'.O.S. bracht Fortuna '54 aan de rand van een nederlaag jigenent redde het gelijke spel voor de Limburgers BW hield na rust zijn zuivere aanvalsspel niet op tempo Eindhoven won in tweede helft Gewijzigde Stormvogels-ploeg geducht op schot Oranje-hockeyers beukten op de Oostenrijkse muur In alle overmacht slechts een 1-0 overwinning De Zwaluwen blijven Amateurs Oranje-zege is 150 gulden waard D.O.S. speelde prachtige tweede helft Franse volley-teams klopten Nederland Feijenoord kwam echter niet verder dan 2-2 Dodelijk ongeluk bij Ronde van Kampen AJAX benutte zijn betere kansen niet Twee goals van Schmidt beantwoordden Amsterdam's tempo-offensief Rigtersbleek met 6-2 verslagen Vijftien strafcorners tegen één drukten het krachtsverschil nauwelijks uit Hockey-dames tegen West-Duitsland P.S.V.'s kampioens- glans is er nu helemaal af T.S.C. voegde zicli bij Vlissingen Reiff's wereldrecord 2000 meter gebroken j Maar met profs tegen Rode Duivels MAANDAG 3 OCTOBER 1955 PAGINA 6 Zowel de dames als de lieren NEDERLANDS HONKBAL- TEAM BEHAALDE GROTE ZEGE Renner Veldhuis kwam ten val DE VOOGD k.o. Sparta fortuinlijk gelijk Elinkwijk royaal winnaar DUITSE HANDBAL-ZEGE Amateur-voetbal Sneek nu „nergens" meer D.W.V.'s „schade" T.S.C. aan kop Door Hongaar Roszavolgyi HAAN—PLANTAZ SNELLER DAN SCHULTE—PETERS (Van onze speciale verslaggever) GELEEN, Zondag. Er ontsnapte een zucht van verlichting aan de 14.000 toeschouwers in het Stadion p Geleen, toen Angenent met een fantastisch mooie kopbal diep in de tweede helft voor Fortuna tegen DOS de gelijkmaker scoorde en de stand op 33 bracht. Want alle Geleense verwachtingen waren na de sensationele inzet van de tweede helft, |toen DOS na een felle start van een 21 achterstand op een 32 voorsprong was beland, de bodem ingeslagen. DOS capituleerde niet voor het hoge tempo van de Limburgers, in de Utrechtse achterhoede verloor men zijn hoofd niet bij de charges jran Appel of Angenent nadat Carlier en Huis, de Geleense buitenspelers de bal voor de doelmond hadden gebracht, DOS dacht er zelfs niet aan zijn voorsprong -net man en macht te gaan verdedigen. Nee, Van de Bogert, die prachtige Utrechtse ^pelopbouwer die alsmaar achter de voorhoede aan opereerde en bovendien op het niddenveld waardevolle assistentie bood bleef zich zelf en met hem de gehele Jtrechtse voorhoede, die met recht op doel gerichte aanvalsstoten de Geleense defensie trachtte te overrompelen, een nuchtere tactiek die er niet om loog en die drie prompte doelpunten had opgeleverd. ANGENENT, gelijkmaker Het was dus jeen opluchting voor de eleense supporters, dat Angenent de ;elijkmaker scoorde en het had nog maar einig gescheeld, of Van de Bergh. de tstekende doelman van de Utrechtena- had de kopbal gestopt. Hij zweefde naar de bedreigde hoek maar hij kon 'e vaart van het leer niet stuiten. Het was een doelpunt dat in kwaliteit wedijverde met het schot van Van der Linden, waarmee hij in de 10e minuut van de eerste helft De Munck kansloos sloeg- Uit een voorzet van Luiten nam hij het leer ineens op zijn schoen en er volgde en strak, hard schot langs de paal op niehoogte. Er was geen houden aan. In e daaraan voorafgaande minuten had et publiek zijn hart kunnen ophalen aan en paar knappe staaltjes keepen van Kan de Bergh en De Munck, die resp. een opbal van Appel en een schot van Van er Linden de weg naar de touwen had ersperd. De strijd was boeiend, niet he1 ninst om het feit dat hij gelijk opging. In de 20ste minuut volgde de gelijk- naker, waarvoor de wat verwaarloosde Carlier op de linkervleugel de grondslag egde. Zijn hoge voorzet kon Van de 3ergh niet geheel onder controle krijgen, egelijk stormden Appel en Van Basten dp het leer toe. De grotere felheid van Appel won het en meteen slingerde hij sijn been onder het leer. dat in het ver laten doel vloog: 1—1. De totstandkoming van het tweede doelpunt, waarmee For tuna op zijn strijdlustige tegenstander de leiding veroverde, was bijna een getrou we copie van het eerste Geleense doel punt. Wéér kon een zwaar belaagde Van de Bergh op een voorzet van Huis het leer niet volledig onder controle krijgen Ravenstein schoot als een pijl uit een boog toe en plaatste het leer prompt in de tou wen. De Utrechtenaren protesteerden hoorbaar en zichtbaar, wierpen boze blik. ken naar scheidsrechter Verkerk die on danks het vlaggegezwaai van één der- grensrechters, die meende, dat Ravens-teir in buitenspelpositie stond, het doelpunt goedkeurde en naar het middenveld wees Het behoorde blijkbaar bij de sensaties, die het publiek vijf minuten na de her vatting zou ondergaan en die het aan de rand van vertwijfeling bracht. Want toen drukte de DOS-voorhoede, waarin de be weeglijke Lammers met de reputatie van Cor v. d. Hart spotte, de vaak onzekere Geleense defensie ais een kaartenhuisje in elkaar. Men liep daar te hoop zonder te weten wat te doen. En eigenlijk wist Lammers het ook niet, maar in 'n op-hoop- van-zegen-stemming loste hij een schot waarbij de kleine Pieneman door een ongelukkige reactie van zijn linkerbeen het leer van richting deed veran deren; het verdweer langs een boze De Munck in de touwen. DOS voelde, dat het nü moest gebeuren, zó zat de Utrechtse voorhoede on middellijk na de aftrap weer voor het Geleense doel, waar de zenuwen nog geenszins de klap hadden overleefd. Een beetje wezen loos liet men KrOmmert zijn gang gaan, rustig kon hij een voorzet lanceren, waar uit Lammers het leer langs een mismoe dice De Munck knalde: 23. En toen begon het gevecht in al zijn fel heid. waarbij DOS in geen enkel opzicht krimp gaf en de tactische onvolkomen heden van het Geleense spel helder en duidelijk aan het licht traden. Een weg zoeken door het centrum van de Utrecht se verdediging bleef onvruchtbaar, totdat dan Angenent eindelijk Fortuna van de rand van de afgrond haalde. In de laatste fase van de strijd liet de vermoeidheid zich gelden bij de spelers, maar in de Utrechtse verdediging, met doelman Van de Bergh als de grote uit blinker, weerstond men de druk, die de goed werkende Geleense halfs Pieneman en Noterfnans haar oplegde. Na afloop protesteerde DQS tegen het tweede doel punt van Ravestein. LAMMERS spotte zelfs met Van der Hart De landenwedstrijden volleybal Frank rijkNederland dames en heren, welke Zaterdagavond in het Pierre de Couber- tin-Stadion te Parijs zijn gespeeld, heb ben een tweevoudig Frans succes opge leverd. De dameswedstrijd eindigde in een 30 zege voor de Frangaises (15—13 159 158). die de tekortkomingen van de tegenpartij handig wisten uit te buiten. De ontmoeting stond overigens slechts op een matig peil omdat de meeste speelsters zo vroeg in het seizoen hun topvorm nog bij lange na niet bereikt hebben. De herenwedstrijd werd eveneens met 30 door Frankrijk gewonnen (1511 1510 en 152). De gastheren die een homogene ploeg opstelden, maakten zo wel in de aanval als in de verdediging een grote indruk. Zaterdagmiddag heeft een Nederlands Bondsnegental op het Meteoorterrein in Amsterdam-Noord de honkbalwedstrijd te gen een ploeg, samengesteld uit leden van de bemanning van twee Amerikaanse tor pedoboot jagers, die een onofficieel bezoek aan Amsterdam brengen, met 71 ge wonnen. (Van onze verslaggever). STADION FEIJENOORD, Zondag. Ondanks alle zwakke plekken: Bak en Moulijn op de linker wing, Van der Korput als middenvoor en Van der Hoek in de verdediging, is Feijenoord er in geslaagd om met 22 tegen B.V.V. de halve buit in het Stadion te houden. En dat was eerlijk gezegd een meevallertje. B.V.V.'s voorhoede verloor in de tweede heeft haar snedigheid en haar tempo en daardoor verzuimden de Bosschenaren om de overwinning erdóór te drukken. Bovendien waren er perioden in de tweede, helft, waarin de B.V.V.-defensie, draaiend om de dubbele stopper Krijgh-Rem- mers, heus niet zo waterdicht bleek als zij overeenkomstig haar reputatie zou moeten zijn; en het gevolg was, dat Feijenoord door ver opdringen van zijn half- linie een sprekend veldoverwicht kon uitoefenen. Een klein beetje pech en zeer veel peuterig spel stonden toen de realisering van de Rotterdamse kansen in de weg. De 17-jarige wielrenner T. Veldhuis, die Zaterdag als nieuweling deelnam aan de eerste na-oorlogse ronde van Kampen, is bij een valpartij zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in een van de Zwolse ziekenhuizen is overleden. Het ongeval gebeurde omstreeks half vijf. Veldhuis, die lid is van de RTVZ, (Ren en Toeristenvereniging Zwolle) reed in het peloton en kwam door nog niet opgehelderde oorzaak te vallen. Hij kwam met zijn hoofd op straat terecht maar in eerste instantie constateerde men slechts enige schaafwonden aan armen en hoofd. Veldhuis droeg een valhelm. Het slachtoffer had echter het bewust zijn verloren en werd in de loop van de avond van het ziekenhuis in Kampen waar hij heen was gebracht, overgebracht naar een van de Zwolse ziekenhuizen, waar hij later is overleden. De Nederlandse zwaargewicht-bokser Baby de Voogd heeft in Luxemburg, door knock out in de achtste ronde, verloren van de Luxemburger Wiegand: de partij was vastgesteld op tien ronden van drie minuten. Naar het ANP verneemt, is de vergoeding van de spelers, die in het Nederlandse Elftal wor den gekozen, door het bestuur van de KNVB voor dit seizoen bepaald op 150.voor een ge wonnen wedstrijd, op ƒ100. voor een gelijk spel en op 50. indien de ontmoeting wordt ver loren. Het besluit treedt met de wedstrijd NederlandBelgië, welke op 16 October a.s. te Rot terdam is vastgesteld, in wer king. Deze bedragen betekenen een verhoging van de vergoeding, welke het vorig seizoen voor het uitkomen in landenwedstrijden was bepaald. Het bestuur van de KNVB heeft deze maatregel ge nomen na vergelijking met de vergoedingen, welke in enkele andere landen op dit punt wor den uitbetaald. Krijgh startte met een paar foutjes en toen zowel hij als Van der Burgt een scherpe vleugel-schuiver van Schouten misten, ontstond een corner die door de jonge Moulijn.... achter werd geplaatst. Opvallend genoeg werden bijna alle hoek schoppen door Feijenoord zeer slecht ge nomen, uit géén ervan ontstond gevaar en dat typeert meteen al een van Feijen- oords zwakheden. Voorlopig kregen de Rotterdammers (in het blauw wederom) geen kansen meer. Met een zeer zuiver en oog-strelend positie- en combinatie-spel wandelde de Bossche voorhoede ettelijke malen dwars door de Rotterdamse linies heen, een prachtige pass van rechtsbuiten Van den Dungen naar Van Beurden, die langs Steenbergen glipte, resulteerde in een doelrijp schot, dat Van der Bijl ternau wernood weg kon stompen om direct daarop de afstand-kogel van Quaadvliet' weg te vangen. Na negen minuten drukte BW zijn aanvalsmeerderheid uit in een fraai doelpunt, toen Van Beurden zich na fraaie centers van Van Overbeek en Quaadvliet vrijspeelde, zijn lange voorzet de Feijenoord-defensie helemaal los trok en de sneloplopende Heijmans van korte afstand gemakkelijk kon scoren; een fraaie combinatie-goal, die men als het ware kon ,,zien aankomen". Feijenoord wist aanvankelijk geen raad met de dubbele middenvoor-positie, waarin Van Overbeek en Van Beurden herhaaldelijk langs Van der Hoek glipten, zodat de blauwhemden met vijf man op één rij stonden te verdedigen. Pas bij het verstrijken van het eerste half-uur waag den Steenbergen en Osterholt zich meer naar voren en toen liet prompt de BVV- verdediging op haar beurt steken vallen. Een onbestraft gehleven overtreding van Remmers tegen Van der Korput in het strafschopgebied maakte een einde aan een beleg op het Bossche doel en onmid dellijk daarop tikte Van Beurden uit een geraffineerd door Quaadvliet genomen vrije trap de bal tegen de Feijenoord- paal! Schouten was de enige gevaarlijke man in de Rotterdamse aanval en ook de enige die het tempo hanteerde. Hij legde beide malen de basis voor twéé schoten van Moulijn, die Krijgh achter elkaar uit het doel moest koppen! In die periode kon Feijenoords gelijkmaker niet uitblijven en in de 36e minuut was het zo ver. toen Schouten zich op een pass van Steenber gen fraaie vrijspeelde en met een schit terend schot Van der Burgt versloeg. Maar twee minuten later leidde BW opnieuw. Weer door zo'n fraaie algeme ne aanval, waarbij Van den Dungen zelf de aanval over Van Overbeek en Her mans inleidde om de voorgezette bal van korte afstand beheerst in te zetten. 'lussen Terlouw en De Koning in kopt Ajax-middenvoor Michels op liet Sparta-doel, waar Mühring de bal echter zal vangen. hem op een vrije schop kwam te staan. Die vrije schop werd door Van Dijk zelf genomen. Er ontstond een schermutseling, waaraan rechtsachter Visser een einde maakte door de bal met de hand weg te spelen. Scheidsrechter Horn was het niet ontgaan en wees naar de witte stip, waar vandaan Van der Kuil de bal achter doel man Mühring joeg; 1-0. Sparta reageerde met een aantal door zichtige manoeuvres door het centrum, waar spil Elzer als een rotsblok in de weg stond. En werd de Amsterdamse stopper gepasseerd, dan stond daar altijd nog doelman Pieters Graafland, die van middag in een brillante vorm stak. Sparta moest met zijn gelijkmaker wachten t.ot na de rust. Zestien minuten na de hervatting plaatste linksbinnen W. van der Gijp de bal naar rechtsbuiten Van Ede, die Pieters Graafland met een schuiver tot een geslagen man maakte: In de 22ste minuut mocht Ajax een vrije schop nemen. De bal werd door Van Dijk naar middenvoor Den Edel geplaatst, die hoog inschoot. Scheidsrechter Hom keurde het doelpunt echter af, omdat de afstand tussen het Rotterdamse „muurtje" en de bal geen negen meter was geweest. Vijf minuten voor tijd kreeg Ajax als nog de kans de zege in de wacht te slepen, toen Van Dijk zijn clubgenoot Den Edel lanceerde. Laatstgenoemde kwam vrij èn alleen voor Mühring te staan, maar vergat gericht te vuren.... Daardoor bleef het 1-1. (Van onze sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag. De wedstrijd AjaxSparta, een duel met een roemrijke voorgeschiedenis, is vanmiddag in het stadion in De Meer een teleurstelling geworden. Van goed spel was slechts zelden sprake en de 20.000 toe schouwers hebben zich alleen maar kun nen verwarmen aan de spannende mo menten, waarmee de ontmoeting zo rij kelijk was bedeeld. Het is tenslotte 1-1 geworden; een uitslag, die de verhouding het best weergeeft. Sparta trok na het beginsignaal het eerst ten aanval, wat resulteerde in een schot van middenvoor Daniels; doelman Pieters Graafland stond echter op zijn post en greep de bal bekwaam. De Rot terdammers bleven in het Amsterdamse doelgebied en schoten opvallend veel, doch onzuiver. Na tien minuten verplaat ste Ajax het spel en waren het vooral de kleine rechtsbinnen Van der Kuil en Michels. die het de Rotterdammers in de verdediging zo lastig mogelijk maakten. Na twintig minuten werd de score ten slotte geopend. Spil Terlouw duwde linksbuiten Van Dijk in het strafschopge bied wat te hardhandig opzij, hetgeen Goede schoten van Heijmans en Van den Dungen tegenover slechte schoten van Bak en Schouten accentueerden BVV's betere aanvalsspel, maar bij een verre kogel van Steenbergen èn bij een boog schot van Moulijn op de lat kroop BW toch door het oog van de naald. Twéé kansen voor Van de Korput en de bij vlagen voortreffelijke Schouten te genover wel zès kansen voor Van Over beek en Van Beurden hielden ook na de rust de balans in het voordeel van de veel zuiverder spelende Bosschenaren, die echter geleidelijk de vaart en de precisie in hun aanvalsspel verloren. En toen in de negende minuut van de tweede helft Bak, wederom na goed werk van Schou ten- de bal op maat voorzette naar de boven Krijgh uitrijzende Van de Korput en diens kopbal de roos trof, lagen de kansen weer gelijk. Vlagen waarin Feijenoord zijn tegen stander nu op eigen helft samendrukte, bleven echter door peuterig gedoe in de voorhoede zonder resultaat. Bak liet zich door De Bruijn vervangen (Bosselaar we gens militaire dienst afwezig), Van Hin- tum door Bertens, een schot van Schoten ging net naast, een verre kogel van Van der Hoek werd corner getipt en Feijen oord mocht met het gelijke spel al blij zijn. Want bij BVV's laatste aanvallen moest Van der Bijl nog in het geweer komen op gevaarlijke schoten van Van Overbeek en Heijmans om tot geruststel ling van de 25.000 toeschouwers te voor- (Van onze sport-correspondent) EINDHOVEN, Zondag. In een wedstrijd met voor iedere partij een helft van licht overwicht, is Eind hoven tegen Amsterdam met de hakken over de sloot gekomen, al zou een wat royalere overwinning niet tot het onmogelijke hebben behoord, wanneer de Eind- hovenaren tot het einde van de wedstrijd actief waren gebleven. Nu moet gezegd zijn, dat het hoge tempo, dat Amsterdam opdrong, vele blauwwitten in ademnood deed komen, zodat b.v.' linksbuiten Schmidt zich moest laten vervangen wegens vermoeidheid. Er waren overigens wel meer reserves nodig want reeds na tien minuten moest Mesman met een beenwond van het veld worden gedragen. Hij werd op de linksbackplaats vervangen door Meyer. En nog voor rust kwam doelman Hansen onzacht in aanraking met een doelpaal, zodat hij na rust niet meer terug kwam en Van Gemert onder de lat kwam te staan. sterdam vaak in de listig opgestelde bui- tenspelval. terwijl Van Raalte zich aan de andere zijde als een held weerde. Deson danks vergrootte invaller-linksbuiten Vis sers met een kopbal de voorsprong, maar toen luwde de energie van de thuisclub, zodat de gasten het offensief konden over nemen. Dat gebeurde ook en prompt kon mid- voor Gallis iets van de achterstand af knabbelen, maar toen was het te laat om de nederlaag voor de Amsterdammers te voorkomen en in de nog resterende enkele minuten hield de Eindhovense verdedi ging het hoofd koel. De eerste helft was voor Amsterdam, dat iets sneller was en ook doortastender, hetgeen ook in een doelpunt tot uiting kwam, toen Ben Weenink na 25 minuten via de paal kon scoren- omdat de Eind hoven-verdediging bleef staan voor ver meend buitenspel van de Amsterdamse rechtsbinnen. Kort voor de rust kwam Eindhoven tot een machtig offensief, maar schoten van Louwers, Schmidt en Feyen komen dat BW tóch nog met de zege i gingen naast of over of werden een prooi zou gaan strijken. van de uitstekend keepende Van Raalte. De tweede helft begon met een duide lijk Eindhoven-overwicht, wjïrvan Snoek de motor was. Reeds na vier minuten maakte Schmidt met een kopbal gelijk, na een voortreffelijke combinatie tussen Lou wers en Van Rooy. Acht minuten later leverde laatstgenoemd tweetal weer zulk een prachtig samenspelletje en nu kon Schmidt de bal in doel lopen, waardoor Eindhoven met 21 aan de leiding kwam. Terwijl Eindhoven met dit offensief be zig was, liepen de voorwaartsen van Am- (Van onze Ilockey-medewerker) WENEN, Zaterdagavond. De laatste wedstrijd onzer hockeyers in 1955 is een van de eenzijdigste krachtmetingen geweest. Nooit was Neder land zó veel sterker zonder te kunnen scoren, behalve dan dat ene doelpunt. Nu werd duidelijk hoe ook India te War schau slechts met. 10 van deze wilskrachtige Oostenrijkers won ondanks verre superieur spel, ondanks 15 strafcorners tegen één. Het was een muur voor het doel, die niet te forceren was. Dat het bij een zo sprekend overwicht, slechts een 10 zege is géworden, moet de indruk vestigen dat de Neder landse ploeg, in elk geval de aanval, gefaald heeft. Dat is echter slechts ten dele juist. Er zijn, ondanks die concen tratie van spelers in en vóór het Oostenrijkse doel. kansen geweest waarvan niet geprofiteerd is. Maar één persoon was daarbij de held van de dag, de Oostenrijkse doelman Jera- bek, die vele schoten onschadelijk maakte. Wat onze aan vallers ook probeerden, deze jonge Weense crack dook al tijd weer op de juiste plaats op om een doelpunt te voor- UMUIDEN, Zondag. Stormvogels heeft veel plezier beleefd van z'n gewijzigde opstelling. De voor hoede, welke op alle plaatsen was gewij zigd en waarin thans Jansen jr (ex Ken- nemers) was opgenomen en linksbinnen Snoeks thans met groot succes op de vleu gel opereerde, heeft er lustig op los ge scoord zodat Rigtersbleek met een 6-2 ne derlaag huiswaarts kon keren en daarmee zelfs nog volop tevreden mocht zijn. Reeds van het begin af was de IJmuider club onophoudelijk in de aanval en het verrassend goede spel van Snoeks jr op de linkervleugel stelde aan de Oostelijke defensie de hoogste eisen. Doelman Koers speelde een gave partij en wist in de eer ste fase reeds enkele zeker schijnende doelpunten te voorkomen, maar nadat De Boer eerst keihard had naast gekogeld kon dezelfde speler even later toch de stand op 1-0 brengen. Rigtersbleek ging daarna profiteren van een verslapping in de Umuider gelederen. Bleyenberg c.s. vielen enkele malen hef tig aan. maar Trooster en Schutte kre gen tegen Snoeks sr weinig kans ter wijl Bleyenberg zelf tamelijk laks speel de en bepaald geen prettige sfeer in zijn voorhoede schiep. Het offensief van de bezoekers liep dus dood en toen de IJmui- denaren het tempo weer wat verhoogden, kwam het Enschedese doel onder druk te staan. Uit een voorzet van Snoeks jr kon Jansen sr nog voor de rust de stand op 2-0 brengen. Na de hervatting zette Stormvogels de zaak op dezelfde voet voort en was ook nu doorlopend in de aanval. Jansen jr scoor de al spoedig zijn eerste doelpunt voor Stormvogels (3-0), waarna het harde wer ken van Rigtersbleek werd beloond met een tegenpunt van Schutte welke speler herhaaldelijk goede dingen deed. Jansen jr maakte daarna het vierde doelpunt Stormvogels, maar van de aftrap af scoor de linksbuiten Kelder voor Rigtersbleek, 4-2. Even konden de bezoekers nog een licht overwicht ten toon spreiden maar de thuisclub nam toch weer het initiatief over en De Boer maakte aan alle onze kerheid een einde. 5-2 waarna Jansen jr zijn derde doelpunt ter wereld bracht, we derom na fraai werk van Snoeks jr, zodat Stormvogels voor 4.000 toeschouwers met 6-2 zeer verdiend won. komen. Toen het niet schoten niet ging, probeerde men de bal het doel in te drijven; toen ook dat niet ging lanceerden Bouwman en Van Grimbergen verraderlijke pushes, doch ook die stopte Jerabek op virtuoze wijze. En zoals liet met zulke talenten gaat, óók Fortuna was hem goed gezind. Toen hij eenmaal de bal langs zich zal vliegen, na een schot van Van Erven Dorens, redde de paal, een kanjer van Bouwman ging via de bovenlat over de goal heen; en enkele malen uitlopende werd tegen hem opgeschoten. Het was voor onze aanvallers, bij wie zich vooral tegen liet slot als zesde man captain Dick Loggere voegde, om wanhopig te worden en de kleine groep Nederlanders (onder wie de Nederlandse gezant in Wenen) merendeels toeristen bleven op die wijze tot het einde toe in spanning, want al tijd ban er een wonder gebeuren en zou de gelijkmaker nog kunnen ontstaan. De Oostenrijkse rood,jakken loerden er op bij hun spora dische uitvallen, ze knalden dan een bal recht vooruit, kei hard. en dan cr maar achter aan. Een misser is tenslotte altijd mogelijk, doch bij Drijver en Keulen leek het onmo gelijk en is het dat tenslotte ook gebleven. doch ineens naar rechts plaatste, waar v. Grimbergen in volle vaart de bal mee nam, nóg één man passeerde en toen, al leen voor hem staande Jerabek passeerde. Het Nederlandse dames-elftal voor de hockey-wedstrijd tegen West-Duitsland op 30 October te Berlijn, is als volgt sa mengesteld: Doel: J. Jurrissen (BDHC). Achter: S. de GreveDudok van Heel (Laren) en J. Hogestijn (Be Fair). Midden: Th. Glasz (Gooi). B. Terlingen (Be Fair) en I. den Tex (Amsterdam). Voor: E. Bleekemolen Be Fair). H. van Vroon (Were Di). N. van Nierop (Am sterdam), M. Vigeleyn (Kieviten) en T. Neelissen EMHC). Reserve: E. Haaksma (VCL). Schitterend lag het veld er bij, dat dan het- pièce de milieu van het Weense hockey-stadion moet worden als de entou rage gereed zal zijn. Maar voorlopig is er nog niets en men behielp zich dan ook, om de hoge gasten der TSH (die gaarne de vergaderzaal verlieten om in de al hier en daar in herfsttinten prijkende Prater te gaan voor de wedstrijd) en enkele autoriteiten van de stad Wenen en andere genodigden op eerij houten noodtribune te ontvangen. Voorts waren er rijen stoelen aan de lengtezijden geplaatst, doch de ac commodatie was primitief. Aanstonds was Nederland na het spe len der volksliederen in de aanval en reeds in de tweede minuut steeg een ge juich op toen Jerabek een droog schot van Bouwman uit de hoek grabbelde. Ook v. Erven Dorens kreeg 'n schietkans, de bal vloog rakelings naast. Dat herhaalde zich met Van Grimbergen en toen Bouwman daarop zich goed los werkte, werd hij in laatste instantie van de bal gelopen. De eerste strafcornerl Er volgde er daarna nog 14! De ene Nederlandse aanval op de an dere. maar alles vergeefs. En toen bij een spaarzame Oostenrijkse uitval Keulen een bal half werkte en zich omdraaiend snel herstelde, zag de arbiter er een strafcor- ner in, de eerste (en laatste!) voor Oos tenrijk. Er was ons bekend uit verslagen uit Warschau, dat Straka een ware strafcor nerspecialist was. Onze defensie stelde zich op, daarbij Mulder goed het oog op de bal latende. Een geweldige kogel in de linker bovenhoek zou doel getroffen -heb ben als Mulder hem niet zo zeker met zijn hand (de cricketter!) gestopt had, een staaltje keeperskunst van de bovenste plank. w..< Daarna heeft Mul- ?r"i der geen enkele bal meer behoeven te verwerken en is geen Ostenr(jker meer ge vaarlijk geweest! Want toen begon een belegering van iet Oostenrijkse doel lie in de 14e minuut onderbroken werd ioor.. het doelpunt van de dag: Loggere schoof de bal hard vooruit in de rich ting Bouwman, dia hem oppakte, een paar tegenstanders passeerde en toen deed alsof hij naar de v. GRIMBERGEN vleugel, naar Kris- ..die éne goal... ten centeren wilde, (Van onze sport-correspondent UTRECHT. Zondag Dank zij het wederom zo hoge tempo in de voorhoede en door het solide werk van de twee overige linies, heeft Elink wijk in eigen home PSV door de knieën gekregen. De roodwitten startten welis waar met een overwicht, doch hun voor hoede en meer speciaal aanvalsleidei Fransen moest al spoedig ondervinden, dat de Utrechtse defensie slechts spora- disch schieten zou toestaan. Nadat het Eindhovense overwicht tot staan was gebracht en Elinkwijk de la kens ging uitdelen, bleek al spoedig dat de Utrechtse aanvallers zich met flitsend spel veel meer kansen wièten te scheppen. Voorlopig was het houtwerk enkele ma len de sta-in-de-weg, maar in de 24e minuut kwam het leder dan toch achter Steiger, nadat eerst een schot van Hun- tink door het hout werd gekeerd. Wou ters een kogel van Vonk op de doellijn doortocht belemmerde, waarna dan ein delijk De Jongh succes had (1—0). Kort na de tweede helft nam PSV het heft geruime tijd in handen, maar in laatste instantie was Kraak onverbidde lijk. Nadat Elinkwijk het offensief had overgenomen kwam vlot succes en wel in de 20ste minuut, toen Westers met een voltreffer prachtig werk van Huntink. Vonk en De Jong mócht afrondeik. En nauwelijks een minuut later liet Hun- tink met een fraaie center De Jong op nieuw Steiger van dichtbij geen schijn van kans geven. Dat was dus 3—0. In de resterende tijd heeft PSV alles in het werk gesteld om de eer te redden. Dillen was daar een keer heel dicht aan toe. Het Utrechtse hok bleef echter pot dicht De te Agram gespeelde handbalwed strijd Zuid-SlaviëDuitsland (dames) is met 101 door de bezoeksters gewonnen Bij rust leidden zij reeds met 5—1. Geen van de twee koplopers van het eerste uur: Sneek en Arnhemse Boys, spelen in de B- groep van het Eerste klas Ama- ;eur-voetbal voorlopig nog een rol van betekenis. De Friezen werden door Hengelo teruggeduwd en de Arnhemse Boys werden verslagen door de nieuwe leider Robur et Velocitas. Robur leidt nu met 6 punten uit 3 wedstrijden (Sneek en Arnhem se Boys 3 pt.) en heeft nog drie andere ploegen in zijn kielzog: Hengelo dat dan Sneek afwees, W.V.C. dat Veederveen naar de staart drukte en Zwaagwesteinde dat Muntendam versloeg, terwijl Quick '20 door de zege op Achil les nog het dichtst achter deze kopgroep volgt. De „schade" van D.W.V.'s vrije dag in de Westelijke A-groep is niet te groot geweest, want alleen West Frisia haalde, ten koste van Gouda, de volle buit binnen. Rapiditas moest tegen V.C.S, met een doel puntloos gelijk spel genoegen ne men. D.W.V, bleef ook vöör op Velox, dat in de Utrechtse derby tegen U.V.V. met een gelijk spel uit de bus kwam. Minder dan Velox deed Quick het. want de Haantjes wer den inderdaad wèl het slachtoffer van de eerste overwinning van hun tegenstander, in casu H.R.C., dat daarmee de staartgroep ontvluchtte. De Rotterdamse derby R.F.C. C.V.V. eindigde onbeslist, een te genvaller voor de groenwitten. het eerste puntje voor de gasten, die nu de laatste plaats aan Gouda hebben overgedaan. Vlissingen heeft in de Zuidelijke C-groep knap werk gedaan door uit de verre reis naar V.V.H. '16 nog een gelijk spel over te houden. De Zeeuwen handhaafden zich daar door aan de kop, al moeten zü de eerste plaats delen met T.S.C. en Brabantia. T.S.C. hield zijn eigen kans dus goed in. eigen hand. wees echter de poging van Maurits, mede-dinger naar de kop. met een resoluut ge baar af. En Brabantia deed hetzelf de ten koste van Roermond's aspi raties. Almania kreeg echter géén kans om bij te blijven, want de Broek- sittardenaren leden thuis tegen Al liance een zware nederlaag. Kim- bria behaalde ten koste van Sport club Emma zijn eerste winst, maar Schijndel leed tegen V.S.V. '34 het derde echec in successie en staat nu moederziel alleen op de laatste plaats. EERSTE KLASSE A West-Frisia 5 8 7.2 Rapiditas 4 6 5-2 D.W. V3 5 7-5 Velox4 5 7-7 R.F.C3 4 8-7 Quick4 4 8-6 De Spartaan3 3 4-3 H.R.C4 3 9-10 V.C.S4 3 3-4 U.V.V4 2 11-14 C.V.V3 1 2-5 Gouda 4 1 3-9 EERSTE KLASSE B Robur et Velocitas.. 3 6 13-6 Hengelo 4 6 14-9 W.V.C4 6 14-10 Zwaag-Westeinde ..4 6 12-10 Quick '20 5 5 12-13 Sneek3 3 7-4 W.A.V.V3 3 5-6 Arnhemse Boys 4 3 5-7 W.V.V3 2 5-6 Muntendam5 2 5-14 Veelerveen ..N3 1 7-12 Achilles3 1 2-4 EERSTE KLASSE C T.S.C3 5 8-3 Brabantia3 5 8-4 Vlissingen3 5 7-5 V.S.V. ,34 3 4 4-3 Maurits4 4 J7-6 Alliance 3 3 7-5 Roermond 4 3 7-8 Almania 4 3 7-10 S.C. Emma 2 2 6-7 Kimibria 2 2 7-8 V.V.H. '16 4 2 6-8 Schijndel 3 0 2-9 1 Tijdens internationale athletiekwedstrij- den te Boedapest heeft de Hongaar Rosza volgyi het Wereldrecord op de 2000 meter dat met 5 min. 7 sec. sedert 29 September 1948 op naam stond van de Belg Gaston Reiff verbeterd. Hij liep de afstand in 5 min.2.2 sec. Zijn landgenoot Tabori die op de tweede plaats eindigde liet 5 min. 3 sec. afdrukken, welke tijd 4 sec. onder hei Wereldrecord van Reiff ligt. Hiermede heeft Reiff geen Wereldre cord meer over. Naast het 200 m.-record had de Belg ook het 3000 m. Wereldre cord reeds jaren op zijn naam staan. Maar in Mei van dit jaar werd hem dat door de Hongaar Sharos afhandig ge maakt. Het Nederlandse koppel HaanPlantaa heeft in de Westfalenhalle te Dortmund een verrassende overwinning behaald in een 100 km koppelwedstrijd, waarmee hier het winterseizoen werd geopend. Haan en Plantaz (25 punten) eindigden namelijk voor SchultePeters (16 pun ten). HaanPlantaz reden, ten aanschou- we van 7000 bezoekers, de 100 km in 3 uur 54 sec. een nieuw baanrecord. De Nederlandse schutters werden bij de regen van corners om beurten afgelost, Bouwman door v. Erven Dorens later weer door Drijver maar niets hielp, of de bal werd niet zuiver gestopt (de arbi ters waren héél secuur!) óf de bal werd door een der vele verdedigers of in laat ste instantie door de schitterend keepende Jerabek gestopt. Ettelijke langdurige scrimmages leverde ook niets op nieuwe strafcorners, nieuwe variaties In spelop- boüw en aanvalstactiek, maarbij de rust nog altijd maar 10 voor Nederland. Stom verbaasd was ieder, die het spel gadesloeg. Maar de verbazing zou nóg groter worden. In de tweede speelhelft werd de pressie nóg heviger. Er werden tactische varia ingelegd'' listigheden ge probeerd de muur wankelde doch begaf zich niet. Men spare ons verder het een tonige verhaal. Het bleef 011 Zo heeft Oostenrijk dan tegen India èn tegen Nederland slechts met 01 verloren en het is begrijpelijk, dat de Oostenrijkers stralend van blijdschap over de voor hen mooie uitslag het veld verlieten, terwijl onze spelers ondanks de overwinning zeer onvoldaan waren. In do te Amsterdam gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de ANVV De Zwaluwen" namen vele leden deel aan de bespreking over net - langrijkste onderwerp van de agenda, nl. de bepaling van het standpunt van de Zwaluwen ten opzichte van het Betaalde voetbal. Door de voorzitter kon woide medegedeeld, dat als resultaat van een bespreking tussen een bestuursdelegahe van de KNVB en een dito van de Zwaluwen, het bestuur van de KNVB medege deeld heeft dat dit bereid is aan de Zwaluwen toe te staan de werkzaamheden voort te zetten in de sectie Amateur-voetbal in de KN\ B en wel op deze wijze als tot voorheen is geschied. A„hten Door het bestuur werd aan de vergadering deze vraag voorgelegd, nl.. „Acm™ de Zwaluwen het wenselijk, noodzakelijk en juist dat hun organisatie met hun ten dienste staande middelen en invloed achter het Amateur-voetbal blijven staan en daarin in de meest uitgebreide zin werkzaam moet "ïuven Met name alle verenigingen en bonden die de zuivere amateuristiscne gedachte van „het spel om het spel" huldigen en koesteren, steunen waar dit mogelijk is en meer bepaaldelijk de jeugdvorming in de voetbalsport op ideele en ethisch opvoedkundige grondslag versterken?" Waarmee de vergadering accoord ging, al werd door de heer Kruyver een amendement ingediend om dit aan te vullen met de bepaling, dat teneinde aan financiën te komen toegestaan werd jaarlijks een of meer wedstrijden te spelen, b.v. de jaarlijkse wedstrijd tegen de Rode Duivels, waarbij gebruik mag worden gemaakt van spelers uit de betaal de sector. Dit amendement werd niet overgrote meerderheid aanvaard. De aftredende bestuursleden, zijnde de heren mr A. van der Wilde, voorzitters M. .T. Koolhaas, ondervoorzitter; N. J. Twisterling, penningmeester: C. H. Poen en H. W. H. Herberts, commissarissen, werden herkozen. Voor de heer J. H. J. Panis aftredend commissaris, werd gekozen de heer J. H. M. Wijnen te Tilburg. Als opvolger van wijlen de heer L. van der Slik werd t/9i •MMtoris gekozen d« heer F. G. Triebei te Voorburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6