Loonpolitiek in nieuwe banen Marokkaans-Algerijns „bevrij dingslegerkomt in actie Werkelijke vooruitgang9 te Gerieve t.a.v. Duitse hereniging Westelijke Grote Drie „eens- gezinder dan ooit Dr Drees leidde veilig-verkeers- actie in voor de gezinnen H, Vader spreekt over plicht van weggebruikers Vandaag bijzondere aandacht voor de middenstanders Naast bedrijfstaksgewijze loonvorming ook differentiatie voor afzonderlijke ondernemingen Griekse premier plot seling; overleden Bittere gevechten aan de voet van het Rif-gebergte „Voortzetting van de strijd tot Benj Joessef's terugkeer" Woensdag 5 October 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Meningen verdeeld over algemene loonronden Drie grondgedachten Veertig jaar NRKM Australië blijft Nederland steunen DULLES VOORSPELT: Eisenhower had goede nacht Voor de Nederlanders in Jappenkampen Tw ee doden bij ongeluk in Groningen Ongevallenbestrij ding op één lijn met die van kanker, t.b.c. en rheuma De verkiezingen in Indonesië Regeling Kleuter onderwijs goedgekeurd Kapitein der mariniers omgekomen WEERBERICHT Richtlijnen Algemene loonronden Strafbepalingen Loonregeling voor afzonder lijke ondernemingen Overheids- en particulier bedrijf Wie stelt richtlijnen vast? Ned. Nieuiv-Guinea M Regering vraagt schadeloos stelling van 99 millioen Grote voorsprong voor nationalisten Tweede Kamer verivierp amendement-Stokman Ongeluk tijdens militaire oefening ■-\ De' weerverwachting vsan net KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tij delijk regen. Morgen overdag opklaringen, maar ook kans op enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk wellicht, harde wind tus sen Zuid cn West. Weinig verandering in tem peratuur. Donderdag 6 October: Zon op 6.49, onder 18.10 uur. Maan op 20.48, onder 12.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - -i i t- i. —ii Un(. rtniiinnet I Op 15 November van het vorige jaar heeft de minister van Sociale Zaken aan de Sociaal-Economische Raad gevraagd of deze zich kon verenigen met het rapport van de Stichting van den Arbeid over de toekomstige loonpolitiek. En zo neen, welke wijzigingen daarin dan naar het oordeel van de S.E.R. zouden moeten worden aangebracht. Later heeft de minister ter zake nog een aantal vraagpunten aan de g.E.R- voorgelegd, waartoe nadere bestudering van het rapport hem aanleiding had gegeven. Op 18 September jl. hebben wij van het advies, dat de S.E.R. daags te voren had vastgesteld, reeds enige bijzonderheden vermeld. Nu het gistermiddag officieel is bekend gemaakt, willen wij nog een en ander uit de inhoud weergeven. Voor wat de grondslagen der toekom stig® loonpolitiek betreft was de raad een stemmig met betrekking tot het systeem van loonvorming, dat de in de na-oorlogse periode opgedane ervaringen combineer met d® ®is®n van een meer normal® eco nomische en sociale situatie. Ten aanzien van de apparatuur voor de uitvoering der toekomstige loonpolitiek kon hij echter niet tot eenstemmigheid komen. De raad meent, dat in het toekomstige systeem van loonvorming de drie grondgedachten moeten worden ver wezenlijkt*. a. het leggen van de primaire verant woordelijkheid voor de loonvormmg het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen, onverminderd de aiae_ de overheid als hoedster van het b. heTninbovenreenstemming algemene loonniveau «net de tele economische en^so^ dlffe_ c. een zo grote cn andere arbeids voorwaarden als met de coördinatie- gedachte in overeenstemming is n_ raad Stemt er mee in. dat in het toekomstige systeem van loonvorming ge bruik wordt gemaakt van richtlijnen. Deze zullen bepaalde looncijfers alsmede enkele belangrijke secundaire arbeidsvoorwaar den dienen te bevatten en daardoor een aanwijzing geven omtrent het met het oog op de doeleinden van de algemene eco nomische en sociale politiek meest wen selijke loonniveau. De raad acht hel met de Stichting van den Arbeid gewenst.'dat. de mogelijkheid om bij de bedrijfstaksgewijze loonvorming rekening te houden niet de bijzondere economische en sociale omstandigheden van de afzonderlijke bedrijfstakken, met name de werkgelegenheid, de productivi- onderschrijft, acht zij het gewenst, dal dit beginsel via een groeiproces van on deren op wordt verwezenlijkt. Daar de bereidheid tot het dragen van verantwoor delijkheid aan de voet van het bedrijfsle ven nog onvoldoende is, acht de minder heid het ongewenst een toporgaan van het bedrijfsleven, met een uit sociaal-econo misch oogpunt essentiële toezichthouden de taak op loongebied. welke mede het geven van dwingende voorschriften om vat, te belasten. Deze minderheid is van mening, dat het voorshands aanbeveling verdient, in afwachting van de toekom stige ontwikkeling van de loonvorming in publiekrechtelijk verband, het thans toe gepaste stelsel te handhaven. De raad acht het gewenst, dat de moge lijkheid van algemeen bindende loonmaat regelen wordt gehandhaafd, zij het dat dergelijke maatregelen tot de hoge uit zonderingen dienen te behoren en de be voegdheid tot het nemen van een derge lijke maatregel zowel dient te liggen bij Naar aanleiding van het veertig jarig bestaan van de Nederlandse Booms-Katholieke Middenstands bond, dat vandaag en morgen te Maastricht met een jubileumcon gres plechtig zal worden gevierd, worden in dit nummer enkele pagina's gewijd aan de talrijke facetten van de Middenstand. Een minderheid van de raad acht het uitvaardigen van algemene loonronden in wezen strijdig met een loonbeleid, waar bij de loonhoogte voor een goed deel af hankelijk wordt gesteld van de economi sche positie van de bedrijfstak c.q. on derneming. De raad meent, dat afwijking van bij een goedgekeurde collectieve arbeidsover eenkomst of bij een algemeen verbindend verklaarde C.A.O. of bij een bindende re geling van de loonraad vastgestelde lonen en andere arbeidsvoorwaarden strafbaar moet zijn en dat op deze strafbare feiten de wet op de economische delicten van toepassing moet zijn. In hoeverre nog ver dere strafbepalingen nodig zijn, met name ook ten aanzien van de werknemer, die een afwijkend loon uitlokt, zal nader wor den bezien. De raad is tenslotte van mening, dat de verwezenlijking van de wenselijkheid van een zo grote mog^ijkheid van differentia tie in de Ionen en de andere arbeidsvoor waarden, als met de cóördinatiegedachte in overeenstemming is te brengen, niet behoeft te wachten op de in werking stel ling van de voor het nieuwe systeem wen selijk geachte apparatuur. Ook met in- schakeling van het bestaande apparaat de S.E.R. tezamen met de loonraad als I kan aan deze wens tegemoet worden ge- bij de centrale overheid. komen. Geheel onverwachts is d® 72-jarige Griekse premier, maarschalk Alexander Papagos, gisteren op zijn buitengoed ie Ekali overleden. De premier was al sinds geruime tijd ziek en had sinds meer dan zes maanden zijn functies niet meer kun nen uitoefenen. Algemeen was steeds aangenomen, dat Papagos aan een maagziekte leed. Gis teravond, na zijn dood, werd echter in een officieel communiqué bekend ge maakt dat in December van het vorige jaar geconstateerd was, dat de premier aan tuberculose leed, doch dat een hart aanval <je oorzaak van zijn plotselinge overlijden was Zondag a.s. zou Papagos zich naar Zwitserland hebben begeven om daar ®e" rustkuur te houden Gisteren, enkele uren voor zpn dood, had Papagos nog zijn vice-premieren minister van buitenlands! zaken, S»te- fanopoelos, aanEeWMcn ajs waarnemend premier- Papag0s had djt gedaan, na dat koning Paul hem Zondag j.J. schrif telijk verzocht had een waarnemer aan te wijzen. Dit persoonlijke verzoek van de koning vond zijn oorzaak in het feit, dat in Grie kenland meer en .5? tmltiek geleverd werd op het feit, datr ip! in deze tijd, nu er zoveel voor G"f*®nland belang rijke beslissingen m°®ten wor den, de premier ontbrak. teit en de rentabiliteit, als een element van de loonpolitiek wordt erkend. De raad (in meerderheid) acht het ge wenst, dat het scheppen van de mogelijk heid van ondernemingsgewijze afwijkingen van de basisionen aan het bedrijfstakge- w\jze overleg wordt overgelaten. De mate van differentiatie dient met het oog op de coördinatie in de loonpolitiek door de toetsende instantie te worden goedge keurd. Een belangrijke minderheid van de raad wil echter voor de afzonderlijke on dernemingen in beginsel geen andere mo gelijkheden tot loondifferentiatie open laten dan die, welke reeds vastgelegd zijn in de bepaalde loonstructuren. De raad acht het gewenst, dat het ge heel van lonen en andere arbeidsvoor waarden in de overheidsdiensten en in de overheids- en semi-overheidsbedrijven en dat in de particuliere sector zoveel moge lijk op elkaar worden afgestemd. Dit be tekent niet. dat in alle onderdelen ge lijkheid behoeft te worden nagestreefd, doch wel dat er een globaal evenwicht be hoort te zijn. Daartoe acht de raad het noodzakelijk, dat de instanties, welke ver antwoordelijk zijn voor de loonvorming in beide sectoren, voortdurend een nauw contact met elkaar onderhouden. De raad is, met het rapport van oor deel, dat de vaststelling van de richtlij nen door de Sociaal-Economische Raad dient te geschieden. Een minderheid van de raad acht het, teneinde het Informele karakter van de bestaande loonrichtlijnen ook voor de richtlijnen in het toekomstige systeem van loonvorming te handhaven, ge.wenst, dat het vaststellen van de richtlijnen niet aan de Sociaal-Economische Raad wordt opgedragen, maar aan het orgaan, dat met het toezicht op de loonvorming zal won den belast. De raad acht het voorschrijven van een in beginsel strenge periodiciteit voor de door de S.E.R. uit te brengen economische analyse en prognose ongewenst. Hiermede zou z.i. kunstmatig en onnodig een perio dieke spanning op loongebied in het le ven worden geroepen. Loonraad De raad kan zich verenigen met het voorstel van de Stichting van den Arbeid tot instelling van een loonraad ais vaste commissie van de S.E.R,, welke de be voegdheden van het huidige college van rijksbemiddelaars overneemt. Een belangrijke minderheid van de raad heeft evenwel onder de huidige omstan digheden bezwaar tegen de instelling van een loonraad, zoals in het rapport wordt voorgesteld. Hoewel deze minderheid het beginsel van meer verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven bij de loonvorming onde Het Franse leger is in bittere gevechten gewikkeld met zwaar bewapende en, wat meer is. geüniformeerde Marokkaanse opstandelingen. Centrum van de strijd is het grensgebied tussen Frans- en Spaans Maiokko. Vanuit Frankrijk en Algerije stromen versterkingen naar dit gebied om de pantsercolonnes, die bier sinds Zondag opereren, te versterken. Over het verloop van de strijd worden opvallend weinig details bekend gemaakt, doch er zijn berichten, die uiting geven aan de vrees, dat weldra het gehele gebied aan de voet van bet Rofgebergte in lichter laaie zal staan. Tevefijkertijd is ook in de Midden-Atlas, waar opstandige Berberstammen in het afgelopen weekeinde Franse posten aanvielen en een bloedbad aanrichtten onder de Europese bevolking, de rust nog niet weergekeerd. Er is hier wel geen melding meer gemaakt van nieuwe aanvallen van enige omvang, doch de Franse toepen zijn de situatie nog steeds niet meester. In de proclamatie werd verder ge- gd dat het bevrijdingsleger" zijn ondergrondse kwartier op Noordafri- kaanse bodem heeft en dat het voor de eerste maal tegen het Franse leger in Noord-Afrika in actie is gekomen op 1 October. Verder werd gezegd, dat het bevrijdingsleger wordt aangevoerd door officieren die tijdens de tweede wereldoorlog en in de verzetsbeweging actief werkzaam zijn geweest. Voortaan zouden regelmatig communiqué's wor den uitgevaardigd door het hoofd kwartier van het bevrijdingsleger. Dinsdag heeft Z.K.H. Prins Bernliard een bezoek gebracht aan het industriali satie-gebied rail West-Brabant. Op de foto rechts staat de Prins met een grote kaas in zijn handen, bij het bezoek aan de Coöp. Zuivelfabriek „De Hoop", met rechts de burgemeester J. P. Godwaldt en links de directeur van de fabriek, de heer J. H. Bussman. Op de foto links schudt de Prins de hand van de beeld houwer C. Zadkine, die zojuist het plas tiek (op de achtergrond) in de nieuwe „Tornado"-fabriek heeft onthuld. Tussen hen in de directeur van de fabriek, de heer J. v. d. Togt. Half achter de Prins ichtbaar de burgemeester van Etten- Leur, de heer J. P. Godwaldt. In het gebied bij de grens tussen Frans en Spaans Marokko zijn een aantal Franse posten omsingeld. Alle pogingen van het vreemdelingenlegioen om de omsingeling te doorbreken heb ben tot dusver gefaald. In officiële Franse kringen te Rabat werd medegedeeld, dat de opstandelin gen, die hier opereren, in zwarte uniformen zijn gestoken en uit Spaans Marokko afkomstig zijn. Zij dragen witte koppels over hun uniformen en zijn voorzien van automatische ge weren, sommige van Britse makelij en van pistolen. „Deze opstandelingen ma ken de indruk uitstekend getraind en gedisciplineerd te zijn", zo verklaarden Franse zegslieden. Een en ander strookt met een procla matie, die gisteren door het te Cairo gevestigde „Comité ter bevrijding van de Arabische Maghreb" werd uitge vaardigd. In deze proclamatie werd nl. gezegd, dat de gewapende ver zetsbewegingen van Marokko en van Algerije onder één opperbevel gesteld zijn en samengevoegd zijn tot het „Leger voor de bevrijding van Noord- Afrika van de buitenlandse indringer". Deze proclamatie werd uitgevaardigd tijdens een persconferentie, die was bijeengeroepen door Allal el Fassi, de uit Marokko verbannen leider van de Marokkaanse Istiqlalpartij, en door Mohammed el Khidr, ^van het Alge rijnse bevrijdingsti ont". „Het bevrijdingsleger zal de strijd voortzetten totdat de landen van de Arabische Maghreb volkomen onaf hankelijk zullen zijn en totdat sultan Ben Joessef op zijn troon te Rabat is teruggekeerd. Het bevrijdingsleger acht zichzelf niet gebonden door welke overeenkomst dan ook die niet naar volledige onafhankelijkheid voert", zo voegde de proclamatie daaraan toe. De minister-president van Australië, R. G. Menzics, heeft gisteren in 't parlement verklaard, dat Australië bU zjjn politiek blijft, het standpunt van Nederland inzake Westelijk Nieuw-Guinea te steunen. Hij zeide. dat de politiek van Australië een duidelijke erkenning is van het Neder landse standpunt en een ontkenning, dat er enige wezenlijke grond bestaat voor de eis van Indonesië, dat het gebied bij Indo- nesië behoort. Deze politiek is duidelijk uiteengezet en onveranderd gebleven. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, „eeft gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie voorspeld, dat op de komende ministersconferentie te Gcnève positieve vooruitgang zou worden geboekt ten aanzien van het probleem der Duitse hereniging. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet bedoelde te zeggen, dat de hele zaak in kannen en kruiken zou zijn na de komende conferentie, maar liij zou ten zeerste teleurgesteld zijn indien er geen „werkelijke vooruitgang" te dien aanzien zou worden gemaakt. Desgevraagd verklaarde de minister, dat hij in het geheel met van mening £as, dat de moeilijkheden.met betrek- kjng tot Cyprus en Noord-Afrika van h» z°uden zijn op de positie van net Westen te Geneve. Hu zeide, dat er. daarvoor PPn te grote overeenstem- mmg bestond tSs en de Britse en Fran- thderilri'ste van buitenlandse zaken Sen vde besprekingen, die hij met besprekïnnge week had gevQerd^Deze Desp kingeii waren volgens Dulles uitermate bevSend verlopen en de wSS«keV? SSLie »ken der nder dan ?°te Drie zouden eensge- Met betrekv- naar Genève gaan'-„„ n de Franse "S tot de terugroeping van oe r ranse delegatie de V. N.- ASSC„Te. mlnlstar da. h1J u zou scha;?3* deze uittreding de mening, dat i?en- Hij was voorts v.an. r0l van leidenrtnkri;ik z'j" hist°' rische t dde mogendheid op de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, over deze aangelegen heid van gedachten had gewisseld. Tij dens dit onderhoud had hij Molotof medegedeeld, dat, gezien uit het oog punt der Amerikaans-Russische betrek kingen, dergelijke leveranties niet zou den bijdragen tot een vermindering van de spanning. Georg Mueller (links) een SIf-jarige net- tenmaker, en Heinz Reinhold (rechts) eerste stuurman, drukken elkaar hier na aankomst in Cuxhaven de hand, vb or dat zij naar hun woonplaatsen vertrekken. Zij zijn de enige overlevenden van dc Duitse vissersboot „Elbe", welke zonk in de Noordzee, na een aanvaring met het 8066 ton metende Noorse vrachtschip „Havkins". Doordat de „Elbe" binnen twee minuten in de diepte verdween, vonden IS leden van dc bemanning de dood in de golven. Mueller en Reinhold werden door het Noorse schip opgepikt. Met de rug naar de camera staat op deze foto de moeder van Georg Mueller. In het dagelijks verschijnende me dische bulletin, dat gisteren door de behandelende artsen werd uitgegeven, werd gezegd dat president Eisenho wer zich na een goede nacht „uitge rust en verfrist" voelde. De toestand van de president blijft, aldus het bul letin, zonder complicaties en bevredi gend verbeteren. De Japanse minister van buitenlandse zaken Mamoru Shigemitsu, heeft giste ren in een vergadering van het Japanse kabinet mededelingen gedaan over het verzoek van Nederland tot het betalen ener schadeloosstelling aan de Nederland se niet-militaire ingeztenen, die geduren de de oorlog door de Japanners in kam pen zijn geïnterneerd. De minister zeide, dat naar de verwachting van de Japanse regering, het overleg hierover met Ne derlandse vertegenwoordigers binnenkort zal beginnen. In kringen van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken werd medege deeld dat het bedrag der schadeloosstel ling door de Nederlandse regering wordt gesteld op 99 millioen gulden voor 110.000 Nederlandse burger-geïnterneerden, die door de Japanners gedurende vijf jaren in kampen in Indonesië waren gevangen gehouden. Dat is dus gemiddeld 900 per persoon. (Van onze correspondent) Bij een auto-ongeluk aan het Damster- diep te Oosterhogebrug aan de rand van de gemeente Groningen zijn gisteravond twee personen om het leven gekomen. Een auto, bestuurd door de 34-jarige chauffeur J. J. uit Groningen is van achteren op een geparkeerd staande auto gebotst waarvan de bestuurder, de 27- jarige vertegenwoordiger E. Zietendaal uit Groningen, juist wilde instappen. De man werd meegesleurd en op slag ge dood; 25 meter verder werd het ver minkte lijk gevonden. De chauffeur J. verloor na de botsing de macht over het stuur, reed in het Damsterdiep en kwam te verdrinken- Een kraanwagen van de Groninger brandweer bracht de auto op het droge. De minister-president heeft gister-1 ten. De naam aan dit fonds gegeven avond ter inleiding van de door het adelt het doel, waarvoor het is ïngeste.d en zal bij alle weggebruikers weerklank geloven nodig te hebben om zich te kunnen verdedigen". Dulles zeide voorts, dat Amerika's vertegenwoordi ger voor het Midden-Oosten, George Allen, die zich vorige week naar Cairo heeft begeven, een tweetal besprekin- w I £en met de Egyptische premier, kolo- „Het is moeilijk aldus de minister, nel Nasser, heeft gevoerd, die tot resul- „om critiek te leveren op landen die, taat hadden, dat er een beter begrip omdat zij menen dat zij in gevaar ver- was ontstaan tussen beide landen dan keren, de wapens zoeken die ze beslist' ooit tevoren. het gebied van de buitenlandse poli tiek niet zou opgeven. Sprekend over de ziekte van de Amerikaanse president zeide Dulles, dat hij alle reden had om aan te ne men, dat het spoedig mogelijk zou zijn met Eisenhower besprekingen te voeren over buitenlandse aangele genheden. uaar z'jn mening over de toestand in het Midden-Oosten, zeide nvg5teeds te hopen, dat heidswaarborg" de vreef^?* iJThft w?gdneenm?n°Sten k™ Naar aanleiding van de voorgenomen wapenleveranties door landen van het communistische blok aan e™ I klaarde de minister, dat een? V noodzakelijkerwijs „veiligheid zou vér! krijgen door een bewapeningswedloop' Dulles zeide, dat hij vorige S mei De H. Vader heeft gistermorgen in Zijn zomerresidentie te Castel Gandol- fo de deelnemers aan het tweede in ternationale wegencongres, dat mo menteel te Rome wordt gehouden en waarop 52 landen zijn vertegenwoor digd, in audiëntie ontvangen. Dit congres verenigt wegenbouw kundigen, verkeersdeskundigen, spe cialisten op het gebied van economie en recht, vooraanstaande figuren uit de politieke, industrie- en handelswe reld kortom al degenen, die betrokken zijn'bij de vraagstukken van de weg. In de loop van Zijn rede bracht de H Vader ook de veiligheid op de weg ter sprake. Hij wees er op, dat iedere weggebruiker begrip voor zijn ernsti ge plicht moet worden bijgebracht, nl. het leven van anderen te eerbiedigen. De politie alleen kan het gevaar niet voorkomen, dat veroorzaakt wordt door autobestuurders, die zichzelf niet meester zijn en door de hartstocht van hun snelheid worden voortgedreven of onder de invloed rijden van sterke drank. Het is nodig een sterke tucht te doen betrachten in het raam van in ternationaal aanvaarde verkeersregels. „Daarom hopen wij", zo eindigde de H. Vader, „dat een beter opgevoede openbare mening een sfeer van be leefdheid, matiging en voorzichtigheid zal doen heersen, welke in overeen stemming is met de hoogste tradities der christelijke beschaving". Verbond voor Veilig Verkeer georgam seerde nationale veilig verkeersactie voor de gezinnen een radiorede uitge sproken. Dr Drees zeide, dat „de rege ring met grote zorg is vervuld over de toenemende onveiligheid op de weg. Er gaat geen dag voorbij of er zijn doden en gewonden te betreuren" „Het verkeer in 1954 heeft ons ruim vijftienhonderd doden en meer dan der tigduizend zwaar- en lichtgewonden ge kost. Dit jaar zullen de cijfers de te kenen wijzen er op weer hoger zijn", aldus spreker. Na te hebben herinnerd aan de ramp zalige ongevallen als gevolg van het dol zinnige rijden van een dronken bestuur der in de Haagse Venestraat en aan het feit. dat de Amsterdamse politie zich op dezelfde dag genoodzaakt zag te schie ten op de banden van een auto. ook be stuurd door een dronkaard, die de straten onveilig maakte „Wij raken hiermede aan een van de ernstigste oorzaken van de verkeersonveiligheid. Daaraan moet een einde worden gemaakt" zeide dr Drees. dat de regering met waardering en hartelijke instemming kennis heeft genomen van de plannen, die het Verbond voor Veilig Verkeer deze maand ten uit voer zal brengen en die alles overtreffen, wat tot dusver op het gebied van veilig- verkeerspropaganda is gepresteerd. .,Naar doel en strekking, aldus spreker, mag de actie van het Verbond voor Vei lig Verkeer op één lijn gesteld worden met andere grote acties, welke in ons vaderland ondernomen worden ten bate van het volksbelang. De ongevallenbe- strijding moet in één adem genoemd wor den met kanker-, tbc- en rheumabe- strijding en verdient dezelfde belang stelling van alle landgenoten. De rege ring heeft met voldoening kennis geno men van het instellen van het ..Prinses Wilhelmina Fonds voor Veilig Verkeer", waaruit bijzondere acties ter bevordering van een veilig verkeer zullen worden ge steund en de onderzoekingen zullen wor den bekostigd, die het verbond voor vei ligheid van de weggebruikers zal verrich- Volgens de laatste stemopneming zjj'n de uitslagen van de verkiezingen in Indonesië als volgt: Nationalisten 6.236.550 Nahdatui Ulama 4.827.666 Communisten 4.800.234 Masjumi 4.104.168 vinden", zo besloot de minister-president. De Tweede Kamer heeft vanmiddag het wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het amendement van pater Stokman om in de wet vast te leggen, dat gemeentebe sturen zich bij de aanstelling van een kleuterleidster de bevoegdheid moeten kunnen voorbehouden haar te ontslaan als zij gaat trouwen, over welk amen dement in de vorige vergadering de stem men staakten, werd thans met 46 tegen 45 stemmen verworpen. Tegen stemde de P.v.d.A., V.V.D., C.P.N., van de K.V.P. mej. Klompé, mej. De 'Vink en de heren Visch, Koersen en Blaisse en' van de C.H. jkvr. Wttewaal van Stoetwegen. Het andere amendement-Stokman, dat deze bevoegdheid aan de schoolbesturen wilde zien toegekend, werd hierna door de K.V.P.-afgevaardigde ingetrokken. De Tweede Kamer is vervolgens begon nen met de algemene politieke beschou wingen naar aanleiding vah de rijksbe groting. Tijdens de oefening, die thans in het Noorden van ons land wordt gehouden door onderdelen van hef korps Mariniers en de Koninklijke Landmacht, is giste ren de 33-iarige kapitein der mariniers (Kon. Marine Reserve) A. Th. Hafkamp uit Doorn, tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Kapitein Hafkamp ontsnapte in 1943 uit bezet Nederland via België, Frankrijk, Spanje en Portugal naar Gibraltar. Hij verwierf het kruis van verdienste. Hij laat een echtgenote en twee kinderen na. Het ongeluk is gebeurd bij oefeningen nabij de schutsluizen in de Afsluitdijk te Den Oever. De kapitein, die was inge deeld bij de „kikvorsmannen", is bij het duiken onder water vermoedelijk verward geraakt in daar uitgezette visnetten. Hoe wel men hem spoedig op het droge had, bleken de levensgeesten toch reeds ge weken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1