int. Bij Kon. Besluit is aan mr L. A. Kesper op zijn verzoek met ingang van 15 Oc tober a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend al5 commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, met dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem aan den lande bewe zen. Zoals wij hebben gemeld, heeft de heer Kesper de functe aanvaard van ad viseur voor Libanon. (Van onze verslaggever). I n's-Hertogenbosch, het hart van het land, waar zij zoveel nuttig werk heeft gedaan, hield vandaag de Ned. Heide maatschappij haar 65e algemene verga dering. Ook heeft zij medewerking ver leend bij het gereedmaken van nieuwe woonwijken en recreatie-oorden in deze gemeente. Veel is er op agrarisch en cultuurtechnisch gebied in Noord-Brabant veradenrd. De voorzitter, mr S. Baron van Heem stra wees daarop in zijn openingsrede en schonk aandacht aan de nieuwe mo gelijkheden, die opdoemen om de opbreng sten, vooral van de zandgronden' in Noord Brabant te verhogen en meer gelijkma tig te maken door infiltratie en berege ning. B brylcreem een fraaie, natuurlijke glans aan Uw haar niet, plakt niet. droogt het haar niet uit Uw hoofdhuid fris en gezond, voorkomt roos Beecham NederlandN.V. voor Engros Jaeq. Mot N.V.t Amsterdam CH. WELTER. ..Klok niet terugdraaien.. Het Hoogwaardige Episcopaat heeft als opvolger van mr R. Höppener benoemd tot voorzitter van de Kath. Jeugdraad voor Nederland dr G. A. Jansen op de Haar te 's-Gravenhage. De thans benoemde voorzitter heeft jarenlang in de verkennersbeweging in het Diocees Haarlem een belangrijke rol gespeeld als assistent voor de training. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met de problematiek van de opleiding van de verkennersleiders voor de grote stad en voor het plattelandi Tevens is hij vice- voorzitter van de Stichting Levensscholen voor jonge arbeiders in het Bisdom Haar lem. De 34-jarige nieuwe voorzitter van de Kath. Jeugdraad is advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE. 15 September. MINISTER CALS is niet van zins in belangrijke mate tegemoet te ko men aan de vele wensen, die in de Tweede Kamer zjjn geuit t.a.v. de nieuwe regeling van het kleuteronderwijs. Dit bleek duidelijk uit de antwoordrede van ruim twee uur, die hij vandaag hield. Dit ontwerp betekent een belangrijke stap voorwaarts, maar ik heb in het ge heel niet de pretentie met deze regeling het laatste woord gesproken te hebben op het gebied van het kleuteronderwijs, aldus de bewindsman. In de toekomst zul len nog tal van wijzigingen nodig blijken zoals dat ook met de lager onderwijswet het geval was. Na zorgvuldige overwe ging is door de regering in dit ontwerp een zeker evenwicht bereikt tussen wen selijkheden en mogelijkheden en dit even wicht meent zij te moeten handhaven. Daarorp reageerde de minister in hoofd zaak afwijzend op de vele door de Kamer bepleite wenselijkheden, zoals een verla ging van de leerlingenschaal, verlaging voor de stichting van een school vereiste aantallen leerlingen, lagere opleiding, vroegere pensionnering, afschaffing van het schoolgeld enz. Aanneming van de voorgestelde amen dementen zou de schatkist alles tezamen ongeveer 25 millioen meer kosten, zo re kende mr Cals de Kamer voor. De be pleite leerlingenschaal van 30 zou reeds in totaal 18,3 millioen per jaar meer kos ten. Daarnaast zijn er dan nog de moei lijkheden van een schreeuwend tekort aan leerkrachten en aan lokaliteiten, waarop b.v. een verlaging van de leerlin genschaal zou stuiten. Nu kan men in het overgangsrecht b.v zoals mevrouw Heroma voorstelt in ee: amendement, een hoger klasse-gemidde; de opnemen en in de wet het meest wer selijk aantal vastleggen, maar daar voel de de bewindsman toch niet veel vooi daar er in het overgangsrecht reeds mee van dergelijke bepalingen, die in een tij deljjke afwijking voorzien, voorkomen, en bij een teveel hiervan dreigt het gevaar van een dubbele wetgeving. Komende tot een meer gedetailleerde beschouwing besprak de bewindsman eerst de opmerkingen betreffende de uit werking van de pacificatie-gedachte in het regeringsvoorstel, waarover in de Ka mer tussen de rechter- en linkerzijde nog al getwist >s- Ik heb getracht, zo zei mr Cals naar aanleiding hiervan, de ouders, die vóór het openbare onderwijs zijn, en die, welke de voorkeur geven aan de bij zondere school, gelijkwaardig te behan delen. Het ontwerp legt t.a.v. de omvang van beide takken van onderwijs de beslis sing in handen van de ouders. Minister Cals was het met de heer Peters geheel eens, dat de z.g. remmen voor het open bare onderwijs, welke vooral mevrouw Fortanier de Wit en de heer Gortzak als veel te zwaar hadden voorgesteld, in de practijk erg zouden meevallen. De heer Peters had hieraan toegevoegd, dat het bijzonder onderwijs door de geëiste waar borgsom van 25 pet der stichtingskosten veel zwaarder geremd wordt. Dat bet moeilijk is een dergelijk bedrag bijéén te brengen, gaf minister Cals onmiddellijk toe, maar, zo liet hij hierop volgen, dit is 00,k juist de bedoeling van het ontwerp. Anders zou men te gemakkelijk kunnen besluiten tot oprichting van allerlei kleu terscholen. Over de hoogte van het per centage viel echter met hem nog wel te praten, naar hij te verstaan gaf, maar van een verlaging tot 15 pet, het percen tage, dat bij het lager onderwijs geldt, wilde hij niet weten, omdat bij het kleu teronderwijs meer voorzichtigheid in acht genomen dient te worden dan t.a.v. het lager onderwijs, waar het om leer plichtige kinderen gaat. Het aantal leerlingen, dat in de onder scheiden gemeenten voor de stichting van kleuterscholen wordt vereist, achtte de ibewindsman in ta. 'al-3 't. algemeen niet te hoog. De in het ontwerp op genomen uit zonderingsbepa lingen bieden voldoende soe laas. Voor be- taande scholen ;an het vereis- e aantal tot wintig worden muggebracht. Met historisch gegroeide om standigheden zal bjj de toe passing van deze bepalingen volop reke ning worden gehouden. Zoals te verwachten was, was het plei dooi van de heer van Sleen (P.v.d.A.) tot afschaffing van het schoolgeld ver geefs. De minister bleef aan de heffing hiervan vasthouden. Hij verwees hierbij naar de debatten over de schoolgeldwet, MINISTER CALS Niet te hoog. waarbjj door regering en Kamer zeer na drukkelijk het standpunt is ingenomen, dat afschaffing van het schoolgeld alleen te aanvaarden was voor de leerplichtige jeugd. Heffing van schoolgeld voor de niet- leerplichtige kleuters is de logische con sequentie van het standpunt. De heer Peters had tegen schoolgeld op zich geen bezwaar, maar wel tegen het in het ontwerp neergelegde systeem van schoolgeldheffing. Hij zag liever de vroegere normen van de L.O.-wet over genomen. De minister kon hem in dezen echter niet ter wille zijn. Een overname van deze normen zou teveel administra tieve rompslomp met zich meebrengen. Invoering van een 3-jarige A-oplei ding. zoals door verschillende sprekers gewénst, is thans niet mogelijk, aldus mr Cals, want het gevolg hiervan zou zijn, dat er in 1958 geen nieuwe kleuter leidsters zouden komen en bij het heer sende tekort kan de minister zich dat niet veroorloven. In principe heeft hij echter geen bezwaar tegen een 3-jarige opleiding en hij is gaarne bereid mede te werken aan het treffen van voorbe reidingen om hiertoe te komen. Over een verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd van de kleuterleid ster kan de regering niet incidenteel be slissen. Wel wilde de minister de Kamer leden, die hiervoor gepleit hebben, toe zeggen, deze kwestie voor te leggen aan de commissie-van Poelje, welke zich met het pensioenvraagstuk in het algemeen bezig houdt. In het begin van zijn rede sloot de be windsman zich van harte aan bij de hul de, die vanuit de Kamer gebracht is voor al degenen, die in het kleuteronderwijs werkzaam waren en zijn onder vaak er barmelijk slechte omstandigheden. Dat ondanks deze ongunstige omstandighe den ongeveer driekwart van onze kleu ters kleuteronderwijs ontvangst, is aan hun toewijding te danken. Het particu lier initiatief heeft zich hier van zijn beste zijde doen kennen, aldus mr Cals. De bewindsman was het niet de heer Mol eens, dat termen als Kleuterschool en kleuteronderwijs eigenlijk minder ge slaagd zijn. Minister Rutten heeft er in dertijd aan gedacht om in plaats van kleuterschool te spreken van kleuterhof. Overigens, zo meende de minister, laat het wetsontwerp alle ruimte voor een toepassing er van in de geest, zoals de heer Mol bedoelt. Om wille van de tijd zag de Kamer af van het houden van replieken. De ver dere behandeling van het ontwerp is uit gesteld tot volgende week Donderdag, waarop de artikelsgewjjze behandeling zal plaats vinden. Dan zullen ook de 21 ingediende amendementen in stemming komen. AD INT.1 Nu de Deltaplannen vorm beginnen te krijgen, blijkt van welke betekenis deze voor de waterbeheersingen van Noord- Brabant beloven te worden. Ook de Heidemaatschappij ondervindt bij haar werkzaamheden moeilijkheden door gebrek aan arbeidskrachten en het gevolg is, dat getracht wordt meer werk machinaal uit te voeren. Dit brengt mede, dat zich een structurele wijziging in de organisatie van het werk begint af te tekenen. Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben van de verbouw van het voormalig Hotel Sonsbeek in Arnhem tot vestiging van de Middelbare Bosbouw- en Cultuur technische school en de gewone Bosbouw- en Cultuurtechnische school. Gelijk ieder jaar wees de voorzitter op de steeds toenemende waterverontreini ging en haar kwade gevolgen voor de gemeenschap. De president-directeur, ir H. J. A. Hen- drikx. ging nader in op de structuurver andering, die zich in de Ned. Heide- mnatschanpij aan het voltrekken is. Ging het er in de jaren dertig om, toen er grote werkloosheid heerste, dat zoveel mogelijk arbeiders te werk werden ge steld, thans is men genoopt, ook al om dat subsidies der overheid voor werkver- schaffingsobjecten in de nabije toekomst waarschijnlijk niet in belangrijke mate verwacht kunnen worden, tot het inscha kelen van machines, omdat menselijke ar beidskracht gelukkig steeds kostbaarder is geworden. Momenteel zijn onder leiding van de Heidemaatschappij meer dan 300 drag lines bezig de bodem van Nederland met cultuurtechnische middelen voor hogere en economischer productie geschikt te maken, om van andere hulpmiddelen niet te spreken. Reeds nu verzet de Maat schappij met 15.000 arbeiders evenveel werk als enige jaren geleden met 30.000 man en men staat nog slechts aan het begin van deze ontwikkeling. Ir Hendrikx noemde het voor een goede uitvoering der ruilverkavelingswerken ab solute noodzaak, dat het tempo van wer ken niet afhankelijk wordt gesteld van de arbeidsmarkt.. Langer dan vijf a zes jaar mag de technische uitvoering van een ruilverkaveling niet duren en het is dan ook naar zijn mening niet juist, dat jaar op jaar op 's lands begroting, af hankelijk van de momentele financiële situatie, geld voor ruilverkavelingen wordt beschikbaar gesteld. Het ware zeer ge wenst geweest aan de hand van een op te maken vijfiarennlan telken jare voor de eerstkomende vijf jaar het minimum ter beschikking te stellen bedrag in principe vast te leggen. Niet doeltreffend is het eventuele werkloosheid te willen bestrij den door uitbreiding van het ruilverka- velingswerk. Prof. ir F. Hellinga van de Landbouw hogeschool te Wageningen hield een voor dracht over Waterbeheersingsproblemen. De gestadige vooruitgang van Nederland's landbouwproductie zal in de toekomst een grote krachtsinspanning vereisen. Hierbij zal veel afhangen van de inpol deringen in het IJssetmeer, de ruilverka velingen en de verbetering van de water beheersing. Globale berekening toont aan, dat de verbetering van de waterbeheer sing, voornamelijk door kunstmatige wa tervoorziening, ongeveer een zesde deel van de toekomstige productieverhoging kan geven. Grotere overheidsactiviteit voor watervoorziening is gewenst, doch eerst moet het benodigde water beschik baar zijn. Een interessante causerie over een gi gantisch werk. dat door de Ned. Heide maatschappij met het ontginnen van 3C00 ha. oerbos op Zuid-Sumatra wordt ver richt, hield de adjunctdirecteur, de heer E. Wijnbergen. Deze 3000 h.a. welke tot landbouwgronden worden gemaakt, zijn een klein gedeelte van een complex van ongeveer 140.r00 ha. en moeten worden beschouwd als een proefobject. De 25-jarige ongehuwde G. K. te Vroomshoop (gemeente Den Ham) reed gisteravond om half acht, toen hij moest uitwijken voor een autobus, met zijn fiets in het Overijssels kanaal. Pogingen om hem te redden mislukten. Na tien minuten haalde men het levenloze li chaam van de verongelukte uit het water op. Zware rookwolken bevuilden de lucht en de geblakerde resten van de fabriek staken naargeestig af tegen het laaiende vuur en de donkere smook, toen in Man- ville in de Verenigde Staten een fabriek de prooi werd van een woeste brand. De totale schade wordt geraamd op ruim 5.000.000 dollar. Bij de ramp deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de fabriekscomplexen zijn door het vuur totaal verwoest. Het is niet alleen van belang; hoeveel ^tr^ehrnnti'nfronton woningen er jaarlijks worden gebouwd, StreetCCOTltingenten 65, 68 of 70.000, maar vooral ook waar deze woningen geplaatst worden. De bouw van 8, 9, 10 of 12 woningen in klei ne gemeenten is van weinig belang voor de volkshuisvesting in zijn geheel. Van veel groter belang is het de gemeenten, die het meest behoefte hebben aah woon ruimte het eerst te helpen. Daarvoor ko men de industrie-gemeenten het eerst in aanmerking. Er moet bij de verdeling van het bouwvolume door het Rijk meer re kening worden gehouden met de specifie ke belangen van de gemeente en ook met de industrie dient in deze overleg te wor den gepleegd. Aldus was de teneur van de rede, Don derdag door de heer A. Deerenberg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, te Utrecht gehouden voor de Stich ting Woningzaken voor het Bedrijfsleven. Wanneer "het gaat om de oplossing van de woningnood, aldus spr„ moet niet al leen aan de gemeentegrens worden ge dacht; men zou meer in grote agglome raties moeten denken en samen met de bedrijven zullen de gemeente-besturen moeten uitmaken, waar en hoe de wo ningen moeten worden gebouwd. Het zal dan niet meer kunnen voorkomen, dat een bepaalde gemeente haar bouwvolume niet kan realiseren, terwijl op een steen worp afstands de mogelijkheden om te bouwen wel bestaan. De toewijzing voor de te bouwen woningen zal meer gecon centreerd moeten worden op de grote centra, omdat daar de woningnood het grootst is. Rotterdam b.v. heeft een te kort aan 28.000 woningen. Wanneer er daar 5000 gebouwd worden, waarvan 4000 ten goede komen tan de industrie, ver mindert de reëele woningnood slechts met 1000 woningen. Door een nauwe samenwerking tussen de gemeentebesturen in bepaalde stre ken zou men kunnen komen tot streek- contingenten. Men zou daardoor b.v. in gebieden rond Rotterdam en Den Haag constant kunnen bouwen en de woning nood in de grote en steeds groeiende in dustriële centra effectiever kunnen be strijden met medewerking van omliggen de kleinere gemeenten. Wat de migratieregeling betreft, waar voor thans een centrale reserve bestaat, dient z-i- een systeem te worden gescha pen, waarbij voor meer vestiging dan is geraamd zo spoedig mogelijk vergoedin gen dienen te worden gegeven. In de tweede plaats moeten voorschotten wor den verstrekt met het oog op de te ver wachten vestigingsoverschotten. Aan de gezinnen, die zich elders vestigen moeten, aldus de heer Deerenberg, immers tevo ren woningen beschikbaar worden ge steld. Met de bouw van deze migratie woningen moet minstens een jaar vóór de te verwachten vestiging worden begon nen. De Rijksregeling voldoet aan deze voorwaarden slecht. Zo kwam in Zuid- Holland eerst twee maanden geleden het bericht, dat de woningen zouden worden vergoed voor vestiging die gedurende 1954 heeft plaats gevonden. Deze wonin gen zullen eerst op zijn vroegst half 1956 zijn gebouwd. Een rationele en geconcentreerde ver deling van het bouwvolume in de hier boven aangegeven geest, kan volgens spreker de productiviteit van de wo ningbouw zeer bevorderen, zoals o.a. gebleken is in Limburg, waar tojen de z.g. curveprijs gebouwd wordt en waar de bouwcapaciteit op het ogenblik op 300 procent ligt. Wat in Limburg kan, dient ook in het Westen des lands te kunnen geschieden, besloot spreker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5