Slachting in Haagse binnenstad I Dronkeman zonder rijbewijs maakt 21 slachtoffers BOUWPROGRAMMA 1956: 2.047 MILLIOEN Eisenhower had hartaanval KONING ROUDEWIJN LEGT EERSTE STEEN Peron gaat - onder vrijgeleide - in ballingschap Grote Yerrasser zelf verrast We houwen door in 1956 met ruim twee milliard AUTO BOORDE ZICH DOOR DE MENIGTE In Januari zilveren guldens Wereldtentoonstelling Brussel „Van uitvaren komt dit jaar waar schijnlijk niets meer" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maaivia^ 26 September 1955 WEERBERICHT J Twee personen op slag gedood in de voor alle verkeer verboden Veenestraat bevond. Een spoor van kermende gewonden achter zich latend, zigzagde dc wagen in dolle vaart verder, tot hij tegen de pui van een winkel tot stilstand kwam. De twee inzittenden namen de vlucht, maar één hunner werd door een van de omstaanders gegrepen en aan de politic overgeleverd; de ander kon latei- in Rotterdam worden gearresteerd. Bij de slachting die werd aangericht zijn twee personen gedood en 19 mensen min of meer ernstig gewond; vijftien hunner zijn in ziekenhuizen opgenomen. Dc bestuurder van d.t auto, de 22-jarige Rotterdamse behanger A. L., heeft gisteren tegenover de Rotterdamse politie bekend, vóór dc rit tien glazen cognac en vijf glazen bier te hebben gedronken. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs en had slechts enkele rijlessen gehad. De auto had hij in Rotter dam ontstolen aan een in Duisburg wonende Amerikaan. Daders gearresteerd Vol gas Negentien gewonden Optrekking inkomen- grens tot 6000 Landelijke specialistenvereniging verklaart zich accoord Benzine-doek in brieven bus van speelzaal Kardinaal Innitzer geopereerd 240 millioen voor industrie; 950 millioen voor woningen Medeleven uit alle delen van de wereld Geheel België bij expositie betrokken TEKORT AAN PETROLEUM IN INDONESIË P. Visser 'van de Renate Leonhardt Voorlopig beslag gelegd op de bergingstoren Rust keert iveer in Argentinië Nieuwe regering van overwegend burgers Brandsliclitingsaffaire te Baarle-Hertog S. U. ratificeert verdrag met West-Duitsland A. M. BERGERS RIDDER IN GREGORIUS-ORDE Vertrouwen enzorg Orkaan Janet" teisterde W.-Indische eilanden Grenada het zwaarst getroffen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met voornamelijk m de kustprovincies enkele buien. Koude nacht met weinig wind. Morgen overwegend matige wind tussen West en Noord-West en iets lagere maximumtemperaturen. Dinsdag 37 September: Zon op 6.34 uur, onder 18.31 uur; Maan op 16.26 uur, onder 1.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Honderden Hagenaars zochten Zaterdagavond gillend een heenkomen, toen een personenauto zich met een snelheid van zestig km een weg boorde door de menigte die zich vlak na liet uitgaan van een bioscoop Na de diefstal van de auto is L. in een café zijn vriend gaan ophalen, de even eens 22-jarige Rotterdamse straatmaker D. A Zij reden naar Den Haag. waar op de hoek Wagenstraat-Gedempte Burgwal een bestelauto van het G.E.B. werd ge ramd. L. reed vol gas in verboden rij richting door de Wagenstraat verder schepte in volle vaart de 34-jarige brom fietser S, die met een hersenschudding naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. verpulverde een herenrijwiel en stoof de Veenestraat in, waar juist de bioscoop uitging. De gevolgen waren verschrikkelijk. Als halmen werden links en rechts de voet gangers neergemaaid, en de menigte zocht zich in paniek een uitweg, waarbij sommigen zelfs door etalageruiten spron gen. Iets voorbij de bioscoop werden de 48-jarige weduwe D. Lammers Lisnet Otten en haar 53-jarige zuster B. Otten aangereden en op slag gedood. De laatste werd, waarschijnlijk op de motorkap, nog 25 meter meegesleurd. De wagen schoot eerst rechts tegen de ruiten van een manufacturenzaak, die met groot geraas braken, botste nog twee maal tegen een pui aan de linkerkant van de straat en kwam toen half op straat half op het trottoir tot stilstand. Tevoren hadden agenten reeds getracht, de auto tot stilstand te brengen, maar met negatie van alle stoptekens was de chauffeur in krankzinnig tempo doorgeredona Oog getuigen verklaarden, dat de mede-in zittende toen de serie ongelukken begon, de bestuurder een teken gaf om nog snel ler door te rijden, waarop de laatste als een wilde op het gaspedaal drukte. Een van de omstaanders, de heer J. Moes, had de tegenwoordigheid van geest een van de vluchtenden vast te grijpen; op zijn aanwijzingen kon de Rotterdamse politie 's morgens om zeven uur in een Rotterdams café de bestuurder arreste ren. die na het gebeurde naar Rotterdam was teruggekeerd om zich in verschil lende gelegenheden te vermaken. Drie ambulances brachten de gewonden aan wie door militairen van de genees kundige troepen en burgers EHBO werd leend. naar diverse ziekenhuizen. Ver- scheidenen warij er ernstig aan toe; toen zij door de auto geschept, neerge maaid of weggedrukt werden liepen zij gebroken benen, enkelfracturen, hersen schuddingen en glasscherven op. De lijst der gewonden bevat de namen van de 22-jarige mej. W. de Jong en haar beide ouders; de 44-jarige mevr. E. Lu- beckKuys, de 50-jarige heer J. Moel- huis, de 28-jarige F. van Deventer, de 40-jarige mevr.. H. Sypestein. de 23-jarige V. Dufour. de 59-jarige mevr. M. Wijn De plaats waar dn gestolen auto in de Veenestraat tot stilstand kwam en de bestuurder zonder om te kijken, uit de wagen vluchtte. Engel, de heer W. de Jong, de 40-jarige mevr. Moelhuis, het echtpaar Meiers, de heer J. Ledders. de 44-jarige C. Duyndam uit Wateringen, de 16-jarige E. Hagenaar en de 22-jarige M. Boxelaar. De drie laatstgenoemden zijn na geneeskundige behandeling naar huis gebracht. Het 17- jarige meisje M. Heibron kon ter plaatse worden verbonden. Alle anderen der in totaal 19 gewonden zijn in de zieken huizen, Bronovo, Zuidwal of Westeinde opgenomen. Enkelen zijn er ernstig hoe wel volgens de laatste mededelingen, niet levensgevaarlijk aan toe. L. zal waarschijnlijk vervolgd kunnen worden wegens dood door schuld, waar voor hoogstens een jaar gevangenisstraf kan worden gegeven, begaan onder in vloed van drank echter 3 jaar;, het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld,, waarop hoogstens negen maanden staat en onder invloed van drank 2 jaar; diefstal van een auto, hoog stens vier jaar; het verbergen van zün identiteit na het ongeluk, hoogstens drie maanden; en wegens ennkcle overtre dingen. Gedeeltelijke combinatie dezer straffen is mogelijk. Naar het zich thans laat aanzien zal de voorraad nieuwe zilveren guldens kort na de jaarwisseling zo groot zijn dat tot uitgifte kan worden overgegaan. Bij de sluiting van de inleveringster mijn bleken circa 93 millioen oude zil veren guldens ter inwisseling te zijn aangeboden, dat is naar schatting 93 pet van het aantal dat in circulatie was Aldus deelt de minister van Finan ciën in zijn begroting mee. Op een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering hebben de specialisten, vere nigd in de Landelijke Specialistenvereni ging, met overgrote meerderheid besio- ten accoord te gaan met de formele op trekking van de inkomengrens der vrij willige verzekering tot ƒ6000. De voorwaarde werd evenwel gesteld, dat hieraan geen uilvoering zal worden gegeven dan nadat met de medewerkersoi- ganisaties overeenstemming zal zijn ver kregen omtrent een systeem van sluiten de controle op deze inkomengrens. Bij effectuering van de gelijktrekklng in dit jaar zullen hieraan geen financië'e consequenties worden verbonden met be trekking tot de honoreringsregeling, zodat de overeengekomen interimregeling "oor de specialistenhonorering 1955 ongewijzigd van kracht blijft. Belgische bladen maken melding van een brand, die in een door Nederlanders beheerde speelzaal in de Belgische enclave Baarle-Hertog heeft gewoed. Ondanks het snelle ingrijpen van de plaatselijke bsartd- weer werd een gedeelte van de zaal door het vuur vernield. De recherche, die in middels een onderzoek heeft ingesteld, is tot de conclusie gekomen dat hier sprake is van brandstichting. In de brievenbus van het huis is name lijk het overblijfsel gevonden van een in benzine gedrenkt stuk doek. De omwonen den zijn van mening, dat het hier een wraakneming tussen houders van speel banken betreft. Voordat destijds namelijk de huidige huurders het huis betrokken was dit bezet door andere bankhouders. Toen de Nederlanders de eigenaar ech ter een aanzienlijk hogere huur hadden aangeboden, had deze de oorspronkelijke bewoners op straat gezet. Kardinaal Innitzer, dc 80-jarige primaat van Oostenrijk, heeft Zaterdagmorgen te We:»:n een operatie ondergaan, aldns een mededeling van het secretariaat van de kardinaal. In de mededeling werd niets gezegd over de aard van de operatie die een gunstig verloop heeft gehad. Zij werd verricht door de uroloog, prof. Uebelhoer. Van de zijde van het secretariaat is la ter bekend gemaakt, dat de toestand van de kardinaal bevredigend is. Er werd ech ter niet gezegd wanneer hij het zieken huis zal verlaten. Het bouwprogramma 1956, dat bij de begroting van Wederopbouw e»i Volkshuisvesting is gevoegd, omvat werken vooreen totaal bedrag van I 2.047 millioen, de militaire werken niet inbegrepen. Van dit bedrag is 400 millioen bestemd voor weg- en waterbouwkundige werken en 'het overige deel voor gebouwen: 950 voor woningen (gestreefd wordt, zoals bekend, maar een productie van 70.000, tegen 65.000 in 1955), 42 voor boerderijen, 115 voor scholen, 18 voor kerken, 25 voor overheidsgebouwen, 95 voor gebouwen voor handel en verkeer, 240 voor gebouwen voor de nijverheid, 52 voor gebouwen voor gezondheidszorg, 75 voor herstel ei: verbouw van gebouwen, 10 voor agrarische gebouwen en 25 voor overige dan genoemde bijzondere gebouwen. Voor de omvang van het bouw- program is hel aantal beschikbare bouwvakarbeiders bepalend geweest. In 1955 werd voor geoouwen 1482 millioen uitgetrokken en vooi weg- en waterbouwkundige werken f 360 millioen. Men streeft ernaar, de bouwcapaciteit voortdurend ten volle te oenutten, zulks om te voorkomen dat bouwvakarbeiders bij gebrek aan werk in hun eigenlijk be roep in een ander vak werk gaan zoeken Verscheidene factoren zijn er echter oor zaak van, dat de hoeveelheid van het in uitvoering zijnde werk niet altijd in overeenstemming kan zijn met de bouw capaciteit. De herbouw van door de oorlog en de watersnood verwoeste boerderijen is in Naar van de Bataafsche Petroleum Mij Wordt vernomen is het verbruik van pe troleum, waaraan o.a. thans in Indonesië Sebrek bestaat, van 325 millioen liter in 1950 opgelopen tot naar schatting 940 mil- hoen liter in dit jaar. De B.P.M. moet ^chter de verkoop beperken tot 648 mil joen liter, omdat de productiegrens is horeikt. De B.P.M. heeft reeds de uitvoer ^an petroleum stopgezet. De Caltex en Stanvac oliemaatschappijen zullen moeten Worden ingeschakeld om de binnenlandse consumptie te dekken. Eventueel zal tot invoer van petroleum moeten worden overgegaan. De schaarste wordt nog in hand gewerkt door arbeidsmoeilijk- heden in Tandjong Priok, de haven van Djakarta. (Van onze Brusselse correspondent) Alhoewel er in de bureaux van de Al gemene Wereldtentoonstelling van Brus sel 1958 reeds sedert een klein jaar wordt gewerkt aan de voorbereiding van deze grootse gebeurtenis, had men daarvan tot nog toe niet veel naar buiten laten blijken Dat zal nu, heden Zaterdagmiddag, wel gebeuren. Koning Boudcwijn zal namelijk op dc Hcjjzelvlakte, waar ook in 1935 een wereldtentoonstelling werd gehouden, de eerste steen leggen van de Wereldtentoon stelling 1958. Die steen zal maar liefst 1200 kgr. wegen en een in het Latijn gesteld opschrift dra gen, dat de komende geslachten aan deze ceremonie zal herinneren. In een holte van deze steen, zal in een loden buis een op perkament gecalligrafeerd document worden ingemetseld, dat het verhaal van het gebeuren van deze dag'zal bevatten. Een electrische hijskraan van het mo dernste type zal de steen op zijn defini tieve plaats brengen. Op dat zelfde ogen blik zullen de vlaggen worden gehesen van de landen die reeds hun officiële aan wezigheid met één of meer paviljoens op de Expo 1958 hebben aangekondigd. Dat zijn er momenteel veertig en men ver wacht er vijftig! Nederland heeft reeds een oppervlakte van drie hectaren gereserveerd. De plechtigheid van hedennamiddag zal door vele autoriteiten, onder wie Kardi naal Van Roeij. worden bijgewoond. De Wereldtentoonstelling zal van 3 April tot 30 September duren. Ze zal niet tot Brussel alleen beperkt blijven. Gehéél België zal er bij ingescha keld worden en nu reeds worden overal voorbereidingen getroffen, om het de millioenen bezoekers, die uit de gehele wereld verwacht worden, hier zo aange naam mogelijk te maken. Zaterdagmorgen heeft president Eisenhower een lichte hartaanva1 gehad, tengevolge waarvan hij in het Fitzsimmons legerhospitaal in zijn vacantieverblijfplaats Denver is opgenomen. Een virtal hartspecialisten gaven na een consult van 75 minuten gisteravond een communiqué uit waarin gezegd werd, dat de president een „matige aanval van coronair thrombose, zonder enige complicaties'' gehad heeft. „Zijn toestand is bevredigend", zo voegde het communiqué daaraan toe. Desgevraagd omschreef een der artsen „matig" als „noch onschuldig, noch ernstig'' De berichten, waarvan de eerste Zaterdagavond door de perschef van de president gegeven werden, zijn geen ogenblik alarmerend geweest. De perschef deelde mede, dat de president in zijn eigen wagen naar het ziekenhuis vervoerd werd en, met enige steun, zichzelf naar de auto begaf en er bij het ziekenhuis uitstapte. Mevrouw Eisenhower is van het begin af aan bij haar man in het ziekenhuis gebleven en is van plan daar zolang te blijven tot hij ontslagen wordt. Aanvankelijk was gisteren door Eisen hower's perschef gemeld, dat de presi dent het bed m^'a^houden in verband met spijs v'rilpngsmoeilijkheden. Slechts twaalf uur .later, toen de diag nose vaststond, werd bekend gemaakt, dat de president een hartaanval had gehad. Vroeger heeft de president nooit last van zijn hart gehad. Vrijdag had hij zich nog de gehele dag met bijzonder veel enthousiasme aan zijn geliefde golfsport gewijd. Van alle kanten komen inmiddels in Denver blijken van medeleven binnen. H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zonden aan mevrouw Eisenhower een telegram met de beste wensen voor het her stel van de president. Koningin Eliza beth van Engeland, premier Eden, president Coty, premier Faure, bonds kanselier Adenauer, premier Segni, oud-premier Churchill, premier Boel- ganin, alsmede de president van de Sovjet-Unie, maarschalk Worosjilof zonden telegrammen. Ook de H. Vader gaf telegrafisch van zijn mede leven blijk. In alle Amerikaanse kerken werden gebeden gezegd voor het herstel van de president. Inmiddels vraagt men zich in de V S. alom af, welk gevolg deze onverwachte ziekte kan hebben voor de komende presidentsverkiezingen Slechts kort ge leden waarschuwde Eisenhower de re publikeinse leiders, dat zij zich niet op een man moest verlaten als candidaat voor de verkiezingen van het komende jaar. Eisenhower's persoonlijke popu lariteit is op het ogenblik de grootste kracht van de republikeinse partij. James Reston schreef gisteren in de New York Times, dat, nu de president plotseling ziek geworden is, zijn familie leden ongetwijfeld nog sterker dan vroeger erop zullen aandringen, dat hij zich aan het einde van zijn ambts periode uit het politieke leven terug trekt. Het is zeker, dat de president in de komende maanden practisch op non- actief zal moeten blijven. Een der be handelende artsen herinnerde er gis teren aan, dat als de president de ko mende twee weken goed doorstaat, alle gevaar definitief zal zijn geweken. Op 14 October hoopt de president zijn 65e verjaardag te vieren. 1955 nagenoeg voltooid Voor 1956 is te rekenen op de bouw van 300 door de Cultuurtechnische Dienst gesubsidieerde boerderijen in de ontginnings- en verka- velingsgebieden, 220 boerderijen in de Noordoostpolder 33 boerderijen van Do meinen en 200 boerderijen rer vervanging van door brand verwoeste. Een bedrag van 240 millioen lijkt vol doende voor de realisering van de belang rijkste industriële projecten. In dit be drag is vier millioen oegreuen voor uit breiding van de T.H te Delft. Indien het totaalbedrag der in uitvoering komende werken het geraamde bedrag gaat over schrijden, zal de activiteit in deze sector moeten worden gematigd. In het voor handel en verkeer uitge trokken bedrag is begrepen een bedrag van 18 millioen voor de FTT. De direc tie van deze dienst zou graag voor 25 millioen zien uitgevoerd Het bedrag van 52 millioen voor ge zondheidszorg is bestemd voor de vol tooiing van in uitvoering zijnde werken en voor ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen; in dit bedrag is slechts wei nig begrepen voor zweminrichtingen. Het bedrag van 18 millioen voor kerken zal voldoende zijn om tegemoet te komen in de behoefte. Het bedrag van 115 millioen voor scho len is van die aard dat de bouw van gymnastieklokalen en aula's zal moeten worden beperkt Het bedrag van 25 millioen voor overige bijzondere gebouwen is bestemd voor op voedingsgestichten, tehuizen voor verzor ging van minderjarigen, gebouwen voor radio en wereldomroep, kloosters, en woonoorden voor Ambonezen. „Dit jaar komt er van uitvaren waar schijnlijk niets meer, tenzij het weer on verwachts mocht omslaan. Ik zal in geen Als balling heeft ex-president Juan Domingo Peron gisteren de wateren van Buenos Aires verlaten, nadat generaal Lonardi, Argentinië's voor lopige president hem daags tevoren een vrijgeleide beloofd had. Naar verluidt zal Peron zich voorlopig in Paraguay vestigen. Aan boord van de Paraguese kanonneerboot, waarmede Peron vertrok, bevond zich levens de gewezen peronistische minister van buitenlandse zaken, Martinez. Aan de ernstige onlusten, die dezer dagen in arbeidersdistricten in verschillende delen van bet land, met name in de stad Rosario, waren ontstaan, is inmiddels een eind gekomen. Gisteren was de toestand in het gehele land over het algemeen zeer kalm. Het presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie heeft Zater dag een decreet uitgegeven, waarbij dc overeenkomst tot het aangaan van diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland cn de Sovjet-Unie wordt geratificeerd. Zaterdag zijn tevens de eerste Duitse krijgsgevangenen, in totaal elf man, in het doorgangskamp Friedland bij Goettingen aangekomen. Zij kwamen uit het Sovjet-kamp Potmar, waar zich naar zij zeiden, nog ongeveer 300 ge vangenen bevinden, o.w. verscheidene Belgen cn vijf Fransen. Volkomen overrompeld werden gister middag de heer A. M. Bergers, voorzitter van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, diens echtgenote en kinderen de grote feestzaal van hotel Atlanta te Rot terdam binnengeleid, waar eerstgenoem de werd medegedeeld, dat Z, H, de Paus hem had benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Grcgorius de Grote. „Alles is in de grootste stilte voorbe reid," zei pater W. Siteur O.Cist, kape laan uit Oudenbosch, „omdat wij hem hier niet zouden hebben gezien, wanneer hij ervan geweten had." Het ivaren de Brabantse afdelingen, die er zicli voornamelijk hadden voor gespannen, de aandacht van de H. Va der op het werk van de heer Bergers te vestigen. Mgr G. H. J. Kerkvliet, pastoor van de parochie van de H. Elisabeth, op wier territoir zich het hoofdbureau van de Bond bevindt, wees in een toespraak op het. pasgeleden gevierde jubileum van de Bond. Naast de Eerste Hulp-taak heeft de heer Bergers tal van acties onderno men tot het oprichten van huizen en het stichten van fondsen tot heil van Kerk en Maatschappij. De heer Bergers was de ziel hiervan, zeide mgr Kerkvliet. De glans van deze hoge onderscheiding, besloot spr., valt tevens over het bestuur en de leden van de Nationale Bond. Pater Siteur trad, na een korte speech op de heer Bergers toe en speldde hem het ridderkruis op de borst. De arts H. A. de Lange, directeur van het R.K. Ziekenhuis te Groningen en se cretaris van het dagelijks bestuur van de Bond bood zijn gelukwensen aan, vooral ook aan mevrouw Bergers, die alies voor het werk van haar man overhad en er zelfs een deel van haar woning voor af stond wanneer dat nodig bleek. Het hoofdbestuur, zei dokter De Lange glim lachend, heeft altijd vol vertrouwen hoewel niet zonder zorg de geweldige activiteiten van de heer Bergers gadege slagen. Hij huldigde tevens 's heren Ber gers rechter- en linkerhand, de heer G. Weber. De heer E. A. J- M. baron van Voorst tot Voorst bracht de gelukwensen over van het kapittel der Souvereine Orde van Malta. Mgr J, H. Niekel, deken van Rot terdam, voegde er niet zonder afgunst zijn persoonlijke wensen aan toe, opmer kend, dat de heer Bergers in zijn acties om geld voor goede doelen te verzamelen, beter slaagde dan hij. Prof. J. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O. wees vooral op de belangeloos heid, waarmede de heer Bergers zijn werk had verricht en hij stelde die ten voorbeeld van velen. Tenslotte vertolkte de heer F. J. Frejj- sen de gevoelens van het personeel, dat door de heer Bergers altijd als zijn mede werkers was beschouwd. Hij roemde de voorzitter ais een uitstekende en stimu lerende werkgever, als een raadsman in alle moeilijkheden en ais de man, die nooit nachtrust schijnt te genieten. Tenslotte dankte de heer Bergers voor de hulde, hem gebracht. „Als man van de verrassingen ben ikzelf nu wel het meest verrast", zei hij. De bijeenkomst stond onder leiding van de vice-voorzitter. de Utrechtse arts L. W. van der Laan. die tijdens de bij eenkomst tal van felicitatietelegrammen voorlas. Zaterdagavond werd de nieuwe rege ring beëdigd. In deze regering hebben een viertal militairen en zes burgers zitting. Van laatstgenoemden heeft niemand tot nu toe een prominente rol in de politiek gespeeld. Allen staan zjj bekend als con servatief georiënteerde katholieken. De vier militairen beheren de ministeries van het leger, dc vloot, de luchtmacht en van vervoer. Daarnaast is admiraal Rojas beëdigd als vice-president. Inmiddels beginnen de dagbladen, die onder het peronistische bewind verboden werden weer te verschijnen. Zij maken allemaal met grote ophef melding van het besluit van de regering dat de so ciale maatregelen ten behoeve van de arbeiders, die tijdens het bewind van Peron zijn ingevoerd, gehandhaafd zullen blijven. De leider van de CGT, De Pietro, hield gisteren een radiotoespraak waarin hij zeide, dat president Lonardi hem ver zekerd had, dat „La Prensa" het officiële blad van de CGT zou blijven. In deze radiorede riep De Pietro, die steeds een steunpilaar van het peronistische regiem geweest is, de arbeiders op om ordelijk aan het werk te blijvgn en alle onlusten te vermijden. Hij verklaarde, dat hij deze oproep deed, omdat "hij van president Lonardi de verzekering had ontvangen, dat <3e nieuwe regering geenszins van plan was te breken met het tot dusver gevoerde sociale beleid. In dit verband dient ook vermeld, dat de nieuwe regering de heer Luis Gay be last heeft met <3e reorganisatie van de CGT, het algemeen vakverb md. Gay was tijdens het begin van het peronistische regiem secretaris van de CGT. Intussen wordt het nieuwe Argen tijnse regiem door steeds meer staten erkend. De V. S., het Vaticaan, Groot- Brittannië, Italië, Zwitserland en Spanje behoren tot de landen die dit in het afgelopen weekeinde gedaan hebben. Generaal Lucero, die tijdens het bewind van Peron minister van het leger was, heeft het voorbeeld van vele van zijn ex-collega's gevolgd en heeft asyl gezocht in de ambassade van Nicaragua te Buenos Aires. geval onverantwoorde dingen doen." Dit deelde ons de heer P. Visser, van de Bergingscooperatie „Renate Leonhardt" Zondagmiddag mede. De duiktoren zit momenteel nog steeds vast in de bodem van het Noordzeekanaal. Door lucht onder de toren te pompen ,eeft men getracht deze drijvende te krijgen. Daar er echter, volgens de heer Visser veel te lang gepompt is (een kleine twee uur, terwijl een kwartier meer dan voldoende was), is de toren nog vaster komen te zitten. Veel opschudding bracht het voorlopig beslag teweeg, dat Zaterdagmiddag door een Haarlemse deurwaarder op de ber gingstoren is gelegd. Dit geschiedde in op dracht van de firma „Genius" te IJmui- den. die op grond van reparaties aan de toren een (betwiste) vordering op de Bergingscooperatie zou hebben ten be drage van 10.000. Hierover deelde de heer Visser ons mede, dat dit een verschil van mening be trof tussen mensen, die elkaar „niet wil den begrijpen" en dat er voldoende geld was, zodat het voorlopig beslag spoedig tot het verleden zou behoren. De orkaan Janet", de tiende Atlanti sche orkaan van dit seizoen, heeft de Westindische eilanden Barbados, Grena da en Carriacou, die tot de Britse An tillen behoren, geteisterd. Volgens de jongste gegevens zijn op Barbados 26 do den gevallen, op Grenada minstens 50 en op Carriacou 25. De orkaan passeerde de (benedenwindse) Nederlandse Antillen op een afstand van 150 km. Op deze eilan den is wel veel regen gevallen en er stond een harde wind, doch er is geen schade van betekenis aangericht. Op het eiland Barbados, dat ongeveer 30 bij 20 km. groot is, werden duizenden mensen dakloos gemaakt. Grenada, bijna even groot als Barbados en ten Noordwesten van dit eiland gele gen, heeft ook enorme schade geleden. Talrijke huizen zijn vernield en er zijn honderden daklozen. Mensen die uit ge- isoleerde delen van het eiland naar St. Georges zijn gekomen vertelden, dat ge hele gezinnen onder instortende huizen bedolven werden en onder de puinhopen om het leven kwamen. De orkaan trof Grenada Donderdag avond om negen uur plaatselijke tijd, ko mend uit het Zuidoosten. Tegen midder nacht nam de storm in kracht af, doch even later stak de wind opnieuw op, dit maal uit Zuidwestelijke richting. Er is grote schade aangericht aan de te vel de staande gewassen. Op Carriacou, ten Noorden van Grena da, werden 25 mensen gedood en 30 ge wond. Koningin Elizabeth heeft, mede na mens prinses Margaret, die in Januari jl een officieel bezoek aan de Britse Antillen heeft gebracht, een telegram van rouwbeklag gezonden aan de ge zinnen. waaronder slachtoffers te be treuren zij.n Ook de minister van Koloniën, Lennox- Boyd, heeft dergelijke telegrammen ge zonden en tevens de autoriteiten van Bar bados gevraagd, op welke wijze Groot- Brittannië hulp zou kunnen verlenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1