Nieuws uit ST AD en OMTREK Geheugen-hulp Sanering Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds HET FEEST VAN „START" OUDE TIJD Hoger personeel in bedrijfs- commissie metaalnijverheid Excelsior-Hollandiaan 2-1 K.N.V.B. Afdeling Rotterdam Grotere stootkracht bracht Hermes DVS een goede zege sSssSiaptsilfl De tien-jarige K.K. recipieerde Spmt-meuws Uit die goede Volledige beveiliging van Schouwen- Duiveland kost slechts vijf millioen Taptoe op de Grote Markt K.A.J.-Aalmoezenier Strijbos gehuldigd KETHEL S.E.R. herdacht mr Quarles van Ufford Be Quick met 5-2 geklopt Burgerlijke Stand Monument voor Kardinaal De Jong W aterschapsbestel onmisbaar MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 NSC PAGINA J O 1 Matig begin van de conn VELEN KWAMEN NAAR MUSIS SACRUM Matig begin van de competitie DE BLAUWE DOFFER BRIDGE VERENIGING „SCHIEDAM-WEST" //V ROTTERDAM KEURING VAN OPFOK- KALVEREN EN JONGVEE NAAR DE RIDDERZAAL DE OUDE ST. JANSKERK NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stug verdedigende achter hoede wist de volle winst te behouden Offerbloklichters aangehouden POGING TOT DIEFSTAL IN ST. LIDUINAKERK Comité gevormd HOOFDBEWOONSTER NAM HET IN EIGEN HAND Inwoningdrama op Zondag ochtend K. A. B. AFD. ROTTERDAM Schiedams burgemeester feliciteert de K. K. De receptie van de Katholieke Kring, welke gistermiddag in de grote foyer van Musis Sacrum werd gehouden, heeft wel bewezen, welk een belangrijke plaats' deze zich In het katholieke en culturele leven van onze stad zich heeft weten te ver werven. Uit alle kringen kwamen er persoonlijk heden, die het recipiërende, uiteraard vol tallige bestuur kwamen gelukwensen. Voorzitter Van Baarle kon menig hartelijk en waarderend woord met een weder woord van dank reciproceren. Zowel de deken als de burgemeesier, die zich onder de eersten bevonden, om hun gelukwen sen te komen aanbieden, stelden de ver diensten van de Kring voor de Schie- damse gemeenschap in een helder licht. Hun felicitaties waren feitelijk korte herdenkingstoespraken van hetgeen ge presteerd werd. Dat van niet-katholieke zijde het stuwende en baanbrekende werk van de K.K. gewaardeerd wordt, bleek wel uit hetgeen de heer M. Holl, voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, waar van de K.K. een belangrijk element is, aan zijn felicitatie toevoegde. Hij vestigde in het bijzonder de aandacht op de initiatiefrijke werkzaamheid van het be stuur, dat er van het begin af aan op uit Morgen Dinsdag (Prinsjesdag) geeft het Schiedamsch Politie Muziekgezel schap o.l.v. de heer M. de Graaff een mi litaire taptoe op de Grote Markt. Aan vang 21 uur. is geweest, af te wijken van het dood gelopen pad der eenzijdige gezellige bij eenkomsten. Het spreekt vanzelf, dat hij ook zijn beste wensen voor de toekomst uitsprak, in de overtuiging, dat in de K.K. een brok idealisme verwezenlijkt wordt, waarvoor de S.G. eveneens al sinds jaren ijvert, nl. dat van een gezamenlijk opgaan der ingezetenen onzer stad op de weg ener culturele verheffing. Onder de velen, die de jubilerende Katholieke Kring kwamen gelukwensen, zagen we pastoors en heren geestelijken, eerw. broeders en uiteraard vertegenwoor digers en vertegenwoordigsters van tal rijke katholieke organisaties, te veel om op te noemen. Namens heit Comité Katho liek Schiedam was de heer Breve aan wezig. Er kwamen ook tal van schrifte lijke en telegrafische gelukwensen binnen, o.m. van de toneelgezelschappen, die voor de K.K. optreden. Afgelopen Maandag werd gestart met de Hockey-competitie. Heren I trok naar Togo II in Den Haag. Direct na aan vang nam Togo het initiatief en wist de Spiritkeeper te verrassen: 1-0. Spirit liet zich echter niet intimideren en trok gelei delijk aan ten aanval. Resultaat bleef niet uit: enkele minuten vór de rust scoorde H. ter Braak de gelijkmaker: 1-1. Na de rust kreeg de Spieitachterhoede het tamelijk zwaar te verduren, doch gaf geen krimp. Evenzo maakte de Fogo ver dediging geen fouten, zodat het einde van deze wedstrijd dezelfde stand gaf als bij rust n.l. 1-1. Ook het eerste dameselftal gaf partij aan Togo en wel Togo II. Reeds van het beginsignaal af, gaf To go de toon aan. de Spiritverdediging kreeg veel werk te verzetten en alhoewel dit niet onverdienstelijk werd gedaan, kon een doelpunt niet uitblijven. Na ongeveer een kwartier spelen scoorde Togo onhoudbaar 1-0, met welke stand de rust werd be reikt. Na de rust was het voor een groot reel aan de Spiritverdediging te danken, en niet voor het minst aan de keepster, dat de Togo-voorsprong niet werd ver groot. Eindstand van deze matige wed strijd was dus 1-0. Andere uitslagen waren: Heren: Spirit II - Dordrecht II 5-2; Aeolus II - Spirit II 7-0; Asvion IV - Spirit IV 60; Aeolus b Spirit a 15-0; Dames: Spirit II - Club te Werve 1—5 en Spirit II - Asvion II 2—4. Zondag was het 25-jarig professiefeest van de K.A.J. Aalmoezenier en de jon/e ren van de Singel hadden besloten dit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Om negen uur werd deze heug lijke dag voor de aalmoezenier geopend in de Singelkerk met een H. Mis. Na de H. Mis was er in het K. A. J-gebouw een feestelijk ontbijt waaraan ook de aal moezenier deelnam. Daarna werd door de voorzitter van de K.A.J. een feestrede uitgesproken, welke via de nieuwe band recorder, welke als geschenk aan Pater Strijbos was aangeboden voor gebruik in het Jeugdgebouw werd opgenomen. In zijn rede sprak de voorzitter een dankwoord uit aan het adres van Pater Strijbos voor het vele, zeer vele goede werk wat deze jubilerende pater voor het K.A.J.-werk de afgelopen jaren gedaan had. Des avonds werd de feestvreugde nog even voortge zet in de vorm van een gezellige dans avond, waarbij de Singel-kajotters door hun grote aantal de jubilaris nog eens toonden, hoe ze hem waarderen. Vlucht uit Dieren - Doesburg. Afstand 114 kilometer. De duiven werden precies 8 uur gelost. De eerste duif kwam 10.00.43 De laatste om 1:.14.00. Van Leeuwen en Cie 1, 3, 9, 18, 24, 32; P. Morra 2, 21; Limborg 4, 17, 25, 31; A. Branders 5 7 12 33; J. W. Kazen- broot 6, 13; A. Bord, 8, 20, 30, 34 en dipl.; Opijn 10; v. Deurzen Co 11, 35, 39; J. Flipse 14, 26; Gebr. Lems 15, 38; J. Broe ders 16, 22; Sloot en Co 21, 27; A. van Gogh 23; F. Claes 28; Kerkhof 29; v. d. Stien 36 en Breur 37. Kethel. Zaterdagavond heeft „Schiedam-West in Maison Westhuis haar 10-jarig be staan in eigen kring gevierd door het houden van een onderlinge drive, aange vuld met speciale attracties voor de le den, aan wie een persoonlijk aandenken werd uitgereikt. Deze vereniging telt 70 leden, is aange sloten bij de Ned. Bridge Bond en heeft venster. urazlge weme„ menig succes aan de bridgetafel geboekt. Melsjes zonder moraal (volw.). HEDEN: Passage, Theater: 3 Ring Circus (a. 1.). Monopole Theater: Opstand in het Zi geunerkamp (14 j.). Stedelijk Museum; Dagelijks van 2—5 uur Bali-ten toonstelling. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 10—12 uur; tedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag- avand van 6.30 8 uur. Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. DINSDAG: De Kroon: Sociëteitsavcnd R.K. Mid denstand. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Evers, Lange Haven 81 en Apotheek 't Centrum, Hoogstraat 113. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg Besloten Groote Schouwburg, 8 uur: Ascheidstournee Henr. Davids. BIOSCOPEN Programma's van 16 t/m 22 September Arena: Ratten (18 jaar) Capitol: De volmaakte moord (18 1.) Centraal: Cavaile- ria Rustlcana (18 j.) Cineac: Battle Cr$ (18 J.) Colosseum: Verborgen moederschap (strikt volw.) Harmonie: Duel in de son (ontraden) Lumière: On the waterfront (18 j.) Lutusca: Operatie Tirpitz (14 Ij - Luxor: Haven der begeerte (ontraden) Pas sage (Schiedam): 3 Ring circus (a. Ij - Prin- ses: On the waterfront (18 j.) Rex: Kerels der vlakten (14 j.) - Thalia: Marty <14 J.) - 't Venster: Grazige weiden (14 j.) Victoria: In een stromende regen werd op de werf van A. van Vliet bepaald, wie het beste resultaat bereikt had vyn de L.T.J. te Kethel in het opfokken van kalveren en daarnaast in het zelf fokken van jong- Aanwezig waren de secretaris van de L.T.B. van de Fok- en Controlevereniging van de C.M.C. en van de K.I. te Rotter dam. De voorzitter van de K.I.vereniging te Maasland, twee afgevaardigden van Bonda's Veevoederhandel, de assistent v. bedrijfsvoorlichting.de heer A. Verburg, de heer St. van Winden en verder L.T.B.- leden en belangstellenden. Bij de keuring van de opfok-kalveren werd gelet op de hoeveelheden voeder ge bruikt voor het opfokken, het aantal da gen, dat er gevoederd was, de totale voe- derkosten en het gewicht van het dier. De keuring der aangevoerde dieren ge schiedde in vijf groepen. De aangevoerde pinken (jongvee) werd in twee groepen verdeeld, ouderen en jon gere. Deze werden alleen beoordeeld op exterieur. Bij de oudere pinken was de eerste prijs voor Sophie, eigenaar A. G. van Vliet, prijs 2a en 2b werden toegewezen aan pinken van P. Olsthoorn. De eerste prijs in de groep der jongere pinken viel weer bij A. G. van Vliet drie derde prijzen resp. bij J. van Noordt (twee) en P. Olst hoorn. De opfokkalveren kregen drie keuringen Eenbbeoordeling voor oudere en jongere op exterieur en dan nog voor allen een totale beoordeling. Uiteindelijk was hier de uitslag als volgt: 1 en 2 kalveren van A. G. van Vliet, de 3e prijs voor het kalf van J. L. A. van Mil. De in 1949 ingestelde Staatscommissie voor de Pensioenwetgeving heeft een af zonderlijk rapport uitgebracht betreffen de maatregelen tot sanering van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (bur- ger-deelgerechtigden) Haar beschouwingen over dit onder werp hebben de staatscommissie tot de volgende conclusies geleid: Zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld, welke pensioenaanspraken, opgebouwd in het tijdvak vóór het tijdstip der sanering, de op dat tijdstip aanwezige deelgerech- tigden in het algemeen burgerlijk pen- Gisteren vierde één van de minder op vallende, maar daarom zeker niet min der belangrijke loten van de Excelsior- stam zijn vierde lustrum. De naam Ex celsior" heeft deze twintigjarige vereni ging indertijd afgelegd. Zij is nu bekend onder de naam „Start' Daar een nieuwe geestelijk adviseur na het vertrek van Pater H. van Aubel O.P. nog niet aan de vereniging is toegevoegd, De heer M. A. Holthuisen, wonende in de Beijerlandsestraat, is er trots op, ge lijktijdig jarig te zfijn met Prinses Wil- helmina. Jarenlang heeft hij gezegd, dat wanneer hij zeventig zou worden, hij een audiëntie bij haar zou aanvragen, dit i heeft hij gedaan, doch ontving bericht, dat het niet mogelijk was, aan zijn ver zoek te voldoen. Daartegenover kreeg hij een uitnodiging, om morgen, op Prinsjes- dag naar Den Haag te komen. Er is daar in de Ridderzaal een plaats voor hem ge reserveerd. De heer Holthuysen is dertig jaar kraanmachinist bij Wilton-Fijenoord ge weest Zijn vrouw verjaart op dezellde dag als indertijd Prins Hendrik. Sedert geruimen tijd is men bezig in de Groote- of St. Janskerk aan de Markt verschillende merkwaardige overblijfse len uit lang vervlogen eeuwen te restau- reeren. Op de eerste plaats mag wel ver meld worden, dat eenige jaren geleden de eiken preekstoel, die vóór de Reformatie in de kerk stond, onder handen genomen is en nu, geheel gerestaureerd zijnde, als een pronkjuweel van middeleeuwsch snij werk daar zeer de aandacht trekt. Op hel middenpaneel is de Goede Herder ge beeldhouwd en in de overige paneelen de vier Evangelisten. Verleden jaar kwam de restauratie van het merkwaardige eiken doophek gereed. Ook dit werk is met veel zorg uitgevoerd en zal, bij een bezoek door vreemdelingen aan de kerk, zeer zeker met belangstelling worden bezichtigd. Op het oogenblik is men bezig met de restauratie der kerkenraadsbanken. Deze banken moeten, evenals met het gekomen werk is geschied, van een dikke laag roodbruine verf worden ontdaan, op nieuw bijgewerkt worden en dan. weer volgens den oorspronkelijken stijl in el kander worden gezet. Hoewel men van vóór de Reformatie in de kerk aanwezige koorbanken in het ru we, hier en daar enkele banken en hek ken in elkaar getimmerd heeft, g®tul" ge de afscheiding tusschen het midden schip en het koor, is het snijwerk op zich zelf de moeite van het restaureeren over waard. Bij het ophoogen van de vloeren zijn verleden jaar onder de kleinere vierkante blauwe tegels twee oude grafsteenen te voorschijn gebracht welke thans voor- loopig aan den kant van het Oude Kerk hof tegen den muur geplaatst later weer op den beganen grond zullen wor den ingemetseld. Het orgel, een kunstig instrument, uit de 16de en 17de eeuw, wil men nu ook laten restaureren. Volgens deskundigen moet het orgel die restauratie alleszins overwaard zijn. (Nwe Schiedamsche Courant van 18 Juli 1911) werd het Heilig Misoffer in de Kapel van het Broederklooster opgedragen door Pa ter Lens S.C.J. Een feestelijk ontbijt kon den de leden pas nuttigen na een wande ling van de Warande naar de Lange Kerk straat, maar deze moeite werd ruim schoots beloond, want in de zaal Bea trix" heerste een prettige sfeer. Voor de kinderen begon het feest 's middags. Eerst vertelde de heer Th. de Kievith, dat „Start" niet alleen als doel had aan de kinderen zwemles te geven, maar ook de jongens en meisjes een stukje op te voe den. Daarna kwam Henk Zoutendijk met zijn poppentheater. De hele kinderschaar leefde mee met de avonturen van Joost, de knecht van de tovenaar, die door een dief aan de boze koning verkocht werd. Gelukkig slaagde Joost erin weer vrij te komen en terug te keren naar zijn leer meester, daarbij geholpen door allerlei raadgevingen uit de zaal. de avond De feestavond, die door „Start" in het gebouw „Musis Sacrum" aan de le den werd aangeboden, had een bijzonder karakter. In plaats van het gebruikelijke cabaret-gezelschap trad deze avond de telepaath Lestikoff op, die de bezoekers verraste met talrijke staaltjes van zijn kunnen. Spannend was hierbij vooral het nummer blindschieten waarbij Lestikoff zelfs de zaal inging. Gelukkig schoot hij geen enkele maal mis.Ook in handschrift lezen bleek de heer Lestikoff een expert te zijn; een zestal personen liet hij één zin opschrijven en hieruit wist hij heel wat toekomstvoorspellingen te doen. Of ze al lemaal uit zullen komen zal men moeten afwachten. De „telepavisie-uitzending" viel bij het publiek eveneens in de smaak. Bij bijna al zijn demonstraties wist de heer Lesti koff zijn publiek onbedaarlijk te laten la chen. Vooral het uitstapje naar Amster dam, dat hij een aantal jongeren liet ma ken, was in dit opzicht een succes. Door een scherp observatievermogen en een gedegen mensenkennis is Lestikoff erin geslaagd een goed programma te brengen, dat blijkens het applaus door het publiek ten volle is gewaardeerd. In de pauze heeft de heer de Jonghe, voorzitter van de hockeyclub „Spirit" de voorzitter van de jubilerende vereniging geluk gewenst met het 20-jarig bestaan hij overhandige hierbij de heer de Kievith een beker, die voortaan telkens één jaar het bezit zal zijn van degene, die zich voor „Start" het meest verdienstelijk heeft ge maakt. De heer de Jonghe sprak mede namens de andere Schiedamse Katholie ke Sportverenigingen (N.K.B.). Om kwart over elf begon het bal onder de muzikale leiding van Jack Wilson en zijn band. Het was erg gezellig en het vormde een waardig besluit van deze feest dag van onze Katholieke Zwemclub. sioenfonds kunnen doen gelden. Vastgesteld wordt welk vermogen aan wezig zou moeten zijn voor de premie-re serve, benodigd voor de bedoelde aanspra ken. Vastgesteld wordt het vermogenstekort, d.w.z. het verschil tussen het zoëven be doelde en het aanwezige vermogen. Het vermogenstekort wordt gedekt door middel van de aanvaarding door de staat van een rentedragende schuldverplichting aan het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds ter grootte van dat tekort, in te schrijven in het Grootboek der Nationale Schuld. De rentevoet wordt daarbij vast gesteld op die, welke is gebruikt voor de wetenschappelijke balans, op te maken ter vaststelling van het In voorgaande ali nea bedoelde vermogenstekort. Bij het opmaken van de bovenbedoelde wetenschappelijke balans wordt tevens berekend op welk percentage de bijdrage der organen moet worden vastgesteld, op dat deze in de veronderstelling van ge lijkblijvende rentevoet, koopkracht van het geld, invaliditeits- en sterftekansen, ontwikkeling van de salariëring, alsmede opbouw van het deelgereehtigdencorps volledig dekking biedt voor de in de pen sioenwet neergelegde aanspraken. De bijdrage der organen wordt met in gang van het tijdstip van sanering vastge steld op het volgens de vijfde conclusie berekende percentage. Indien uit een volgende 'etenschappe- lijke balans blijkt dat hel benodigde en het aanwezige fondsvermogen niet meer gelijk zijn tengevolge van in het verleden tot uitdrukking gekomen verstoringen, wordt in het Grootboek der Nationale Schuld ingeschreven rentedragende schuldverplichting aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds verhoogd met het bedrag van het bij die balans ten ge volge van die verstoring gebleken tekort of verlaagd met het daarbij geconstateerd overschot.. Met het oog op de gewenste spoed heeft de staatscommissie zich er van onthouden haar conclusies reeds in een ontwerp van wet neer te leggen. De Deken van Schiedam complimenteert het bestuur van de jubilerende Achter hem de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap. Katholieke Kring. OAOttAO VOOm SCHItOAM f» OIMS'WMAA 77ste Jaargang No. 22869 Du kantoren dei Redactie eD Admlni- nlitratle tljo gevestigd te Schiedam Dam 18, tel 68152 Glro-nummei 590943. AbonnernentjprtJa 9 25 oer kwartaal 2,15 pet maand 0.50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte f 0.18 pet mllllmetei hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 pei millimeter hoogte BIJ contracl gelden lagere tarieven welk» voor het Advertentiewezen. Kampioenen (kleine advertentlên) tot 20 woorden SO cent Elk woord meer 9 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uit sluitend bt) vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloter en geplaatst overeenkomstig de Regeler bij de administratie of b(J de erkend» advertentiebureaus verkrijgbaar tlja Excelsior heeft er dit jaar goed aan gedaan haar voorhoede flink te ver sterken met jonge krachten. De aan val heeft veel aan snelheid gewonnen: de Nijs, Vollebregt, Vermaas en Klein hebben in het team de nodige vaart gebracht. Vooral de eerste helft werd in zeer hoog tempo gespeeld en het was alleen dank zij de robuuste Vlaordingse ach terhoede, dat met de ruststand geen grotere voorsprong kon worden be reikt. De robuustheid der gasten werk te averechts uit toen bij een uitloop van de keeper deze door zijn rechts back zodanig werd geblesseerd, dat hij uit het veld moest worden gedragen. Hollandiaan was de eerste tien mi nuten het meest in de aanval. De snel le rechtervleugel der gastheren wist een paar maal het Excelsior-doel te belagen. Vlugman en Bierhuizen wis ten hierop het juiste antwoord en slaagden erin met de hardwerkende halflinie het spel te verplaatsen. Dul- fer tracteerde zijn voorhoede op tal rijke afgemeten passes. Een snelle aan val over de rechtervleugel werd door Zuiderwijk met een scherpe voorzet besloten. De naar binnengekomen linksbuiten kreeg een niet te missen kans, die hem echter ontging toen de terugstormende rechtsback onhoud baar in eigen doel trapte 10. Dit goedkope succes stimuleerde de Excelsior-aanval en onafgebroken stond de Vlaardingse verdediging on der hoge druk. Drie corners werden in successie afgedwongen. Met veel ge luk wist de Vlaardingse achterhoede verder scoren te voorkomen. Rust stand 10. Direct na de hervatting kwam de ge lijkmaker. Van minstens 30 meter werd een vrije schop genomen waar de gehele Excelsiorverdediging over heen trapte. Kerklaan had onthutst het nakijken 11. Beide ploegen hielden elkaar goed in evenwicht en waren afwisselend in de aanval. Excelsior's linkerwing was het meest in de aan val betrokken. Het resultaat kwam echter, nadat 20 minuten van de twee de helft verbruikt was, van de rechter kant. Een combinatie van Oosterveer en Vollebregt werd door de laatste met een hard onverwacht schot van ver ingezonden, besloten. De Vlaar dingse keeper tuimelde met de bal in het1 doel 21. Hollandiaan vocht van toen af aan verbeten om de gelijkma ker. De Excelsior-achterhoede door stond de vuurproef echter schitterend. Vlugman en Bierhuizen stonden als een rots in de branding. Gesteund door een teruggetrokken middenlinie wist de Excelsior-verdediging de volle winst te behouden. De uitslagen luiden: Excelsior I-De Hollandiaan 21; Excelsior 2-DHC 4 2—0; HOV 3-Excelsior 3 8—1; OVV 2- Excelsior 4 03; Dindua 5-Excelsior 5 10; Slikkerveer 4-Excelsior 6 3-6; Excelsior 7-DCV 6 19; RK Wik 4- Excelsior 8 72. Op verzoek van de politie te Schiedam z'ijn te Delft gearresteerd de 20-jarige S. en de 16-jarige v. d. L. Zij zijn naar Schie dam overgebracht waar ze zich hebben schuldig gemaakt aan het lichten van offerblokken. Drie jeugdige onverlaten hebben het gepresteerd om te proberen geld uit een offerblok in de kerk aan de Lange Haven te stelen. Het geldkistje, dat met een slot gesloten was, werd opengebroken, maar bleek juist 's morgens geledigd. De politie heeft één van de jongens aangehouden De andere, die in Delft wo nen, zullen daar onder handen worden genomen. Voor de aanvang van de openbare ver gadering herdacht de S.E.R. Vrijdag staande het overlijden van het plaatsver vangend lid jhr mr H. A. Quarles van Ufford. De voorzitter, prof dr mr F. de Vries, sprak enkele woorden van grot® waardering voor het werkzaam aandeel, dat de overledene aan de werkzaamheden van de Raad heeft gehad. Het vaststellen van de ontwerp veror dening tot uitvoering voor de metaalin dustrie en de electrotechnische in dustrie van de Wet op de Ondernemings raden werd voorafgegaan door een ge- dachtenwisseling, waaraan door tal van leden werd deelgenomen. Er waren met betrekking tot die ont- werp-verordening bezwaarschriften bin- - nengekomen van de contactgroep van j die ondernemingsraden kunnen komen 1 T~\ non Ho Rand rrinn vorm van het amendement Ruppert, aan gevuld door de heer Lageveen, zodat behoudens overeenstemming met de Chr. Beambtenbond de Ned. Chr. Ver, van Hoger personeel met de Chr. Beambten- bond een lid voor de bedrijfscommissie zal benoemen. De huidige samenstelling van de be drijfscommissie is thans tot 31 October 1957 gecontinueerd. Bij de beëindiging daarvan kunnen de aanspraken van en kele organisaties, die thans geen verte genwoordiger aanwijzen, aan de alsdan bestaande situatie worden getoetst. Binnen afzienbare tijd, aldus de voor zitter van de commissie ondernemings raden, prof. v. d. Ven, zal men de tast bare resultaten der commissie kunnen zien met betrekking tot het instellen van ondernemingsraden in deze bedrijfstakken De commissie moet voort kunnen gaan anders zal er stagnatie ten aanzien van werkgevers in de metaalnijverheid en van de Nederlandse Christelijke Ver. van Hoger Personeel. Deze laatste vereniging had daarmee succes, in de le klas A: Bloemhof-DOK 1-4, Hurricanes- Noorderkwartier 3-1, Martinit-AVO/ZVC 6-0, Oud Beijerland-Tediro 0-1, Ursus-Sportvogeis 2-1 - B: AVS-Hellevoetsluis 5-2, GLZ-Nestoro 0-1, RCR/DKS-Progress 3-1, RVVB-Crooswttk 4-1, Saturnus-WF 2-3, C: Demos-Germinal 2-1, Hekelingen-Eureka 2-0. Noorden-LMO -4, SFC-DJS 3-1, TOGB-Roga 3-3. 2e klas A: DOZ-Ons Huis 4-1, Luno-Activi- tas 1-0, SSAVR-Pantserboys 4-0, Voorwaarts- Singelkwartier 4-2, - B: Blijdorp-Sportiefia 0-5, Radio-WCR 5-1, RET-Zwart Wit 3-3, Soag- Groen Witten 4-1, VND-St Lodewijk 1-5. GVMD-Onit 8-5 Kortenaer-Florissant/OBR j-7, Wico-SVDP 3-3", ASB-Pechvogels 3-0. 3e klas A: Boulevard Boys-USC 3-1.^Qldj-TOGZ 3-1, Varkenoord-VOB 1-1, B: DE£V-Fios L-A GBR-Havoor 1-2, GEM-HWS 2-0, OML-NH3 9_0 C: Postef-Schiedamse Boys 0-2 Steeds Hooger-OHVV 3-3 West End-Smeetslandl-7 Res. le kl. A: Feilen. 5-CVV 5 3-L HDVS 6 5 4-3, SVV 5-Musschen 3 3-1, B- Goal 4 Spart. 20/3 2-1. VFC 3-RFCS 1-2Sparta S-Exo Sparta 6 5-1, Nept. 5-Exc 6 0-6, R Hope Feijen. 6 0-8, Transv. 2-Leon. 2 2-4, - C. JJolnes 2-Feijen. 7 VOC 3 6-2. 2-7, Exc. 7-Nado V 2 8-1, RDM 3-Sparta 7 2-5, D. DCL 3- Door een snel te vertonen, dat in alle opzichten juist iets beter was dan dat uoor een spei ie DVS verdiend in Groningen gewonnen. De cijfers werk en gaf bovendien na zestien minuten ztfn P? 11 iA Cironinzcr ver- daarna agressiever en het bewegelijke nuddentno maakte het de Zuiilekom dediging dermate lastig, dat deze nog voor de rust doelpunten van an Zuylekoi en Mijnsbergen moest toestaan. In cje tweede helft werd het spelbeeld echter geheel anders. Be Quick zette on middellijk een offensief in en bovendien ging Hermes de verdediging versterken. Daardoor werd er steeds op de helft der Schiedammers gespeeld, met nu en dan een gevaarlijke uitval van hun kant. Meestal wist de Hermes-verdediging de situatie baas te blijven, maar na tien mi nuten werd hands gemaakt en uit de toe gekende strafschop kon Jenne Smit voor de thuisclub tegenscoren. Nog een kwar tier later wist echter rechtsbuiten v. d. Burg bti een uitval de Groninger doelman te verrassen (14). Ondanks deze tegenslag bleef Be Quick opdringen en wist na 33 minuten door Branders na een hoekschop, tot 2 i in te lopen. Het intussen tot zeer matig af gedaalde spelpeil kreeg in de laatste mi nuut nog tot slot een strafschop, otege- kend wegens hands, waaruit rechtsback v d Sloot de eindstand op 25 bracht, Hermes DVS heeft zich dus goed her steld van de nederlaag, dat het vorige week op eigen terrein had geleden tegen Leeuwarden. De oorzaak is misschien te vinden in het feit, dat Hermes DVS nu met een volledig elftal in het veld kwam, zonder invallers. Had Hermes DVS vori ge week dit elftal tegen Leeuwarden kunnen laten aantreden dan was het waarschijnlijk wel anders verlopen (ver gelijk dat de wedstrijd Be QuickLeeu warden door de Groningers met 1—0 wonnen was). Exc. S 1-2 DHZ 4-Musschen 4 3-2, Dindua 3- VOC 4 3-3', Overmaas 4-CKC 3 3-0. E: DZB 2-SVPDW 2 4-5, St Volh. 2-Velv. 2 3-1, Zuiderster 2-Schied. 2 1-1, SMV 2-HWD 7 4-2 F: DHS 4-DHZ 5 2-3, SMV 3-D RL 2 4 St Volh. 3-RKWIK 2 0-2, G: DOK 2rTOGB 2 3-2, Roga 2-Nestoro 2 6-2, SFC 2-Noorden 2 2-2 Tedivo 2-LMO 2 2-2, H: Mart. 2-WF 2 6-3' Sportv 2-DJS 3 1-8, Noorden 3-Hurrie. 2 4-6 I: LMO 3-VND 2 0-3, Sportiefa 2-RET 2 1-4, SVDP 2-TOGB 3 3-0, Onit 2-Puttershoek 2 0-10. Res. 2e kl. A: Feijen. 8-Sparta 8 7-3, RFC 6- HDVS 6 2-2, VFC 4-CVV 6 1-2. Xerxes 5-Fov- tuna 4 3-4, - B: DCV 4-SVV 7 4-3, HOV 5- Nept. 6 3-2. Sparta 9-Feijen. 9 2-7, Xerxes 6- Fortuna 5 4-2 C: Feijen. 10-SVV 8 3-6. Slik kerveer 3-R. Hope 3 4-2, Sparta 10-Transv. 3 3-2 D: Leon 4-PFC 2 0-6. Nado V 3-Feijen 11 0-5, Siod 2-Holl. 4 2-2, E: Spart. 20/5- Dilitant 2 3-2, DCV 5-Dindua 4 17-1 F: DDC 3-EDS 3 2-3 DZB 3-Rockanje 3 5-2, Overmaas 6 -Schied 3 4-3. G: EDS 4-Zuiderster 3 1-3, Progress 2-RKWIK 3 7-0, Germ. 2-SVDPW 3 3-2, H: Demos 2- Sportv. 3 3-3 Hekel. 2-Eureka 2 1-7, Tediro 3- RVVB 2 2-1 I: Hellev. 2-AVS 2 10-2, Noor- derkw. 2-WF 3 5-1, Sat. 2-RVVB 3 3-4, AVO/ ZVC 2-Progress 3 1-1 J: DOZ 2-SSAVR 2 8-2 Gr. Witten 2-Kortenaer 2 3-3,. Pechv. 1- WCR 2 1-3, Smeetsland 2-NRC 2 23-1, - K: Ac- tivitas 2-Tedtro 4 1-1, FIorlss./OBR 2-Norder- kw. 3 4-0, SFC 4-Noorden 4 7-4, Wtco 2-St Lod. 2 4-2, L: DESV 2-AVO/ZVC 3, 7-0 ÜSC 2- GVMD 2 5-2, VOB 2-Varkenoord 2 4-3. Res. 3e ki. A: Coal 5-HDVS 7 2-5. Exc. R 8- Xerxes 7 1-2, RFC 7-Fetjen. 12 4-3, Sparta 1?- CVV 7 2-2 B: Feiien. 13-Bolnes 3 3-1. SVV 10-RFC 8 2-2, HDVS 8-Sparta 13 6-3 - C: HDVS 9-RFC 9 1-7. Feijen. 14-T.ransv. 4 2-0. SVV 11-DCL 4 3-2. D: CKC 4-SVV 12 9-2, Nado V 4-Hlllesl. 5 2-1, Spart. 20/8-DHZ 7 0-6, E: Dindua 5-Exc. 20/5 1-0, VOC 5-DRL 3 1-4, DHZ 8-Poortug. 3 5-1. F: Siod 3-Flakkee 4 6-0, Belv 3-H'berg 3 1-5 Hermandad 3-DHZ 9 2-2. G: Aeolus 4-DZB 4 3-0, GLZ 2-Schied. 4 2-5, DHS 5-DHZ 10 6-4 H: Nestoro 3-Sat. 3 0-6. Ursus 3-Roga 3 1-4, Germ. 3-DHS 6 5-2, ASB 2- AVS 3 16-1, —I: Ons Huis 2-Radio 2 5-4, LMO 4-Bl(jdorp 2 1-3, TOGB 4-DJS 4 19-1, Voorw 2- Zw Wit 2 0-1, J: Gr. Witten 3-St Hoger 2 1-4' Nestoro 4-Wico 3 0-3, Puttersh 3-ASB 3 4-3] RJB 2-OML 2 2-1 SVO 2-Postef 2 4-2. TOGZ 2-Singelkw. 2 6-1, L: Seh. Boys 2-ASB 4 5-1. St Hooger 3-SFC 5 1-8. Vierp. 2-AVO/ZVC 4 3-1. Res. 4e klas A: VDL 4-Nept. 8 1-7. Fortuna 6 Exc. R 10 4-1, Xerxes 8-CVV 8 7-5, - B: For tuna 7-RFC 11 n.d-, Slikkerv. 4-Exc 20/6 :<-6, Xerxes 9-CVV 9 1-2 C: VOC 6-Transvalia 5 5-5, Exc 20/7-DCV 6 1-9 De Holl. 5-OD1 t 8-2, Leon. 6-PFC 3 2-2, D: Feijen. 15-Leon. 7 11-0, H'berg 4-Spart. 20/9 5-0, Nept. 10-VOC 7 4-3 - E: DEH 4-Feijen 16 3-2, DRL 4-SVDPW 4 1-3, Zuiderster 4-Siod 4 9-4. RKWIK 4-Xee 20/8 7-2, F: Aeolus 5-Spart. 20/10 6-1, Nept. 11-EDS 5 1-2 H'berg 5-SMV 6 1-8, VOC 8- SVDPW 5 2-0, G: Bloemhof 3-Roga 4 1-1, Demos 3-GLZ 3-0, Mart 3-CRCR/DKS 3 9-2, Eureka 4-Schled 5 2-0, H: Zw Wit 3-R ET 3 4-2, Noorderkw. 4 -Mart 4 4-4. SVDP 3-Act. 3 0-2, I: DOZ 3- Gr Bitten 4 0-0, SFC 6-Wico 4 3-3, Noorden 6- Sat. 4 5-7 - I: DPB 2-HWS 2 4-0. GEM 2- Oldi 2 6-0, Gr Mitten 5-NRC 4 1-3, K: RJR 3-P Bovs 3 2-3, OML 3-Flortss./OBR 3 1 3 VOB 3-TOGZ 3 7-5. De voorzitter van de Raad ging mee met het ontwerp van de commissie onder nemingsraden, op grond van de opportu nistische argumenten van de voorzitter dezer commissie. In het algemeen merkte hij evenwel nog op, dat de moeilijkheden inzake de vertegenwoordiging door orga nisaties van hoger personeel, zich her haaldelijk voordoen in de organisatiecom missie. zowel ais de commissie onderne mingsraden. Het zal goed zijn die zaak nog eens ten principale te bezien Aan de thans bestaande toestand moet een eind komen. De samenstelling der be drijfschappen stuit er op af. Deze zaak za] na bestudering aan de Raad worden voorgelegd. GEBOREN: Marijke E. d. van G. C. D. Markenstein en S. van der Meulen, Anna M. B. d. van J. C. Landsbergen en J. M. Buckers, Henricus J. J. z. van J. H. Tol lenaar en M. J. Maagdenberg, Meintje z. van J. Weidenaar en J. Kedde, Cornells A. z van A„ Lelieveld en C. M. Kemper, levenloos kind van: P. J. van der Meer en G. H. Gebbe. (Van onze Utrechtse redacteur). In Utrecht heeft zich een comité ge vormd onder voorzitterschap van deken mgr A. Wiegerink. dat uitvoering wil ge ven aan plannen voor de oprichting van een monument ter ere van Z. Em. Jo hannes Kardinaal De Jong. In dit comité hebben verder zitting de plebaan van de kathedrale kerk de zeer- eerw. heer J v d. Burg; wethouder mr W Derks en vertegenwoordigers van de verschillende standsorganisaties. Over de plaats, waar het monument zal komen, staat nog niets vast. Een inwoonster van Baarn leefde al ge ruime tijd in onmin met het gezin, dat bij haar inwoont. Het liep zelfs zo hoog, dat de hoofdbewoonster dreigde de men sen buiten de deur te zetten Zondagmor gen heeft zij dit dreigement ten uitvoer gebracht. Toen de familie naar Amers foort was heeft zij de deuren naar de ka mers van de „inwoners" ingetrapt en daarna begon zij het huisraad met niet al te zachte hand naar buiten te brengen. De betrokkenen werden intussen in Amersfoort door kennissen gewaar schuwd en snelden terug naar Baarn, waar de politie, die moeilijkheden voor zag, hen naar de woning vergezelde. De moeilijkheden kwamen inderdaad, want de hoofdbewoonster gaf niet thuis, zodat de politie op haar beurt deuren moest forceren om binnen te komen. Waarna de halsstarrige dame met ver eende krachten naar het politiebureau moest worden gebracht. Nadat zij pro cessen verbaal had gekregen wegens huis vredebreuk en vernieling mocht zij in een cel tot bedaren komen. Plaatselijk Comité Herwonnen Levens kracht; Belangrijke vergadering van de leden van de Parochiële Comité's op Vrijdag 23 September 1955, des avonds 8 uur, in het K.A.B.-gebouw, Westersingel 14. In de Zaterdag te Zierikzee gehouden vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond heeft de voorzitter van het zwaar getroffen waterschap Schouwen, de heer J. Klompe in bewogen bewoor dingen gezegd accoord te gaan met de ver sterking van de door de Rijkswaterstaat aangegeven zwakke plaatsen. Hij voegde daaraan toe, dat zijns inziens nog vijf ki lometer buitendijks tn Schouwen aan deze opgave ontbreken, die te steil van talud zijn, vrijwel geen binnenberm hebben, te smal zijn van kruin, op plaatsen slechts twee meter hoog zijn en waarop dan nog een muur is geplaatst van 180 meter Over idt stuk is bij de laatste ramp het wa ter gekomen. Verbetering hiervan kost circa een half millioen per kilometer, dus in totaal twee en een half millioen. Aanne mende, dat dit ook zo het geval is in Dui- veland kost volledige beveiliging van Schouwen-Duiveland nog slechts vijf mil lioen gulden. Dit is het verlangen van de polderbesturen, die in de eerste plaats verantwoordeliik ziin. Het is ook een eis van veiligheid voor de bewoners Finan- ciëel kunnen er geen bezwaren zijn, als men weet, dat Rijkswaterstaat plannen heeft tot het leggen van een inlaagdijk en delingsdijk. die ongeveer het dubbele van dit bedrag zullen eisen en dan nog voor dijken, waarvan men hoopt en ook mag verwachten, dat^cij nooit water zullen zien aldus de heer Klompe, De vergadering werd bijgewoond door de waarnemened Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, de heer C. Phillpse, hoofdingenieurs en ingenieurs van c rijks- en provinciale waterstaat en verre' genwoordigers van Grontmij, herverkav ling en Heidemaatschappij. In de morgenvergadering verklaarde mr dr T F J A Dolk, dijkgraaf van Dell land en'directeur van de Unie van Wa terschapsbonden. dat door de ramp de waterschappen, die dertig jaar geleden in arcadische rust leefden, in het lient van de moderne publiciteit zijn geplaatst Over het rapport van de commissie on der voorzitterschap van prof. dr Oud had de heer Dolk weinig goeds te vertellen. Het waterschapsbestel zal in onze same"" leving een onmisbare factor blijven, aldus spreker maar dan zonder bemoeizucn /an derden. I.e. de gemeenten. Slechts z kan door een krachtig financiëel aPP®" raat een vruchtbaar g-'-'-i —orden schapen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2