Opstandelingen zouden zes provincies beheersen Radio-zenders bieden tegen elkaar op B.B op zoek naar derde man Soevereiniteit voor O.-Duitsland Wèl een motief Prins Bernhard op Castel o Paus sprak half uur met Z.K.H. Maan tlag 19 S >eptember 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mr Oud bereed het VVD-oppositie-ros iveer in volle draf 1 - j Onduidelijke situatie in Argentinië Actie ingezet met Prinselijke rede en demonstraties EERHERSTEL IN MOSKOU Buenos Aires zonder gas Adenauer wil vinger m Lreneeise papU voortzetting der bespreken» Dubbel spoor op Moerdijkbrug Voor zes ton aan cacaobonen gestolen Ook prinses Armgard bij H. Vader Naast KAJ Kolping- werk WEERBERICHT Arrestaties PIPERCUB MAAKTE NOODLANDING Reeds op 25 September in gebruik Onder de indruk Met. algemene stemmen In het Nederlandse college Intellectueel onderling begrip Kroesjtsjef „op zijn best' Overleg met Episcopaat De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Weinig bewolking, droog weer. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist, morgenmiddag Iets hogere temperaturen dan vandaag. Dindsag 20 September: Zon op 6.23, onder 18.48; Maan op 11.28, onder 20.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het was hedenmorgen nog onmogelijk zich een duidelijk beeld te vormen van de toestand in Argentinië. Radiozenders van regering en opstandelingen leveren een ware nieuwsberichtenslag over het verloop van de strijd. Beide partijen laten berichten omroepen volgens welke de overwinning resp. onder drukking van de opstand maar een kwestie van uren zou zijn. In ieder geval staan enkele dingen vast. Met drie of vier, duidelijk in het buitenland hoorbare zenders, zijn de opstandelingen de meerderen in dit oratorisch duel. Alleen al uit het feit, dat zij over zoveel radiostations be schikken (de peronisten kunnen alleen de zender te Buenos Aires gebruiken) kan worden afgeleid, dat de opstand allerminst onderdrukt is. De toon van de regeringszender is, ondanks alle overwinningsfanfares, vrij mat. De op standelingen beschikken in ieder geval over enkele vlootbases, terwijl de regering zeker niet op de steun van de gehele vloot kan rekenen. Verschillende berichten wijzen er voorts op, dat inderdaad eenheden van de marine zich con centreren en in de richting van Buenos Aires begeven. merkt. De hoofdstad zit grotendeels zonder gas. Opstandelingen hebben ver het binnenland in de pijpleiding opgeblazen, die Buenos Aires verbindt met de oliebronnen van Comodore Rivadavia, 1500 kilometer naar het Zuiden, en de hoofdstad van gas voor ziet. De pijpleiding is vermoedelijk vernield in de omgeving van Bahia Blanca, 700 kilometer ten Zuiden van Buenos Aires. Volgens regeringsberichten was het leven in de Argentijnse hoofdstad normaal. Op de dagen waren bioscopen en theaters geopend. Later werd even wel bekend gemaakt, dat alle scholen in de hoofdstad waren gesloten. Volgens radio-Buenos Aires zou het thans in geheel Argentinië weer rustig zijn. Alleen in Cordoba zou nog wor den gevochten. Deze laatste medede- ling, gisteravond omgeroepen, doet nogal merkwaardig aan, nadat op de dag berichten de lucht in waren ge zonden, volgens welke de stad Cor doba weer volledig in handen der regering zou zijn. De zender-Cordoba, tiog steeds in handen van opstandelin gen, is trouwens zeer actief. Dat het ook elders niet „volledig rustig" is, hebben de inwoners van Buenos Aires op andere wijze ge- De radio-zenders van de opstande lingen geven aan, dat in een zestal provincies het bestuur door anti-pe ronisten zou zijn overgenomen, nl. in Cordoba, Entre Rios, Corrientes, Men- doza, San Luis en San Juan. Deze laat ste provincies vielen in hun handen, doordat het gehele tweede leger zich aan hun zijde zou hebben geschaard. Een bijzonder actieve, en over hon derden kliometers zeer duidelijk hoor bare zender, die vermoedelijk staat op een der schepen van de opstandige vloot, heeft de inwoners van de haven wijk van Buenos Aires aangeraden dit stadsgedeelte te verlaten. De radio kondigde een beschieting van de hoofdstad aan, daar het peronistische bewind geen gehoor had gegeven aan een ultimatum dat gisteren in de mid dag afliep. De marine is inderdaad zeer actief. De gehele riviervloot is zeker in han den der opstandelingen, wat de zee- vloot, die tijdens het uitbreken van de opstand op manoeuvres was, doet, is nog niet geheel zeker. Het staat even wel vast, dat zich bijzonder grote schepen aan de zijde der opstandelin gen hebben geschaard. Zo ligt vermoe delijk een middelzware kruiser de „17de Octubre", in de omgeving van Buenos Aires. De opstandige marine schijnt goede steun aan land te hebben. Waarschijnlijk zijn alle marinebases ten Zuiden van Puerto Belgrano tegen de regering in opstand. Indien dit waar is, dan zouden de anti-peronisten alle bases langs de 1600 kilometer Zuid- Argentijnse kust beheersen. In Montevideo kon men gisteren een marine-eskader waarnemen, dat tegen de avond de ankers lichtte en ogen schijnlijk in de richting van Buenos Aires in de mist verdween. De weers omstandigheden zijn gunstig voor de opstandelingen. Zware mist belette het opperbevel gisteravond de nog altijd aanzienlijke luchtstrijdkrachten waar over de regering in de provincie Bue nos Aires kan beschikken, in te zetten. Het schijnt, evenwel, dat de opstande lingen een optrekken van de mist vre zen. Zware aanvallen op nabij de hoofdstad geconcentreerde eenheden van de vloot zouden dan te wachten zijn. In Buenos Aires hebben zich giste ren ontploffingen voorgedaan op het Plaza de Mayo, nabij het regeringsge bouw. Volgens een radiozender der opstandelingen zou een „Lincoln" de stad hebben gebombardeerd, doch vol gens de regering zou deze „Lincoln", die door een regeringsgetrouwe piloot werd bestuurd, wegens motorstoring zijn bommenlast boven het water heb ben afgeworpen. Zaterdag heeft de politie in de hoofdstad talrijke huiszoekingen ver richt en een aantal leiders van de Katholieke Actie gearresteerd. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington deelde heden nacht mee, dat het sedert Zondagmid dag geen verbinding had kunnen krij gen met de Amerikaanse ambassade in de Argentijnse hoofdstad. Later werd gemeld, dat de vlootar- tillerie Buenos Aires nog niet heeft kunnen beschieten door het slechte weer, dat op het ogenblik op de Plata- rivier heerst. Ook de vliegtuigen van de vloot hebben daarom de hoofdstad nog niet kunnen aanvallen. Alle militaire en burgerlijke vlieg velden van Uruguay zijn gesloten, om dat de Argentijnse opstandelingen be kendgemaakt hebben, dat geschoten zal worden op alle vliegtuigen die bo ven de vloot vliegen. De voorzitter van de Opperste Raad van de Peronistische partij, Alexandre Leloir, heeft gisteravond in een radiorede de Peronisten en hun tegenstanders opgeroepen kalm te blijven en „hun gezonde ver stand" te bewaren. Hij zei met na druk, dat zijn oproep geen teken van zwakheid was en dat de Pero nistische partij tot het einde toe strijden zal. De radio-omroep van de regering heeft nog gemeld, dat de operaties te gen de opstandige marinebasis van Bahia Blanca vertraagd worden door vernielingen die door de opstandelin gen zijn aangebracht en door de re gen, die de wegen onbegaanbaar maakt. De reeds aangekondigde propaganda- act'e„ '.'^e °P zoek naar de derde man" is Zaterdag ingezet. Op de speelweide in het Westbroek- park in Den Haag vertoonden des mid dags 600 noodwachters het spe! „Burgers in blauw" en zij kregen daarbij de be langstelling van zeer velen. Cees Laseur had de regie en de burgemeesters van Den Haag en Voorburg waren onder de toeschouwers Des avonds werd in de Dierentuin een bijeenkomst van noodwachters gehouden De voorzitter van het bestuur der stich ting Bevordering Bescherming Bevolking, dr ir C. T. Groothoff, en de directeur der stichting, mr L. Tielenius Kruythoff, heb ben hier het woord gevoerd. In Maastricht had Zaterdagavond de eerste proefmobilisatie in Nederland een vlot verloop. Om zeyen uur klonk het signaal „luchtalarm'v waarna vele nood- wachters zich meldden bij hun blok-, resp. wijkhoofden. In twee verzamel plaatsen, namelijk het Staargebouw en de Wijker feestzaal werd het woord gevoerd- door de burgemeesters van Maastricht en Heer. De B.B.-troepen marcheerden daar na met muziek naar de markt, waar nog eens het woord werd gevoerd door de burgemeester van Maastricht. Radio en televisie zonden bovendien Zaterdagavond een rede uit van prins Bernhard, waarin deze het nut en de noodzaak van de B.B. beklemtoonde. Hij bracht voorts hulde aan de 160.000 man nen en vrouwen, die als vrijwilligers moeilijk en verantwoordelijk pioniers werk verrichten in de Noodwacht. Ten slotte deed de Prins een beroep op alle buitenstaanders opdat de 70.000 plaatsen, welke nog open zijn in de gelederen, spoedig zullen zijn bezet. „Voor twijfel aan de B.B. is nü geen plaats meer. Het is wèl wat geworden en het past zeker wèl bij ons volk. Dit is de nieuwste staatsiefoto van het Nederlands koninklijk paar, welke mede met het oog op het komende bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan de West, is gemaakt. Fo*o M. C. Mcijboom. In het Kroondomein nabij het Aardhuis heeft Zaterdagmiddag een pipercub, af komstig van de basis Deelen van de Kon Luchtmacht op een open vlakte een nood landing gemaakt. De vlieger bleef onge deerd, het toestel werd niet beschadigd. Vermoedelijk was motorstoring de oor zaak van deze noodlanding. *1 *1* 1 Adenauer „een bijzonder motief 1 O 11 geweest. In de grote Catharina-zaal van het Kremlin zijn Zaterdag de besprekingen begonnen tussen de regeringsleiders van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. De Oostduitse delegatie, aangevoerd door premier Grotewohl, was daags tevoren naar Moskou gevlogen om daar zijn rol te spelen in de Oostduitse versie van het spel der Russisch-Duitse betrekkingen. Over het algemeen zijn de besprekingen klaarblijkelijk min of meer bedoeld als een eerherstel aan het Adenauer „een bijzonder motief voor was geweest. Hij merkte met nadruk op, dat Gro tewohl Zaterdag op de conferentie had verklaard, dat de hereniging van Duitsland tot stand zou moeten komen door onderhandelingen tussen de twee Duitse regeringen, „of er zou geen her eniging zijn". Het grote doel was de in de verdrukking geraakte Oostduitse broertje. Alle redevoeringen laten ten-, vestiging van een duurzame vrede te minste niet na uitdrukkelijk de gelijke plaats van de „volksdemocratie" ten opzichte van het land van dr Adenauer aan te geven. De Sovjet-Unie heeft voorts Oost-Duitsland een verdrag aangeboden op basis waarvan dit land „Volledige vrijheidvan handelen zal hebben in zijn betrekkingen met West- Duitsland en in alle buitenlandse en binnenlandse aangelegenheden Volgens de Oostduitsers zal het ver drag gelijk zijn aan de Conventies van Bonn, waarmee de Westelijke Grote Drie de bondsrepubliek in Mei j.l. de volledige souvereiniteit hergaven. Het Russische voorstel werd gedaan door premier Boelganin, die voorstelde tij dens deze conferentie „de tekst van zulk een verdrag voor te bereiden" Tijdens zijn redevoering refereerde Boelganin naar zijn onderhandelingen met dr Adenauer. De vestiging van di plomatieke betrekkingen met West- Duitsland noemde hij „een belangrijke stap, die nieuwe gezichtspunten opende Deze radiofoto toont een aantal opstandelingen bij het in stelling brengen van een stuk geschut. Op Zaterdag 24 September zal het trein verkeer tussen Dordrecht en Lage Zwa- luwe van 21.45 u. af gestremd zijn in ver band met. het dubbelsporig maken van de Moerdiikbrug. Het is nl. mogelijk gebleken het dubbelspoor reeds met ingang van Zondag 25 September in gebruik te nemen, dus een week voor het begin van de win- terdicnstregeling, die 2 Ocrober van kracht Wordt. Op Zaterdag 24 September s avonds zul- 'cn ter vervanging van de treinen auto bussen rijden tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe. Reizigers die van het Zuiden baar het Noorden reizen, met gebruik making van deze busdienst, moeten reke ning houden met ongeveer een half uur vertraging bij vertrek van Dordrecht. In omgekeerde richting zullen de trei nen t,e Lage Zwaluwe de aansluiting van de autobussen uit Dordrecht afwachten. Twee internationale treinen tussen Am sterdam en Parijs zullen via Den Bosch Worden geleid, hetgeen een wijziging van de dienstregeling van deze treinen mee brengt. Dit geldt eveneens voor de Lore- ley-expresse en de Rheingold-cxpresse van Venlo naar Hoek van Holland, die via Utrecht zullen worden geleid. Een voorbijganger op de Piet Heinkade 'e Amsterdam zag Donderdag j.l. hoe drie balen van een dekschuit in een vrachtwa gen werden geladen. Het geheel kwam bem nogal verdacht voor en bij waar- Schuwde de politie. De schipper van de dekschuit werd verhoord en het bleek, dat de zaak inderdaad niet pluis was. De Politie stelde de schipper en de chauffeur Van de vrachtwagen in verzekerde bewa- r'ng. Uit het onderzoek bleek, dat men €en goede vangst had gedaan, waardoor epn diefstal op grote schaal van cacaobo nen, waarbij voor bijna 600.000 gesto ken waar werd omgezet, aan het licht kwam. He kernfiguur in deze diefstal bleek een 'n Diemen wonende vertegenwoordiger van een cacaofabriek te zijn, die even eens is gearresteerd. De rijkspolitie 'e Z. K. tl. een semi- (Vuil onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond Zaterdagmorgen om half tien heeft Z. H. de Paus een particuliere audiëntie verleend aan Prins Bernhard. welke officieel karakter droeg, hetgeen Vaticaanse termen neerkomt op een strikt privé bezoek. Het was daarom dan ook, dat slechts enkele hofdigm- tarissen Zaterdagmorgen aanwezig waren op de pauselijke zomeire i- dentie te Castel Gandolfo, waar, zoals bekend. Z. H. geheel alleen pleegt te verblijven. De Prins werd ver gezcld door de kerkelijke raadsheei bij de Nederlandse legatie bij de H. Stoel, mgr dr Jos Damen, rector van het Nederlandse College te Rome, terwijl zich in het gevolg van Z. K. H. verder o.m. nog bevonden zijn particuliere secretaris dr F. A. de Graaff, luitenant-kolonel-vlieger Gerben Sonderman cn mej. E. S. F. van Alphen, kanselier van het Neder landse gezantschap hij de H. Stoel- Ook de moeder van de Prins, Prinses Armgard, die na haar zoon door de Paus in audiëntie werd ontvangen, bevond zich in het gezelschap, dat zich Zaterdagmorgen in drie auto s van hotel Excelsior te Rome, waai de Prins logeerde, naar het pauselijke paleis begaf. Bij zijn aankomst werd de Prins ver welkomd door enkele geheime kamer heren met kap en degen en een aantal prelaten van het pauselijke hof, terwijl Wat ar heef\°hèV onderzuek, dat hog voort- detachementen an de Edel en Zwitserse buurt, in handen, Sande militaire eerbewijzen brachten. Door de pauselijke maior domus, mgr Pasquale Toraldo, werd Z.K.H. het parti culiere studeervertrek van Z.H. binnen- geleid. De audiëntie heeft precies 28 minuten geduurd en naar wü uit de omgeving van de Prins vernamen, informeerde de H. Vader uitvoerig naar H.M. Koningin Ju liana cn de Prinsessen, waarna Hij zich omstandig liet inlichten over het congres van de Europees-Amerikaanse Associatie, dat deze dagen te Rome wordt gehouden en waarvan de Prins erc-voorzitter is. Vrezend te veel van de kostbare tijd van de H. Vader in beslag te nemen, trachtte Z.K.H. de audiëntie te bekorten, doch Z.H. ging voort met te informeren naar de gang van zaken op het congres. De Paus bleek bovendien op de hoogte van de activiteit van Z.K.H. op het ge bied van het bevorderen van handel en industrie, van zijn grote, reizen en van zijn vruchtbare nationale en internatio nale contacten. De audiëntie eindigde met de bijzondere wensen van Z.H. voor üe Koningin, de Koninklijke Eamilie en de ganse Nederlandse natie. De Prins, in rok met de versierselen van het grootkruis van de Nederlandse Leeuw, was zichtbaar onder de indruk van het bezoek aan de Paus en Diens persoonlijkheid. Dit was de tweede maal, dat Prins Bernhard een privé-bezoek aan Paus Pius XII bracht; de eerste keer in de zomer van 1944, kort na de bevrijding van Rome door de geallieerde legers. Nadat vervolgens Prinses Armgard, ver gezeld van haar nicht, Prinses Eleanor Ratibar, bij de H. Vader was binnenge leid en Hij zich tien minuten met haar op hartelijke wijze had onderhouden, wer den de leden van het gevolg van de Prins aan de Paus voorgesteld, alsook Prinses Eleanor Ratibar. De Prins was Donderdagmiddag op het vliegveld van Rome gearriveerd en woon de diezelfde middag nog de plechtige openingszitting bij van het congres van de Europees-Amerikaanse Associatie, waar hij op voorstel van de echtgenote van de ex-premier van Frankrijk, Bidault Cpro- motrice van deze congressen) met alge mene stemmen tot ere-voorzitter werd uitgeroepen. Vrijdagmorgen bracht Z.K.H. in deze hoedanigheid een beleefdheids bezoek aan de president van de republiek Gronchi, waarbij hij vergezeld was van de Nederlandse ambassadeur, dr H. N. Boon. Ook deze audiëntie op het Quiri naal droeg een zg. semi-officieel karak ter, aangezien de Prins namens het con gres de dank overbracht voor de gastvrij heid van Italië. Vrijdagavond gaf dr Boon een grote receptie ter ere van het congres waar ongeveer 300 gasten aan de Prins werden voorgesteld. Aanwezig waren de deelne mers aan het congres, tal van vooraan staande Italiaanse persoonlijkheden uit politieke, diplomatieke en culturele krin gen, terwijl ook vele leden van het corps diplomatique waren uitgenodigd. Zaterdagavond maakte Z.K.H. op zijn verzoek kennis met enige autoriteiten van het Vaticaan. Dit verzoek had hij kenbaar gemaakt aan mgr Damen, toen deze te Rome terugkeerde van de oegrafenis van Z. Em. Kardinaal De Jong. Zondagmorgen om half elf ontving de H. Vader een groot aantal deelnemers aan het congres van de Europees-Amerikaanse associatie in de zaal der Zwitsers in zijn zomerresidentie. In de onmiddellijke na bijheid van de pauselijke troon was een zetel gereserveerd voor Prins Bernhard, die met minister Spaak van België en de Franse oud-premier Bidault bij deze audiëntie aanwezig was. De H. Vader heeft tot het internationale gezelschap een toespraak in het Frans gehouden. In zijn inleiding merkte de H. Vader op, dat de politieke, economische en militaire for mules, die de staatshoofden trachten te vinden om een duurzame vrede te ver zekeren, als voorwaarde een goede ver standhouding en een zuiver wederzijds be grip onder de volkeren behoren te heb ben teneinde een voldoende stevige basis te bezitten. Z. H. wees vervolgens op hel grote nut van culturele betrekkingen er toerisme, die werkelijk essentiële voor waarden zijn v°or de eendracht tussen d: volkeren. De culturele betrekkingen, die noodzakelijk zijn in verband met de groti vorderingen der wetenschappen in df jongste tijd. vereisen uitwisseling var gedachten op congressen van geleerden technici en van leidende personen, maai ook uitwisseling van wetenschappelijke tijdschriften. Dit zuiver intellectueel on derling begrip is echter niet voldoendt voor een ware samenwerking, want deze eist een nog hechtere basis, gevestigd or de geestelijke en morele orde en op d' beginselen welke de innerlijke gesteld heid van de personen en de volkeren re gelen. De beschaving van het Westen mag niet ten onder gaan aan het materialisme. Z. H. richtte daarop de aandacht der congressisten op hun taak, namelijk om onder de ontelbare en soms zeer verwar rende invloeden die te onderscheiden en te bevorderen, welke van constructieve betekenis blijken te zijn voor de zedelijke en geestelijke vooruitgang der volkeren. De Kerk, zo besloot de H. Vader, ver heugt zich in ieder geval over zoveel goe de wil en zoveel ijver, besteed aan een doel, dat zij op absoluut universeel plan tot het hare maakt. De Prins keert vanavond naar Neder land terug teneinde tijdig aanwezig te zijn bij de plechtige opening van de Sta- ten-Generaal. voor een vermindering van de span ning in Duitsland". Een en ander was ook nuttig voor het herstel van de Duitse eenheid. Boelganin noemde het prestige van de Oostduitse satelliet staat „groeiend". Westelijke en communistische jour nalisten waren tegenwoordig bij een persconferentie, die vice-premier Otto Nuschke Zaterdag in de namiddag gaf en tijdens welke deze met nadruk zei, dat de onderhandelingen niet een ant woord waren op het bezoek van „de heer Adenauer", maar een voortzetting van de besprekingen, die de Russische leiders van 24 tot 27 Juli (na de Ge- neefse conferentie) in Oost-Berlijn hadden gevoerd. Volgens Nuschke had de Sovjet-Unie al met een „unilateraal gebaar" aan Oost-Duitsland de souve reiniteit gegeven, doch was het nu nodig dit in een „bilateraal verdrag" te bevestigen. De Oostduitse vice-premier gaf wel toe, dat „de grote veranderingen" in de Russische politiek ten opzichte van dr In verband met een conferentie van de EuropeesAmerikaanse V ereniging, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard ere voorzitter is, bevindt de Prins zich op het ogenblik in Rome. Deze telefoto toont de Prins met Z.H. Paus Pius XII, die Z.K.H. Zaterdagmorgen gedurende een half uur in audiëntie lieeft ontvan gen. bereiken door een te scheppen systeem van collectieve veiligheid, dat „etappe- gewijs een hereniging mogelijk zou maken". Het bezoek van de Oostduitsers is overigens in de bekende Russische ,new look" uitgevoerd. Er waren re cepties, eetparijen enz., niet veel ver schillend van die waarover ons blad zo vaak in de laatste tijd heeft geschre ven. Het is bij dergelijke gelegenheden langzamerhand dan ook voldoende de laatste nieuwe „bons mots" van de heer Kroesjtsjef te melden. Diens originele kijk op de RussischFinse betrekkin gen hebben we elders in dit blad gere lateerd. Hieronder hebben we enige geestigheden, die werden uitgesproken naar aanleiding van het bezoek der satellieten. „Iedereen die onze glimlach opvat als een terugtrekken van de politiek van Marx en Lenin, begaat een fout. Degenen, die dat verwachten, zullen moeten wachten tot Pasen op Dinsdag valt". (tot de aanwezige niet-communisti- sche diplomaten en journalisten); „Het socialisme komt in een strijd met het kapitalisme als overwinnaar uit de bus Als u denkt, dat uw kapitalistische systeem in staat is iets te verrichten, laat ons dan een wedstrijd aangaan. We zullen het u laten zien". (Over Boelganin); „Hij is het hoofd van de regering. Ik ben de leider van de partij en niet zo competent", (Ant woord van Boelganin: „Dat denkt hij maar. Wij weten wel beter".) (Over Genève): „We respecteren Eisenhower, we respecteren Eden, we respecteren Faure". (Na even smoezen met Boelganin); „Maar kameraad Boelganin zegt, dat we onszelf niet minder dan de anderen moeten respec teren". In 1945 werd de jeugdvereniging va., de St. Jozefgezellen door het Hoogwaar dig Episcopaat opgeheven omdat men van mening was, dat het jeugdwerk in Nederland gecentraliseerd moest worden. Daartoe gingen de voormalige „Jonge Werkman" en de St. Jozefgezellen een fu sie aan. waaruit de Katholieke Arbeiders Jeugd (de K.A.J.) resulteerde. Na een tienjarige activiteit, van de K.A.J. meenden enkele jeugdleiders uit de vroegere Jozefgezellenvereniging, dat de structuur en methode van de K.A.J zodanig is, dat niet alle jonge katholieke arbeiders er door aangetrokken worden; althans, zij constateerden dat er in Ne derland zeker nog wel plaats is voor een tweede jeugdbeweging, die met andere methoden werkt dan de K.A.J. Daarover hebben zij in een memorandum aan het Episcopaat hun opvatting uiteengezet. Tijdens een audiëntie te Utrecht ver klaarde mgr Aifrink zich bereid deze kwestie te bespreken met de andere bis schoppen, op voorwaarde echter, dat een 300 tal prominente Nederlanders hun adhaesie zouden betuigen met het plan de Gezellenverenigingen. onder de naam van Kolpingswerk, weer in Nederland te la ten werken. Een actie tot steun aan dit plan is aan de gang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1