INTOURIST LAAT DE RUSSISCHE HOOFDSTAD ZIEN Toestanden bij „De Volharding voor de rechter De Stem der Kerk Ook in Nederland rassendiscriminatie „Onwaardige ruzies in liet ere- peloton van de B.S.„ Achter het IJzeren Gordijn (2) Scherpe contrasten op velerlei gebied voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! ftl Donkerhuidigen krijgen moeilijk kamers Van Beuningen- Coremans I»:-;j is 4H Mifft het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel MacMillan en Dulles bespraken toestand Midden-Oosten Ambonezen naar Capelle aan de IJssel Gouden „Orpheus' toegekend KOU? AKKERTJE Benoemingen Kath. Econ. Hogeschool Politierechter Om juridische reden vrijspraak geëist PAGINA 3 DINSDAG 4 OCTOBER 1955 Wmmm® Teleurstellend tmm Televisie Kamer mat vleugel TIP VOOR ASP I RANT- MOSKOUGANGERs Ziekenfonds in veriveer tegen Mij. tot bevordering der geneeskunst Gemeenteraad accoord met het plan STAKING BIJ „VOLKSWAGEN" Een Pauswoord in het licht van het Sint-Jansevangelie UNIVERSITAIR NIEUWS Elisabeth Schwarzkopf onderscheiden Onderhandelingen stopgezet Een opkomende Nieuwe leeropdracht prof. Smeets Rapport bleek onjuis .M»uw0OSI«gKBgMM F->' Van onze speciale correspondent ALFRED VAN SPRANG) MOSKOU, September 1955. In een kleine salon op de eerste verdieping van Hotel National zetelt (;e staf van Intourist welke belast is met liet behartigen van de belangen n buitenlandse bezoekers. Dat omvat alles van het wisselen van cheques en '..-et registreren bij de politie (a raison van een luttele achttien gulden) tot het veroveren van plaatsen in een volkomen uitverkocht Bolsjoi-theater of het kopen van kaviaar om mee naar huis te nemen. Een man die behoorlijk Engels spreekt, zwaait er de scepter over vijf meer ijverige dan aantrekkelijke meisjes. „Wat wenst u....?" vraagt hij als ik de morgen na mijn aankomst in Moskou bij hem binnen stap. 99 De stad zien. „Welke taal spreekt u het liefst....?" „Engels Er wordt even getelefoneerd. Een kwartier later staan er een auto me" chauffeur en een Frans-sprekende („Sorry, alle Engelse gidsen zijn bezet..") gids klaar om me twee uur lang de Russische hoofdstad te laten zien in ruil voor een coupon met sightseeing erop uit mijn Intourist boekje. Brede straten Het is prachtig weer. Weliswaar is September al een flink einri oo streek, maar het is nog volop zomer wat de temperatuur betreft. Dat geStMoskou natuurlijkeen blik. De mensen op straat dragen ucnxe kleren. De ijs. en limonadeverkoopsters op de trottoirs komen banden tekort iedereen te bedienen. En de bomen zijn nog groen. vraagt „Wilt u iets speciaals zienviaagi de vrouwelijke gids. „Nee, ik wil een indruk van de stad krijgen...." „Bent u al eens eerder in Moskou ge weest. „Nee We toeren eerst een beetje in het cen trum rond. De gids wijst onder het rijden nu en dan op con markant ge bouw. De oude manége weike nu als ga rage gebruikt wordt. Het kolossale Mos- kwa Hotel met zijn vijftien verdiepingen. De twee oude gebouwen van de univer siteit. Het Russische Historische museum en hét Lenin-museum. De moderne Denin bibliotheek met meer dan 17.000.000 boe ken en manuscripten. Het imposante ge bouw van de Raad van Ministers. Het his torische Bolsjoi theater natuurlijk, waar de Russische balletkunst hoogtij viert. En het Rode Plein met het Kremlin en mausoleum waarin de lichamen van Lenin en Stalin opgebaard liggen.Dan slaan we de Gorkystraat in. Dat is de hoofdstraat van Moskou. Het is een brede straat (op sommige punten is hij zestig meter breed) met ruime trottoirs. Drom men mensen schuiven er in beide rich tingen overheen. De mannen dragen over het algemeen vormeloze costuums en overhemden met een open boord. Als ze iets op het hoofd hebben is het meestal een pet. pe vrouwen dragen zomer japonnen van uiterst eenvoudig model. Een hoed en een paar schoenen met hoge hakken zijn een uitzondering. Lippenstift wordt weimg gebruikt. Ook Moskou heeft zijn plein met duiven. Het publiek kan voor een halve roebel een kommetje zaad kopen om hen te voederen. A B 55Ï0-P t wijken in. Blokken eendere flatgebou wen rijgen zich aaneen. Sommige zijn nog in aanbouw. Andere zijn al bewoond. Hier en daar staat er een klein, scheefgezakt huisje van hout tussen de granieten kolossen in. Het lijkt of men het er met opzet heeft laten staan om het contrast te accentueren. De gids vestigt er ten minste mijn aandacht °p. En op de vele televisie-antennes op de daken van de nieuwe huizen. „Is er in Nederland televisie....?" in formeert ze. „Ja „En hebben veel mensen een televisie toestel „Niet zoveel nog „Bij ons welzegt ze met iets van trots. Ik wil de eerste dag in Moskou niet onaardig zijn. Daarom vraag ik haar niet of zij het niet eigenaardig vindt dat men in Rusland evenveel 1250,voor een herencostuum als voor een televisie toestel moet betalen. En evenmin hoeveel mensen er in zo'n nieuw flatgebouw wo nen en hoeveel in oude, donkere woon kazernes waarin het geen uitzondering is dat zes mensen één kamer moeten delen. In de plaats daar van luister ik beleefd naar haar lofzang op de scholen en de schouwburgen en de hospitalen en het Gorky Kuituurpark op de oever van de Moskwa rivier. En ik maak er een gees telijke notitie van dat ze met geen woord over de kerken van Moskou rept. We keren terug. We rijden nog even langs een paar van de wolkenkrabbers waar Moskou zo trots op is. In enkele wonen mensen. Andere doen dienst als kantoorgebouw. Het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken huist in één ervan. Natuurlijk moet ik ook even naar de nieuwe universiteit aan de bui tenkant van de stad. „Twee-en-dertig verdiepingen.licht de gids toe. „Zo...." „Het is het hoogste gebouw in Europa. tweehonderd-en-veertig meter...," De universiteit staat op de Benin heuvels. Aan de voet daarvan is men bezig een enorm stadion te bouwen. Het zal enkele tienduizenden plaatsen meer hebben dan het bekende Dynamo stadion. In deze zelfde buurt komt ook een nieuwe woonwijk. Ook daar kijken we even. Dan rijden we weer een van de bruggen over de Moskwa over in de richting van het hotel. „En hoe vindt u Moskou....?" wil de gids weten als we afscheid nemen. „Zeer interessant. „Interessant...." herhaaltze en er klinkt iets van teleurstelling in haar stem over deze kwalificatie. Maar Moskou is voor mij ook teleurstellend. Het is tenslotte een millioenenstad (naar schat ting wonen er tussen de vijf en de zes- millioen mensen) maar het heeft weinig imponerends. De stad is zelfs in opper vlakte niet groot. Er staan een aantal fraaie historische en moderne gehouwen, maar werkelijk mooi is de stad niet. Mos kou heeft geen karakter en geen sfeer. Het enige wat eigenlijk opvalt is de breedte van de straten. Ais een van de grootste steden van de wereld is Moskou werkelijk een teleurstelling. (Nadruk verboden). Een van de wolkenkrabbers waar Moskou zo trots op is. De bouw vo.n nieuwe wolkenkrabbers is echter plot seling op bevel van Kroesjtsjef ge staakt, daar men ontdekt heeft, dat ze weinig rendabel zijn. overdreven weelderige hotel tracht de regering haar invloedrijke gasten te im poneren. De laatste illustere gasten waren bondskanselier Adenauer en zijn staf. Het hotel heeft een fortuin gekost en is natuurlijk helemaal niet rendabel. Maar dat speelt geen rol. De staat be- j taalt. Oftewel de belastingbetalers. En dat geldt ook voor de fraaie maar overdreven luxueuze métro, voor de paleisachtige universiteit, voor de oneconomische wol kenkrabbers. En voor de vele andere staaltjes van verkwisting. We rijden een van de nieuwe woon- pegenen die veruit het best gekleed zijn zl;( J?e. "^htairen, speciaal de of- ficieremR lopen er opvallend veel van ^uniformen "jke verscheidenheid HetnVmülfoenenstadZ°zintensief als men een millioenenstad zou verwachten Behalve een flink aantal bussen en trolly- bussen rijden ei'maar vier soorteS auto^s: de populaire Moskvich, de iets grotere pobeda (wat Russisch voor overwinning is), de zwarte, zespersoons Zim (van de Zavod Imeni Molotov) en de exclusieve niet in de handel zijnde Zis (van de Za- vod Imeni Stalin). Verreweg de meeste van deze auto's behoren aan de staat. De bestuurders er van koesteren eenzelfde minachting voor de voetgangers als bij ons. De voetgan gers negeren in dezelfde mate de stop lichten. Het zou interessant te weten hoeveel verkeersongelukken er dagelijks in Moskou plaats hebben. Maar dat zijn (met vele andere dingen) inlichtingen welke niet in de Russische kranten gege ven worden. 7 7 De gids draait haar relaas af. Ze scheldt niet op het oude regiem. Ze hem, hele nieuwe niet overdreven op. Maar ue tocht is zodanig opgezet dat het toen knap stuk woordeloze propaganda .vooi het communistische stelsel is. Tenminste, dat tracht het te zijn. De Gorkystraat gaat over in een bouie- vard, welke nog een stuk breder is. De twee' rijbanen zijn gescheiden door een ^De^Leningradweg.legt de gids uit. „Enorm breed...." „Ja; het is de breedste straat van Mos kou. Honderd-achttien meter. Er staan verscheidene grote flatgebou wen langs met gelijkvloers winkels. Voor verscheidene ervan staan een rij wachten den- een algemeen verschijnsel in Moskou. Hier is ook het Sovjetskaya Hotel: Mos- kou's meest luxueuze hotel. Tot de in ventaris van vele kamers behoren een vleuiTel en een electrische ijskast en waar schijnlijk een microfoon om de gesprek ken in de kamer af te luisteren. In dit Nederlanders, die een bezoek aan Rusland brengen kunnen bij een Nederlands reisbureau coupons kopen om de verblijfkosten in Rus land mee te betalen. Dezre INTOU RIST coupons geven recht op hotelaccomodatie, maaltijden en sightseeing. Coupons voor een eer ste klas hotel kosten 76 per dag. Deze coupons betekenen een flinke besparing op de andere nog veel hogere verblijfkosten. Men kan echter nog belangrijk meer besparen door die coupons in Fin land te kopen. De Finse mark is namelijk om de een of andere re den in Rusland meer waard dan enige andere valuta. Inplaats van 76 kost een dag verblijf in de Sovjet-Unie dan 53. Men kan zo nog meer besparen. In de eerste plaats door de reisbil jetten van Helsinki naar Rusland en terug in Finse marken te beta len. En in de tweede plaats door zoveel Finse marken als de wet toelaat mee naar Rusland te ne- Het is allemaal legaal. Men men moet het alleen maar weten. Voor de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam zijn gisteren de pleidooien gehouden in de procedure, dis het Haagse ziekenfonds „De Volharding" aanhangig heefj gemaakt tegen de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der geneeskunst. Aanleiding tot deze procedure is de be kende publicatie in „Medisch Contact het orgaan van de Maatschappij- Deze pu blicatie was een verslag van de secretaris van <je raa<j van beroep, waarin gerele veerd werd de aanvraag, die een niet weer bij de Volharding in dienst zijnde medicus had gedaan om weer als lid van de maatschappij te worden toegelaten. Deze dokter die indertijd door de Maat schappij op grond van zijn indiensttre- den bij het Haagse ziekenfonds was ge royeerd, had aan de raad van beroep me dedelingen gedaan over het ziekenfonds Naar aanleiding daarvan werd in boven vermeld verslag o.a. gesproken over schrikbarende toestanden, zodat ,,rnen zich mocht afvragen of er geen onderzoek zou moeten worden ingesteld". De vordering, die het fonds heeft in gesteld. omvat: intrekking van de publi catie met een dwangsom van f 1000 per maand een ideële schadevergoeding van f 5000 alsmede een volgens staat vast te stellen schadevergoeding. De raadsman van het ziekenfonds, mr H. F. Blaisse, stelde in zijn pleidooi, dat de publicatie een onrechtmatige daad was. Het was een ongevraagde publicatie, die een kwalificatie bevatte, welke onwaar was en waarvoor geen enkele rechtvaar digheidsgrond aanwezig was. De betrok ken dokter is vijf jaar bij het zieken fonds werkzaam geweest en °P grond van klachten van patiënten en zijn collega's ontslagen. „Dertig jaar voert de maat schappij reeds een aanvalsoorlog tegen het ziekenfonds, dat zij dood wil hebben", aldus de raadsman. De reden van het con flict ligt in de controversie tussen de op vattingen van de Maatschappij en die van het fonds. De Maatschappij verzet zich nl- tegen het standpunt: de arts is volledig in dienst van het ziekenfonds. Mr Blaisse betoogde verder, dat de Maatschappij geen gebruik heeft gemaakt van het aanbod van het ziekenfonds om een onderzoek te doen instellen naar de geïncrimineerde toestanden. Had men in derdaad het belang van de volksgezond heid willen dienen, dan had men zich tot de daarvoor in aanmerking komende geneeskundige autoriteiten moeten wen den. Volgens aangeslotenen bestaan er geen wantoestanden bij het fonds. De advocaat van de Maatschappij, mr J; Jolles zeide, dat zijn cliënte in het belang van de medische stand en het al gemeen belang „een verdedigingsoorlog voert. Het bewuste verslag, bestemd voor intern gebruik, werd aan de algemene vergadering uitgebracht en pleiter vroeg zich af of de pers het recht heeft daaruit te publiceren. De secretaris heeft in dit verslag gesproken over de medisch- ethische toestanden, doch niets gezegd over de medische verzorging der patiën ten. Hej gaat uitsluitend over de positie van de medicus, aldus pleiter. Een be zwaar van de Maatschappij is o.m., dat klachten van fondspatiënten worden be handeld door een uit leken bestaand be stuur De raadsman kwam tot de con clusie, dat het publiceren van het geïn crimineerde verslag geen onrechtmatige daad was en vroeg de rechtbank de vor dering niet toe te wijzen. Mocht de recht bank dit wel doen dan kan dit aldus pleiter niet geschieden alvorens zijn cliënte zou zijn toegelaten tot het leveren van het bewijs van het gepubliceerde. De rechtbank zal op 15 November von nis wijzen. 9? De Britse minister van buitenlandse zaken MacMillan, heeft gisteren met zijn Amerikaanse collega, Dulles, op het Sta te Department in Washington bijna twee uur besprekingen gevoerd. De beide staatslieden spraken over de toestand die in het Midden-Oosten is ontstaan door het Egyptische besluit om wapens in com munistische landen te kopen, over de ko mende conferentie van ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier in Genè- ve en over het terugtrekken van de Fran se delegatie uit de Algemene Vergadering der V.N. MacMillan verklaarde na zijn besprekin gen tegenover verslaggevers, dat hij niet kon meedelen of een besluit inzake hel Midden-oosten was genomen. Hij zou he den verslag uitbrengen aan zijn regering De gemeenteraad van Capelle aan de IJssel heeft gisteravond met algemene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden te Capelle- West en- tot de verkoop van een gedeel te ervan aan de staat, die op deze grond een woonoord voor Ambonese gezinnen wil gaan vestigen. De regering wilde, zoals bekend is, oor spronkelijk graag medewerking voor het inrichten van twee woonoorden voor Am bonezen te Capelle aan de IJssel verlenen, doch aangezien de gemeente raad zich uitsprak voor één woonoord in Capelle-West, heeft zij haar plannen om er op gronden, die eigendom zijn van wa terstaat, een tweede woonoord te gaan bouwen laten varen. Het woonoord zal plaats gaan bieden aan 150 gezinnen. Vele van de gezins hoofden, die in Capelle komen te w<onen, hebben reeds te kennen gegeven een be trekking in de metaalnijverheid te am biëren. Voor het eerst sedert de oprichting is een groep van 1500 arbeiders van de „Volkswagen"-fabrieken gistermorgen in staking geweest. Zij wensten kracht bij te zetten aan hun eis voor betaling door de directie van hun reiskosten. Nadat de eis was ingewilligd zijn de arbeiders in de middag weer aan het werk gegaan. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht aan vaardde gistermiddag dr W. Ph. Coolhaas het ambt van buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis der betrekking van Neder land (en andere Europese landen) met de overzeese wereld, met een rede getiteld: „Verloren -kansen". TOEN WIJ onlangs de heerlijke tijdschriftenzaal betraden, waar wij voor deze rubriek plegen te werken, viel ons oog op de daar lig gende „Osservatore Romano". Het was het nummer, welks gehele frontpa gina werd ingenomen door de rede van de Paus van begin September over de zending der historische wetenschap pen. De alinea, die wij toevallig het eerst lazen, luidde ais volgt: „Zij" de Kerk „weet dat baar missie, hoewel deze foor haar eigen wezen en doel tot het religieuze en morele gebied behoort, gelegen in het hiernamaals en de eeuwigheid, toch volop doordringt in de menselijke ge schiedenis. Altijd en overal, zich on ophoudelijk aanpassend aan de om standigheden van plaats en tijd wil zij, volgens de wet van Christus, de personen, het individu en, zoveel mo gelijk, alle individuen vormen, en daar door ook de morele fundamenten raken van de samenleving. Het doel van de Kerk is de mens, die van nature goed is, te doordringen van, en te veredelen en te versterken met de waarheid en de genade van Christus". HET WAS EEN Maandag, toen wij die woorden lazen. Een der taken, waarvan wij ons naar best vermogen kwijten, is een doorlopende, wekelijks terugkerende verklaring van het Sint-Jansevange lie in de Kerk onzer Orde te Maas tricht. De dag te voren, dus, hadden wij gesproken over de verzen, die net tweede hoofdstuk besluiten: „Toen Hij (Jesus) nu te Jerusalem wasge loofden velen in Zijn naam.. Maar Jezus vertrouwde Zich. hun niet toe, daar Hij allen kende. De gedachte, die ons noodzakelijk had geschenen om tot de betekenis dezer geheimzinnige verzen door te dringen, was, dat inderdaad de indi viduele mens, hoe vroom en begaafd ook. er nooit zeker van kan zijn Je zus goed te verstaan: hetgeen Hij open baart zo te begrijpen, dat Jezus zich hem kan toevertrouwen. Daarvoor is hetgeen het Woord Gods ons open baart te groot. Alleen in de Kerk kan men van zijn geloof zeker zijn. Alleen met haar voortdurende verlichting en steun kan men weten dat hetgeen men gelooft inderdaad beantwoordt aan wat Jesus uitspreekt. Deze ge dachte wordt versterkt door de over weging, dat Jesus zich slechts dan aan ons kan toevertrouwen, wanneer wij ons toevertrouwen aan Hem; dat is. wanneer wij niet volstaan met te (willen) aanvaarden wat Hij uit spreekt, maar ons Hem over- en uit leveren ons Hem geven en ons bindend plaatsen onder de leiding, die Hij ons zal willen bieden. Ook dit kunnen wij alleen door de leiding der Kerk te aanvaarden. Zijn wij alleen bereid Hèm te volgen en niet de Kerk, dan betekent dat, dat wij ons uiteindelijk toch weer richten naar eigen, indivi dueel, en dus te beperkt inzicht. Dan wordt onze uitlevering aan Hem ook geen werkelijkheid. In de Kerk wordt zij werkelijkheid. Zij grijpt door haar leiding diep in ons leven in; zij beïnvloedt zelfs, door haar leer over de heiligheid van het huwelijksleven, ons bestaan. Het is opmerkelijk dat Sint Jan na de genoemde verzen onmiddellijk over gaat op Jezus' gesprek met Nicode- mus over het doopsel. Wie over het doopsel spreekt, spreekt over de zicht bare Kerk. En het is zo, dat Jezus zich ons alleen in de Kerk sacramen teel toevertrouwt. Wie niet gedoopt is, kan wel de heilige Eucharistie eten, maar hij ontvangt geen sacrament. Het brood des even® 's voor hem geen oorzaak en 'eken van genade, met welke vurigheid hij het ook zou wil len ontvangen. Voor Sint Augustinus is dit de eigenlijke betekenis van Je zus' „zich niet toevertrouwen". Men kan die verzen dan ook evengoed lezen als de inleiding op het derde (Nico- demus-) hoofdstuk als het besluit van het tweede. De indeling in hoofd stukken, die wij volgen, is niet van de evangelist afkomstig. Men vindt in de oudste handschriften een dergelijke indeling niet. IN het woord van de Paus dus, waar op die Maandag ons oog toevallig viel, vindt men een toepassing en illustratie van deze inzichten. Wanneer Sint Augustinus het derde Sint-Janshoofdstuk verklaart, merkt hij op dat Nicodemus slechts één ge boorte kent, die oit de man en de vrouw. Er is een andere geboorte zegt hij, „die uit God en de Kerk". Dit betekent, dat haar, de Kerk, een ware oorzakelijkheid eigen is ten aan zien van ons leven als gelovigen. Hier over spreekt de Paus. Hij merkt op. dat zij hierdoor „volop doordringt in de menselijke geschiedenis". Terecht. Want als gelovigen nemen wij aan die geschiedenis deel; en onze over tuigingen, opvattingen en gedragingen beïnvloeden haar ontwikkeling. „Altijd en overal" zegt de Paus, wil zij deze invloed oefenen. Zij streeft er naar deze „zoveel mogelijk tot alle mensen" uit te strekken. Zij doet dit niet alleen direct, ten aanzien van de gelovigen, maar ook indirect, ten aan zien van alle andere mensen. Want het is een en de zelfde geschiedkundige ontwikkeling, waarin de enen en de 'anderen leven. Men kan dit universele Zendingsbe wustzijn der Kerk eerst dan goed be grijpen, wanneer men overweegt, in Wiens naam en waarom zij leiding geeft. Het betreft hier de factor die in de geschiedenis alles overheerst; het verkeer van de mensheid met Hem, van wie alles, dus ook het leven van iedere mens, is uitgegaan, en tot Wie alles wederkeert. J. H. C.CREYGTON, S.J. i lil irorToiroTon aismfidfi voor het re De Oostenrijkse sopraan Elisabeth Schwarzkopf en de Duitse bariton Die trich FischerDieskau hebben ieder een gouden „Orpheus" gekregen: beeldjes van de mytische zanger uit het oude Griekenland. Deze prijs is dit jaar voor het eerst in Mantua (Italië) uitgereikt. In het vervolg zal ieder jaar een gouden „Orpheus" worden toegekend aan de beste zanger of zangeres. De winnaars ontvingen ook laurierbla den. die de burgemeester van Zante. (Griekenland), waar Orpheus volgens de mythe is geboren, had gezonden. „Hoewel de buitenlandse student in Nederland zeker niet minder medewer king wordt verleend dan de Nederlandse student in den vreemde, ben ik toch van mening, dat de buitenlandse studerende alhier meer faciliteiten kunnen worden verstrekt, zoals b.v. het in enkele landen geldende speciale studententarief voor de spoorwegen". Dit zei de secretaris van de Foreign Student Service (F.S.S.) te Amsterdam, mr J. van Heest tijdens een persgesprek. Hij merkte dit op naar aanleiding o.m. van de weigering van het ministerie, om de dit jaar verstrekte subsidie van vijftig cent per maaltijd aan de mensa en aan de eettafels der studentensociëteiten, ook uit te breiden tot de overige inge schrevenen bij de mensa, dat zijn de stu denten, die geen hoger onderwijs volgen. Vooral voor de buitenlanders, die geen hoger, doch een andere vorm van on derwijs in ons land volgen zou dit een aanmerkelijke verlichting betekenen, om dat juist zij meer dan anderen zijn aange wezen op deze vorm van eetgelegenheid. Binnenkort zal in de Damstraat te Am sterdam een nieuwe mensa worden ge opend met een capaciteit van 200 zitplaat sen. Ten aanzien van de huisvesting der buitenlandse studenten zei mr Van Heest dat velen van hen het advies wordt ge geven in kleinere universiteitsplaatsen te gaan studeren vanwege het tekort aan huisvesting in de hoofdstad. „Vooral de kleurlingen onder de stu denten kunnen moeilijk onderdak krijgen bij particulieren. Dit is te wijten aan een zekere rassendiscriminatie, die ook in ons vrijheidslievende land voorkomt. Op het ogenblik studeren in ons land ruim 3400 buitenlanders, waarvan het grootste deel uit Indonesië en uit andere Oosterse landen komt. Deze donkergekleurde men sen worden meer dan anderen terugge stuurd bij de pensionadressen. Natuur lijk vallen ook hieronder de tot het Ne- De erfgenamen van de heer D. G. van Beuningen ontkennen de juistheid van het bericht met betrekking tot het proces tegen prof. Coremans. als weergegeven in een pers-communiqué. Dit communiqué hield in, dat de erfgenamen van de heer Van Beuningen zich bereid verklaarden tot het aanbieden van herstel in een vorm, die prof. Coremans voldoening zou ge ven, zowel wat betreft zijn persoonlijke eer als zijn intellectuele rechtschapen heid, zijn particuliere persoon en tevens als hoofdambtenaar Van de Belgische staat. De erfgenamen van de heer Van Beu ningen protesteren tegen deze medede lingen. De inlichtingen zijn afkomstig van prof. Coremans, die daarmee het geheim heeft geschonden van de onderhandelin gen. waarvan hij het noodzakelijkerwijs vertrouwelijk karakter had aanvaard. De onderhandelingen, welke ten doel hadden het proces, dat 12 October a.s. te Brussel zou worden heropend, stop te zetten, zijn afgebroken. derlandse rijk behorende Surinamers. Bij arbeidsbemiddeling worden dezelfde moeilijkheden ondervonden". Aldus de secretaris van de F.S.S.. De stichting van een modern studen tenhuis met 200 kamers, waarvan er hon derd voor buitenlanders dienen te worden gereserveerd, achtte hij noodzakelijk voor de oplossing van het nijpende huisves tingsprobleem in Amsterdam. De moge lijkheid wordt onderzocht van het inrich ten van een aantal grachtenhuizen nabij het studentencomplex aan de Oude Man huispoort voor het onderbrengen van deze studerenden. In samenwerking met de stichting Stu denten Gezondheidszorg en Pro Civibus is het thans mogelijk geworden ook voor de in Nederland studerende buitenlanders zich volledig tegen ziekte en ongevallen U voelt U weer stralend te laten verzekeren alsmede voor het rei zen buitenslands. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hogeschool heeft bij de a an van van het nieuwe studiejaar prof. dr M - H. Smeets belast met het doceren van 1 nancieringsvraagstukken ten behoeve va de doctorale studie, waarbij speciaal aa' diacht zal worden geschonken aan de in vloed van de belastingen op de financie ring van de onderneming. In verban hiermede wordt zijn taak voor het belas tingrecht verlicht. De assistent in het be lastingrecht, de heer J. E. A. M. va Dijck, is daartoe benoemd tot lector e zal eèn belangrijk deel van de tot du verre door prof. Smeets behandelde st overnemen. Voorts is met ingang van het nieuw studiejaar benoemd tot buitengewoo hoagleraar aan de Tilburgse hogeschc prof. dr C. F. Schetter, tot op heden g woon hoogleraar in de monetaire econ mie aan de universiteit van Indonesië t Djakarta. Zijn leeropdracht luidt: b drijfshuishoudkunde, in het bijzonder financiewezen van de onderneming. v* 11 TT "M Diverse leden en geroyeerde leden van de befaamde erepeleton der B.S., hetzelfde peloton, dat tot dusverre traditiegetrouw op de herdenkingsdagen de wacht betrok ken heeft voor het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam, hebben elkaar voor de Amsterdamse politierechter felle beschuldigingen naar het hoofd geslingerd. Er werd de commandant Thijs Kok, de man tot wie diverse staatshoofden bij het monument het woord hebben gericht, ver weten. dat hij nooit illegaal werk zou hebben verricht, hetgeen door anderen met nadruk werd tegengesproken. Er werd gezegd, dat „huurlingen in over alls" zich in het erepeloton probeerden binnen te dringen, er waren op ledenver gaderingen heimelijk uitlatingen op een bandrecorder opgenomen, die dan later tegen de sprekers werden uitgespeeld en tenslotte waren er klachten bij de justi tie ingediend. De politierechter, mr L. de Blecourt, stak niet onder stoelen of banken, dat hij de hele vertoning weinig verheffend voor de illegaliteit vond. „Dat in de boezem van de illegaliteit, die ons land in de oor log zo prachtig gediend heeft, zulke on waardige ruzies en animositeit zijn ont staan, is doodzonde", zei hij. Als verdachte stond terecht de 57-jarige H. E., iemand die blijkens het feit dat hij uit de B.S. en de nationaal federatieve raad van Voormalig Verzet Nederlar is geroyeerd, reeds enige tijd moeuljkn' den met de voormalige verzetsstrijde heeft. Hij is geen lid van het erepeleto doch had daarover wel een rapport uitgi bracht. In het rapport had verdachte E. neerg legd, dat Thijs Kok nimmer illegaal zc hebben gewerkt. Kok zelf stelde er t< zitting prijs op te vermelden, dat net ra] port door een commissie onder voorzitte schap van hoofdinspecteur Roozema w: onderzocht en op dit punt volkomen oi juist was bevonden. Op 4 April was er een besloten ledei vergadering van het peleton met verdacJ te E. Daar ontstond heftig tumult ovi de kwestie. Het merkwaardige feit deed zich r voor, dat van de ruim 20 aanwezigen de zaal er diversen waren, die later ve klaarden: „Ik heb E. duidelijk horen ze, gen: Kok is een misdadiger", terwijl precies evenveel anderen waren, die vo hielden, dat E. gezegd zon hebben: „mi dadige elementen dekken elkaar ofw „misdadigers ontkennen altijd". „Verdachte heeft in deze besloten verg: dering niet het kennelijke doel gehad af zijn beschuldiging ruchtbaarheid te meende de officier en hij eiste ontslt van rechtsvervolging en ook de politn rechter ging hiertoe over.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3