TILBURG ZAG SCHITTERENDE H. HARTSTOET Progressief als VVD- „LELIJK IN DE LUIER, MOOI IN DE SLUIER" speerpunt Spoorwegongevallenraad met adviserende stem RUSSEN ONTRUIMEN BASIS „Voorbeeld" voor het Westen Rozenkrans-Kruistocht voor blijvende vrede Brandschade aan St. Servaas wordt vergoed DE SPIN Voorstel in ivetsontwerp: Grief van Finnen weggenomen Vóór Nieuwjaar maandag 19 september 1935 ,.De doorboring van Christus9 zijde99 Warm van kleur en devotie Benoemingen Bisdom Haarlem Brielse bedevaart Mr Van Riel onderzocht het liberale geweten D.A.F. gaat motoren bouwen Plechtigheid in Renkum geleid door Z.H.Exc. Mgr Alfrink Thans algehele restauratie aan de orde JOHNSTON McCVLL\ Nederlandse koks koken voor president Coty PAGINA 3 Bruid van het Hooglied Vorstelijke gewaden Sluiting van het bedevaart?- seizoen Over anderhalf jaar nieuwe fabriek gereed MINISTER BLIJFT VERANTWOORDELIJK Prof Oud opende verkiezings- aanval Bezitsvorming en woningbouw A Strategische waarde „U bent te klein HERMAN ANTONSEN PATER BONA VENTURA JANSEN 25 JAAR DOMINICAAN (Van onze verslaggever) Het was een schone stoet, welke gistermiddag langs tien- en tienduizenden door Tilburgs smalle straten trok. Schoon, niet alleen om de rijkdom van kleuren der prach tige costuums en de uitgebalan ceerde opbouw der stoet met zijn stijlvolle praalwagens, maar vooral ook om de devotievolle kracht, d«e Van de honderden meetrekkende jongens en meisjes, mannen en vrou wen uitging en de velen in de prop volle straten drie kwartier lang stil cn ingetogen deden kijken naar deze treffende hulde aan het H. Hart. 1,Opdat de Liefde van Christus in allen gevestigd moge worden" was de intentie voor deze totaal vernieuwde H. Hartstoet van Tilburg, die evenals tot nu het geval Was, ook nu weer slechts een opgang wilde zijn en inderdaad ook was naar de H. Harthulde op het Heuvelplein. Luc van Hoek is er in geslaagd Tilburg te verrij ken met een stoet, die ons in vele tafe relen verhaalt over de doorboring van de rijde van Christus. Van de drie bazuin blazers en de heraut te paard af tot aan de met veel zilver omhangen koning van het St Jorisgilde werd het oog geboeid door de rhythmische wisseling van kleu ren en bewegingen, van spreekkoren en muziek. Jongens en mannen, in lange een voudige, maar toch sprekende gewaden zongen devoot Gregoriaanse melodieën, die zacht omhoog golfden; meisjes dans ten op de heldere klanken van koperin strumenten, spreekkoren verkondigden luid, wat de profeten namens God tot de mensen zeiden, vertelden ons de parabe len uit het Oude Testament en van de Werken van barmhartigheid; tamboerijn- Serinkel en de weemoedige muziek van doedelzakken klonken op uit het volk, dat zich had geschaard rond Mozes en Aaron. Een stuk Israël trok gisteren door Tilburg: bijna de gehele stoet ademde een Oosterse «feer door zijn weelde van kleuren, zijn Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft, op zijn verzoek, om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend aan de hoogeerw. heer D. Bont, als deken van het dekenaat Zoeterwoude en als pastoor van de parochie van de H. Joannes Onthoof ding te Zoeterwoude. Tot deken en pastoor ®ldaar is benoemd de zeereerw. heer P. J. A. Juffermans; tot pastoor te Rotterdam (H. Nicolaas) de zeereerw. heer C. Bakker, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H Jeroen). Tevens is op zijn verzoek, om gezond heidsredenen. eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. B. van der Linden als deken van het dekenaat Schagen en als pastoor van de parochie van de H.H. Pe- trUs en Panlus te Den Héldér. Tot deken van het dekenaat Schagen en tot pastoor Van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Den Helder is benoemd de zeer eerw. heer G. P. Bakker; tot pastoor te Koog aan de Zaan de zeereerw. heer A. J. M. Kat, die kapelaan was te Amsterdam (H. Agnes). Op zijn verzoek is om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend aan de zeer eerw. heer Ohr. W. van Mierlo, terwijl zijn benoemd tot pastoor te Heemstede (H. Bavo) de zeereerw. heer C. Pouw; tot Pastoor te Wijk aan Zee de zeereerw. heer J. B. van der Linden, die deken was van het dekenaat Schagen en pastoor van de Parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Hen Helder. Ook is op zijn verzoek, om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer S. A. J. Willemsen; terwi.il is benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Ger. Majella) de zeereerw. heer A. Th. Brouwer; tot pastoor te Zwijndrecht de zeereerw. heer B. G. Henning en tot rector van „Maris Stella" te Scheveningen de zeereerw. heer P. J. van Stralen, die di recteur blijft van het Ddoc. Missie Bureau. Tenslotte is om gezondheidsredenen eer- Vol ontslag verleend aan de zeereerw. heer H. de Koster en is benoemd tot pastoor te 't Zand de zeereerw. heer J. C. M. Vel- Zeboer en te Tholen de zeereerw. heer F. m. H. J. Eppings, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Martelaren van Gor- cum). praal von costuums en de Egyptisch aan doende waaiers, die werden meegevoerd. In goud-bruine pakken gestoken trom melaars, bloemstrooistertjes, een warm- rode groep vaandeldragers en maagden met bloemfestoenen, waarbij grijs en lila hoogtij vierden, gingen de andere zes groepen vooraf. Zangers zongen in het „Sicut servus" het verlangen van het mensdom naar het Doopsel uit, dat in een schitterende groep werd gesymboliseerd door een door bruidjes en sleepdraagsters omgeven Bruid van het Hooglied, de mensheid. Daarachter schreden de profe ten en volgde een koor, zingend het „Vidi aquam", dat. werd uitgebeeld op 'n prach tige, stijlvolle wagen, waarop de tempel van Ezechiël. En na deze groep die het verlangen van de mens naar de komst van de Liefde uitzong, vertelden levendige ta ferelen ons de parabelen van Gods liefde. Een schitterende groep was die, welke vervolgens de doorboring van Christus' Zijde uitbeeldde. Engelen met gouden kapsels deze mooie vondst paste Luc van Hoek ook bij diverse andere engelen en maagdengroepen met succes toe trokken voor de wagen uit. waarop de geboorte van Eva uit de zijde van Adam werd voorgesteld en temidden van zingen de mannen in bordeauxkleurige en vlam- menrode togen, reed een wagen welke de doorboring' van Christus' Zijde liet zien. Onder baldakijnen volgden dan de hoofddeugden en drie Goddelijke deugden, verpersoonlijkt door meisjes in vorstelijke gewaden, weelderig van kleur en rijk be- stikt. Kleine toneeltjes verhaalden ver volgens de werken van barmhartigheid welke werden besloten met dat van het begraven van een dode: in somber zwart en bruin gestoken mannen droegen de kist; ratels klepperden en flambouwen brandden treurig. Daarachter liepen waar dig en ingetogen Nederlandse heiligen en mystieke beschouwers van het H. Hart. Een indrukwekkende stoet, afgesloten door een groep maagden in blauw-grijze klederen, en met een blauwe aureool rond het gouden kapsel. Dan kwam het laatste gedeelte van de stoet: de relikwie van het H. Kruis op een praalwagen, omstuwd door lichtdragers, danseressen en wierook- zwaaiers en gevolgd door mgr Mutsaerts. bisschop van Den Bosch en mgr Brans O.F.M. Cap, door pastoor, klooster-over sten, gemeentebestuur, kloosterlingen de Westend-zangertjes, een fleurige weelde van verenigingsvlaggen en de mannen van de gilden. Ook in deze afsluiting der stoet heeft Luc van Hoek het golvende rhythme van. zijn kleurenspel weten te bewaren en op treffende wijze gebruik gemaakt van het wit. zwart en bruin van habijt en toog van geestelijken en kloosterlingen. De climax, die Luc van Hoek van de eerste klanken der herauten in zijn stoet op een bewonderenwaardige wijze heeft weten op te bouwen, vond o.i. echter zijn hoogtepunt niet helemaal in de laatste groep, de apotheose. Daarvoor had dit gedeelte wellicht wat zwieriger, wat bre der van opzet en met een iets kleurrijker praalwagen moeten zijn. Maar dat laatste kon niet verhinderen, dat de stoet op ieder die gisteren in Tilburg was, een diepe indruk heeft gemaakt. De wolstad is een H. Hartstoet rijk geworden, die niet alleen een faptastisch kleurenspel voor het oog is, maar bovenal een warme, le vendige hulde aan het H. Hart, rond het beeld van Wie na afloop van de tocht dui zenden en duizenden op de Heuvel waren samengestroomd om er Tilburg opnieuw aan Christus toe te wijden. Met een feestpredicatie en een kort Lof werd tenslotte deze mooie dag dank zij ook het zachte najaarsweer voor Til burg besloten. De bedevaart, door de Stichting „Katholiek Toerisme" naar het heilig Martelveld te Brielle georganiseerd, had gisteren een uitstekend verloop. Honderd pelgrims hadden de route over Maassluis gekozen en zij hielden er over het eiland Rozenburg stevig de pas in. Er waren geen uitvallers. De overigen kwamen per Rotterdamse Tram en de ruime devotiekapel, waar heen zich ook vele bedevaartgangers uit Brielle en andere plaatsen hadden begeven, was goed gevuld toen de zeereerw. heer C. J. Lansbergen, pas toor van de S. Paulus te Rotterdam, allen het welkom toeriep. Daarna was er processie met de vereerde relieken der H.H. Gorcumse Martelaren. Onder deze processie hield de Brielse pastoor, de zeereerw. heer P. M. van Vliet, de feestpredikatie. De zeereerw. spreker noemde het pelgrimsoord van onze negentien vaderlandse geloofshelden de toevluchtshaven voor het zieleleven van Rotterdam en aan het slot riep hij de genade van God over de toehoor ders af door de beschermende invloed van Hen, Die op de geheiligde grond hun offerleven hadden volbracht. Na de processie volgde een plechtig Lof, gecelebreerd door de zeereerw. heer pastoor C. J. Lansbergen, met als diaken de zeereerw. heer P. M. van Vliet en als subdiaken de zeereerw. pater J. Stockmann S.C.J. uit Dor drecht. Nadat vervolgens het Heilig Sacrament in triomf was rondgedra gen, besloot het feestelijke Te Deum de middag, die alle aanwezigen, waar onder ook de Eerw. Zusters uit Brielle en de kinderen van het pensionaat, ten zeerste had gesticht. Met de Rotterdamse Tram, die voor een extra dienst had gezorgd, zijn de Rotterdammers weer huiswaarts ge togen. V.V.D.-dag, die geopend was met een kranslegging bij het graf van Thorbecke met een Cabaret-avond besloten. Melding moet nog gemaakt worden van een „Liberaal manifest" dat ter gelegen heid van deze V.V.D-dag is uitgegeven, een stuk, dat zich vooral te weer stelt tegen de opvatting dat de V.V.D. e kapitalistische partij zou zijn. In een bijeenkomst van alle D.A.F.- dealers in Nederland en België heeft di recteur W. van Doorne medegedeeld, dat de D.A.F. een contract heeft gesloten met Leyland Motor Ltd. waarbij is overeen ge komen, dat de DA.F. de fabricagerech- ten voor Leyland-motoren verkrijgt. De heer Van Doorne deelde voorts me de, dat de D.A.F. reeds over enige maanden zal beginnen met de inbouw van de Leyland-dieselmotor type 0350 in de nieuwste uitvoering, waarbij de motor een. vermogen levert van 105 P.K. Bij 2400 omwentelingen. Deze motor zal worden toegepast in autobussen, touringcars en de zware trekkers en vrachtauto's. Inmiddels heeft in de afgelopen week de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van de D.A.F.-motorenfabriek, die samen met de nieuw te bouwen ser vicehall 40.000 vierkante meter groot zal worden. Verwacht wordt, dat de bouw en de inrichting van deze fabriek in ander half jaar gereed zullen zijn, waarna de D.A.F.-Leyland-motoren geheel in eigen bedrijf zullen worden vervaardigd. De reeds in het D.A.F.programma toe gepaste 83 P.K. Perkins dieselmotor zal naast de D.A.F. Leyland 105 P.K. ge handhaafd blijven. In het wetsontwerp tot wijziging van de Spoorwegwet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt voorgesteld, een Spoor wegongevallenraad in te stellen. Het voor stel wordt gedaan, nadat in de laatste ja ren zowel in als buiten de volksvertegen woordiging is aangedrongen op een nadere regeling voor het openbaar onderzoek naar de oorzaak van ernstige spoorwegongeval len; en nadat de minister van Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van de be groting 1954 in de Eerste Kamer had be loofd, een dergelijke regeling te zullen bevorderen. De Spoorwegongevallenraad, waarvan de leden door de Kroon worden benoemd, en waarin twee technische deskundigen zitting moeten hebben, zal, wanneer na een ernsti-g spoorwegongeval een onder zoek wordt ingesteld, het verslag van dat onderzoek aanbieden aan de minister, die zorg draagt voor publicatie. De Raad zal niet bevoegd zijn. recht streeks aan de bestuurders van de spoor wegdienst voor te schrijven, bepaalde maatregelen te nemen, daar dit niet zou stroken met de verantwoordelijkheid van de minister nopens het spoorwegbeleid. Als de Raad van oordcel is. dat er maat regelen getroffen moeten worden, dan brengt hij deze ter kennis van de minister, die bevoegd blijft, van de voorstellen af te wijken. De voorstellen van de Raad en de beschikking van de minister worden tegelijk met het verslag gepubliceerd. Het opleggen van straf of het geven van ontslag staat hiernaast, daar hiermee zou worden getreden op het terrein van het tuchtrecht, dat geldt krachtens de spoor wegwetgeving en het Reglement Dienst- voorwaarden voor het Spoorwegpersoneel, welk reglement aan de ministeriële goed keuring onderworpen is. (Ook de huidige spoorwegwetgeving maakt het mogelijk, dat na een spoorweg- ongeval een openbaar niet-justitieel onderzoek wordt ingesteld, nL door een door de minister in te stellen commissie). De WD-dag, die Zaterdag in Sche veningen gehouden werd, vond zijn onmiskenbare climax in de merk waardige dubbel-vergadering waar toe de opkomst van circa 10.000 aan hangers van de liberale vrijzinnig heid gedwongen had. Terwijl in dr Kurzaal de vice-voorzitter der VVD mr H. van Riel, nog bezig was aan een critiscli zelfonderzoek der partij en opbouwende woorden aan de toe komst besteedde, ging prof. mr Oud in het circusgebouw aan de overzijde van het Gevers Deynootplein volko men op in zijn agressieve enfant- terrible-rol. Prof. Oud bleef in zijn rede de typische oppositie-leider, altijd bereid tot de aanval, zonder de eigen kaarten bloot te geven. Het nogal hachelijke woord „progressief", hanteerde hij daarbij be hendig als speerpunt tegen de 81 kamer leden die het huidige kabinet steunen. „Progressiviteit, zo zei hij, ..richt zich op de toekomst en wil misstanden oprui men. Is dat gebeurd bij de woningbouw- politiek met als voorlopig sluitstuk het laatste huurwerje? zo riep hij rhetorisch de zaai toe. Ruimt men met het oog op de toene mende leerlingenstroom het ontstel lende tekort aan leerkrachten bij lager en ander onderwijs op? Wordt de geestelijke vrijheid positief gediend bij het crematieontwerp? zo vroeg hij. Het is progressief, zo vervolgde prof. Oud. Bij deze ongekende hoogconjunctuur de arbei ders, hetgeen overigens juist is, in de wel vaart te laten delen, maar geldt die wél- vaart dan niet voor andere groepen van ons volk zoals de middengroepen, de ambtenaren en vooral ook de ouden van dagen? Het nominale en het reëele loon onder 'Van onze redacteur) Nu de Octobermaand, toegewijd aan Waria, weer nadert, willen wij gaarne nog eens de betekenis van de Rozenkranskruis tocht onder de aandacht brengen. Voorop z'j gesteld dat het hier niet om de zo feelste „devotie" gaat, maar om een oud christelijk gebed, dat bij vele gezinnen in net vergeetboek is geraakt. Nu werd ir. 1936 in het klooster der Dominicanen, het Albertinum te Nijmegen men weet, dat Paus aan de Orde der Dominicanen ^Peciaal opdracht heeft gegeven het bid- flen van de Rozenkrans te propageren "et Apostolaat van de Rozenkrans opge richt. omdat zelfs bij geestelijke zaken ®"ige organisatie nodig schijnt te zijn en "et goed was enige actie te voeren. In 1951 kreeg deze actie, geïnspireerd door het voorbeeld van de Amerikaanse Pater Peyton, het moderne karakter van ?en Rozenkranskruistocht, waarbij het Rozenkransgebed van de gezinnen voor fltie bijzondere wel zeer actuele intentie; ®evraagd werd. Voor de nog steeds be flfeigde wereldvrede, welvaart over de Gehele wereld en wereldverbetering. Bij het hoofdkwartier van de Rozen- •yanskruistocht. gevestigd in het Dom: l'canenklooster te Huissen (Gld) en waar ^®n pater D. A. Linnebank O.P. promotor hebben reeds meer dan 65.000 instan- "Lies voornamelijk gezinnen, opgegeven Cat zij dagelijks de Rozenkrans zullen bidden. Wanneer straks onder auspiciën van de Vereniging voor Nationale Bedevaarten 2,® vierde pelgrimstocht naar Lourdes en T atima gemaakt zal worden, hoopt pater "hnebank in Fatima het zevende boek "iet weer 9000 namen neer te leggen, j, voor de vijfde maal zullen dit jaar tjbzenkrans-bedestonden in verschillende "^aria-oorden van ons land gehouden "Orden. Dit jaar op dertig plaatsen. Deze Plechtigheden geschieden onder hoge Sbeflkeuring en met de zegen van het N®derlands Episcopaat, bondag 25 September zal de Administra- "r-Apostolicus van het Aartsbisdom A H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink, deze P!echtigheid in Renkum leiden. Er is dan bi 4 uur Lof in de parochiekerk, waarna ommegang met het O. L. Vrouwebeeld door hét processiepark. Mgr Alfrink za: tevens de vlag van de Rozenkrans-Kruis tocht wijden. In Kapel 't Zand te Roermond, even eens Zondag 25 September, staat de Rozenkrans-bedestonde onder leiding van de Bisschop-Coadjutor, Z. H. Exc. mgr dr J. Hanssen. De grote intentie van dit jaar ls= Blij vende vrede en volledige vrijheid voor alle volkeren. de loupe nemend, zei prof. Oud onder meer, dat door de prijsstijgingen na loonsverho gingen de arbeiders er niet beter op wor den en tal van anderen alleen maar slech ter. De koopkracht van het geld dient zoveel mogelijk gehandhaafd te worden- Dit betekent: eerlijke beloning voor eer lijke arbeid en bescherming van eerlijk verworven bezit. Ons negen-tal in de Tweede Kamer, merkte prof. Oud op, heeft meer invloed dan men in getalsverhouding zou willen aannemen. ,.Wij hebben de taak van vvachters en wakers" en wij zullen die :ak blijven vervullen, nog een zittings aar tot aan de nieuwe verkiezingen. Wij zullen de trom blijven roeren en hopen in 1956 sterker uit de verkiezingsstrijd te komen. Voorts pleitte prof. Oud in algemene termen voor zelfstandige verantwoorde lijkheid der leden van de vaderlandse volksgemeenschap en noemde als een der voorwaarden de vorming van individueel bezit. Mr Van Riel, die in de Kurzaal voor prof. Oud en in het circus na hem sprak, vertolkte de bereidheid van de partij om in het nationale politieke orkest haar partij mee te blazen, maar noemde een verdere uitgroei van de basis der V.V.D. daartoe noodzakelijk. In nobele termen, ging de heer Van Riel daarna in op de doelstellingen van de V.V.D., die behalve aan rechtvaardig heid in het materiële ook wil werken aan het smeden van een gemeenschap, waarin de mensen zich zo gelukkig mogelijk voelen. Elk optreden uit eigen belang roept slechts repercussies bij de andere groepen op, zo betoogde hij, voor hij begon aan een critisch onderzoek naar het ver leden van de V.V.D., dat hij liet uitmon den in het verlossende spreekwoord: ..Lelijk in de luier, mooi in de sluier". Na de gebruikelijke afwijzing van het verschijnsel „collectivisering", dat hij roofbouw op initiatief, vermogen en kunde noemde, bepleitte hij een zodanige rege ling van de medezeggenschap in de bedrij ven, dat de beslissingsbevoegdheid bij de leiders blijft, maar de medewerkers op den duur de verantwoordelijkheid voor door de leiders genomen beslissingen mede kunnen dragen. Bij het chapiter bezitsvorming betrok mr Van Riel het vraagstuk van de vrije loonvorming, die de mogelijkheid zou moeten scheppen om naar prestatie te verdienen en te sparen. Deze spaarzin zou bijvoorbeeld beloond kunnen worden dopr een voorkeursrecht bij de toewijzing van een woning toe te kennen aan degenen die naar staat en inkomen hun bijdrage in de bouwkosten willen geven. Daardoor zou het accent van de premie- bouw naar de essentiële behoefte van de volksklasse worden verlegd, aldus mr Van Riel. Wij zouden, zo zeide hij, na het „Marshall-wonder van Holland", door eigen initiatief, vindingrijkheid en kracht een nieuw „wonder van Holland", dat is en rechtvaardige maatschappij met recht voor allen, kunnen opbouwen. Dit is het enige, waar een oprechte liberaal zich achter kan stellen. Tenslotte werd een telegrafische bood schap van aanhankelijkheid aan H.lM. Koningin Juliana verzonden en werd de (Van onze correspondent) Mgr M. Jenneskens. deken van Maas tricht. heeft Zaterdag in een vraaggesprek voor de Regionale Omroep Zuid medede lingen gedaan over de plannen ten aanzien van het herstel van de Sint Servaaskerk. Na allen, die reeds geld offerden, te heb ben bedankt verklaarde hjj, dat de ver zekering de door de torenbrand van Vrij dag 9 September atugerichte schade voor honderd procent vergoedt. Dit betreft echter alleen het bouwen van een nieuwe spits op de toren en het herstel van het carillon. Voor een nieuwe toren zal zeker 200.000 door particulieren bijeen ge bracht moeten worden. De deken vroeg zich af of het raadzaam is thans alle aan dacht te concentreren op de toren, terwijl toch ook het interieur van de kerk drin gend restauratie behoeft. Het kerkbestuur heeft hiervoor geen fondsen beschikbaar. Hieronder volgt een letterlijke passage uit het vraaggesprek: „Nu, gelijk ik hierboven heb uiteengezet <3e betrokken verzekeringsmaatschappijen op werkelijk brede wijze voor de volle 100 procent voor de aangerichte schade wen sen op te komen, is daarmee zeker wel tot grote vreugde van onze burgerij de finan- oiële mogelijkheid tot herstel van de aan gerichte schade geschapen. Evenwel, ge lijk ik hierboven uiteenzette, heeft de brand ons toch in een ernstige dwangposi- Rceds dagen lang zijn de Russen bezig met het voorbereiden van dc ontruiming van de door hen bezette basis Porkkala in Finland. Bij de Russisch-Finse besprekingen, die op bet ogenblik te Moskou worden ge voerd, heeft maarschalk Boelganin Zaterdag toegezegd, dat deze basis thans reeds zal worden teruggegeven. Volgens een bepaling van het vredes verdrag zou Porkkala van 1947 af .gedurende vijftig jaar ter beschikking van de Russen blijven. Met het gedonder van de explosies, waarmee naar men vermoedt de militaire inrichtingen worden opgeblazen, nog in de oren, was de Finse delegatie onder leiding van president Paasikivi vorige week uit Helsinki op weg naar Moskou gegaan. Toen reeds werd het vermoeden uitgesproken, dat de Russen tijdens de conferentie zouden aanbieden hun basis doorn in het oog van alle Finnen terug te geven. Men verwachtte namelijk dat Moskou, aldus een precedent scheppend, hiermee het Westen en vooral Amerika „een voorbeeld wilde stellen". Deze verwachting is inderdaad uit gekomen. Dit is zowel gebleken uit de redevoering, waarin Boelganin Zater dag de ontruiming aankondigde, als ook uit de commentaar van de „Pravda" en de mededelingen van mi nister Tsjoekof gisteravond, tijdens een receptie op de Finse ambassade. Boelganin zei, dat er geen twijfel aan was, dat het teruggeven van bases op vreemd territoir door andere staten een waardevolle bijdrage tot verbete ring van de internationale atmosfeer zou zijn. Volgens de „Pravda" was het „nu aan het Westen zich uit de bases op buitenlandse bodem terug te trek ken" en Tsjoekof zeide het nog duide lijker: „We hebben besloten, dat de tijd is aangebroken om in het alge meen bases te liquideren. Hoe spoedi ger de anderen ons voorbeeld zullen tie geplaatst. Wij zijn nl. gedwongen om onmiddellijk te stappen in de algehele restauratie van de St Servaas. Immers, wat verbrand is. moet worden hersteld, maar de vraag dringt zich thans op, hoe dit zal moeten geschieden; waarbij wij in het oog moeten houden de dringende eisen van de algehele restauratie. Dit nu is een kwestie, waar de verzekering niets mee te maken heeft. Het Actiecomité St Servaas, dat uitsluitend gesticht was om de gevol gen van de brand te bestrijden, meent, dat aan zijn taak een einde gekomen is. nu de verzekeringen de schade voor de volle 100 pet dekken, maar ziet daarnaast de nood zakelijkheid, dat alle activiteit voor de verder reikende taak dan het herstel der aangerichte schade, nu onmiddellijk ge spitst wordt op de landelijke actie voor de algehele restauratie van de Sint Ser vaas als nationaal monument. Het Actiecomité Sint Servaas heeft overwogen wat het met de tot heden sa mengebrachte gelden dient te doen. Het meent in de geesl der schenkers, die uit genegenheid voor de St Servaas hun gel delijke bijdrage schonken, te handelen, wanneer het 't overblijvende saldo zal overdragen aan het in oprichting zijnde nationale comité, aan hetwelk het actie comité St Servaas zich met zijn leden en zijn bureau heeft ter beschikking gesteld". De derde Dinsdag in September wordt het nieuwe zittingsjaar van de Staten- Generaal geopend. De foto links geeft de plechtigheden weer op het Binnenhof te Den Haag, bij gelegenheid van de slui ting van het afgelopen zittingsjaar. De foto rechts geeft weer hoe de heer N. J. Dal, chef van het koetshuis van de kon. stallen te Den Haag, bezig is met het jaarlijks terugkerende karwei, om n.l. de gouden kroon op de gouden koets te monteren. Deze kroon moet na elke rit er af genomen worden, daar de stal deuren van de kon. stallen te laag zijn om een gekroonde gouden koets door te laten. volgen, hoe beter het naar onze me ning voor de vrrde zal zijn". En verder „We bedoelen de bases van andere lan den, b.v. de Amerikaanse rond de Sov jet-Unie, de Chinese volksrepubliek en andere democratische landen. Praten over vrede moet, dunkt ons, gevolgd worden door daden. En dit doen wij". Volgens Boelganin was de beslissing over Porkkala genomen ten einde de vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen te versterken. Ze was mogelijk geworden gezien „het afnemen van de internationale span ning in het recente verleden". De ont ruiming van Porkkala zal, volgens een mededeling van maarschalk Tsjoekof, voor het einde van het jaar zijn voltooid. Porkkala was vroeger een klein va- cantieplaatsje, tien kilometer ten Zuid-Oosten van de Finse hoofdstad. De Russische basis snijdt de spoorlijn tussen Helsinki en Turku, Finland's grootste stad, midden door. Van deze basis uit konden de Russen de toegang tot de Finse Golf beheersen. Ze had strategische waarde voor de verdedi ging van Leningrad. Sedert Zaterdag heeft premier Boel ganin (thans weer in blakende wel stand zoals gisteravond tijdens de re ceptie op de Finse ambassade wel is gebleken) aan de Russisch-Finse con ferentie deelgenomen. De besprekin gen eindigen hedenavond. De Finse premier Urho Kekkonen heeft er in middels al in toegestemd het in 1948 gesloten verdrag voor vriendschap en wederzijdse bijstand te verlengen. De conferentie werd behalve door de receptie van gisteravond ook op ge noeglijke wijze onderbroken door een ontvangst door president Worosjilof. Volgens de Finnen zou Kroesjtsjef bij die gelegenheid onder de koffie- met-cognac op de hem bekende wijze „recht op het doel af en zonder di plomatieke phrases" hebben opge merkt: „Denkt niet, dat de Sovjet- Unie enig voordeel zou zien in een inbezitneming van Finland uw land is zo klein. U kunt rustig uw binnenlandse aangelegenheden rege len, zoals u dat wenst. U bent van geen belang voor ons". door Vertaling 34). Uitstekend. Ik zal zorgen, dat je die documenten terugkrijgt. Als we die papieren krijgen kon je oom je wel eens aanklagen wegens inbraak in zijn brand kast. Je moet dus een degelijk alibi heb ben. Van morgenavond zes uur af tot de volgende morgen moet je zorgen voortdu rend iemand in je gezelschap te heb ben en ergens te verblijven waar min stens een half dozijn mensen je goed kunnen zie- Begrijp je me? Ja, mijnheer. Ik zal je wat geld geven, zodat je een paar vrienden kunt onthalen of in een nachtclub kunt rondhangen, waar je het opmaakt, zo, dat het ieders aandacht trekt, zodat er verschillende mensen zijn, die later onder ede kunnen bevestigen, dat ze je daar gezien hebben en dat je er niet weg geweest bent. Ik denk echter, niet dat Cardlew er herrie over zal ma ken.. Hier heb je wat geld. Ik kan de kamer niet verlaten en je zult dus op de zelfde manier waarop je binnengeko men bent, heen moeten gaan. Maar., mijnheer., meent u dit? vroeg Pelkingham. Zeker. Ik zou blij zijn, als je die schurk te grazen kon nemen. Ik heb wel iemand, die het een buiten gewoon prettig werkje zal vinden George William Cardlew van een deel van zijn onrechtvaardig verworven geld af te hel pen. Maak nu maar gauw, dat je hier vandaan komt, jongmens, want binnen een paar uur is het klaarlichte dag. En de storm is ook voorbij. Kom bier mor genavond precies om negen uur en bel ais een fatsoenlijk man aan de voor deur. Pelkingham stond op en haastte zich naar buiten. John Warwik knoopte zijn handschoe nen dicht en nam zijn stok op. Togo, zei hij tegen zijn Japanse huisknecht, ik ga naar de club. Na een poosje zal ik daar weggaan en me ergens anders heen bege ven. Misschien kom ik niet voor morgen ochtend vroeg terug. Maar dat gaat jou natuurlijk niet aan. Neen, vereerde meester Mocht iemand komen, dan weet je niet zeker, waar ik heen ben. Begrepen, mijnheer. Hm! Je bent erg begrijpelijk! 'n Snug gere kop ben je. Ja, mijnheer. Hij geeft het nog toe ook, mompelde Warwik zijn woning verlatend. De club was vrij ver weg, maar War wik besloot toch te wandelen. Het was een mooie avond na een prachtige dag en hij voelde behoefte om rustig te kun nen denken. Rare orders., wat? bromde hij, denkend aan wat de Spin hem die mid dag opgedragen had. Ouwe George Card lew. Stel je voor! Cardlew een van m'n beste vrienden. Zo goed, dat hij in vereni ging met enige andere goede vrienden me voor ettelijke duizenden benadeeld heeft. De Spin had hem de geschiedenis van Pelkingham oververteld en Warwik had de taak gretig op zich genomen. Tot nog toe had hij openlijk gewerkt en zijn suc ces aan handigheid te danken gehad. Van avond moest hij een echte misdaad vol voeren;. hij moest inbreken in een huis en een pak papieren uit de brandkast van een ander weghalen. De Spin had hem de combinatie van het letterslot op gegeven. Warwik kende die brandkast goed ge noeg. Hij was vaak in de bibliotheek van Cardlew geweest. Hij zou zijn zaklan taarn zelfs niet nodig hebben totdat hij aan de lettercombinatie bezig was. Hij had er echt zin in. Hij liep zijn club binnen en bracht drie uur door met praten, roken, drinken en eten, kaart- en biljartspelen. Hij was al spoedig het middelpunt. Tegen middernacht verklaarde hij moe te zijn en ging nog een half uurtje de krant zitten lezen. En toen de anderen in een felle politieke twist gewikkeld wa re, sloop hij er stilletjes van door. Er was geen maan en Warwik hield zich zoveel mogelijk in de schaduwen op de Avenue. Toch wandelde hij niet sluipe- rig. Hij liep stevig door als iemand, die naar huis verlangt, zwaaiend met zijn stok en zijn hoed achter op het hoofd. Warwik zorgde er wel voor, dat geen kennis hem langs de straat zag sluipen. Hij had bijna een uur nodig om aan het huis van Cardlew te komen. Het was een voor deel voor hem, dat hij 't huis door en door kende. Hij wist precies, waar de fa milie en waar het personeel sliep. Hij wist hoe hij van de sejre in de huiska mer moest komen en hoe hij door de gang gemakkelijk naar de bibliotheek kon gaan. Hij was nergens bang voor. Op een donkere hoek, dicht bij het huis bleef hij staan en verkende de omtrek. Er brandde nergens licht in huis. War wik verliet het trottoir en liep geruisloos over het grasveld, zich aldoor in de scha duwen houdend. Hij sloop naar het huis en bereikte de serre. Eenmaal meende hij niet ver weg iemand te horen kuchen en hield zich een poosje schuil. Nu voelde hij een beetje angst. Maar het was ook ge vaarlijk het huis van een ander» kant binnen te dringen, als die ander allicht zou schieten, voordat hij onderhandelde of vragen stelde. Vrij gewaagd, wat? Maar heel gewone kerels deden het als iets van weinig be tekenis dus mocht hij niet falen. Hij kroop de serre binnen en trachtte voorzichtig een der glazen deuren te openen. De knip pen zaten er niet op. Vrij zorgeloos van het personeel, dacht hij. Een invitatie voor dieven en zo, wat? Hij duwde de deur zachtjes open en trad de huiskamer binnen. Geen enkel geluid trof zijn ooi:. Een ogenblik stelde hij zich voor, wat een arrestatie voor hem etekenenzou. Grote artikelen in de kranten. Consternatie onder zijn vrienden zijn clubgenoten, de dames, die hem graag tot man gehad zouden hebben. Hij zette die gedachte zuchtend opzij. Hij moest nu zijn hoofd bij zijn werk zien te houden. Langzaam sloop hij door de huiskamer, tas tend naar de meubels om er niet tegen aan te stoten. Hij wilde zijn zaklantaarn niet gebruiken als het niet beslist nodig was. In de gang aangekomen zocht hij zijn weg verder naar de bibliotheek. Vlak voor de deur bleef hij staan luisteren. Geen geluid drong tot hem door; hij begon zich veilig te voelen. De deür van de biblio theek stond op een kier. Duim voor duim duwde Warwik haar zachtjes verder open. De deur kraakte of piepte niet. Het licht van een zaklantaarn gleed over het let terslot. De man hield zijn oor tegen de deur aan, als luisterde hij naar het klik ken van de tuimelaars in het slot. En ter wijl Warwik toekeek, draaide de man het handvat om en trok de deur langzaam open. Warwik sloot de gangdeur achter zich en sloop geluidloos naar de plek, waar bij zijn weten de lichtschakelaar zat. Hij haal de zijn pistool voor de dag, draaide plot seling het licht op en richtte zijn wapen op Handen omhoog! beval hij zachtjes. De inbreker keerde zich naar hem om, stak de handen in de hoogte en liet daar bij een pakje bankbiljetten en een hand vol juwelen, uit de brandkast gestolen, vallen. (wordt vervolgd) Op uitnodiging van de grand chancelier van de Chaine des Rótisseurs, de heer Valby te Parijs, zullen zes bekende Ne derlandse koks op 21 November te Parijs gaan medewerken aan een groot banket, gepresenteerd door deze Nederlandse de legatie onder leiding van de heer W. E. L. te Mey van het restaurant Hoornwijck te Rijswijk, winnaar van de grote prijs in Bern 1955 en de prijs van Engeland 1954. De andere koks zijn: S. M. Borgerding van Rötisserie Oudt Leyden met het Pan- nekoekenhuis te Leiden, de heer Frisch van het Koetshuis te Rhenen, Adrien Ze- guers van d'Alsace te Maastricht, die reeds lid is van de Chaine des Rótisseurs te Parijs. Theo Koch van Chateau Neer- canne te Maastricht, en vermoedelijk de heer Bignelie van Rötisserie Au Coin des Bons Enfants de Maastricht. De koks vertrekken van Schiphol per K.L.M.-vliegtuig. Tijdens de intronisatie- feesten van de Chaine des Rótisseurs te Parijs is er een diner, waaraan door 1200 personen wordt deelgenomen. De volgen de dag zullen de Nederlandse deelnemers koken voor president Coty. (Van on2e correspondent). Dat de hoogeerw. pater Bonaventura Jansen O.P., de provinciaal van de Neder landse provincie van de Dominicanen, een bemind priester en een geziene per soonlijkheid is. zowel in de eigen com muniteit alsook van daarbuiten, bewees de druk bezochte ontvangst die hij gis termiddag bij gelegenheid van zijn 25-ja- rig professiefeest in Nijmegen hield. Naast vele ordegenoten, kwamen ook talrijke religieuzen, professoren en auto riteiten hun gelukwensen aanbieden. Zo maakten o.m. hun opwachting de oud-prior van het „Albertinum" pater Hillen, de burgemeester van Huissen, waar het noviciaat van de Dominicanen gevestigd is, de deken van Nijmegen, de Nijmeegse hoogleraren nrof. van Wely en prof. Robbers S.J. en de kunste naar Joan Collette. Verder boden hun gelukwensen aan vele ouders van de paters en fraters en vertegenwoordigers van de Nijmeegse samenleving. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de Provinciaal 's morgens van een aantal fraters in Huissen de professie afnam, o.m. van een eigen neef. Ook op deze dag ging de zorg voor zijn provincie dus on verminderd door. Hongkong. De eerste twee door eommu- nistisch-China vrijgelaten Amerikaanse burgers zijn gisteren in Hongkong aan gekomen. Het zijn de studenten Walter Rickett en pater Harold Rigney, oud-rec tor van de katholieke universiteit van Peking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3