Dronken chauffeurs raasden door Amsterdam GROOT VRACHTAANBOD BERGT GEVAREN IN ZICH Huisartsen werken nog drie maanden op oude voorwaarden Molotof nam niet ivat Chinees meende te moeten zeggen Sovjet-Unie laat 8877 Duitse gevangenen vrij Bondsvergadering „St Donderdag 29 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN R. K. Belgisch blad WORDT LIBERAAL DUITSE TREILER NA AANVARING GEZONKEN Amnestie in Ar gentmië Auto slipte en reed op rijwielpad Teruggave van „La Prensa" gevraagd Mensen redden het vege lijf Teleurstelling over liet besluit van Ziekenfondsraad ERNSTIG LUCHT INCIDENT Extra rijkssubsidie 125.000) voor Ver bond Veilig Verkeer WEERBERICHT Vijftien bemanningsleden verdronken Dagbladuitgevers dringen aan De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en overwe gend droog weer. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of Iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid-West. Vrijdag 30 September: Zon op 6.39, onder 18.24 uur. Maan op 17.24, onder 5.02 uur. Tientallen automobilisten toerden Woens dagochtend op wel bijzonder onprettige wijze verrast door de vreemde eigen schappen van de gloednieuwe bitumen- laag op de Haarlemmerweg in de buurt van Slotermeer. De laag teer, vermengd met grind, welke kennelijk niet op de juiste toijze was aangebracht, kleefde nl. onmiddellijk vast aan de wielen van elke wagen, welke er overheen trachtte te rijden en beschadigde op deze toijze de wagens, die na korte tijd volkomen vast liepen in niet geringe mate. De klompen teer, die van de nog draaiende!! wielen in het rond vlogen vernielden bovendien diverse voorruiten van wa gens. De foto toont een chauffeur bezig te trachten de kleverige vieze massa van zijn wielen af te krabben. Het Brusselse katholieke dagblad „La nation beige", zal, naar K.N.P, be richt, per 1 Januari 1956 om financiële redenen niet meer verschijnen. Het blad gaat op die datum over in handen van de liberale uitgever van „La Meu- se" te Luik. „La nation beige", of schoon geen partijblad, steunde de C-V.P.-politiek. lil twee minuten In de afgelopen nacht is op ongeveer 180 kilometer ten Noordnoordwesten van Den Helder de Duitse treiler „Elbe" uit Cuxhaven gezonken, nadat het vissers vaartuig in aanvaring was geweest met de 8066 br.t. metende Noorse tankboot „Havprins't Het Noorse schip seinde, dat het zelf geen schade had opgelopen en met behulp van een sloep trachtte de op varenden van de in twee minuten gezon ken treiler op te pikken. Men slaagde er in slechts twee man uit zee te halen. De vijftien andere opvarenden van de „Elbe" kon men niet meer vinden. Bij het aanbreken van de dag ls een vliegtuig van het Marine-viiegkamp Val kenburg gaan zoeken boven de plaats van de ramp. Het toestel seinde tot nu toe echter nog geen bijzonderheden door. Van de Noorse tanker werd vernomen, dat men nog altijd zocht naar de drenkelin gen, maar dat de vijftien man nog steeds werden vermist. Ook het 3937 b.r.t. grote Deense passagierschip „Kronprins Frede- rik", dat zich naar de plaats des on- heils had begeven, kon geen overleven den van de gezonken „Elbe" ontdekken, ondanks het feit, dat men op dit schip een zoeklicht had, dat de Noor niet tot zijn beschikking had. Vanmorgen vroeg heeft de „Havprins" laten weten, dat het verder zoeken naar de drenkelingen was opgegeven, omdat men er toch geen re sultaat meer van verwachtte. Minister stelt C.G.T. gerust De nieuwe Argentijnse regering heeft gisteren een amnestiedecreet uitge vaardigd, dat van toepassing is op alle politieke of daarmee samenhangende delicten, die sinds 4 Juni 1946, toen ge neraal Peron aan de macht kwam, zijn bedreven. Onder de delicten, die voor amnestie in aanmerking komen, vallen ook militaire opstand en vergrijpen te gen het openbare gezag en het consti tutionele bestel. Inmiddels heeft de Argentijnse mi nister van arbeid gisteren verklaard, dat hij van plan is zijn departement „te maken tot een technisch apparaat" en dat hij aan de vakbeweging de gele genheid zal geven zich op democrati sche wijze te ontwikkelen. De minister kondigde aan, dat spoedig de „ver ouderde" wet inzake arbeidsongevallen zal worden gewijzigd en dat een de creet over de status van het huisperso neel zal worden afgekondigd. „Ik respecteer het algemeen vakver bond en zal het de zorg laten voor het oplossen van zijn eigen problemen, maar ik ben van oordeel, dat de arbei dersorganisaties niet aan politiek moe ten doen", aldus de minister. Masjumi uit de bus zullen komen on danks het feit dat de voormalige minis ters van deze partij in verband met cor rupte handelingen in discrediet zijn. V érkiezingsonruH Intussen komen uit Tasikmalaja, in hèt Oostelijke deel van West-Java, bij de re gering rapporten binnen, dat aldaar de toestand critiek is in verband met de ver kiezingen. In verband hiemede hebben de eerste vice-premier, Djanu Ismadi en de minister van binnenlandse zaken. Sunar- jo, van het kabinet opdracht gekregen, zich naar de genoemde streek te begeven om er de toestand in ogenschouw te ne men Volgens PIA is het niet uitgesloten dat. indien de toestand daartoe aanleiding geeft, de verkiezingen in dit deel van Java zullen worden uitgesteld. Gisteren is op de rijksweg 's-Hcrtogen- bosch—Nijmegen, nabij het gemeentehuis te Hees, een auto, bestuurd door de aan nemer C. uit Rosmalen, die kwam uit de richting 's-Hertogenbosch, tengevolge van het gladde wegdek geslipt. De wagen kwam in een heg langs de weg ten Oos ten van het gemeentehuis terecht. Hierbij werd mevrouw Wingens, die zich op het fietspad bevond, aangereden en vrijwel op slag gedood. Mevrouw Wingens was ge huwd en moeder van tien kinderen. De internationale bond van uitgevers van dagbladen, waarbij de nationale ver enigingen van zeventien landen zijn aan gesloten, heeft de nieuwe Argentijnse re gering verzocht het blad „La Prensa" (thans van het peronistische vakverbond) terug te geven aan de vroegere eigenaar, dr Alberto Gainza Paz, aldus is uit Parijs vernomen. De kwestie ,,La Prensa" staat op het ogenblik weer in het middelpunt der be langstelling. Zo schrijft de „Times" van gisteren, dat de teruggave van het blad het beste bewijs zou zijn voor het werke lijke herstel der vrijheid in Argentinië. Het Engelse blad critiseert evenwel de nieuwe Argentijnse regering, die op deze wijze haar goede wil zou kunnen aanto nen, doch daartoe nog geen moeite heeft gedaan Er zijn, integendeel, berichten dat dr Gainza Paz zijn blad niet terugkrijgt, omdat dit een precedent zou zijn voor vele andere onder het Peron-regiem ont eigende bezittingen. „Maar" zo meent de „Times" „een blad van de standing van een „La Prensa" kan niet behandeld worden als een brouwerij of vleesverpak kingsbedrijf. De kwestie „La Prensa" kan niet met een dergelijke taktiek worden opgelost". De Russische minister van buitenland se zaken, Molotof, is gisteren met drie andere gedelegeerden van landen van het Sovjet-blok uit een vergadering van de V.N.-Assemblee gelopen, toen de minis ter van buitenlandse zaken van nationa listisch China op het punt stond een re devoering uit te spreken. Molotof verliet de zaal, toen minister George Yeh opstond om zich naar het spreekgestoelte te begeven. De andere gedelegeerden, die de vergadering verlie ten waren die van Polen, Tsjechoslowa- kije en van de Oekraïne. De vertegen woordiger van Wit-RusJand bleef gedu rende de redevoering van minister Yeh zitten. Minister Yeh zeide in zijn redevoering, dat het „vredesoffensief" van Rusland niet vreedzaam in bedoeling, doch in feite een vorm van oorlog is. Hij waarschuw de, dat „de uiteindelijke doelstelling van de Sovjet-Unie" niet uit het oog verlo ren moeten worden. Vervolgens sprak de gedelegeerde van de Oekraïne, Palamartsjoek. Hij noemde de zestien landen, die volgens de Sov jet-Unie moeten worden toegelaten als lid van de Verenigde Naties, als volgt' Albanië, Mongolië, Bulgarije, Roemenië Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Ier land, Jordanië, Oostenrijk, Ceyion, Ne pal, Lybye, Laos en Cambodja. De andere zes landen, die om toelating hebben ver zocht Japan, Noord- en Zuid-Korea, Vietnam en Spanje wai-en niet in de lijst opgenomen. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Anak Agung, die daarna Het Presidium van de Opperste Sov jet heeft besloten 8877 Duitse burgers vrij te laten en naar Oost- en West- Duitsland te doen repatriëren, aldus meldt 't officiële Russische persbureau „Tass". In het decreet, dat heden in de „Pravda" zal worden gepubliceerd, wordt gezegd, dat het presidium onmo gelijk nog 749 andere gevangenen in vrijheid kan stellen in verband met de „speciale ernst" van hun misdaden ge pleegd tegen het Sovjetvolk. Het besluit van de Opperste Sovjet is genomen na de afzonderlijke bespre kingen tussen de Sovjet-leiders en West- en Oostduitse regeringsleiders in Moskou tijdens welke besprekingen werd toegezegd, dat 9626 gevangenen zouden worden vrijgelaten, waarvan 749 als oorlogsmisdadiger. Deze laatsten zullen aan de autoritei ten van de beide landen worden over gedragen, die hen, overeenkomstig de geldende wetten, zullen behandelen. Volgens het decreet was het besluit tot vrijlating genomen na verzoeken van de West- en Oostduitse leiders en gezien de lange periode die verstreken is sedert het einde van de oorlog. Als eerste ter wereld is een terrasje op het Amsterdamse Rembrandtpleinuit gerust met lioogtezonlampen, die de be zoekers in staat stellen, zelfs 's winters, bihun kleintje koffie, bruin te worden. Bij de koffie wordt een bril (in bruik leen) verstrekt, ter bescherming van de ogen. De minister van Verkeer en Water staat, nir J, Algera, heeft in een toe spraak tijdens een bijeenkomst van het Verbond voor Veilig Verkeer in Middel burg onder meer medegedeeld, dat bin nenkort een wijziging van de begroting 1955 van zijn departement zal worden ingediend, waarbij een extra subsidie van 125,000 voor het Verbond voor Veilig Verkeer zal worden gevraagd. Speciaal wijdde de ministei nog aan dacht aan het probleem van de voetgan gers. Hij deelde mede, dat hem dezer da gen zal worden voorgelegd het resultaat van een studie der commissie voor de verkeersveiligheid en hij zegde toe, dit met de grootst mogelijke spoed te zullen behandelen. Op een gisterenavond te Utrecht gehou den spoedvergadering van de landelijke huisartsenvereniging, welke door ruim 200 afgevaardigden uit geheel het land werd bezocht, hebben dc huisartsen met teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Ziekenfondsraad, waar door de in volledige overeenstemming met de ziekenfondsen tot stand gekomen overeenkomst is verworpen. De huisartsen hebben zich op deze ver gadering met bezorgdheid gerealiseerd, dat door de thans geschapen situatie de rechtspositie der huisartsen illusoir dreigt te worden. In een verklaring van het hoofdbe stuur van de Landelijke huisartsenver- eniging. waarachter zich de vergade ring stelde, zeggen de huisartsen zich bewust te zijn van de grote algemene belangen die op het spel staan en be sluiten zij, dat zij de werkzaamheden nog ten hoogste drie maanden zullen voortzetten op de oude voorwaarden, ook al is de huidige honoreringsrege- ling door alle partijen als onvoldoende erkend. De vergadering verzocht het bestuur, in dien bij andere groeper: deze wens 'dui delijk leeft, pogingen aan 'e wenden om de moeilijke situatie op te lossen. Moch ten deze pogingen falen, dan zullen de huisartsen nog dit jaar de consequentie trekken uit het feit, dat geen overeen komst met ziekenfondsen tot stand is kunnen komen door de houding van an dere groeperingen in de ziekenfondsraad. De artsen zijn namelijk met de zieken fondsen tot overeenstemming gekomen en worden door het standpunt van de Zie kenfondsraad gedwongen om als uiterste consequentie de patiënten individueel te laten betalen, die op hun oeurt dan weer de rekening zouden moeten presenteren bij de ziekenfondsen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1