Nieuws uit STAD en OMTREK Bij het 40-jarig proiessiefeest van pastoor A. Oorsprong O.P. leclame Geheugen-hulp Nieuwe electriciteitkabels OUDE TIJD Kistenfabrikanten hebben met grote moeilijkheden te kampen HOE DELFT HET GOUDEN TH-FEEST VIERT Uit die goede Maakt *«811 - Garagebedrijf WALDO Westerling op weg naar Indonesië? Burgerlijke Stand voor Uw zaak Argentinië en Uruguay Opleiding voor maatschappelijk werk Koninklijke belangstelling bij erepromoties De tentoonstelling Machiek" Eerste paal Bank Slavenburg N.V. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 Een stille werker, die vooral veel goed doet onder de Stille Armen P.P.S.C. NIEUWS KIPPEN VERMIST AANGEREDEN MEVR. VAN DER GAAG 40 JAAR BADJUFFROUW D. H. S. ONTVANGT 's-GRAVENDEEL jKk COACH 4575.— A I ^1% CABRIOLET 5500.— COMBI 5195.— HIJ BLIJFT ZWEMMEN BALDADIGE JEUGD IN ROTTERDAM HET OUD-ARCHIEF DER GEMEENTE SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Peron' WETSONTWERP BEZOLDI GING MILITAIR-RECHTER LIJKE AMBTENAREN Meer direct gericht op specifieke taken Op 16 October Herdenking uitvaar diging Onderwijs- encvcliek WEGENS TE VEEL BETAALD LOON RESP. 350 EN 500 BOETE BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM NED. VRACH I ENMARKT Carillon Wonderen Tegenhanger van Holbeinhuia te Rotterdam <-'■ i>v<: Negen jaar geleden kwam pastoor Oor sprong naar de Havenkerk, om er, direct na de oorlog, een lang geen gemakkelijke taak op zich te nemen. Maar hij was evenals zovelen in de oorlog gestaald. Als pastoor van de St. Dominicusparochie te Alkmaar was hij in de zware oorlogsjaren o.a. op een keer voor de zware opdracht gesteld, een groot aantal évacué's uit Amersfoort onder te brengen. In zijn St. Dominicuskerk bracht hij hulde aan tal van oorlogsslachtoffers. Hij was in 1934 tot pastoor te Alkmaar be noemd. Men zag hem daar node gaan, na zijn meer dan tien jarige uiterst vrucht bare werkzaamheden daar ter stede. Op 8 Maart 1946 werd hij hier pastoor en van het begin af aan ging zijn bijzondere be langstelling uit naar het Onze Lieve Vrou we Gilde en naar de kapel, aan weller verfraaiing hij een groot eel van zijn in zicht en energie heeft besteed. Onder zijn leiding werd de nieuwe beschildering teg* hand genomen, welke thans haar beslag zal krijgen. De- schetsplannen lagen reeds geruime tijd gereed en de uitwerking er van zal nu binnen enkele maanden haar be- 6lag krijgen, dank zij een comité uit de parochianen, dat onder leiding van pater J. A. Roghmans de nodige gelden bijeen- zamelde. Het comité bestond mede uit de heren J. J. A. van Alphen, J. T. M. Bertels, P. Groenendaal, J. A. van Rest en A. Vredebregt. Behalve de Mariakapel, ging pastoor Oor sprong ook de damescongregatie zeer ter harte, terwijl hij zijn arbeid als pastoor zeer consciëntieus opnam. We mogen hier nog wel de restauratie van de St. Jans- kerk (buitenbeschildering, dak etc.) ver melden, welke verleden jaar plaats vond. Intussen, de stille werker, die pastoor Oor sprong is, vond ongetwijfeld zijn meeste voldoening in hetgeen hij voor de stille armen van zijn parochie kon doen. Zij zullen hem zeer zeker herdenken als hun trouwe vriend en raadsman, alsmede stut en steun in hun delicate positie. Hoezeer pastoor Oorsprong bij de parochianen van de St. Janskerk in aanzien staat, bleek wel, toen hij kort geleden een zestal weken in de Dr. Noletstichting moest ver toeven, waar een ernstige ziekte hem wel zeer tegen zijn wil aan het bed kluisterde. Pastoor Oorsprong behoort tot de nota belen van Schiedam, die bij het uitoefenen van hun functie van een rijwiel gebruik maken. Met een zekere bewondering heb ben wé hem menigmaal een weg zien zoe ken, of liever banen, op een drukke ver keersweg als de Hoogstraat of door de kronkelende achterstraatjes van zijn door de sanering zozeer bedreigde parochie. Het lijdt geen twijfel, dat ook op zijn pro- fessiefeest zal blijken, welk een plaats pas toor Oorsprong in zijn parochie en in heel Schiedam in de harten der mensen in neemt. Zondag a.s. zal de viering worden ingezet met een solemnele Hoogmis. Zoals we reeds mededeelden, is morgen, Vrijdag, de dag van zijn veertig-jarig professie- feest. De viering werd, naar voor de hand ligt, op a.s. Zondag gesteld. Dan zal hem ook het cadeau der parochianen worden aangeboden. Bij de politie is gistermorgen aangifte gedaan van de vermissing van negen kippen. De eigenaar van de kippen, die aan de Schiedamseweg wcont, heeft zijn pluimvee echter terug gekregen. De die ren zijn een eindje van zijn woning ge vonden. Ze waren in zakken gestopt en leefden nog. De 16-jarige C. den H., instrument maker te Schiedam, is gistermiddag aan de Havenstraat op zijn fiets aangereden door een trekker met oplegger. Met een hersenschudding is hij door de G.G en. G.D. naar het gemeenteziekenhuis en vandaar naar zijn woning gebracht. Evenals andere jaren is de start van de blauw-witte elftallen niet erg bevre digend. De resultaten zijn tot dusver onder de maat gebleven en het wordt nu toch tijd, dat vooral de elftallen, welke nog zonder winstpunten zijn, eens goed voor de dag komen. Het eerste elf tal gaat a.s. Zaterdag in Maassluis de strijd aanbinden tegen Excelsior. Wij voorzien hier een spannende kamp en de Schiedammers, gesterkt door het resul taat van vorige Zaterdag, zullen zeker hun huid zo duur mogelijk verkopen. Het tweede elftal ontvangt H.V.O. op Bos- hoek. Zullen hier de eerste winstpunten door de reserves worden behaald? Zeker is, dat de kern van de ploeg goed is, maar dat de juiste combinatie nog niet is gevonden. Eveneens op Boshoek speelt het derde elftal tegen Zwaluwen uit Vlaardingen. Ook voor dit team zijn de winstpunten nog schaars, dus verwach ten wij in deze thuiswedstrijd een eervol resultaat. Het vierde elftal en de junio res zijn vrijaf. Het volledig programa voor a.s. Zater dag luidt: Excelsior M IP.P.S.C. I, P.P.S.C. II—H.V.O. II, P.PS.C. III—Zwa luwen V 5. Het damesbad van de gemeentelijke zweminrichting aan de Westfrankeland- sedijk werd gisteren al om half drie ont ruimd, want om drie uur zou de huldi ging plaats hebben van mevrouw Van der Gaag, die van de oprichting af de scepter over deze inrichting gezwaaid heeft. Dat zij haar taak tot volle tevre denheid heeft verricht, bleek wel uit de grote belangstelling, die er voor deze huldiging bestond en uite ne aanzienlijk aantal bloemstukken, welke door ver schillende trouwe bezoekers waren ge zonden. De waardering van het gemeente bestuur werd door wethouder mr P. van Bochove onder woorden gebracht. In de veertig jaren, dat mevr. Van der Gaag de inrichting geleid heeft, heeft het ge meentebestuur nimmer klachten gehad. Blijkbaar is de verhouding tussen publiek en leiding dus altijd goed geweest en dit is te danken aan de tact, waarmee mevr. Van der Gaag eventuele moeilijkheden wist te overwinnen. In de nieuwe zwem inrichting, vervolgde de wethouder, zul len wij u niet meer in functie zien, maar wel hoopt het gemeentebestuur een be roep op u te kunnen doen, wanneer dit nodig mocht blijken, om van uw langja rige ervaring te kunnen profiteren. Spr. overhandigde hierna een cadeau onder couvert en deelde mee, dat mevr. Van der Gaag, ondanks het feit dat zij geen ambtenares in vaste dienst was, toch op een pensioen kan rekenen. Hierna overhandigde een collega na mens de dames, die geregeld het bad bezoeken, een tafelkleed en namens de kinderen een schoorsteenloper. De colle ga's schonken een prachtig wandbord van Delfts blauw. Mevr. Van der Gaag dankte allen met een toepasselijk woord voor de grote belangstelling, die zij niet verwacht had, maar waardoor zij blij verrast was. Zondag a.s. ontvangen de geel-zwarten op hun sportpark in Kethel de lijstaan voerders van hun afdeling, nl. 's-Gra- vendeel, dat tot op heden nog geen enkel punt heeft verspeeld. Het belooft een aantrekkelijke wed strijd te worden, want D.H.S. zal zich tSi het uiterste moeten geven om geen ver lies te lijden. De ervaring heeft echter geleerd, dat de D.H.S.-ers zich tegen sterke tegen standers het beste weren en daarom ver wachten wij van hen een behoorlijk re sultaat. Het verdere programma luidt: D.H.S. 2 Excelsior '20 2, Exceusior '20 3D.H.S. 3, St Volharden 3D.H.S. 4. D.Z.B. DH.S 5 D.H.S. 6Nestoro 3, Feijenoord 16—D.H.S. 7 en D.H.S. 2—Hillegersberg 5 Demonstratie op aanvraag SINGEL 41-45 TELEF. 65538-69915 In het dames-zwembad aan de West- Frankelandsedijk heeft gisteren mevr. v. d. Gang na een 40-jarige diensttijd afscheid genomen. In ons bericht van gisteren over het nu gesloten zwembad werd verteld, dat de 75-jarige trouwe bezoeker Jan Damme op doktersadvies het zwemmen moet staken .Dit is niet het geval, deze oud functionaris bij de Rotterdamse rivier politie verheugt zich nog in een blaken de gezondheid. De baldadige jeugd heeft in het laantje langs de R.K. Begraafplaats aan de zijde van de Koningin Emma-flat 23 bomen gedeeltelijk ontschorst. De Plantsoenen dienst heeft hiervan aangifte gedaan. GEBOREN: Sophia, d. v. D. v. Heiten en E. Zwamiborn; Anna C. M„ d. v. H. M. G. de Man en C, E. T. Holierhoek. OVERLEDEN: H. Heijibeek, 83 j. HEDEN: Passage Theater Kath Kring „Hör mein Lied, Violetta" 8 u. Monopole Theater: Het legioen van Zorro (14 j). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur Bali-tentoonstelling. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; Iedere middag van 2—5 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag- avand van 6.30—8 uur. Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Evers, Lange Haven 81 en Apotheek 't Centrum, Hoogstraat 113. Vrijdag: 23 September 1935. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: Rotterd. Kamerorkest o. 1. V. Piet Ketting. Bachprogramma m. m. v. o.a. Theo Olof en Herman Krebbers Groote Schouwburg 8 uur: Afscheidsavond Henriette Davids. BIOSCOPEN. Programma's van 23 t.m. 29 September. Arena: Simba (18 j.) Capitol: Attila, de gesel Gods (18 j.) Centraal: De wenteltrap (18 j.) Cineac: Battle cry (18 j.) Colos- seum: Eskader 8 keert terug (18 j.) Harmo nie: De verlaten wigwam (14 j.) Lumiere: Het net (volw.), Crin blanc (a. 1.) Lutusca: Het schot in de nachtclub (18 j.) kuxor Vadertje Langbeen (a. 1.) Passage (Schiedam) Verborgen moederschap (strikt volw.) Prin ses: Ook de besten kunnen vallen (18 j.) Rex: Furie van de Congo (14 j.) Thalia: Marty (14 j.) 't Venster: Le blé en herbe (ontoelaatbaar) Victoria: Het misdaad-syndi caat. (18 j.) Wij ontvingen een exemplaar van den inventaris van het oud-archief der ge meente Schiedam, door den tegenwoor- gen archivaris, dr K. Heeringa bewerkt. Deze inventaris geeft een overzicht van den inhoud van het oud-archief der ge meente Schiedam met het rechter lijk archief, doch vermeerderd met en kele kleinere in het gemeentelijk archief depot aanwezige archieven en met eenige handschriften. Het rechterlijk archief be vindt zich. naar men hoopt tijdelijk, in het rijksarchiefdepot te 's-Gravenhage. In 1897 was voor het eerst een gemeen te-archivaris aangesteld jhr mr T.i.A.M, A. Humalda van Eysinga, die echter we gens de samengaande betrekking van com mies-redacteur ter secretarie zich met onverdeeld aan het archief kon wijden. Eerst de tegenwoordige archivaris kon zich, nadat het archief op de bovenverdie ping van het voormalig gymnasium aan hét Oude Kerkhof was tezamen ge bracht, afdoende overtuigen van de wan orde en de werking van het fabrieksroet, die daarbij werden opgemerkt. Door de goede zorg van den archiva ris, dr Heeringa. is nu orde in den chaos gebracht en een inventaris van het archief opgemaakt, die nu in netten boek vorm in druk is verschenen. De inventaris is opgemaakt zoveel mo gelijk in overeenstemming met de hand leiding voor het ordenen en beschrijven van archieven, ontworpen in opdracht van de vereeniging van archivarissen in Ne derland door mr S. Mulder Fz, J. A. Feith en R. Fruin Th. Azn. Hij is verdeeld in zes afdeelingen. Bij verschillende afdee- lingen is door den samensteller een korte Inleiding geschreven. (Nwe Schiedamsche Courant. van 22 October 1908). Gistermiddag is de laatste van de zes electriciteitskabels van ieder 25 K-V. op de Stadhouderslaan door de gang getrok ken, die daar aan de zijde van het Volks park is gegraven. Aan de Westerkade zijn de kabels reeds gelegd. De volgende week gaat het aannemingsbedrijf Hanab N.V., dat de werkzaamheden uitvoert, de kabels verder doortrekken in de rich ting van Wilton-Fijenoord, waar de vori ge week de eerste paal is geslagen voor een schakelhuis, dat de stroom te zijner tijd zal transformeren van 25 op 5 KV. Verwacht wordt, dat dit schakelhuis in Maart van het volgend jaar gereed zal komen. Een aanvoer van 25 K.V. is voor Schie dam nieuw en verwacht mag worden, dat daarmee in de toekomst de elektriciteits voorziening in het zich steeds uitbreiden de Westelijke gebied en bij Wilton-Fije noord bevredigend geregeld zal kunnen worden. Van de zes kabels, die gelegd worden van de grens van Schiedam-Oost naar het in aanbouw zijnde schakelhuis in West, z;jn er drie bestemd voor Vlaar dingen, dat ook langs deze weg op Rotter- oaobiao voorn SCwioam t» OMSivrarv 77ste Jaargang No. 22872 Onze fotograaf, op zoek naar een „plaatje'', trof gisteren bij de in aan bouw zijnde Huishoud- en Industrie school een groepje leerlingen, die onder leiding van Zuster Consohttrix eens kwamen kijken, hoe het werk opschiet. Naar wc gisteren berichtten, zou oud kapitein Westerling op het ogenblik ner gens bereikbaar zijn. Dit schijnt te klop pen, daar juist gistermorgen het persbureau A.N.P. een brief ontving van Westerling (gedateerd 16 September op het schrijven en met poststempel 21-9), waarin hil meedeelt, Nederland langs illegale weg te hebben verlaten met Indo nesië als bestemming. Hij zegt „naar Indonesië te zijn vertrokken op verzoek van enkele Indonesische groeperingen ten einde hen van advies te dienen en zo mogelijk bij te staan in de pogingen hun land vooruit te helpen op de weg nay groter democratie". Verder zegt hii in dit schrijven niet naar Indonesië te gaan „om onnodige moeilijkheden te veroorzaken, maar om, waar mogelijk, constructief werk te leveren". Hij schrijft derhalve ook geen gehoor te zullen geven aan een op hem gedaan beroep alvorens de uitslag van de verkiezingen in Indonesië, welke op 29 September gehouden zuilen worden, bekend is. Verder zegt hij „het onge lukkige Evipan-avontuur" te betreuren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn vertegenwoordigers in het bui tenland op de hoogte gesteld van het bericht als zou Westerling op Illegale wijze naar het buitenland zijn vertrokken. Gelijk bekend, beschikt Westerling niet over een geldig paspoort. Hij heeft dus geen of alleen vervalste papieren bij zich en kan dus door elk land, waar hij wordt aangetroffen, desgewenst als ongewenst vreemdeling worden teruggezonden naar Nederland. Welingelichte kringen te Montevideo achten het waarschijnlijk, dat de betrek kingen tussen Argentinië ener- en na buurlanden als Brazilië en Uruguay an derzijds, na het aftreden van Peron beter zullen worden. Volgens dezelfde kringen beschouwt Uruguay zich als het land, dat het meest van het Peronistische bewind te lijden heeft gehad. Argentinië heeft verschillen, de economische maatregelen tegen Uru guay getroffen, die zijn te beschouwen als vergeldingsmaatregelen voor politieke oppositie in Uruguay tegen de regering De regering-Peron had verder vrijwel een einde gemaakt aan het toeristische verkeer naar Uruguay, het „Zwitserland" van Zuid-Amerika, met alle nadelige ge volgen van dien voor dit land. Uruguay hoopt ook, dat thans een re geling kan worden getroffen voor de reeds lang hangende geschillen betreffen de het juiste verloop der grenzen tus sen de beide landen. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp tot regeling van de bezoldi ging van militair-rechterlijke ambtenaren. In de memorie van toelichting op dit ont werp merken de minister van Justitie en van Oorlog en van Marine op, dat het wetsontwerp ten doel heeft de bi] de wet van 5 Augustus 1954 In de bezoldiging van de gewone rechterlijke macht aangebrach te wijzigingen ook van toepassing te d» :n zijn op de bezoldiging van de militair- rechterlijke ambtenaren en die van de leden der gewone rechterlijke macht zo veel mogelijk te handhaven. In de toelichting op de begroting van zijn departement betoogt minister Van Thiel de noodzaak tot verbreding en ver dieping van het maatschappelijk werk. Met het oog daarop wi! hij het komen de jaar speciale aandacht schenken aan: 1. bevordering van het terbeschikking- komen van de nodige krachten en van de kundigheid van zowel de vrijwilligers als de beroepskrachten, 2. verdere toetsing van de inmiddels in werking getreden voorlopige subsidierege ling aan de praktijk van het maatschap pelijk werk, 3. bevordering van het overleg en de samenwerking met de gemeenten. Het beschikbaarkomen van een vol doende aantal krachten is noodzakelijk Het tekort aan beroepskrachten draagt ten dele een analoog karakter als bij het onderwijs en de gezondheidszorg. Aange nomen moet worden, dat bij de voortgaan de verdieping van het maatschappelijk werk het tekort nog groter zal worden. In verband met de eisen van de praktijk ligt het in het voornemen van de minis ter te bevorderen, dat de opleiding voor het maatschappelijk werk zich meer di rect richt op de specifiek te behartigen taken. Daarnaast ligt het in zijn voornemen om organisaties van maatschappelijk werk steun te verlenen ten einde haar in staat te stellen meer gelegenheid te bieden tot het opdoen van praktijkerva ring. Zo dient naar de mening van de minis ter deze mogelijkheid vooral te worden geopend voor organisaties, welke werk zaam zijn op het terrein van het maat schappelijk opbouwwerk, het welzijnswerk ten plattelande, het schoolmaatschappe- lijk werk en het maatschappelijk werk voor lichamelijk en geestelijk gehandicap ten. Wat de opleiding betreft stelt de mi nister zich voor in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Onderwijs om in sa menwerking met de bestaande opleidings instituten te bevorderen, dat een zo ver antwoord mogelijke opleiding, direct afge stemd op het specifiek te behartigen werk tot stand komt. Hij acht het daartoe in het algemeen van belang, dat de oplei ding voor specifieke functies zoveel mo gelijk wordt opgenomen in de program ma's van de scholen voor maatschappe lijk werk en de desbetreffende universi taire opleidingen. dam zal aansluiten. In de loop van het volgende jaar zal men deze Vlaardingse kabels verder doortrekken voorbij Wil ton-Fijenoord. Naast deze zes zware kabels, waarvan er twee als reserve dienen, worden nog twee dunnere kabels gelegd. De lengte van dit nieuwe kabelnet van. ongeveer De Grensflat tot het station Schiedam- Oost zal drie kilometer gaan bedragen. Waarschijnlijk zullen nog de volgende maand de zinkstukken worden geplaatst voor het doortrekken van de kabels door de Nieuwe Haven en de Buitenhaven. Evenals dit bij het aanleggen van het nieuwe waterleidingnet, waarmee itien reeds tot aan de hoek van de School straat—Nieuwe Haven gevorderd is, het geval is kan gesproken worden van een gemeenschappelijk project, waarbij zowel de gemeente Schiedam als de gemeenten Rotterdam en Vlaardingen zijn betrok ken. Het nieuwe transformatorhuis wordt ook gemeenschappelijk. Dit schakelhuis zal in de toekomst met de reeds bestaan de schakelhuizen centraal worden aange sloten, zodat er een gesloten net wordt gevormd. Met dit project en dat van de waterleiding wordt tegemoet gekomen aan de behoefte van de grootindustrie en de stadsuitbreidingen in het Westen, die in de toekomst op een goede stroom- en watervoorziening staat zullen kunnen maken. Dat de belangen van enkele ge meenten en van de grootindustrie hierbij vrijwel parallel lopen, is van niet te on derschatten belang zowel in technisch als economisch opzicht. mf Een pontificale H. Mis, opgedragen door Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink op Zondag 16 October en uitgezonden door de KRO, zal het hoogtepunt worden van de her denking der Encycliek „Divini Illius Magistri". Een kwart eeuw geleden liet Paus Pius XI dit rondschrijven, waarin de rechten der Kerk en van de ouders op het gebied van onderwijs en opvoe ding worden uiteengezet, het licht zien, Nederland sluit zich aan bij de reeks van imposante herdenkingen, die overal ter wereld werden of rog worden gehou den. In ons land heeft zich een commissie gevormd uit vertegenwoordigers van ka tholieke organisaties als de R.K. School raad, het Katholieke Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de Katho lieke Bond voor het Gezin, de jeugdor ganisaties, de Katholieke Universiteit van Nijmegen en alle organisaties op het ge beid van het Katholiek onderwijs, die de voorbereidingen heeft getroffen. Tijdens de pontificale H. Mis zal mgr ALfrink de gelovigen van geheel Nederland toespre ken en de betekenis van de Encycliek voor het katholieke opvoedingswerk in gezin en school uiteenzetten. De herdenkingscommissie bereidt tevens een herdenkingsnummer voor, dat in een zeer grote oplaag van tienduizenden exemplaren gratis aan de kerken wordt uitgereikt. Het is de bedoeling dat dit blad in alle katholieke gezinnen terecht komt. Da kantoren der Redactie en Admlni- ntstratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, tel. 88152 Giro-nummer 590948. Abonnementsprijs 823 per kwartaal 2,15 per maand 0.50 per week- Advertentleprijs op gewone kolombreedte 0.18 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden laser# tarieven welkt voor het Advertentiewezen. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent ttlk woord meer 8 cent Maximum 60 woorden. Plaatslag uit' sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloter en geplaatst overeenkomstig de Regeler bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar sfjo, ,i' 'A W' '"5 f? 't i Op de Economische Politierechtzitting bij de Haagse rechtbank was een viertal firma's gedagvaard, t.w.: De Kisten- en raamlijstenfabrieken: Ven. o. fa. G. H. uit Berkel en Rodenrijs, de Ven o. fa. Gebr. K. D. en A. H. uit Delft en de N.V. Poel- dijkse Kistenfabriek te Poeldijk en de N.V. Z. v.h. G. S. uit Monster. Zij lieten zich vertegenwoordigen door de heer mr Bennewits, advocaat uit Delft. Volgens het rapport maakten deze fir ma's zich schuldig door uitbetaling van lonen ver boven de gegeven loonschaal. Aangezien de vier zaken precies op el kaar leken stelde de politierechter, mr Rutgers voor ze tegelijk te behandelen. De Officier van Justitie, jhr mr v. d. Poll was van mening, dat hoe moeilijk het ook is precies volgens het toegestane tarief te werken, de firma's zich toch hieraan hadden moeten houden. Aange zien de kistenfabrieken merendeels on geschoolde krachten In dienst hebben, is het gevaar niet groot, dat deze arbei ders naar beter betaalde vakken over gaan. Men moet zich nu eenmaal aan de wetten houden. Tegen de fabrieken uit Berkel en Rodenrijs, Delft en Poeldijk, die de loonpeil met resp. 8, 9, 10 en 11 pet hadden overschreden, eiste de officier 400 boete. De Monsterse N.V., hoewel de kleinste, is nog hoger gegaan dan de anderen en betaalde voor zijn arbeiders plm. 20 pet meer dan was toegestaan. Te gen deze firma eiste jhr v. d. Poll zes honderd gulden boete. Mr Bennewits, de ..dviseur van de Ver eniging van Kistenfabrikanten, beweer de, dat het tegenwoordig onmogelijk is zich in de praktijk aan de aangegeven tarieven te houden. „Is de Officier van mening, dat de ar beiders van een kistenfabriek niet gauw naar een andere vakgroep overlopen, zo wil ik opmerken, dat tegenwoordig op de arbeidsmarkt vele ongeschoolde krach- ten werkzaam zijn". Volgens mr Bennewits zouden de z.g. ongeschoolde krachten van de kistenfabrieken in de nieuwbouw of in de land- en tuinbouw gemakkelijk een plaatsje vinden en zeker veel meer ver dienen dan in de fabriek. De arbeiders in de kistenfabrieken werken tegenwoordig alleen maar op ta rief en stukloon en niet meer op uurloon. Ze bereiken in 40 arbeidsuren met de vastgestelde uurloon en 25 pet stukloon, het loonbedrag, dat ze voor 48 arbeidsuren is toegekend. Als ze te weinig verdienen naar hun zin, gaan ze weg, of er ontstaat onrust en ze worden ontevreden. Een ge routineerde kistenmaker kan in veertig uren zo veel produceren als z'ijn minder bekwame collega in de tijd van 48 uur. Die beiden zijn voor de wet ongeschoolde krachten, maar het zou onreelijk zijn als men ze gelijk zou honoreren. „Deze kwestie schept een noodtoestand inde kisten- en raamlilstenfabrieken. Met deze noodtoestand hebben hoege- <aamd alle soortgelijke fabrieken te kam- ren. Mr Bennewits pleitte voor begrip van eze moeilijkheden. Wat de zaak van de f.V. Z. v. h. G. S. S. betrof vertelde de dvocaat dat in deze kleine zaak hoege- aamd allemaal jonge, arbeiders werken, len van deze jongens, hoewel pas 21 jaar, /ordt sedert de dood van zijn vader als ostwinner beschouwd, en kreeg een ion dat het geoorloofde met 91 pet over- chrijdt De andere arbeidskrachten zijn Lm. 23 jaar en daarom stijgen de uit- >etaalde lonen bij deze firma zo hoog. ioewel door elkaar gerekend het verschil iet de andere firma's niet noemenswaar- lig is. De heer Bennewits vertelde verder, lat door de vereniging van Kislenfabrie- :en overleg werd gepleegd door Rijksbe middeling de loonschaal van de onge schoolde, doch geoefende arbeidskrach ten, in deze vakgroep te herzien. Na het pleidooi ging de rechter, mr Rutgers over tot vonniswijziging. Hij vond de firma's schuldig en veroordeelde hen als volgt: De Vennootschap onder fa. G. H. Berkel en Rodenrijs kreeg 350 boete, Vennootschap onder fa. Gebr. K. D. en A. H. uit Delft 350. N.V. Poeldijkse Kistenfabriek en Houthandel, eveneens 350 en de N.V. Z. v. h. G. S uit Monster kreeg 500 boete. Aangiften van 20 September 1955. BEVALLEN C. Pons geb.Verheij d. W. de Bruin geb. Krücken z. A. van der Est geb. Oranje .d P. J. C. Meeuwissen geb. Kanters z. M. C. Stolk geb. Duivenman z. M. Romiin geb. Flippo z. Th. M. de Keijzer geb. Barij z. A. M. IJdema geb. Kempe z. A. Willemstein geb. Stello d. R. Veneman geb. Noordzij d. M. F H. S. Meijer geb. Kohl d. N. P. Hoenderop geb. Jas z. H. Binnendijk geb. Wiegmans z. A. Jongenotte geb. Gouw d. L. C. de Jonge geb. Versé d. A. van Campenhout geb. Delissen d. M. L. Kettenis geb. Dorpman d. L. N. de Vries geb. Roubos z. H. Ph. Vink geb. Barents d. E. K. Vreugdenhil geb. Kop d. C. A. M. de Waele geb. van Straten d. H. Rietveld geb. Koetsier d. R. M. Becht geb. Casadei z. B. Janssens geb. Schou ten z. G. W. Jongste geb. Zaal d. en z. H. L. van Campenhout geb. Hollander z. A. van Daen geb. Smit d. N. M. Ch. Schoonder- beek geb. Beumer z. C. W. E. Quispel geb. Boon d. J. L. Verhoef geb. van der Bie n. S. G. A. van Dijk geb. Weimar z. A. G. van Gooi geb. Vos d. G. de Raad geb. Boonstoppel z. H. C. de Keijzer geb. Sas z. E. M. de Rijck geb. Sturkenboom d. P. Elschot geb. Horians z. A. J. den Breejen geb. van der Vorm z. P. AR. Lankhorst geü. Peters z. J. W. van Beveren geb. Bons z. OVERLEDEN: J. Bosch vr. geh. gew. met M. Luijten 78 j. R. S. Förrer z. 2 m. A. de Boek vr. van A. AR. Geleijnse 50 j. J. J. Spijkers m. van R. Wessel 57 j. E. Winterman vr. geh. gew. met L. van Zand vliet 61 j. J. Bloem m. van P. Kraayo 59 j. p. M. Joosse m. van B. van der Klei 63 j. M. J. Brouw vr. geh. gew. met C. F. Kapteijn 86 j. J. M. Groenhard vr. geh. gew. met Ph. P. Beker 71 j. S. Harkema vr. van A. de Gans 73 j. J. G. van Wijk m van P. C. Koeboom 85 j. A. J. van Os ongeh. m. 20 j. H. Batenburg m. geh. gew. met J. Stout 83 j J. L. van Son m. van K. S. W. van den Bergh 58 j.— J. Meulink m'. van M. A. Schenau 80 j. H. Borsboom m. van W. E. Hoogvliet 68 j. 21 Sept. v.m. 150 ton kali Breda. 100 ton kali Helmond. 125 ton kali Wageningen. 200 ton stukgoed Amsterdam. 70 ton koolzaad Delft. 995 ton kolen Nijmegen. 1000 ton pyriet Sas v Gent. 126 ton granen Doesburg. In aanwezigheid van H.M. de Koningin die tevoren een bezoek brengt aan Delft, zal Maandagmiddag de plechtige zitting plaats hebben ter viering van het gouden feest der Technische Hogeschool te Delft. In de Nieuwe Kerk spreekt eerst de Rec- tor-Magnificus, prof. dr O. Bottema. Ver volgens voert de minister van O. K. en W„ mr J. L. M. Th. Cals het woord. Daarna volgen vüf ere-promoties in de technische wetenschappen; het diploma behorend bij het ere-doctoraat wordt uitgereikt aan de heren: J. J. P. Oud; ir F. Q deti Hollan der; ir J. W. H. Uytenbogaart; ir Th. F. G. J. M. van Schaik en ir H. A. Hidde Nyiand. Namens de promovendi spreekt ir Den Hollander het dankwoord. Rond deze plechtigheid is een veelzij dig feestprogramma samengesteld, waarin de afdelingsbijeenkomsten in de diverse instituten op Maandagochtend.^ de opening der tentoonstelling „Machiek" op .Dins dagochtend, een galaconcert des middags door een uit alle Delftse studentenvereni gingen gevormd orkest o.l.v. Felix de Nobel en een senaatsdiner in tegenwoor digheid van Prins Bernhard de hoogte punten vormen Voorts wordt voor de Delftse jeugd een toneelsprookje opge- voei'd; er is een sportdag; er zijn feeste lijke avonden in de Haagse dierentuin: er is een fakkeloptocht en vuurwerk, er verschijnt een rijk geïllustreerd gedenk boek en er worden diverse geschenken aangeboden door het Delfts Gemeente bestuur; het uit 1800 man bestaande per soneel der T.H., de Delftse studenten, het Hoogheemraadschap Delfland en de Ver eniging van Delftse ingenieurs. Het gescnenk van het personeel der T.H. bestaat uit een electronisch carillon, dat gistermiddag zijn door 60 luidsprekers versterkt geluid van de Dand over het T.H.-kwartier liet horen. Dit T.H.-kwar- tier, met het grote bouwterrein in de Wippolder, waar het ene T H.-gebouw na het andere uit de grond verrijst, zal vol gende week veel belangstelling trekken, daar in verschillende der reeds voltooide of nog in aanbouw zijnde panden de ten toonstelling .Machiek" wordt gehouden. Op deze tentoonstelling, tot stand geko men door een voorbeeldige samenwerking tussen hoogleraren, T.H.-personeel en studenten, wordt op spectaculaire wijze doel en werking van technische apparaten gedemonstreerd. In de smaakvol ingerichte stands, hier en daar met wandschilderingen die zo ,niet in felheid van kleur dan toch in symbolische betekenis de befaamd» muur van Karei Appel overtreffen, zpn de won deren opgesteld die het electrisch vernuft vond op het gebied van cybernetica of enerjie, vervoertechniek en telecommu nicatie, geluid en kleur. De windtunnel in vol bedrpf wordt ter bezichtiging open gesteld en het moderne ketelhuis; de bouwtechnici hebben in hun gebouw een speciale expositie waar het verloop der bouwkundige studie in werktekeningen duidelijk wordt gemaakt; er zyn afdelin gen over het studentenleven, over tech niek en leven en over het technische on derwas als zodanig. En de bedoeling van deze E 55 in zak formaat is om te tonen hoezeer alle tak ken van techniek onverbrekelijk met el kaar verbonden zijn. Nog is de expositie in opbouw. De ma chines zwijgen nog; aan scheepsmodellen en electrische installaties wordt de laatste hand gelegd; schilderende studenten zijn bezig met hevige kleurvlekken de wanden te sieren, stratenmakers toveren een woestijn van mul zand om tot een be gaanbare entree. Maar Dinsdagochtend zal alles klaar zijn en iedere dag van 10 tot 7 uur zal het druk zijn in de Wippolder. Van insiders die getroffen zullen worden door een hun tot dusver verborgen ge bleven verband tussen verschillende tak ken van technische wetenschap. En van leken die van het verstilde Delft althans eenmaal een andere, zeer dynamische en spectaculaire kant willen zien. Tot Zon dag 2 October blijft „Machiek", die vanaf het station per „Machiek-express" (erf stuk van de E '55) bereikbaar is, ge opend. De wethouder van Openbare Werken van Rotterdam, de heer J- Meertens, heef gisteren de eerste paal geslagen voo het nieuwe gebouw voor Slavenburg Bank N.V Het pand komt te staan aan de noordelijke zijde van het ln aanbouw zijnde Stadhuisplein, als pendant van hei Holbeinhuis. Aan de kant van dit plein, waar het bankgebouw een lengte van ongeveer 40 meter zal krijgen, wordt een café-restau rant gevestigd. Naast de ingang van Sla- venburg's Bank aan de Coolsingel tegen over het stadhuis, komen er twee win kels in. De totale lengte zal aan dez zijde ongeveer 42 meter bedragen grootste hoogte wordt ongeveer 38 mete Het pand krijgt acht verdiepingen Ov ongeveer anderhalf faar hoopt men er intrek in te kunnen nemen. zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2