BVV's elastische afweer met snelle aanvallen beloond Alleen Willem II nog op het maximum Elinkwijk dicteerde het tempo en ontnam Rapid zijn record S. V. V. op rand van nederlaag Defensief-sterk GVAV had ook gevaarlijke aanvalsstoten Eerste zege van Roda Sport Amsterdam's techniek werd met energie ontrafeld LIMBURGIA MISTE JACOBS Bossche individualisten overrompelden Enschede N.A.C. door Eindhoven verpletterd ZWITSERSE VOETBAL-STUNT Moeizame A.D.O.-zege door penalty veilig Limburgs elftal zonder top-cracks En een regen van nog veel méér vuurwerk Willem II had veel tijd nodig tegen Emma Technische Commissie KNVB samengesteld KNVB is tegen damesvoetbal Hongarije pas na penalty 4-5 winnaar Nederlands Elftal op de W.K. voetbal? Bordeaux eist terugkeer van De Harder D.O.S. won door hattrick van Lammers MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 PAGINA mmtmm Vitesse verdedigde sterk LOTSY NAAR MELBOURNE Rodas eerste zege Willem II de enige P.S.V. in de berm PAUW WAS WIELERCRACKS IN HEERLEN TE VLUG AF 47/2 TOURNOOI IN ZWOUT E DUITSE ATHLETIEKZEGE KUTZ BRAK 5.000 METER WERELDRECORD Weer vier seconden sneller (Van onze sport-correspondent) ENSCHEDE, Zondag. Snelheid ea geestdrift èneen zorgvuldig uitgebalan ceerde defensie-tactiek waren de wapens, waarmee BW vanmiddag de stunt volbracht om Sportclub Enschede, op eigen Twentse bodem, de eerste nederlaag toe te brengen. Tegenover de dubbele middenvoor, waarmee Enschede verondersteld werd te attaqueren (men kon dat veronder stellen gezien de voorkeur van Abe Lenstra voor een vooruitgeschoven positie), stelde BW de dubbele stop per. En Enschede's trainer, Jaap van der Leek, heeft de juiste aanvalstactiek tegen dit twee-stoppers-systeem de hele middag niet kunnen vinden. Een groot deel van de wedstrijd is Enschede in de meer derheid geweest en bouwden de zwarthemden steeds weer nieuwe en secuur lopende aanvallen op, met verzorgd samenspel van man naar man, maar in het stadium van afwerking liepen zij steeds weer vast in de elastische afweer van de Bosschenaren, die dank zij een enorme energie-ontplooiing in ogenblikken van gevaar 6 tot 7 man voor eigen doel samentrokken om onmiddellijk daarop een tegenaanval met 4 stormers in het eerste gelid te ondernemen! Individueel sterke uitblinkers had BW in stopper Krijgh („still going strong") ende tweede stopper Remmers als het solide verdedigende Wat-en-Halfwat-duo, in Mas van Beurden en Piet van Overbeek als de twee snelle en onvermoeibare aanvals-schakelaars en in linksbuiten Heijmans die een groot aandeel in de score had. Ensche de's verdediging daarentegen had in rechtsback Busschers een zwakke plek en daar heeft Heijmans van geprofiteerd. En doordat Lenstra nimmer aan de straffe dekking in de Bossche defensie kon ontlopen, bleven hij en middenvoor Oonk vrijwel voortdurend in de greep van het Krijgh Remmers-duo, dat de weg naar het doel van Van der Burgt secuur en resoluut afschermde. Een serie Enschedese aanvallen stelde dit duo al meteen op de proef en.het Bossche systeem bleek direct te kloppen. Veel gevaar ontstond er dan ook niet. Wèl aan de overkant, waar de flitsende aan vallen van BW, veelal met individueel spel. alles vergden van het reactie-ver- ftsï"! mogen van de Twentse verdediging. En na 14 ;s. iriinuten maakte doei- 3È man Van der Wint een blunder, die hem met een al op een treffer te staan kwam. Bij een hard doch houdbaar schot van Max van Beurden liet de Ensche dese goalie de bal val len en door zijn trage reageren daarop kon de snel toespurtende Van den Dungen het leer in de touwen tikken: 01. Enschede geloofde nog niet in het tot misluk ken gedoemd zijn van het mooie maar te korte spel, dat een kolf je naar de hand was van de resolute Bossche verdedigers die boven- genoeg kregen. Toch kreeg linksbuiten Jansen, door Lenstra vrijgespeeld. een paar kansen, maar zijn schoten waren te zacht en onzuiver om Van der Burgt te verontrusten. En wat eigenlijk iedereen op de tribu nes voelde aankomen, gebeurde in de 30e minuut: temidden van Enschedese aan vallen een plotselinge BVV-uitval, een rush van linksbuiten Hermans langs Bus schers en een schot waarop Van der Wint opnieuw onvoldoende reageerde: 0-2. In een wilde tempo-verhoging sloeg Enschede terug. Enmeteen raak! Nau welijks 3 minuten later waagde Feldman een schot van verre afstand, waardoor Van der Burgt totaal verrast werd; en in de 42e minuut kopte Oonk in een wirwar van spelers uit een voorzet van Jansen de gelijkmaker in: 22. Enschede's zelfvertrouwen was onge schokt en na de rust kreeg men hetzelfde spel te zien. Almaar nieuwe aanvallen ener vielen achter elkaar een paar gaatjes ln de BVV-defensie, met kansen voor Van der Wel en midvoor Oonk. dis beiden tegen de paal schoten! Waarschijn lijk werd in die eerste minuten van de tweede helft Enschede een zege onthou denEn toen volgde daar meteen nog andere tegenslag bovenop, toen in de 8e minuut de goede stopper Frölich een bal tussen zijn benen door liet glippen. Want de kwieke Van Beurden was er onmiddel lijk bij en kanjerde de bal voorbij Van der Wint: 23. Opnieuw sloot zich de Bossche verdedi ging. Talrijk bleven de Enschedese aan vallen, die echter geen openingen meer vonden. Flitsend en overrompelend ble ven de BVV-tegenstoten. En 8 minuten voor het einde trok weer zo'n sneltrein solo van Heijmans door de Enschedese rechter defensie-flank, waar Busschers mis tastte en Van der Wint opnieuw het nakijken had: 2—4. En daarmee was BVV's glanzende zege op Enscheds een feit. KRIJGH. nog altijd dien assistentie (Van onze sportcorrespondent) DEN HAAG. Zondag Nederlands Elftal-trainer Max Merkel heeft vanmiddag van ADO's candidaten Theo Timmermans en Alex Rijnvis voor het Oranje-shirt niet veel bijzondere din gen gezien beiden zijn, evenals de hele Haagse ploeg, niet in beste vorm en de wedstrijd tegen Vitesse kwam als ge heel ook nauwelijks boven de middelmaat uit. ADO was in de eerste helft voort durend in de meerderheid maar kon de massale verdedigingsmuur van de Arn hemmers niet doorbreken en pas kort voor het einde kwam de benauwde over winning tot stand. Een paar goede schoten van Rijnvis vonden doelman L'Amie in de eerste mi nuten al op zijn post en dit heeft kenne lijk zijn invloed op de schietlust van de Hagenaars niet gemist. Blommesteyn pro beerde het nog maar beukte de lat en daarna lepelde midvoor Verhoek een op gelegde kans hoog over. De stug ver dedigende Arnhemmers sloten trouwens elk sahietgaatje secuur af en van grote afstand behoefde men bij L'Amie niet aan boord te komen. Het scheelde in tussen maar weinig of aan de overkant had de snelle sprinter Dick Herberts ge profiteerd van nonchalant terugspelen van Van Rosmalen en de kleine Van Male schiep zijn spelers* nóg enkele kansen maar voor het overige bleef de ADO- veröediging wel meester over de situatie. Na 10 minuten in de tweede helft had eindelijk Rijnvis met een prachtig schot succes. Maar nu kwam Vitesse in de tegenaanval en moest het ADO-doel ette lijke corners doorstaan, zonder dat daar uit echter gescoord werd. Toch bleef het. nadat een kogel van de jonge ïnvaller- rechtsbüiten Mansveld van de onderkant van de Vitesse-lat terug was gekomen, benauwd voor ADO, tot 5 minuten voor het einde, toen Timmermans in het straf schopgebied werd gevloerd en hij zelf de penalty inschoot. De 9.000 toeschouwers zagen daarna Huiberts nog een tegen- punt scoren, maar ADO gaf in de laatste minuten de 21 zege niet meer prijs. (Van onze sport-correspondent) Na de weigering van de Technische Commissie, daarin gesteund door het K.N.V.B.-bestuur, om de spelers De Munck, Van der Hart en Klaassens voor het Limburgs elftal vrij te geven, is nu het Limburgs elftal voor de wedstrijd te gen Belgisch Limburg op a.s. Dinsdag te Hasselt als volgt samengesteld: Doel: Cox (Rapid JC); achter: Stevens (M.V.V.) en Coerver (Rapid JC); midden: Reinders (M.V.V.)Van Bun (M.V.V.) en Strolenberg (Rapid JC); voor: Adang (Rapid JC). Feijen (Limburgia), Appel (Fortuna '54), Rutten (Roda Sport) en Hanneman (Rapid JC). Het is intussen echter zeer onwaar schijnlijk, dat Hanneman zal spelen, daar hij, na in de wedstrijd Elinkwijk-Rapid van gisteren door Kraak in het gezicht te zijn geslagen, met een lichte hersenschud ding in het St Antonius ziekenhuis te Utrecht ter observatie is opgenomen. Car- lier was als reserve aangewezen maar is eveneens geblesseerd, evenals de oor spronkelijk als vervanger van De Munck aangewezen doelman Jacobs terwijl Feij en wegens een blessure mogelijk nog door Ummels (M.V.V.) vervangen zal moeten worden. T.C. en K.N.V.B.-bestuur hebben in tussen hun weigering gemotiveerd met de verklaring, dat het trainings-schema van de Nederlands Elftal Club de afwezigheid van spelers om welke reden ook niet to lereert. Een verklaring die de Limburgse officials echter geenszins bevredigt en die in het algemeen veel antipathie gewekt heeft. (Van onze sport-correspondent) TILBURG. Zondag Ook al liet het spel van Emma veel te wensen over. het doelpunt dat rechtsbin nen Van der Gaag in de 20ste minuut des ondanks voor de Dordtenaren wist te scoren. was stellig niet onverdiend Weliswaar steunden de gasten merendeels op een afbraak-systeem en greep men wat al te graag naar de reddende buitenspel- val, maar de Emma-lui waren wat vuri ger, wat doortastender dan de Willem II- ers. Deze nu kwamen maar erg „tam" voor de dag. Veel wijziging in de Tilburgse spelop vatting bracht Emma's doelpunt niet. Het technisch sterkere Willem II zocht tever geefs naar de juiste lengte voor zijn aan vallen. Het duurde tot de 35ste minuut zo. Toen was het Van Elderen, die de lat bewerkte waarna De Jong in het zijnet kogelde. De ontredderde Emma-verdedi ging kreeg geen kans tot herstel, want toen twee minuten later linkshalf Brooy- mans oprukte en onverwacht een hard schot inzond, bleek dit doelman Zonder van te machtig (11). In de tweede helft waren het Lands meer en Van der Gaag, die op Feyt toe stormden. Dit zonder effect. Aan de an dere kant lanceerde met een lange trap van Van Bladel De Bruyckere. die juist, vóór Veldhuis redding kon brengen, de bal over de doellijn tikte (2—1). Toen keerde op eens iets van de oude glans van de Willem Il-ploeg weer. Zo ook n de aanval, die linksbinnen De Wit in de 10e minuut inzette. De Bruyckere nam de bal over en in volle vlucht langs ettelijke Dordtse verdedigers richtte hij een on- houdbaar schot ^31). En hier had de strijd beter kunnen eindigen. Emma, ge prikkeld door deze tegenslagen, trachtte de strijd de forceren, maar bij 3—1 bleef het, Paniek voor het Rapid-doel bij een Elinkwijk-aanval. (Van onze sport-correspondent) UTRECHT, Zondag. Elinkwijk heeft de eer voor zich opgeëist Rapid J.C., dat in Utrecht op bezoek was, de eerste nederlaag toe te brengen. En dat is op volkomen verdiende wijze in zijn werk gegaan. De blauw-wilten hebben daarbij de juiste tactiek toegepast: razendsnelle aanvallen. Zo kon het gebeuren, dat na de eerste zeven minuten, welke geheel voor de roodhemden waren, zich een totaal ander spelbeeld ontwikkelde, dan redelijkerwijze tevoren was verwacht. Het was niet Rapid, dat met snel spel de tegenstander op de knieën dacht te krijgen, maar Elinkwijk, dat een zeer aantrek kelijke demonstratie van tempo bracht, mogelijk gemaakt door een knap veldspel, van een niveau dat de Utrechtenaren tevoren nooit vermochten op te brengen. Hun eerste aanval, in de zevende mi nuut gelanceerd, leverde na talrijke aan slagen van de roodhemden, reeds direct succes op door De Jongh, die goed werk van Klein en Vonk bekroonde (10). Dit doelpunt stimuleerde de blauwwitter) dermate, dat zij zes minuten later tot een tweede doelpunt kwamen. Na prachtig solowerk van Klein, de grote dirigent in de Utrechtse ploeg, kwam de bal bij De Jongh. die Vonk in staat stelde een schot te lossen. Doelman Cox had de bal niel onder controle, waarvan de doorge stormde Klein dankbaar profiteerde (2--0). Hierna wogen tot de rust de ploe gen goed tegen elkaar op; Elinkwijk bleef echter veel gevaarlijker. Na de rust forceerde Rapid bet spel. zodat de kwaliteit danig zakte. Het hielp de Limburgers echter niets. Toen Elink wijk zich weer wist te verheffen, stortte de Limburgse voorhoede, welke tegen het einde Hanneman moest missen, zelfs to taal ineen. Een laatste krachtinspanning om de eer te redden bleef vruchteloos. De Technische Commissie van de KNVB bestaat voor het seizoen 19551956 uit de volgende personen: G. Kruyver (voorzit ter) ir H. L. B Denis, C. van Es. H. P. Hooïboom. H. A. Pellikaan. L. Stein- voorte, D. Priesterbach en een nog nader te benoemen vertegenwoordiger voor het Amateurvoetbal. De heer Priesterbach vertegenwoordigt het Zaterdagvoetbal. De sectie Amateurvoetbal zal aan het bestuur van de KNVB een lid voor de T. C. voordragen. De keuzecommissie staat onder voorzit terschap van de heer H. P. Hooïboom met als leden H. A. Pellikaan en L. Stem- voorte. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft be sloten dat de bij de KNVB en bij de in afdelingen aangesloten clubs in. den vervolge hun terreinen niet meer voor damesvoetbalwedstrij- den mogen afstaan. Indien de clubs niet over eigen terreinen beschik ken is bepaald, dat een damesont moeting niet meer vooraf mag gaan aan een door de KNVB of door een van zijn afdelingen uitgeschreven wedstrijd. LAUSANNE, Zaterdag. Het Zwitserse voetbal elftal heeft Zaterdag weer eens een van die uit schieters gehad, waarin het de sterkste ploegen ter wereld kan tarten. In zo'n uitschieter speelde het in 1950 gelijk tegen de Wereldtitel-favoriet Brazilië 2—2, dwong het in 1954 Wereldkampioen Uruguaya een 33 draw af en had het Zaterdag avond in Lausanne ook bijna tegen de superieure Hongaren een 44 onbe slist uit het vuur ge sleept. Een penalty in de laatste minuten verstoor de echter deze illusie, Hongarije won met 45. Maar de Franse scheids rechter Devillers, die de strafschop had toegekend, werd na afloop door honderden dolgeworden Zwitserse toeschouwers bijna gelyncht en moest door de politie worden ontzet Do Helveten speelden ver boven hun normale kwaliteiten, maar zij kün- nen dat nu eenmaal bij vlagen. En er waren pe rioden in deze wedstrijd, dat de befaamde Honga ren (de sterkste voetbal lers ter wereld op het ogenblik) met óe ru2 tegen de muur werden gedrongen! Het score-verloop was sensationeel; 10 voor Zwitserland door Von- lanthen, 11 door de de buterende middenvoor Machos, die ook een 12 voorsprong voor Hon garije op het. bord bracht en dat was na 20 minuten. Kocsis scoorde 13, maar Zwitserland kwam door Ballaman op 23. Een derde Zwitserse goal werd in de tweede helft gean nuleerd en in plaats van 3—3 werd het door Pus kas 24. Maar opnieuw kwamen de Zwitsers te rug; door Antenen 34 en wéér door Antenen 4—4. Tomeloos enthousiasme op de tribunes en in het veld een verwoede strijd om de overwinning, waar in de Zwitsers geen stap voor de Hongaren opzij gingen. En in de 42e minuut die penalty, wegens hands van de halfspeler Schmid- hauser, door Puskas on houdbaar ingeschoten; 4—5. Het bestuur van de Internationale Voetbal Federatie heeft tijdens een ver gadering te Brussel de laatste hand ge legd aan de reglementen welke zullen gelden voor het tournooi om de Coupe Jules Rimet (Wereldkampioenschappen), waarvan het eindtournooi in 1958 in Zwe den zal worden gehouden. In October van dit jaar zullen de invitaties voor deelne ming door het FIFA-secretariaat worden verzonden. De inschrijvingen sluiten 1 Maart 1956. Eerst als de inschrijvingen bekend zijn zal het organisatiecomité voor de We reldkampioenschappen, waarvan de Zwitser Ernst Thommen voorzitter is en onze landgenoot K. J. J. Lotsy, Sir Stan ley Rous en nog enkele andere vooraan staande internationale voetballeiders le den zijn, zich nader beraden over de wijze waarop de voorwedstrijden zullen worden georganiseerd. Men wilde zich niet van tevoren binden aan een bepaald systeem. Indien wij goed zijn ingelicht heerst in KNVB-kringen de opvatting, alhoewel het bestuur van de Bond zich nog niet over dit punt heeft uitgelaten, dat ons land aan deze Wereldkampioenschappen in tegenstelling met die van 1954, zal deelnemen. HOOFDKLASSE A LimburgiaBOS 14 Roda SportAmsterdam 21 Fortuna '54—VVV 2—3 Eindhoven—NAC 82 ExcelsiorSparta 0—2 ADO—Vitesse 2—1 Ajax—EBOH 2—2 NOADRigtersbleekafg. StormvogelsHVC 11 HOOFDKLASSE B Willem IIEmma 31 AlkmaarVolewijckers 10 Sportclub EnschedeBW 24 GraafschapScheveningen 30 FeijenoordMVV 1—3 DFC—PSV 3—1 EDO—Sittardia 1—3 ElinkwijkRapid JC2 SVV—GVAV 3—3 Nu zouden wij onderdehand bijna niet meer weten, waar wij ons aan vast moesten houden, zó grotesk zijn de verrassingen, waarop deze vierde week in de Hoofdklassencompetitie ons heeft getracteerd- Wat moeten wij nog zeggen van de verpletterende nederlaag (82 die Eindhoven zijn mede-kampioen NAC toebracht? De cijfers bevesti gen, dat de sterke aanval van de Eindhovenaren verleden week tegen Sparta aan een onvergeeflijke luiheid heeft geleden. Maar in weerwil van het tóén onnodig verspeelde punt staat Eindhoven nu toch met ruime voorsprong aan de kop! Want niet alleen werd NAC, dat zich overigens wel zal herstellen (al komt een 82 score zelden in top voetbal voor en zeker niet in een kampioenenduel), op een afstand van twee punten terug gewezen, ook Fortuna '54 en Excelsior kregen de eerste nederlaag op het boekje: de Geleense groenhemden nogal verras send tegen VVV en de Rotterdammers niet onverwacht in de derby tegen een Sparta-in-beste-vorm. En doordat HVC wederom met een gelijk spel genoegen moest nemen, nu bij de Stormvogels, raakten de Eindhovenaren nu „los" van hun concurrenten, van wie HVC nog het dichtst volgt, samen overigens met VVV, dat zich ten koste van Fortuna '54 weer in de kopgroep hees. (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, Zondag. Vier minuten voor het einde van de felle, maar in kwaliteit niet hoogstaande wedstrijd SVV-GVAV, kreeg kanonnier Van Pelt wederom een kans één van zjin aartsgevaarlijke vrije schoppen te nemen. Dat was hem al eerder enige ma len opgedragen, maar steeds was de bal op het bekende muurtje afgestuit. Doch nu zag hij op de uiterste flank van de rij verdedigers een gaatje en oerhard pas seerde hij de wanhopig uitvallende, uitnemende doelman Roffel. Daarmee kwam de stand op 3—3, een draw, die de Schiedammers nog maar nauwelijks verwacht- wwuij ten. Want de uitstekende leerlingen van trainer Bonsema pasten een tactiek toe, speeide Eerst schoot deze uitstekende waartegen SVV het (tempo) wapen maar niet kon vinden. De Groningers legden linksbuiten, die Poulus veelal te vlug af- het zwaartepunt in de verdediging, met linksbinnen Drewes als dubbele spil. was, een vrije schop tegen de lat. waarna Verre van daardoor hun aanval te verzwakken, bleek de vier-mans-voorhoede, met De Grooth en La Croix als uitblinkers, levensgevaarlijk. Rustig en stijlvol bleef deze doelman de dominerende figuur. De uitvallen van GVAV waren gevaar lijk. Wel sprong Van Oosten eenmaal roe keloos met een kans om. maar dat dit geen gewoonte is van de blauwhemden, demonstreerde De Grooth vijf minuten voor de rust. Een fout van C. v. Schijndel bood hem een kans en in de verste hoek sloeg hij Kouwen kansloos 0-2. Meteen moest Roffel een fantastische reactie de monstreren op een schot van Hekman. Kort voor de rust schoot Köneman de bal uit een van de lat terugkaatsend schot van Maltha in 1-2. Na de hervatting begon GVAV, nadat Van Pelt een kans uit een voorzet van Köneman gemist had. met een offensief, waarbij De Grooth een prominente rol amBWwW Midden in een uitgebreid begln- offensief van de thuisclub, waarbij Roffel al meteen enige malen in actie moest ko men, viel na 7 minuten de bom van een uitste kend Gronings doelpunt. Een slechte pass van Jan van Schijnde. die met een ver, stuikt hielbeentje sukkelde, gaf Van Oosten de kans dc vrij lopende La Croix te lanceren die niet aarzelde en Kouwen geen kans gaf 0-1. Ver woed was het DREWES, dubbële spil G.V.A.V.keeper Roffel ontneemt met een moedige duik de S.V.V.-er Jacques Heijster een schietkans. Hij is door Drewes en Bijlenga omringd, terwijl de S.V.V.-ers Maltha en Köneman al afdruipen en op de achter grond Van Pelt staat te applaudisseren voor de kranige save van de Groninger doelman. aanvalsantwoord van de thuisclub, maat uitstekend was het verdedigen van de gasten. Steeds wisten Buist, Bijlenga en Drewes door goed opstellen en fel ingrij pen de overigens niet zeer gevaarlijke, want te langzame SVV-combinaties te breken. Maltha, zeer actief, zag zich een kans op het laatste moment door Westra ontnomen. Kogels van Van Pelt werden door Drewes en Buist gesmoord. Eerst in de 30ste minuut kreeg Köneman. de ge vaarlijke SVV-midvoor, een kans. Fraai slingerde hij zich na een pass van Maltha langs Aiting en Bijlenga, maar Roffel stompte keurig de bal tot een hoekschop. hij. hoewel ln affside-positie, gescoord zou hebben, als niet 't been van Kouwen fortuinlijk nog redding had kunnen bren gen. Maar na 7 minuten had hij toch suc ces. Slap wegwerken van Wink gaf hem de kans zo scherp voor te zetten, dat La Croix de bal slechts even had te beroe ren 1-3. Nadat de SVV-defensie alle zeilen had moeten bijzetten, om zich de veel fellere Groningers van het lijf te houden, kwam de thuisclub toch moeizaam tot een te genoffensief, waarbij Roffel echter steeds overwinnaar bleef. Eenmaal leek hij kans loos bij een KönemannVan Pelt-flits, maar toen redde Bijlenga ten koste van een hoekschop. Eerst in de 35e minuut schoof de SVV-aanval er ouderwets en glad doorheen en Könemann bracht uit 'n fraaie combinatie beheerst de stand op 2-3. Dit was de injectie, die de Schie dammers nodig hadden en de zelfverze kerde blauwe defensie leek aangeslagen Vier minuten voor het einde werd hands gemaakt enige meters buiten het straf schopgebied en kon Van Pelt zijn succes boeken 3-3. In de resterende minuten lukte het Maltha bijna nog de gehele winst in Schiedam te houden op een voor zet van Heijster, maar dat zou zeer zeker te veel geweest zijn. Het bestuur van de FIFA heeft besloten dat de heren R. W. Seeldrayers. K. J. J. Lotsy Sir Stanley Rous en IC. Gassmann de federatie zullen vertegenwoordigen bij het Olympisch voetbaltournooi te Mei bourne. Naar men weet is Karei Lotsy voorzitter van het organisatiecomité voor het Olympisch tournooi, terwijl de heren Rous en Gassmann als leden fungeren, En zo zat er deze Zondag in aEd, A. wel de meeste muziek. Daar was trouwens nóg een resultaat, dat beierde als een klok. De eerste over winning van Roda Sport en wel op Amsterdam, een resultaat overigens waarvan wij een licht voorgevoel hadden! Vitesse is nu de enige ploeg zonder wïnstpunt, want ook bij ADO kregen de Arnhemmers de kous op de kop. Spectaculair was ook de ruime overwinning, die DOS bij Limburgia uit de Mijnstreek weghaalde, waar door de Utrechters zich in het eerste peloton schaarden. EBOH tenslotte sleepte voor de tweede maal uit ver loren po-sltie nog een draw ln de wacht en ditmaal was het Ajax dat de weelde van een voorsprong aldu3 verspeelde; NOADRigtersbleek uit gesteld. Willem II is nu de enige maximum- ploeg in de beide Hoofdklassen en dat impliceert dat er ook in afd. B met muzikale accoorden werd ge werkt! Zowel Rapid JC als Sportclub Enschede leden de eerste nederlaag: de Limburgers niet onverwacht bij Elinkwijk dat zijn kracht al eerder had getoond, de Twenters met een grote score thuis tegen BW, dat dus wel blijk gaf inderdaad dc kunst van het doelpnnten-makcn te hebben ge leerd. Al hebben wij die twee neder lagen op voorzichtige wijze voor speld. zij blijven toch spectaculair. Willem II behaalde de normale HOOFDKLASSE A: Eindhoven 4 7 156 VVV 4 6 10—7 HVC 4 6 9—7 Fortuna '54 4 5 9—5 DOS 4 5 13— 9 ADO 4 5 9—7 Sparta 4 5 6—5 Ajax 4 5 7—6 Excelsior 4 5 2—2 NAC 4 5 10—10 NOAD 3 3 5—5 Amsterdam 4 3 88 Stormvogels 4 3 5—7 EBOH 4 2 4— 8 Limburgia 4 2 5—11 Roda Sport 4 2 5—11 Plcrtersbleek 3 1 14 Vitesse 4 0 411 overwinning op Emma en v">rdt nu het dichtst gevolgd door SVV dat weliswaar ook zijn maximum-record verloor maar er tegen GVAV toch nog een overigens moeilijk gei"'- spel uit sleepte. Behalve van Elinkwijk en BW kregen nu Rapid JC en En schede in het eerste peloton ook ge zelschap van MVV, dat tegen Feijen- oord een waarlijk prachtige partij voetbal speelde en zich met een dui delijke overwinning bij de topgroep schaarde. Feijenoord blijft beneden de verwachtingen en het zal de Rot terdammers weer heel wat moeite kosten om zich in de bovenste helft te plaatsen Hun euvel is het gebrek aan samenhang tussen individueel goede spelers, die elkaar nog moe ten vinden. Nóg zo'n ploeg, die weer een gevoe lige dreun incasseerde, was PSV, een week geleden tegen Feijenoord op het goede spoor gekomen, nu op verras sende wijze door DFC opnieuw in de berm gedrukt. De Philiipsploeg vormt wel een schril contrast met de drie andere kampioenen, die beter over- zomerd hebben. DFC verliet intussen het staartgroepje, waar stadgenoot Emma het gezelschap behield van het op eigen veld door Sitiardia versla gen EDO èn van.... Scheveningen, dat bij De Graafschap zijn vierde ne derlaag in successie leed! Somber is ook het perspectief voor De Vole wijckers na de vergeefse reis naar Alkmaar. HOOFDKLASSE B: Willem II 4 8 15—5 SVV 4 7 17— 7 Rapid JC 4 6 10— 4 BW 4 6 12— 6 Elinkwijk 4 6 10— 5 MVV 4 6 12— 6 Enschede - 4 6 137 De Graafschap 4 5 86 Sittardia 4 5 9—8 GVAV 4 5 8—9 Alkmaar 4 4 611 DFC 4 2 7—9 Feijenoord 4 2 711 PSV 4 2 6—12 Volewijckers 4 2 6—14 Scheveningen 4 0 615 "tnma 4 0 514 EDO 4 0 4—12 Ontegenzeglijk speelde Amesterdam mooi voetbal tegen Roda Sport, het short-passing, gebaseerd op een uitstekende techniek, liet de fijnproevers naar hartelust genieten, maar het zette geen zoden aan de dijk. Het was tijdrovend en gaf een fel op de bal zittende Kerkraadse verdediging alle tüd en gelegenheid zich klaar te houden, zodra de Amsterdammers de gevaarlijke zone naderden. Roda Sport mocht dan niet zo'n geacheveerd spel laten zien, de Kerkradenaren speelden met een ontembare energie en élan en wisten het Amsterdam daarmee zeer lastig te maken. Roda Sport kwam wéér djcht bij een doelpunt, toen Frans Rutten in het be ruchte gebied door Wiertz werd gevloerd Penalty! Frans Rutten richtte slecht hij liet de strafschop onbenut. In de laatste seconde slaagde Tolmeyer erin het Amsterdamse tegenpunt te sco ren (2—1). Dat kon echter de fraaie zege van Roda Sport niet meer ongedaan ma ken. Na 8 minuten noteerde Roda Sport zijn eerste doelpunt: Ederveen loste een laag en hard schot, dat onder de vallende Van Raalte ln doel verdween. Met alsmaar korte combinaties trachtte Amsterdam de Kerkraadse verdediging te ontwrichten maar het was allemaal nutteloos. Pauwels en zijn secondanten maakten resoluut schoon schip. In de tweede helft bleek Amsterdam niet van zienswijze te zijn veranderd en bleef in het shortpassing volharden, wat een kolfje naar de hand van de Kerk raadse verdedigers was. Roda Sport boekte weer succes, toen Jongen een vrij® trap even buiten het strafschopgebied kreeg te nemen. Bos kamp riep zijn mannen op om het beken de muurtje te formeren, maar het belette Jongen niet te doelpunten. Dwars door de Amsterdamse muur heen vloog hei leer hard op het doel af, waar Van Raai. te, wien het uitzicht werd belemmerd, het schot niet kon keren en het leer langs zich heen in de touwen zag vliegen. Te Heerlen is onder grote belangstel ling een wielerwedstrijd voor profs over 120 km gehouden. Winnaar werd de Utrechtenaar Pauw in 2 uur 53 min. 30 sec. De uitslag luidde: 1 Pauw (Utrecht) 2.53,30, 2 De Bruyne (Belg.) z.t., 3 Van Cauter (Belg.) z.t., 4 Wim van Est (St Willebrord) z.t.. 5 Junkermann (Did) z.t., 6 Hinsen (Rijckevorsel, België) z.t., 7 Van Oers (Langeweg) 2.54.04.' 8 Van As (Roosendaal) z.t., 9 Brinkman (Rotter dam) z.t., 10 Looyen (Steenbergen) z.t. De biljartwedstrijden om het Neder lands kampioenschap 47/2 zullen van 5 tot en met 8 Januari a.s. te Zwolle worden gehouden. De deelnemers zijn: De Kleine, De Ruyter, Teegelaar, Van de Pol, Van Oosterhout, Metz en Scholten. De tweedaagse athletiekwedstrijd tus sen Duitsland en Frankrijk te Hannover gehouden. Is door de Duitse athleten ge wonnen met 122 tegen 89 punten. De heer Boucher, voorzitter van de Franse profvoetbalclub Bordeaux, is op het ogenblik in Nederland. Hij eist, dat Bertus de Harder weer voor Bordeaux zal gaan spelen. Het bestuur van Schevenin gen en van de K.N.V.B. bestrijden deze eis. Het is zeer waarschijnlijk, dat de voor zitter van Scheveningen, de heer B. Vos, en de secretaris van de K.N.V.B., de heel" L. Brunt, spoedig naar Parijs zullen gaan om de kwestie met het bestuur van de Franse Voetbalbond te bespreken. Leiden deze besprekingen niet tot het gewenste resultaat, dan zou de K.N.V.B. van plan zijn de zaak aan het bestuur van de FF.I.F.A. voor te leggen. Zoals wij reeds meldden, heeft Bertus de Harder, toen de Nederlandse compe titie ai aan de gang was, nog een proef- wedstrijd voor Bordeaux gespeeld. spelen® boekte DOS weer succes. Daas- donks, die Godding passeerde, zette het leer goed voor, Lammers kopte slapjes i" en desondanks liet Gietmans de bal lang' de paal in de touwen gaan. Na de rust was Stephan door Piet Brui?' vervangen, die wat meer vaart in Brunssurme aanval bracht, maar sV schoten onzuiver richtte. Feyen. nu me en beter ln het spel betrokken, vuurde ee paar kwalitatief goede schoten af, m ,,e V. d. Berg wist er raad mee. De s"e_, aanvallen van DOS verdienden alle a"® r tie van de Brunssumse verdediging. rn® r toen Lammers in een snelle rush Moonen passeerde, verrichtte hij zijn na trick, in zoverre vergemakkelijkt, door Gietmans niet uitliep, 03. Het soma zwakke dekken in de Bru DOS aan (Van onze sportcorrespondent) BRUNSSUM, Zondag Wat heeft Limburgia tegen DOS op pijn lijke wijze Sjeer Jacobs, zijn voortreffelij ke doelman gemist! Met een geblesseerde hand zat Jacobs langs de lijn en moest met een schreiend hart toezien, hoe zijn plaats vervanger Gietmans fout op fout stapel de en minstens aan drie doelpunten schul dig was. Met Jacobs in doel hadden de Utrechtenaren zeker niet zoveel doelpun ten kunnen scoren, wat niet wegneemt, dat men respect moet hebben voor het doortastende spel van de Utrechtse voor hoede. Deze aanvalslinie was stukken ge vaarlijker dan die van de thuisclub, waar in men Nelis van Lubeck weer eens pro beerde, die echter snelheid en hardheid mist. Limburgia deed een ernstige poging om constructief voetbal te spelen, veroverde inderdaad een zeker overwicht in het mid denveld. maar door een falen van Stephan en Nells van Lubeck kon een resoluut in grijpende DOS-verdediglng de situatie meester blijven. Toen Nells van Lubeck een uitstekende kans kreeg schoot hij recht op doelman V. d. Berg af. En weg was ineens de Utrechtse voorhoede, het leer belandde bi.i Lam mers, die door de Lim burgse verdediging been- snelde een hard schot loste, dat Gietmans ten halve keerde 0I. Een ■otnuchterend begin voor -en goedwillend Limbur gia, dat de moed niet op- 'gl en weer een veldover» wicht nam. Slechte pas ses en trage reacties van Stephen en Van Lubeck waren koren on de molen LAMMERS van de Utrechtse verde- hattrick digers. Na een half uur sumse achterhoede hielp o it zi-it oMHCiutfcU'C - vierde doelpunt. Bij een corner kon v. Linden ongedekt een schot laïv,urfn'„,en via de handen van Gietman® in de tou verdween. Limburgia kreeg zijn vera tegenpunt, maar het kwam van de van de in het nauw gedreven Kraay. via de paal in eigen doei echoot. Tijdens internationale athletiekwedstj''j den te Belgrado liep Vladimir Kutz In land) de 5000 meter in 13 min. 46.8 s De Rus bleef hiermede 4 seconden be" den het Wereldrecord dat op 10 Septe ber van dit jaar door Sandor ltia.0g (Hongarije) te Boedapest op 13 min. sec. was gebracht, doch nog niet ls 3| kend. Het erkende Wereldrecord nog met min, 51.2 sec. sedert naam van Kutz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4