Spoorwegverkeer ernstig ontwricht Toch nog belangrijk vervoer ft m ft NU is het tijdstip voor oplossing Duitse kwestie Bi' - Ziekenfondshonorarium voor huisartsen op losse schroeven Duisternis omtrent PERON Nieuwe president ontbindt het Argentijnse parlement OPTIMISME OVER DE WERELDSITUATIE Weerbaarheid met betalen of alleen idealisme DE STAKINGEN IN FRANKRIJK m* Dulles (voor V.N.-Assemblee) en MacMillan (voor buiten landse journalisten) maakten intern, balans op Sovjet-suggestie over ontwapening SHELL BESTELT VIER EN DERTIG TANKERS Ml LU IIl- UU M Ifa SCHIEDA OMSTREKEN p£' Vrijdag 23 September 1955 J Conversatie van Kroesjtsjef Aan verstikkingsdood ontsnapt Janet" (10e orkaan) op weg naar V. S. Of het alti jd zo zal blijven ML 1 Onvoldoende meerderheid in de Ziekenfondsraad De V. S. en de kwestie- Nieuw-Guinea Systematische arrestaties J ungschlaeger-zitting van één minuut 14 schepen worden op Ned. werven gebouwd WEERBERICHT Frankrijk een V.S .satelliet Apeldoorns echtpaar bewusteloos ;;p4 TEIRLIMGS MODIEUZE REGENMANTELS EÉ&* Wi m Antwoord aan Adenauer De nieuwe president van Argentinië, generaal Lonardi, die volgens de laatste berichten vandaag pas zijn intocht in Buenos Aires zou maken, heeft het Argentijnse parlement ontbonden. Zoals bekend hadden de peronisten in het huis van afgevaardigden een overweldigende meer derheid terwijl de enige oppositie-partij, die der radicalen, slechts over 12 zetels beschikte. Ook alie 34 zetels van de thans ontbonden senaat waren in handen van de peronisten. De president heeft zich in een radio-toespraak tot zijn „medeburgers" gericht. Daarin heeft hij beloofd, dat zich onder zijn bewind „nimmer een situatie zou voordoen, welke het volk zou verplichten opnieuw de wapens ter hand te nemen". Intussen keert in geheel Argentinië langzamerhand de normale toe stand terug. Het internationale verkeer is weer op gang gekomen het eerste buitenlandse toestel dat na de revolutie in Buenos Aires landde, was de KLM-DC (?b „Petrus Plancius" de haven en grens overgangen zijn weer open. De provincies „Peron" en „Eva Peron" herkregen de oude namen, namelijk El Chaco en La Pampa. Evenwel blijft het voor de Argentijnen een groot raadsel, wat er met ex-president Peron aan de band is. De wildste geruchten doen nog altijd de ronde over zijn verblijfplaats. Hij zou met verscheidene hon derden aanhangers in de ambtswoning van de president verblijven of ondergedoken zijn in het ministerie van oorlog. Beide gebouwen worden wel streng bewaakt, doch hoge officieren hebben ontkend, iets over de verblijfplaats van de vroegere dictator te weten. Zij gaven evenwel te kennen, dat er geen waarheid schuilt in het bericht, dat hij zich in het gebouw van het departement van oorlog zou bevinden. Remise-positiebracht Last van C.G.T. leden K.L.M.-toestel als eerste Brieven van Boelganin Oók een record De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele "-egen- o£ onweersbuien. Zwakke wind. Lagere nrortagtemperaturen. Zaterdag 34 September: Zon op 6.29. onder 18.38 uur. Maan op 15 01, onder 23.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHt COURANT (Telefonisch van onze Parijse corresp.) Hoewel de spoorwegstaking het trein verkeer over het gehele land heeft ont wricht, heeft toch nog een zeer belang rijk vervoer plaats gehad. Zo heeft men 60 pet van de treinen, die de verbinding tussen Parijs en de buitengemeenten on derhouden, kunnen laten lopen dank zij het personeel, dat niet aan de staking heeft willen deelnemen en dat tot de christelijke en sociale vakbonden behoort Een andere reden was, dat het personeel van tal van goederentreinen werd inge- plaatspersoneel reeds vanaf vier uur het werk neergelegd om nog voor het stop zetten der treindiensten de stations te be reiken. Zulks gaf een ontzaglijke drukte. Voor de verbinding met de provincie be schikte men aanvankelijk over voldoende personeel, terwijl op de lijnen naar het Noorden en Oosten slechts enkele paral lelverbindingen behoefden te worden ge combineerd. Anders was het voor de trei nen. die naar het Westen en Zuiden moesten vertrekken. Hoewel de communistische CGT geen zet om in de eerste plaats voor het per- stakingsbevel had afgekondigd, had men sonenvervoer te zorgen. 1 het advies gegeven de stakers zoveel mo- Aangezien de staking om vijf uur in de j gelijk te helpen. De CGT had haar aan- middag gisteren moest beginnen dus juisthangers aanbevolen zelf initiatieven te bij het begin van de spitsuren, had een nemen. Drie van de voornaamste Parijse zeer groot deel van het kantoor- en werk- Nikita Kroesjtsjef heeft gisteren in Moskou weer eens op de hem bekende wijze „ronduit" gesproken. De Russi sche partijleider, die zijn hart op de tong heeft, gaf gisteren tijdens een receptie te Moskou voor leden van een delegatie van het Franse parle ment, opnieuw enige staaltjes van zijn diplomatieke conversatie ten beste. Plompweg merkte hij op, dat Frank rijk een satelliet van de V.S. was. Hierna stond de leider van de Franse delegatie, Kamer-voorzitter Schneiter, protesterend op. Hij was het niet met Kroesjtsjef eens. Frankrijk had op in ternationale bijeenkomsten vaak met Groot-Brittannië en de V.S. van me ning verschild, maar hij had nooit ge zien, dat een Sovjet-satelliet tegen Rusland stemde. „Dat is het bewijs, dat wij een vredespolitiek volgen, die deze landen van ganser harte steu nen", vond Kroesjtsjef. Toen enkele Franse afgevaardigden opmerkten, dat zij vrouwen hadden gezien die zwaar werk deden, zei de partijleider scherp; „Dat is waar, maar zij worden ervoor betaald en dat is beter dan prostitutie. In het Westen zijn sommige vrouwen hiertoe genood zaakt om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien". Volgens de Franse deputé's bemoei de premier Boelganin, die ook op de receptie "aanwezig was, zich weinig met het gesprek. De discussie werd echter des te meer door de partijlei der beheerst. Een van Ruslands voornaamste economen, Maxim Saboerof, merkte bij deze gelegenheid nog op, dat de Sovjet-Unie bereid is het Westen olie, zink, lood, koper, nikkel en andere strategische goederen te le veren. „Wij zijn niet bang", zo voegde hij hieraan toe. stations: St Lazaire, Orleans en Auster- litz, die samen meer dan de helft van het vervoer hebben, werden zwaar getroffen met uitzondering van enkele buitenlandse en verre verbindingen. In de provincie was de toestand zeer verschillend. In Marseille lag het gehele verkeer stil. te Bordeaux en Toulouse kon het met beperkingen onderhouden worden. De zeer drukke nachtverbinding Ventimilie—Parijs kon alleen voor de internationale treinen worden gehand haafd. doch de gewone sneltrein moest uitvallen, wat grote moeilijkheden gaf op de stations van de Cóte d'Azur. De CGT doet alle mogelijke moeite door nieuwe wilde bewegingen de sta king ook na de 24 uur te doen voortdu ren. Vanochtend was te Parijs een nieu De stakingsbeweging, die twee maan den geleden in een aantal bedrijven in het Westen is begonnen en aanzienlijke loonsverbeteringen voor die bedrijven, waar een grote loonachterstand bestond, opleverde, is door de C.G.T. gebruikt om een algemene staking in Frankrijk te doen ontstaan, ten einde rot een nieuwe loongrondslag van frs. 30.000 te komen. Nadat deze staking overgeslagen was naar de bouwbedrijven vormde de beweging, ondanks de afzijdigheid van de christe lijke en socialistische vakbonden, een olievlek, die zich steeds uitbreidde. Wat de spoorwegstaking betreft, is het een merkwaardig feit, dat juist een 5 pet loonsverhoging werd verkregen voor het gehele bedrijf plus nog 4 pet, te verdelen over twee jaar. Een bejaard echtpaar, wonende in de Nieuwstraat te Apeldoorn, is op het nip pertje aan de verstikkingsdood ontsnapt. De 62-jarige vrouw had haar man, de 60- jarige J. S. er op attent gemaakt, dat er een kolendamplucht in de kamer hing, doch hij had hieraan weinig aandacht be steed. Totdat op zeker moment zijn vrouw bewusteloos in elkaar zakte. S. had nog juist tijd om de deuren open te werpen en de buren te waarschuwen. Toen werd ook hij bewusteloos. Bij onderzoek bleek, 'dat de circulatie van de haard niet deugde, waardoor zich kolendamp had gevormd in het vertrek. De directeur van de G.G.D. veleende de eerste geneeskundige hulp en liet de slachtoffers overbrengen naar bet Julia- we staking uitgebroken, namelijk in de I naziekenhuis. Zij zullen vermoedelijk gasbedrijven. Deze zou nog gevolgd wor-1 weinig nadelige gevolgen van dit gevaar- den door die in de electriciteitsbedrijven, lijke avontuur ondervinden. F w I Advertentie) Wat het gevolg kan zijn van een korte staking bij wijze van onprettige ver rassing aan het einde van een werk dag in de Franse hoofdstad, toont deze foto, gemaakt in de „Salie des pas Per dus", oftewel de „Kamer der verloren schreden", in het Parijse station St. La- zare, waar ontelbare bewoners van de voorsteden in de tijd van slechts één uur samengestroomd zijn, om mopperend te wachten op een kans de tóclit naar de avondmaaltijd alsnog te maken. West.prsingel S b/d W Kruiskade. R'dam Popltn Loden Gabardine Zijde Tweed Nvlnn PAKAPI.UIKS JERSEY COSTUUMS iy Nog zijn „Ione" en „Hilda" niet uit het zicht van Amerika's Oostkust verdwenen, of een nieuwe wervel storm „Janet" genaamd is naar het Amerikaanse vasteland op weg. „Ja- net", de tiende orkaan van dit seizoen, bevond zich gistermorgen 2700 kilo meter ten Z.O. van Miami. De snelheid ervan nam gisteravond toe en men vreest, dat „Janet" binnen een week gevaarlijk dichtbij zal zijn. Er werden reeds windsnelheden van 185 km/u gemeten. Op New-Foundland heeft gisteren de staart van „Ione" veel ongemak be zorgd. Heel wat bomen werden ont worteld en sommige delen werden ge ïsoleerd, doordat de telefoon- en elec- triciteitsdraden het begaven. Een bestendiging van de verdeling van Duitsland noemde minister Dulles >n zijn redevoering, die hjj zoals ook elders in dit blad gemeld gisteren hield voor de Algemene Vergadering der V.N., een „zonde tegen de natuur". De Amerikaan se minister verzekerde de V.N.-gedele- geerden, daj deze moeilijke aangelegen heid met prioriteit zou worden behandeld op de komende conferentie der ministers van de Grote Vier te Genève. De Westduitsers hebben het geluk aldus minister Dulles een werkelijk groot leider te bezitten in bondskanselier Adenauer. Deze staatsman is dé aange wezen figuur om Duitsland's wettige eisen voor eenheid, veiligheid en gelijke souvereiniteit naar voren te brengen en toch te voorkomen, dat het Duitse mili- tairisme zal herleven. Dat het merendeel van de Duitsers heeft gekozen voor Ade- Minister Witte heeft Donderdag in Rot terdam het enorme winkelpand „Twaalf Provinciën" officieel geopend. Hier zien we de bewindsman tijdens de rondgang door de hypermoderne winkelstad. Een gisteren door de Ziekenfondsraad na een gedachlenwisseling gehouden stemming over een tussen de organisaties van algemecne ziekenfondsen en de Lan delijke Huisartsenvereniging overeenge komen honoreringsregeling, heeft, niet de voor goedkeuring daarvan vereiste ge kwalificeerde meerderheid van stemmen opgeleverd. Dc goedkeuring is dus niet verleend Uitgebracht werden 31 stem den waarvan 18 voor en 13 tegen goed keuring. Het reglement van orde voor de Ziekenfondsraad bevat n'- de bepaling dat een besluit van de raad over zaken een meerderheid van tenminste tweeder den van het aantal der stemmende leden vereist. Volgens de regeling zou met ingang van 1 Oct. a.s. aan de huisartsen voor de eerste 200Ó verzekerden op naam van een huisarts ingeschreven, 10.20 en daarbo ven 7.50 per verzekerde worden betaald In deze honoraria zouden zijn begrepen de bestaande toeslagen voor dunbevolkte gebieden, uitgezonderd die voor de eilan den, de Biesbosch en andere gebieden, welke zouden worden aangewezen in onderling overleg tussen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen zouden vaststellen. Ook de bestaande toeslag voor ouden van dagen zou in de vastgestelde honoraria zijn begrepen. Voorts was er voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 Sepember 1959 een rege ling overeengekomen, waarmede de over die periode krachtens een voorlopige regeling betaalde honoraria zouden zijn verrekend. Partijen hadden de overeen komst met zekere restricties voor de tijd tot 1 Januari 1960 aangegaan. De kosten van de bestaande (voorlopi ge) regeling welke op 1 Juli 1953 is inge gaan bedragen voor de verplichte zieken, fondsverzekering 41.5 en voor de vrijwil lige 14 millioen gulden per jaar. Als ge volg van de overeengekomen regeling van 1 October af zouden de uitgaven voor de verplichte verzekering zijn gestegen tot 55.8 millioen gulden, dus met 14.3! millioen, en voor de vrijwillige tot 19 mil lioen gulden, dus met 5 millioen. 1 nauer's koers, wil echter nog niet zeg gen, dat de onrechtvaardigheid van een verdeeld Duitsland kan worden besten digd zonder ernstig risico. Er zijn aldus minister Dulles sommige landen, die zeggen, dat een ver eend Duitsland binnen de NATO voor hen gevaar zou opleveren Om deze moei lijkheid te overbruggen, zijn de Weste lijke mogendheden bereid mee te werken aan een algemeen plan van Europese vei ligheid, dat o.m. de Sovjet-Unie substan tiële garanties zal geven. Dat op het ogenblik deze bereidheid van het Westen gepaard gaat met over eenkomstige opvattingen en goede wil In de Duitse bondsrepubliek, betekent, dat er een gelegenheid voor de oplos sing der Duitse kwestie is geschapen, die géén precendent kent. Minister Dul. les waarschuwde er echter voor, dat de door hem beschreven goede Wil bij de Duitsers niet altijd zal voortduren. „Evenmin, kan ik verzekeren, dat de Westelijke mogendheden, de V.S. dus in cluis, altijd bereid zullen zjjii hun hui dige inspanningen om aan de bezorgd heid van de Sovjet-Unie tegemoet te komen, te vergroten. De kans, die het ogenblik biedt, is zo ongewoon en zo vol constructieve moge lijkheden dat ik hoop. dat de komende Genève-conferentie een solide basis voor de hereniging van het verdeelde Duits land binnen een Europees veiligheids systeem zal brengen," aldus minister Dul les. Van officiële zijde is te Parijs ver klaard, dat de regeringen van Groot- Brittannië, Frankrijk en de V.S. reeds overleg plegen over de Westduitse nota, waarin haar wordt verzocht de verkla ring van 1954, dat de souvereiniteit van Oost-Duitsland niet zal worden erkend, te bevestigen. De reacties in Franse regeringskringen op het Westduit'e veraoek zijn gunstig. Te Londen werd eveneens van gezag hebbende Britse zijde verklaard, dat Groot-Brittannië bijna zeker gunstig zal reageren op het Westduiste verzoek. De Westduitse nota zal waarschijnlijk volgende week door de ministers van bui tenlandse zaken der „Grote Drie" te New York worden besproken. Een gedeelte dezer besprekingen zal door de West duitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano worden bijgewoond. Een zegsman van de delegatie der V.S. bij de Verenigde Naties heeft me degedeeld, dat de V.S. zich van stem ming zullen onthouden als de vraag aan de orde komt, of de eis van Indo nesië ten aianzien van Ned. Nieuw Guinea op de agenda van de Assem blee zal worden geplaatst. Deze zegs man voegde hieraan toe, dat, als beide betrokken partijen over deze kwestie tot overeenstemming zouden komen, de V.S. zich daarmede accoord zouden verklaren. Het leger zoekt intussen systematisch naar de overgebleven Peronisten. Stuk voor stuk worden zij met uitzondering van degenen, die op de verschillende ambassades een toevlucht hebben gevon den, gearresteerd. Perons adjudant, majoor Renner, werd gisteren in hechte nis genomen. De ministers van buitenlandse zaken van de V.S. en Groot-Brittan nië hebben zich gisteren beide met voorzichtig, doch welgemeend opti misme uitgelaten over de algemene wereldsituatie. Zij deden dit in grote redevoeringen over de internationale politiek, zoals die er is gaan uitzien na de conferentie van Genève. Minis ter Dulles van de V.S. had als audito rium de vertegenwoordigers der zestig landen in de Algemene Vergadering van de V.N., wie hij de noodzaak voorhield samen te werken, opdat de „komende tien jaar in de geschiedenis zullen worden geboekstaafd als de periode, waarin uiteindelijk de ware vrede zal worden bereikt. Er heerst thans een nieuwe geest, met een gro tere soepelheid en minder geprikkeld heid in de internationale betrekkingen. Dulles' rede werd met een warm ap plaus ontvangen, o.a. van minister Molotof. Minister Dulles gaf een algemeen overzicht van de Amerikaanse poli tiek en liet achtereenvolgens kwes ties de revue passeren als de herzie ning van het V.N.-handvest, de Duitse hereniging (wij verwijzen U hiervoor naar elders in dit blad), de moeilijkhe den tussen Israël en de Arabische landen, de veiligheid in het Verre Oosten en de verdiensten van de SEATO, de spanning tussen zijn land en communistisch-China, die „minder onheilspellend leek dan ze was ge weest. Hij vroeg de aandacht van de vergadering voor de twee aangele genheden, die ook president Eisen hower reeds te Genève had aange sneden: het internationale communis me en het probleem der „Sovjet-satel lieten". Welke koers Moskou hier zal volgen, zal een barometer zijn voor zijn werkelijke bedoelingen. De minister gaf het volgende toe komstbeeld: „Het zal geen tijdperk zijn van rust en stabiliteit, doch van veranderingen en dit zal spanningen en moeilijkheden opleveren. Maar de volkeren en regeringen zullen oorlog en onderdrukking afzweren als mid delen om hun doelstellingen te ver wezenlijken. Zij zullen een ordente lijke ontwikkeling aanvaarden tot de verwezenlijking van wettige natio nale aspiraties. Zij zullen op econo misch gebied samenwerken. Zij zullen steeds meer de menselijke rechten en fundamentele vrijheden eerbiedigen. Ook de V.N. zullen veranderen. Met goede wil en onderling 'vertrouwen, zullen vele delen van het Handvest een nieuwe betekenis en vitaliteit krijgen". „testfase' In een redevoering te Londen voor de buitenlandse persvereniging ze.ide Harold MacMillan, Dulles' Britse ambtgenoot, dat de „strategische re mise-positie" tussen Oost en West een „testfase" in de onderlinge betrekkin gen had geschapen, die waarschijnlijk lang zal duren. Van „Genève" moest men geen snelle resultaten verwach ten. „De gedachte van koersverande ring op lange termijn, die reeds tot uitdrukking wordt gebracht po het gebied van bewapening, moet nu in de diplomatie worden toegepast. Het Westen kan niet worden overweldigd door de militaire kracht van het communisme, doch de Wes telijke macht kan ook niet worden gebruikt als superieur wapen, zelfs niet voor onderhandelingsdoelein den. Het is thans geen „onderhan delen uit krachtspositie" meer doch „onderhandelen uit positie van ge lijkheid". MacMillan meende dat het Westen zich moet verlaten op morele kracht om zijn doelstellingen te verwezen lijken omdat dit met materiële kracht alleen niet mogelijk is. Als doelstel lingen van het Westen, noemde de minister: de Duitse eenheid, het op nieuw bereiken van een vrij leven in geheel Europa, het beëindigen van terrorisme en agressie, en op de lange duur de bekering van de communistische wereld. De wereld heeft in de afgelopen tien jaar „twee duidelijke fasen" door gemaakt. De eerste, die begon met de overwinning in 1945, was „de fase van verwachting, spoedig gevolgd door desillusie". In de tweede fase, zo zei de minister „namen we het vaste be sluit dat de vrije wereld vrij moet blijven en werden o.m. de organisatie voor Europese economische samen werking en de N.A.T.O. opgebouwd. MacMillan beschreef de „derde fase", die nu is begonnen, als „de geest van Genève", die is voortgekomen uit twee gebeurtenissen, namelijk de dood van Stalin en de komst van de waterstof bom. De Britse minister zal volgende week de V.N.-Assemblée toespreken, evenals zijn Franse ambtgenoot, Pinay. Minister Molotof zou de As- semblée heden zijn visie geven over de internationale situatie. Volgens de correspondent van A.F.P. heerst er nog wel een zekere nerveusi- tcit, waaraan o.m. de vele alarmerende geruchten debet zijn. Het leger heeft ech ter de toestand vast in de hand en is vastbesloten de orde tot elke prijs te handhaven. Dit Is wei gebleken uit het in puin schieten van het hoofkwartier der Peronistische „nationale bevrijdings beweging". De nieuwe maatregelen van de presi dent zijn gunstig ontvangen. Daaronder is o.m. de vrijlating van de politieke ge vangenen. die thans allen uit de gevange nissen zijn ontslagen. Ontroerende tone len hebben zich afgespeeld. De geïnter neerde politici werden in de meeste ge vallen opgewacht door snikkende fami lieleden, die hen soms In geen jaren hadden gezien, en door grote groepen van hun vroegere aanhangers. Uit deo is de eerste Argentijnse politieke balling teruggekeerd. Het is dr Zavala Ortiz, de leider der radicalen, die na de Juni-opstand naar Uruguay was uitgewe ken. In Buenos Aires is gisteren meegedeeld, dat de buitenlandse persvertegenwoordi gers hun berichten uit Argentinië voortaan zonder enige beperking telegra fisch of telefonisch zullen kunnen ver zenden. Het Argentijnse persverbond heeft de nieuwe president verzocht maat regelen te treffen, die een „grote mate va n persvrijheid" waarborgen en een einde zullen maken aan het verbod op de onteigening van persorganen, alsmede de distributie van krantenpapier door de staat alleen. Zoals gemeld was het eerste buiten landse vliegtuig, dat weer te Buenos Aires aankwam de „Petrus Plancius" van de K.L.M. Het toestel kwam uit Monte video en werd na de landing opgewacht door een Argentijnse ambtenaar, die in de passagierscabine een korte toespraak hield: MU bent thans in een land aange komen, waar eindelijk iedereen kan den ken en zeggen wat hij wil". Vliegveld- beambten verwelkomden de passagiers met „Welkom in vrij Argentinië". De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Parjjs, Alexander Anikin. heeft premier Faure Donderdagochtend een persoonlij ke brief van de Sovjet-premier, maar schalk Boelganin, overhandigd, waarin deze zijn teleurstelling uitspreekt over de geringe vorderingen, die zijn gemaakt bij de viermogendhedenbesprekingen over ontwapening. Woensdagavond heb ben premier Eden en pres'dent Eisen hower eveneens een dergelijke boodschap ontvangen. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men. dat de boodschap suggesties bevat om de onderhandelingen sneller te doen verlopen. Voorsteilen van deze aard zouden door de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier in Oc tober kunnen worden besproken De Westelijke Grote Drie zullen binnen kort beginnen met overleg over de bood schap van de Sovjet-premier aldus ver luidt in diplomatieke kringen. In Fraser in Colorado waar president Eisenhower zich op het ogenblik op va- Montevi- cantie bevindt, is gisteren toegezegd, dat binnen 24 of 48 uur, dus nog voor het einde van de week, de tekst van de bood schap zou worden gepubliceerd. In krin gen van de V.N. hoopte men gisteravond, dat minister Molotof er iets over zou meedelen in de toespraak, die hij heden voor de Assemblee van de V.N. zou hou den. Wat het Algemene Argentijnse Vakver bond, een der steunpilaren van de rege- ring-Peron, betreft, Alessandre Leloir. de voorzitter van de bestuursraad van de C.G.T., heeft presient Lonardi zijn dien sten aangeboden. De nieuwe militaire commandant van de provincie Mendoza. heeft tegenover journalisten verklaard, dat in de stad Mendoza nu en dan schoten zijn gewis- De gisteren gehouden 31ste zitting in de se?d tussen vaa ^et vakverbond en zaak-Jungschlager heeft 1 minuut ge- militairen. Hij voegde hieraan toe aldus j m,"uul het Chileese persbureau Orbe"' dat Rechter Maengkom deelde mede, C.G.T.-leden ook in andere Argentijnse j ^at er Seen griffier ter beschikking was. steden nu en dan moeilijkheden veroor-! Hij verdaagde de zitting tot 6 October. zaKen. Verdachte was niet aanwezig. De Koninkljjke/Shell Groep heeft thans vaste orders geplaatst voor de aflevering van tankschepen in de jaren 1958/60. Tot dusver zijn 34 hellingen gereserveerd waarvan 14 in ons land en 20 in Groot- Brittannië Het is mogelijk, dat binnen kort nog enkele orders zullen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat de helft van deze nieuwe tankschepen een draag vermogen zal hebben van 18.000 ton DWi en de andere helft een draagvermogen van 32.000 ton DWT. De opdrachten zijn verdeeld over vijf Nederlandse en negen Britse werven. De werven in Nederland, waaraan op drachten zijn verstrekt zijn: N.V. Ko ninklijke Maatschappij De Schelde Vlis- singen 1 tankschip van 18.000 ton DWT; Dok- Werf Maatschappij Wilton Fijenoord, Rotterdam: 3 tankschepen van 32,000 ton DWT: De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. Rotterdam: 2 tankschepen van 18.000 ton DWT, 2 tankschepen van 32.000 ton DWT; N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., Rotterdam: 3 tankschepen van 18.000 ton DWT; Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij. Amsterdam: 1 tankschip van 18.000 ton DWT. 2 tank schepen van 32.000 ton DWT. Wat betreft de voortstuwing is men thans van plan het voor het huidige tankerbouwprogramma geldende systeem aan te houden van stoomturbines met di recte aandrijving. Verwacht wordt, dat het thans onder handen zijnde bouwprogramma in 1957 zal zijn voltooid. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1