Amsterdam wordt verrijkt met modern universiteitscomplex Heroriëntering van het C.I.V.I. n -frr ts Vertraging op Vwerelds we 1 kost mil barden guldens Wegenbouw voldoet niet aan eisen van economie America-Fund acht toestand niet zonder gevaren Wijedag asrsjas «s d.» i,„> Jubilerende V.U.heeft grootse plannen het misbruik van laxeermiddelen Fikse straf voor dronken automobilist Geen rechtvaardig stuk van nationale koek PAGINA 5 DINSDAG 4 OCTOBER 1955 Volgend jaar reeds eerste paal voor tweede academisch ziekenhuis? 5 doktoren waarschuwen tegen Directe lmlpverlening aan het bedrijfsleven OPLEIDING KATHOLIEKE PSYCHIATRISCH-SOCIALE WERKSTERS Sterk geconcentreerde hoogbouw Bouwvergunningen voor volkswoningen Preciese cijfers niet te geven Twintig gevallen van kinderverlamming Ook in België Politieke crisis in Griekenland? Papagos vroeg (tijdelijk) ontslag SMARTEGELD VOOR DOOR JAPAN GEÏNTER NEERDE NED. BURGERS9 Besprekingen beginnen op 10 October te Tokio Naar WÜ vernemen zullen op 10 Octo ber te Tokio tussen een Nederlandse en een Japanse delegatie onderhandelingen beginnen, die tot doel hebben het bedrag vast te stellen, dat aan Nederlandse voor malige burger-geïnterneerden zal worden uitgekeerd wegens het ondergaan van buitensporige ontberingen in de apanse interneringskampen tijdens "e tweede wereldoorlog. Bier, cognac en een gebroken klomp ZILVEREN JUBILEUM VAN PROF. DR A. MULDERS DE LAGERE AKTE GYMNASTIEK Bonus in het vooruitzicht jiesteld Nieuwe premier in Roemenië NEDERLANDSE SCHOOL JEUGD BOUWT KERKJE IN kopenhagen Verspilling op grote schaal Verbetering mogelijk Toch is deze toestand wel te verbeteren: als slechts de uitgewerkte plannen, die reeds voor de ontwikkeling van de we genbouw bestaan, ter hand werden geno men, zou de invloed daardoor op de wel vaart van de wereld, van de landen, van de industrie en van de particulieren zich ogenblikkelijk doen gevoelen en stimu lerend zijn. Snelheden als van een voetganger Eén procent Ogenblik voor innemen van sterke defensieve positie nog niet gekomen Hoogtepunt: „RAI-en" welke soort druivennat geproefd werd SPAABC1JFERS JANUARI t/m AUGUSTUS REMBRANDT VOOR 35 DOLLARCENT HOOFDWACHT-RUÏNE TE GRONINGEN MAG VERDWIJNEN VEEMARKTEN EN MOND- FN KLAUWZEER (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam krijgt er een zeer modern universiteitscomplex bij. De Vrije Universiteit, opgericht door de Vereniging voor Hoger Onderwijs op uereior- meerde grondslag een universiteit, die op 20 October a.s. 75 jaar bestaat heeft plannen in petto om op een terrein van 12 ha in Zuid in de nieuwe tuin stad—Buitenveldert 300 meter ten Zuiden van de Ringdijk begrensd door het verlengde van de Parnassusweg en de Amstelveenseweg (niet ver van het Olympisch Stadion dus), een nieuwe universiteit te bouwen inclusief een 700 bedden tellend academisch ziekenhuis. De capaciteit van het gehele project is gebaseerd op een verdubbeling van het aantal studenten van ruim 2000, dat momenteel bij de V.U. ingeschreven is. De oude gebouwen van de universiteit aan de Keizersgracht 160166 zullen na verwezenlijking van de plannen op geheven worden, doch het bestaande en onlangs nog uitgebreide laboratorium complex voor de betha-faculteiten aan de De Lairessestraat zullen gehandhaafd worden. Van de zijde der vereniging heeft men nog geen idee hoe lang het zal duren, vóór men zal kunnen verhuizen, doch men hoopt het ziekenhuis, waar voor het volgende jaar waarschijnlijk het betonskelet aanbesteed zal worden, in 1960 in gebruik te kunnen nemen. Het spreekt vanzelf, dat er vele tientallen millioenen guldens mee heen zullen gaan voordat het nieuwe „universiteits stadje" dat uit drie delen zal bestaan, volledig in gebruik zal zijn. Dit voor Amsterdam en het protestantse deel van ons volk zeer verheugend nieuws kregen we gisteren te horen van prof. dr J. Schouten, yoorzitter van de Vereni ging, die in verband met het komende jubileum eerst inging op de geschiedenis van de V.U.. tot de stichting waarvan wijlen dr Abraham Kuyper, die ook de eerste rector-magnificus was onnoemelijk veel heeft bijgedragen. Het begin was sober; „tot schaamrood wordens toe" placht dr Kuyper te zeggen. Er waren slechts vijf hoogleraren, verdeeld over drie faculteiten, t.w. de theologische, de juridische en de litteraire, welke geza menlijk zegge en schrijve acht studenten telden. De ontwikkeling kwam geleidelijk. In 1905 werden de door de V.U. verleende graden buiten die van de theologische officieel erkend; in 1930 werd de faculteit der wis- en natuurkunde opgericht, die enkele jaren later het bekende laborato rium aan de De Lairessestraat betrok; in 1947 kreeg de V.U. subsidie, eerst 80% en in 1950 85% met uitzondering voor de theologische faculteit; in 1948 was reeds begonnen met de faculteit der econo- -che en sociale wetenschappen, terwijl n jaar later die der geneeskunde werd ■richt en een biologische afdeling v, jrd toegevoegd aan de faculteit der wis- en natuurkunde, welke ook reeds scheikunde omvatte enz. Zo bestaat de V.U. momenteel uit zes faculteiten met in totaal 105 docenten, onder wie 52 hoog leraren, 13 buitengewoon hoogleraren en 14 lectoren. De universiteit betrekt haar leerlingen ook uit niet-direct aan haar geestver wante kringen (zelfsbuitenkerkelyken) en eveneens uit het buitenland (gemid deld 90 tot 100). In de loop der jaren ziin er 2043 candidaats- en 1901 doc torale examens afgelegd en promoveer den er 443 studenten. Het aantal nieuwe inschrijvingen van eerste jaarsstudenten bedraagt momenteel even meer dan 300. Omdat de eigen kosten nog zeer groot zijn jaar lijks nog wel acht a negen ton pro beert de vereniging het aantal van 80.000 leden en begunstigers op te voe ren. Grote steun ondervindt men van de „Vrouwen-V.U.-hulp". welke 94.000 spaarbusjes verspreid heeft. Erepromotie tweede in Amsterdam, dat doende is het Wilhelmina Gasthuis tot een dergelijke verpleeginrichting uit te bouwen), omdat men dit voor de jonge medische faculteit urgenter acht. Het kleine terrein maakt een sterk geconcentreerde hoogbouw noodzakelijk. Zo zal het eigenlijke zie kenhuis, dat aan de kant van de Amstel veenseweg komt te liggen, veertien la gen krijgen. Het project, dat zich beweegt in de lijn der reeds voor de tweede wereldoorlog in Amerika ingezette en daarna in West- Europa overgenomen ontwikkeling, bevat een duidelijke onderverdeling in een fors verpleeghuis, een groot behandelhuis en een verbindingscorridor daartussen. Zo wordt een binnenhof omsloten, waarin een centraal keukencomplex is onderge bracht. Deze oplossing betekent een no vum wat snelheid van voedselvervoer naar de bedden betreft. Aanleunend aan dit complex zijn ont worpen een afzonderlijk polikhnielt-g bouw, een onderwijsdeel met boven elkaar gelegen collegezalen (het1ffhfnt universiteitscomplex zal er een l™ 1 200 bevatten....), en een pathologiscn- anatomisch instituut. Uiteraard komen er verder een kerkzaal. directie- en ad ministratieruimten, een EHBO-afdeling een wasserij en werkplaatsen en maga zijnen. Een huisvestingsgebouw Voor ver- pieegsters en huishoudelijk personeel is als afsluiting tussen tuin en Amstelveen seweg geprojecteerd. Men speelt nog met de gedachte in de tuin een hortus met de nodige kassen in te richten. In het zie kenhuis worden alle moderne opvattingen omtrent meer self-help" en revalidatie van de patiënt verwerkt. Alle poliklini sche afdelingen worden van demonstra tie- en conferentieruimten ten dienste van het onderwijs voorzien. Er zullen 22a bedden voor de chirurgische en 175 bed den voor de interne afdeling komen m dit ziekenhuis, dat niet alleen open zal staan voor patiënten van geestverwante richting. Omtrent de uitwerking van de beide andere delen van het gehele universi teitscomplex hebben de beide architecten ir A. Rothuizen en Joh. Groenewegen. nog niet zulke duidelijk omlijnde plannen. Aansluitend aan het ziekenhuis, doch daarvan gescheiden door een weg, komen de instituten, laboratoria en Betha-facul teiten en geheel Oostelijk de hoofdgebou wen en de Alpha-faculteiten. Hier is b.v. rondom een vijver ook gesitueerd een centrale bibliotheek en een huis voor 25U tot 300 studenten. De V.U kent het systeem van studentenhospitium al van haar oprichtingsdatum af, terwijl in 1948 een tweede tehuis werd gesticht. (Advertentie) ai. laxeermiddelen flHW. is du «en manier om er van af te komen. 83 van de 100 nersonen'ukte hetu kunt het ook. En wel zo: Drink tn de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang Neem de le week elke avond twee Carter s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ot te veel eten bet tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletje» om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter'» Le- verpilletjes, f 1.20 per Bacon. Nog steeds zijn er ondernemingen hier te lande, die me nen dat hun product in bepaalde 'anden van de wereld toch geen kans maakt. Het is opmerkelijk, op welke wijze b.v een land als Duitsland in vrijwel elk land van de wereld zijn producten met succes weet in te voeren ■Wat nu het jubileum aangaat: dit zal ^woensdag 19 en Donderdag 20 October 0p^»n eevierd. Woensdagochtend vm- ^°r fn drie kerken wijdingssamen komsten plaats, terwijl des mlddags7ni)o het RAI-gebouw een door °nSeveer personen bijgewoonde vergadering woidt gehouden, waarop zullen spreken dr X Schouten en de professoren Anema en Ziilstra De gemeente Amsterdam biedt haar gift van half millioen gulden aan de spaarders hun bijdrage van één millioen en ir P- Otten, president-direc teur van de Raad van Beheer van Philips komt met een geschenk namens de be drijven. Eerst zou Prins Bernhard du doen. doch Z.K.H. is dan in de West. Donderdag vinden twee senaatszittingen in het RAI-gebouw plaats en op de mid- dag van die dag zal aan prot Emile Leonard, leraar aan de Sorbonne m Pariis het eredoctoraat theologie worden verleend wegens zijn verdiensten op het oebied van de geschiedenis van het protestantisme. Verder zijn er korps- vergaderingen, een receptie, diner, sport wedstrijden e.d. en zal er een gedenk boek verschijnen van de hand van dr J. Roelink. Het nijpende huisvestingsprobleem is wel het grootste vraagstuk, waarmee de Het jaar 1954 heeft zich aldus het kunnen worden besteed jaarverslag 1954 van het Centraal Insti- tuut voor Industrie Ontwikkeling (C.I.V.I) gekenmerkt door een heroriëntering van de werkzaamheden van het instituut. Door de gunstige conjunctuur voor het Nederlandse bedrijfsleven is het geduren de de laatste jaren de overheid mogelijk geweest de op vele punten bestaande maatregelen aanzienlijk te beperken. Me de hierdoor kwam de noodzakelijkheid naar voren om de taak van het instituut opnieuw te bezien. Ook in 1954 kwam een aantal buiten landse bedrijven zich in Nederland vesti gen, waarbij het CIVI in toenemende ma te zijn medewerking verleende, o.a. bij de vestiging hier te lande van een dochter maatschappij van een der grootste chemi sche concerns in de Ver. Staten. Voorts werden aan een dertigtal bui tenlandse ondernemingen uit zeer uiteen lopende bedrijfstakken, die een vestiging in Nederland overwogen, inlichtingen ge geven betreffende de mogelijkheden en consequenties hiervan. In de loop van het verslagjaar heeft het bestuur zich diepgaand bezig gehouden met de vraag op welke wijze het CIVI naast de werkzaamheden voor de over heid van meer directe hulp zou kunnen ziin 'voor het Nederlandse bedrijfsleven, mede gezien de schaarste, welke er aan technisch-economisch geschoolde krachten bii het Nederlandse bedrijfsleven bestaat. De conclusie was, dat het nuttig zou kunnen zijn om. naast het publiceren van .Thirties over mogelijk interessante indus trialisatie-objecten. nog meer dan in het flirten het geval was, directe hulp te gaan verlenen aan bepaalde bedrijfstak- kHoeweiedari1i1eCwerkzaamheden, welke tot Hoewel a r-jvi werden verricht ten nu toe éoor jndustrie. kosteloos wa- behoeve van d ^uur tot de conclusie, ren kwam het bestuu.';.„ Volgens het Statistisch Bulletin van het C.B.S. is gedurende het eerste halfjaar van 1955 bouwvergunning verleend voor 32167 woningen, waarvan 13.779 woning wetwoningen, ofwel 42 pet van het totaal. Deze verhouding kwam het Tweede-Ka merlid Andriessen, gezien de enorme be hoefte aan volkswoningen, onjuist voor en hij vroeg daarom aan minister Witte in de eerste plaats of en, zo ja, hoe veel volkswoningen zijn begrepen in de gedurende de genoemde periode verstrek te 13.900 bouwvergunningen voor wonin gen met premieregelingen. En in de twee de plaats of de minister- wanneer de verhouding inderdaad zo slecht zou zijn, als uit de cijfers lijkt, maatregelen tol verbetering daarvan zou willen nemen. Excellentie Witte antwoordt daarop thans dat hij tot zijn leedwezen niet exact kan opgeven hoeveel wolkswoningen be grepen zijn in de genoemde 31267 wonin gen, buiten de 13779 woningwetwoningen. Wel kan hij zeggen, dat van de woningen waarvoor op basis van de premierege ling woningbouw 1953 in het eerste half jaar van 1955 financiële steun werd toe gezegd, ongeveer een derde gedeelte tot de volkswoningen kan worden gerekend, terwijl voorts van de woningen, waar voor halve premie wordt toegekend, een belangrijk aantal bij de volkswoningen mag worden geteld, in aanmerking ne mende. dat vele opdrachten van indus triële ondernemingen zijn uitgegaan. Van de herbouwwoningen en de woningen, in de vrije sector gebouwd zullen er echter waarschijnlijk slechts weinige tot de volkswoningen behoren. Het percentage is derhalve niet zo ongunstig als men op het eerste gezicht zou menen. De achteruitgang van het percentage I woningwetwoningen ten opzichte van het 1 eerste halfjaar van 1954, toen het 53,5 be- droeg wordt gedeeltelijk verklaard door I het feit, dat in het eerste halfjaar van 1955 relatief veel premiebeschikkingen zijn af gegeven. o.m. in verband met de grote animo om te bouwen in de vrije sector met halve premie, terwijl de bouw van wo ningwetwoningen in een aantal gevallen, stagneerde door exorbitant hoge aanbe- stedingsprijzen. De gegevens over het tweede halfjaar van 1955, voor zover deze thans bekend zijn, zijn zodanig, dat aan maatregelen als in de vraSej) bedoeld /oorshands althans geen behoefte bestaat. In de week van 18 tot en met 24 Sep tember zijn in ons land twintig gevallen van kinderverlamming geconstateerd nl. 1 in de NoordOostpolder. 2 in Groningen (Delfzijl en Groningen) I I in Drente (Coevorden)1 in Overijssel (Enschede); 5 in Gelderland (Arnhem, Borculo. Doornspijk Huissen en Pannerden); 1 in Utrecht (Utrecht); 2 in Noord-Holland (Amsterdam); 3 in Zuid-Holland (Leer dam, Ridderkerk en Rotterdam); 4 in Noord-Brabant (Drunen (2), Helmond en Oss). In de Brusselse agglomeratie zijn de overdekte zwembaden gesloten in ver band met meer dan veertig gevallen van kinderverlamming die hier zijn gecon stateerd. Ook elders in het land wordt, zij het in mindere mate, melding gemaakt van ge vallen van kinderverlamming. De Griekse premier, veldmaarschalk Pa- pagos, die reeds acht maanden ziek te bed ligt, heeft koning Paul schriftelijk voor gesteld een „tijdelijk waarnemend pre mier" te benoemen aldus is gisteren in betrouwbare kringen ,.e Athene vernomen. Eerder op de dag was bekendgemaakt dat koning Pau] aan de 72-jarige premier per brief heeft gevraagd of hij wenst, da' iemand anders zijn werkzaamheden over neemt totdat hij weer geheel hersteld 'al zijn- De inhoud van de beide brieven is niet bekendgemaakt, doch men neemt aan dat de premier een „tiideliike" opvolger heeft benoemd en de koning heeft ver zocht deze benoeming goed te keuren en bij decreet bekend te maken. Later werd bekendgemaakt, dat de minister van staat. Emanuel Tsouderos zijn ontslag heeft ingediend. Tsouderos is tevens lid van het kernkabinet. Politieke kringen vatten deze ontslag aanvrage op als een eerste teken van een nieuwe politieke crisis. kwaliteit anno KONINKLIJKE TABAKFABRIEK J. A.C. VAN, KOSSEM De onderhandelingen zün niet gericht op schadevergoeding wegens geleden ma teriële verliezen, doch op de uitkering van 'n soort smartegeld wegens geleden buitensporig leed. h« bedrijfstakken kzaamheden in het ver- van nut zijnde werkzaam volg te laten honoreren. er over eens, dat op deze Nederlandse een nuttiger taak v00r ervullen bedrijfsleverc zou kunnen v Wat de algemene gang 23 Nederlandse industrie betrc in het verslag o.m. op d3t„^. instituut zich niet aan de ,nd „.Redende trekken, dat zowel door c.e i d(, als door de toeleverende tgveel werkzaamheden voor de™e" d. Men als iets tijdelpks worden besc werk_ ziet vaak nog te weinig In, d»* ^zo- methode is gebaseerd op speciahsa^ wel ten aanzien van vakken hjeraoor machinepark en aPl"™ vervult blijvend een economische fi» sten. door verlaging der productie In sommige bedrijven kan nog een kere kortzichtigheid worden bespeurd ten aanzien van service en voorlicn e behoeve van afnemers, zulks ten _n van de afzet van deze bedrijven en hun concurrentiepositie ten opzichte vim de buitenlandse producten. Bovend:ten staat soms een tendentie om bij de ge ruime afzetmogelijkheden minder a - dacht te geven aan kwaliteit en levering termijn van de bestelde producten. Alhoewel het verheugend Is te kunnen constateren, dat steeds meer bedrijven ei kaar weten te vinden wanneer het Kaa^ om het gezamenlijk bewerken van bui tenlandse markten, kan aan de andere kant worden geconstateerd, aldus het ver slag, dat hieraan nog meer aandacht zou De opleiding voor katholiek psychia- trisch-sociale werksters, die tot dusverre werd verzorgd door het Paedologisch In stituut te Nijmegen, is kortgeleden geheel overgenomen door het Landelijk Centrum voor Katholieke Medisch Opvoedkundige Bureaux, dat in 1955 ook reeds het prac tische gedeelte van deze opleiding ver zorgde. Met deze overgang werd een wijziging gebracht in het theoretische gedeelte der opleiding. Niet meer zoals tot heden zal de theoretische vorming gegeven worden op één dag in de week geduren de een geheel jaar. maar aan één stuk en wel direct voorafgaand aan het practische opleidingsjaar. De nieuwe cursus vangt nu aan op 1 September 1956. Door het Landelijk Centrum voor Me disch Opvoedkundige Bureaux is een op leidingscommissie ingesteld, die alle aan gelegenheden betreffende de P. S. W op leiding regelt. Overeengekomen is, dat de theoretische vorming plaats vindt in Nij megen. Tot de opleiding kunnen worden toe gelaten personen die in het bezit zijn van het diploma van een erkende R. K. School van Maatschappelijk Werk. Bij uitzonde ring kunnen echter eveneens personen met een andere vooropleiding worden toe gelaten. Aanmelding voor het volgen van de op leiding kan geschieden bij het Landelijk Centrum voor Kath. Medisch Opvoed kundige Bureaux, Wilhelminapark 26, Utrecht. De Haarlemse politierechter heeft gis~ teren een Haarlemmer veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en de intrek king van ^bewijs voor de tijd van drie jaar, omdat hij met een kennis op de avond van 3 September dronken in een door hem bestuurde auto heeft gereden. Uit eigen verklaringen en die van getui- T'fin werd duidelijk, dat het tweetal was weggereden na in e®n café in de Haar lemse binnenstad talrijke glazen bier en cognac te hebben gedronken. Op de Turf markt stond een fietser op het van rechts komende verkeer te wachten en hoewel de automobilist gemakkelijk had kunnen «toppen, reed hij tegen de fiets op „m'n k'omp brak", verklaarde hij voor de po litierechter, „daarom kon ik niet bij de rem komen". De officier van Justitie mr G. van der Valk Bouman. herinnerde aan het cata strofale ongeluk, dat een dronken chauf feur in Den Haag veroorzaakte en eiste daarom een voorbeeldige straf: twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar in trekking van het rijbewijs. Tegen <Je niet-verschenen passagier werd een maand gevangenisstraf ge vraagd. Bovendien werd de chauffeur nog veroordeeld tot twintig gulden boete, om dat hij de fietser had aangereden. Gisteren heeft mgr prof. dr. Alph, J. M, Mulders professor in de fundamentele theologie, missiologie en Oosterse theolO' gie zijn zilveren jubileum als hoogleraar aan de R- K. universiteit te Nijmegen ge> vierd. De jubilaris, oprichter van het mis siologisch instituut te Nijmegen en voor zitter van het tweejaarlijkse missiologi- sche congres, stelde geen prijs op offi ciële huldiging. Toch kwamen nog velen hem gelukwensen. Rij de opening van het tweede wereldcongres van de Internationale Vi eg- federatie, dat tc Rome wordt gehouden, heeft de vice-president van deze organisatie, de heer F. A. C. Guépin, directeur van de N.V. De Bataafse.ie Petroleum Maatschappij, gisteren een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat het congres wordt gehouden wegens de bezorgdheid der leden over de ontwikkeling van de wegenbouw. Het meest frappante economische feit betreffende de ontwikkeling in de wegenbouw in de laatste 20 jaar is, aldus spreker, dat deze er niet in geslaagd is te voldoen aan de eisen van een zich steeds uitbreidende wereldeconomie. Het ligt in de bedoeling, aan bezit ters van de lagere akte gymnastiek de zgn. akte S. een bonus toe te kennen. Voorts zal een regeling verschijnen voor vergoeding van boeken en reiskosten aan hen, die voor deze akte studeren. De heer A. A. Lamberts, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in alge mene dienst, heeft dit Zaterdag meege deeld, toen hij te Eindhoven een cursus voor deze akte opende in de kweekschool voor onderwijzeressen aan de Edenstraat. De Roemeense Nationale Vergadering heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het besluit, om Gheorghiu Dej te ont heffen van zijn functie van eerste minis ter en hem te benoemen tot eerste secre taris van de communistische partij, een functie die hij reeds voordien heeft be kleed. Als zijn opvolger is aangewezen Chivu Stoica, aldus bericht het officiële Roemeense persbureau Agerpress. Voorts is tot minister van buitenlandse zaken benoemd Grigore Preotesa en tot minister voor de strijdkrachten Leonton Salajan terwijl Oisef Chrisinefsji onthe ven werd van zijn functie van eerste vice- premier en benoemd tot secretaris van het centrale comité van de communistische partij. De zeereerw. heer P. v. d. Stok, een Nederlandse priester, die in Denemarken werkt, heeft van zijn bisschop, mgr Th, Suhr. opdracht gekregen, middelen te be ramen, waardoor men in een van de nieuwe wijken van Kopenhagen een nieuw kerkje zou kunnen stichten. Is het een wonder, dat deze Nederlandse mis sionaris direct aan zijn landgenoten dacht en speciaal aan de jeugd? Hij stelde zich in verbinding met het R.K. Centraal bu reau voor onderwijs en opvoeding en het Kath. Onderwijzersverbond en verkreeg van deze instanties medewerking voor het organiseren van een inzamelingsactie onder de schooljeugd. De kinderen zullen dan uit hun eigen spaarpot een spaar bankzegel beschikbaar stellen voor het aan St Nicolaas toe te wijden kerkje, dat dan te boek zal komen te staan als ..ge bouwd door de Nederlandse kinderen". In verband met deze actie, die op 24 October begint, is mgr Suhr Zaterdag in Amsterdam aangekomen. In bijna elk land ter wereld heeft de wegenbouw in meer of mindere mate ge faald en de economische en sociale ver wikkelingen tengevolge van dit falen zijn opvallend. In de meer ontwikkelde landen heeft dit geleid tot verspilling op grote schaal van nationale en industriële hulpbronnen en overbodig ongemak voor de mens. Overal wordt daardoor de eco nomische groei belemmerd, de door hard werken bereikte opvoering van produc tiviteit tenietgedaan en de verhoging van de levensstandaard, die toch uiteindelijk doel is van alle industriële en economi sche verbeteringen, vertraagd. Dit falen schept een zienderogen kri- tieker wordende situatie. Het is een onef. fectief maken van nationaal vermogen, dat zelfs het rijkste volk zich niet kan veroorloven. De totale bedragen die daar- bij betrokken zijn. zijn astronomisch groot. Als voorbeeld noemde spr het geval van een weg, waarover dagelijks 6000 voertuigen passeren. Dat betekent 250 per uur of 4 voertuigen per minuut het is dus geen weg met druk verkeer. Men heeft nu berekend, dat een minuut ver traging per dag op een weg met dit aan tal voertuigen per jaar ruim 75.000 gul den kost. Een vertraging van een mi nuut! Maar wij weten, dat de vertraging op 's werelds wegen geen minuten maar duizenden uren beloopt en dat de totale kosten van deze verspilling zowel voor particulieren als voor de nationale econo mie moet worden berekend in milliar- den of misschien wel tientallen milliar- den guldens. Het is aan geen twijfel onderhevig dat de wegen ontoereikend ais ze zijn, niet die aandacht en verbetering krij gen welke de economie verei=t Erger nog, ze worden in sommige landen in- Sedert het begin van deze eeuw heeft zich een geweldige vooruitgang voltrok ken in de wereldproductie en de wereld handel. Daarnaast is het grote aantal motorvoertuigen sinds 1938 meer dan ver dubbeld, Van ongeveer 42 miliioen tot meer dan 84 miliioen op het ogenblik. Het aantal vrachtwagens alleen is geste gen van ongeveer 7% millioen in 1938 tot ongeveer 18 millioen in 1954. Dit pro ces gaat in snelle mate voort en deze toe vloed moet worden verwerkt door we gen, waarvan er vele reeds 20 jaar gele den niet bepaald toereikend werden ge acht. Goede wegen kunnen ongetwijfeld grote winsten opleveren door verminde ring van de vervoerkosten. Maar zonder goede wegverbinding kunnen wij geen gebruik maken van zelfs maar de helft van de snelheid en de energie, die de vindiogmkheid van de auto-industrie te onzer beschikking heeft gesteld. Deze maakt vrachtwagens, die in staat zijn met een gemiddelde bereikte snelheid van 25 a 30 km per uur! De industrie maakt Amerikaanse wagens met een ge middeld effectief vermogen van 195 pk„ maar als gemiddelde verkeerssnelheid in de gemiddelde Amerikaanse stad wordt genoemd 7.2 km per uur in de spitsuren. In Londen heeft de bus meer tijd nodig dan de vroegere paa.nenbus. Met andere woorden; de tnen«. hoewel hij er in geslaagd is met een snelheid van bijna 2000 km per uur te vliegen, is genoodzaakt zich naar zijn werk te be geven met een weinig meer dan loop snelheid. Bovendien zullen wij, als wij doorgaan de ontwikkeling van secundaire wegen te veronachtzamen, ons zelf de voorrechten ontzeggen van de landbouw- en minerale hulpbronnen die de moderne transport middelen ons kunnen verschaffen. Als de wegenbouw steeds achter de toe neming van het aantal voertuigen aan loopt, Zal de opstopping toenemen tot er volkomen stagnatie ontstaat zullen de kosten van het wegvervoer buitensporig worden en zal onze fraaie technische en gecompliceerde moderne economie ver stikken. In het algemeen hebben de wegen niet een rechtvaardig stuk van de nationale koek gekregen. In de laatste jaren toont de verhouding tussen nationaat inkomen en nationale uitgaven aan wegen duide lijk aan, dat de uitgaven veel te laag zijn geweest. De landen, die gezamenlijk 90 procent van het totaal aantal voertui gen ter wereld bezitten en 75 procent van het wegennet gaven in 1948. kort na de oorlog dus slechts 1 procent van hun nationaal inkomen aan wegen uit en on danks de- enorme toeneming van het verkeer sedertdien, was het percentage in 1953 slechts 1.3, welk onvoldoend be drag misschien juist toereikend was om de lopende herstellingen te verrichten, maar niet meer. Dit is lapwerk Du zijn uitgaven, en geen belegging. Hel brengt geen verbetering in de toestand. In alle landen moet de overheid er toe gebracht worden het wegennet ,e bezien en na te gaan in hoeverre de beschikbare wegen aan de behoeften van het land voldoen. Zij moet deze wegen en alle uitgaven in het verleden en in de toe komst beschouwen niet slechts tn ver- band met de uitbreiding van de atmnale economie maar ook in verhouding tot sparing op de tegenwoordige verspilling. In het verslag over de vierde halfJaaI*' periode, zich uitstrekkende van 15 fe bruari tot 15 Augustus 1955 zeggen de be heerders van het America-Fund, La- bouchère en De Twentsche Bank dat de eerste helft van 1955 werd gekenmerkt door een krachtige stijging van de bedr«- vigheid in de automobiel- en bouwnijver heid De wijzigingen in de automodellen bleken zeer in de smaak van het Ameri kaanse publiek te vallen waardoor zich direct aangewend als middelen tot het een ware koperseolf manifesteer e verkrijgen van aanzienlijke bedragen eerste zes ma?nde.n..AaI>../. iaaL voor de schatkist door het heffen van belastingen van de weggebruiker. De situatie zal niet uit zichzelf beter worden. Een vooruitziende blik en han delend optreden moeten in de plaats komen van onverschilligheid en tot het tijdstip, dat de volkeren en regeringen van de wereld tot handelen komen, zul len ze zich blijven beroven van de vruch ten van hun werk, waarbij zij dus de ge rechtvaardigde beloning voor hun vin dingrijkheid en energie wegwerpen. (Van onze Amsterdamse redactie). Een tafel bedekt met wit linnen, daar op drie glazen, waarin rode wijn fonkelt en een zelfde aantal gevuld met wit druivensap en bovendien nog enige mand jes, waarin brokstukken van een Frans stokbrood liggen. Het zou een tafereeltje kunnen zijn uit een Parjjse bistro. De parelende godendrank wachtte echter niet OP vrolijk gestemde vacantiegangcrs of een haastige Parjjzenaar, die ternau wernood tijd kan vinden iets tot zich te nemen, maar op 27 Nederlandse fijnproe vers, die uit moesten maken met welke wijnsoort zij te doen hadden en in welk jaar en gebied het druivennat ge botteld was. Deze geestrijke wedstrijd werd gisteren onder auspiciën van de Stichting Vakon derwijs Horecabedrijven gehouden in het R, A. I.-gebouw te Amsterdam in het kader van de grote internationale Hore- caf-tentoonstelling. De 27 deelnemers waren verdeeld over 9 ploegen afkomstig uit Amsterdam. Den Haag. Utrecht 't Gooi, Arnhem en Limburg. In de ochtenduren hadden de juryleden de heren J. F. Verlinden, voorzitter van de Centrale Vereniging van Nederlandse Wijnhandelaren, F. A. L I Bienen, oud-directeur van het hotel du Vieux Doelen, H. M. J. Boelen en A. Tordoir Bzn, beiden lid van een wijnfir ma, de equipes getest op hun theoretische wijnkennis. Arnhem behaalde bij deze proef 61 van de 100 punten, Amsterdam B 75 en het Gooi 76. In de namiddag dan werden de groepen de een na de ander genoodzaakt zes glaasjes wijn te savoure ren en de jury vervolgens in het diepste geheim toe te vertrouwen wat voor wijn soort geschonken was. Omstreeks vijf uur werd de uitslag be kend gemaakt. De smaakzintulffm van de Arnhemse ploeg bestaande uit de heren F. H Hakkenberg, M. Pines en B. I. H. Rieken bleken het best ontwikkeld te zijn. Haar prestaties werden beloond met 59 punten, waarmee zij met een totaal van 120 punten de derde plaats verover den. De drie fijnproevers kregen ieder een assortiment van 12 flessen wijn toegewe zen Ook de drie Amsterdammers en het Gooische drietal waren de omstandighe den in aanmerking genomen niet ver van de waarheid af geweest. Hun antwoorden werden gewaardeerd met resp. 55 en 58 punten. Zij zouden elkaar echter des avonds om acht "Ur nog een kruisverhoor moeten afnemen in de vorm van een soort hersengvmnastiek om definiti-f vast te stellen welke groep per man een r- timent van 24 flessen wijn de tweede prijs zou bemachtigen en welk drietal per persoon 48 zorgvuldige geselecteerde bottels druivennat in de wacht zou sle pen. Alle overige deelnemers werd een troosprijs toebedeeld bestaande uit een fles sherry. Het eerste wijntje, waaraan de heren met gesloten ogen genipt en geroken hadden heette „Algiers", waarmee deze landstreek, zoals de heer Tordoir in zijn slotwoord opmerkte, opnieuw „over de tong was gegaan". Vervolgens had men een „Chateau La Tour de Mons, Soussans Médoc", een Bourgeois superieur" ge serveerd, oogstjaar 1950 en het laatste rode wijntje was een Bourgogne geweest, genaamd Chassagne, C6te de Beaune, eveneens uit 1950, De namen van de drie witte wijnsoorten luidden resp. „Dhroner Hofberg", een lichte .Moezel", „Graves Sec (Bordeaux) en een Bourgogne, „Cha blis". Volgens insiders is het een buiten gemeen moeilijke opgaaf geweest deze zes wijnen te onderkennen. De hersengymnastiek, welke onder lei ding stond van de heer J. van Herve en waarvan de AVRO gisteravond om 11.15 uur een uitzending heeft gegeven, wees uit, dat het Gooi en Eemland inderdaad de sterkste ploeg heeft opgeleverd. De gelukkige prijswinnaars waren de heren J. van Geldern, N. Heuer en H. L. J. van de Linden. Zij hadden met tien punten (248 tegen 238) hun Amsterdamse colle ga's P. J. A. Hoogland, R Bosman en M. de Boer weten te verslaan. niet minder dan 4.258.000 Personenauto s geproduceerd, vergeleken met 2.958.000 tn het eerste halfjaar 1954, een stijging van ca 40 pet. De uitgaven voor particuliere woning- bouw bedroegen dc eerste zes maanden van dit jaar 7.485.000 vergeleken met 5.717 millioen in de eerste helft van 1954 een stijging dus van 30 pet. koppeld aan de speculatie "P verdere prijsstijgingen hebben in de laatste eken de koersen van de meeste aandelen op nieuw naar boven gedreven, aldus nc verslag Hoewel dit zeker niet zonder ge vaar is, achten de beheerders van het America-Fund het ogenblik voor het in nemen van een sterke defensieve positie vooralsnog niet gekomen. Bij de bondsspaarbanken en de niet- aangesloten spaarbanken werd in de maanden Januari t'm Augustus ingelegd f 697.9 millioen en terugbettald 1 5Z0-i millioen. Het spaartegoed steeg dus met 177.8 millioen. In de eerste acht maanden van het ^vo rige jaar bedroegen de inlagen 591.3 Tot de hoge bedrijvigheid in deze j millioen en de terugbetalingen 435.3 millioen, zodat het spaartegoed toen met ƒ156.0 millioen toenam. drijfstakken heeft de uitzetting van het afbetalingscrediet in ruime mate bijge dragen, hetgeen bij een mogelijke con junctuuromslag niet geringe gevaren in zich bergt. Uiteraard hebben andere sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven eveneens de weerslag van de gunstige conjunctuur ondervonden. Volgens de statistiek van de First National City Bank of New York waren de netto-winsten over het eerste halfjaar in de automobielindustrie 58 pet hoger dan vorig jaar, in de rubber industrie 41 pet, in de cement-, glas- en baksteenindustrie 43 pet en in de staalin dustrie zelfs 89 pet. De gemiddelde winststijging voor 506 industrie-ondernemingen in de V.S. kwam voor het eerste halfjaar neer op 33 pet. Opmerkelijk is, dat het Dow Jones ge middelde voor industriële aandelen sinds een jaar eveneens met 35 pet is gestegen. De dividenduitkeringen namen in veel ge ringere mate toe, nl. ongeveer met 10 pet. Een daling van het „dividendrendement" op Amerikaanse aandelen was hiervan het gevolg en dit geldit zeker niet minder voor Canadese aandelen. De uitermate gunstige winstcijfers, ge- Een ets die een jaar geleden voor 35 dollarcent werd gekocht, blijkt een zeld zaam werk van Rembrandt te zijn, waar van de waarde, volgens de eigenaar John Gallacci, op 2.500 dollar wordt geschat. Het is een zeldzame tweede afdruk van ,.De graflegging". John Gallacci, die ze ventig jaar geleden werd geboren ver zamelt reeds veertig jaar kunstvoorwer pen. Het gemeentebestuur van Groningen heeft thans van O. K. en W. toestemming gekregen de hoofdwacht-mine aan de w>et wan de Martinitoren op te mogen mimen Over de al of niet verdwijning van deze ruïne, welke een ernstig verkeersobstakel is is iarenlang op hoog niveau "edtsctts- sieerd. De hoofdwacht zal herbouwd mor den aan de andere zijde van de Martini toren. De Territoriaal bevelhebber on-d. kolonel P G. C. A. van der Spek Gb-eeu. heeft reeds een schetsplan omtrent nieuwe hoofdwacht als milit»'" "entrum bij het gemeentebestuur ingediend. Met het oog op de komende n ai aars veemarkten heeft de minister van Land bouw wiiziging gebracht in de maatree - len met betrekking tot het vervoer van runderen en de mond- en U' strijding Deze wijziging houdt m (met handhaving van de zen wa"Mu:d van 14 dagen en de eis. dat hei rttnda komstig moet zijn uit een geent r tn - beslag) jong vee. da. na 1; anuariJ9M IS creboren. pn klauw7f» r m worden overgeënt indien-de la^ts£ tine van het tp vervoeren mnd 'an ur dan vier maanden voor het tijdstip van vervoer soschied. De desbetreffende beschikking is geou- hliceerd in de Staatscourant van Maan dag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5