Waar WIL is is ook een weg Woningtekort moet eerder dan over tien jaar van de baan ,Der Spiegel' gedagvaard wegens belediging van Adenauer Eisenhowers toestand blijft zich gunstig ontwikkelen Mogelijk aftreden van president wekt alom pessimisme Vrachtauto op „onbewaakte,, door trein gegrepen Duitse mijnen willen hogere prijzen Nu crisistoestand in Columbia. Denkt Pinilla als Per on? NIEUW WATERLOOPKUNDIG LABORATORIUM Auto schrok van brom-manoeuvre V.S. willen - Egypte wapens verkopen Dinsdag 21 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Regering streeft naar vergroting van arbeiders potentieel „Janet" bedreigt Centraal Amerika Raeder vrijgelaten Otto John zal niet komen getuigen Voor proeven met modellen ten behoeve van Deltawerken In 1956 wordt met bouw begonnen Nieuw vlaggeschip voor de H. A. L. Bestuurder gedood, mede-inzittende ernstig gewond Trein kon niet meer verder Nationale defensietaak en Nato-verplichtingen ifÉg? WEERBERICHT De 70.000 woningen, welke, zoals gemeld, volgens de Rijksbegroting van het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting op het woningbouwprogramma voor 1956 staan, zijn verdeeld in 32.000 woningwetwoningen, 30.000 pre mie-woningen (volledige en halve premie te zamen), 7000 herbouw- woningen en 1000 vrije-sector- woningen. Deze woningbouw be heerst in zeer hoge mate de be groting van de gewone dienst van rond 283.000.000. Ongeveer 80 procent van de totale begroting heeft nl. betrekking op de woning bouw. De woningwetbouw 100 millioen) en de premiebouw 110 millioen) leggen ieder beslag op rond de helft van die 0 procent. Steun aan 500 bejaarden- ivoningen Krotten en sanering 45 millioen voor ministeries Indertijd tot „levenslang" veroordeeld Minister Staf: Nationale taak zal moeten praevaleren E. G. K. S. ZOU PRIJZEN VRIJ MOETEN LATEN Na Russisch aanbod De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog hier en daar een bui, maar later op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 28 September: Zon op 6.36, onder 18.29. Maan op 16.47, onder 2.34. NIEUWE SCHIEDAMSCHE CGURA De nog immer voortdurende woning nood. aldus de toelichting op deze be groting, stelt de regering voor de onver biddelijke noodzaak het gehele beleid al te stemmen op alzijdige bestrijding van dit maatschappelijk kwaad. Hoewel de huidige productie in de woningbouw voor Nederlandse begrippen reeds een onge kende prestatie betekent, zal toch niet kunnen worden volstaan met een zonder meer continueren van deze activiteiten. Immers op deze wijze zal het nog onge veer 10 jaren duren voor het bestaande woningtekort is ingehaald. Het is dus nodig alle middelen te baat te nemen om verkorting van deze periode te bereiken, doordat een hogere woningproductie wordt verkregen. Hieromtrent pleegt de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting overleg met verschillende bij de woningbouw betrokken groeperingen. De twee factoren, welke in de huidige omstandigheden bepalend zijn voor de mogelijkheid tot verdere opvoering van de woningproductie zijn: het arbeiders- potentieel en de materiaalvoorziening. Het streven is er daarom op gericht van het arbeidspotentieel niet alleen volledig gebruik te maken, maar dit zo mogelijk ook te vergroten. Daarnaast zal behalve rationalisatie ook het toepassen van systeembouw krachtig worden gestimuleerd. Hiermede kan be halve arbeidsbesparing ook materiaal besparing worden bereikt. Het slagen van deze pogingen is echter in laatste instantie afhankelijk van opdrachtgevers en bouw ondernemers. Aangezien deze verder strekkende plan nen nog niet in concreto zijn uitgewerkt, vertoont de ontwerp-begroting voor 1956 in grote trekken hetzelfde beeld als de begroting 1955. Voor bijdragen over 1956 en afgesloten dienstjaren in de exploitatie van woning wetwoningen is een bedrag van 100 millioen geraamd. Hierin zit een bedrag van 11.304.000 voor 41.810 woningwet woningen, die in 1954 zijn gereed gekomen en 10.415.000 voor ruim 35.000 woning wetwoningen, die, naar schatting in1955 gereed zullen komen. Voor het verlenen van financiële steun aan bejaardenwoningen, waarvoor een verlaagde huur is toegestaan, is een uit gave van 50.000 geraamd. Daar de huur- toeslag rond 100 per woning is, zal het geraamde bedrag dus voldoende zijn voor 500 van dergelijke woningen. Voor de 30.000 premiewoningen, die naar schatting in 1956 zullen worden goedge keurd, is 110.000.000 geraamd. Een deel van deze woningen zal echter in de vrije sector met halve premie worden gebouwd. De jaarlijkse bijdrage, die gedurende tien jaren boven de premie kan worden toege kend ter bevordering van het eigen woningbezit. zal naar verwachting in 1956 voor 11.000 premiewoningen moeten wor den uitgekeerd. Daarmede zal een bedrag van 1.150.000 zijn gemoeid. Voor het toekennen van een toeslag boven de premie aan hen. die een krot woning vervangen door een nieuwe woning, is een bedrag van 750.000 uit getrokken. De gemiddelde krotopruimings- loeslag bedroeg tot nu toe rond 600 per vervangende woning, zodat rekening is gehouden met ruim 1200 van deze gevallen. Aan jaarlijkse bijdragen in de huur van premiewoningen en tehuizen ten behoeve van de huisvesting van minder draag krachtige bejaarden zal een bedrag van 100.000 kunnen worden toegekend. Verwacht wordt, dat enige gemeente besturen zullen overgaan tot het uitvoeren van saneringsplannen. Teneinde deze ge meenten bijdragen te kunnen toezeggen in de hoge kosten is een bedrag van 10 millioen voor dat doel opgenomen. Ook in 1956 zullen bijdragen worden verleend in de kosten tot verbetering en splitsing van woningen. Hiervoor is f 6.000.000 geraamd. Aan jaarlijkse bijdragen voor de z.g. Financieringsregeling Woningbouw 1947- en Financieringsregeling Woningbouw 1948-woningen zal in 1956 een totaalbedrag van 12.000.000 nodig zijn. Voor nieuw-, aan- en verbouw van ministeries en voor aankoop van opstallen is een bedrag van 45.000.000 geraamd, waarvan 10.000.000 bestemd is voor aan kopen. De bestaande plannen van bouw en aankoop van alle departementen zou den bij uitvoering een bedrag vergen van ruim 235.500.000, doch het bovengenoem de bedrag zal naar verwachting in 1956 kunnen worden verwerkt en gefinancierd. Centraal Amerika, met name de repu blieken Nicaragua en Honduras, werden gisteren gewaarschuwd voor de orkaan „Janet", die in aantocht is en die het af gelopen Weekeind de Britse Antillen heeft geteisterd. Deze orkaan heeft tot op heden reeds de dood van 120 men sen veroorzaakt. Ook het eiland Iwo Jima, bekend uit de tweede wereldoorlog, is gisteren door een wervelstorm geteisterd, die de code naam „Louise" draagt. De commandant van de Amerikaanse luchtbasis op het eiland, dat ongeveer 900 km ten Zuiden van Tokio ligt, seinde gisteren, dat alle gebouwen ernstig beschadigd zijn en alle opslagplaatsen vernield. De verbindingen zijn 24 uur verbroken geweest. De orkaan beweegt zich met een snel heid van ongeveer twintig km. per uur in de richting van Japan. De uit Hitler's tijd algemeen bekende ex-admiraal Erich Raeder, in de tweede wereldoorlog opperbevelhebber der Duit se vloot, die als oorlogsmisdadiger in de Beriijnse Spandau-gevangenis was opge sloten, is op vrije voeten gesteld. Voor volle publieke tribunes is gisteren in Hannover een proces begonnen waar bij de goede naam van bondskanselier Adenauer en een aantal van zijn naaste medewerkers betrokken is. Voor de rechtbank van Hannover staan uitgever en redacteuren van het sensationele weekblad „Der Spiegel" terecht. Zg moe ten beschuldigingen waar maken, die zij op 9 Juli 1952 in hun weekblad tegen dr Adenauer en anderen hadden gericht, als zouden deze in de eerste jaren na de oorlog hebben samengewerkt met de Franse geheime dienst. Behalve dr Adenauer zelf werden in het artikel zijn politieke adviseur, Her- bert Blankenhorn, en de huidige Duitse consul-generaal in Canada, dr Reiffer- scheidt, ervan beticht geld en levensmid delen van de Franse geheime dienst te hebben aangenomen, onder meer om de verkiezingscampagne der C.D.U. in 1949 te financieren. Reifferscheidt zou daarbij de belofte hebben gedaan pogingen in het werk te stellen om een separatistische beweging te vormen teneinde het gebied ten Westen van de Rijn van Duitsland af te scheiden. Adenauer en Blankenhorn zouden zich de verzekering hebben laten geven, dat zij door de Franse geheime dienst in veiligheid zouden worden gebracht in dien de Russen naar West-Duitsland zou den opmarcheren. Het weekblad met dit fameuze artikel werd indertijd op verzoek van Aden auer's staatssecretaris, dr Lent, in beslag genomen, zodat slechts betrekkelijk wei nig exemplaren in omloop kwamen. Blan kenhorn klaagde het weekblad aan en na drie jaren vooronderzoek is nu eindelijk het proces begonnen. Het proces wordt in Duitsland aange duid als „Schmeisserproces" naar "de hoofdfiguur van het sensationele com plex. de 36-jarige Hans Konrad Schmeis- ser, die vroeger medewerker van de Franse geheime dienst was. Dr Adenauer zelf zal in het proces getuigen, doch hij zal niet persoonlijk verschijnen. Zijn lezing is in een beëdigde verklaring neergelegd. Blan kenhorn en Reifferscheidt zullen wel aanwezig zijn, terwijl de vroegere ge neraal Speidel een bezoek aan de V. S. moet onderbreken om te komen getui gen. De op sensatie belusten hebben even wel reeds de eerste dag van het proces een teleurstelling moeten boeken. Dr Otto John. de naar Oost-Duitsland uitgeweken vroegere chef van de Westduitse gehei me dienst, zal namelijk niet verschijnen. Hij was door de verdediging als getuige opgeroepen en de openbare aanklager had daarom een vrijgeleide voor de ontrouw geworden John gevraagd. Dat werd, naar de president van het gerecht mededeelde, evenwel niet gegeven. De minister had namelijk het standpunt in genomen, dat een overkomst van John overbodig was, aangezien hij hem toch geen vergunning tot het afleggen van een verklaring zou geven. Het proces heeft nog een bijzonder pi kante politieke noot gekregen, doordat de vroegere minister-president van Würt- temberg, dr Reinhold Maier. als verdedi ger in het veld is getreden. Maier is na melijk een uitgesproken vijand van dr Adenauer en heeft met deze nog een po litieke rekening te vereffenen, nadat de bondskanselier erin geslaagd was Maier van zijn ministerszetel te doen vallen Men rekent erop, dat het proces ten minste drie weken zal duren. De 79-jarige Raeder was van 1935 tot 1943 opperbevelhebber der Duitse vloot. In laatstgenoemd jaar trad hij, na een meningsverschil met Hitier. af, om te worden opgevolgd dom* vice-admiraal Doenitz. Raeder bekleedde van 1935 af de hoogste rang bij (je Duitse vloot, namelijk die van groot-admiraal. Hij was in het in 1946 in Neurenberg gehouden proces tegen Duitse oorlogs misdadigers tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In een door de Amerikaanse, Russische, Britse en Franse bezettingsautoriteiten uitgegeven gemeenschappelijke bekend making wordt gezegd, dat Raeder wegens ziin „gevorderde leeftijd en zijn gezond heidstoestand" op vrije voeten is gesteld. Kortgeleden is gemeld, dat de voor malige Duitse groot-admiraal zeer ern stig ziek is. Aangezien het huidige Delflse waterloopkundige laboratorium niet kan worden uitgebreid, wordt her noodzakelijk geacht reeds op korte termijn over te gaan tot de bouw van een nieuw waterloopkundig labora torium, dat in bet kader van de ge leidelijke verplaatsing van de ge bouwen der T. H. te Delft naar de Wippolder aldaar is gedacht en waar van de bouw volgens die verplaat- singsplannen waarschijnlijk over vrij geruime lijd, b.v. 10 a 15 jaar zou plaats vinden. In dit nieuwe laboratorium zal plaats kunnen worden gevonden voor bet onderbrengen van die modellen ten behoeve van de Deltawerken, waarvoor een veelvuldig bezoek moet worden verwacht. Gisteravond bromde een Vlaardingse dame met haar 15-jarige zoon op de ba gagedrager door haar stad. Plotseling en zonder enige waarschuwing stak zij bij het kruispunt ter hoogte van het Kolpa- bad de weg over. Een auto, bestuurd door de Dordtse schilder S., naderde juist ge lukkig met een matige gang het kru's" punt. De chauffeur ging op zijn remmen staan en de auto niet in staat deze rem- order zonder haperen op te volgen, sloeg over de kop. De vijf inzittenden kwamen met de schrik vrij. De brommer werd blijkbaar nog geraakt, want o.a. het ben zinetankje lag enige meters verder op. De brom-ster kreeg een lichte hersen schudding en haar zoon was hier en daar ontveld en gekneusd. De gezondheidstoestand van president Eisenhower blijft zich guns! ontwikkelen. Vannacht werd een medisch bulletin uitgegeven, waarin gezegd werd, dat de president een goede dag achter de rug bad. Tweemaal vertoefde bij gedurende een half uur buiten de zuurstoftent, waarin hij wordt verpleegd. De eerste maal werd de tent verwijderd tijdens bet medisch onderzoek, de tweede maal toen de president, samen met mevrouw Eisenhower, de lunch gebruikte. Dr Paul bite, een der hartspecialisten die de president behandelt, verklaarde gisteren, dat als de gezondheidstoestand van de president zich, zoals op bet ogenblik het geval is, gunstig blijft ontwikkelen, Eisenhower „pbvsiek in staat zal zijn een tweede ambtstermijn te vervullen". Naar het Franse persbureau AFP bericht wisten de artsen van de pre sident reeds sinds geruime tijd, dat zijn drukke werkzaamheden nadelige gevolgen voor zijn gezondheid konden hebben. Om deze reden bevalen zij .Met betrekking tot de bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Holland-Ame- nika Lijn, ter vervanging van het in de oorlogsdagen van Mei 1940 venloren ge- Sane s.s. „Statendam", heeft de regering haar goedkeuring gehecht aan een, bin nen het kader van de bestaande wette- hjke regelingen ten aanzien van het her stel der oorlogsschade, door een daartoe ingestelde interdepartementale commis sie ontworpen financieringsplan hetwelk inmiddels ter kennis van de betrokken rederij is gebracht. De veronderstelling is gewettigd, dat dit plan voldoende basis Oiedt voor het totstandkomen van de Bouw van dit schip. Op een onbewaakte overweg in Drente is gisteren een vrachtauto door een trein gegrepen. De bestuurder van de vracht auto, de heer J. Luiken uit Groningen, is tengevolge van het ongeluk om liet leven gekomen; de mede-inzittende, de heer H. Sipsma, eveneens uit Groningen, is ernstig gewond. Omstreeks half zes naderde de vracht auto, van de N.V. Maatschappij tot aan leg en exploitatie van laagspanningsnet ten uit Groningen, de overweg te Nieuw- Klatering, tussen de Halerbrug bij Hoog halen en het station Beilen. Uit de rich ting Assen kwam op hetzelfde moment een electrische trein, die om vijf uur uit Groningen was Vertrokken Hoewel het uitzicht bij de overweg coed is, en on gen de overweg op. De trein greep de ca bine van de wagen, die van de lijn werd gedrukt en op zijn kop in de spoorsloot terecht kwam. Beide inzittenden van de vrachtwagen werden ernstig gewond per ambulance wagen naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht, waar de bestuurder in de loop van de avond is overleden. De trein was aan de voorzijde zo ern stig beschadigd dat zij niet op eigen kracht kon doorrijden. De volgende uit de richting Assen komende trein heeft het beschadigde treinstel opgeduwd tot het station Beilen. waar de passagiers in de andere trein zijn overgestapt. Op de spoorbaan tussen Gouda en Den Haag is gistermiddag een arbeider van het Hoogheemraadschap Schieland door een van de treeplanken van een trein geraakt en enkele tientallen meters meegesleurd De man, die aan het zitvlak werd gewond is in een Rotterdams zie- dankg het feit dat de bestuurder van de, kenhuis opgenomen, trein nog signalen gaf. reed de vrachtwa-1 De trein ondervond enige vertraging. hem lange rustperiodes aan, waarop door buitenstaanders nogal eens cri- tiek geleverd werd. De president bracht niet altijd naar eigen verkiezing hele middagen door op het golfterrein, aldus meent AFP. De lange weekein den en vacanties zouden veeleer een gevolg van de dringende raadgevingen van zijn artsen dan zijn eigen wens geweest zijn. Inmiddels leidt de onverwachte ziekte van de president tot een ware golf van speculaties over wat de ge volgen zullen zijn indien, zoals som mige waarnemers voor vrij zeker hou den, de president zich niet'herkiesbaar zal stellen. Men vraagt zich af in hoe verre een eventueel verdwijnen van Eisenhower terugslag zou hebben op de politiek van de Sovjet-leiders, bij wie Eisenhower meer goodwill heeft dan welke andere Westelijke leider ook. De positie van Nixon Bij dit alles is de persoon van de 42- jarige vice-president, Richard Nixon, plotseling van groot belang geworden. Tijdens de z:ekte van de president zal hij de vergaderingen van het kabinet en van de nationale veiligheidsraad moeten presideren. Indien de president eventueel algeheel buiten staat mocht raken om zich met de landszaken be zig te houden, zal hij automatisch pre sident worden. Nixon is reeds een van de voor naamste candidaten om Eisenhower op te volgen voor het geval hij zich terug trekt. Doch binnen de regering zelf wordt Nixon sterk overschaduwd door een aantal figuren wier leeftijd, pres tige en invloed aanzienlijk groter zijn. ,Het is een open vraag of bijv. de mi nister van Financiën, de heer Hum phrey, dan wel minister Dulles, even tuele geschillen door Nixon zouden willen laten beslechten. Het spreekt vanzelf, dat Nixon op het terrein van de buitenlandse poli tiek in geen geval dezelfde invloed kan uitoefenen als president Eisen hower en dat hij de uiterst rechtse vleugel van de republikeinse partij minder zal weten te remmen in haar aandringen op een meer nationalis tische politiek. Belangrijker nog is evenwel het feit dat de Sovjet-leiders het heel duide lijk gemaakt hebben, dat zij in Nixon lang niet hetzelfde vertrouwen stellen als in de president. Met dit alles is in Washington ook de vraag gerezen of de president zijn bevoegdheid om staatsstukken te tekenen eventueel aan andere rege- ringsfuctionarissen kan delegeren. De attorney general van het opperste ge rechtshof is op het ogenblik bezig dit vraagstuk met een aantal deskundigen onder ogen te zien. H.M. Koningin Juliana bezocht Delft op de openingsdag bij het gouden jubileum van de Delftse T.H. Een overzicht van de Markt na aankomst van H.M., die men hier ziet staan op het bordes van het stadhuis. Die bouwkosten worden geschat oj 4 a 5 millioen. De plannen moe ten weliswaar nog nader word»n uit gewerkt, doch er wordt naar ge streefd in 1956 met de bouw te kun nen beginnen, waartoe een eerste post op de Rijksbegroting 1956 van Verkeer en Waterstaat van 500.000 wordt aangevraagd. De vraag was onder het oog gezien, al dus lezen we in genoemde begroting', op welke wijze de in het huidige waterloop kundige laboratorium te verrichten mo- delproeven ten behoeve van de Deltawer ken, waarvan reeds enkele in bedrijf of in aanbouw zijn. doch die uiteraard naar mate de Deltaplannen verder in uitvoe ring zullen komen, in aantal zullen toe nemen, op den duur zullen drenen té wor den uitgevoerd. Het Delftse waterloopkundig laborato rium beschikt over het oude laboratorium te Delft en tiet openluchtlaboratorium in de Noord-Oostpolder bij De Voorst, dat op die plaats werd aangelegd, omdat deze na grondig onderzoek de enige in aan merking komende plaats in Nederland werd geacht, waar zoveel mogelijk wordt voldaan san de eisen, die aan een open luchtlaboratorium moeten worden ge steld. Het ligt voor de hand de Deltaplan- modellen waarvan er vele een aanzien lijke oppervlakte zullen vereisen, voor een groot deèl in dit laboratorium te bou wen. Tegenover de verschillende voordelen die dit laboratorium heeft staat echter het nadeel van zijn afgelegen ligging. Terwijl Delft zo dicht bij Den Haag, het centrum van de leiding der Deltawerken, en bij het Deltagebied waar de uitvoerende in genieurs geplaatst zullen zijn, is gelegen, dat een bezoek aan het oude laborato rium doorgaans slechts enige uren tot een halve dag behoeft te kosten, vergt een Erepromoties aan de jubilerende T.H. Na de plechtigheid gistermiddag begaven de eredoctoren, begeleid door'hun promo tors zich naar de receptie in het Delftse stadhuis. Voorop dr P. J. J. Oud, daar achter dr ir F. Q. den Hollander en de andere drie doctores. bezoek aan het openluchtlaboratorium in de Noord-Oostpolder een gehele dag. Eensdeels zal dit dus de oorzaak van tijdverlies voor de betrokken ingenieurs zijn, anderdeels zal de grote afstand en tijdsduur van de reis de betrokkenen dik- ■wijls weerhouden van een bezoek, dat met het oog op het werk zeer wenselijk doch niet strikt noodzakelijk is. Vooral het laatste moet, waar een zeer veelvul dig contact van de uitvoerende ingenieurs met de modellen van de hun toever trouwde werken zo gewenst is, worden voorkomen. Daarom werd nu tot de bouw van een nieuw laboratorium be sloten. In de toelichting op de begroting van hef ministerie van Oorlog zegt de minister van Oorlog over de taak van de Konink lijke Marine in verband met de nieuwe technische ontwikkelingen o.m. het vol gende: „Gevreesd moet worden dat, in dien nieuwe loonronden de financiële ruimte voor materiële voorzieningen nog weer verder zullen inperken en niet meer personeel beschikbaar komt, het tenslotte moeilijk zal worden en aan de redelijke aanbevelingen van de Nato-bevelh'eb- bers en aan alle meest overzee liggen de nationale taken der Koninklijke Marine te blijven voldoen". Gevraagd om een nadere toelichting op deze regels zcide minister Staf ons, wijzen de op de spanning in de marinebegroting, dat, mocht deze te groot worden, z.i. de nationale taken moeten praevaleren boven onze verplichtingen in Nato-verband. Speciaal had hij hierbij het oog op de taak van de Marine in Nieuw-Guinea. Op de komende bijeenkomst van minis ters van Defensie van de Nato-landen zal deze verhouding „nationale verplichtin- gen-Nato bijdrage" ongetwijfeld en niet alleen voor Nederland een belangrijk punt van bespreking zijn. Ter gelegenheid van de jaarlijkse Duit se kolendag zijn ook nu de oude klachten der Duitse mijnindustrie herhaald. Zij culmineerden in de eis, dat de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de kolenprijzen ge heel zal vrijlaten, teneinde deze aan de marktsituatie te doen aanpassen. De president van de organisatie der mijnindustrie, Alfred Wimmelmann, heeft bij het stellen van deze eis de overtuiging uitgesproken, dat voor een abnormale stijging der prijzen niet gevreesd zou be hoeven te worden Daarvoor zou de na tuurlijke concurrentie tussen de Duitse mijnbekkens onderling en met die der andere landen der gemeenschap te nauwe grenzen trekken. Deze opvatting wordt gedeeld door commentators in de Duitse economische bladen. Zo wijst het Düsseldorpse „Handels- blatt" op de concurrentie der aardolie en op de mogelijkheid, dat de vrachtprijzen voor Amerikaanse kolen zullen dalen. Een medewerker van de „Frankfurter Allgemeine" is in elk geval van oordeel, dat niet gevreesd behoeft te worden, dat de vrijgelaten kolenprijz'en tot het prijs niveau van de importkolen zullen stij gen. Het is volgens dit blad veel te wei nig bekend, dat „de prijs der kolen uit het Ruhrgebied lager is dan de kolen- prijs in alle andere landen der gemeen schap", 't Blad schrijft, dat juist daarom de kolen uit het Ruhrgebied voor Duits- lands buurlanden zo aantrekkelijk zijn. De afzet naar deze landen zou volgens het blad terstond verminderen, wanneer de mijnen in het Ruhrgebied de kans hadden hun prijzen aan te passen. „Het is toch welhaast absurd, dat goed kope kolen uit het Ruhrgebied naar Frankrijk worden gevaren, terwijl kolen uit het Saargebied en Franse kolen te gen veel hogere wereldmarktprijzen naar Scandinavië worden verkocht. Ónder de dwang de kolen uit 't Ruhrgebied goed koper te moeten verkopen, moeten wij zodoende de kolenverbruikers in de ove rige Westeuropese landen ondersteunen, en dat ten laste van onze eigen kolen- voorziening", aldus dit blad. Hogere opbrengsten voor kolen worden in Westduitsland voornamelijk om twee redenen nodig geacht: om het steeds meer nijpende probleem der arbeidskracht te kunnen oplossen en om de capaciteit der mijnen te kunnen uitbreiden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gisteren verklaard, dat de V.S. in principe hebben ingestemd met de verkoop van wapens aan Egypte. White zeide, dat voor de wapenleverantie in baar geld zal worden betaald. Hij voeg de er evenwel aan toe, dat voor de beta ling nog geen regeling is getroffen en dat daarom nog geen leveranties hebben plaats gehad. Volgens White -zou het Amerikaanse aanbod een gevolg zijn van het feit, dat de Sovjet-Unie Egypte reeds een derge lijk voorste] had gedaan. Egypte heef: in de afgelopen twee jaar ovïrigcns bij twee of d' ie gelegenheden reeds geprnheei d *vai land te kopen, de laatste keer op J Juni van dit jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1