Wettelijke oversteekplaats regeling voetgangers- noodzakelijk Gaullisten kregen kous op de kop Marokkaanse strij d kentert ten gunste van de Fransen Eerste Duitse gevangenen uit Rusland teruggekeerd Faure opent Marokko-debat met indrukwekkende rede Uiterst gevaarlijke acetyl eenlabriek Na explosie „oorlogstoestand" in Alblasserdam brand in 65 doden Commissie Veiligheid Wegverkeer Zorg voor veilig verkeer ook vorm van naas tenlie fde Frans parlement beoordeelt nieuwe koers Drie doden op de weg DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN teirlings Berbers beginnen oorlogsmoe te worden RUIM 10 MILLIOEN AAN MILITAIRE ORDERS Onderzoek gelast tegen Richter Amerik. lijnvliegtuig verongelukt 1 WEERBERICHT MODIEUZE REGENMANTELS Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmma Beschermvrouwe van de „Nationale Veuig- Verkeersactie voor de gezinnenvan het Verhond voor Veilig Verkeer richt zich met onderstaand woord tot de gezinnen van ons volk. Paleis Het Loo October 195 5 Wie denkt er uibt wet af 9 rij zen en vrees aan de gevaren op de ver keersweg als hij dezf. nm/Triê^°et deze toestand zo blijven? Het Nederlandse vol' vraag steeds meer als een nationaal belang zien. Het geve ^idelijk antwoord. Daartoe krijgt het eew ze _Lm#><L®er,^9en^:eid bij deze Nationale Veilig- Verkeers-actie voor de Q - °r zijn voue aancLacht en belang stelling te wijden aan de 9 *™htwVjden en de Kijfc-f en Luister wedstrijden, waaraan het ver~ k °r. deel te nemen. Tevens wordt de gelegenheid geboden na s te maken met de verkeers- Ouders, pakt aan, leert Uw ^ndere™ "°9 meer dan tot nu toe in Uw huiselijke kring, de regels van he ^eer, brengt hun reeds' nu ver antwoordelijkheidsbesef bij. In deze actie wordt een dringend beroep op een jGder gedaan> eerbied te hebben voor het leven, en daarbij v ge te men ook niet de dieren. Die eerbied te betonen op onze strdten en wegen. Zich aldus het vertrouwen, in hen dCS^,'^ardib te zijn. Hoevelen zijn ar helaas niet, die door hun °e de wegen onveilig maken, waardoor zij blijk geven het W hen gestelde vertrouwen on waardig te zijn. Geve God dat hun geweten en plichtsbesef ontwaken. Daartoe werke ons gehele volk mede. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid Weinig verandering In te"mperatuur. Zaterdag 8 October: Zon op 6.53 uur^ on(jer 18.06 uur; Maan op 23.11 uur, onder 14 31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Commissie ..Veiligheid Wegverkeer" heeft over het voetgangersvraagstuk een rapport opgesteld en ingediend bij de Raaö van de Waterstaat. De commissie komt in dit rapport allereerst tot de conclusie, dat invoering van een wettelijke regeling voor een voetgangersoversteekplaats op korte termijn noodzakelijk is. Voorts brengt de commissie nog de vol gende punten naar voren: 8. Bij de aanleg van oversteekplaatsen moet matigheid betracht worden, vooral op traverses en voorrangswegen. 9. De voetgangers moet er toe opge voed worden zoveel mogelijk in gesloten groepen over te steken. 10. De voetgangers moet op verharde, voor het verkee rmet motorrijtuigen open staande wegen buiten de bebouwde kom, indien hij gedwongen is op de rijbaan te lopen, links houden. 11. Voor de voorlichting van de gemeen tebesturen moet er geregeld contact be staan tussen de Vereniging van Nederland se Gemeenten, rijk en provincies. 12. De voorlichting van de weggebrui kers moet geschieden door een gecoördi neerd optreden van het Verbond voor Vei lig Verkeer en de overige lichamen tot wier doelstellingen dit behoort. 1. De verkeerslichten voor het rijver- keer en de voetgangerslichten dienen ook voor de overstekende voetgangers een dwingende betekenis te hebben. (Van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagmorgen. Het grote kamerdebat over Marokko, waarvan het sneuvelen of nel voorlopig voortduren van bet ministerie-Faure afhangt, is gisteravon om half tien begounen, overeenkomstig de wens van de premier zc n cf,n poging om het debat in kalmte en waardigheid te doen plaats icjj. hield de heer Faure, voordat de interpellaties aanvingen, een redevoerinc. waarin hij tevens in grote lijnen ook eens de beginselen van 310 politiek aangaf. Een gedetailleerd overzicht van de onderhandelingen, d-e sinds 16 Augustus hebben plaats gevonden gaf hij wel niet, maar hij deed een indrukwekkend beroep op de afgevaardigden 0111 jij e je ïam e mg van dit „moeilijkste" vraagstuk waarvoor deze Kamer ooit werd gesteld alle persoonlijke partijoverweg.ngen te laten varen. Faure s rede vond een zeer zichtbare -eun bij de M.R.P. en een dee der radicalen en, zij het in enigszins mindere mate, ook bij een deel der onafhankehjken en de uiterste rechterzij cl e. Na de premier voerden slechts enkele intcrpellanfcen het woord. Ander? dan aanvankelijk verwacht was werd het ook geen naclitzitting. Na een kalm debat werd de vergadering tot heden verdaagd. Aan deze zitting was inmiddels het nodige voorafgegaan. Zoals wij giste ren nog in een deel van onze oplage konden melden, had de premier in de loop van de dag eerst nog schoon schip gemaakt in het ministerie zelf, door de vier Gaullistische ministers, die zich maar niet met zijn „nieuwe koers" konden verzoenen, congé te geven. Men kent de feiten: in de loop van de voorafgaande nacht had de Gaul listische fractie gesteund door de dis sidente Gaullisten, de eis gesteld, dat de plannen voor het instellen van een troonraad opgegeven zouden worden en dat de regering zou aftreden om plaats te maken voor een ministerie van „salut public". De Gaullisten gingen daarbij zelfs zover een dele gatie naar de president van de repu bliek te zenden om diens hulp voor deze mooie plannen in te roepen Uiteraard faalde dit nogal belachelijke beroep op de president volkomen. De heer Coty gaf de Gaullisten nl. ten antwoord, dat hij, ais president van de republiek, zich aan de constitutie had te houden en dat hij slechts kon optreden wanneer een ministerie vol gens de voorschriften door de kamer in de minderheid was gebracht. Toen aldus het beroep op de presi dent geen succes had, togen de vier ontevreden Gaullistische ministers naar de premier om te pogen op hem pressie uit te oefenen. Hier kregen zy echter de kous op de kop: vóór de ontrouwe ministers nog de kans had den gekregen om aan de premier te vertellen, dat zij zouden aftreden, zo hij hun wensen niet inwilligde, ver zocht Faure hun zich schriftelijk met zijn politiek solidair te verklaren en, toen zij daartoe niet veel aanstalten maakten, deelde hij hun mede, dat zij ontslagen waren. De positie van de premier is op het ogenblik in Frank rijk nu eenmaal zo, dat hij zonder enige vorm van proces ministers kan afdanken. Er werden aan Faure daden ge vraagd: ziedaar eindelijk een daad! Door de vier Gaullistische ministers te ontslaan maakte hij een eind aan de ondraaglijke toestand tegengewerkt te worden in zijn eigen ministerie. Al met al is er nu nog één Gaullistische minister gebleven. Ook de onafhan kelijke minister heeft, althans tot nu toe, nog geen aanstalten gemaakt om af te treden. Ook nog om een andere reden be hoeft de heer Faure niet lang te treuren over het heengaan der Gaul listische ministers: hij is zodoende m staat gesteld om generaal Billotte als minister van defensie de plaats te doen innemen van de lastige ge neraal König. Het nieuws van deze benoeming werd alom met grote instemming ontvangen. Andere vervangingen zijn op het ogenblik nog niet bekend. Er wordt gemompeld, dat de minister voor Ma rokkaanse zaken, de heer July, een andere portefeuille zal krijgen en dat de Marokkaanse aangelegenheden weer onder buitenlandse zaken ge bracht zullen worden. Inmiddels hebben de onafhankelij- ken gistermiddag nog een vrij storm achtige vergadering gehouden, waarbij er zelfs sprake van is geweest om ook de ministers van deze groep uit het kabinet te doen terugtrekken. Hier is echter niets van gekomen, vooral door de vastberaden houding van de heer Pinay, die, evenals hij dat een aantal weken geleden reeds gedaan had, de vergadering van zijn partij genoten eenvoudig negeerde. Des avonds verklaarde Pinay in de wan delgangen ten overvloede, dat hij er de man niet naar is om aan „een slechte daad" deel te nemen. Hij ver klaarde, dat hij de premier onvoor waardelijk trouw zou blijven. In 't Metropolc-Tuschinski-theater in Den Haag heeft Danny Kaye zijn film „Kinderogen lachen ivec~ persoonlijk geïntroduceerd. De voorstelling werd bijgewoond door H. M. de Koningin, die vergezeld van de Amerikaanse komiek het theater verliet langs een erewacht van klepperende kinderen. Westersingel 5 b/d W. Kniis^arie. R dam Popltn Loden Gabardine Zijde Tweed - N'r|ors PARAPI.UIES JKRSKY COSTUUMS De strijd in het Rif- en Midden-Atlasgebergte in Noord-Oost-Marokko is gisteren wat geluwd. Door een verbetering van het weer is het initiatief weer aan de Franse pantserstrijdkrachten en de luchtmacht gekomen. Volgens Fran se officieren blijft, na het ontzet van Aknoul en Tizl Ouzli, de toestand bij de grens van Spaans Marokko labiel. Kleine groepen opstandelingen zijn nog iri sommige streken actief, maar er zijn tekenen, dat de opstandige stammen de moed beginnen te verliezen. De Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat de gewonden uit Tizi Ouzli per hefschroefviiegtuig zijn geëvacueerd. Pantserwagens beschermen de post tegen opstandelingen in de omliggende bergen. Naar verluidt zouden de „stoottroepen" van de opstand hun gewonden naar Spaans Marokko vervoeren. Naar voorts verluidt beginnen meer en meer stamleden de neiging te vertonen om overal waar de „Stoottroepen" ver trekken, zich over te geven. Franse agen- ten hebben zich reeds in verbinding ge steld met stamhoofden. Van Franse militaire zijde wil men even wel nog niet van een overwinning rep pen, daar de toestand nog onzeker is en de mogelijkheid bestaat van een hernieuwd offensief der rebellen, wanneer de stoot troepen zich eenmaal hergroepeerd heb ben. Een Franse pantsercolonne heeft inmid dels Almis des Marmouchas bezet, waar, naar vermoed wordt, het hoofdkwartier was gevestigd van de opstand in de Mid den-Atlas, die Zondag uitbrak. In kringen van de Franse geheime dienst werd gisteren verklaard, dat de „stoottroepen" die in het Rifgebergte strijd leveren tegen het Franse vreemde lingenlegioen, de laatste twee iaar ziin opgeleid op geheime bases in Spaans S°w!nd» de ?fzettinS van sultan Ben Joesef twee jaar geleden zou den nationalistische leiders verwarring gezaaid hebben onder de Marmouchas en andere stammen in het Midden-At lasgebergte. De Marmouchas behoorden tot de eerst- gekozenen voor een „ideologische" behan deling wegens hun historische band met de Rif-Berbers, die in 1925 en 1926 te gen Frankrijk en Spanje hebben gevoch ten onder leiding van Abde] Krim. Spaanse tegenspraak Een woordvoerder van het Spaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ïeeft gis teravond in een persverklaring laten we ten, dat de Spaanse hoge commissaris in Marokko Maandag ten stelligste de be richten heeft tegengesproken, volgens wel ke de gewapende benden, die in de Fran se zone van Marokko opereren, afkom stig zouden zijn van de Spaanse zone. De woordvoerder deelde verder mede, dat de hoge commissaris van Spaans Ma rokko aan de resident-generaal van Frans- Marokko de verzekering heeft gegeven, dat gewapende benden, die op Spaans gebied zouden doordringen, ontwapend en geinterneerd zullen worden. Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave verstrekt van contracten, welke door de ministeries van Oorlog en van Marine werden geslo ten met Nederlandse en buitenlandse on dernemingen. Deze orders tot een totaal bedrag van lO'.ï millioen gulden, betref fen o.m. verhoging bestek voor het bou wen van onderkomens te De Lier voor 1.360.000 door de Bataafsche Aanneming Mij. het uitvoeren van diverse werk zaamheden op en nabij de vliegbasis Leeuwarden door Bredero's Bouwbedrijf voor ƒ961.000. straalzender-apparatuur voor 1.456.925 door Junta Electric en leverantie van regenkledingstof voor ƒ1.141.667 door H. P Gelderman en Zn. Gisteravond zijn in West-Duitsland de eerste 24 Duitse krijgsgevangenen aangekomen die door de Russen zijn vrijgelaten op grond van de kortge leden met bondskanselier Adenauer aangegane overeenkomst. Noch dr Adenauer, noch een van zijn ministers had zich naar de grensplaats Herles- hausen begeven om de gevangenen te verwelkomen. Dit in verband met het feit, dat zij officieel als oorlogsmisda digers worden beschouwd. Eerder op de dag had een woord voerder van de regering verklaard, dat deze groep van 24 zou bestaan uit vroe gere legeraanvoerders, die onmiddel- Het, naar Nederlandse begrippen, malse „regenbuitje" waarmee de hoofdstad er Donderdag aan werd herinnerd, dat het al October is, had op de Westermarkt een klein binnen- zeetje gevormd, zeer ten gerieve van de Jantjes en Pietjes in de buurt, maar allerminst tot plezier van de automobilisten. lijk naar het kamp Friedland zouden worden doorgezonden. Men verwacht Vrijdag en Zaterdag de terugkeer van verdere groepen, resp. bestaande uit 32 en 30 man, ter wijl Zondag een massatransport van 60Ö ex-gevangenen wordt verwacht. Peror.'s atoom-geleerde, professor Ro nald Richter, heeft indertijd, toen hij ver klaarde een opzienbare vondst gedaan te hebben ten behoeve van zijn onderzoe kingen 100 millioen pesos uitgegeven zonder een enkel resultaat te bereiken. Dit werd te Buenos Aires medegedeeld als verklaring van het feit dat Richter 48 uur werd vastgehouden voor onder vragingen, waarna een onderzoek tegen hem werd gelast. Richter werd in hech tenis genomen 'toen hij de nieuwe presi dent-generaal Lonardi verzocht had hem 110.000 pesos uit te keren als achterstallig salaris en vergoeding voor de overt"cht van zijn, gezin naar West-Duitslar.d te betalen, waar hij een baan had gekregen. Toen hij gisterenmorgen van zijn wo ning uit de Rijksweg te Diemen wilds oversteken, werd de bejaarde heer M. P- door een uit de richting Amsterdam ko mende personenauto, bestuurd door de heer S. S, uit Den Haag gegrepen en te gen het wegdek geslingerd. Met gebroken benen en een schedelbasisfractuur werd de oude man naar het O' L. Vrouwe Gast huis te Amsterdam vervoerd, waar hij na aankomst overleed. Ooggetuigen ver klaarden, dat de bestuurder van de wagen geen schuld treft. De 70-jarige voetgangster M. W. D werd V'oensdag eveneens bij het oversteken van de weg, op de Beeklaan te Den Haag door een bestelwagen aangereden, waar bij de vrouw o.m. een hersenschudding opliep. In het ziekenhuis Westeinde is mevr. D. later aan haar verwondingen bezweken. Volgens de politie had zij bij het oversteken niet voldoende uitgekeken en ook het signaal van de naderende auto niet gehoord. Een bestuurder van een trolleybus reed Woensdag op de Steenstraat te Arnhem door het rode stoplicht. Een wielrijder, de 32-jarige korporaal F. W. uit Huissen, die met zijn fiets aan de hand stond te wachten, werd door de bus gegrepen. Hij werd met ernstige verwondingen naar het militaire hospitaal overgebracht, waar de man later is overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Van onze verslaggever) ALBLASSERDAM, Vrijdagmorgen. Vanochtend om half acht deed een zware ontploffing vele huizen en gebouwen in Alblasserdam op hun grondvesten schudden. Het bleek even later, dat een explosie zich had voorgedaan in een uiterst gevaarlijke omgeving, namelijk op het terrein van de Acétyleenfabriek „De Graaf stroom op hè' Rapenburg te Alblasserdam, waar honderden cylinders met dit dissous gas liggen opgeslagen. In de gasloods, waar ook de vulinrichting staat, was, zo bleek ons, door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. Al het personeel, dat op het terrein aan het werk was en dat het grote gevaar van brand in deze omgeving zeer goed kent, maakte zich hals over kop uit de voeten. Na de ontploffing zagen zij, dat het dak van de vulloods de lucht in vloog en dat drie mannen er uit kwamen gesneld. De mannen, die in deze loods aan liet werk waren geweest, zeiden, dat zc plotseling e°n steekvlam hadden gezien. Wat er daarna gebeurde hebben ze maar niet afgewacht. In doodsangst namen ze de vlucht, terwijl ze achter zich vele knallen hoorden. De bedrijfsleider had nog de tegenwoordigheid van geest de hoofdafsluiter van de op het terrein aanwezige gashouder dicht te draaien. Tot ver in de omtrek, tot zelfs in Dord recht, hoorde men de knallen van de voortdurend exploderende acetyleency- linders. In allerijl moesten terreinen in de omgeving alsmede daar staande huizen wordt ontruimd. Van verschillende wo ningen waren door de dreunen reeds rui ten gesneuveld, terwijl ook hier en daar dakpannen door de luchtdruk werden weggeslagen. Van verschillende zijden kwamen de brandweren aangeloeid. o.a. van Alblas serdam zelf, van Kinderdijk en van de Nederlandse Kabel Fabriek. Tevens wa ren hulpdiensten van de Bescherming Burgerbevolking in touw gekomen. De toestand bleef de eerste uren nog hoogst gevaarlijk daar het zeer wel mo gelijk was. dat de hele gashouder met acetyleengas in de lucht zou vliegen. Verder maakte men zich ernstig bezorgd, dat bij eventuele uitbreiding van de brand of door wegspringende stukken, wanneer de gashouder zou ontploffen, ook de nabijgelegen zuurstoffabriek „De Alblas" zou aangetast worden, hetgeen ongetwijfeld weer nieuwe, nóg gevaarlij ker explosies zou teweeg brengen. Verkeer stopgezet Het verkeer op de dijk langs de rivier De Noord en op de rivier zelf werd ge heel stopgezet, omdat men het te gevaar- Als in de oorlog... Zo zag de voor kant van een woonhuis in Alblasser dam er uit, nadat vanochtend vroeg de ontploffingen op de acetyleen- fabriek de ruiten hadden doen sneuvelen. lijk achtte ook maar iemand, zij het op behoorlijke afstand, naderbij te laten komen Gelukkig hadden zich vanochtend nog geen persoonlijke ongevallen voorgedaan en door alle voorzorgsmaatregelen, die inmiddels reeds getroffen zijn, zullen deze waarschijnlijk ook niet meer voorkomen. Men kon, op het ogenblik dat we dit verslag doorbelden, niet veel anders meer doen dan afwachten hoe de gebeurtenis sen zich zouden ontwikkelen. De fabriek en grote stuken grond en enkele huizen er om heen zijn thans als het ware tot niemandsland verklaard. Hoe lang dit zou duren? Minstens tot twaalf uur van middag, wist een der autoriteiten te melden. Het gebeurde trok natuurlijk, mede door de omlegging en stopzetting van al het verkeer, zeer veel belangstelling. Over de omvang van de schade viel nog niet* met zekerheid te zeggen, doch men meende wel. dat deze groot zou zijn, Een DC-4 van de Amerikaanse lucht vaart Mij „United Airlines" is gisteren met 65 personen aan boord, neerge stort in het Amerikaanse rotsgebergte, ten Westen van Cheyenne in de staat Wyoming. Het toestel, dat op weg was van New York naar San Francisco, had in Denver een tussenlanding gemaakt, waarna het tegen een bergwand is ge vlogen. Een van de verkenningsvliegtuigen die waren uitgezonden toen de DC-4 niet op tijd in Salt Lake City, de vol gende landingsplaats, arriveerde, heeft het wrak van het toestel waargenomen in de Medicine-Bow-bergketen, 130 km ten Westen van Cheyenne. De pi loot van het verkenningsvliegtuig ver klaarde geen tekenen van overleven den te hebben waargenomen. De wrak stukken lagen over verscheidene hon derden meters verspreid. 2. De mogelijkheid van een voetgan- gersdrukknoplicht of van een alzijdige ro de phase op een geregeld kruispunt dient naar bevind van zaken te worden be keken Op snelwegen buiten bebouwde kommen zijn drukknoplichten niet zonder gevaar. Vluchtheuvels moeten logisch in het verkeersbeeld liggen. Qp een door middel van lichtsigna len geregeld kruispunt moet de verlich ting van de oranjebollen niet werken. Ri= het buiten werking zijn van de „„„.reling op een kruispunt kan de verkfS van de bollen niet worden over gekomen door een geel knipperlicht. c Hot verbod van oversteken binnen f „on pen oversteekplaats moet 50 >me'fien roor in- en uitstappende pas- niet gelden v nuare vervoermiddelen, sagiers van openuai x -m moet ten aanzien van deze Iterie dezelfde plichten hebben als het materie overige rij verkeer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1