Regeling Kleuteronderwijs over spoeld door amendementen Toelatingsleeftijd op vier jaar gebracht Grootheid in eenvoud KARDINAAL DE JONG EN DE K.A.B. Het VELPON In elf dagen 'Werd de Moerdijk spoorbrug gelegd DOXA zie je er geen COMMERCIËLE TELEVISIE IN ENGELAND DIENT ZICH AAN barst van! R.K. UNIVERSITEIT HERDACHT KARDINAAL DE JONG CONTACT INDEX IN AUGUSTUS MET EEN PUNT GEDAALD r „Sponsors" hebben niets te zeggen over de inhoud der programma's Prof. Romme: Pliilippica van mr Burger tegen pater Stokman is er volkomen naast Geredde mijnwerkers naar Lourdes Oud-verbondsvoorzitter De Bruijn over „Zijn houding in bezettingstijd*' Project van 15 niillioen Zondag voltooid Nog éénmaal dicht Vrouwen in Muelheim kopen geen melk Maltezers willen „eclite" Britten worden In plechtige academische rouwzitting Nog eens de verliefde fotograaf Kosten van levensonderhoud VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1933 PAGINA 3 Positie openbare school Kleuterscholen op platteland In vele plattelandsgemeenten is de af stand tussen de verschillende dorpen zo groot, dat het niet mogelijk is een kleu- terschool te stichten, die bezocht wordt door 30 kleuters (zoals het onderwijs ver eist). terwijl vooral in z.g. streekdorpen de bevolking te verspreid woont om bin nen een cirkel met een straal van 3 km een aantal van 30 kleuters 'te bereiken. Leerlingen scha al G ehuwde kleuter Ie idsler MINISTER BE YEN NAAR OOSTENRIJK? Enkelsporig èn moe. In ruim één jaar gelegd Dreigende gevolgen voor boterinvoer in Duitsland „La Libre Belgique" DELTAPLAN VOORLEGGEN AAN SCHEIDSGERECHT N. C.R.V. -programma bekend gemaakt Op het T.V.-scherm Herdenkingsrede Weer beboet „wegens bezorgen van overlast" aan vroeger meisje IR J. H. WILTON OVERLEDEN soort 7-, €e lmven van IJmuiden is Donderdag tijdens een korte plechtigheid de oude ,,Hoop" overgedragen aan de nieuwe Noorse eigenaars. Dese foto werd ge nomen, op het moment dat de Neder landse vlag neer en de Noorse vlag in 4op gaat. DEN HAAG, 22 September. Na beëindiging: van de interpellatie van mej. Tendeloo (zie hiervoor elders In dit blad) is de Tweede Kamer verder gegaan met de artikelsgewijze behande ling van het wetsvoorstel inzake het kleuteronderwijs. De Kamer bezondigde zich hierbfj aan zo breedvoerige beschou wingen n.a.v. de afzonderlijke artikelen, dat Voorzitter Kortcnhorst op het einde van de middagvergadering een dringend beroep deed op de leden om zich in de avondvergadering wat vlotter door de ar tikelen heen te werken, omdat cr anders een goede kans was. dat zij morgen met de behandeling van deze materie niet klaar zou komen en dan zou de datum, waarnaar gestreefd wordt voor de inwer kingtreding van het ontwerp 1 Januari 1956 in gevaar komen. Woensdag j.l. had er nog een langdurig mondeling overleg tussen de minister en de commissie van voorbereiding plaats gehad om de publieke behandeling wat te vereenvoudigen. Na dit overleg is van daag door minister Cals nog een tweede nota van wijzigingen' ingediend, waarin hij op enige belangrijke punten aan de wensen van de Kamer tegemoet is ge komen. Bij het begin van de artikelsgewijze be handeling waren echter nog 36 amende menten aanhangig, maar in het verdere debat werden er verscheidene mgetrok- Een heel debat ontspon zich nog n.a.v. de artikelen, welke de positie van de openbare school bepalen. Van linkerzijde was verleden week al herhaaldelijk be toogd dat de stichting van openbare kleuterscholen te zeer geremd werd door het regeringsontwerp. Om aan de geuite bezwaren tegemoet te komen, bracht bewindsman een wijziging in het ont werp tot stand, waardoor een gemeente raad een verzoek om stichting van een openbare school op grond van de aan wezigheid van zulk een school m een o meer naburige gemeenten slechts kan wijzen als tussen de betrokken gemeen ten een gemeenschappelijke regeling be staat inzake de instandhouding der school ot scholen en daardoor op genoegzame wijze in de behoefte aan openbaar on derwijs voor de kleuters der eigen inge zetenen is voorzien. Deze wijziging stemt materieel overeen met het amendemen - Van Sleen, terwijl ook het amendement- Peters hierdoor zijn betekenis verloor. De heer Peters toonde zich nu direct bereid zijn amendement in te trekken. De heer Van Sleen hield echter aanvankelijk nog vast aan het zijne en trok het pas in, na dat de minister nog eens de overbodig- heid ervan in het licht had gesteld. Om aan deze plattelandsgemeenten een grotere mogelijkheid tot oprichting van kleuterscholen te geven, hadden zowel mevr. Fortanier de Wit als mevr. Hero- ma-Meilink (VVD) amendementen inge diend, welke de mogelijkheid willen scheppen om bij Kon. Besluit in dergelij ke gevallen het vereiste minimum aantal kleuters te verlagen tot 20. Dc minister was bereid één van deze amendementen over te nemen. Daar me vrouw Fortanier-de Wit het hare het eerst heeft ingediend, zal dit worden overgenomen, zo besliste de voorzitter. Voor de bepaling van het verplichte aantal kleuterleidsters wordt) in het ont- Werp een leerlingenschaal van 40 voor gesteld. Van Verschillende zijden is hier tegen geópponeerd en mevri Heroma- Meilink zette haar bezwaren kracht bij door indiening van een amendement dat «en leerlingenschaal van 30 als algeme ne norm stelt, met daarnaast een over gangsregeling. waarin tot een door de Kroon te bepalen tijdstip een schaal van 40 wordt aangehouden. De heer Mol (K.V.P.) sloot zich hier bij aan. Speciaal voor de eerste-jaars kleuters is een kleine klas gewenst, aldus be K V.P.-spreker. De minister had te- gen dit amendement echter, zoals al eer der bleek, onoverkomelijke bezwaren. De heer Mol kreeg df^ toezegging, dat onderzocht zal worden, Wat voorde jon geren kan worden gedaan. Mevr. Heroma trok hierna haar amendement in, Tater Stokman (K.V.P.) kwam met een amendement, mede door leden van de A.R.- pn C.H.-fractie ondertekend, dat beoogt in de wet vast te leggen de bevoegdheid van dc gemeenteraad om aan de huwende kleuterleidster ontslag te verlenen. Hij wil daartoe een bepaling van dc volgende inhoud in de wet doen opnemen: De gemeenteraad kan zich hij de aanstelling vaft een leidster dc be voegdheid voorbehouden haar in geval van huwelijk te onUslaan. Tevens licht e hij een ander amendement toe, dat de besturen van bijzondere kleuterscholen dc mogelijkheid geeft in dc akte van be noeming een bepaling op te nemen, dat aan ecu leidstér ontslag kan worden ver leend, wanneer zij trouwt. De fractieleider der P.v.d.A.. de heer Burger, die zich nu ook in het debat mengde, zag in deze amende menten slechts een discrimi natie van de gehuwde vrouw. Hij was door dc indie ning hiervan onaangenaam getroffen. Ik voel hierin iets van on- sportiviteit na de beslissing, welke vanmid dag in de Ka mer is geval len door dé aanvaarding van de motie- Tendeloo, aldus de P.v.d.A.-fractieleider, die hierin slechts achterhoede-gevechten over een verloren zaak zag. Mevr. Fortanier de Wit verklaarde natuurlijk tegen deze amendementen te zijn. Paof. Romme (K.V.P.), zich in het late uur nog in dc strijd werpend, deelde de heer Burger mede, dat zjjn philippica te gen pater Stokman cr volkomen naast was. Hij zag ook niet in, waarom mevr. Fortanierde Wit natuurlijk tegen de amendementen was. Deze hebben n.l. met het onderwerp van de interpellatie pre cies niets te maken. Minister Cals was van oordeel, dat de bevoegdheid, die de héér Stokman 'be doelt. ook zonder zijn amendementen vastligt op grond van de jurisprudentie over de L.O.-wet. Zij waren voor hem overigens niet onaanvaardbaar. Pater Stokman verklaarde hierop, niët dc intentie te hebben gehad, die de heer Burger hem toedichtte. De amende menten verduidelijkten naar zijn mening de zaak: reden waarom hij ze dan ook handhaafde. De heer Burger was door dezè gedach- tenwisseling echter versterkt in zijn overtuiging, dat de amendementen over bodig waren. Hij tileef erbij, dat de indie ning ervan misplaatst was. Tenslotte zjj nog, vermeld, dat de toc- latingsleeftijd van de kleuter door de minister van 3 'A op 4 jaar is gebracht. Morgenmiddag wordt de behandeling voortgezet en vindt ook de stemming over de gehandhaafde amendementen plaats. AD INT. Het Weense blad „Die Presse", meent te weten, dat minister Beyén in Novem ber op uitnodiging van de Oostenrijkse regering een officieel bezoek aan Wenen zal brengen. Dit zou een tegenbezoek zijn voor het bezoek, dat in het najaar van 1952 door de toenmalige kanselier Leo pold Figll, thans minister van Bui tenlandse Zaken, aan Nederland is ge bracht. ZOALS reeds Is aangekondigd, zal het treinverkeer tpsscn Dordrecht en Lage Zwaluwc in de late avonduren van Zaterdag 24 September nog éénmaal worden stilgelegd met het oog op werk zaamheden aan de Moerdijkspoorbrug. Deze werkzaamheden bestaan uit het dubbelsporig maken van de brug, zodat reeds met ingang van dc volgende dag, dus Zondag 25 September, de brug dubbelsporig bereden kan worden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het dubbelspoor in gebruik te nemen op de dag van invoering van de winterdienst- regeling, Zondag 2 October. Daar het zich evenwel liet aanzien, dat het dubbelsporig maken van de brug al eerder kon ge schieden. heeft men deze mogelijkheid willen benutten. Een belangrijke over weging daarbij was, dat het omschakelen op een nieuwe dienstregeling altijd enige spanning in de treindienst teweeg brengt en dat deze spanning groter zou worden, wanneer gelijktijdig het nieuwe dubbele spoor dat aanvankelijk slechts met béj perkte snelheid mag worden bereden in gebruik zou worden genomen. Het enorme project van de totale ver nieuwing van Nederlands langste spoor brug is dus voltooid. Op welgeteld elf dagen, waarbij nog enkele uren van Zaterdag 24 September komen, heeft het treinverkeer stil gelegen. Voor het overige i® de vernieuwing) in zoverre ongemerkt aan de reizigers voorbij ge gaan. dat zij er geen ondierbreking van hun treinreis door ondervonden. 11.000 ton staal De nieuwe verbinding over het Hol- landsch Diep bestaat uit vijf overspannin gen van 208 meter en een plaatstalen brug aan de Dordtse oever van 30 meter. In de geheel vernieuwde Moerdijkbrug is niet minder dan 11.000 ton staal verwerkt. Voor de treindienst op de „oude lijn", waarvan de lijn via de Moerdijk naar Eindhoven en Roosendaal e'en uitloper is, betekent het dubbelsporig zijn van de Moerdijkbrug een aanmerkelijke verrui ming, die hoe vreemd het ook moge klinken ook d!e scheepvaart op de Maas bij Rotterdam ten goede komt. Vertra ging, ontstaan hij de „bottleneck" Moer dijkbrug, leidde immers niet zelden tot het vervallen van openingen van de be weegbare spoorbruggen te Dordrecht en Rotterdam (Koningshaven), hetgeen voor de scheepvaart extra oponthoud be tekende. Onder de meer dan zeshonderd pel grims, die gisteren met de Limburgse be devaart naar Lourdes zijn vertrokken, be vonden zich ook twee van de drie mijn werkers. die onlangs na een instorting de mijn Willem Sophia te Kerkrade ha drie dagen zijn gered Om verschillende redenen ismen er toe Het waren H. Bertram uit Nijswiller moeten overgaan de van 1872 daterende en p. c. Schoormans uit Bleijerheide. Hun brug door een n'eu^®Aden ^n de eerste kameraad Huub Bertram uit de Gracht-, langer hoe sterker wenden in de eerste Spekholzerheide was door ziekte verhin- plaats de bezwaren gevoeld d derd. Beiden zullen als uiting van dank dat op de drukste spoorlijn van Nederland voor hun redding ;n de hun aangeboden een stuk van meer dan een kilometer reis zich in Lourdes verdienstelijk maken enkelsporig was. opleverde. Deze om ®ls brancardiers. was het op 11 Mi 195b: de eerste dubbelsporig e overspanning van de nieu we Moerdijkbrug is ingevaren. Na een °'iderbreking van dirtien uur daverde 7 uur 's avonds ce eerste trein over het nieuwe bmggedeelte. standigiheid schiep bij het samenstellen van de dienstregelingen steeds meer pro blemen, aangezien het dringend nodig bleek de frequentie van de treinenloop vooral ten behoeve van het goederenver voer te verhogen en men zich eigenlijk niet kon merrqitteren treinen op elkaar te laten wachtèn. Eên belangrijke factor, die mede tot ver nieuwing van de oude brug leidde, was dat het staal, waaruit haar overspannin gen gemaakt waren, tekenen van moeheid begon te vertonen, zodat de brug vroeger of later toch vervangen zou tnoeten wor den. Een naar de toestand van de pijlers ingesteld onderzoek wees uit, dat zij in staat waren een dubbelsporige brug te dragen. De pijlerkoppen zouden hiertoe moeten worden verbreed, maar dat was lang zo kostbaar niet als wanneer men ook de pijler® zou moeten vernieuwen. In Mei 1953 werd aan dc N.V. Werkspoor als hoofdaanneemster dc opdracht gegeven tot dc bouw van ccn nieuwe brug met gebruikmaking van de oude pijlers. In Juli 1954 was men zo ver, dat men de eerste van de tien overspanningen in de brug kon invaren, nadat men een boog had verwilderd. Een jaar later kon de tiende overspanning op haar plaats worden ge legd en was de lfrug op een kleine aanbrug aan de Noordelijke kant na voltooid. Bijker's Aannemingsbedrijf te Gorinchem had zes overspanningen gemonteerd in de werkhaven bij Willemsdorp en de Konink lijke fa Penn en Bauduin te Dordrecht had er vier voor haar rekening genomen. De laatste werden geconstrueerd in Dor drecht. Zij moesten over Dordtse Kil, Mer- wede en Nieuwe Merwede naar het Hol- landsch Diep worden getransporteerd en daarbij moest telkens een overspanning van de spoorbrug bij Sliedrecht worden verwijderd. De materialen, waaruit de overspannin gen werden gebouwd, kwamen uit Neder land, België. Luxemburg, Frankrijk en Duitsland. De totale bouwkosten waren begroot op 15.000.000. Sinds Maandag is er in Mülheim a.d. Roer een koperstaking aan de gang voor consumptiemelk. Alle bedrijven aldaar en een groot aantal particuliere verbruikers kopen sinds Maandag geen consumptie- melk meer om op deze wijze te proteste ren tegen de voorgenomen vernoging van de literprijs van 40 op 45 pfennig. Met het gevolg, dat de dagelijkse afzet tot onge veer 30 procent van het normale verbruik is teruggelopen. In verband hiermede zou, naar in vak kringen te Bonn verluidt, de voor deze week verwachte inschrijving voor de in voer van boter in West-Duitsland voor korte tijd zijn uitgesteld. De autoriteiten in Bonn zouden namelijk eerst willen zien welke gevolgen deze melkboycot heeft. Zij achten het namelijk mogelijk, dat het binnenlandse aanbod van boter met sprongen zal toenemen, zodat het markt- beeld aanzienlijk zou veranderen. Op het ogenblik valt het nog niet te bezien of ook in andere steden koperssta. kingen zullen voorkomen. Dom Mintoff, de premier van Malta, heeft Groot-Brittannië Woensdag gewaar schuwd dat de problemen van déze mari nebasis in de Middellandse Zee niet zul len kunnen worden opgelost, als haar 317.000 inwoners er niet van worden over tuigd dat zij niet langer „inheemsen" zijn doch Britten. De premier verklaarde dit op de ron de-tafelconferentie, die te Londen wordt gehouden ter bespreking van zijn voorstel het eiland op te nemen in het grondge bied van het Britse moederland en een directe vertegenwoordiging te geven in het Lagerhuis. „Er kan geen tweede klas staatsburgerschap zijn", zo meende hij. Hij zei geen genoegen te kunnen ne men met een compromis betreffende de kwestie van het zenden van Maltezers naar het Britse parlement. In het zo juist Verschenen nummer van „Ruim Zicht" wijdt Z. Exc. Min. A. C. dc Bruyn nog een piëteitvol „In memo- rtem" aan de onverschrokken Johannes Kardinaal De Jong. Hij schrijft: Inderdaad, kardinaal De Jong was een groot mens, groot naar geest en hart, met meer dan gewone belangstelling voor alles wat voor de Kerk en voor ons volk van belang is. Binnen die algemerie be langstelling nam de K.A.B. een belang rijke plaats in, zoals ons, wanneer wij hem bezóchten immer overduidelijk bleek. Neen het ging bij die bezoeken veelal niet en kel over de K.A.B.; de kardinaal stelde er prijs op te weten hoe in de kring van de K.A.B. gedacht werd over een of an der actueel onderwerp of een de aandacht vragende moeilijkheid. Zijne Eminentie was overtuigd van de noodzakelijkheid der KAB; noodzakelijk zowel in het belang van ons Volk; als in hét belang van de Kerk en hij gaf, met verwijzing naar andere landen, herhaaldelijk blijk kwalijk te kunnen he grijpen, dat die noodzaak redelijkerwijze in twijfel kon worden getrokken. Trou wens, hoe welgezind de aartsbisschop de K.A.B. was is overtuigend en daadwer kelijk gebleken tijdens de ellendige be zetting. De'K.A.B. had het niet gemakkelijk met boven zich een Duitse commissaris en tegenover zich het onder de N.S.B. staan de N.V.V., hetwèlk voorgetrokken en gepropageerd werd door de bezetter. In die tijd hebben wij onze geliefde aarts bisschop grondig leren kennen en waar deren. Tal van situaties werden met hem besproken; steeds gingen wij naar de KAB terug, gesterkt in de overtuiging, dat wij de goede weg bewartdelden. 4 October wijdde de aartsbisschop het nieuwe verbondsgebouw in. Dat was maar niet zo een inwijding, neen, die inwijding was mede aanleiding voor een demon stratie, gericht op vrijheid van vereniging. Monseigneur wist dat, doch het vormde geen beletsel integendeel, het door hem bij die gelegenheid gesproken woord pas te precies in de demonstratie. Toen kwam de zwarte dag. Door een iek in het Duitse apparaat wisten we, dat Een wereldmerk H van Zwitsers fabrikaat Het katholieke blad „La Libre Bel- gique" dringt er opnieuw op aan het deltaplan, alvorens tot uitvoering er van over te gaan, voor te leggen aan een scheidsgerecht. „De Nederlanders moeten inzien", al dus het blad, „dat ondanks de optimis tische schattingen van hun ingenieurs, niet met 100 procent zekerheid kan worden voorzien, hoe het gedrag van de zee zal zijn na het sluiten van de zee-armen. Van Nederlandse zijde is weliswaar de verzekering gegeven, dat Nederland zich zal verbinden even tuele schade te vergoeden, maar welke schadeloosstelling zal de Nederlandse regering ons verlenen, indien op ze kere dag blijkt, dat de Schelde lang zaam sterft als gevolg van het delta plan?" ren hij het H. Hedenmorgen om half tien heeft Z. H. Exc. mgr W. Mutsaerts. bisschop van Den Bosch en lid van het bestuur van de St Radboudstinehting, in de St Jozefkerk aan het Keizer Karelpledn te Nijmegen een pontificale H. Mi® van Requiem opge dragen voor de zielerust van wijlen Joh. kardinaal De Jong, in leven aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van het besttuur van de St Radboudstichting. Mgir Mutsaerts werd bij deze plechtig heid geassisteerd door kanunnik C. van Dijck. deken van Nijmegen, als presbyter- assistens. Als troondiakens fungeerden pater P. van Kessel O.P., prior van het Albertinum en pater Severinus O.F.M., gardiaan van het Capucijnenklooster in Hees. Diaken ad missam was pater M. van Gorkum S.C.,1, rector van het klooster te Hees. en subdiaken pater Tiburtius C.P., directeur van het studiehuis der paters Passiondsten te Nijmegen. De academische senaat woonde de plechtigheid in vol ornaat bij. Ook talrijke studenten en andere leden van de univer- De lang verwachte, fel omstreden com merciële televisie heeft gisteravond in Engeland voor de ogen van anderhalf kij kers aangenomen tenminste, dat iedere geregistreerde eigenaar van een TV-toe- stel op de nieuwe zender afstemt een einde gemaakt aan het 30-jarige monopo lie van de onder regeringscontróle staan de B.B.C. Dc officiële openingsavond begon met ccn schitterend banket in de Londenso Guildhall, gévoigd door ccn variété-pro gramma, fonkelend van dc meest glan zende sterren aan de Engelse toncelhemcl: Sir John Gielgud, Dame Edith Evans en Alec Guinness, én eindigde met een boks wedstrijd. Twee jaar lang is er hevig gediscussieerd in het parlement, daar de conservatie ven vóór en labour tegen commerciële tevisie waren), in de bladen en in de „pubs" alvorens het lagerhuis op 30 Juli 1954 de Televisiewet aannam en de Independent Television Authority (I.T.A.) onder voorzitterschap van Sir Kenneth Clark in het leven werd geroepen. Een Australiër, Sir Robert Fraser, werd be noemd tot directeur-generaal, of „waak hond", van het nieuwe orgaan. De opzet is geweest dat de „vrije tele visie" Sir Fraser geeft aan dit woord de voorkeur boven „commercieel" vrij zou blijven, d.w.z. vrij van inmenging door de „sponsors". Dezen kunnen recla metijd huren, maar hebben geen zeggen schap over de inhoud van het programma. Alleen kunnen ze de tijd van de uitzen ding zelf bepalen, maar tijdens de top- uren kost dat hun bijna tienduizend gul den per minuut. Op één uur krijgen ze niet meer dan zes minuten voor het voeren van hun reclame, in het begin, aan het eind en tijdens „normale pauzes". Tenslotte mag er gedurende tenminste twee minuten geen reclame worden ge maakt vóór en na een programma, waar in de Engelse koningin verschijnt. De Britten zijn namelijk nog steeds niet heen over het optreden van de Amerikaanse TV-aap J. Fred Muggs tijdens de kro ningsfilm! De B.B.C., die ecu V.lc lang of wel „zeer, zeer goad", i „afgrijselijk" is geweest, is klaar voor de strijd, die gis teren begon. Zij heeft haar aantal zend uren vergroot en er zijn tekenen, die er op wijzen, dat Sir Ian Jacob, de direc teur-generaal, aan gene zijde van de Oceaan op zoek is naar inspiratie. De B.B.C. heeft altijd afwijzend ge staan tegenover de Amerikaanse TV- wedstrijden, waarbij grote bedragen wor den uitgeloofd. ITA heeft minstens drie van zulke uitzendingen, maar op een heel wat bescheidener schaal, in haar pro gramma opgenomen. Naar verluidt, heeft Sir Ian nu zijn documentatie-afdeling rapport laten uit brengen over de beroemde „64.000 Dollar Question" in Amerika. Maar op dit nieuwtje had de B.B.O. „geen commen taar". Ook de Nederlands Christelijke Radio vereniging heeft haar programma voor het komende seizoen bekend gemaakt. Vele oude, min of meer traditioneel ge worden onderdelen zijn hierin gehand haafd, doch ook heeft men een aantal nieuwe onderwerpen ingevoerd. Het ontspanningsprogramma, dat de N.C.R.V. iedere Donderdagavond uitzendt, zal het komende seizoen de titel dragen „Alle hens San dek". In dit programma zal het gezellig muzikale element over heersen. waarbij ook aandacht zal worden besteed aan het Nederlands volks lied, Voor het verkrijgen van goede tek sten had de N.C.R.V. een prijsvraag uit geschreven, die een aantal goede bruik bare liederen heeft opgeleverd. De slui tingstermijn is intussen verlengd tot 1 Maart a.s Op Donderdagavond zal voorts een wedstrijd onder de titel „Wie brengt me thuis?" wordqn geïntroduceerd, waarbij het publiek in de studio en de luisteraars thuis moeten raden, uit welke streek de taal afkomstig is, waarin een schets wordt voorgedragen. Deze avonden zul len voortaan rechtstreeks- uit de zaal worden uitgezonden. Onder de titel „Zingende Torens" zal om de veertien dagen een beiaard-concert door de microfoon gaan. Als onderdeel van het Mozartjaar zal een deel van Mo- zarts minder bekende werken ten gehore worden gebracht. Een nieuw samen te stellen Barok-ensemble zal werken uit voeren van Stanmitz, Pergolesi, Vivaldi, Bach, Mozart, Von Dittersdorf, Haydn en Telemann. Voor het komende seizoen staan verder een groot aantal oorspronkelijke hoor spelen op het programma. Ingeleid door de Nederlandse „klein- kunst-historicus" Alex de Haas, zijn gis teravond onder het motto „Balladen en., baarden" de Franse chansoanière Nicole Louvier én „Les Quatre Barbus", waar mee het schouwburgpubliek in Rotterdam en Amsterdam ai kennis heeft kunnen maken, voor de A.V.R.O.-televisie opge treden. Veel méér dan registreren deed de camera niet, zodat alle bekoring aan deze uitzending van de artisten moest komen. De Fransen schoten in dit opzicht niet Tekort, maar Alex de Haas maakte zijn inleiding wel een tikje te lang. Een T.V.-camera is nu eenmaal een onbarm hartige, niets verhullende waarnemer. Het programma-onderdeel „De Man van Eindhoven" zal misschien ooit nog wel eens interessant worden, als er dooi de kijkers, die hiertoe de gelegenheid krijgen, problemen aan de orde worden gesteld, die de moeite waard zijn. Het aandoen van luiers en het zetten van „es- presso"-koffie, dat gisteravond als inlei ding op dit programma werd gedemon streerd, is een weinig intelligente en boei ende bezigheid. De directe reportage door Eurovisie uit het White City Stadion in Londen van de aldaar gehouden internationale atletiek wedstrijden is Woensdagavond weer eens niet doorgegaan. In plaats daarvan werd „Bruiloftsdag in rep en roer' v'ertoond, een oude Franse filmklucht van het lach- of-ik-schiet-genre. sitaire gemeenschap wai Offer - aanwezig. De gregoriaanse gezangen werden uit gevoerd door de schola carftorum van de R.K. universiteit o.l.v. Remi Schelstraete. In aanwezigheid van zeer velen uit de academische gemeenschap, met in hun midden o.a. mgr W. P. A. Mutsaerts, heeft vanmorgen om elf uur mgr prof, dr R. R. Post, voorzitter van de raad van be stuur der St Radboudstichting tijdens een plechtige academische rouwzitting in de aula van de R.K. Universiteit de over leden kardinaal herdacht. Prof. Post begon met te zeggen, dat bi.i de dood van de Kardinaal wel nie mand verbaasd zal hebben uitgeroepen „God alleen is groot", zbals bij de dood van Koning Lodewijk XIV. Niemand, die hem gekend heeft, hetzij in zijn meer in tieme leven, hetzij bij algemene verga deringen, hetzij bij de liturgische functies in dó kerk. heeft zich zo door de uiter lijke glans laten imponeren, dat hij bij de dood plotseling tot zijn ontsteltenis en verbazing ervaart, dat alles van geen enkele waarde is geweest alles voorbij alles ijdelheid. De laatste jaren van Kardinaal De Jong. zo vervolgde mgr Post, hebben de menselijke nietigheid en hulpbehoevendheid in zijn ongeneeslijke ziekte voldoende geopenbaard. Al heeft God hem voor langdurige en aanhóuden- de pijnen gespaard, hij heeft de laatsts jaren een zwaar kruis moeten dragen; hij heeft dit gedragen meestal met ge duld en gelatenheid. Toch liet zijn forse en lange lichaamsgestalte, bekleed met de kerkelijke gewaden of met het bis schoppelijke paars, later met het pur perrood. niet na te imponeren en deed zelfs, zoals gemeld werd, Paus Pius XII een kreet van bewondering uiten. Ondanks het feit. dat zijn uiterlijke verschijning niet kon wedijveren met die van enkele van zijn voorgangers, zoals bijvoorbeeld Schaepman en Van de We tering is hij een der meest geliefde, een der meest hooggeachte, ja de meest be wonderde kerkvorst, in ons land geweest. Men erkende in hem een groot man. een man van historische betekenis, maar deze grootheid bestond in zijn eenvoud, in zijn moeleven met de nood van het volk. in zijn erkend leiderschap in moeilijke jaren, ja in zijn heldhaftigheid tegen over de vijand. Mgr Post schetste, aan de hand van persoonlijke herinneringen veelal, de le vensloop van de Kardinaal en besteedde bij de jaren, waarin hij kerkhistorie do ceerde. breedvoerig aandacht aan de we tenschappelijke publicaties van de ont-v slapene. Deze herdenkingsrede werd door de aan wezigen in'diepe stilte aanhoord. 25 Juli 1941 de K.A.B. onder N.S.B.-lei— ding zou worden geplaatst. Er was geen verschil van mening tussen de leiders van de beweging: dat zouden zij en de leden onder geen voorwaarde nemen. Doch wat zouden de gevolgen zijn voor leiders en leden? Zij moesten er mee rekenen vervolgd en in hun materieel bestaan getroffen te zullen worden. In de avond van 24 Juli 1941 klopten pastoor Van Schaik en wij bij de aartsbisschop aan. Wat zijn wij opge lucht teruggekomen naar onze onderbro ken spoed-D. B.-vergadering. De aarts bisschop wetende dat het veel geld zou kunnen kosten (gesproken werd over één millioen) verklaarde: het Episcopaat neemt alle, óók de financiële consequenties op zich voor net manmoedig afwijzen van het op te ".eggen N.S.B.-juk. Het Hoogwaar dig Episcopaat zal aanstonds een herder lijke b'-ef van de kansel laten voorle zen, waarin het lidmaatschap van de K.A.B. ais mantelorganisatie van- de-N.S.B. op straffe van onthouding der sacramenten, verboden wordt. Wij verbonden ons er voor te zorgen, dat de K.A.B. zou leeglopen, hetgeen ge schiedde. Voor het gewicht en de draag wijdte van mgr De Jongs diep ingrijpende beslissingen veeplaatse men zich nog weer eens in de moeilijke en gevaarlijke omstandigheden van de bezettingstijd, men zal dan de grootheid, de moed en de dut! van de thans gestorven kardinaal kunnen Inzien Het fonds „bijzondere noden" werd in gesteld; elke Zondag werd in alle H. H. Missen gecollecteerd. Het beheer van het fonds werd in handen gesteid van het (voormalige) dagelijks bestuur van het Verbond. Zowel de bisschop als menige pastoor kapelaan en aalmoezenier hebben in ver band met genoemd fonds veel van de be zetter te lijden gehad. Het fonds was er en bleef gedurende de bezetting en heel hèt corps gesalarieerde bestuurders, psr- soneelsleden en leden die in hun uitke ringen werden getroffen, zijn op royaie wijze door het Mgr de Jong-fonds zou men mogen zeggen, gesteund. (Ook slacht offers buiten de K.A.B. onder anderen journalisten werden geholpen). Is het wonder, dat de K.A.B. haar hart gans en al aan kardinaal De Jong had en heeft verpand? Dat hij in haar herinne ring zal blijven voortleven als één van haar grootste en daadwerkelijke vrienden. Onze grote kardinaal-bisschop js thans ter aarde besteld; de K.A.B. heeft haar geliefde beschermer verloren. Is er uitsluitend plaats voor treuren? Och neen, juist omdat we de kardinaal zo beminden, moeten we Onze Lieve Heer danken, dat Hij zijn zoon Johannes tot Zich geroepen heeft, waardoor a=n einde gekomen is aan jarenlang lichamelijk en geestelijk lijden. Enige maanden geleden bezochten we, op zijn verzoek, hem aan zijn ziekbed. Op dat moment kon hij zich zo moeilijk verenigen met zijn toestand van afhankelijkheid, dat hij zijn gevoel niet meester kon blijven. Wij moeten God danken voor zijn be sluit. Hoogvereerde kardinaal De Jong, gij neemt de hartgrondige dank en overgrote waardering van de K.A.B. mee in de wel verdiende rust van de eeuwigheid. De K.A.B. blijft op uw voorspraak bij God rekenen. De 25-jarige Amsterdamse fotograaf George E. A. K., die deze week door de politierechter te Amsterdam tot vijftig gulden boete is veroordeeld wegens het onttrekken van een minderjarig meisje aan het ouderlijke gezag door het ont houden van inlichtingen aan de politie, is gisteren door dó hoofdstedelijke kan tonrechter veroordeeld tot een boete van vijf gulden wegens het bezorgen van overlast aan dezelfde minderjarige Ria V. De jongeman heeft een serieuze ver houding met Ria gehad, toen hij met haar op het kantoor van haar vader werkte. De vader-werkgever verbood deze liefde en ontsloeg de jongen, toen hij aan de verhouding geen eind maakte. Met be hulp van kantoorpersoneel en van de moeder van George is de 18-jarige Ria toen het ouderlijk huis ontvlucht. De politie heeft haar later opgespoord en daarna probeerde George opnieuw met haar in contact, te komen. Op een Zater dagavond, toen zij naar de kerk ging, heeft hij haar opgewacht, nadat zij hem reeds eerder had verteld de verhouding te hebben verbroken. „Ik trachtte haar te bereiken om de Onjuiste inlichtingen, die. de vader over mij aan haar had verstrekt, recht te zet ten", verdedigde de fotograaf zich voor de kantonrechter. De ambtenaar van het O.M. eiste 10 boete of twee dagen. De kantonrechter veroordeelde George toen tot vijf gulden boete. Ir J, H. Wilton, hoofdingenieur en be drijfsleider van de Rotterdamse werf van de N.V. Dok- en Werf Mij Wilton- Fijenoord te Schiedam is Woensdagmid dag te Reedijk, waar hij de laatste tijd het bed hield, overleden. Ir Wilton zou gisteren 46 jaar zijn geworden. Het totaal prijsindexcijfer van het levensonderhoud is per 45 Augustus met een punt gedaald t.o.v. 15 Juli. De Index liep n.l. terug van 107 tot 106 (basis 1951 100) hetgeen voornamelijk het gevolg was van het teruglopen van het indexcijfer voor de voeding, dat per 15 Juli 112 bedroeg en per 15 Augustus 109. Binnen de voedingsmiddelengroep, aldus wordt door het C.B.S. medegedeeld, daalden de indices voor aardappelen en fruit. De eierprijzen liepen op. De dalin gen bij de voedingsmiddelen hadden ook een daling ten gevolge van de indexcij fers van de posten, waarvan de hoogte afhankelijk is van het voor de aanschaf fing van het goederen- en dienstenpakket noodzakelijke loon. In het indexcijfer voor de groep „verzekeringen en belas tingen" komt dit tot uitdrukking. PRIJSINDEXCIJFERS VAN LEVENS ONDERHOUD (Basis 1951 100) 15 Juli 15 Aug. Voeding 112 109 Roken 08 98 Woning H3 113 Kleding en schoeisel 87 87 Hyg. en medische zorg 111 111 Ontwikk. en ontspanning 103 103 Verzekeringen en belast. 109 107 Totaal exclusief belastingen 108107 Totaal inclusief belastingen 107 106

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5