Het eerste Nederlandse motel Kwestie-Cyprus niet in de V.N. Steeds meer Nederlandse boter en kaas op de Engelse tafel Limburgse najaarsbedevaart naar Lourdes vertrokken ^aatóte bui in ollar -recjen Een op de vijf inwoners lijdt aan rheumatiek V.N.-waarnemers vor men „levende muur" r is Gastvrijheid verwisselt van gedaante Langs drukste autoweg land van ons Mariniers weer in blauw uniform Voorstel van Agenda-commissie Griekenland bestudeert „theoretische moge lijkheid" van uittreding uit NATO Schoolkinderen weten niet waar Nederland ligt Waa man PATER H. KEIJSERS zestig jaar Jezuïet „Ami goes home..."!, doch hij laat in Oostenrijk een leegte achter Russische geschenken voor Finse president Nederland dertig jaar acliter op Zweden EEN LAND OP DE DREMPEL VAN DE VRIJHEID (I.) DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 Hoornwijck Na nieuw incident langs Israëlische bestandslijn Men mag bewondering hebben voor de verbeten inspanning waar mee het V.N.-personeel langs de Egyptisch-Israëlische bestandslijn telkens weer opnieuw aan het werk gaat om incidenten langs de demarcatielijn te voorkomen. Op last van de V.N.-vertegenwoordi- ger, de Canadese generaal-majoor Burns, vormt het personeel thans een „levende muur" tussen geterg de Egyptische en Israëlische strijd krachten in de streek van El Auja. In 1958 MARIA-CONGRES TE LOURDES Huiselijke pleisterplaatsen Kon. Marine Staf's troetelkind Mgr Lemmens maakt de reis weer mee Twintig procent der bevolking onderzocht '7 In tijden van nood moet de B.B. paraat zijn. Op het ogen- blik zijn er reeds meer dan 160.000 nood wachters, die ge regeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het modernste hulpverleningsmateriaal. Voor goede be diening van dit materiaal is echter voltallige bezetting noodzakelijk. En een derde der functies is nog onbezet- Wilt U die derde man of vrouw zijn? Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. ISA T O-perikelen Stenen naar Britten Meer jitterbug dan Mozart Dollar-Mekka GENERAL KEYES-STREET IN SALZBURG honderd-twintig hol in de leegte starende huizen De laatste Dollars v it.ïr&ïMrm 'i - iwmsmms vNv. •.-. :•- v--. 1 opzoekt en altijd daar te vinden is. waar de verkeersaders het felst kloppen. Het aantal motels in Europa is nog klein, maar ais de ontwikkeling van deze kleine huiselijke pleisterplaatsen even snel gaat als in Amerika, zal de gastvrij heid voor automobilisten een grote uiter lijke verandering ondergaan Het eerste motel, dat in de buurt van Rijswijk wordt opgetrokken zal de naam krijgen van ..Hoornwijck". Begin November zullen de vijftien eerste appartementen open gaan. Nog voor het einde van dit jasr zal „Hoornwijck" de beschikking hebben over 46 appartementen met 150 bedden en 49 autoplaatsen. In het bouwcentrum te Rotterdam staat momenteel een zo'n element volledig op gesteld op ware grootte. Dat dit mogelijk is geweest, dankt men aan het gebruik van de zogenaamde verstelbare wanden Hiermee kan men een nauwkeurige be oordeling van vele details van te voren maken; bovendien krijgen zij. die niet in het lezen van een bouwtekening bedre ven zijn toch een indruk van hoe het worden zal. Het Bouwcentrum van Rot terdam heeft met het instellen van ver stelbare wanden een belangrijk werk ge daan. De automobilist op reis, zal in de naaste toekomst, wanneer hij Holland be zoekt. aan een van de drukste autowe gen van ons land, de weg Rotterdam Den Haag in de buurt van Rijswijk het eerste motel van Nederland vinden. Het is een soort hotel waar men naast een woon-slaapvertrek, een garage bij leder element vindt en als de grootste afwijking van het bekende hotelprincipe, een keuentje, waar iedere gast in staat wordt gesteld zijn eigen maaltijd samen te stellen. De hospices der geestelijke orden in de middeleeuwen, de latere posthuizen en de hotels in de nabijheid van de stations in onze dagen zijn alle onverbrekelijk verbonden met het verkeersbeeld van hun tijd. Tegenwoordig zijn 72% van de toeristen, die gebruik willen maken van Een volledig motel-element, zoals het te zien is in het Bouwcentrum te Rotterdam. Het woon-slaapvertrek met rechts achter de keuken en links achter de douchecel. Verder een loggia met aardig zitje op de voorgrond Slechts bewapend met blauwe armban den en vlaggen en borden met, in witte letters van bijna een meter: „U.N.", rijden en lopen V.N.-patrouilles door dit gebied om te voorkomen, dat Egyptenaren wraak nemen naar aanleiding van een gister morgen door de Israëliërs ondernomen aanval. Zeventig Israëliërs ondernamen een raid Pp het hoofdkwartier van de gemengde bestandscommissie in de gedemilitariseer de zóne. Zij namen daar het Israëlische Personeel gevangen, terwijl de Egyptena ren, van wie er één gewond was, naar Egypte mochten terugkeren. Deze aanval beschouwt men als „hoogst ernstig", vooral na de toezeggingen door beide partijen gedaan aan de Veiligheids raad, die zich de vorige maand voor de zoveelste maal met de zaak moest bezig houden, toen het in het gebied van Gaza tot felle uitbarstingen was gekomen. Generaal Burns, die terstond rapport heeft uitgebracht aan de secretaris-gene raal Hammarskjoeld, heeft bij de Israë lische regering een protest ingediend. Deze zou Burnc hebben toegezegd haar troepen uit de gedemilitariseerde zóne terug te trekken, zodra Egypte zijn strijdkrachten, die illegaal in de zóne zijn gestationneerd, eveneens terugtrekt en ophoudt met knoeien met merktekenen langs de grens. Het eerstkomende internationale Mariacongres zal in Lourdes in 1958 worden gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest der Verschijningen. De eerste bijeenkomst van de voorberei dingscommissie heeft in Lourdes plaats gehad onder leiding van de bisschop Van Tarbes, mgr Théas. Op deze bijeenkomst is besloten, dat de datum van het congres zal zijn 10 tot 17 September en het onderwerp: de Onbevlekte Maagd en de Kerk. In overweging is genomen aan alle katholieken over de gehele wereld te vragen bij te dragen voor een waardig gedenkteken ter ere van dit eeuwfeest. Men heeft gedacht aan een instelling, Welke ten dienste zal staan van de pel grimerende armen en zieken. Reeds eerder is het plan gelanceerd in Lour des een groot onderkomen te bouwen ten behoeve van behoeftige pelgrims Waar deze gratis onderdak en voedsel zullen kunnen ontvangen. een hotel, in het bezit van een auto. Daar tegenover staat dat slechts 0.7% van de Nederlandse hotels garageruimte van be tekenis bezitten. Het motel wil niet alleen gastvrijheid aan de automobilist en zijn wagen ge ven, maar houdt in zijn opzet ook reke ning met andere factoren, zoals veilig heid voor de wagens, het ontwijken van verkeersobstakels in steden, waarmee vaak veel tijd is gemoeid. Een ander as pect is. dat de stedelijke hotelsfeer nu eenmaal verlangt, dat men zich daaraan aanpast, hetgeen t--tekent het opknap pen van zaken, die de reiziger het liefst zou willen uitstellen. Al deze factoren houden in. dat een motel het verkeer Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft er onder het beroepspersoneel van de Kon. Marine en het Korps Mariniers een aanzienlijk verloop plaats, waarvan het stuiten een uiterst moeilijke zaak zal zijn. Minister Staf maakt nu in de me morie van toelichting op de Rijksbegro ting van Marine ook een aantal maat regelen bekend, om te trachten dit ver loop zoveel mogelijk tegen te gaan. en wel: het instellen van reëngagementspre- mies; snellere promotie voor sommige dienstvakken; het uitzenden van gezin nen, voor zover dat mogelijk is. ook doch uiteraard in beperkte mate naar Nieuw-Guinea; verbetering der gezins huisvesting; het besteden van grote zorg aan de inrichting van de verblijven op de nieuwe schepen; het uitrusten van de Marine, Korps Mariniers en de Marine Luchtvaartdienst met het best verkrijg bare materiaal en voortdurende aandacht aan vrije tijdsbesteding. Daarnaast wordt met grote belangstel ling, zo vervolgt de minister, kennig ge nomen van suggesties, welke van binnen de Koninklijke Marine komen en zo me- gelijk daaraan gevolg gegeven. In dit opzicht kan als voorbeeld worden ge noemd het verzoek van wederinvoering van het blauwe uniform voor het Korps Mariniers, waartoe reeds in beginsel is besloten en hetgeen binnenkort zal wor den verwezenlijkt. De kwestie-Cyprus zal. als de desbetref fende aanbeveling van de agendacommis sie wordt aanvaard, niet besproken wor den in de Algemene Vergadering van de V. N. Met 8 tegen 4 stemmen bij 4 onthou dingen verenigde de agendacommissie zich gisteren met het voorstel van Groot-Brit- tannië, dat zich tegen behandeling van deze zaak verzette, omdat het de „harts tochten maar onnodig zou opzwepen", daar het bereid is op elk ogenblik de besprekingen over de toekomst van het eiland te hervatten, aldus de Britse ge delegeerde. minister van staat Nutting. Onder de tegenstanders van behande- (Van onze Londense correspondent) „Dagelijks ervaren wij hoe treurig het in Engeland gesteld is met de kennis omtrent Nederland. Ik reis re gelmatig Engelse scholen af om voor de klas voorlichting te geven over ons land en zijn zuivelproductie. De meeste kinderen weten niet eens te vertellen, waar ons land ligt: als ze weten, dat het aan de overkant van de Noordzee ligt, mogen we dankbaar zijn. De be naming „The Netherlands" is vrijwel onbekend". Ziedaar een van de verrassende ont dekkingen. die de heer Sevink, directeur van het ..Netherlands Dairy Bureau", het Londense kantoor van het Nederlandse Zuivelbureau heeft, gedaan, sinds hij iets meer dan een jaar geleden in Engeland een actie is begonnen om het verbruik van Nederlandse boter en kaas te stimu leren. De voorlichting op scholen is slechts een onderdeel, zij het een zeer be langrijk, van de reclamecampagne, die zich concentreert, rondom-de producten „real Dutch cheese" en „pure Dutch butter". „Onze taak is verre van eenvoudig"' vertelt de heer Sevink. „maar de resul taten Ionen de moeite. Ons arbeidsveld is een bevolking van 50 millioen zielen. Het verbruik aan boter en kaas bedraagt per jaar per hoofd der bevolking naar schatting 20 pond. waarvan wij momen teel 1 pond leveren. Er zitten dus in die resterende 19 pond nog heel wat moge lijkheden voor onze zuivelexport. al lig gen de zaken niet zo eenvoudig als het lijkt. Nederland exporteert per jaar 52 mil lioen kg. boter en 92 millioen kg kaas. alsmede 209 millioen kg. condensmelk tot een totale waarde van ƒ750 millioen. Hiervan gaat naar Engeland 15 millioen kg. boter en 7.7 millioen kg. kaas. De rest van de consumptie wordt opgebracht door Engeland zelf en vooral door Nieuw-Zee- land en Denemarken. Met Denemarken heeft Engeland een overeenkomst aange gaan, waarbij de Denen 75% van hun to tale boterproductie aan Engeland ter be schikking stellen. En Nieuw-Zeeland neemt hier een bevoorrechte positie in. omdat het deel uitmaakt van het Britse Gemenebest". Deze stand van zaken vindt zijn weer slag in menige Britse kruidenierswinkel. ,New Zealand butter", „Danish eggs". "Danish butter" zijn in elke winkel nor male opschriften, doch steeds meer ziet men het bijschrift „Dutch Butter" en Dutch cheese" verschijnen, waarin het werk van het Nederlands Zuivelbureau tot uiting komt. Hoe men hierbij te werk £33t' We passen verschillende methoden toe" zegt de heer Sevink. „Natuurlijk is daar allereerst het middel van de dag bladreclame, maar daar kunnen we slechts van tijd tot tijd gebruik van maken van wege de kosten. Een oplage van 2 tot 4 millioen is voor de Britse dag-, week ot maandbladen normaal maar de adverten tietarieven zijn navenant. Als u weet dat één Britse kaasproducent per iaar J1 millioen voor zijn krantenadvertenties uitgeeft, dan begrijpt u wel. dat wij daar niet aan tippen kunnen. Voor een ar tikel smeerkaas, geeft deze firma per jaar alleen al 2% millioen aan reclame uit en bovendien heeft zij honderden handelsreizigers in dienst, om de kruide niers te bezoeken. We moeten het dus op andere, minder kostbare manieren proberen. Er zijn drie handelsreizigers aan ons bureau verbon den. die een keuze moeten doen uit de 100.000 kruideniers, die voor de verkoop van onze producten in aanmerking ko men. Wij helpen hen door telkens in een bepaalde plaats een Nederlandse Zuivel- week te organiseren. Dan trekken wij er op uit met geluidswagens, we organiseren een receptie waarop we de „mayor", de ..aldermen" en andere notabelen nodigen we bezoeken de scholen en presenteren ie mensen op straat een stukje kaas en we trachten zoveel mogelijk kruideniers te bewegen hun etalages te wijden aan ..Dutch cheese and butter". Dan is er natuurlijk het bezoek aan de scholen, uiterst belangrijk, omdat we hier de hope des Britsen vaderlands be reiken, waarvan geldt: „Jong geleerd, oud gedaan!" We vertellen de leerlingen over ons land. laten hen onze kaas en boter proeven, vertellen hoe de bereiding daar van in baar werk gaat en vertonen onze kleurenfilm (een groot succes!) „Land van melk". Het is ons tevens gelukt deze film voor de BBC-televisie te doen ver tonen, waarmee we in één keer 12 mil lioen Britten iets van onze zuivelindustrie hebben laten zien. Ja. die televisie is een machtig recla memiddel. maar toch zullen we. voors hands althans, geen gebruik maken van de commerciële televisie, die op 22 Sep tember haar uitzendingen begint: veel te duur voor onze bescheiden middelen en bovendien zal het aantal kijkers de eerste tijd nog beperkt zijn. Dan zijn er de huishoudtentoonstellin- gen, als de „Ideal Home Exhibition" en de „Food Fair", die elk jaar in Londen gehouden worden. Als het enigszins kan. zijn we daar present, want er komen al tijd honderdduizenden bezoekers. Ook hebben wij momenteel, in samenwerking met de Nederlandse Ambassade en het Openlucht Museum te Arnhem, in Lon den een tentoonstelling „Landelijk Hol land" (Tea Centre. Regent Street) geor ganiseerd. die tot 22 September duurt en daarna naar Edinburgh. York en Shef field gaat. Deze tentoonstelling omvat een prachtige collectie van 40 Nederlandse klederdrachten, waaronder costuums uit de particuliere verzameling van H.K.H. Prinses Wilhelmina. U ziet: er is veel te doen maar we doen het met opgewekt heid". Onder hoge begeleiding van mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roermond, ver trekt vandaag weer de Limburgse na jaarsbedevaart naar Lourdes. Deze z.g. Meine Limburgse bedevaart dit in te genstelling tot de gewone Limburgse be devaart in het begin van de zomer da teert van de laatste jaren. Zij is in- hiiddels al uitgegroeid tot ruim 600 deel nemers, onder wie een kleine 200 zieken. Evenals bij de gewone Limburgse bede vaart zijn er pelgrims uit alle delen van Nederland. Geestelijk leider van de bedevaart is pastoor H. Cuypers van Horn. Aalmoeze nier der zieken is pastoor E. Tilmans uit Maastricht. De predicaties worden ge houden door pastoor P. Rouwet van de Maastrichtse St. Mathiasparochie. De medische leiding berust bij dr. A. Bollen, directeur van het ziekenhuis te Veghel, die wordt geassisteerd door de doktoren F. A. Bolsink uit Den Haag en dr B. de Jong, directeur van het zieken huis St. Annadal te Maastricht. De ge bruikelijke grote Belgische Roode Kruis wagen zal ditmaal niet aan de trein wor den gekoppeld. Als proef gaat een Franse couchette-wagen mee, zodat men kan be oordelen, welke wagen het meest geschikt is voor ziekenvervoer. De gezondheidsorganisatie van T.N.O. is bezig met een onderzoek naar de mate waarin rheumatischc aandoeningen onder de Nederlandse bevolking voorkomen. Een speciaal rheumateam is reeds an derhalf jaar met de uitvoering van dit onderzoek doende. Er werden tot nu toe ongeveer 4500 personen uit 24 gemeenten, verspreid over het gehele land, geregis treerd. De rheumatoloog in dienst van T.N.O., dr R. de Graaff uit Rotterdam, onder wiens leiding dit onderzoek wordt uitge voerd, heeft thans over de gang van het onderzoek enkele mededelingen gedaan. Nederland staat op het gebied van de rheumabestrijding vrp ver achter bij an dere landen, vooral bil bijv. Zweden. Dit land is ons dertig jaar voor. zo zeide hij. Daar heeft de actie tegen de rhenma tot resultaat gehad, dat in zes van de tien ernstige gevallen de patiënt het werken weer wordt mogelijk gemaakt. In Neder land is dit nog slechts bil een van de tien gevallen mogelijk. Deze achterstand is ten dele veroorzaakt door de oorlog. In 1946'47 is met de voor bereiding van het in 1951/52 aangevangen vooronderzoek begonnen. De resultaten waren zodanig, dat besloten werd later het onderzoek op grote schaal voort te zet ten. Gebleken was, dat vermoedelijk een op de vijf a zes inwoners boven 15 jaar lij dende is aan een of andere vorm van rheumatiek, de lichte gevallen hieronder begrepen. Het sedert twee jaar aan de hand van de beroepenlijst en enquêteformulieren in- ling der zaak waren ook de V. S. Giste ren nog heeft de Amerikaanse ambassa deur in Athene, Cannon, de zaak tot drie maal toe besproken met de Griekse vice- premier Kanellopoulos. Namens zijn re gering drong hij er op aan, dat Grieken land het verzoek tot behandeling zou te rugtrekken. Toen de Griekse regering niettemin bij zijn beslissing bleef, werd bekend, dat de Amerikaanse afvaardi ging bij de V. N. zich fegen plaatsing op de agenda zou verzetten. Een Griekse woordvoerder in New York, de secretaris van minister Stephanopoulos, die de Griekse V. N.-delegatie leidt, had veel critiek op de Amerikaanse stap. Hij zei, dat géén bij de V. N. aangesloten landen het recht heeft de gedragslijn van een ander lid te „dicteren". De Griekse vice-premier en minister van defensie Kanellopoulos, deelde gis teren in Athene mee, dat het kabinet de „theoretische mogelijkheid" van een uit treding uit de NATO heeft bestudeerd. Hij voegde er overigens aan toe, dat deze mogelijkheid niet waarschijnlijk werd geacht. De Griekse chefs van staven was in deze aangelegenheid naar hun opinie gevraagd. Gisteren werd voorts de tekst gepubli ceerd van het Griekse antwoord op de brief van minister Dulles over de ge vaarlijke GrieksTurkse meningsver schillen over Cyprus. Premier Papagos zegt in dit antwoord, dat Griekenland zijn verplichtingen in het Middellandse- zeegebied kent en, evenals de V. S„ het Atlantische Pact als basis voor de ge meenschappelijke veiligheid beschouwt. De GrieksTurkse vriendschap was wel gebleven, doch de Turkse regering had „tot op heden niets gedaan om het her stel van het geschokte vertrouwen tussen beide landen te bevorderen". In het dorp Aknah, 25 k.m. ten Z.W. van Famagusta, op Cyprus, is gister avond een politiebureau overvallen door gemaskerde verzetslieden, die met een hoeveelheid wapens verdwenen. Het Brit se opperbevel liet duizend man troepen naar het dorp brengen om de overval lers op te sporen. De komst van deze militairen werd echter aanleiding tot nieuwe ongeregeldheden, die tot ver na het begin van de avondklok voortduur den. De Britten werden o.m. met stenen bekogeld, waardoor er tien man werden gewond, Ook in het dorp Amiandos, ten Z.W. van Nicosia, grepen de Cyprioten naar stenen toen daar Britse troepen aankwa men. De autoriteiten lieten hier com mando's aanrukken om de orde te her stellen. Op 26 September as. zal pater drs H. Keijsers de dag herdenken, waarop hij 60 jaar geleden intrad in de Sociëteit van Jesus te Mariëndaal. Hij zal die dag in de Kapel van het St Aloysiuscollege te Den Haag, Oostduinlaan 50, des morgens om 9 uur een plechtige H. Mis opdragen. 's Middags van 4 tot half zes wordt aan hetzelfde adres gelegenheid geboden de jubilaris geluk te wensen. Geboren 18 Februari 1877 te Maastricht trad hij in 1895 in de Sociëteit van Jesus te Mariëndaal en op 24 Augustus 1913 werd hij te Maastricht prieser gewijd. In Leiden had hij intussen wis- en natuur kunde gestudeerd, welke studie met het doctoraal examen was besloten. Zo kon het dat hij in 1915 aan het oude College te Katwijk aan de Rijn les moest gaan geven in natuurkunde en natuurlijke historie. In 1917 werd hij directeur van de H.B.S, aldaar en in 1924 directeur van het ge hele college. Toen hij in 1928 Katwijk verliet werden zijn verdiensten erkend door het officierschap van Oranje Nassau. Hij ging toen naar Nijmegen, waar hij rector werd en reeds spoedig werd hij tijdens de ziekte van de toenmalige pro vinciaal, de hoogeerw. pater Ritselaar, vice-provinciaal tot hij in 1929 pater Rit selaar als provinciaal opvolgde. In 1934 volgde hij pater V. Esser op als directeur van het inmiddels naar Den Haag overgebrachte „Katwijk", in 1936 werd hij rector van het Bérchmanianum te Nijmegen. Het was daar, dat hij de be zetting van zijn huis meemaakte door de Duitsers en zelf enige dagen werd gevan gen gezet. Sedert zijn rectoraat in Nijmegen woont pater Keijsers op het St Aloysiuscollege in Den Haag Maar wie nu zou menen dat hij daar een verdiend otium cum dig- nitate geniet, vergist zich. Deze onver moeide werker, van wie men zelden of nooit iets meer hoort, is een onmisbare figuur geworden voor de ingewikkelde administratie, eigen aan een school van 800 leerlingen. Hij is onmisbaar, omdat hij met zijn befaamde geheugen alles weet, maar ook om zijn wijze adviezen en scherp doorzicht. W, D. Onder de geschenken, die na de Fins- Russische besprekingen door de Sovjet regering aan de Finse president, dr Juho Paasikivi, werden aangeboden, bevonden zich een dure auto, een modern televisie toestel en een grote „zending" Russische kaviaar. Voorts champagne fruit, suiker werk en andere lekkernijen. Ook de Finse premier, de heer Urho Kekkonen, die dr Paasikivi op zijn Moskouse reis vergezelde, kreeg van de Russen een auto, namelijk een Zis 110, afkomstig van de Stalinfa'orieken. De maximumsnelheid van deze wagen bedraagt 180 km per uur, zo werd door de Russen medegedeeld. gezette steekproefonderzoek zal 20 procent van de bevolking tussen 14 en 65 jaar om vatten en ongeveer drie tot vier jaar du ren. Tot op heden is Noord-Brabant (waar inwoners van vijf grote plaatsen en zeven kleine gemeenten zijn onderzocht) vrijwel afgewerkt. T" ^-„ringen, Friesland, Dren te en Zuid-Holland zijn de kleine gemeen ten ook reeds aan de beurt geweest. Lang zamerhand -ai met de grote steden in ons land worden begonnen. Amsterdam, Rot terdam en Den Haag zullen Das tegen het einde v3h het onderzoek, dat nog wel een paar iaar za] duren, aan de beurt komen. Het onderzoek is nu gevorderd tot de nro";-"!o TTt'-e'-'M '-tier wordt in October begonnen met de gemeenten Eemnes. Vleuten/De Meern. in Februari a.s. met Amersfoort en in November 1956 met Utrecht. De resultaten van het onderzoek, waar van dus de opzet is na te gaan in welke frequentie verscheidene rheumatische aandoeningen onder de bevolking voor komen en welke terugslag deze hebben op het sociaal economisch leven, zullen na het beëindigen van het project op ruime schaal worden gepubliceerd. Zij komen de rheumabestrijding ten goede, zodat later de "olksgezondheid hiermede zal zijn ge baat. Uiteraard zijn op het ogenblik nog geen resultaten te verschaffen, aangezien nog vele streken en grote steden van het land onderzocht moeten worden. Wel kan reeds gezegd worden dat vele lijders aan vele vormen van gewrichtsrheumatiek nog nooit bij een huisarts bleken te zijn ge weest. Het alleen door rheumatologen in- V>ooop"t beb^n-de- liing van patiënten. Wel wordt zonodig de huisarts ingelicht over de bevindingen. Door Martin W. Duyzings SALZBURG, September ER woei, zoals altijd, een vlaag schorre feestvreugde door de Getreidegasse. De avond was mild opeens, en koesterend en lauw; aan de boorden van de Salzbach herademde men na een week vol droeve druilregen. Het seizoen liep nu af, in Salzburg. Het gebeurde voor het eerst sedert vele, koortsige maanden, dat men ginds op de brede Autobahn de DuitsOostenrijkse grens passeren kon zonder dat men, gemangeld tussen de touringcars en de reisleiders aller landen, eerst drie kwartier of daaromtrent met zijn paspoort en zijn carnet de route in de rij had moeten staan. Het gebeurde in Salzburg nu bo vendien, dat de zo nijvere lieden van het „Zimmorausweis"-bureau in het Hauptbahnhof bij gebrek aan verdere gegadigden voor de man sarde van de Witwe Moser (80 Schilling per nacht, de „Kurtax", de gebarsten lampetkan en de weeë geur van een halve eeuw vol mot- tenballen inbegrepen) of voor de wankele divan van de gepension- neerde Herr Steiner (90 Schilling per nacht!, voornamelijk vanwege het dakraam en het riante uitzicht op de Kapuzinerberg), geeuwerig en verveeld van 's morgens vroeg tot 's avonds laat kruiswoordraad sels en de jongste editie van de we kelijkse voetbaltoto zaten op te los sen. Het gebeurde tenslotte, dat men in de gewijde ruimten van de Residenz, het Haus der Natur. het Mozarteum en het Festspielhaus, zeer tegen de gebruiken in, de bezienswaardigheden kon bezichtigen zonder dat de ruiten er rinkelden van een volop Babyloni sche spraakverwarring en zonder dat er om de haverklap een drie-talige gids boven op een stoel klom teneinde de hooggeachte aanwezigen aan enige saillante details uit de levensloop van Wolfgang Amadeus Mozart, of aan een duistere beschouwing aangaande de diepere zin van het leven en hef stre ven van Max Reinhardt en Richard Strauss te helpen. De roes-der-puntstokken, de invasie- der-reisbureaux, de bandjir-der-toeris ten is voorbij. Slechts in de Getreide gasse, dat smalle, eens zo sfeervolle straatje tussen de Rathausplatz en de Bürgerspitalkirche, waar moe nu de oude huizen tegen elkander leunen, woedde op deze late, lauwe September- avond de storm nog voort. De storm woedde daar nu al tien volle jaren: in de oorden des vermaaks aan weers zijden van de smalle steeg kénde men geen seizoenen De STORM in de Getreidegasse had een uitgesproken Amerikaans ac cent. Hot-jazz en jitterbug. Hot- dogs en doughnuts en een adembene mende stroom van ruwweg in het rond gesmeten Dollars. Voor het huis achter welks muren Mozart het levenslicht aanschouwde, parkeerde een jeep van de Amerikaanse militaire politie: het was in de achter ons liggende tien jaar meer dan eens voorgekomen dat men in de Getreidegasse meer behoefte ge voelde aan de gummistokken en de jiu- jiteu-grepen der M.P.'s dan aan een clavecimbel en de „Kleine Nachtmu- sik". Zestienduizend man Amerikaans bezettingspersoneel, voor het grootste gedeelte gestationneerd in de sector Salzburg, besteedde sedert 1946 niet minder dan 9.500.000 Dollars per jaar aan „persoonlijke uitgaven"; men schat, dat van dit enorme bedrag de tingeltangels in en rond de Getreide gasse en elders in de oude stad, ieder jaar we] een kleine millioen Dollars veroverden Ook dat loopt nu af. De Getreide gasse is bezie aan haar laatste „Ami"- seizoen. Het feest der hotdogs en der iuke-boxes dat tien jaar ononderbro ken voortduurde, bevindt zich in zijn 'Ratste phase. Ergens op een der oude valmuren van de stad vindt men nog een opschrift dat uit de lévendige da gen van het na-oorlogse communisme in Oostenrijk stamt. „Ami go home!", schreef men daar in ruwe, kromme let ters. Er waren er reel in Salzburg die onder dat opschrift hun handtekening hadden willen zetten Nu. September 1955, is het dan zo ver: „Ami goes home". Van de zestien duizend Amerikanen die de sector Salzburg bezet hielden, zijn er nog slechts vierduizend over. Zij vormen de achterhoede. Tegen het einde van de maand zal de Stars and Stripes niet meer waaien van het grauwe gebouw aan de Mozartplatz waar de U.S.F.A., de United States Forces in Austria, hun hoofdkwartier hadden. Er zal. naar men verwacht, een wonderlijke rust ontstaan in de Getreidegasse en men zal in Salzburg voor het eerst sedert tien iaar weer een straat kunnen over steken zonder gevaar te lopen, onder een reeks nonchalant door de stad ra- als men slechts wilde. „Cultuurloos!", zeiden de Salzburgers, „en ruw, en kin derlijk". Doch men betrapte de Salz- burger er op. dat hij er aan gewend geraakt was, op de aanwezigheid van de Yanks (mèt. hun fouten, doch ook: met hun Dollars!) te rekenen, en men moet toegeven, dat de Amerikanen wel de indruk hadden gewekt dat h»n ver blijf in Oostenrijk een permanent ka rakter droeg. Vijf jaar lang slechts hielden zij het uit in de snel wegrot tende kazernes en barakken welke zij na de Grote Catastrophe van de voor malige Duitse Wehrmacht hadden overgenomen. Toen, in 1950, begonnen zij te bouwen. Wat er alleen al in Salz burg en naaste omgeving door de Ame rikanen werd gebouwd, is adembene mend. Naast enige projecten van be scheidener aard, zoals het huizencom plex in de Salzburger General Keyes- Strasse (120 van alle gemakken voor ziene flats), besteedde het Amerikaan se hoofdkwartier ruim zestien millioen Dollars voor de bouw van Camp Roeder, een Amerikaanse modelstad aan de rand van de autoweg van Salz- zende Buicks en Chevrolets bedolven te worden, en Salzburg zal vrij zijn, zoals heel Oostenrijk, engij moet in Salzburg verbluffend lang zoeken alvorens gij iemand tegenkomt die om het vooruitzicht van deze vrijheid luidruchtig staat te jubelen. „De Amerikanen", zei mij een hooggeplaatst ambtenaar bij de „Landesregierung", hebben voor een bijzonder luidruchtige bezetting ge zorgd, wij hebben ons daar duizend mailen aan geërgerd. Doch het is ook waar, dat zij royaal en in Dollars be taalden voor het gerucht dat zij ver oorzaakten". In het Amerikaanse hoofdkwartier aan de Mozartplatz verstrekt men u dienaangaande gaarne enige duizellng- wekkende cijfers: de Amerikanen be taalden hun verblijf in het land Salz burg met rond dertig millioen Dollars per jaar. Het veroorzaakte een „boom" het verwekte bovendien een goldrush. Onder de Dollarregen werd Salzburg een Mekka voor kleine en grote profi teurs. Van de 105,000 inwoners leefden er meer dan 20.000 direct of indirect van de Amerikaanse bezetter. Pas toen op 15 April j.l., ook in Salzburg dank baar de klokken beierden, ontwaakte men rond de Getreidegasse uit de roes en besefte men. dat er een tijdbom gelegd was onder het Dollar-Mekka. Een half jaar geleden nog kon men in Salzburg aangaande de Amerikaan se bezetter net zoveel klachten boren burg naar München; en wat gij in deze modelstad niét vindt, is niet de moeite waard om er een regel krantendruks aan te besteden. Driehonderd wonin gensportvelden..., een bioscoop..., een kerktennisbanenultra modern ingerichte scholenwerk plaatsenwinkelsgarages een miniatuurgolfbaanpostkanto renopslagplaatsenen nóg bouwt men er voort. Salzburg werd „little America". Honderden Ameri kaanse gezinnen die in Camp Roeder of in General Keyes-street geen onder dak vonden, zwermden uit over de stad op zoek naar woongelegenheid. Voor zo ver zij niet ondergebracht werden in de hotels welke onmiddellijk na de oorlog al door het Amerikaanse bezet tingsleger in beslag genomen waren, maakten zij jacht op fiats en etage- woningen. De stad leed onder een enorm woningprobleem (zij komt vol gens officiële cijfers ruim 112.000 wonin gen te kort), doch voor een Amerikaan die bereid was om 100 Dollars per maand huur te betalen, waren er geen problemen. Hele Salzburger families huisden in enkele zolderkamers terwijl zij het bewoonbare deel van hun huis afstonden aan drie Amerikaanse ge zinnen. Jawel!, er werd geld verdiend in Salzburg. De levensstandaard vloog mèt de Dollars omhoog: ruim 10 pro cent hoger dan Wenen, meer dan 15 procent hoger dan Tirol, bijna 40 pro cent hoger dan in het door de Russen bezette gebied waar men met een ge heel andere bezettingsstijl te maken had. Dat alles valt nu weg. Inééns! Zon der enige overgang. Camp Roeder loopt leeg. General Keves Street is nu al een straat met hol in de leegte starende huizen De twintigduizend Salzburgers die op de een of andere manier tien iaar achtereen van de Amerikaanse bezetter leefden, toucheren hun laatste Dollars. En in de Getreidegasse viert men, schor, een afscheidsfeest. „Ami goes home"er komt een merk waardige. serene stilte over Salzburg. En aan die plotselinge stilte kan. om allerlei redenen, de stad aan de Salz bach slechte matig wennen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3