Nieuws uit ST AD en OMTREK Schiedams Vrouwenkoor bestond tien jaar OUDE TIJD ROTTERDAM For Luna<l oelpunt in de laatste minuut werd afgekeurd en-hulp Gevierd met hoogstaand concert programma Uit die goede Prinsessen Marijke en Margriet zagen Scapino-uitvoering in schouwburg mpp Gouden jubilaris in nieuw gebouw Te Rotterdam: Sprookjesachtig dansfestijn Gedenkwaardige jubilea Subliem spel van Spirit Eervol gelijk tegen club van Roösenburg MAANDAG 3 OCTOBER 1955 NSC PAGINA De solisten SOLDAAT DRONKEN IN EEN AUTO AUTO GESTOLEN JUBILé BIJ HET ONDERWIJS JUBILé J. DE KONING PASTOOR L. J. WEVE f „OEFENING BAART KUNST Dubbel feest bij N.Y. Centrale Papierhandel VERVOER- EN MOTOR- DIENST HAD GEZELLIGE AVOND HARMONIE EN FANFARE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT RUIT INGEDRUKT 7/V ROTTERDAM MODE YAN DEZE TIJD FIETS GESTOLEN DUBBEL GOUD BIJ P.P. REDEMPTORISTEN MICHELIN HEEFT EIGEN PAND IN ROTTERDAM - m (Van onze muziekmedewerker) Meer dan speeches, huldigingen en feestvieren demonstreerde dit jubileumconcert zelf de waarde van dit kostbare koor en het niveau dat liet bereikt. Artistieke standing, stijl en precieus verzorgde concerten zijn de eigenschappen die het koor in de afgelopen 10 jaar hoger hebben gebracht dan menig ander koor gedurende een mensenleeftijd kan bereiken. Overigens hebben wij van Schiedams zijn begeleidster Hanny Jarings hem Vrouwenkoor wel eens betere concerten gehoord. Daarbij moeten we erkennen de cantate van Strawinski na de pauze niet meer gehoord te hebben. We weten dus niet hoe de uitvoering van dit werk de algemene indruk zou hebben beïnvloed. Het programma voor de pauze moest enigszins worden gewijzigd, omdat de tenor-solist niet op tijd aanwezig kon zijn. De Mis van Caplet opende daarom het concert; deze werd buitengewoon fraai gezongen. Dit werk, dat nu reeds klassiek genoemd kan worden stelt zeer hoge eisen aan zingvaardigheid, reactie-vermogen en vraagt een zeer subtiele muzikaliteit. Als het Schiedams Vrouwenkoor niets anders had bereikt in 10 jaar dan dit werk te kunnen uitvoeren zoals nu gedaan werd, had het zijn bestaansrecht reeds over tuigend bewezen, zozeer kan men deze Mis een toetssteen noemen van de kwaliteiten van een vrouwenkoor. Zoals gezegd vol deed het koor zeker aan de eisen. Men zondigde slechts hier en daar tegen de zuivere intonatie: wat dit betreft zit het werk vol voetangels en klemmen. Overi gens is het merkwaardig, dat het O Salu- tards toch het eenvoudigste deel van deze compositie in dit opzicht de meeste feilen vertoonde. De „klaagliederen" van Couperin, noch de hymne A la Musique van Chabries konden ons verder sterk boeien. Het eer ste. met sopraan, en tenor en cello lang niet Couperin's meest interessante werk was wat langdradig. De koren zongen bijna iedere cadens te hoog en de tenor- solist, Wim v. d. Sluis, lkek zeer onzeker. De Hymne van Chabries stelde te hoge socale eisen aan het sopranenkoor. Wim v. d. Sluis een ons onbekende tenor was- geen jubileum-solist. Hij zong zijn partij in de „klaagliederen" op een manier, die deed vermoeden, dat er niet veel voorbereiding aan vooraf was gegaan. Slagvaardig was hij genoeg en de steun van de pianobegeleiding behoedde hem voor ernstige ontsporingen, maar we hadden zijn evoluties wel eens aan de hand van de partituur willen volgen. Hij verdient zeker een compliment voor de keuze van zijn solo-nummer: La Passion van Guilbert. Hij zong het met veel expressie en zuivere intentie. Jammer, dat in dynamisch opzicht niet al te best volg de. Overigens moesten wij enige vreemde staaltjes opmerken in de uitspraak van de Franse taal. Hanny Jarings heeft een aangenaam, hoewel niet groots sopraan-geluid. Haar soli Nocturne van Franck en „Pourquoi rester seulette" van Saint Saëns waren goed gekozen, goed gezongen en verzeker den haar van een dankbaar applaus. De burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote, gaf door zijn aanwezigheid eens meer blijk van zijn belangstelling in het culturele leven in Schiedam en in het Schiedams Vrouwenkoor, dat daarin zullr een belangrijke plaats inneemt. Moge het tot in lengte van dagen groeien en bloeien. De dienstplichtig soldaat L. Z. uit Schie dam is Zondagnacht dronken aangetroffen in een vrachtauto, die in de Celsiusstraat stond. Toen hij er niet in slaagde een personenauto, die daar eveneens gepar keerd stond, op gang te brengen, probeer de hij het met de vrachtauto. Een voorbij ganger sleepte Z. uit de cabine. Om wat op zijn verhaal te komen, heeft de politie hem opgesloten en vervolgens overgegeven aan de Kon. Marechaussee. De 23-jarige J. A. v. d. H., los-werkman uit Rotterdam, heeft zich in de nacht van Zaterdag meester gemaakt van een bestel auto, die geparkeerd stond' op de Grote Markt te Schiedam. Hij wilde een uitstapje naar België maken, maar is niet verder gekomen dan de grens. De Schiedamse politie had de grensposten namelijk ge waarschuwd. V. d. H., die onder de invloed van sterke drank was, heeft onderweg in een café in Rotterdam nog een passagier ppgepikt, de 47-jarige los-werkman A. J. van M. uit Rotterdam en is vermoedelijk ook nog met de omheining van de. heliport in aan raking geweest. Hij was niet in hef bezit van een rijbewijs en de politie heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt we gens diefstal van een auto. Van M. is na het verhoor vrijgelaten omdat hij met het wegnemen van de auto niets te maken had. Vandaag heeft de heer J. A. Steens, onderwijzer aan de St Bernardusschool in de Bosboomlaan, zijn 25-jarig jütoilé bij het onderwijs herdacht. Hedenochtend is in de Bijkerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen en daarna werd er in de school een receptie gehouden, waar velen hem zijn komen gelukwensen. De jeugd van de school is in het gebouw Arcade op een feestelijke middag onthaald. Op de receptie is de jubilaris in harte- Lj.lc bewoordingen toegesproken door de voorzitter van het bestuur der St Willi- brordusstichting, deken R. Reijnen, die hem dank zegde voor hetgeen hij voor de Schiedamse kinderen gedaan heeft. Hierna sprak de broeder-overste Leo die hem mede namens de congregatie dankte en hem het geschenk van het per soneel aanbood. De deken had de heer Steens het gebruikelijke cadeau onder couvert overhandigd. De jubilaris sprak tenslotte in welgekozen bewoordingen zijn dank uit voor de hem gebrachte hulde. Dezer dagen herdacht de heer J. de Koning het heugelijke feit, dat hij gedu rende 25 jaar, eerst als bakkerbroodver- koper, later als controleur, in dienst was van de Coöperatie D.-E.S. De jubilaris, die de dag in huiselijke kring doorbracht, werd door een delegatie uit het bestuur der Coöperatie en de bedrijfsleider geluk gewenst en door de voorzitter op aange name wijze toegesproken. Bovendien werd hem de zilveren Co-op-insigne opgespeld en een cadeau onder couvert overhan digd. Er werden vele bloemstukken bin nengebracht, o.a. van het personeel, de Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen, familie en vrienden. Zij allen hebben de ze dag voor de familie De Koning tot een bijzonder aangename gemaakt. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat na korte ongesteldheid Zondag-namiddag (23 Febr. 1908) aan den zeereerwaarden heer L. J. Weve. pastoor te Kethel, de H.H. Sacramenten der stervenden zijn toegediend. Nader vernemen wij, dat de zeereerw. heer Weve reeds gisteravond (23 Febr.) kort voor twaalf uur is overleden. Donderdag 1.1. (20 Febr.) had hij nog de H. Mis opgedragen. Sedert was de toe stand van den waardigen priester, die aan suikerziekte in hevige mate leed, steeds verergerd en Zondag-namiddag was die van dien aard, dat het noodig werd geoor deeld hem van de laatste H.H. Sacramen ten te voorzien, waarop het betreurd ver scheiden zoo spoedig volgde. De zeereerw. heer Weve, in 1853 te 's-Gravenhage geboren als zoon van eene aanzienlijke familie, die ook bij de rech terlijke macht en in de militaire loopbaan waardige vertegenwoordigers heeft, was na in 1879 priester te zijn gewijd, als ka pelaan in verschillende gemeenten, o.a. te Rotterdam werkzaam, tot ,hij in 1896 tot pastoor te Achthuizen, gem. Ooltgensplaat werd benoemd, waar hij het zustersge- sticht met school stichtte. In Februari 1906 nog voor het overlijden van pastoor Koe- voets (bij diens ontslagnemen) tot pas toor te Kethel benoemd, was hij daar dus slechts twee jaar werkzaam, maar mocht toch in dien korten tijd de achting en ge negenheid zijner parochianen wel verwer ven. De plechtige uitvaart van den be treurden herder zal Donderdag a.s. al daar plaats hebben. (Nwe Schiedamsche Courant, van 24 Februari 1908). Gistermiddag (20 April 1908) ten on geveer 12 uur had zich een groote menig te naar het station begeven om getuige te zijn van het afhalen van het nieuwe vaan del der muziekvereeniging „Oefening baart Kunst", directeur de heer H. van Gent. Onder fanfares, werd het vaandel door de vaandel-commissie aan de vereniging aangeboden en marcheerde het korps toen daarmede voorop, onder opwekken de marschen, langs Singel, Broersvest, en Hoogstraat, naar het repetitielokaal Bo- terstraat, waar men nog eenigen tijd ge zellig bijeen bleef. Menige dronk werd hier op het nieuwe vaandel gedaan. Eigenaardig was het, dat aan het vaan del de laatste gewonnen 1ste prijs op het solisten-concours te Rotterdam behaald door den heer D. Jongbloed gehecht kon worden. Hij was juist den vorigen dag ontvangen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 21 April 1908) De heer A. J. Grootenhuis trad op 1 April 1905 als 16-jarige jongeman indienst bij de Rotterdamsche Papierhandel en tot op de dag van vandaag is hij het pa piervak trouw gebleven. Sinds Mei 1922 is hij directeur van de N.V. Centrale Papierhandel, welke ven nootschap Zaterdag twee heuglijke feiten had te vieren. Ten eerste het 50-jarig jubi leum van de directeur de heer Grooten huis en ten tweede in gebruik nemen van een nieuw pand aan de Linker Rotte- kade 98, gekocht werd van de N.V. Dobbelmann. Vóór de brand van Mei 1940 was het be drijf gevestigd aan de Gedempte Binnen rotte 24. Alles ging daar echter verloren zodat men aan het Weenaplein een ruimte moest betrekken, die eigenlijk te klein was. Nu is alle leed geleden en er zijn in het nieuwe gebouw voldoende voorraad rukmten, zodat geen enkele vertegenwoor diger nog „neen behoeft te verkopen". Op de receptie in het nieuwe gebouw werd namens de commissarissen van de N.V. door de president-commissaris, de heer E. Diemers, als eerste het woord ge voerd. Hij dankte de heer Grootenhuir voor de buitengewoon ineigere wijze waarop hij zijn beleid gevoerd had en bood namens de commissarissen een por tret van de jubilaris aan, geschilderd door de onlangs overleden kunstschilder Marius Richters en een radiotoestel. Er werden in totaal meer dan honderd geschenken aangeboden, waaronder een tekening van het oude gebouw aan de Ged. Binnerotte en een klok namens het personeel. De voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van Fabrieks- en Handwerk nijverheid te Rotterdam ir C. F. Ruyter, sprak de wens uit, dat de jubilaris nog vele jaren de kracht zou worden gege ven zijn taak voort te zetten, De zoon van de jubilaris, de heer J Grootenhuis. die Zaterdag ook zijn verjaardag vierde, dank te daarna namens zijn vader de H.H. Com missarissen en vertegenwoordigers voor hun activiteit in het belang van de zaak het was volgens hem vooral aan de com missarissen te danken dat hij nu in staat was in het nieuwe gebouw zijn dankwoord uit te spreken. Daarna volgde de eigenlijke receptie, die voor jubilaris en familieleden buiten gewoon vermoeiend moet zijn geweest, want het aantal bezoekers werd op vijf honderd geschat. Zaterdagavond was het de jaarlijkse feestavond van het personeel van de Ge meentelijke Vervoer- en Motordienst. In de Rivièrahal, die tot de laatste plaats bezet was, verscheen een keur van uit stekende artisten °P de planken, o.a. de muzikale clown Toby Rix en bet Majoco Trio met Zuidamerikaanse klanken. De heer P. v. d. Ent heette de gasten welkom, waarna het programma met vaart en enthousiasme door de artisten voorge schoteld werd. Het tot een traditie geworden propa- gandaconcert voor de Harmonie- en Fan fareverenigingen zal dit jaar plaats vin- der), op Zaterdag 8 October. Het wordt verzorgd door het Koninklijk Fanfare Korps „Wilhelmina" te Heerde, onder leiding van zijn dirigent K. Oling en de Muziekvereniging „Crescendo". te Neede, onder leiding van haar dirigent Chr. Lan- gefeld. Dat ons jongste Prinsesje Marijke met Prinses Marijke houdt de moedervan OABBtAO VOOK tCBIfOAM iN OMStRfAfk 77ste Jaargang No. 22881 De kantoren der Redactie eD Admlnt- nUtratle itjo gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel 66152 Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 6 29 per kwartaal 2,19 per maand 0 50 oei week. Advertentieprijs op gewone kolombteedte 0.19 pet millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.90 per millimeter hoogte BIJ contract gelden lagere tarieven welke voor het Adyertenttewezen. Kampioenen (kleine advertenttën) tot 20 woorden 90 cent Elk woord meer 9 cent Maximum 60 woorden Plaatsing alt- sluitend bt) vooruitbetaling, Alle advertentie-orders worden afgeslote! an geplaatst overeenkomstig de Regtler btJ de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Zaterdag jl. herdacht de heer A. Prem- seler zijn veertigjarig jubileum als ver tegenwoordiger bij de Distilleerderijen Duys Co N.V. Tezamen met zijn echt genote werd de jubilaris ontvangen door de directie met dames en het voltallig kantoor- en distilleerderij-personeel. Namens de directie richtte de heer Th. E. van Gent zich als eerste tot de heer Premseler en sprak woorden van hulde en dank voor de vele en buitengewoon goede diensten door de jubilaris in zijn lange, succesvolle loopbaan aan de N.V, bewezen. Spr. stelde hem gaarne ten voorbeeld aan de jongere garde om zijn trouw, ijver en loyale plichtsbetrachting en liet ook zijn echtgenote, die altijd en in het bijzonder tijdens de voor de. familie Premseler zo zware oorlogsjaren haar echtgenoot tot grote steun was, in deze hulde delen. Aan het slot van zijn toe spraak overhandigde de heer Van Gent een cadeau onder couvert aan de jubilaris en bloemen aan mevrouw Premseler. Hierna nam de directeur de heer H. P. J. Zoetmulder het woord. In een geestig speechje belichtte hij de vele lofwaardige eigenschappen van de jubilaris, welke reeds door verschillende generaties Van Gent en Zoetmulder waren erkend en ge waardeerd. De heer W. van der Horst maakte zich tot tolk van het gezamenlijk kantoor- en distilleerderijpersoneel en bood een fraaie vulpen-set aan. Als secretaris van de Maatschappij van Nijverheid Jen Handel, afd. Schiedam, kwam vervolgens Mr G. Hovingh de ju bilaris complimenteren met zijn gedenk waardig jubileum en hij overhandigde hem de gouden medaille van de Maat schappij. Een hoogtepunt van de huldiging vormde de komst van de Burgemeester, Mr J. W. Peek. In een kernachtige toespraak be lichtte de burgemeester uitvoerig de ver diensten, die iemand zich verwerft, wan neer hij zich gedurende can zo lange reeks van jaren met al zijn krachten in zet voor de bloei van een bedrijf, dat zoals speciaal in het onderhavige geval, de stad Schiedam haar wereldreputatie bezorgde, aan velen een bron van be staan en welvaart biedt en aan de staat, naast andere inkomsten een rijke devie zen bron verschaft. De heer Premseler, al dus verzekerde de burgemeester, heeft door zijn vooral voor de jongere generatie zo stimulerende eigenschappen van ver antwoordelijkheid en arbeidzaamheid, de hoogste lof verdiend van zijn werkgevers, de gemeente Schiedam, de gemeenschap en de Nederlandse Regering, weshalve, zo besloot de burgemeester, het H.M. de Ko ningin behaagd heeft, de heer Premseler te onderscheiden met de zilveren ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Onder applaus van alle genodig den speldde burgemeester Peek de jubila ris de medaille op waarna et Wilhelmus gezongen werd. Tijdens het feestdiner, later op de avond, werden nog twee jubilarissen, die 35 jaren bij de N.V. werkzaam zijn. door de heer Van Gent gehuldigd en wel de heer C. J. van 't Hof, chef de Bureau en de heer A. Zwaan, distilleerderij-employé. Als waardig opvolger van wijlen de heer F. J. D. Lindeman ontving de heer van 't Hof zijn benoeming tot procuratiehou der der Vennootschap. Aan beide jubila rissen werden cadeaux aangeboden. Op een voor de heer Premseler karak teristieke wijze heeft deze in de loop van de feestelijke avond een kort overzicht gegeven van zijn carrière bij de N.V. Duys en Co. Hij dankte in bewogen woor den voor de hem gebrachte huldeblijken, mede namens zijn echtgenote. In feestelijke sfeer werd de avond be sloten. Burgem. Peek speldde jubilaris Premseler van de Distilleerderijen Duys en Co N.V. de zilveren ere medaille van Oranje Nassau op. In een nog nooit vertoond tempo speel de Spirit Heren I de eerste helft van zijn wedstrjjd tegen de Kieviten uit Wasse naar. Deze zeer sterke ploeg telt o.a. on der zijn spelers de oudinternational An- cion. Als gebruikelijk werd in de eerste mi nuut van de wedstrijd weer de leiding ge nomen door Spirit. Uit de openings- bully werd een aanval opgebouwd. Nadat de bal aanvankelijk door de Kieviten-ver dediging werd weggewerkt, bracht de Spirit halflinie de bal weer naar voren. De Spirit midvoor kwam in het bezit van de bal en plaatste met een werkelijk fan tastisch schot de bal in de goal. Even nog wist de keeper de bal te stuiten, doch deze had zulk een snelheid dat hij, nog niet geheel afgeremd, toch nog in het doel belandde 10. Beide partijen waren in de volgende minuten in evenvTicht. Al hoewel Kieviten een betere techniek ten toon spreidden, stelde Spirit hier een nog hoger tempo tegenover. Bij het even vrij laten van de linksbinnen Ancion, wist de ze de gelijkmaker te scoren met een on houdbaar schot 11. Kieviten, technisch "sterker, kwamen weer opzetten en we derom was het de niet voldoende bewaak te Ancion die scoorde 12 De volgende minuten verrichtte Spirit het haast on mogelijke tegen deze sterke ploeg. Uit de bully brak wederom H. ten Braak door, omspeelde enkele verdedigers alsof de bal aan zijn stick gekleefd zat en bekroonde zijn mooie werk met een subliem schot, dat géén doel miste. 22. Nog was dit niet genoeg. Binnen de minuut was het voor de derde maal H. ten Braak, die he't presteerde vrij voor doel te komen en te scoren 32. Kieviten kwam nu sterker opzetten. De Spirit keeper verrichtte..goed werk, doch even voor rust, zag Kieviten zijn inspanning beloond met een mooi doelpunt dat beide partijen weer op ge lijke voet bracht. Na rust boetten beide partijen in voor het zéér hoge tempo van de ^eerste helft, Het tempo werd iets verlaagd. Beide par* tijen gaven geen krimp meer, alhoewel H. ter Braak nog eenmaal een hard schot op het Kieviten-doel loste, welk door de keeper werd gestopt. Eindstand van deze op zeer hoog peil staande wedstrijd werd dus 33, een prima prestatie voor Spirit. Dames I speelde tegen M.R.H.C. uit Rotterdam, eveneens een geduchte tegen stander. Spirit toonde reeds in de eerste helft een licht veldoverwicht. Na een kwartier spe len gaf L. v. Jole Spirit de leiding 10. Enige minuten later was het Wies van Alphen die de bal voor de tweede maal in het net deed belanden 2—0. Na rust gooide M.R.H.C. er een schepje bovenop, hetgeen resulteerde in een nog feller spel van Spirit. De voorhoede verrichtte pri ma werk en dit werd beloond toen de hardwerkende en excellerende Wies van Alphen voor de derde maal de M.R.H.C. keepster passeerde. 30, met welke stand het eind kwam van deze goede wedstrijd. haar oudere zusje Margriet Zondag middag ook in de Stadsschouwburg was, waar „Scapino" een kostelijke schotel met een drietal sprookjesachtige balletten opdiende, werd de stampvolle zaal eigen lijk eerst bekend, toen de beide Prin sessen, die elk een vriendinnetje mee naar Rotterdam hadden mogen nemen, tijdens de pauze de zaal even verlieten. Prinses Marijke stapte parmantig en stevig aan de hand van de „moeder" van het thans tien jaar oude Scapinoballet, Hans Snoek. Bij de terugkeer van het kleine gezelschap dat plaats nam op de eerste rij bene den, rekten honderden de hals om een glimp te kunnen opvangen van de beide meisjes. Meer nieuwsgierigheid, legde het publiek niet aan dc dag en respecteerde zodoende het onofficiële karakter van dit overwachtc bezoek van de Koninklijke Hoogheden aan de Maasstad. Spoedig weer was jong en oud in dc ban van dc sprankelende charme van het kleurige dansspel, dat het jubilerende „Scapino' voor het voetlicht bracht. Décors en cos- tuums waren veelal betoverend mooi, als geknipt uit het prachtigste spiookjesboek Alles ademde een vrolijke, frisse en ook stijlvolle sfeer, doordrenkt van kleuren in een verantwoorde en uitgewogen bont heid en gedurfdheid vaak, welke heus niet alleen de jeugd in de zaal „greep'1. Het was met recht een feestelijke jubileum- uitvoering, waarvan na Amsterdam en Den Haag nu ook Rotterdam met volle teugen kon genieten. Begonnen werd met De Drie Paardjes een ballet geinspireerd op het gelijkna mige boek van Piet Worm, die zelf ook de décors en costuums ontwierp en ge zet door de balletmeester en huis-choreo- graaf van „Scapino", Jean Rebel, terwijl de muziek van Luctor Ponse met toewij ding werd gespeeld door het West-Neder landse Orkest. Ofschoon behoorlijk en de jeugd direct aansprekend, was dit ballel toch niet het meest geslaagde van de de ze drie premières. Niettemin waren ta- freeltjes ais de drie prinsesjes, paard rij dend op witte, zwarte en bruintje, alsook de scène in de feestartikelenwinkel erg amusant en van een aantrekkelijke vei- fijning. Wekten de fleurige décors en costuums van Piet Worm reeds onze oewondering. Hans Homan, maar vooral Hans van Nor den hebben hem toch de loef afgestoken in de enscênering van de volgende twee „Scapino", Hans Snoek en haar vrien dinnetje stevig va-st, als zij zich met haar zusje Margriet, die ook een vriendinne- mocht meenemen, naar de zaal van de Rotterdamse Stadsschouwburg begeeft om er de voorstelling van „Scapino" bij te wonen. Op de eerste rij in de zaal heb ben de beide Prinsesjes Zondagmiddag genoten van een fleurig dansfestijn. Zondagnacht is er een grote spiegelruit ingedrukt bij de schoenwinkel G. J. op de Hoogstraat. Vermoedelijk is het het werk van een dronken zeeman, die na deze daad de benen heeft genomen. Uit de etalage werd niets vermist. Vooral voor rust heeft Fortuna de Hcl- mondianen goed partij gegeven en met wat meer geluk in de laatste minuut had den de Vlaardingers nog de overwinning uit het vuur gesleept. De stand was toen nog steeds 22, hoe verwoed Andre Roo senburg e.s. na de thee ook ten aanval was bljjven trekken. Tijdens een nogal verwarde situatie voor het Helmondia- doel, dat verlaten was, knalde een der Fortuna-voorwaartscn in, maar scheids rechter Janssen gaf buitenspel. Het was wel sneu voor de Fortuna-mannen, doch zü namen de scheidsrechtelijke beslissing sportief op. D eindstand, geeft trouwens de machtsverhouding goed weer. De eerste twintig minuten ging de strijd gelijk op en vooral Fortuna liet bij wijlen goed samenspel zien. Bij verrassing kwam het eerste doelpunt, toen André Roosenburg zich handig van de hem op de hielén zittende Vlaardingers vrijmaak te en hard en laag inkogelde. Geenszins onder de indruk trok Fortuna direct ten aanval, maar de goed in vorm zijnde Hël- mondia-verdedigers hielden stevig stand. Tot de 38ste minuut, toen linksbuiten van de Berg Sr. in een felle sprint met twee Helmondse verdedigers de snelste bleef en een goed gericht schot loste. De bal sprong van de lat terug, maar midvoor Verburg stond gereed om de bal achter keeper Dijckmans te plaatsen. HEDEN Passage Theater: Aïda (a. L Monopole Theater: Tarzan en de ivoor- dieven (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 uur Bali-tentoonstelling. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 10—12 uur; iedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag- avand van 6.30-8 uur. Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5 b TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: Pas op, kijk niet om, (Haagsche Comedie.) Aula Boymans, 8 uur: Radnai-kwartet-Bartokherdenking. BIOSCOPEN. Programma's van 30 September t/m 6 October Arena: Vrouw van Rome (volw.) Capi tol: Het laatste vuurgevecht (14 Centraal; Bureau zedenpolitie (strikt volw.). Cineac: Battle Cry 118 J.), Colosseum: Rear Window (18 j.), Harmonic: Malaga (18 Lumièvr: Helden In het wit 114 j.) Lutusca: Johnny Guitar (volw.) Luxor: Vadertje Langbee- (a.l.I. Passage (Schiedam): Atda (a.l.i, Pri ses: Fortune carrés (14 J. Rex: Vlammei over Kansas (18 J.l. Thalia: La Strada (18 't Venster: L'escaller de service (18 J.), Victo ria: Kind van de stóppen (18 J.), Na de thee leek het Helmondta team met nieuwe kracht bezield. Zij ontketen den 'n waar offensief en hóewei paal en lat 'n paar maal reddend voor Fortuna optraden, nam toch de Vlaardingfee ach terhoede het leeuwenaandeel in de af weer voor haar rekening. De yoorwaa.rt- sen bleven op hun quivive en wisten zelfs in het hevigst moment van het Helmon- dia offensief de l eiding te nemen. De snelle rechtsbuiten Surits maakte na een sprint over het halve veld de bal vrij en z'n voorzet werd door Van de Berg jr. keurig benut. Nauwelijks vijf minuten later kwam Roo senburg bij een aanval tussen drie Vlaar dingers zodanig klem te zitten, dat de scheidsrechter een vrije trap gaf. Rechts binnen Hollink schoot met een „knoert" ineens in. Het laatste kwartier gaf weer een overwicht van Fortuna te zien, dat zoals boven gezegd bijna werd bekroond. Als eerste van de vier inleiders die op de Femina voorlichting zullen geven over vraagstukken die voral vor de vrou wen van betekenis zijn, zal mevrouw E. M. Cuperus morgenochtend om elf uur in het filmzaaltje een voordracht houden over „de mode van deze tijd". Zaterdagmiddag is het rijwiel van de maohinezetter C. A. uit Rotterdam ge stolen in de Prof. Kamerlingh Onneslaan. balletten. Hun creaties zijn zo pakkend, ruimtevullend, kleurig en origineel, dat het ministerie van O.K. en W. zich geluk kig kan prijzen deze kunstenaars opdracht tot het ontwerpen van de decors en cos tuums te hebben gegeven. Na de pauze speelde zich dan tegen Ho- mans, vrolijke fond eerst een Russisch Hans en Grietje af: „Babayaga'' cp mu ziek van A. K. Liadov en in een choreo grafie van Sana Dolsky. Francitia Chkli- ar Morello danste een vederlichte vogel, terwijl Herma Koster en JeanetL Miranda een pittig meisje en jongetje over de planken deden huppelen. Een speels ver haaltje, dat prachtig voldeed' er was een ware sprookjessfeer geschapen, waartoe elke danser en danseres bijdroeg Goede wijn bewaart men veeial niet tot het laatste, maar „Scapino" had dit wel gedaan. „De List van Li Foe" of „De aanhouders wint", een Chinees' liefdesge- schiedenisje, was zo boeiend, flonkerend en soms zo kluchtig gedanst temidden van de schitterende décors ven Van Nor den, dat het klaterende appiauv; alleszins verdiend was, alsook de bloemen, welke Hans Snoek en daarmede natuurlijk ook aan haar gehele groep, werden overhan digd na afloop. Francoise Andret, leid ster van het Ballet der Nederlandse Ope ra, creëerde een uitstekende choreogra fie. Een apart woord van Lof nog voor Pe ter Bransma, die als Scapino met zi.in begrijpelijke en leuke babbeltjes de ballet ten verduidelijkte en als net ware aaneen reeg. Na afloop verzamelde zich snel een groepje bezoekers aan de achteruitgang van de schouwburg om getuige te zijn van het vertrek van de Prinsesjes cn haar gezelschap. Een enkel kind wuifde en even later was de grote zwarte wagen richting Coolsingel verdwenen v. T. Vorige week Donderdag was het pre cies vijftig jaar geleden, dat pater H. v. d. Sande en pater G. Croonen hun kloos tergeloften aflegden in de orde van de Redemptoristen. In de parochiekerk aan de Goudse Rijweg werd Zondagmorgen door pater H. v. d. Sande een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen; hij werd geassisteerd door pater H. v. d. Berg, presb. ass., pater P. van Oss dia ken en pater B. Smithuis sub. diaken. De gezondheid van pater Croonen liet het niet toe, dat hij een plechtige H. Mis opdroeg. Pater van Oss hield de feestpreek en bracht in herinnering hoe Alphonsus de Liguori 200 jaar geleden, evenals de jubi larissen 50 jaar terug, een prachtige toe komst voor zich had. Alphonsus was jong, had een adellijke titel, was een gevierd advocaat en toch ging hij evenals de rijke jongeling uit het Evangelie voor Christus staan met de vraag: „Wat moet ik doen om het eeuwig leven te verwerven? Niet bedroefd maar vol vreugde verwer kelijkte hij het antwoord. Ook de beide jubilarissen hadden uit de vraag, de enige consequentie getrokken en waren Hem gevolgd in de kleine gemeen schap van de volgelingen van St. Alphon sus Door een driestemmig gemengd koor onder leiding van Rudolf de Beer werd de Theresiamis van J. Nieland gezongen, het Panis Angelicus van Ph. Loots en het Lauda Sion van pater P. Haag Cs.s.R. Na de Mis werd de receptie gehouden en de dag werd besloten met een revue in Emporium 6<:titel.d„ "Een reis in droom en werkelijkheid opgevoerd door oud-leerlingen van pater Van der Sande. Zaterdagmiddag heeft de Burgemeester van Rotterdam een nieuwe vestiging van de N.V. Nederlandse Banden-industrie- Michelin aa.n de Wijnhaven geopend. Voortaan zullen de bandjes voor Rot* terdam en omstreken niet meer uit Den Bosch worden betrokken. De burgemees ter zag hier echter geen aanleiding in voor een slechte verhouding Rotterdam- Den Bosch, maar een teken, dat Miche- lin niet op één paard wedt. President- Commissaris jhr H. H. Smits van Oven wist zeker dat Michelin in deze dynami sche stad een goede plaats zou 'inden. Maar daarom moesten wij ook behoorlijk voor de dag komen. De nieuwe vestiging bestaat uit een licht, zonnig verkoop kantoor; 3000 m3 opslagruimte waa de overzichtelijke voorraad banden gemaV- kelijk bereikbaar is, en een voortreffe lijk ingerichte montagehal waar met de laatste technische hulpmiddelen „banden, service" verleend kan worden. Kortom, een bedrijfsruimte waar Michelin én Rot terdam trots op kunnen zijn me een uitermate gunstige ligging ten opzichte van bode- en beurtvaartdiensten en het verkeer. Bouwcombinatie-west heeft vcor de bouw gezorgd. Het ontwerp is van V. Lockhorst, B.N.A. Onder de aanwezigen, die dc opening bijwoonden bevond zich o.a. ae consul- génerai voor Frankrijk de heer Giovoni. De Oldekerkdie Zaterdagmiddag bij Wilton-Fijenoord te water tve-d gelaten. v.--::"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2