Marokko opnieuw toneel van heftige strijd Voor- en tegenstanders van de sultan zijn ontevreden Europese volkeren moeten bijspringen Weest strijdbare apostelen van de nieuwe tijd Voor- en nazorg in Zuid-Holland Tweehonderd meter staal in 260 meter water Honderden defileerden voor 106-jarige Chrissemeuje" Nasser doet onthullingen over „geheime documenten" NA BEN ARAFA'S VERTREK: Elegant naar het Groothandelsgebouw... „Warm welkom" voor nieuwe gouverneur van Cyprus 1 Acht apen namen in Arnhem de benen Het proces Een menselijk probleem H. Vader tot Italiaanse K.A.-leden: in Zuid-Europa v. Beuningen-Coremans Kruisverenigingen nemen taak van provincie over Aan de Noord werd een zeekasteel gebouwd H. Mis hoogtepunt van feestdag Aanhangwagen verloor voorwielen De wapenleveranties aan Egypte MAANDAG 3 OCTOBER 1955 PAGINA 3 DIRECTEUR VAN AVIFAUNA VRAAGT ONTSLAG MAARSCHALK TITO ZIEK „DOOD AAN HARDING 3"= WrkiJ 22.75 WINKELCENTRUM BINNENWEG EN BEYERLANDSELAAN Wild en gevogelte UITSLAGEN „HORECAF"- WEDSTRIJDEN FLITSPUIT IS „VERSTOPT" VIS MET VARKENSSNUIT Nog nooit ivas het zo druk te Holterhoek BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Nadat sultan Ben Arafa Zaterdagmorgen eindelijk „voor onbepaalde Bjd" uit Rabat was vertrokken om zich in de internationale zóne van Tanger te gaan ves'igen, braken gisteren, nog geen 24 uur later, op ver schillende plaatsen in Marokko op vrij grote schaal gevechten uit tussen goed gewapende rebellen en bet Franse leger. Nabij de grens tussen Frans en Spaans Marokko werden Franse posten aangevallen door me! mitrailleurs bewapende benden, die, toen er versterkingen voor de Franscti kwamen opdagen, naar het Spaanse gebied verdwenen. In het Atlasgebergte zetten rebellen aanvallen in, die tot grootscheepse militaire operaties leidden. De plaats Immouzer des Marmouchas schijnt door de opstandelingen te zijn veroverd. Tegen deze opstandelingen heb ben de Fransen vliegtuigen en een afdeling gepantserde troepen moeten uizetten. Vannacht was rtog maar zeer weinig bekend over het verloop van tie strijd, maar men mag aannemen, dat aan beide zijde aanzienlijke verliezen geleden worden. Franse functionarissen te Rabat gaven gisteren uiting aan de vrees, dat de gevechten in het Atlasgebergte het begin kunnen vormen van een opstand van een aantal stammen, die tegen het vertrek van Ben Arafa waren. Ook in Marrakesj in Zuid-Marokko, het domein van Ben Arafa's machtige supporter El Glaoui, was de toestand gisteravond zeer gespannen. Het is tot nu toe nog niet gebeurd, dat Marok kaanse opstandelingen op zo grote schaal de wapenen tegen de Franse troepen opnamen. Nationalisten protesteren Inmiddels tonen ook de Marok kaanse nationalisten zich ontevreden. Zij hebben er bezwaar tegen, dat de sultan vlak voor zijn vertrek zijn zegel delegeerde aan een verre neef en met geen woord melding maakte van een troonraad. Ook herinneren zij de Franse regering er met ongeduld aan, dat het nu tijd wordt om de verbannen sultan Ben Joessef vanuit Madagascar naar Frankrijk over te brengen. De Franse regering heeft gisteren echter na een langdurige ministerraad bekend gemaakt, dat zij van plan is, om de „nieuwe koers" onverwijld door te voeren en als eerste stap daartoe een troonraad in het leven te roepen De regering zal zich er dus blijkbaar niets van aantrekken, dat Ben Arafa op de valreep nog de „zaken van de troon" aan een familielid delegeerde. Beginselverklaring Zaterdag had de Franse regering een officiële verklaring gepubliceerd, waarin haar nieuwe politiek ten aan zien van Marokko duidelijker dan tot dusver ooit gebeurd was, werd om schreven. Uit deze verklaring blijkt, dat de Franse kolonisten in Marokko niet in een autonome Marokkaanse regering vertegenwoordigd zullen zijn. Uit de verklaring blijkt verder, dat de Franse regering zich ten doel stelt een „permanente unie" tussen Frankrijk en Marokko tot stand te brengen. De verklaring zegt tenslotte, dat de Franse politiek ten aanzien van Ma- roko op vier beginselen berust: eerbied voor de verdragen betreffende Ma rokko, eerbiediging van de Marok kaanse souvereiniteit en de integriteit van het Sjerifische rijk, en tenslotte voortduring van de Franse aanwezig heid in Marokko tot gemeenschappelijk belang van beide landen en de vrije wereld. De directeur van het vogelpark Avi fauna te Alphen aan den Rijn, de heer A F. van Geffen, heeft aan het stich tingsbestuur het verzoek gedaan hem met ingang van 1 December a.s. ontslag te wil len verlenen. Het officiële Joegoslavische nieuws agentschap Tanjug heeft Zaterdag be kendgemaakt, dat maarschalk Tito aan een rheumatische ziekte lijdt en dat het aan tal personen, dat toestemming zal krijger om hem te bezoeken beperkt zal worden Volgens het nieuwsagentschap is de pre sident Vrijdagavond naar zijn zomerresi dentie op het eiland Brioni in de Adriati- sche Zee vertrokken voor medisch onder zoek en behandeling. Onverwacht bezoek bij de strijkplank (Van onze correspondent) Uit het Burgers Dierenpark te Arnhem zijn acht Rhesus-apen ontvlucht. Het bleek dat een bejaarde oppasser des avonds het hok niet zorgvuldig genoeg had afge sloten en toen hebben de diertjes kans gezien de plaat te poetsen Zo kon het gebeuren, dat zij Vrijdag in het park Sons- beek werden gesignaleerd. Naderhand ko zen ze de wijk naar de woonwijken rond om de Ziipendaalseweg en Apeldoornswe- weg. Zij drongen via openstaande ra men en deuren de woningen binnen waar- ze uiteraard enige ontsteltenis veroorzaak, ten. De Rhesus-aap is weliswaar niet kwaadaardig, maar als men rustig staat te strijken, zoals een dame op drie hoog aan de Sonsbeeksingel en daar komt plot seling zo'n aap op bezoek, dan schrikt men zich een., aap Het diertje was hie naar de vliering gevlucht, waar' t door de inmiddels gealarmeerde oppassers kon worden gevangen. Kort daarop werd een vluchteling gesignaleerd in een oude boer derij op „St. Marten". De drijvers togen op de boerderij aan. maar van de aap geen spoor. Opeens kletterden met ge weldige lawaai enige dakpannen naar beneden waarna de ongenode gast door de ontstane opening naar buiten kwam en zich vervolgens gemoedelijk op 'de nok neerzette. Het was wel niet gemakkelijk hem van deze hoge post te halen, maar het lukte tenslotte. Van de acht vluchtelingen zijn er thans vijf terecht. Enige zijn uit eigen beweging naar het Dierenpark terugge keerd, terwij] andere .onderdak" had den gevonden bij de familie „De Bavia nen". Hoewel in de regel een Baviaan een grote hekel heeft aan een Rhesus- aap is daar toch geen bloedbad door ont staan. De drie nog vermiste dieren hebben vermoedelijk de wijk naar de Hoge Velu- we genomen. TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGEIIIKS VOOR STEM EN KEEL De gevoelige slijmvliezen in mond en keel kunt U het best beschermen door regelmatig ge bruik van Wybert; het beproefde middel tegen hoest, heesheid en catarrh. Door het lage inkomen, aldus spr., is er van besparingen geen sprake. Zodoende vinden er geen nieuwe investeringen plaats en wordt de productiviteit niet ver hoogd met gevolg, dat het inkomen laag blijft. Alleen langs de weg van kapitaal voorziening kan deze vicieuze cirkel wor den doorbroken. Via drastische belasting herziening kan dit kapitaal deels uit de bevolking zelf komen, maar toch lang niet in voldoende mate. Daarom zullen andere Thijs Booy, sprak drs D. H. Huiting over de ervaringen, welke hij op dit terrein had opgedaan in Zuid-Italië. Veldmaarschalk Sir John Harding, de pas benoemde gouverneur van Cy prus, is gisteravond per vliegtuig uit Londen vertrokken om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Intussen is de verboden ondergrondse terroristische beweging „Eoka" reeds een anti ardingscampagne begonnen. Agenten van deze organisatie schilderden nl. Sfsteren op de muren van de kerk te jrakhoni de woorden: „Dood aan Harding". Eerder had aartsbisschop Makarios, die zoals bekend een fel voorstander is van aansluiting van Cyprus bij Grie kenland, tijdens een massabijeenkomst verklaard, dat de nieuwe gouverneur „droevig zou falen", indien hij zou trachten de vrijheidswil der Cyprioten te onderdrukken. Inmiddels hebben de Britten spe eiale veiligheidsmaatregelen getroffen op het vliegveld, waar Sir Harding in de loop van de ochtend zal aankomen. Een militair escorte zal de gouverneur vergezellen op zijn tocht van het vliegveld naar zijn residentie. In een interview met een mede werker van het in de Engelse Taal verschijnende blad „Times of Cy prus" heeft mgr Makarios gisteren verklaard, dat hij gaarne bereid was een onderhoud met de nieuwe gou verneur te hebben mits niet gespro ken zou worden over het zelfbe ^hikkingsrecht der Cyprioten. Gisteren hebben zich op verschil lende plaatsen op het eiland weer ongeregeldheden voorgedaan. Nabij Kalopsida, 30 km ten Oosten van Ni cosia, wierpen betogers met stenen naar Britse militairen, die trachtten anti-Britse leuzen en een Griekse vlag van een windmolen te verwijderen. Zodra de troepen echter waren ver dwenen hesen de betogers een nieuwe vlag op de molen. Beziet de wereld, waarin wij leven. Geeft u rekenschap van deze tijd, die blijkens vele tekenen en van de meest beslissende perioden in de geschiede nis van het christendom is. Want is het niet duidelijk, dat God waarlijk iets buitengewoons over heel de mens heid voorbereidt, zoals b.v. de prac- tische toepassing van de jongste uit vindingen der wetenschap voor vreed- teweeg zal brengen in het leven der mensen, zoals niemand het nog maar enkele jaren geleden heeft kunnen dromen?" Aldus sprak de H. Vader gistermiddag in de St Pieter tot tien duizenden leden van de vrouwelijke afdeling van de opgroeiende jeugd der Italiaanse K.A., die dezer dagen haar 10-jarig bestaan heeft herdacht. De H. Vader was voor deze audiën tie, waarbij ook duizenden pelgrims uit vele landen aanwezig waren, speciaal naar Rome gekomen. Z.H. zeide bui tengewoon verheugd te zijn over de geest onder de jonge meisjes en vooral ook over de groei van de afdeling, die thans in geheel Italië 200.000 leden telt. „Misschien," zo vervolgde de H. Vader, „dat God in deze tijd de men sen ertoe wil brengen meer daadwer kelijk en ijveriger naar Christus te zoeken en Hem vuriger dan tot dusver aan te roepen. Misschien zal de wereld hierdoor ertoe worden gebracht meer dan ooit tevoren haar redding in de Kerk te zoeken. Als dit zo is, dan be grijpt u, welke verantwoordelijkheid komt te rusten op de Bruid van Chris tus." De H. Vader zeide verder, dat de leden zich ook rekenschap ervan dien den te geven wat de Katholieke Actie van hen vraagt en consequent te zijn, zodat er een volmaakte harmonie ont staat tussen denken en handelen. „Weest ook strijdbaar zo ver volgde de H. Vader. „De Kerk ver foeit de materiële oorlog en het bloed vergieten, alsmede de vernie tiging van mensenlevens en goede ren. Doch is niet het leven van iedere mens op aarde een strijd en wordt niet vooral iedere christen een soldaat van Christus, wanneer hij het H. Sacrament van het Vorm sel heeft ontvangen? Niemand zal zich er dus over verwonderen wan' (Van onze verslaggever) Zaterdag j.l. hield de Ned. Jongeren Raad der Eurppese Beweging te Utrecht een conferentie, welke gewijd was aan nnluri^'kp 1 vv Ui econoJn'sc^ minder- vuiuueuue mate. ua«viu taucu auut. w «V rt! gebieden in Europa. Na een Europese voiken moeten bijspringen. De bereidheid hiertoe kon echter alleen wor den verwacht, wanneer de bevolking zelf in de achtergebleven gebieden orde op zaken stelt. Het gaat er eveneens niet alleen om, dai de andere Europese volken kapitaal ter beschikking stellen van de minder ont wikkelde gebieden in Zuid-Europa, het is evenzeer nodig de problematiek van deze gebieden in het totaal der Europese pro blemen op te nemen. Om het beschikbare kapitaal werkelijk effectief te maken is werder nodig de hele sociaal-economische onderbouw te herzien, aldus de inleider. Hierna hield drs J. Schiphorst een boeiend betoog over de menselijke zijde van het probleem der minder-ontwikkelde gebieden, waarbij hij zich eveneens ba seerde op zijn ervaringen in Italië. Terecht zag hij dit vra.agstuk in de eerste plaats als een menselijk probleem. De heer G. Schouten belichtte de alge mene aspecten van de aan de orde ge stelde problematiek en legde hierbij grote nadruk op de noodzaak van een volledige bestudering van de feitelijke toestand. Daf het koloniale bewind bezweken is, is zo meende hij te wijten aan het feit dat dit bewind geen inzicht had in de werkelijke situaties. Tenslotte werd het conferentie-thema in enkele discussiegroepen nader bespro ken. (Van onze Brusselse correspondent),. In verband met het intrekken van het proces Van Beuningen Coremans over de bekende affaire van „valse Vermeers'' dat dezer dagen te Brussel in vier zit tingen moest gepleit worden, schrijft een R.K. Vlaams hoofdstedelijk dagblad o.m hef volgende: „De erfgenamen Van Beuningen, be wust van de onjuistheid van ot'paaide beschuldigingen, wensen hun klacht in le trekken, zich bovendien bereid verklaren de om prof. Coremans (directeur van dt Kon. Laboratorium van België, cie beweer de dat bepaalde „Vermeers" vals zijn en door v. Meegeren werden gemaakt Corr.) eerherstel aan te bieden, in een vorm die hem voldoening schenkt, op het plan van de persoonlijke eer en de intellectuele eerlijkheid, zowel voor zijn privé-persoon als in zijn kwaliteit van hoger amb.enaar der Belgische regering. Hoe dit eerherstel verder wordt ge formuleerd zal waarschijnlijk over weinige dagen bekend zijn, gezien het feit, dat het proces op 12 October a.s. moest be ginnen met de pleidooien. Naar wij in de kring van vrienden van prof Coremans vernamen, is het niet de bedoeling van de directeur van het Centraal Laboratorium der Belgische Musea, om de erfgenamen Van Beuningen nodeloos te vernederen. De heer Core mans heeft steeds de grootste bewondering gehad voor de verzamelaar Van Beunin gen, wiens collectie een van de grootste en meest waardevolle ter wereld is. In de zaak van de valse Vermeer's van Han van Meegeren, heeft wijlen de heer Van Beuningen zich laten beïnvloeden door de slechte raadgever Jean Decoen. Deze „expert" en de kunstcritici, zoals de oud-conservator Lavachery en de heer Dupierreux van de „Solt", lijden een ver pletterende en pijnlijke nederlaag. Zij hebben a contrario bewezen, dat de kunstcritiek een vak is, waarin de onaf hankelijkheid een even grote rol speelt als de smaak en de kennis. Op het eind van zijn leven, toen hij in Zwitserland het gehele dossier grondig bestudeerde, zou de heer Van Beuningen reeds de overtuiging hebben gekregen, dat men hem op een vals spoor had geleid. Van toen af dateerde reeds de breuk met Decoen, aldus vernamen wij uit doorgaans goed ingelichte bron. Wanneer het eerherstel voor prof. Core mans een feit zal zijn. zullen zijn talrijke vrienden deze heuglijke gebeurtenis vieren. De „Soir" en de andere Franstalige kranten uit de hoofdstad, die de heer Coremans zo grof en oneerlijk behandel den, vergenoegen zich thans met ,de publicatie van het bericht, zonder één woord commentaar". ril ''Al ïiti II'JlIL neer Wij tot deze jonge meisjes van de K.A. spreken over strijd. Het gaat hier evenwel om een strijd der liefde, waarbij de overwonnenen niet worden gedood of in ketenen worden geslagen, maar tot leven gewekt en bevrijd." Nadat de H. Vader de meisjes ge vraagd had, of zij als militanten klaar zame doeleinden, die een omwenteling staan en apostelen willen zijn gaf Hij haar onder een oorverdovend beves tigend roepen de apostolische zegen. zoretefïdag is de stichting Voor- cn Na- van yeesteszieken onder voorzitterschap van van Uw.vnvu VUUCl VU»'"' - van de S- de Ruiter, medisch adv.seur le Krm„ °v,nc'ale bond van het Wit-Ge- zaamheaCnUlh Zuid-Holland, haar we7k" een belanl £®Bonnen. Dit betekent, dat eezondhe?ds^ tak va" de geesteloze «rnvinciale n°rg' die dusver door de ^iveraedra!rei7erl,c'd werd uitgeoefend, is overgedragen aan het particuliere initia- wif'rrie kruisStlChting Participeren het Wit-Gele kruis en verder Oroene Kruis en het Oranje-Groene Kruis Zii verricht haar werkzaalnheaen in de ge hele Prf'v7tC'rdaSetnUit7,,nderin« van de steden Rotterdam, Den Haag en Leiden. Het Wit-Ge e iuis heeft voor zijn nieu we dienst de bekende psychiater mr dr F. Havermans uit venray aangetrokken, die verleden week is afgetreden als ge neesheer-directeur van de psychiatrische inrichting aldaar. Hij zal fn zijn nieuwe functie worden geassisteerd door de zus ters G. Andriessen en S. Huisman die be halve over de gewone verpleegstersdiplo ma s beschikken over de aantekening b. t rplegfng geesteszieken), e aanteke- Elke dag brengt de lift haar naar de zoveelste etage Klokslag Half negen ze is stipt - de ideale secretaresse Stipt ook wat haar kleding betreft DE STER verzorgt haar héle zakengarderobe in harmonie met zakelijk Rotterdam. De 4 in één-blouse - Met opstaande col of liggend Eton- kraagie met open shawlkraag of nonchalant opstaande kraag Van >dele katoen in alle modetinten 12.50 Scotch-Look Black-Watch in H-lijn 'n Rokie dat zó aan de Parijse shows ontleend is Zuiver wol en pittige gespgarnering Op de tweede internationale Horecaf- tentoonstelling zijn de volgende prijzen toegekend voor de inzendingen voor de salon culinaire, schotels van wild en ge vogelte: Ereprijs J. Henderson (v. d. Bergh en Jurgens, Rotterdam) Eerste pr. J. Henderson (v. d. Bergh en Jurgens, Rotterdam). A. L. J. Overmars (N.V. Amstel Hotel, Amsterdam); H. S. van Haasteren (Hotel De Zalm, Gouda); B. J. Abels (Grand Hotel Central, Den Haag); Tweede Prijs: C. A. Visser (ho tel Witte Brug, Den Haag); H. de Lep- jer (Restaurant Rotonde, Scheveningen); H. Holseher (Dikker en Thijs Amsterdam N.V.); A. P. Verhage (Carlton Hotel N.V. Amsterdam) Derde Prijs: A. P. Didden (Grand Hotel Central, Den Haag)H. Foks Americain Hotel, A'dam); J. C. Heèms- kerk (Carlton Hotel N.V., Amsterdam) H. S. M. van Haasteren (Hotel de Zalm. Gouda); Eervolle vermelding: J. de Swart (Jaarbeurs restaurant. Utrecht): G. J. M. Meijnders (Restaurantbedrijf „De Indus triële Club", Amsterdam); J. Bouman (Restaurant Cambridge, Utrecht). De gemeentepolitie van Emmen is er in geslaagd zonder medewerking van de op sporingsdienst van de P.T.T. een gehei me zender op te sporen. Ten huize van de ouders van de I8-jarige J. K. te Klazienaveen, deden zij een inval en betrapten de jongeling op heterdaad. Hij verzorgde de zender „Flitspuit sa men met de 21-jarige A. B. eveneens uit Klazienaveen. De gehele apparatuur werd in beslag genomen en proces verbaal werd opgemaakt. Aan de vismarkt te Scheveningen was Zaterdag een zeldzame vis te bezichtigen. De vis had een lengte van circa 2 me ter. Deskundigen konden hem niet thuis brengen. Tot aan de kieuwen geleek hij op een apikol, het verdere lichaams gedeelte had de vorm van een haaien- lichaam. De snuit was enigszins gekruld als een varkenssnuit. Het dier had geen tanden. De vis werd aangevoerd door de haringlogger SCH 195. (Van onze verslaggever) Duizenden verdrongen zich Zaterdag middag langs de grote weg naar Alblas- serdam en op de sierlijke brug over de Noord. Op de werf van Jan Smit Czn aldaar lag de 26.500 ton metende „P.G. Thulin" gereed om te water te worden gelaten, een erts-olietanker, de eerste van de drie, die daar voor de Ned. Erts Tankers Maatschappij te 's-Gravenhage worden gebouwd. Er heerste spanning zowel onder de mensen buiten als bij die op de werf. Ditmaal was het evenwel niet in de eerste plaats de vraag of het grote schip zonder enige moeilijkheden zijn element zou opzoeken na de doopplechtigheid altijd een adembenemend moment voor de scheepsbouwer —maarof twee honderd meter staal in 260 meter water zou kunnen worden opgevangen, zonder waterstaatschade te veroorzaken. Water staat had toestemming gegeven, vertrou wend op de technische vaardigheid van de mannen van Jan Smit en van de lei der van het scheepsbouwconcern, waartoe deze werf behoort, ir van Ollemen. En minister Algera was in eigen persoon ge komen om van het unieke en gedurfde gebeuren getuige te zijn: een zeekasteel, gebouwd midden in het Hollandse polder landschap en aan een betrekkelijk smal le rivier. Een kwartier lang duurde de spanning van de tewaterlating. Toen gleed de „P-G. Thulin" majestueus te water en ze bleek zo handelbaar en er waren zulke doeltref fende maatregelen genomen, dat men het geweldige casco onmiddellijk in zijn macht had. En toen brak het enthousiaste ap plaus der duizenden los.. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat de „P.G.Thulin" slechts 193.20 meter meet maar die ontbrekende zeven meter speel den op de 260 meter van de rivterbreedte niet zo'n grote rol. Het experiment was gelukt en ir van Ollemen straalde. Ook prof. Gerbrandy, president-commissaris van de rederij, straalde van voldoening. De eerste kon nog mededelen, dat Iran aan zijn concern de opdracht heeft ge geven voor de bouw van twee tankers en enkele eenheden voor de kustvaart. In to- Zondag, om precies te zijn 's middags om drie uur, heeft de oudste inwoonster <éan Nederland, de weduwe Christina KamebeekBacks, wonende vlak aan de Duitse grens te Holteithoek, gemelente Eibergen, haar 106de levensjaar vol ge maakt. Iets wat bijna niet te geloven was, als men diP kranige vrouw daar zo zag zitten, met haar witte knipmuts op en blank geschuurde klompen aan en gekleed in een zwarte jurk en een heldere ruit jes boezelaar. Weliswaar nemen haar krachten langzamerhand iets af en is haar hardhorendheid het afgelopen jaar wat toegenomen, doch overigens is „Chrisse meuje" voor haar leeftijd nog altijd bui tengewoon vitaal. Spreken doet zij niet veel, doch er is weinig, dat aan haar pien tere ogen ontgaat. Bij gunstig weer maakt zij nog geregeld een wandeling In de tuin en deze zomer hielp ze nog met het boon tjes afhalen. schenk onder enveloppe; zijn echtgenote offreerde haar bloemen. taal heeft het concern thans opdracht voor 15 tankers, met een totale inhoud van 400.000 ton. Zjjn werven zijn tot I960 volgeboekt. Prof. Gerbrandy die het luxe bijltje, waarmede de laatste lijn was door gehakt, als herinnering ten geschenke had gekregen, dankte in 't bijzonder de Zweed se relaties en overhandigde met enkele vriendelijke woorden mevrouw Thulin - Malmberg, door wie de doopplechtigheid was verricht een fraai souvenir. Nog lang gonsde Alblasserdam door de toevloed van velen uit de omtrek en., van verre. Er waren bij de tewaterlating be halve Zweden, Finnen en Zwitsers, school kinderen uit Nieuwe Tonge als gast aan wezig geweest. En bovendien tal van bui tenlandse diplomaten en persoonlijkheden uit de scheepsbouw-, reders- en bankwe reld. Van de buitenlandse diplomaten noe men we de Zweedse gezant Sven Dahl- man en Abdoel Hassein Meftah. de ge zant van Iran. Ook burgemeester Van Walsum van Rotterdam was met zUn echtgenote aanwezig. Veiligheidsketting voorkwam erger Zaterdag heeft zich op de provinciale weg te Zaandam een ongeval voorgedaan, dat ondanks het vrij drukke verkeer goed afgelopen is. Chauffeur M. P. van den H. van een trekker met aanhangwagen van een expe ditiebedrijf uit Alkmaar bemerkte, dat er iets met de aanhangwagen niet in orde was. Hij remde langzaam, zodat de aan hangwagen zich niet in de trekker kon bo^gn en toen de anto tot stilstand was gekomen zag hij. dat de voorwielen van de aanhangwagen ontbraken en dat de as een brede voor in het asphalt had ge ploegd. Bij een onderzoek bleek, dat de trek- stang tussen de aanhanger en de trek ker was gebroken, maar de veiligheids ketting had het gewicht gehouden. Door de slingeringen waren echter achtereen volgens de rechter- en linkervoorwielen van de aanhanger los geraakt. De linkerwielen waren tussen tegenllg- gende auto's doorgerold, zonder er een van te raken De Egyptische premier, luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, heeft gisteravond verklaard, dat de Egyptische inlichtingendienst een document heeft onderschept waaruit zou blijken, dat Israël op 28 Februari van dit jaar van plan was een grootscheepse aanval op Egypte te doen, doch hiervan afzag toen was gebleken, dat het Syrische leger opdracht had Israël aan te vallen als dat land een aanval op Egypte zou doen. De premier verklaarde dit in een toespraak op de Egyptische militaire academie. Hij zeide dat de Egyptische inlichtingendienst verder de hand heeft gelegd op een rapport van de Franse inlichtingendienst, waaruit de grootte van de Westelijke militaire hulp aan Israël zou blijken. Verder beweerde Nasser, dat de Egyp tische geheime dienst nog op een twee de geheim rapport, een van de Britse inlichtingendienst, de hand had kunnen Voorts ontving de jarige uit het gehele D}t Britse ranDOrt 70u j„hou- lamd en zelfs uit het buitenland een lessen. vn Britse rapport zou innou stroom van schriftelijke en telegrafische den, dat een Egyptische aanval op Is- gelukweneen, alsmede tal van geschenken en bloemen Zo kreeg zij oa. een bloem stuk van de commissaris der Koningin in raël onwaarschijnlijk geacht moest taire uitrusting voor Israël, en beloften en woorden voor Egypte. Deze mach ten bewapenen Israël en weigeren ons wapens te zenden, waardoor wij ons niet aan hun invloed kunnen onttrek ken en aan hun genade zijn overgele verd. Wij zullen", zo zeide Nasser, wiens rede herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, „onze politiek Gelderland en van de kapitein ^en de be- j 0p Egypte daarentegen zeer waar schijnlijk was. „Dit geheime rapport ning wijkverpleging en de aantekening b, voor nazorg geesteszieken. De belde ande re Kruisverenigingen hebben gezamenlijk twee psychiaters en vier districtsver pleegsters aangetrokken. De voor- en nazorg van geesteszieken oelooft een steeds belangrijker plaats in te nemen in de psychiatrische zorg. daar er een sterke tendenz bestaat tot huisver zorging Behalve dat dit veroorzaakt r sebrek aan ruimte in de in richtingen, kan ook een belangrijke oor zaak worden gezocht in nieuwe inzichten in de wetenschap. De stichting wordt voor 50 pet gesub sidieerd door de provincie. Het restant wordt gesubsidieerd door nagenoeg alle gemeenten. Bij de organisatorische veranderingen in de voor- en nazorg van geesteszieken heeft de stichting de zorg op zich ge nomen, voor bijna 2.000 geesteszieken. Het Wit-Gele Kruis-team heeft de onmidde' lijke zorg voor ruim 300 katholieke zieken Men neemt echter aan, dat het werke lijke cijfer van katholieke geesteszieken ken stoet vat- ue/-. kers, die per auto en hoger iigt. 'Per fiets uit het r-hele land en zelfs van 1 ningin en Aandachtig volgde zij Zondagmorgen de door pastoor B. A. W. Kaeter van Ei bergen in haar huis voor haar en haar huisgenoten opgedragen plechtige H. Mis, welke voor deze gelovige vrouw evenals op haar vijf voorgaande verjaardagen, het hoogtepunt van de dag vormde. Na het ontbijt sprak de pastoor de jarige toe en bracht haar de persoonlijke gelukwensen over van de apostolisch administrator van het aartsbisdom, mgr B. J. Alfrink. Na afloop voelde „Chrissemeuje" zich een weinig vermoeid en ging zij een tijdje naar bed, maar 's middags was zij weer present en in siaai de schier onafgebro- j over de grens kwamen om haar te felici teren of althans even te zien, te ontvan gen. Politie trof maatregelen Nog nooit was het daar aan de grens in Holterhoek, waar normaal vrijwel geen verkeer is, zo druk als deze dag. Door het voortdurende komen en gaan was het aantal bezoekers moeilijk te schatten, doch een schatting van 2000 lijkt ons eer. der aan de lage dan aan de hoge kant. De politie had maatregelen getroffen, dat de jarige geen overlast werd aangedaan en het zo geregeld, dat de bezoekers achter elkaar aan de ene kant de woning binnen gingen en aan de andere kant het huis weer verlieten, zodat zij als het ware de fileerden voor de jarige. Daar dit voor haar te vermoeiend zou zijn, werd, be houdens enkele uitzonderingen, geen ge legenheid gegeven haar de hand te druk ken. Evenals vorige jaren bracht de mu ziekvereniging „Euphonda" uit Eibergen de jarige 'een aubade, die zij voor het raam van de keuken, haar vertrouwde plekje, vanwaar ze een oog op het erf heeft, in ontvangst nam. Om het publiek een weinig te spreiden gaf, deze vereni ging vervolgens op het nabij gelegen erve Boomers een concert. Ook keek de 106- jarige naar het optreden van de boeren - dansers uit Rekken en de jeugddrumband met dansgroep „De Bonte Boertjes" uit Enschede. manning van het motorschip „Eibergen". Van de stapels brieven werden haar de belangrijkste voorgelezen. De rest zal zij de komende dagen zélf doorwerken. Zondag is de oudste inwoonster van ons land, de te Eibergen wonende weduwe A. B. Kamebeek geb. Backs106 jaar geworden. Bij deze speciale gelegenheid heeft de pastoor van Eibergen op de ochtend van haar verjaardag de H. Mis opgedragen in de woning van de feeste- linge. worden, doch dat een aanval van Israël voortzetten totdat wij ons leger heb ben opgebouwd, dat onze grenzen, te gen welke agressie ook, zal kunnen bevindt zich op het ogenblik in mijn bureau", zo zei Nasser, „en ik ben be reid het aan de Britse ambassadeur te Cairo te laten zien, indien hij de wens daartoe te kennen geeft". „Dit is wat de Westelijke machten bedoelen met het machtsevenwicht in het Midden-Oostenwapens en mili- Koninklijke gelukwensen Het gemeentebestuur van Eibegen wa.- vertegenwoordigd door burgemeester L H. H. R. van Wensen en echtgenote, wet houder Maarse en secretars G. Hosper De burgemeester feliciteerde Nedei lands oudste inwoonster namens de Ko bracht de jarige een ge- - SPSSJRHSS M beschermen". Nasser herhaalde nog eens, dat Egyp te niet van plan is onrust in het Mid den-Oosten te zaaien. Inmiddels heeft de Libanese minister van buitenlandse zaken, Selim Lahoed, in antwoord op vragen van persverte genwoordigers over de Russische wa penleveranties aan de Arabische lan den, verklaard, dat ook Libanon be reid is elk voorstel op dit gebied, van welke zijde het ook komt, te aanvaar den zolang er geen voorwaarden aan zijn verbonden. In Damascus zeide pre mier Said Ghazzi van Syrië, dat zijn re gering de kwestie van wapen aankopen „nog steeds besudeert", doch dat nog geen beslissingen dienaangaande waren genomen. Majoor Burns, hoofd van de V. N.- bestandscommissie in Israël, heeft gis teren intussen verklaard, dat zowel Israël als Egypte hun troepen hebben teruggetrokken uit de gedemilitariseer de zóne tussen het schiereiland Sinai en Israël. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer S. A. J. Vloothuis; heeft benoemd tot pastoor te Nieuwkoop de zeereerw. heer A. C. J. van Rooyen en tot pastoor te De Cocksdorp Z. v. d. Klein, die kape laan was te Amsterdam (HJH. Nic. en Barbara).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3