In Rusland zuchten nog 16 millioen mensen in concentratiekampen HET GAAT OM HET RECHT' KROESJTSJEF KON WEL GLIMLACHEN MAAR Mildere politiek van Kremlin laat wreed catacomben systeem intact herleefden Russische landbouwdelegatie naar ons land Cyprus blijft onrustig „Willem Ruys" prac- tisch volgeboekt naar Indonesië V erdeling gra an vervoer op de Rijn Prof. Heringa in Medisch Contact Fabrieksdirecteur ver dacht van textiel- verduistering Huisartsen gegriefd door afwijzing van Honorariumovereenkomst Kind door duiker gezogen Brand in kazerne te Wezep VRIJDAG 30 SEF 1 EMBER 19 strijd zijnde systeem, dat de „Commission Inter nationale contre le régime concentrationnair'', door de vroegere gevangenen van het Naziregiem opge richt, met alle klem protesteert. Zij heeft in de jaren van haar bestaan al vele successen mogen boeken: in Spanje bestaan geen concentratiekam pen meer, in Griekenland zijn al heel wat verbe teringen voor de communistische gevangenen be reikt en Frankrijk heeft alle kampen in Tunesië opgeruimd. Tito schijnt druk bezig te zijn schoon schip te maken vóór een delegatie van de interna tionale commissie een onderzoek zal mogen instel len, maar Rusland, zijn satellieten en China wei geren een dergelijk onderzoek toe te staan. Mede in verband met het feit, dat momenteel in de vrije wereld de gedachte leeft, dat door de mildere poli tiek van de Russische regering ook wel een einde gemaakt zal worden aan de concentratiekampen in de Sovjet-Unie er keren immers, zo zeggen deze goedgelovigen, de laatste tijd steeds meer mensen naar hun vaderland terug wil het Nati onaal Comité ter Bestrijding van het concentratie kampsysteem, een afdeling van de internationale organisatie, de Nederlanders er van doordringen, dat zij eerst in een „peaceful co-excistence'' gelooft, wanneer alle politieke gevangenen en dwangarbei ders losgelaten worden. (Van onze Amsterdamse redactie) Makarios distantieert zich van communisten Opzienbarende affaire te Enschede Mening van de minister? Onaanvaardbaar Ook te Hengelo: Voor de maand October: Hart van Jesus, help de bisschoppen en priesters van de „Zwijgende Kerk" Zolder van legeringsgebouw uitgebrand AUDIËNTIES De rederijen uit Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland en tVest-Duitsland hebben te Keulen een overeenkomst be treffende de verdeling "an het grensover schrijdende graanvervoer getekend. Zoals wij reeds eerder meldden is reeds een soortgelijke overeenkomst voor het ver voer van kolen tot stand gekomen. Volgens de overeenkomst zullen de Westduitse Rijnrederiien voortaan een aandeel van 55 pet hebben in de graan- invoer in het grensoverschrijdende Rijn- verkeer. De overige 45 pet van het graan zullen door de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse rederijen worden vervoerd. De graano vereen komst treedt op 1 April 1956 in werking In de komen de dagen zal door de vertegenwoordigers der rederijen nog onderhandeld worden over een soortgelijke overeenkomst voor non-ferro-metalen en later zal men nog onderhandelen over een dergelijke over eenkomst voor het vervoer van rondhout. Dr Joseph Scholmer, de ontsla gen, gevangene uit het concentra tiekamp Workoeta, heeft zelf on dervonden en uit onderzoekin gen is hem gebleken dat dit ook geldt voor andere kampen dat er in de Russische kampen een zeer intensief religieus leven heerst, dat men het best zou kun nen vergelijken met de oer-chris- telijke tijd, In Rusland zijn name lijk de „catacomben" herleefd. In de lege mijnschachten, waar de gedeporteerden gewerkt hebben en die ze natuurlijk op hun duimpje kennen, zijn provisori sche kapelletjes ingericht. Hier dragen de priesters onder de ge vangenen geregeld H.H. Missen op. Een interessant facet van de communistische activiteiten in de Westerse wereld werd ons uit de doeken gedaan door de heer Zwart, lid van het nationaal co mité ter bestrijding van het con centratiekamp-systeem. Hij ont hulde, dat er voor de oorlog in Rusland 12 scholen waren voor opleiding van buitenlandse agres- soren. Thans zijn er meer dan 800 en na dv dood van Stalin en het aan de macht komen van de „mil dere" heersers is er niet één ge sloten. Vroeger werden jaarlijks 9 a 10 Nederlandse communisten tot deze scholen toegelatennu is het kwantum verdubbeld. 11 gevangen of geïnterneerd zijn. welke ook I hun Politieke overtuiging mag zijn en welke regeringen hen ook mogen hebben ^|§||Öh gevangen gezet, een der essentiële voor- ^lllllik, k waar<fcn is voor de eendracht tussen de volken. Pe commissie is er terdege van over- iMÊM' Diigd, jat Rusland niet zo maar opeens lippij, 15 16 millioen gevangenen kan vrijlaten 5 'liifpf 1 en ongeveer 12 millioen gedeporteerden. WÊM die als ,,vrt'e arbeiders" gelden, hun gang kan laten gaan. De vrije Westerse wereld ttfr. -tmSL* zou hierbij de helpende hand moeten uit- BS Wf steken. Geen zinnig mens kan veronder- HwpËy ml stellen dat wij in het Westen deze offers Betogers hebben eis'i-ren op Cvprtis een waterpüpleiding opgeblazen en op ver schillende plaatsen B ïlst miliiaiien met stenen bekogeld. Rechts,en linkse vak- verenigingsleiders hidden een oproep ge richt tot de Griekse Cyprioten om het werk op het gehele eiland to* stilstand te brengen door middel van „niet geweld dadige" maatregelen, dit bjf wijze van protest tegen de weigering van de V.N. om de eis tot zelfbeschikking te bespre ken en tegen het Britse „militaire- en politieregicm''. Deze orders werden ech ter genegeerd. Drie gemaskerde mannen bliezen een waterpijpleiding op, die behoorde tot het watervoorzieningssysteem van het Britse militaire kampement te Episkop 25 km. ten Noordwesten van Llmassol Volgens de laatste berichten zijn er over het ge hele eiland bijna honderd arrestaties ver richt. Intussen heeft een woordvoerder van de Raad der Griekse Orthodoxe kerk op Cyprus gisteren verklaard, dat de bekend making van het Britse ministerie van Koloniën van Woensdag, volgens welke aartsbisschop Makarios tracht communis tische steun te verkrijgen voof zijn cam pagne tegen de Britten, „absoluut onge grond" is. Het is waar, aldus de woordvoerder, dat de bisschop onlangs besprekingen voerde met de communistische burgemees ters van Larnaca, Famagusta en Limas sol, doch de burgemeesters hadden zelf om dit onderhoud gevraagd. De politie te Enschede heeft de 65-ja- rige fabrieksdirecteur W. B. uit Ensche dé en twee afdelingsbazen, de 62-jarige H.H.W.K. en de 62-jarige H.L. gearres teerd omdat zij worden verdacht var verduistering en respectievelijk mede plichtigheid aan verduistering van grote hoeveelheden textiel, die B ter bewerking in zijn fabriek van andere bedrijven had ontvangen. B. zou in 1950 met deze verduistering zijn begonnen. Hij sneed de zogenaamde „rekwinst" van de hem ter verving ge geven stof af om het te gebruiken als een „voorloper", dat wil zeggen, doek dat als proef wordt geverfd voor de eigen lijke stof en die de verver zelf dient te betalen. Op deze wijze zou in de loop van vijf jaar ongeveer 25.000 meter textiel ter waarde van 57.000.- in het bedrijf van B zijn verduisterd. Bovendien zou een aanzienlijke hoeveelheid garen eveneens in het bedrijf van B zijn verduisterd. niet zouden willen brengen indien het Rusland ernst is met wat zij ons tracht wijs te maken. Voor Nederland, dat immer op de bres staat voor de vervolg den en ontheemden, ligt hier nu al een taak. Het nationaal comité moet zijn werk kunnen voortzetten. Dat kost geld. veel geld. Iedereen die tegen concen tratiekampen is en wie is dat niet! kan zijn financiële bijdrage storten op girorekening 14632 van de Hollandse Bank Unie te Den Haag met vermelding van de naam van het comité In ..Medisch Contact" van Donderdag jl„ het tijdschrift van de Kon. Néd. Mij tot Be. vordering van de Geneeskunst, troffen wij een artikel aan van prof. Heringa, ge schreven naar aanleiding van de afwij zing door de Ziekenfondsraad van de over eenkomst, welke na lang onderhandelen tussen ziekenfondsen en huisartsen was bereikt over verhoging van de honoraria van de huisartsen. Hoewel prof Heringa misschien niet als de officiële spreker namens de huisart sen beschouwd mag worden, hebben wii reden om aan te nemen, dat zijn artikel ook de opvatting en stemming in die kring dicht benadert. Na de positie van de huisartsen in de huidige tijd te hebben geschilderd schrijft prof Heringa: „Niet voetstoots hebben de ziekenfond sen aan de door de artsen gewenste hono rariumverbetering, die een uitgave-ver- meerdering van vele millioenen guldens zou meebrengen, voldaan. Punt voor punt zijn alle onderdelen, voor zover ze op eco nomisch terrein liggen, door de bekwame economen der ziekenfondsen getoetst, waar nodig gecorrigeerd, ten slotte juist en billijk bevonden". „Het uiteindelijke resultaat der onder handelingen is niet door de artsen afge dwongen, maar berust, nadat alle onder delen minitieus zijn bekeken, op een aan bod van de ziekenfondsen zelf. Van over vragen door de artsen is dus geen spra ke. Integendeel, men kan met zekerheid stellen, dat de artsen hun aanspraken bin nen bescheiden grenzen hebben gehouden. De met de fondsen tot stand gekomen overeenkomst houdt in feite niet meer in dan dat een gemiddeld arts met een vol le fondspraktijk in de middenperiode van zijn leven met inbegrip van particuliere praktijk en bijverdiensten over een rede lijk verteerbaar inkomen zou beschikken. Het betekent dus nog geenszins een ga rantie voor een zodanig inkomen. In het kader van het vrije beroep zou twee-derde der artsen dit gemiddelde niet bereiken, tegenover een betrekkelijk gering aantal, dat daarover heen een grotere welstand zou verwerven", aldus prof Heringa in „Medisch Contact". „Thans zien de artsen en ziekenfond sen het resultaat van hun gezamenlijk werk gefrusteerd door de machtsuitspraak van een overheidslichaam, waar hun man nen een eenheidsfront van overheids- en bedrijfsafgevaardigden tegenover zich vonden". „Er zijn", zo vervolgt prof Heringa, „zoals gezegd, twee groepen van stem gerechtigden in de ziekenfondsenraad, die ons de „das hebben aangedaan". De ene groep vormde de overheidsambtena ren. Gaven zij de mening van de minister weer? We hopen vooralsnog van niet, maar zullen met spanning afwachten wat ons hieromtrent zal blijken! Duidelijk is in ieder geval, dat het be drijfsleven tegen onze belangen positie heeft gekozen. Ook hier ts voor een aan tal onzer aanleiding te zeggen: „zie je wel" en er ons aan te herinneren, dat zij niet zonder reden gewaarschuwd hebben voor de bedreiging, die het machtsstreven van het bedrijfsleven inhoudt voor de maatschappelijke positie van de artsen. Voor de ziekenfondsen ligt ook in dit op zicht de stand van zaken analoog. De casus-positie is voor de artsen en voor de Maatschappij uitermate ernstig. Wat zouden de tegenstemmers in de ziekenfondsraad nu eigenlijk van Maat schappij en ziekenfondsen verwachten? Zou men werkelijk menen dat zij beide, na het uitputtende werk, dat de onder handelingscommissies hebben verricht, be reid zouden zijn als schooljongens terug gestuurd te worden om hun werk nog eens over te doen?" „Zouden ze het wellicht moeten „ne men" dat hetzelfde onwaardige spelletje zich zou herhalen net zolang, tot al af dingend ten slotte het bedrijfsleven wel willend knikkend genadiglijk zich met het artsenhonorarium accoord zou willen ver klaren? Het lijkt ons niet zonder belang, duide lijk te zeggen hoe wij de verhoudingen zien: De wet, resp. het ziekenfondsenbesluit, regelend de geneeskundige verzorging van ruim drievierde van het Nederlandse volk beoaalt, dat medewerkers en ziekenfond sen tezamen in onderhandeling de hono raria der medewerkers zullen bepalen. Dat de overheid ter zake van algemeen belang op de gemaakte afspraken toeziet en de mogelijkheid wil hebben zo nodig corrigerend op te treden is natuurlijk aan vaardbaar. Maar een monstrum in de Nederlandse economie is, dat, nadat twee onafhanke lijke partijen het over haar onderlinge fi nanciële relaties zjin eens geworden een derde partij de mogelijkheid krijgt hierin ten eigen bate tussenbeide te komen en dwingend invloed op het eindresultaat uit te oefenen. Wat anders is in de zieken fondsraad de inmenging van het bedrijfs leven? Welk motief kan de heren van die kant anders tot hun onverantwoordelijk dwarsdrvjven hebben gebracht dan eigen belang of pure machtsbegeerte? Er is in de kwestie, zoals ze thans voor ons ligt, maar één alternatief. Men is be reid de artsen de maatschappelijke waar dering te geven, waarop ze recht hebben, ,meb is het niet. Op deze vraag is een duidelijk en spoedig antwoord nodig; bij voorkeur van overheidswege, voordat de geprikkelde artsen grijpen naar middelen tot gerechtvaardigde zelfverdediging. Indien hun het recht tot vrije onder handeling met de ziekenfondsen zonder inbreuk van derden wordt onthouden, dan zullen zij moeten concluderen tot de on mogelijkheid in de toekomst nog overeen komsten aan te gaan. De ziekenfondsen hunnerzijds zullen tot hetzelfde besluit moeten komen. Denkelijk zal dan zo de strijd tegen het ziekenfondsenbesluit aflo pen: faute de combattants!", aldus prof. Heringa in „Medisch Contact". Kon. onderscheiding. Bij K.B. is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau de heer H. Kloosterman te Apel doorn, hoofd van het district Noord-Oost van de economische controledienst. (Van onze verslaggever) Dat de Nederlandse Katholieke Bond voor Kraamverzorgsters een om in de terminologie te blijven levenskrach tige vereniging is, bewijst niet alleen het grote aantal leden, de grote opkomst op een jaarvergadering, maar ook de plan nen die daar besproken werden om te komen tot een definitieve regeling van de rechtspersoonlijkheid van deze vereniging. Er zijn in de afgelopen maanden be sprekingen gevoerd met de Nationale Fe deratie van het Wit-Gele Kruis betreffen de de regeling van deze rechtspersoon lijkheid. Het resultaat van deze bespre kingen is geweest een concept-rapport. De bestudering van dit rapport vormde de hoofdschotel van de jaarvergadering die gisteren in Pays Bas te Nijmegen, onder voorzitterschap van Dr de Ruiter werd gehouden. Dr de Ruiter moest bij de besprekingen uiterst voorzichtig zijn, om te voorkomen dat de positie van de bond bij de komen de onderhandelingen met hogere instan ties, niet verzwakt zou worden. Hij kon dan ook geen getallen vrijgeven De belangrijkste punten uit het rapport kunnen als volgt worden samengevat: Het is de bedoeling de salariëring van de kraamverzorgsters te doen geschieden vol gens een maandsalaris. Hiermede worden de belangen van een grote groep gediend. De incidentele bezwaren die hieraan voor anderen vastzitten, zullen in het belang van de meerderheid overwonnen moe ten worden. Een soortgelijk avontuur als onlangs een Amsterdamse jongen beleefde, deed zich Woensdagmiddag ook voor te Hengelo. Het 4-jarige kindje J. A. raakte bij het zoeken naar paddestoelen in de Berflo- beek op het punt, waar deze via een dui ker onder de Groenhorststraat doorloopt. Het kind werd door de 12 m. lange buis gezogen. Mevr. S„ die het ongeluk zag gebeu ren, sprong aan de andere kant van de straat in de beek en wist het drenkelin- getje er uit te halen. Voor alle zekerheid heeft men het kind ter observatie opgeno men. (Van onze Haagse redactie) Ongeveer half October wordt in ons land verwacht een Russische landbouw delegatie, die het Nederlands agrarisch bedrijf komt bestuderen. De delegatie zal de gast zijn van het ministerie van land bouw. Zij is uitgenodigd door de direc teur-generaal, ir A. W. v. d. Plassche, die dezer dagen is teruggekeerd uit Moskou, waar hij aan het hoofd van een kleine delegatie een tiental dagen heeft vertoefd op invitatie van het Russische ministerie voor land- en tuinbouw. De belangstelling van de Russische landbouwautoriteiten gaat volgens ir Van der Plassche vooral uit naar de veeteelt en de tuinbouw. Vooral wat betreft de vlees- en groente voorziening kampt men in de Sovjet-Unie met grote moeilijkheden, -Naar de mening van ir Van der Plassche is dit het gevolg van een krappe produc tie, waarbij nog komt, dat de grote af standen extra distributiemoeilijkheden scheppen. Het beleid is gericht op ver groting van de productie en verhoging van de arbeidsproductiviteit door mecha nisatie. Met dit laatste is echter nog niet veel succes geboekt, omdat de invoering van machines niet geleid heeft tot ver mindering van het aantal in de landbouw werkzame arbeidskrachten. Door de ma chines overbodig geworden krachten blij ven in de kolchozen ingeschakeld. Grote indruk maakte de permanente landbouwtentoonstelling te Moskou, die 207 ha beslaat. De Russen zien hierin een voortdurende bron van landbouwvoor lichting. Ir Van der Plassche acht niet- permanente exposities echter doelmatiger omdat het dan gemakkelijker is de zich steeds verder ontwikkelende landbouw techniek op de voet te volgen. De oplei ding tot landbouwingenieur staat in de Sovjet-Unie op hoog peil en doet niet onder voor de Wageningse studie, aldus meende de directeur generaal van de landbouw. gericht op het stichten van nationale kerken, eventueel in de vorm van de orthodoxe. Deze kunnen zij dan "door onderwerping aan het staatsgezag van binnen uit uithollen. Vooral de met Ro me geünieerde Oosteree Kerken staan aan een zware druk bloot. Het laatste jaar is in de meeste lan den de vervolging nog geraffineerder geworden. De bisschoppen heten loy aal, maar hun bestuur wordt door communistische ambtenaren uitgeoe fend. De priesters raken geïsoleerd, contact met hun bisschop is onmoge lijk en met andere priesters zo goed als verboden. Godsdienstonderricht en kerkbezoek worden uiterst bemoeilijkt terwijl de seminaries onder commu- nististisch toezicht staan. Dit alles ge schiedt onder de uiterlijke schijn van godsdienstvrijheid. Slachtoffers van deze 20e eeuwse Kerkvervolging zijn op dit ogenblik: 4 kardinalen, 33 aartsbis schoppen, 116 bisschoppen en 33 pre laten naast tienduizenden priesters, re ligieuzen en leken. TjyiJ maken een omwenteling mee yy als nooit tevoren in de wereld geschiedenis. Ook het christen dom vernieuwt zich van binnenuit. De ze vernieuwing voltrekt zich niet en kel in aanpassing en hervorming, maar vooral door de kracht van hel Kruis. Zoals de oude_ christenvervol gingen de Kerk hebben ingeplant in het Romeinse heidendom, zo zullen de huidige eens haar moeizaam bevoch ten overwinning uitmaken aan het begin van het atoomtijdperk: haai overwinning over materialisme, techno cratie en goddeloosheid en met name in China haar bloedig en toch zo glo rieus gehandhaafde supra-nationaal karakter, haar wereldeenheid in trouw aan haar zichtbare hoofd, de Paus van Rome /K vraag mij af, zo heeft dr Marga Klompé op het congres der O.I.C. gezegd, of een van onze meest dringende verantwoordelijkheden niet zou liggen in het verlenen van onze steun en hulp aan onze vervolgde broeders achter het IJzeren Gordijn. Als mijn inlichtingen juist zijn, worden daarginds bittere klachten geuit over het gebrek aan belangstelling. Men voelt zich vergeten, ln de steek gela ten. Is deze indruk werkelijk geheel zonder grond? Ik geloof van niet, al dus mej. Klompé. De term „Zwijgende Kerk" is door de H. Vader het eerst gebruikt in Zijn Kerstboodschap van 1951: „Onze op roep tot vrede bereikt in uitgestrekte gebieden slechts een krachteloos ge maakte Kerk van het Zwijgen. Niette min, ook met gebonden handen, ook met gesloten lippen beantwoordt de ze „Zwijgende Kerk" op verheven wij ze onze oproep. Zij wijst met haar blik op de nog verse graven harer martelaren, op de boeien harer belij ders in het vertrouwen, dat haar woor deloos offer en haar lijden de krach tigste steun moge zijn voor de zaak van de vrede". Door deze en latere woorden is de term „Zwijgende Kerk" tot een eretitel geijkt. Hij zou door de huidige intentie tot gemeengoed moeten worden van heel de Christen heid. \\TAAROM juist bidden voor de bis- yy schoppen en priesters van de „Zwijgende Kerk"? Omdat te gen hen allereerst de vervolging woedt. Zij vertegenwoordigen de Kerk in haar super-nationaal gezag en ln het boven tijdelijke van haar oorsprong en zen ding. Dit zijn juist de twee punten, waarom het communisme de Kerk nim mer in zijn gebieden kan dulden. De tactiek van het communisme is steeds De productie- en groothandelsbedrijven van „Nederlandse Verbruikscoöperaties" boekten over het eerste halfjaar van 1955 een 5V> pet hogere geldomzet dan ln de zelfde periode van 1954. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde cijfers over de de tailhandelsomzetten in kruidenierswaren blijkt dat in de eerste vier maanden van dit jaar (latere maandcijfers zijn nog niet beschikbaar) de plaatselijke verbruiksco öperaties een 6% pet hogere omzet be haalden dan in het overeenkomstige tijd vak van 1954. In de totale kruideniers waren-detailhandel bedroeg de omzetstij ging 2V« pet. De kosten stegen bij de landelijke ver- bruikscoöperatieve organisatie met ruim 6 pet waarin een verhoging van de loon- post bij een nog iets kleiner aantal personeelsleden dan in het eerste halfjaar van 1954 met ruim 9 pet is begrepen. De personeelsschaarste, waardoor de verslagperiode zich heeft gekenmerkt, leidde er toe dat het aantal mutaties on der het personeel belangrijk groter was dan in 1954; de arbeidsproductiviteit on dervond hiervan een ongunstige invloed. Niettemin konden de Utrechtse productie- (Van onze correspondent). Om half twaalf gisterochtend is brand uitgebroken in een legeringsgebouw van de Prinses Margrietkazerne te Wezep. Het vuur begon op de zolder, die als opslag plaats werd gebruikt. Tweehonderd mili tairen slaagden er in binnen twintig minuten vrijwel de gehele inventaris naar buiten te brengen In het gebouw waren ongeveer 140 man gelegerd, ri de staf en de stafcompagnie van de 101ste Genie- geveeMsToen. De brandweercorpsen van Wezep en Oldebroek, later versterkt door de brandweer van Zwolle, namen het bluss'neswerk ter hand. Zij slaagden er in de benedenverdiening van het legerings gebouw vrijwel geheel te behouden. De bisschop van Haarlem zal Dinsdag 4 en Woensdag 5 October geen audiëntie verlene-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5