Strijd om de volledige onajnanreu^ Derde macht en communisme Avifauna kampt met steeds grotere tekorten Ben Arafa ondertekent acte van troonafstand De ideale vrouw gevonden? Volgens jury van 17 is het een jonge vrouw uit Uruguay, Meri Franco PAGINA 3 ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 kunnen worden. Inmiddels, het Arabische Een deel van de Mohammedaanse wereld is in heftige beroering. Het is het Arabische. Een ander deel ziet nauwlettend toe en is bijzonder bij de ontwikkeling der gebeurte nissen geïnteresseerd. Tot dit deel behoort de nieuwe staat Pakistan, met zijn honder den millioenen inwoners, voorts Perzië en Afghanistan, en min of meer Egypte en de Soedan, hoewel deze laatste twee landen weer tot de Arabische landen gerekend zouden deel valt niet nauwkeurig te omlijnen. Want Tunis, Algerië en Marokko zijn evenals Irak en de Libanon veel minder „echt" Arabisch dan de staten van het Arabische schiereiland, vanwaar uit eens de scharen der Arabische veroveraars uittrokken, naar het Oosten, tot India, naar het Westen, tot ze in Frankrijk bij Poitiers tot staan werden gebracht, zoals dit later ook bij Wenen zou gebeuren. Die Arabische scharen stichtten nieuwe rijken en grondvestten de Muzelmanse wereld, waartoe men ook Turkije nog zou kunnen rekenen. Er ontstond rond de Middellandse Zee een nieuwe, Arahi- sche beschaving, die tot aan de Middeleeuwen grote invloed op de Westerse uitoefende. Arabische geleerden gaven lang de toon aan. Door de Kruistochten kwam West Europa in direct contact met de Muzelmanse wereld en het nam er veel van over. In latere eeuwen slaagden de Mohammedaanse Turken er in, het oppergezag over de landen van het Arabische schiereiland en over Mesopotamia te verwerven en de Halve Maan deed zich tot in Marokko toe gelden. Met de decadentie van het Ottomaanse Rijk, dat van Stamboel uit geregeerd was, verbleekte de glans van de Mohammedaanse wereld en in Noord-Afrika verschrompelde de herinnering aan de glorie dagen van weleer steeds meer. De bevolking was er trouwens van gemengden bloede. De Arabische veroveraars hadden er hun stempel op gedrukt, cultuur en maatschappij slechts in beperkte mate beïnvloed en een eeuwenlang gescheiden opmarcheren in de geschiedenis had een vrij sterke vervreemding bewerkstelligd. De invloed van het Westen De dreigende Derde Macht De gevaren van het communisme De verkiezingen in Indonesië Masjumi neemt de leiding Observator Marokkaanse crisis naar nieuw hoogtepunt Opgewondenheid in Parijs en Rabat Alcohol in Zweden weer vrij Nationalisme en religie De Arabische volken, hoe verscheiden ook in de aard van het jf' ze be wonen, in hun ethnologische samenstei- Weer particulier? KERKDIENSTEN IN TILBURGSE BIOSCOOP H. Vader prijst actie ten bate van Z. Afri kaanse missie als een ideale man beschouwt.... Arabische landen van de Muzel- manse wereld teven het Westen - r» t 7 TA1\1 7. Thans bevinden de minst Arabische landen van de Muzelmanse wereld zich in een min of meer openlijke strijd op één front tegen het imperialistische Westen, met name Frankrijk. Ze streven naar wat in Noord Afrika de jonge staat Lybië sinds enkele jaren bezit en waar op Egyp te reeds lang boogt en wat de landen van het Arabische schiereiland sinds de Eerste Wereldoorlog bezitten, volledige onafhankelijkheid. Het was natuurlijk niet toevallig, dat er verleden week in Venetië een Wetenschap- neliik congres is gehouden, waarop Mu zelmanse en Westerse geleerden van ge dachten wisselden over de verhouding tus sen het Westen en de Islam. De Muzel mannen waren gekomen met het voor nemen om het Westen voor een soort rechtbank te dagen en te veroordelen. Ze wilden het in staat van beschuldiging stellen. In een grote zaal van het Insti tuut voor Oosterse Studiën was het hoef ijzervormige tafel opgesteld, waaraan de deelnemers van het congres tegenover elkander zaten. Arabische geleerden en politici Onder de Muzelmannen bevonden zich Arabische geleerden en politieke persoon lijkheden, wier naam ook buiten de Ara bische en Muzelmanse wereld beroemd is. Daar was Taba-Hoessein, een Egyp tische geleerde met een grote reputatie. Groot, mager, een scherp gezicht, een bril met zwarte glazen op een arends neus. Taba-Hoessein is sinds zijn tweede jaar blind. Hij herinnert zich van de zicht bare wereld niets anders dan een streep groen met wat bloemen erin, werd deson danks een romancier van bijzondere be gaafdheid, een figuur van betekenis in het politieke leven van Egypte, doctor honoris causa van verschillende Waster se universiteiten en hij 1S "wes" nister geweest. Hij was de meest Wes ters georiënteerde Muzelman op het con- S1Dan was er Abdoel Wahab, minister zonder portefeuille in Tunesie. Hij is een Arabier van grote eruditie, afstamme ling van een eeuwenlang in Spanje g woond hebbend. oud „Ar mT™ ^nrofes- Voorts was er Mogtaba Minov, profes sor aan de universiteit van Teheian, de bekende jurist Hassan Kabalan uit banon, de voorzitter van de Perzi senaat Hassan Taqizadeh, Giawad All, Arabisch historicus uit Irak en zijn Tuik- Het bestuur heeft inmiddels zijn man- se collega Zeki Velidi Togan. daat ter beschikking gesteld van het ge- De interessantste persoonlijkheid was meentebestuur om het d| ynje hand te er echter misschien wel H. Stj. B. Philby laten in het nemen van beslissingen. Vl'iend van de befaamde Lawrence (Pn- v?te Shaw) en voormalig vriend en ad- is geweest, bewust van hun afstamming en zending, van de idee, waardoor de nazaten van Ismaël in de tijden van glo rie en expansie bezield zijn geweest. Ismaël de zoon van Abraham en Agar moest sterven. Hij werd op wonderbaar lijke wijze van de dood in de woestijn gered en werd de voorvader van het Ara bische ras. Ismaël was tegen alles en al les was tegen hem. Het was Mohammed, die aan de sluimerende idee gestalte gaf. Hij maakte er een cultus van. welke hij uitwerkte tot de leer van het Moham medanisme, dat reeds onder zijn banier zich opmaakte om de wereld te verove ren en de ongelovigen te vuur en te zwaard te verdelgen.. Mohammed begon zijn prediking, pro paganda en éénmaking van de Arabische stammen in het hart van het Arabische schiereiland. En de huidige herleving is ook in belangrijke mate van daaruit uit gegaan, zulks niet in het minst, omdat een Arabisch vorst als Ibn Saoed er in slaagde een goed georganiseerde Arabi sche staat te vestigen waarin zich boven dien de aloude geestelijke hoofdsteden van het Mohammedanisme bevinden, Mekka en Medina, welke steden tussen twee haak jes reeds eeuwen vóór Mohammed door de woestijnbewoners van het schiereiland als heilig werden beschouwd. De Arabier voelde zich van de aan vang af tot de oorlog voorbestemd, krijgs zuchtig als hij van nature was, altijd 'be reid zijn leven in de strijd te wagen en zijn bloed voor de zaak van de profeet te offeren. Maar zijn volk werd nooit talrijk genoeg om de veroverde gebieden behoorlijk te bevolken en zelfs op de lan ge duur voldoende te bezetten en te ad ministreren, welk laatste de Arabier trou wens allerminst ligt. We merkten reeds op. dat de Arabie ren het Westen sterk beïnvloed hebben. Dit gebeurde ook tijdens de Kruistoch ten. Bepaalde gewoonten, medische ken nis, spelen, wapenen, diplomatie en.zelfs spionnage waren dingen, die door het Westen werden overgenomen en vaak ge- perfectionneerd. Maar ditzelfde Westen heeft via zijn wetenschap en techniek ook aan de Arabieren en de Muzelmanse we reld veel geschonken, waardoor die nu zich in opwaartse lijn bevinden. De oiie heeft verschillende Arabische landen rijk gemaakt. Ze zouden nog in kommervolle omstandigheden levende volken herber gen, indien het Westen er niet was bin nengedrongen met zijn fouten, maar ook met zijn deugden.. Dit werd op het congres in Venetië door de verdedigers van het Westen ener giek naar voren gebracht waartegenover de beschuldigers niet anders konden stel len, dan dat het Westen feitelijk zijn Christelijke beginselen verloochend heeft en aldus deerlijk in zijn taak tekort is geschoten. Het ontbreekt het Westen aan naastenliefde tegenover de Muzelmanse en speciaal Arabische wereld- betoogden (Van onze correspondent) Vandaag sluit het vogelpark Avifauna te Alphen a. d. Rijn het tweede exploi- tatiejaar af sinds het park in eigendom van de gemeente is. Moest men vorig jaar een tekort accepteren van om en nabij de twee ton, thans wordt in welin gelichte kringen gefluisterd over een te kort van de dubbele grootte. Men heeft dit jaar getracht, door het invoeren van drastische bezuinigingen een nieuwe de bacle t® voorkomen, maar die bezuinigin gen hebben slechts bereikt, dat de glorie van het park werd aangetast. Werd het teruglopen van het aantal be zoekers vorig jaar in verband gebracht met het slechte weer, thans is het duide lijk dat er andere oorzaken moeten zijn. Voor de Nederlanders schijnt het nieuw tje van het park af te zijn, maar ook het aantal buitenlanders dat Avifauna be zocht is aanmerkelijk geringer dan vroe ger. Op instigatie van G.S. van Zuid-Hol land, welk college maar matiij met de gang van zaken is ingenomen, is enige tijd geleden een econemisch-technisch onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de verliesgevende exploitatie. In dit rap port, dat nimmer aan de openbaarheid is prijsgegeven, zijn ongetwijfeld ook mid delen tot verbetering genoemd. Wie een en ander overweegt, verbaast zich niet over uitspraken, zoals die welke deze week nog op Schiphol werden gedaan door Choukari, de adjunct-secretaris ge neraal van de Arabische Liga, tijdens zijn doorreis naar de Ver. Naties. Choukari verklaarde, dat de nog niet onafhankelijke Arabische landen ten be hoeve van hun streven naar volledige vrijheid niet zullen aarzelen de wapenen te kopen, welke Sovjet-Rusland hun aan geboden heeft. Er woedt nog geen Heilige Oorlog, de Muzelmanse wereld is niet in gewa pende opstand en de Arabische landen zijn nog lang niet zo ver, dat ze geza menlijk kunnen optreden. Maar op vele plaatsen heerst onrust. In Egypte, waar te Kaïro ook de zetel van de Arabische Liga gevestigd is, organiseert Abd el Krim het verzet der Arabieren in Noord Afri ka. De Arabische Liga beschouwt Israël als een dreigende wig van het Westen in de Arabische landen. Nu er olie is aan geboord zal de Joodse staat het met zijn Arabische naburen met gemakkelijker krijgen. Op het congres te Venetië werd een in teressant slotwoord gesproken. Een rede naar wees de Mohammedaanse deelne mers er op, dat niet alleen in het Oosten, maar ook in het Westen een revolutie van de geesten plaats vindt. Het Westen tracht van zijn dwaalwegen: overschatting der techniek en overschatting van het eigen geestelijk bezit terug te komen. Het Oos ten en het Westen hebben iets heel be langrijks gemeen. Ze zijn beide in de grond gelovig. Tegenover de bedreiging van het atheïstische communisme moe ten en kunnen ze een gezamenlijk front vormen. Voor de deelnemers is aan het De eerste, niet-officiële, resultaten van de verkiezingen in Indonesië tonen aan, dat de (Mohammedaanse) Masjumi-par- I tij tot nog toe de meeste stemmen op zich heeft verenigd. De communisten komen minder sterk uit de bus dan aanvankelijk werd verwacht. De niet-officiele cijfers van ongeveer de helft der stembureaux in j Djakarta geven de volgende resultaten: Masjuni: 92.000 stemmen, Nationalisten: 59.000 en de communisten: 47.000. Ook in Djogja en Palembang heeft de I Masjumi zich tot op dit ogenblik de sterk ste partij getoond. Het zal intussen echter nog wel enige De Arabieren zijn beroemd als uitstekende ruiters. Maar ~ijn ooi bekwame en stoutmoedige zeevaarders. Sinds de vroege Middeleeuwen bevaren ze met hun dhows de Stille Oceaan Eens voeren ze naar Indonesië resulta. en China. Hier ziet men een vloot van dhotvs, de haven van Djeaaai- Indonesische verkiezingen be- verlatend. Op de voorgrond Arabieren in typische woestijndracht. j kend zullen zijn. congres te Venetië de huidige strijd in Noord Afrika slechts een episode. Deze episode kan inmiddels van grote invloed zijn op de weerbaarheid van de gelovige wereld tegen de gevaren, welke Sovjet- Rusland en Rood China voor haar vor men. sluiten en het paviljoen tot sporthal in te richten. Daarmee zou echter elke bron van inkomsten wegvallen, terwijl de ex ploitatiekosten op het gemeentelijk bud get zouden blijven drukken. Het is dan ook onwaarschijnlijk dat de oplossing in deze richting zal worden gezocht. Er gaan ook stemmen op, het park weer in particuliere handen te doen over gaan. Wat Avifauna mist is een centrale figuur, die zelfstandig optreedt en beslis singen neemt; een man die door zijn per soonlijke relaties zijn gasten rond zich weet te verzamelen; kortom iemand als wijlen de heer Van den Brink, de stichter van het vogelpark. Weliswaar is het ook hem niet gelukt, de eindjes aan elkaar te knopen, maar insiders zijn ervan over tuigd, dat een eventuele nieuwe eigenaar, aan wie de nodige overheidsfaciliteiten zouden worden verleend, er zeker in zou kunnen slagen, het park tot bloei te bren gen. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Het begint er op te lijken, dat sultan ben Arafa inderdaad van hvtl Marokkaanse politieke toneel zal gaan verdwijnen. Het is mogelijk dat, wanneer deze regels afgedrukt worden, de bejaarde sultan reeds uit Rabat vertrokken is, op weg naar de bestemming, die de Franse regering hem heeft toegedacht. In alle geval is het wel zo goed als zeker, dat ben Arafa na een bewogen dag en een bewogen nacht, tut eindelijk een hem door de resident-generaal voorgelegde brief, waarbij bij zijn aftreden accepteert, van zijn zegel heeft voorzien. Naarmate aldus de Marokkaanse de resident-generaal stappen bij de crisis in een nieuw stadium schijnt te geraken, neemt de spanning in Parijs en in Rabat ten zeerste toe. In de Franse hoofdstad heeft een groep ver tegenwoordigers van de regerings meerderheid, onder leiding van de ex-Gaullist Schmittlein, stappen on dernomen bij president Coty om te vragen een groep Kamerleden naar Rabat te laten gaan om te voorkomen, dat dwang op de sultan wordt uitge oefend. In Rabat tracht generaal Boyer de Latour de vertegenwoordigers van „Présence Frangaise" over te halen zich kalm te houden. Ook onderneemt de Kaids, die vandaag opnieuw gepoogd hebben Ben Arafa te overreden aan te blijven. Men mag aannemen, dat de sultan eerst heeft toegezegd te zullen vertrek ken, nadat eerder op de dag zijn „kwade geest", zijn protocol-chef Hajoui gevolg had gegeven aan een niet mis te verstane wenk van Franse veiligheidspolitie om uit Rabal te verdwijnen. Oud en jong ArabicDit is een koopman, behorende tot de M'zabieten, een Arabische secte in de Saharamet zijn jongste zoon, die eerlang misschien een onafhankelijk Noord Afrika zal aanschouwen. In Zweden, waar het alcoholgebruik in 1919 om dronkenschap tegen te gaan sterk gerantsoeneerd werd. is deze beperkende maatregel met ingang van 1 Oct. afgeschaft. Er zijn voor van daag in de' grote restaurants in Zweden extra „zware" lunch- en andere eetpar- tijen gearrangeerd. Men is dan ook van de zijde der politie-autoriteiten voorbe reid op de mogelijkheid, dat de plotse linge afschaffing van de alcoholrant soenering wel eens tot drankmisbruik aanleiding zou kunnen geven. Alle week end-verloven der Zweedse politiebe ambten zijn dan ook ingetrokken. Volgens de nieuwe wet moet men evenals vroeger bij'het bestellen, van drank ook „iets eetbaars" bestellen. viseur van de grote Ibn Saoed de stich- Van Saoedi Arabië, dat momenteel net machtigste en rijkste Arabische land mïvinIt zii de er door de Amerikanen geexpioiteerde olievelden. Philby is na de „JaVbn Sa°ted uit het land ver bannen. Hij ging indertij<ij teneinde als adviseur van een Muzelmans vorst te kunnen optreden, tot de Islam over. Veertig .1 r lang zwierf hij door de Arabische w reld en hij kan als een dei- beste westerse kenners er van worden beschouwd. ,n Zljri hand verschenen ver schillende boeken over Arabië. In de Mu zelmanse wordt hij tot de conservatieven en atimodernen gerekend en hij laat zichzehonderd pro cent Muzelman dooi gaan. ling en economische omstond »heden, wor- den zich sterker dan geval -Reeds zijn stemmen opgegaan om de vogels op te ruimen, het restaurant te (Van onze correspondent). Men kan niet op tijd S^ced komen met het afsluiten van het gat in de Qor_ van de Heuvelse kerk te Til 8- spronkelijk dacht men de kerk "eos Vrijdagavond voor de gelovigen openstellen en tot dan zou dekape^m de Veemarktstraat gebruikt kui j den, wat ook gebeurd is maar helemaal klaar was men gisteravond n g ^issen Zondag zullen daarom de H-H. s in de bioscoop Metropole-schouwburg gedragen worden, omdat de P het parochiehuis veel te klei deze grote parochie in Tilburgs cei Het concours van San Pellegrino, dat de ideale vrouw van liet jaar 1955 moest aanwijzen, is ten einde. De jury van zeventien dames en heren, nit verschillende landen afkomstig, heeft haar gekozen, uit dames, in een tiental verschillende landen wonend, die meenden, aanspraak te kunnen maken op het predicaat „ideaal". Laten wij hij voorbaat zeggen, dat ze niet door ijdelheid werden gedreven, maar door het verlangen, aan de mannen te bewijzen, dat er werkelijk ideale vrouwen bestaan. Maar al te vaak wordt dit door de mannen betwijfeld en het spreekt vanzelf, dat vooral de ideale vrouwen hiertegen opkomen. Ze aijn niet met een lantarentje te zoeken, zoals sommige pessimisten beweren. Integendeel, er zijn er meer, dan men denkt, betoogden de deelneemsters aan het concours om strijd. De Arabier is een gelovig mens. Als goed Mohammedaan buigt hij knielend -ijfmaal per dag zijn hoofd in de, richting van Mekka. De onherbergzaam heid vcm zijn geboorteland aanvaardt hij nis Allah s wil Ze hadden zich terdege voorbereid om haar aanspraken waar te maken. Van te voren was door har een drukke corres pondentie met de organisatoren van het concours gevoerd, die direct voorop stel den, dat het niets te maken had met de dwaasheid van de schoonheidswedstrijden. Dat een zichzelf als ideaal aandienende vrouw een tikkeltje dwaas aandoet, liet men gemakshalve buiten beschouwing. In dit opzicht was men erg dichterlijk. Het js aan dichters gegeven, in het ene ge dicht van de vrouwen te zingen, dat ze op deze aarde hemelse rozen aaneenvlech- ten om ze in een ander gedicht tot hyena's le degraderen, zoals b.v. Goethe deed.. Enfin, aan zestien pretendenten naar de titel „Ideale Vrouw van 1955" werden de reiskosten gezonden om naar San Pelle grino te komen. Een groot dagblad ver strekte de financiën voor het concours en sloeg cr natuurlijk veel kopy en nog meer reclame uit. Zo verschenen er dan, men heeft het kunnen lezen, dames tot uit Chi na en Zuid Amerika toe. Een dame uit Frankrijk. Lunna Doux, zakte voor het examen kookkunst, dat aan het concours verbonden is, evenals examens in psycho logie, algemene ontwikkeling, opvoedkun de Cn gezondheidsleer. 2e verklaarde aan de jury, er geen -enblik aan gedacht te hebben, dat op een concours ter verkiezing van de ideale rouw gevraagd zou worden, of men kon irnken Volgens haar behoefde de ideale 1Jf> de bekwaamheid waarmede de schotel werd klaar gemaakt, konden dc goedkeu ring van de jury wegdragen. Stampvoe tend verliet Lunna Doux de zaal, waarin het examen in de kookkunst werd afge nomen. Ze vergat haar fornuis netjes schoon te maken, hetgeen allesbehalve als ideaal werd aangemerkt, Nu ja, ze deed er niet meer van De jury had van vele briefschrijvers raadgevingen ontvangen en uiteenzettin gen. hoe zij zich de ideale vrouw voor stelden. Een Franse boer somde dertien deugden op, die de ideale vrouw volgens hem moet bezitten: Ze moet mooi zijn als een roos; bescheiden als een viooltje; zui ver als een lelie; trouw als., klimop; zo gezond als een vis; werkzaam als een mier, zacht als een lam, sierlijk als een zwaan; lachend als de lente; bescheiden als de maan naast de zon; gracieus als een pop; lief als een moeder. Nu, de candidaten zijn werkelijk zo ijve rig als mieren geweest, ze hebben gela chen als de lente en ze waren zo zacht als een lam, afgezien dan van Lunna Doux. de teleurgestelde Frangaise. De ju ry had echter zo haar eigen mening, wil de niet al te veeleisend zijn, maar nam toch niet met een klein beetje genoegen. Ze riep tenslotte Meri Franco Lao uit Uruguay tot de ideale vrouw van 1955 uit, na tijdens de debatten als eis te heb ben gesteld, dat de ideale vrouw getrouwd moet zijn, want het huwelijk is volgens de schriften voor de ideale vrouw, gegeven door Lucie Ho, de Chinese deelneemster uit Sjanghai: de voornaamste eis voor de ideale vrouw is, dat ze het altijd met haar man eens is en zo weinig mogelijk tegen hem spreekt, tenzij hij haar iets vraagt. Maar ja, Lucie Ho is een Chinese! K.H. De H. Vader heeft Zijn zegen gegevt aan de geldinzamelingsactie die door c katholieken van Zuid-Afrika wordt onder nomen met het doel het voortbestaan va de religieuze missiescholen voor de ir hcemsen te verzekeren. „Wjj bidden vo' het succes van de actie, die door de schoppen wordt ondernomen en van i ser harte zegenen Wii diegenen, die vo de Zuidafrikaanse missie en de seminj ries bidden, werken en geven", aldus H. Vader in Zjjn boodschap. Deze actie is een antwoord op de Zui< afrikaanse wet op de opvoeding van' Bantoes, welke voorziet in een geleidelvu vermindering van de subsidie aan de mi siescholen, totdat deze in 1957 geheel z zijn vervallen. De actie, die met krac over het gehele land wordt gevoerd, vin' veel steun bij de pers en zelfs bij de nati nalistische partij. Senator Wynne hee zelfs de functfc van diocesaan directe van de organisatie te Port Elizabeth aa vaard. Mgr Garner, aartsbisschop van Pretoi heeft gisteren in een verklaring tegenov de pers nog eens onderstreept, dat de actie helemaal niet van politieke aard en ge7egd:„Wij trachten enkel en alle 400.000 pond-sterling in te zamelen, c bestemd zullen zijn voor onze miss; scholen, waarvan het bestaan wordt t dreigd en men dient er geen enkel r litiek oogmerk in te zien". v?ouw niet" te kunnen koken. Ze wilde j jury de beste toetssteen van het ideale «.chter toch wel haar best doen en verzon in de vrouw. snel schotel. De keuze van, nochl We zullen hier met alles mededelen, wat de zestien candidaten in het eigen voordeel aanvoerden of wat de jury te haren voordele uit hun antwoorden distil leerde. Maar onze lezers en lezeressen zullen ongetwijfeld nieuwsgierig zijn naar de winnares en naar de motieven die voor haar uitverkiezing werden aangevoerd. Hier volgt een kort resumé: Meri Franco Lao bezit als ideale vrouw een ideale man. Dat hoort zo. Ze heeft een zoontje van negen maanden, haar liefde voor haar man en omgekeerd de liefde van haar man voor haar was een liefde op het eerste gezicht. Kort na htm kennismaking bleven ze vijf maanden van elkaar gescheiden. In die tijd schreef Meri haar man honderd twintig lange brieven. Direct, nadat ze getruowd was verdiepte ze zich in boeken over tech- niek. Haar man is ingenieur en ze wilde met hem over technische onderwerpen kunnen praten. Thans is ze zelfs in staat hem bij problemen waarvoor hij in de practijk komt te staan, met goede raad te dienen. Van zijn kant ging haar man studeren, speciaal de klassieken waarop zij dol is. Spoedig ging hij met haar naar concerten, wat hij vroeger nooit gedaan had. Zonder aarzelen bevestigde ze op een vraag van de jury, dat haar technische studie en haar belangstelling voor de muziek nooit aan haar plichten als huisvrouw afbreuk hebben gedaan. Ze verklaarde grote bewondering te koes teren voor Clara Schumann, de echtge note van de componist en zelf musicien ne. die een trouwe medewerkster van haar man was en tevens een goede moe der van elf kinderen. Meri Franco Lao wenst ook een groot gezin en mede daar om zet ze haar pianostudie voort. Eer lang wil ze er. indien dit nodig mocht blijken, de inkomsten van het gezin mee vergroten. Ze nam óók aan het concours deel, omdat dit een geldprijs inhield en bovendien haar een zekere bekendheid zou "even, wat voor haar als pianolerares ook "later van groot voordeel zou zijn, meende ze. Meri Franco Lao presteert iets, dat zelfs voor een ideale vrouw moeilijk moet zijn Ze leeft in perfecte harmonie met haar schoonmoeder, doch erkende, dat het in het begin erg moeilijk was ge- Wpf'vijftien deelneemsters, die de ti tel aan zich voorbij zagen gaan, hebben de overwinnares hartelijk gelukgewenst. Nu ja, merkte iemand op, ze zullen zich troosten met de gedachte, dat toch we V 10441 Men Franco Lao met haar echtgenoot, dit zoverre ze nog met [)e ideale vrouw van Jvho, Meri rranco Lino, ei e iemand in hen, in getrouwd zijn. de ideale vrouw zal zien. We geven als besluit nog enkele voor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3