Heen maar puin in dorp van nna sScUiktgruber m St Homobonus toont heren- confectie Nieuwsgierigen op vergadering Hoogovens niet bevredigd Gang van zaken Ned. Dok en Scheepsbouw bevredigend VLIEGENDE COLAFLESSEN Gloeilampjes [Vruchtbare akkers veranderden in >en troosteloze steppe EEN LAND OP DREMPEL VAN VRIJHEID DE DE SATERDAG 1 OCTOBER 1958 PAGINA 10 ^71 bouwwerken (met rijksgoedkeuring) Van 100.000 en meer Snit wordt bepaald door de Italianen; op liet gebied van kleur en dessin de Engelsen toonaangevend Hitiers landmeters (VI.) lülTVOER VAN BAKSTEEN Géén invloed op woningbouw En nu het „Bundesheer En terwijl de boeren die er eens gewoond hadden nog altijd hoopten op een terugkeer, be reid om met niets te beginnen op de grond die hun had toe behoord, leek het erop alsof men in Wenen al een nieuwe bestemming voor de „Truppen- uebungsplatz" gevonden had. Het nieuwe Oostenrijkse Bun desheer had, naar men meldde, een oefenterrein bijzonder hard nodig. In de hogere militaire kringen dacht men daarbij in alle ernst aan dat verwoeste ge bied in de vierhoek tussen Göp fritz, Allensteig, Zwettl en Horn. Het leek erop alsof men in Allensteig over enige maan den opnieuw de kanonnen zou horen donderen. Voor- en nazorg geestes zieken Wit-Gele Kruis stelt dienst voor Zuid-Holland in Ir MOUTON COMMANDEUR ORANJE-NASSAU MAANDAG START SUIKER CAMPAGNE IN WEST BRABANT Flitsen op het TV-scherm Uitbreidingsplannen genoeg, maar nog geen besluit GEMIDDELDE ARBEIDS PRESTATIE VERMINDERD Zelfs geen ratten - I mtm Mr A. J. N. M. Stray eken overleden „Ausradiert. agers mei wespentaille Proces van Beuningen- Coremans stopgezet Naamsverandering JEUGDVORMING EN VOLKSONTWIKKELING Instelling van consulent schappen UITSLAGEN „IIORECAF"- WEDSTRIJDEN NAAR COMMERCIëLE TELEVISIE? Aanvrage van belangengroep bij de minister van O., K. en W. i-' De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft ingevolge zijn in de Tweede Kamer gedane toe zegging aan de voorzitter van deze Kamer doen toekomen een over zicht van het aantal bouwwerken van f 100.000 en meer, waarvoor in de periode van 1 Juli 1954 tot 1 September 1955 Rijksgoedkeuring werd verleend, als mede van het aantal dezer werken, waar voor de rijksgoedkeuring op 1 September 1955 nog niet was verleend. Onder de 771 goedgekeurde werken be vinden zich 513 scholen (kosten 149 mil- lioen gulden) en 30 overheidsgebouwen (116 millioen). Tezamen kosten deze bouw werken 277 millioen gulden. Tot de 374 aangehouden werken per 1 September '55 behoren 127 scholen (42 millioen) en 52 overheidsgebouwen (61 millioen). De to tale kosten van deze gebouwen zijn 253 millioen gulden. door MARTIN W. DUYZINGS HORN, September OP HET STATION van Güpfritz stond een lange houttrein on der stroom. Men zei, dat het de laatste was: de rooftocht scheen voorbij. In Allensteig, jaren achter een een centrum der Russische be zettingsactiviteit, ontruimde men reeds de Kommandatura. In een sobere, doch plechtig geheten zitting ten stadhuize, had de plaatselijke militaire commandant, overste Illi- pow, een logge, trage man met grijzend haar en vriendelijke, be rustende ogen, een aantal gebouwen die nog uit de dagen der Duitse Wehrmacht stamden en die vervol gens door de Russen volmaakt wa ren uitgewoond, al overgedragen aan de Oostenrijkse autoriteiten- Die ene, lange, laatste houttrein nog met bestemming IJzeren Gor dijn. Drie volle jaren lang, toen de haat tegen de bezetter nog hoog oplaaide in de streek, hadden ze in plaatsen als Göpfritz moeite gedaan, de wagons die met kostbaar hout over de grens verdwenen, nauw keurig te tellen. Daarna hadden ze het moedeloos opgegeven. Het ha.d geen nut, zichzelf nog langer te pijnigen met schokkend cijfermate riaal aangaande een rauwe roof tocht uit een gebied, dat zelfs In de eigen, Oostenrijkse administratie vele jaren lang alleen nog maar voorkwam als zijnde verwoest, ver loren, vergeten, levensgevaarlijk en afgeschreven. Het lag zeiden ze dof in Allensteig en Göpfritz, niet allemaal aan de Russen. De Russsii hsddsn ossr in. de streek tussen Göpfritz, Allensteig, Horn en Zwettl slechts y°ltoold ™at een voormalige Oostenrijkse staa in burger, Adolf Hitler geheten, destijds begonnen was. Men noemde het bit ter* één van Hitlers nagelaten werken". Het werk had een even bekende als beruchte titel: „Die totale Vernichtung Het Duitse leger had bijna zeven jaren lang zijn best gedaan om de opdracht welke het destijds van Hitier kreeg, uit te voeren. Voor zo ver het werk bij het einde van de krijgsbedrijven nog niet voltooid was, hadden vervolgens de Russen het zorgvuldig afgemaakt. Sedertdien had men in Göpfritz en in Allenstein de hoop op betere dagen volkomen opgegeven. Het leek nauwelijks nog van belang hoeveel de Russen nog wegroofden (en wat zij roofden) uit een gebied dat terecht omgeven werd met een aantal waar schuwingsborden met het woord „Lebensgefahr"; een gebied dat men zonder veel overdrijving ,,de hel van Oostenrijk" noemde Het drama begon in 1938. Direct na de Anschluss had een gezelschap weense nationaal-socialisten een soort van pelgrimstocht ondernomen. Naar Allensteig. waar Hitler's grootmoeder Anna Schdklgruber geboren werd. Naar Döllersheim waar, in de kleine dorpskerk, Alois Hitler, 's Führers vader, destijds zijn bruid naar het al taar leidde. Doch in de Berlijnse Reichskanzlei woonde een man die er geen geheim van maakte, dat hij zich voor de nederige afkomst zijner voor ouders schaamde. Er kwamen, spoedig. Op een aan hem gerichte vraag van het id der Tweede Kamer, de heer Reuter, reeft de minister van Wederopbouw en /olkshuisvesting geantwoord, dat de uit- voer van metselbaksteen in 1953 rond 50 nillioen stuks bedroeg. In 1954 rond ob nillioen stuks en in het eerste halfjaar van 1955 rond 26 millioen stuks, tegen over oroductiecijfers van.resp. 1336, 1427' en 672 millioen stuks. Uit de verhouding uitvoer productie, welke onveranderd oeneden 4 pet blijft, mag de conclusie! vorden getrokken, dat de uitvoer van, netselbaksteen geen invloed van beteke- op de woningbouw heeft. Berlijnse landmeters naar Allensteig, Göpfritz en Döllersheim. Als de boeren voorzichtig en argwanend informeer den waarom de landmeters nijver door de bossen en over de akkers gingen, haalden de vreemdelingen slechts hun schouders op. Een jaar later wisten de boeren het antwoord. Het Duitse leger zochi een „Truppeniibungsplatz" en de Rijkskanselier-persoonlijk had, met een rauwe potloodschets op een staf kaart. het gebied rond Allenstteig als zodanig uitverkoren. Het gebied be sloeg bijna 30.000 hectoren: bossen, akkers, weiden en boerderijen. Men vond er meer dan veertig dorpen en gehuchten, doch een week nadat de streek officies', tor oefenplaats van i het Duitse leger was uitgeroepen, woonden er geen mensen meer. Hon derden boeren werden uit hun huizen i en van hun akkers verdreven; er zijn er die nóg altijd op een schade regeling wachten. De laatste Russische schildwacht aan de Weense Ring na de Russen hei „Bundesheer" en ruines van kapot geschoten huizen en kerken en omgeploegde kerkhoven, en nergens nog een spoor van het huis waarin wijlen Anna Schiklgruber haar eerste, argeloze jaren sleet. Drie dagen later had de Oostenrijk se gendarmerie, in allerijl versterkt, het gebied opnieuw hermetisch afge sloten. Er had, als door een wonder, niemand op een mijn getrapt en er was, in de tussenliggende dagen, slechts weinig geplunderd, doch dat kwam omdat er practisch niets meer te plunderen viel. Men had intussen een overzicht van de geleden schade: geen huis meer bewoonbaar, 10.000 ha akkergrond verwoest, 6000 ha weide grond veranderd in een onherbergza me prairie, en voor het overige schat te men het geleden productie-verlies op rond anderhalf millioen Schillin gen per jaar. De experts dachten, dat het wellicht ondoenlijk en onbetaal baar zou zijn, er opnieuw een land bouwgebied van te maken. (Van onze Haagse redactie) De Zuidhollandse Bond van het Wit- Gele Kruis heeft geopend een dfenst voor de voor- en. nazorg van geesteszieken Tot hoofd van die dienst is benoemd de bekendè psychiater dr mr F. Havermans, die terzijde wordt (jestaan door de dis- trictszusters G. Andriessen en S. Huis man. De psychiater zal in 14 Zuidhol- Iandlse plaatsen zittingsuren houden. De diensf strekt zich niet uit tot Den Haag, Rotterdam en Leiden, waar voor- en na zorg in handen is van de respectieve G.G.D.'s. Het Wit-Gele Kruis verwacht echter binnen afzienbare tüd ook in deze plaatsen bij de verzorging van geestes zieken te worden ingeschakeld. In de rest van de provincie wordt de voor- en nazorg geplaatst op levensbe schouwelijke grondslag. Voor het niet- katholieke volksdeel gaan n.l. twee teams aan de slag, die in dienst staan van een samenwerkingsorgaan van het „Groene Kruis" en het „Oranje-Groene Kruis". De kosten der diensten van de kruisvereni gingen worden voor 50 gedekt door een provinciale subsidie, terwijl de ge meenten uitgezonderd Rotterdam, Den Haag en Leiden een bedrag van 0,05 per inwoner betalen aan de „Stichting voor- en nazorg". Ir H. W. Mouton, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie als secretaris-generaal van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft neergelegd, is bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. (Van onze correspondent). Rotterdam, dat na de oorlog nog al wat arbeiders aantrekt uit West-Brabant, le vert thans werkkrachten voor de komen de suikercampagne in het Westbrabantse, die Maandag a.s. van start gaat. Naar schatting zal de opbrengst voor alle suikerfabrieken samen nagenoeg even groot zijn als die van vorig jaar, dat is ongeveer drie milliard kilo, ofschoon er ongeveer tien percent minder is uitge zaaid. Het weer heeft de laaste tijd voortreffe lijk meegewerkt om de oogst zo groot mo gelijk te doen zijn, en dat komt niet on gelegen, want het verbruik in ons land van suiker, en niet te vergeten van zuur tjes", waarin veel suiker verwerkt wordt, neemt met het jaar toe. Alle fabrieken in het Zuiden, Zeeland incluis, draaien volgende week. Groningen gaat Donderdag in bedrijf en Halfweg sluit de rij met een start op Zondag 9 October. Terwijl de dames nog druk doende zijn om op de alom gehouden mode shows een keus te maken uit de alfabe tische lijnen, die deze herfst en in de komende winter haar silhouet zullen be palen, beginnen dé winkeliers in heren- confectie en -mode zich al te bezinnen op het uiterlijk van de heren der schep ping in de lente van het volgende jaar. Op het gebied van de mode zijn de heren heel wat bedachtzamer dan de dames. Waar bii de dames heupen ver schijnen en verdwijnen, of rijzen en da len, gaat het bij de heren ai beginnen zich ook bij hen revolutionnaire ideeën te manifesteren in hoofdzaak om een paar centimeters revers méér en een stukje kraag minder, of om één in plaats van een dubbele rij knopen. Teneinde de ongeveer 150 detaillisten, die onder haar ruim 600 leden heren- en jongensconfectie en herenmode-artike len verkopen, van voorlichting te dienen met betrekking tot de tendenzen, welke op dit gebied voor 1956 zijn te verwach ten. heeft de Coöperatieve Inkoopvereni ging „St. Homobonus" G. A. te Rotter dam in de Beurszaal van haar gebouw aan de Walenburgerweg gistermorgen voor het eerst een speciale „show"' ge organiseerd. Wel worden er maandelijks door St. Homobonus twee Beursdagen één in Rotterdam en één in Amsterdam gehouden, maar een modeshow op het gebied van de herenconfectie is voor de leden iets nieuws. Ofschoon er nu en dan wel eens een zijsprongetje werd gedaan in de richting van een meer afwisselende en fleurige kleding, werden vrijwel uitsluitend mo dellen getoond, waarvan men kan ver wachten, dat de „gemiddelde" Neder landse man ze accepteert en apprecieert. Vat men de nieuwigheden, die op deze gevarieerde en interessante show wer den getoond samen, dan komt men tot de conclusie, dat de snit en de stijl van de herenconfectie het volgende jaar hoofdzakelijk zullen worden bepaald door de Italianen, terwijl de Engelsen op het gebied van stoffen, kleuren en dessins de toon aangeven. Wat de coupe van de herencostuums betreft streven de Italianen, die zich daarbij toch maar liever van de Engelse taal bedienen, naar een „natural look", d.w.z. de schoudervullingen zijn bijna geheel verdwenen, zodat de kleding meer de natuurlijke loop van het lichaam volgt, de revers zijn meer opgesneden met korte kraag en er is slechts één rij van drie knopen, waarvan alleen de twee bovenste dichtgeknoopt dienen te worden gedragen. De jassen zullen over het algemeen het volgende jaar wat kor ter vallen. Een nieuwtje is ook, dat de blazers zowel voor de heren als voor de juniores weer in de mode komen, terwijl het aantal ongedwongen „shirts" in stre pen en ruiten en in diverse kleuren steeds toeneemt. De nieuwste shirts heb ben „wide-spread"-boorden, waarvan de punten sterk uit elkaar wijken, terwijl ook de (Amerikaanse) enkele manchet ten meer en meer ingang vinden. De Engelsen verwachten, blijkens hun stoffencollectie. ook het volgende jaar nog alles van de anthracietkleur, die meer en meer het geklede donkerblauw heeft vervangen. In deze kleur werden er heel wat gestreepte variaties ge toond zowel in donkergrijs als in zilver. Bijzonder aantrekkelijk was een in dun ne strepen kleur op kleur geweven stof met een gevlekt all-over-effect in zilver. In het zogenaamde „tijgerweefsel" heeft men een zeer aparte constuumstof, ver vaardigd van fijn kamgaren in discrete kleuren, zodanig in onregelmatige lijnen gewezen, dat deze rond het lichaam lo pen, als 'het costuum gereed is. Onder de getoonde costuums en jas sen, die wat kwaliteit, coupe en afwer king betreft, ook in de voordeliger prijs klassen aan hoge eisen bleken te vol doen, viel een vlotte sportcomibinatie op met een „natural look"-colbert van Ita liaans tweed met opgesneden revers en korte kraag. In dit speciale geval kwam dus niet alleen de snit. maar ook de stof uit het Zuiden. Kenners zullen met waardering geke ken hebben naar een prachtige Engelse- jas van laken, waarvan de mouwen aan de voorzijde waren ingezet en aan de rugzijde in raglan verwerkt. De meeste heren zullen zich voor deze en dergelijke subtiele details niet in teresseren, maar de dames, met wie ze tenslotte uitgaan, zullen er^met des te meer belangselling kennis van nemen. Voor de juniores was er eveneens een ruime keus aan sportieve en meer ge klede pakjes. Hoewel de plus fours wat op de achtergrond begint te raken, zal deze practische dracht het volgend jaar heus nog wel op de scholen worden ge dragen. Een speciaal applaus viel ten deel aan de mannequin alle mannequins van jong tot oud. die uitstekend voldeden, waren gerecruteerd uit personeelsleden van Homobonus en hun gezinnen die op originele wijze een even practisch als elegant jachtcostuum toonde. Wie een televisietoestel bezit, kan uit eigen aanschouwing een indruk krijgen van de getoonde modellen. In het door de AVRO verzorgde programma van de Nederlandse Televisie Stichting worden vanavond namelijk op de filmband vastgelegde flitsen van deze show uit gezonden. De brandende vraag: „Komt er een emissie van de hoogovens?" heeft op de gehouden vergadering van certificaathou ders geen antwoord gevonden aangezien deze vraag ten nauwste verband houdt met de eventuele uitbreidingsplannen en deze nog volop in studie zün, aldus de president-directeur de heer ir A. H. In- gen Housz die zich over de emissie-aan gelegenheid bovendien niet graag uitliet, omdat hieraan, naar uit de practijk is ge bleken, direct enkele consequenties wor den verbonden waarvoor het bestuur van I de Hoogovens de verantwoordelijkheid niet wil dragen. In de gehele wereld zijn bij de ijzer en staal industrie uitbreidingsplannen in uitvoering en de Hoogovens wensen daar zeker niet bij achter te blijven Zoals be kend zit de vennootschap met haar pro ductie aan de top van haar capaciteit. Er zijn ook in het afgelopen jaar weer de nodige investeringen verricht, maar deze betreffen maar interne verbeteringen ter verhoging van de intensiviteit, die zoals de heer Justus Meyer (certificaathou der) opmerkte, uit de vestjeszak konden worden betaald. Maar komt er ook een nieuwe „Unit" en zal hiervoor binnen afzienbare tijd een beroep op de kapitaal markt moeten worden gedaan? zo wilde spreker weten. De heer Ingen Housz merkte in dit verband op, dat in het ver slag reeds wordt gesproken over een uit breiding van de staalfabriek met een zesde oven. Inderdaad hebben de hoog ovens meer plannen in studie maar zij lopen parallel met de studies welke bij Breedband worden verricht en eerst het gezamenlijke resultaat- daarvan zal tot een besluit, kunnen leiden. Ook de Dortmund Horder Hütten Uni on werd door de heer Justus Meyer ter sprake gebracht. Vorig jaar heeft de di rectie te kennen gegeven, dat zij geen aanleiding ziet om aan een bezit, dat geen rendement oplevert in de balans een zekere kapitaalwaarde toe te kennen. De vraag of het bezit pro memorie in de ba lans za] blijven paraisseren, of dat de betreffende aandelen a pari zullen wor den opgenomen moet worden vesrehoven naar het moment waarop de dividenduit keringen gaan vloeien. Of een eventuele herwaardering ge paard zal gaan met een bijstempeling van het kapitaal is een kwestie, die op dit moment inopportuun is, zodat het bestuur zich hierover nog niet heeft beraden. Een onaangename bijkomstigheid van een bij stempeling is bovendien, dat aandeelhou ders een belangrijke belastingstrop krij gen te dragen. Of de staat eventueel nog faciliteiten zal verlenen is niet te zeggen. Geduld, al dus de heer Ingen Housz, tot de D.H.H.U. rendement gaat afwerpen. Eerst dan zal men over een waarderingsgrondslag kun nen gaan denken. De gang van zaken in de eerste acht maanden van 1955 kan bevredigend ge noemd worden voorzover hef de vraag naar nieuwe schepen en naar reparatie capaciteit betreft, aldus een mededeling van de directie van de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. Het is o.m. mogelijk ge bleken in totaal 13 opdrachten voor de bouw van nieuwe schepen te verkrijgen, terwijl over verdere orders nog onderhan deld wordt. Ook de aanvoer van mate rialen verloopt in het algemeen bevredi- Londen I Engeland is een land van tradities en ook van vele mogelijkheden. Wist u dat men zij het dan behoorlijk ver pakt in het Verenigde Koninkrijk per post ook honden, bijen en zelfs koeien kan laten verzenden? De „post- master-general" liet dat nog eens even uitkomen tijdens een speech, die hij gis teren hield. Maar, zo zei hij, we trekken toch ergens een streep. Want vroeger was het zelfs ook mogelijk om „inebria ted gentlemen", beschonken heren, door middel van een deskundige postbode te laten thuisbezorgen. Maar dat doen we niet meer, zei deze autoriteit. \Londen II. Aan een lunch werd aan de gasten1 van een Australische regeringsautoriteit een omelette geserveerd, bestaande uit 150 Australische eieren. De gasten lie ten het zich wel smaken dn hoorden intussen de Australische gastheer ver klaren, dat vóór Kerstmis nog twintig v millioen eieren uit Australië in Enge- j land geïmporteerd zouden worden. Of dat nu nog wel verse eitjes genoemd kunnen worden, staat nog te bezien. I New Eastle In een ziekenhuis in New Castle heeft een mopje, dat een vrolijke verpleegster aan een collega vertelde, béwerkstel- ligd, wat dokters en chirurgen ondanks maandenlange inspanning niet wisten te bereiken. Toen de verpleegster haar mopje aan de vrouw had gebracht, lachte namelijk niet alleen deze ver pleegster, maar klonk ook luid gelach van een der bedden, waar reeds maan denlang een meisje van vijftien jaar in bewusteloze toestand lag. Anne Taylor, dit meisje, was na een auto-ongeluk in deze toestand geraakt. Ze kan nog wel niet spreken, rpaar ze heeft haar ouders, die onmiddellijk gewaarschuwd werden, herkend. Het moet, in de ogen van de Duitse generale staf, een voortreffelijke oefen plaats zijn geweest. Zij vormde, met complete dorpen, die vredig te dro men lagen tussen de akkers, een bij zonder realist sch décor voor een na- maak-ooriog. Er ploegden nu tanks in plaats van pmegen door het eens zo vruchtbare land. Er doken, gierend van hels genoegen, Stuka's naar dorps kerken, die, naar de Duitse lucht macht tevreden constateerde, voor treffelijk waren bij de training van jonge piloter. in het ondernemen van duikaanvaller. op vaste doelen, en toen in 1945 de Russen de „Truppeniibungs platz" op de Duitsers veroverden, stonden er adeen in hot Zuidelijkste gedeelte van de, zorgvuldig afgr ba- kende streek nog vat huizen. Wat er nog stond bleek niettemin genoeg om Russen te doen bts-ui- ten de streek ats le >..r-oeten'.errein aan te houden. Dat betekende het de finitieve einde van veertig eens wel varende dorpen. Jaren achtereen pier-/ den nu Russische granaten rond dei puinen van de kerk van Dóliersheïm. -. Al die tijd legerden er veie duizenden Russische soldaten: men zei, dat er in de vierhoek tussen Horn, Göpfritz gPPigsM sr«./< gend, hoewel soms enige stagnatie op treedt. De arbeidsmarkt is verontrustend. Het verloop onder de arbeiders is groot en het is niet mogelijk een voldoende aantal nieuwe werkkrachten aan te trekken De nieuw aangenomenen zijn bovendien niet geoefend in de werkzaamheden, die ver richt moeten worden. Mede hierdoor is de gemiddelde arbeidsprestatie verminderd met alle gevolgen van dien: de relatief verminderde omzet en de vertragingen in de afleveringen van onderhanden werk geven grote zorgen. Terwijl de aandacht voortdurend geves tigd blijft op de verhoging van de efficien cy van het bedrijf, wordt om de arbeids markt niet verder te belasten, op het ogenblik de uitvoering van geDrojecteerde investeringen zoveel mogelijk beperkt. Ten aanzien van de financiële resultaten over het boekjaar 1955 wil de directie zich liever niet uitspreken, aangezien de con sequenties van bovengenoemde factoren nog niet geheel kunnen worden overzien Mr A. J. N. M. Struycken, griffier van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in de rang van adjunct-se cretaris-generaal, is Vrijdagmiddag in zijn kantoor te Straatsburg tengevolge van een hartaanval overleden Hij is 55 jaar ge worden. De heer Struycken was sinds 1949, het jaar van de oprichting van de Raad van Europa, directeur van de politieke afde ling van het secretariaat-generaal van de Raad. In 1954 werd hij benoemd in zijn laatste functie. Mr Struycken werd in 1900 te Den Haag geboren, studeerde rechtsweten schappen in Amsterdam en behaalde in 1929 in Leiden de doctorstitel. In 1923 ves tigde hij zich als advocaat en procureur in Den Haag, in 1925 werd hij benoemd tot secretaris van het „Tribunal arbitral mixte Hungaro-Yougoslave" en in 1930 werd hij tweede secretaris van het intern- nationale bureau van het permanente hof van arbitrage Daarna was hij rech ter van de gemengde rechtbank in Man soera (beneden-Egypte) en vervolgens tot 1949 rechter in de gemengde rechtbank in Alexandrië. Zwettl en Allensteig tenslotte zelfs/ geen rat meer leefde i Twee weken geleden hoorde men m^ Allensteig de laatste ontploffingen. Toen trokken de Russen weg en heer ste over een gebied van 30.000 hecta ren alleen nog maar de stilte van de dood. Ik kwam daar, de dag nadat de( Russen het grootste deel van het ter rein alsmede meer dan zestig smeri-1 ge gebouwen aan de Oostenrijkers had-( den overgedragen. De Oostenrijkse gendarmerie had het gebied toen nog' niet onder controle. Het land was ver-( geven met landmijnen en blindgangers en booby-traps en als men een lucifer! aanstak, wist men nimmer nauwkeu-^ •ig of er de volgende seconde niet een norme ontploffing zou gaan volgen. I Doch over de smalle, reeds lang stuk ereden landweg die naast een. door' :et onkruid overwoekerd vliegveld liep rokken de boeren, die destijds uit hun, huizen verdreven waren, in kleine.' zwijgende groepjes: men wilde zien^ v/at er na al die jaren van huis en hof nog overgebleven was. Het antwoord' was: niets! Niets anders dan puin en onkruid en prikkeldraad en landmij nen en slordig weggesmeten munitie (Van onze luchtvaartmedewerker). De Amerikaanse vliegtuigfabrieken Con- vair en Grumman bouwen op het ogen blik twee typen straaljageu respectie velijk voor luchtmacht en marine waar van de vormgeving door de resultaten van de laatste aërodynamische onderzoekin gen wordt bepaald. Convair was reeds jaren bezig met on derzoekingen op het gebied van Delta vleugels met haar type 7002, waaruit de XF-92A ontstond. Deze laatste diende weer als proefkonijn voor de F-102, waar voor de Amerikaanse luchtmacht grote belangstelling had. Het nieuwe ontwerp beloofde dan ook een succes te worden en volgens de berekeningen moest de F- 102 een snelheid halen, die ver boven de geluidssnelheid lag. Tijdens de proefvluchten met de YF 102 bleek echter, dat men wel wat al te optimistisch was geweest. Het resultaat van deze ontgoocheling was dan ook, dat de constructeurs nogmaals achter de te kentafels konden gaan staan om het ge hele ontwerp nogmaals onder de loupe te nemen. Ondertussen had de Grumman-fabriek met zijn nieuwe „Tiger" een opmerkelijk succes geboekt. Deze machine bleek uit zonderlijk snel te zijn. Zo snel zelfs, dat bij een der eerste proefvluchten de vlam uit de straalmotor waaide, wat leidde tot een noodlanding. Geïnspireerd door hel Grumman ontwerp, werd het ontwerp voor de F-102 van Convair, radicaal ver anderd. De voornaamste wijziging be stond hierin, dat de romp een totaal an dere vorm kreeg. Een vorm, die ook de Tiger kenmerkte en die tot dusverre nog nimmer was toegepast. Gold tot voordien nog de regel, dat een vliegtuigromp een zo effen en gelijkmatig mogelijk oppervlak diende te hebben op dat de luchtstroom zo glad mogelijk ver liep, thans maakte dit inzicht plaats voor een andere theorie. Deze gaat er van uit, dat de totale luchfweerstand, veroorzaakt door het gehe le frontoppervlak, overal dezelfde waar de dient te hebben. Wanneer we dus een vliegtuig op welke willekeurige plaats dan ook uitgezonderd de ppntig toelopende neus doorsnijden, moét het totale op pervlak overal hetzelfde zijn. Dit betekent echter, dat ter hoogte van de vleugel, de rompdoorsnee verminderd dient te wor den met het oppervlak van de vleugel- doorsnede. Achter de vleugel krijgt de romp dan weer zijn oorspronkelijke op pervlak. De F-102 na de modernisering Volgens dit principe geconstrueerd, ont stond dan ook de min of meer „getail leerde'' uitvoering, die de aanduiding F- 102A kreeg. Enkele technici herkenden in deze vorm geving terstond een treffende gelijkenis met de bekende cola-flesjes en spraken dan ook aanstonds over „Coke-bottle"- rompen. Het resultaat van de verbeterde vorm is niet alleen, dat de F-102A een aan zienlijke snelheidswinst boekt, maar de overgang van transsone naar supersone vlucht het overschrijden van de ge luidssnelheid dus geschiedt thans ook gelijkmatiger. De F-102A die dan thans in productie is, zal binnen afzienbare tijd bovendien van een krachtiger motor worden voorzien, zodat hij een van de snelste all-weather- jagers wordt, waarover de U.S.A.F. de beschikking krijgt. Uitgerust met de mo dernste electronische uitrusting, is deze nieuwe machine die merkwaardigerwij ze nog geen naam heeft in staat vij andelijke bommenwerpers te onderschep pen op iedere hoogte, zelfs in de stratos feer en op elk tijdstip hetzij dag of nacht, onafhankelijk van de heersende weersom- i standigbeden. Uit welingelichte bron wordt vernO' men dat de advocaten der erfgenamen van D.G. van Beuningen contact hebben opgenomen met de advocaat van pro fessor Paul Coremans en van de Belgische Staat om het proces, dat normaal 12 Oc tober a.s. te Brussel zou moeten wor den heropend, stop te zeten. Zoals men zich herinnert, daagde van Beuningen in Mei 1952 de directeur van het centraal laboratorium der Belgische musea voor het gerecht, onder de beschuldiging quasi misdrijven te hebben gepleegd, geduren de en na zijn onderzoek van de valse Vermeers van de hand van Han van Mee geren. Van Beuningen overleed einde Mei 1955. Volgens Donderdag ontvangen berichten hebben zijn erfgenamen, bewust van de onjuistheid van sommige beschuldigin gen. het verlangen te kennen gegeven het proces op te geven, terwijl zij zich voorts bereid verklaren tot het aanbieden van een herstel in een vorm die aan professor Coremans voldoening geeft, zowel wal betreft zijn persoonlijke eer als zijn in tellectuele rechtschapenheid, als particu lier persoon en tevens als hoofdambte naar van de Belgische staat. Nader vernemen wij dat beide partijc zijn overeengeomen het proces te staken Het proces zal van de rol van de recht bank worden geschrapt. De erfgenaam van van Beuningen zullen professor Coremans voldoening geven zowel wat betreft zijn persoonlijke eer als zijn intellectuele recht schapenheid. Ofschoon de benaming „Vorming bui ten schoolverband" in de afgelopen tien jaren in brede kringen allengs een begrip is geworden, is er reeds bij herhaling op aangedrongen haar te wijzigen omdat haar verschillende bezwaren aankleven. Gelet hierop heeft minister Cals gemeend de benaming van de afdeling vorming buiten schoolverband te moeten verande ren in afdeling „Jeugdvorming en Volks ontwikkeling" (J. en V.). Evenzeer als op het terrein van het on derwijs in al zijn geledingen stelt de dy namische ontwikeling der naatschappij ons volk op het terrein van de vrijetijds besteding voor grote problemen. Door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid en minister Cals is een ambte lijke contactcommissie gevormd, die zich met de voorbereidende bestudering van verschilende facetten van de vrijetijds besteding zal bezig houden. Minister Cals is ook voornemens, zo blijkt verder uit zijn begroting 1956. de instelling te bevorderen van consulent schappen voor de jeugdvorming en de volksontwikkeling, wier taak het is het overleg veelal in commissies met provinciale en gerne.er,tslijke autoriteiten alsmede met het regionale en plaatselijke werk te voeren en inlichtingen te ver- I schaffen omtrent de locale of provin ciale achtergrond van de bij de minister ingediende verzoeken om subsidie. Op de tweede internationale Horecaf- tentoonstelling zijn op de openingsdag wedstrijden gehouden voor de Salon Cu linaire. De ereprijzen werden behaald door: P. H. Veenboer, Amstel Hotel n.v.. Amsterdam; J. v. d. Brink, La Bonne Auberge, Rotterdam; A. v. Muiijen, Grand Hotel Central, Den Haag; Joh. A de Boer. K.L.M., Schiphol; J. Th. Hee- ring, Hotel Kurhaus, Scheveningen en S. E. Koenraads, N.V. Taveerne Hoorn- wjjck, Rijswijk. De wedstrijd in het arrangeren van ,,de decoratieve tafel" werd, zoals wü reeds meldden, gewonnen door Nicolaas Kroe- sg uit Amsterdam, die daarmee beslag legde op de Lucullusbokaal. Voorts werden toegekend 13 eerste prijzen, 21 tweede prijzen, 13 derde prij zen en 12 eervolle vermeldingen. Naar wij vernemen, is in Juli van dit jaar door enige gemachtigden, die in deze een belangengroep uit bet bedrijfsleven vertegenwoordigen, bij de minister van O., K. en \V„ een concessie-aanvrage in gediend voor de verzorging van commer ciële televisie-uitzendingen. Ue groepering, die zich O.N.T.V. (On afhankelijke Nationale Televisie) noemt, heeft al geruime tijd geleden een volle dig plan uitgewerkt voor de verzorging van een commercieel televisieprogram ma. Dertig grote bedrijven zegden hun steun toe, zodat een financiële basis voor verwerkelijking der plannen aanwezig wordt geacht. De groepering is voornemens indien t.z.t. een concessie wordt verleend een aparte studio in te richten, zo mogelijk met gebruikmaking van de zendermast tg Lopik. H.V.C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10