is Verlenging vacantie en verhoging vacantietoeslag toegestaan Prijsverhoging mag geen gevolg zijn VERKIEZINGEN in Indonesië Generaal LONARDI nieuwe president van Argentinië Revolutie-leiders in voorlopige regering Voor 137 mil l ioen gulden aan cultuur-technische werken Volgend jaar Mei hele ründer- stapel tuberculosevrij Wereldsterftecijfer daalt sterk Vacler slaat voor meer vacantie en vacantietoeslag Rust in Buenos Aires weergekeerd Naklank van Rheuma-actie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 22 September 1955 WEERBERICHT j 5 Zaak-Burgess-MacLean bezorgt Eden hoofd brekens Weense gevangenis populair bij de gevangenen Het congres 1955 van de K. V. P. Belangstelling zeer groot Onderzoek naar loonmogelijkheden mede in verband met himrronde en oiiderdomsverzekering Lonen, huurronde en ouder- domsverzekering Katholieke partij zal zetels verliezen Toch naar de Leonhardt? Zag U gisteravond een vuurbol? Het ziet cr naar uit, dat de toestand in Argentinië langzamerhand weer normaal wordt. Na moeilijke, meermalen onderbroken onderhandelingen op de kruiser „Argentina" in de monding van de La Plata tussen de militaire junta in Buenos Aires en leiders van de opstandelingen, is gisteren over eenstemming bereikt. Als gevolg daarvan zou vandaag de 59-jarige generaal Eduardo Lonardi, opperbevelhebber van de zegevierende strijdkrach ten der opstandelingen, het bewind over geheel Argentinië op zich nemen. De generaal zou heden morgen om ongeveer elf uur plaatselijke tijd per vliegtuig uit Cordoba in Buenos Aires arriveren. Hier zou hij worden opgewacht door de leden van de militaire junta. Later op de dag zou Lonardi als voorlopig president worden ingezworen en een voorlopige regering vormen. Naast Lonardi zullen zijn twee voornaamste medewerkers in de revolutie, generaal Julio Lagos, bevelhebber der opstandige strijdkrachten in de Westelijke provincie Mendoza, en schout-bij-nacht Ismael ïtojas, commandant van de in haar geheel in opstand gekomen vloot, in deze regering belang rijke poslen innemen. Ook viee-admiraa! Oliviert, die de mislukte opstand van 16 Juni j.l. leidde en vervolgens gevangen werd gezet, zal een belang rijke rol spelen. Volgens de staatsradio had de militaire junta gisteren alle voorwaarden van de revolutionnairen aanvaard. De zenders van de opstandelingen meld den evenwel dat dit geschiedde met uitzondering van de eis tot uitlevering van de ex-president. Ds junta zou hieraan „uit gevoelsoverwegingen" niet hebben willen meewerken. Dc Argentijnse marine heeft gisteren in de loop van de dag de ingestelde blokkade van alle Argen tijnse havens opgeheven. Peron op Paraguay S.E.R.-advies inzake directe overheidsinvloed op prijsvorming voedingsmiddelen gevraagd Redelijk prijspeil Aardappelmoeheid wordt teruggedrongen Culuutr technische inventarisatie Daling kostprijs van vis Volledige orde In zestien jaar 36 procent Achthonderd prijsjes vielen niet De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder warm overdag. Vrijdag 23 September: Zon op 6.2S, onder 18.41. Maan op 14.20, onder 22.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f -x'-' 7 'M, mm <$M - j Ook in hoge Britse regionen schijnt de politieke storm naar aanleiding van de zaak-Burgess-MacLean nogal wat moei lijkheden te veroorzaken. Onmiddellijk nadat het kabinet gisteren twee uur lang de kwestie had besproken, riep premier Eden voor vandaag zijn ministers op nieuw bijeen. Zoals gemeld, bestudeert de Britse re gering de tekst van het witboek over de vier jaar geleden verdwenen Sovjet spionnen, dat de storm zal moeten beda ren en dat waarschijnlijk morgen gepu bliceerd zal worden. Het valt overigens op, dat de zorg_ besteed aan dit witboek, dat zal moeten uitleggen, waarom de Britse autoriteiten zolang hebben ge wacht met een verklaring over de zaak, wel zeer ongewoon is. Een woordvoerder van het Foreign Of fice weigerde commentaar te geven op een bericht van de „Daily Express", dat gisteren nieuwe stof heeft doen opwaaien. Het Londense blad wist namelijk te mel den, dat de geheimzinnige „derde man", die MacLean en Burgess op de hoogte moe hebben gesteld, dat hun gangen door de Britse veiligheidsdienst werden nage gaan, op het ogenblik een officiële Britse functie in Washington vervuld. Afscheid van de zomer langs het strand. De warme Woensdagmiddag had nog velen naar het Zandvoortse strand ge lokt. In Wenen werden gisteren de vonnissen Ingetrokken tegen twee bewakers, die van de gevangenis, waar zii werkzaam zijn, een .■operette-vertoning" maakten, weshalve ïij wegens ambtsmisbruik waren veroor deeld. Volgens de aanklacht zouden zij de ge detineerden hebben toegestaan sterke drank te gebruiken, naar de bioscoop te gaan en hun vrouwelijke medegevangenen te kussen. Thans luidde de uitspraak, dat de rech ter te Villach, die de bewakers in Januari van dit jaar tot resp. 15 en 10 maanden dwangarbeid veroordeelde, dit niet had mogen doen op grond van „ambtsmis bruik". Een kleine inbreuk op de voor schriften, waarbij het de gevangenen wordt toegestaan een grapje uit te halen, kan nog niet worden aangemerkt als ambtsmisbruik", aldus de motivering van <3e uitspraak. Volgens de rechter te Villach echter hadden beide mannen van de districtsge- vangenis een „burcht van jolijt" gemaakt, die wel iets weg had van die in de operet te ..Die Fledermaus" van Joh. Strauss. De gevangenen mochten namelijk gaan winkelen, kennissen bezoeken, zich dron ken drinken in een herberg in de buurt, terwijl ze voorts sterke drank mee naar de gevangenis mochten nemen en jolige zangavondtjes organiseren, waarop de mannelijke en vrouwelijke gevangenen el kaar zelfs omhelsden. Het leven in deze gevangenis was zo ple zierig, dat de gedetineerden, na het uit ziften van hun straf, zich opnieuw aan de ■wet vergrepen om maar weer zo vlug mo gelijk in de gevangenis terug te komen. De belangstelling voor het Congres 1955 van de Katholieke Volkspartij op Zondag 9 October a.s. te Utrecht is zeer groot. Duizenden deelnemers uit alle delen van het land hebben zich reeds bij de congres- dienst der K.V.P. aangemeld. Veruit het grootste aantal deelnemers komt met de trein, maar meer dan honderd bussen ko men uit Limburg, Brabant, Zeeland en de beide provincies Noord- en Zuid-Hol land. In een schrijven aan liet bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat hij overeenkomstig een beslissing van de ministerraad aan het College van Rijksbemiddelaars aanwij zing heeft gegeven goedkeuring te verlenen voor de verlenging van de jaarlijkse vaeantieduur met ten hoogste 3 dagen en verhoging van de vacantiebijslag, ver ruiming van gratificatiemogelijkheid, verhoging van de bijdrage aan het bedrijfs pensioenfonds, en/of invoering of verbetering van boven-wettelijke sociale verze- keringsuitkerlngen. Een cn ander is toegestaan onder Je volgende voorwaarden: a. werkgevers- en werknemersorgani saties in de desbetreffende bedrijfstak dienen overeenstemming over de voor stellen te hebben verkregen; b. de voorgestelde verbeteringen mo gen niet tot prijsverhoging aanleiding geven; c. de voorstellen tot wijziging kunnen slechts bij afloop van de c.a.o. worden gedaan, terwijl voor bindende loonrege lingen een analoge regeling zal dienen te worden gevolgd; d. de voor te stellen verbeteringen mogen tezamen niet meer dan een ver hoging met 3 procent van de jaarlonen bewerkstelligen. Aan het verlangen van het bestuur tier Stichting de verruiming met 3 procent ook voor de primaire arbeidsvoorwaarden derhalve voor de regelingslonen mo gelijk te maken, is de ministerraad niet tegemoet kunnen komen. De regering acht het niet juist in zo belangrijke mate af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loonpolitiek omdat aldus vooruitgelopen zou worden op het belangrijke S.E.R.- advies. dat de regering dezer dagen hoopt te ontvangen aangaande de toekomstige loonpolitiek. De regering acht het nood zakelijk, dit advies eerst te bestuderen, voordat zij aan wijzigingen in de huidige Procedure van loonvorming medewerkt. Het ziet er naar uit, dat de Partai Katolik Indonesia, die onder leiding staat van de heer Kasimo, bij de ver kiezingen op 29 September a.s. enige van haar 9 zetels in het parlement zal moeten prijs geven. Waarnemers vre zen, dat ondanks de gedegen campagne, die de partij voor de verkiezingen maakt en ondanks de aansporingen van de bisschoppen, velen van de 1 millioen katholieken te apatisch zijn om te doorzien, welke belangen er op het spel staan. Een van de belangrijkste vraagstuk ken van katholiek standpunt is de toe komstige vrijheid van godsdienst in Indonesië. Daar het land overwegend mohammedaans is, bestaat er een grote drang de Islam tot de officiële staats godsdienst te maken. Dit kan belang rijke consequenties voor de missie met zich brengen. Een machtige groep als de Masjumi staat b.v. een theocratische moslem-staat voor. Hoewel het aantal katholieke kiezers Met het oog op de gunstige weersvoor spellingen op langere termijn heeft de heer P. Visser uit Wijdewormer het plan 0Pgevat Vrijdag a.s. naar de vermoedelij ke plaats van het wrak der „Renate Leon- hardt" te vertrekken. De bergingstoren, die nu al geruime tijd bij de Noordersiuis in he) Noordzeekanaal te IJmuiden ligt, Werd gistermiddag in drijvende staat ge bracht Daarna zullen de laatste voorbe reidselen worden getroffen om in de loop van Vrijdag zee te kunnen kiezen. 500.000 bedraagt verwacht men dat niet meer dan 45.000 hun stem zullen uit brengen. Vele onontwikkelden, die niet schriftelijk kunnen stemmen mogen door emblemen hun voorkeur bekend maken. De katholieke partij heeft als symbool een rozenkrans in de vorm van een hart- Gisteravond omstreeks negen uur is ge. durende enige seconden een zeer heldere meteoor, ook wel vuurbol genaamd, ge zien. Van Utrecht uit zag men hem in Noord-Oostelijke richting. Hij had een lichtgroene kleur cn een roodachtige staart en was zó helder, dat hij door de nvelige lucht nog bijna evenveel licht gaf als de maan in het eerste kwartier. De sterrewacht te Utrecht 'afd. meteo ren) zou het op hoge prijs stellen, nog meer gegevens van deze vuurbol te ont vangen teneinde met behulp daarvan te kunnen berekenen waar dit voorwerp vandaan is gekomen. Het is vooral belangrijk dat de sterre wacht gegevens ontvangt over: de richting van begin- en eindpunt de hoogten van begin- en eindpunt op te geven in graden boven de horizon, de geschatte doorsnede en de geschatte helderheid, beide verge leken met die van de volle maan, het tijdstip waarop het verschijnsel zichtbaar was, en de duur van zichtbaarheid, in seconden op te geven. Ook gegevens over de kleur en de vorm zijn zeer waardevol In beginsel wordt ieder bericht natuur lijk zeer gewaardeerd, maar om over belasting van de sterrewacht te voor komen. word) aangeraden, slechts schr.f telijk gegevens in te zenden en dit slechts te doen wanneer de gegevens enigszins nauwkeurig zijn. Aan het College van Rijksbemiddelaars is verzocht in overleg met het bestuur der Stichting op korte termijn de aange geven verruimingsmogelijkheid in som mige secundaire arbeidsvoorwaarden na der uit te werken Dc minister heeft voorts aan de So ciaal Economische Raad verzocht van ad vies te dienen over de huidige en de te verwachten economische situatie van ons land in verband met de vraag of en in hoeverre een wijziging van het werk nemersaandeel in het nationale inkomen mogelijk, c.q. gewenst >s, waarbij in elk geval een tweetal te verwachten maat regelen, t-w- een huurronde en de nieuwe ouderdomsverzekering, in beschouwing genomen dienen te worden. Weliswaar is het onwaarschijnlijk te achten, dat de regering nog vóór de ver kiezingen van 1956 een voorstel tot huur verhoging aanhangig zai maken, doch de noodzaak van verdere huurverhoging wordt zo algemeen erkend, dat er vol gens de minister van uitgegaan kan wor den, dat na de verkiezingen van 1956 de indiening van nieuwe huurvoorstellen niet lang op zich zal laten wachten. Uiteraard zal ook rekening moeten worden gehouden met de ruimere moge lijkheden op het terrein der secundaire arbeidsvoorwaarden, waarvan in de brief aan de Stichting van de Arbeid sprake is. In de diverse Zuidamerikaanse landen en ook in Washington schijnt men nogal ingenomen te z\jn met het feit, dat gene raal Lonardi de voorlopige regering zal leiden. Deze militair, die niet in een of andere politieke partij is gegroepeerd doch vrij dicht staat bij de rad.calen, Pe- ron's voornaamste tegenstanders, zou een krachtig voorvechter der democratie zijn. Een van de politici in Buenos Aires, die over het algemeen een president-in-uni- form wantrouwen, merkte op: „Gelukkig maar, hij is niet van dat type militair, dat voor altijd aan de macht wil blijven". Het is voor de tweede maal dat Lo nardi in de schoenen van Peron zal stappen. De eerste maal geschiedde het op minder spectaculaire wijze, n.l. als Peron's opvolger in de functie van mili tair attaché van de ambassade in de Chi leense hoofdstad. Santiago. Er is overi gens geen samenzwering tegen Peron ge weest, waarin Lonardi geen rol heeft ge speeld. Hij is vermoedelijk wel de man met de langste revolutionnaire loopbaan in Argentinië, al is het Peron nooit kunnen gelukken hem in de gevangenis te krij gen. Wel was hij uitgerangeerd. Toen de president in 1951 een aandeel van Lonardi in de mislukte opstand van generaal José Menendz vermoedde, werd deze met ver vroegd pensioen gezonden. Tevoren was Lonardi, commandant van een te Rosario gelegerde infanterie-divisie geweest. Lo nardi, zoon van een kapitein van een Italiaans militair muziekcorps en van een Franse moeder, en vader van vijf kinderen, trok zich na zijn congé in <3e In geheel Argentinië zijn gisteren de 1 provincie terug. Daar stelde hij het plan politieke gevangenen in vrijheid gesteld, op om in Cordoba de opstand te laten beginnen, om de gezagsgetrouwe troepen uit Buenos Aires het bolwerk der pe ronisten weg te lokken. Na het einde van de onderhandelingen stuurde schout-bij-nacht Rojas, de nieuwe president onmiddellijk een telegram. „Wij wensen U geluk bij het vervullen van de moeilijke taak, die U wacht". Lonardi te legrafeerde daarop zijn dank, de wens uitsprekend, dat „gerechtigheid en demo cratie immer in Argentinië mogen heer sen, tot welzijn en glorie van het vader land". De strijd tegen de rundertuberculose is inmiddels zo ver gevorderd, dat nage noeg alle vecbcslagen in het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land in het kader van het vijf.jarenpian-rundertuber- culose zijn gesaneerd. In de resterend» planperiode, welke wordt afgesloten in Mei van het volgende jaar. dient nog een aantal reageerders te worden opge ruimd, dat zich bevindt in het Westelijke deel van Utrecht en in Zuid-Holland, hoofdzakelijk ten Noorden van de grote rivieren. Het laat zich aanzien, dat het vijfjarenplan op de daarvoor gestelde termijn zal zijn beëindigd. Het ligt dan ook in het voornemen, na overleg met het Landbouwschap, per 1 Mei 1956 voor het gehele land een verbod tot het hou den van reactiedieren af te kondigen. Aldus deelt minister Mansholt mede in de memorie van toelichting op zijn Rijksbegroting 1956. Het ligt in de be doeling, zo zegt de bewindsman, in het komende dienstjaar in het beleid ten aanzien van de landbouw, veeteelt en voedselvoorziening geen principiële wijzi gingen ten opzichte van dat van de voor gaande jaren aan te brengen. Ten aanzien van de ziekten en plagen van cultuurgewassen, waarbij de proble men voortdurend toenemen, merkt de minister op. dat dank zij de grote mede werking van het bedrijfsleven het uit zicht bestaat, dat de aardappelmoeheid geleidelijk zal kunnen worden terugge drongen. Verder verwacht de heer Mansholt, dat de commissie-phytopharmacie in staat zal zijn in de loop van het jaar rapport uit te brengen betreffende een nieuwe be strijdingsmiddelenwet. Een ontwerp voor een tuinbouwvestigingswet is in voor bereiding. Er is een tendentie, dat gebieden, met slechte externe productieomstandigheden, ook zuiver economisch gezien, steeds verder achter zullen geraken bij de ge bieden, welke goed zijn uitgerust. Het probleem op zichzelf niet nieuw, komt naar de mening van de minister om drie redenen thans sterk naar voren. In het landbouwbeleid van ministei Mansholt nemen de cultuurtechnische maatregelen ter verbetering van de pro ductie-omstandigheden voor het agrari sche bedrijf en het platteland een zeer belangrijke plaats in. Onder leiding van de centrale cultuur technische commissie wordt thans een cultuurtechnische inventarisatie over ge heel ons land verricht, teneinde tot de opstelling van een meerjarenplan voor ruilverkaveling te kunnen komen. Op basis van de ontwerp-rijksbegroting zal in 1956 vermoedelijk voor circa 173 millioen gulden aan cultuurtechnische werken worden verwerkt. Wat het visserijbeleid tenslotte betreft, in verband met de voorgenomen sanering van de visserijvloot en de verbetering van het distributie-apparaat mag de hoop worden uitgesproken, dat de kostprijs van vis- en visserijproducten zal dalen, waar door het mogelijk zal zenn onze export mogelijkheden te vergroten. Het rapport van de commissie beper king visvergunningen IJsselmeer is bin nenkort te verwachten. De afzet van agrarische producten op buitenlandse markten kan bevredigend worden genoemd, aldus de minister. In dien de bedrijvigheid in Nederland en de omringende landen zich gunstig blijft ont wikkelen, zal naar zijn mening het ko mende begrotingsjaar op de binnen landse markt geen grote afwijkingen te zien geven. Ten aanzien van deze markt zal de regering een redelijk prijs peil blijven nastreven. De minister heeft aan de S.E.R. advies gevraagd over het vraagstuk van de di recte invloed van de overheid op de prijs vorming van de voedingsmiddelen en wel in het bijzonder over de vraag of en in hoeverre het huidige systeem van 1 de prijsvaststelling voor de consumptie- melk moet worden bestendigd. Voorts overweegt de minister aan het Landbouw Economisch Instituut te ver zoeken gegevens over do financiële positie van landbouwbedrijven in Ne derland periodiek te verzamelen en in een rapport vast te leggen. Daar de M.S.A.-gelden voor de kleine boerenbedrijven zijn uitgeput, zo zegt mi- nister Mansholt. wordt thans bij de ge wone dienst een bedrag aangevraagd, dat zowel bestemd is voor de rationalisatie van de kleine-boerenbedrijven ais voor een systematische aanpak van streken waar de productiekosten naar verhou ding hoog zijn. I A. Ly-w-v-:. oor de verfilming van de geschiedenis Parijs houdt de grote Franse oor- .ild uit de eerste wereldoorlog, maarschalk Fochopnieuw zijn overwin- ningsparade Augustus 1918), nadat hi) de geallieerde troepen naar de overwin ning heeft gevoerd. Op de foto rijdt de oorlogsheld, uitgebeeld door een acteur, aan het hoofd van de troepen. In Buenos Aires is het gisteren kalm geweest. De beschieting, die het leger Dinsdagavond uitvoerde op het hoofd kwartier van de „nationale bevrijdings beweging", schijnen niet veel Peronistl- sche kopstukken te hebben overleefd. Volgens een officiële mededelingen zou den slechts 24 man zijn omgekomen, maar men betwijfelt of dit juist is. Ooggetuigen hebben slechts 2 met brandwonden en vuil bedekte mannen het gebouw zien verlaten om zich over te geven. De inwoners van de hoofdstad zijn door de schietpartij echter zo geschrokken, dat zij Woensdag thuis zijn gebleven ondanks de order van de junta, dat het een gewone werkdag zou zijn. De secretaris-generaal van de CGT, Hugo di Pietro (zou hij niet zijn gear resteerd?) hield gisteren opnieuw een ra diorede, de arbeiders aansporend de ..ze geningen van de vrede te aanvaarden en voort te gaan met de arbeid". Groepen betogers trokken gisteren door de stad om alle tekenen en symbolen van het peronisme te verwijderen. Advocaten en rechters drongen het paleis van justitie binnen om de portretten van Eva en Juan Peron te verbranden. Gisteren zette de directeur voor de vei ligheid in Buenos Aires een grootscheepse actie op touw om zich er van te overtui gen, dat vóór de aankomst van de nieu we president de rust geheel zou zijn weergekeerd. Enkele centra van peronis- tische bewegingen werden opnieuw door zocht. Toen de bestuurders van de vak bond van eiectriciëns van plan schenen zich te verdedigen, liet hij sherman-tanks aanrukken, die zich voor hun gebouw op stelden. Waarschuwingen, door loudspea kers omgeroepen: „We zullen voor u geen 48-uurs ultimatum stellen zorls voor de nationalisten" hadden het gewenste suc ces. De bestuurders gaven zich snel over. De positie van Peron is nog altijd on duidelijk. Het schijnt wel vast te staan, dat hij zich aan boord van de kanonneer boot „Paraguay" bevindt. Dit is zowel door de Paraguayse als de Braziliaanse ambas sadeur in de Argentijnse hoofdstad be vestigd. De officieren van de boot deelde journalisten mee, dat Peron „gezond en wel" aan boord was. De ex-president zou wel tekenen van „gedruktheid en geeste lijke spanning" vertonen. De juistheid van het bericht van de correspondent van het Amerikaanse om- roepstation „Mutual Broadcasting Sys tem", dat Peron gistermiddag door de revolutionnaire autoriteiten van boord gehaald zou zijn, mag worden betwijfeld. Veeleer schijnt het, dat de nieuwe be windsleiders toch overwegen de kanon neerboot een vrijgeleide te geven. Veertien jaren lang heeft de in Rusland geboren dr Nicolas Lebedinoff, die mo menteel in Stockholm woont, zijn moeder niet gezien. Na de hoogste autoriteiten in Oost en West te hebben aangeschre ven, heeft hij eindelijk gedaan gekregen, dat zijn oude moeder naar Stockholm mag komen. Op de foto omhelst de zoon zijn moeder Ludmüla Korovinanadat zij is aangekomen op het Brommavlieg- veld te Stockholm. In de zestien jaar van 1938 tot en met 1953 is het wereldsterftecijfer gedaald met 36 procent. Het geboortecijfer daalde in die periode met 8 procent. Deze gegevens zjjn gebaseerd op een studie omtrent het verloop van de jaarlijkse geboorte- en sterftecijfers per 1.000 zielen, voor de be volking in 53 landen van tezamen 996 mil lioen. Deze landen doen maandelijks bij het bureau voor de statistiek van de Ver enigde Naties aangifte omtrent het ge boorte- en sterfte-aantal. Zij vertegen woordigden in 1953 oneveer 40 procent der wereldbevolking, verdeeld over alle continenten. De daling van het sterftecijfer van 1938 tot 1953 heeft volgens een overzicht in het maandbulletin voor statistiek van de Verenigde Naties betrekking op alle con tinenten waarvoor gegevens beschikbaar zijn. Hierin weerspiegelt zich het feit, dat de ontwikkeling op medisch terrein in de afgelopen 10 jaar het sterftecijfer in vele gebieden, vooral in Zuid-Amerika en Azië, op drastische wijze heeft veranderd De geconstateerde daling heeft belang rijke gevolgen, o.m op economisch en so ciaal gebied. Hiermede zal rekening moe ten worden gehouden bij het ramen van het potentiële aantal arbeidskrachten en bij het opstellen van plannen voor sociale zekerheid woningbouw en andere sociale voorzieningen. Sinds 1938 is het gezamenlijke geboor tecijfer per 1,000 zielen der bevolking in de 53 geselecteerde gebieden gedaald met ongeveer 8 procent van 26.0 tot 23,9 per 1,000 zielen der bevolking. Deze daling in dit cijfer is uitsluitend te wijten aan te ruggang van het geboortegetal in Europa en Azië. Het geboortecijfer in Afrika, Noord-Amerika Zuid-Amerika en Ocea- nië gaf nl. stijgingen te zien, variërend van 9 tot 32 procent. Het geboortecijfet is he) hoogst in Latijns-Amerika en Azië en hri laagst in Europese 'anden Uit de tabel omtrent het gebnortecij fer en het sterftecijfer in de 53 geselec teerde gebieden blijkt dat in Noord-Ame rika in 1953 het geboortecijfer voor de Verenigde Staten 24.7 en het sterfteciifer 9.6 procent bedroeg, voor Canada waren deze cijfers resp. 37.9 en 8.6 In Europa was in 1953 het geboortecijfer in Joego slavië het hoogst met 28.3 gevolgd door Portugal met 23.4, Finland met 21.9 en Nederland met 21.8. In Europa was in 1953 het sterftecijfer het laagst in Neder land met 7.7. Gisterochtend om 9 uur verschenen twee ambtenaren van politie aan het bij kantoor van de Rheuma-actie tevens hoofdkantoor van de Nationale R.Iv. Bond voor E.H.B.O. om de zegels te verbreken van een keldervertrek, waarin de onverkochte envelopjes van de Rheu ma-actie lagen opgeslagen. Toen de heren de keldertrap van het gebouw aan de Heemraadssingei te Rot terdam waren afgedaald, de lakzegels hadden verwijderd en de pakken onver kochte loten telden, bleken er 30.000 van de 5 millioen niet geplaatst te zijn. Dat was ruim een half procent en dit wijst op een prachtig resultaat van de ver koop. De onverkochte loten werden naar boven gedragen en geopend onder poli- tiëel toezicht. Na acht uren enveloppen gescheurd te hebben, hield men 806 prijs jes over, meestal ter waarae van 2,50 of van 10,—. Bij nauwkeurige berekening bleek, dat van de 228.000 aan prijzen, 204.780 aan winnaars was uitgekeerd. Zo vervie len dus nog bijna 23.000 aan de Rheuma- bestrijding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1