Afscheid De nieuwe Petrus Canisius-school voor b.glo. Verdring elkaar niet als kippen om de voerbak van arbeids- krachten adier Koremans Jaarvergadering Kunstkring gij Katholiek Sociaal? Geheugen-hulp BIOSCOOPPROGRAMMA'S OUDE TIJD Eea iMiiek. sms titeM naet een teak iit mme stad Een waarschuwende stem öuer de am Uit die goede Ook Köneman candi- döat voorl. Ned. Elftal Ir Woltjer van Wilton Fijenoord over situatie in metaalindustrie Honds.... PIANO'S HOUTMAN Wordt don lid van het Wit-Gele Kruis rWALDO-TAXI^ Burgerlijke Stand Passage Theater Monopole Theater PAGINA 2 i HOND GEVONDEN JGBTLé G. M. BERGKOTTE SFC-NIEUWS V) V) NIEUWE SCHIfcüANSCHE COURAMT Stabilisatie EEN MERKWAARDIG AFSCHEID GEVONDEN VOORWERPEN VACANTIESCHOOL 1955 Nazorg J. - Nautnan erelid EEN STIJFKOPPIGE CHAUFFEUR ZICH VERGIST 67570—6991S MEDISCHE ZONDAGSDIENST IN ROTTERDAM Aïda Tarzan en de ivoordieven ZILVEREN JUBILE OUDE iMNCVtft Be Siajfct Petrug Gamaiug-sehool voor buitengewoon lagjer oncterwijs gaat cngetwijf'jïM een unieke en belangrijke plaats innemen bij het katholieke nr.rlerwije hier ter steels. Niet alleen dat het gebouw gloednieuw is eri een nieuwe peest ademt, at als helangr^kcr kan worden beschouwd: er heerst een geest van idealistisch streven in geheel nieuwe zin. om een ('er moeilijkste takken van het lager onderwijs zo goed mogelijk te doen h'oeien en vruchten te doen afvern-n. En veearts bestaat er een plan tot het organiseren van dé z.*. nazoi Er zal hiervoor een speciale stichting in het le ven gferoepen worden welker oprichting tinnen onfcele maanden haar beslag zal keggen. Deze nazorg zal o.m. arbeidsver- schaffing inhouden en bemiddeling b(j eventuele conflicten tussen pupillen en werkgevers of werkgeefsters. Deze nazorg en de wijze, waarop de b.g.l.o.-school een unieke plaats ook bij de;ouders en leerlingen zal innemen, ho pen we in een volgend artikel te belichten. JU- die Aan de groep van zestien spelers, werken aangewezen als candidaat voor het 1 voorlopig Nederlands Elftal, dat Woejnsdag in Rotterdam een oefenwed- trml «peelt tegen Fulham. is nog toege- oegd H. Köneman van S.V.V. In de Aieidastraat is gistermorgen een zwervend hondje aangetroffen, een zwart koréharig dier. een reu. met gele poten en witte voeten, dat aan een rode hals band nog een riem meesleepte. Het dier is af te halen op b^t kantoor van de ge meentereinigingsdienst. HeÖen werd de dag herdacht, waarop jeestiig, jaar geldén dfejheer Bergkotte zijn óópiTaan bij de Rottërdamsche Bank, kan- tqb'r'Sghiedam, begon. In het kantoor had den zich verzameld'de gehele staf en een aantal goede vrienden van diverse ande re kantoren. Met enig feestvertoon wer den de heer en mevrouw Bergkotte inge haald en vervolgens toegesproken. De heer Kamstfa, directeur van het kan toor, sprak waarderende woorden en deed deze vergezeld gaan van een geschenk onder couvert voor de heer - en bloemen voor mevrouw Èergkotte. Mr Ho.vingh, secretaris van het Departerr Schie dam van de Nedèriandsche I 'happij. voor Nijverheid en Handel re' et ver erend getuigschrift en de grote legpen-, ning der Maatschappij uit. Vervolgens maakte de heer Blokland, prouratiehou- der van het kantoor Schiedam der Rot- terdamsche Bank, zich tot tolk van de collega's en bood de heer Bergkotte diver se geschenken aan, 'n leeslamp, een tafel aansteker en sigaren. Daarna werden in een ongedwongen sa menzijn nog vele hartelijke woorden ge richt aan 't adres van de jubilerende kas- S.F.C. krijgt a.s Zondag LMO, Kop loper van de afdeling op bezoek Wil len de Blauw-Zwarten hun kans op de ere-plaats behouden, dan zullen zij uit een ander vaatje moeten tappen en de Schulpweg-«bewoners met een nederlaag naar huis sturen. Van de lagere elftallen speelt het twee de tegen T.O.G.B 2 en het derde tegen Sportvogeb 3. Het vierde gaat aan de Abr. v. stolk- weg Activitas 2 bekampen. Het 5e en 6e spelen resp. in Kethel tegen Het Noor-- den 5 en Voorwaarts 3. Een kijkje in de keuken van de nieuwe St Petrus Canisiusschool voor B.G.L.O. in Nieuwland-West Dit was de conclusie, welke we trokken na een interessant onderhoud met Pas toor Blok, de eminente voorzitter en onder- wijsspecialist van St. Petrus Canisius en het schoolhoofd, de heer Houtsma. Deze kan als een autoriteit op het gebied van het b.g.l.o. worden aangemerkt. Vier en twintig jaar ls hij reeds erbij werkzaam. Hij kwam uit Rotterdam naar onze stad en de nieuwe Katholieke school. Voor hem was het niet helemaal een experi ment. Immers, hij heeft als schoolhoofd te Rotterdam jarenlang Schiedainse kin deren in zijn school gehad en het was ook met de 75 Schiedamse leerlingen van de Rotterdamse Katholieke School dat hij naar Nieuwland trok. Lange tijd hebben de Schiedamse kinderen naar de nabuur- stad moeten tijgen om het voor hen meest geschikte onderwijs te ontvangen. Thans is deze moeilijkheid uit de wereld gehol pen en de nieuwe school telt nu reeds 105 leerlingen. De heer Houtsma en het bestuur van St. Petrus Canisius verwach ten er nog meer uit Schiedam en boven dien komen er spoedig leerlingen uit Vlaar- ci:ngen. Er is voldoende ruimte en er is bovendien plaats om nog twee leslokalen aan het bestaande gebouw toe te voegen. Het tot stand komen van de nieuwe school, de eerste Katholieke school voor b.g.l.o. hier ter stede heeft heel wat voe ten in aarde gehad en ook de inrichting vereiste veel studie. Daar was inmiddels de grote ervaring van de heer Houtsma, DAT ZAL ME WAT zijn voor die me neer, het bericht over die honden- contröle. We bedoelen voor de meneer, die op het kantoor van de gemeentebelastingen ver ontwaardigd kwam betogen, dat zijn hond allang dood was. Hij had een aanslag voor de hondenbe lasting gekregen. Ten onrechte, zei hij. Of men dit ten kantore van de belastin gen dan niet wist? Zi}n hond was dood, hardstikke dood. Nu, al geloven semmige mensen het niet, belastingambtenaren hebben óók een hart. En ze geloven ook wel eens wat, al menen sommigen, dat ze niets gelo ven, van hetgeen een eerzaam belasting betaler hun vertelt. Dies ging de woedende meneer minder woedend weg. Toen hij buiten stond, floct hij. Een ambtenaar keek tcevallig uit het raam. En wat zag hij? F.en springlevende hond, die kwispel staartend op zijn baas kwam toe rennen. Wat dacht u, hoe men dit ten belas- Mngkantore vond? Honds. DAMWACHTER OASHAO VOO* SCHHOAM t* OMiltf*tïA 77ste Jaargang No. 22880 D« kantoreo der Redactie en Admtot- nutiotie ttjo gevestigd te Schiedam. Dan 18, tal «6152 ütfo-cummei 59ufc43. Abonnementsprijs 6 25 pet kwartaal 2,15 pei maand /OM pet week. Advertentieprijs op gewooe kolombreedte f 0.19 pet millimeter hoogte IngezoodeD Mededelingen op redactionele kolombreedte I 0.30 per millimeter hoogte BIJ cootract gelden laaete tarieven welke eoor het Advertentlewezen. Kampioenen (kleine a Ivertentlèn) tot 20 «voortien 50 cent Elk woord meer 8 cent Maximum #0 woorden Plaatsing uit- sluitend bt) vooruitbetaling. Alle •dvertet.tle-order» worden afgeslotei en geplaatst overeengonisttg de Heaelei t»D de administratie ot btj de erkend» advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. die adviseren kon ten aanzien van het aanschaffen van het meubilair, het leer materiaal, de indeling etc. Met dat al was het een hele overgang zowel voor het on derwijzend personeel, dat met het hoofd mee uit zes leerkrachten bestaat als voor de 75 kinderen. De kinderen gingen van een totaal verouderd schoolgebouw over naar een gloednieuw, modern ingericht gebouw, dat bijna een paleis is vergele ken bij het onderdak van vroeger. Ze zit ten nu in flinke lokalen met veel licht en frisse lucht en hier en daar een prach tig uitzicht naar buiten. Dit uitzicht werkt momenteel nog een beetje afleidend, maar het is hier vermoedelijk een kwestie van wennen. Intussen, zo langzamerhand begint een en ander zich te stabiliseren. Men gaat aan de nieuwe omgeving wennen en daar door worden de ogen ook steeds meer op de toekomst gericht. Schoolhoofd en on derwijzend personeel hebben zich een taak opgelegd, welke naar we hier even aanstippen, niet vergemakkelijkt wordt door bepaalde, omlijnde methoden én leermiddelen. Het blijft op een b.g.l.o.- school altijd experimenteren en bovendien elke leerling vormt er een apart paeda- gogisch probleem, dat letterlijk van alle kanten bekeken moet worden. Men heeft voor het overige reeds een verblijdend feit kunnen constateren. De ouders van geestelijk onvolwaardige kin deren zenden, naar blijkt, hun kind eer der naar de mooie, nieuwe school dan dat ze dat naar de oude deden. Er wordt echter ook hard gewerkt om ouders en opvoeders en ook de onderwijskrachten der lagere scholen een goed inzicht te ge ven in de aard van het b.g.i.o,-onderwijs. Met de onderwijskrachten hier ter stede is reeds in verschillende informatieve bijeenkomsten een "ruchtbaar contact ge legd dat belooft de beste resultaten te zullen afwerpen. Bij dc te waterlating van het motor schip „Oidekerk" van de werf van Wilton Fijenoord te Schiedam heeft hedenmiddag Ir Wolt.jer, een der directeuren, het een en ander gezegd over de werkgelegenheid voor de werven, die uitstekend te noe men is, zodat de levertijden van Wilton Fjjenoord tot 19591960 zijn gekomen. Bij deze ruime werkgelegenheid blijft echter als dissonant de spanning, welke wij met de beschikbare mankracht in het bedrijf, da metaalindustrie en. in de gehele Nederlandse industrie vinden Wij begrij- j pen, aldus ir Woltjer, wat de minister van Sociale Zaken in zijn toelichting op de begroting heeft gezegd: dat wij maat moeten houden, da# d;e moeilijkheden op het ogenblik de blik niet mogen vertroe belen Voor de eisen van toekomstige werkgelegenheid onder de wellicht op technisch gebied aanmerkelijk gewijzigde omstandigheden Wij weten, dat vooral in de metaalindustrie in het algemeen de voorschriften voor loon- en prijspolitiek worden gevolgd, terwijl elders dikwijls met zwarte lonen en andere maatregelen de rust in onze metaalindustrie wordt verstoord De onrust is allerminst bevor derlijk voor de productie en productie verbetering. Was enkele jaren geleden In je can tine van het hoofdbureau van politie is gistermiddag afscheid genomen van brigadier A. L. Koremans. Na onge veer 34 jaar zijn beste krachten aan het Schiedamse Politiekorps te hebben gege ven, is aan de heer Koremans met ingang van vandaag eervol ontslag verleend. De cantine was bijna niet groot genoeg om al die belangstelleren te bergen, die persoonlijk afscheid van de heer Kore mans kwamen nemen. Ook commissaris K. Rijpma was onder de aanwezigen. Hoofdinspecteur W. H. Kioescman open de de rij van sprekers en. memoreerde enige hoogtepunten uit de loopbaan van de brigadier. Daaruit bleek wel dat het optreden van brigadier Koremans zowel in de kring van collega's als, daar buiten steeds respect heeft afgedwongen. De laatste jaren is de gezondheid van de bri gadier geen honderd procent; geweest, al dus spreker, die de hoop uitsprak, dat hij nog lang in goede gezondheid van zijn pensioen zou mogen genieten. De. heer KloeSeman overhandigde de scheidende een polshorloge, een gratificatie van. de gemeente en de bij dergelijke gelagenh- den traditioneel geworden körpsfot'o. Me vrouw Koremans deelde in de .hulde en kreeg een bouquet bloemen aangeboden. Inspecteur D. Kniepstr'a, de direqte chef van de brigadier, roemde diens ijyer een verloop van 8 10 pet der arbeiders en stelde hem ten voorbeeld aan de jon- normaal in enkele bedrijven worden gere Collega's. D.e voorzitter van S.P.S.V. thans cijfers van 20 a 25 pet aangetroffen, i inspecteur H. Willèms van Beveren, hul-- Ik acht het van belang, aldus ir Woltjer, de moeilijkheden in onze industrie in wij dere kringen bekend te maken en op het belang te wijzen van alle werkgevers om het elkaar niet te moeilijk te maken en elkaar niet als kippen te verdringen om j die voerbak van arbeidskrachten. üigde de sportman, waaraan de vereniging De heer en mevr. Oosterholt-Litsenburg gewoond hebbende Nw. Haven 123e, heb ben vandaag Schiedam verlaten, om in de Stichting Rosagearde te Kaatsheuvel van een welverdiende rust te gaan genie ten. Op zich zelf niets bijzonders, maar als men weet, dat zij allo twee meer dan 80 jaar oud zijn, en 57 jaar getrouwd, dat de heer Oosterholt meer dan 50 jaar bij de firma Herm. Jansen gewerkt heeft waar hij als jongste bediende gekomen is en als procuratiehouder geëindigd, kan hun situatie wel ais uniek gekenmerkt worden. Ze zijn beide in Schiedam gébo ren. NIEUW EN BESPEELD Singel 114-116 - Schiedam - Tel. 68871 Wij maken de ouders va'n dé kinderen, die hebben deelgenomen aan dé Vacantié- school in Oosterhout er op attent, dat'in het bureau van de Schiedamse 'Ge meenschap diverse nog niet afgehaalde gevonden voorwerpen aanwezig zijn, Zo als jasjes, handdoeken, onderkleding enz. enz. Deze voorwerpen blijven nog geduren de één week ter beschikking op het S.G.- bureaU.^De 'na'10 Qctober nog biet afge- De Schiedamse Kunstkring hield gister avond in de Amstelhron zijn 21e jaarver gadering. De heer K, J. Heyboer, voorzit ter sinds de oprichting, kon ook op deze jaarvergadering weer een optimistisch ge luid laten horen. Het gaat de Kunstkring goed, zeide hij. en onze vereniging heeft zich steeds in de belangstelling van vele Schiedammers uit tal van lagen der bevolking mogen ver heugen. Er is in Schiedam behoefte aan een vereniging als de onze en de prac- tijk heeft uitgewezen, dat wij brengen wat de leden graag ziengoed toneel, goed cabaret tegen niet te veel geld. Het is jammer, dat de grote toneelge zelschappen besloten hebben minder de provincie in te trekken. Men rekent Schie dam ook bij de provincie. Niettemin is het een der bestuursleden gelukt de Am sterdammers voor dit jaar toch naar Schiedam te halen. De Hagenaars echter laten verstek gaan. De ja; verslagen-van secretaris en pen ningmeester werden met applaus goed gekeurd. Besloten werd de contributie Voor het contact met de ouders ls een heel programma ontworpen, dat o.a. het ook hier zo belangrijke huisbezoek inhoudt Ziekenverpleging - Ki wam verzorging - Muederschapszorg Zuigelingen en Kleuterzorg - Gezinsverzorging - Klnderullzendlng MEi.Dt tl ALS LID - Gebouw Nieuwe Haven 121 - Telefoon 60822 Een der keurig ingerichte leslokalen in de nieuwe St Petrus Canisiusschool voor B.G.L.O. in NieuusW est voor dit jaar met terugwerkende kracht met twee gulden té verhogen.' De heer J. Nauman beheert Sinds de op richting van de Kunstkring iri 1934 de penningen oP nauwgezette wijze. Wegens het bereiken van een zeer hoge leeftijd stelde hij zich echter op deze jaarverga dering niet herkiesbaar en zo kreeg de heer Heyboer tot taak. afscheid te nqmen van de eerste en enige penningmeester, welke de Kunstkring sinds, zijn oprich ting gehad heeft. Hij deed dit niét een korte speech, waarin hij dc verdiensten van de heer Nauman het'.volte recht deed wedervaren. „U was misschien èen pen ningmeester. die de verenigingsboekhou- ding op enigszins antieke wijze voerde in de ogen van vaklieden, doch u deed hét op voortreffelijke wijze", aldus de heer Heyboer.' .Bovendien bent u altijd een zuinige penningmeester geweest en dat is voor een vereniging een groot voor deel. Getuige hiervan is wel óns aanzien lijk batig saldo. Het heeft u veel zorgen en opofferingen gekost cn ik geloof dan ook wel, namens alle leden 'te spreken, wanneer ik u van harte dank zeg voor het vele werk, dat u voor de Kunstkring hebt verricht". Als herinnering overhandigde de heer Heyboer aan de scheidende penningmees ter een fraaie portefeuille en een brillen- étui. De vergadering benoemde de heer Nauman met algemene stemmen tot ere- lid. De heer Nauman dankte de vergadering in een korte speech, waarin hij tevens, een overzicht gaf van het verenigingswerk, dat door hem in de loop. der jaren werd verricht en dat reeds een aanvang nam in 1898, toen hij bestuurslid 'wérd voor de vereniging „Kunst voor het Volk". Als opvolger van de heer .Nauman werd benoemd de heer D. J. Schoonhoven, die aftredend was doch zich herkiesbaar had gesteld. Voor de overblijvende vacature werd door het bestuur dé heer A. D. Vink can didaat gesteld en door de leden de heer C. Holim. De heer Holm kreeg 21 tegen 4 stemmen, zodat hij thans deel ui'tmaakt van het Kunstkring-bestuur. Vrijdagavond ontstond er bij de over weg aan de Kerkweg in Kethel een ver keersopstopping die ruim een- uur heeft geduurd. Toen er een trein'was gepas seerd en de bomen weer geöpend waren reed J. v. d. D. uit Delft met zijn auto de overweg op. -terwijl van de andere kant drie vrachtauto's hetzelfde probeer den te doen. De overweg is echter zo smal dat een luxe wagen en een vrachtwagen elkaar daar niet kunneft passeren. Daarom gelastte de spoorwachten v. d. D. om te keren. De chauffeur van de luxe wagen vertikte het echter en wei gerde de tegenliggers te laten passeren. Ten einde raad sloot de wachter de bo men weer en waarschuwde dé politie, die de stijfkoppige chauffeur tot de orde nep en een proces-verbaal opmaakte. De gedwongen wachters van de auto's kortten de tijd met een geanimeerde woordenstrijd. Vannacht omsteeks 1 uur stapte eén 18- jarige Noorse scheepskok zö maar par does het water van de Wilhelminahaven in. Hij was in de veronderstelling, dat zijn schip er lag, maar .met een stevig stuk in zijn kraag had hij niet gezien dat de boot weg was. Deze was inmiddels verhaald naar Wilton-Fijenoord. De por tier W. S. van Schieveen slaagde er in de zeeman op het droge te brengen. De politie zorgde ervoor dat de man weer aan boord kwam. haalde goederen zullen een andere be stemming krijgen. in vroeger jaren veel plezier heeft be leefd. Namens de sportvereniging kreeg de brigadier een vulpotlood aangeboden. Vervolgens kwamen nog woorden van lof èn geschenken van de voorzitter van het Politie Muziekgezelschap, inspecteur C. v. d. Haagen; de voorzitter van de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren, afdeling Schiedam, adjudant J. Korpel, en tenslotte van adjudant P. Spek. als oud collega. Na de pauze, waarin de politie band „De Optimisten" er lustig op los speelde, dankte de heer Koremans op de hem eigen korte en krachtige wijze voor de woorden van lof en de cadeaux. HEDEN Passage Theater: Aïda (a. 1. Monopole Theater: Tarzan en de ivoor- dieven (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 uur Bali-tentoonstelling. U.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 10i2 uur; iedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7-8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hai'tkerk): Dinsdag- avand van 6.30—8 uur. Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apothekei wordt deze week waargenomen dooi Apotheek Ganda en Co.. Groenelaan 127. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door; Dr Meyer, Swammerdamsingel 43. Tel. 69696. Dr Hoogenhuyzen, Nassaulaan 59. Tel. 68067. Dr Beukers, Burg. Knappertlaan 76. Tel. 68004. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtl. 5b. De wijkverplegingsdienst van het Wit Gele Kruis zal worden waargenomen door Zr Volmer, Burg. van Haarenlaan 521. Tel. 65255. Zr Houbaer. Rubensplein 20a. Tel. 69701. De kraam verzorgingsdienst wordt waargenomen door Zr Broeken, Singel 64. Tel. 68409. Deze diensten duren vanaf Zaterdag middag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK Zondag 2 October 1955. Schouwburg, 10 uur: Concert R. E. T. Man nenkoor; id. 2 uur: Scapinoballet; 8 uur: Een bruid in de morgen, (Rotterd. Toneel) ivolw.) Groote Schouwburg, 2 uur: Kinder toneel; 8 uur: Jim Murray, telepaat. Maandag 3 October 1955. Schouwburg, 8 uur: Traviata (Ned. Opera) Rivièrahal, 8.15 uur: Italiaans Ofceraconcert. BIOSCOPEN. Programma's van 30 September t/m 6 October Arena: Vrouw van Rome (volw.) Capi tol: Het laatste vuurgevecht (14 J.), Centraal: Bureau zedenpolitie (strikt volw.). Cineac: Battle Cry (18 j.), Colosseum: Rear Wind nv '18 j.), Harmonie: Malaga (18 j.t Lumière: Helden in het wit (14 J.) Lutusca: Johnny Guitar (volw.) Luxor: Vadertje Langbeen (a.l.), Passage (Schiedam): Aïda la.l.), Prtn- ses: Fortune carrée (14 J.), Rex: Vlammen over Kansas (18 j.). Thalia: La Strada (18 4 't Venster: L'escalier de service (18 j.), Victo ria: Kind van de sloppen (18 j.). Gehuwd: C. Plooij 29 j en A. J. van dev Linde 23 j; M. G. Snijders 36 j en W. A. H. Klaverdijk 30 j Geboren: Wilhelm C. F. zn van H. P. Klein en N. Huigen; Adrianus zv A. van Gogh en W C. Snijders; Sophia H. d. v. P. J. Blomsteel en W A. J Vermulst; Geraldine E. d v. P. H. van der Waall »n J. van der Graaf. Overleden: A. F. Meljers, 78 j echt- ;enote van J C. Smits; K. Matena, 22 j; G. de Boer, 74 j. Scene uit de operafïïm „Aïda", welke in het Passage Theater gaat. Hoofdinspecteur Kloesernan sprali brigadier Koremans bij diens afscheid toe. Er zijn naar het schijnt heel opera liefhebbers in onze stad want men stond gisteravond te dringen om in het Passa ge Theater de film „Aïda" te gaan zien cn dat is een opmerkelijk beeld op Vrij dagavond. De operaliefhebbers, die zo enthousiast dc bioscoop binnenstroomden zullen er wel weer enthousiast uitgestroomd zijn, want de muziek in de film is voortreffelijk évenals de zang. De echte filmliefhebbers zullen echter wel eens met hun hoofd ge schud hebben, want deze film van regis seur Clemente Fracassi is eigenlijk geen film, maar 'n erg kleurig en erg knap ver vaardigd levend prentenboek. Men heeft zo veel mogelijk vocale en instrumentale hoogtepunten uit de opera willen verilmen en dit leidt tot 'n plotseling afbreken van een scène, waarop even plotseling een nieuwe volgt, op nogal onsamenhangende wijze. Toch heeft men zich tamelijk wel aan het libretto van Verdi's beroemde opera gehouden. Daarnaast zijn er beel den uit de veldslag van de Egyptenaren tegen de Ethiopiërs en scènes aan de Nijl welke de opera niet en de film wel kan laten zien. Voorql de slotscène met de beroemde aria „Ohimé morir mi sento'' van Amne- ris en het duet „O terra addio" van Radames en Aïda volgt de opera nauw gezet en is uitstekend verfilmd. De bal letten lijden aan een te ver doorgevoerd perfectionnisme waardoor 't soms lijkt alsof er gedanst wordt door een soort kunstige robots in plaats van door leven de mensen. Het gaat allemaal „wie am Schnurchen gezogen" zoals de Duitsers zeggen en dat doet wel eens onwerkelijk aan. De zangstemmen zijn van beroemdhe den als Renata Tebaldi, Gino Bechi. Ebe Stignani e.z., geregisseerd door Renzo Rossellini. De Ferraniakleuren in de film zijn over het algemeen erg geslaagd en velen zul len deze week van Verdi's onsterfelijke muziek in het Passage Theater willen ge nieten. K.F.C.-keuring: alle leeftijden. De film, die tot en met Maandag avond in het Monopole Theater gaat, heeft dc volgende inhoud: Tarzan (Gordon Scott) Is in gevecht met Burger (Jack Elam), een blanke jager, die een contract heeft, waarin beschreven staat dat hij 2000 vaten dierlijk vet, twee ton ivoor en verschillende honderden leeuwenhuiden zal leveren. Burger heeft echter weinig succes, daar Tarzan de dieren gedreven heeft naar de Sukulu-stam, welke erom bekend staat dat zij geen dieren dood. Alle «reemde- lingen die hun land binnendringen met het doel de beesten neer te schieten wor den gedood. Het enige contact dal z'O met blanken hebben is met de dokter, Celliers die zonder gevaar hun land binnen kan komen. Burger werkt dan een plan uit om te zamen met één van zijn mensen dr Cel liers te gebruiken om het land der Suku- lu's binnen te dringen. Eenmaal daar, zijn ze van plan de kudde weer terug te drijven naar hun eigen gebied, waar ze kunnen doden zonder overvallen te wor den. Als dr Celliers Burger en zijn vriend na veel moeite meeneemt, bemerkt de verpleegster Jill Hardy, de opzet van de twee mannen en gaat vergezeld van Tar zan naar het Sukulu-land om de dokter tt waarschuwen. Zij komen echter te laat, want de blanke jagers zijn reeds bezig de kudde te verdrijven. De Sukulu's steil, n de dokter en zijn verpleegster verant woordelijk voor deze opschudding en wil len hen ter dood brengen. Tarzan komt dan te hulp en roept de olifanten terug, die Burger cn zijn hel per onder hun zware polen verpletteren. Tarzan, dr Celliers en Jill krijgen de vrijheid en worden uitgeleide gecaan door de dankbare Sukulu-stam. K.F.C.-keuring 14 jaar. Onder vele blijken van belangstelling herdacht Hendrik van Wieringen gisteren (9 April 1908), dat hij gedurende 25 jaren als sluiswachter in dienst der gemeente is geweest. De verdienstelijke ambtenaar, die aan het Spikanaal niet alleen de be langen der gemeente vooral bij noodweer en ontijden trouw heeft gediend, maar ook zoovele jongeren, die zich op de roei- cn zwemsport wilden toeleggen vriendschap pelijk ter zijde stond, ondervond op dezen voor hem zqó heuglijken dag, hoezeer hij algemeen gewaardeerd wordt. Stapeltjes kaartjes en telegrammen gaven blijk van de hartelijke sympathie hem toegedragen; bloemstukken den jubilaris toegezonden en een fraaie barometer van zijn collega's deden dit mede blijken. In de omgeving van zijn huis zag men alom de driekleur; overal wapperden de vlaggen en alle bootjes in de nabijheid waren er mede versierd. Van Wieringen mocht een recht ge noeglijken dag beleven. (Nwe Schiedamsche Courant, van 10 April 1908).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2